Is oorlog onder alle omstandigheden ongeoorloofd Uitgetrokken, wat dan? E' Lichte muziek op zwarte schijven JOHN GOBAU OVERLEDEN I VOORRANG VOOR WERKLOZEN I s BIJ DE UITGIFTE VAN WERK I I Pauselijke uitspraken over Verdedigingsplicht r ■■Hl Gulhartig en blijmoedig acteur I studenten en seizoenarbeid Opblaasbaar vliegtuig en J Europese tekeningen en opstellenwedstrijd SH 1111 WÊÊÊÈSÈÈ ONAFHANKELIJK MAN Schifting mogelijk tussen studenten en scholieren die werken uit noodzaak en hen die werken voor een „extraatje" Spirituals Ella en June Rhapsody in blue Just for Variety PAGINA 11 V. H.H. Wijdingen Meer tijdelijke krachten Ander probleem Eerst de werklozen Te zware zorgen Aardrijkskunde aan katholieke universiteit Monumentenzorg Liturgische weekkalender Sinds de uitvinding der Kernwapens is de zedelijke geoorloofdheid van een moderne oorlog een brandend probleem geworden. Dat een dergelijke aanvalsoorlog beslist ongeoorloofd is, daarover is men het uiteraard eens. Maar hoe staan de zaken met betrek king tot een verdedigingsoorlog? Het he le probleem is met genoemde beide mo gelijkheden weliswaar niet uitgeput, maar wij beperken ons hier tot deze 2 as pecten van de kwestie. Op 17 en 21 mei jl. heeft de Paus de vraag naar de ge oorloofdheid van een verdedigingsoor log tijdens twee audiënties behandeld. De eerste keer bij een bezoek van leden van de NATO. De H. Vader citeerde enige teksten van St.-Petrus en St.-Paulus (1 Petr. 5.8, en Efez. 6.11-12) waarin de christenen ge waarschuwd worden steeds waakzaam te zijn om zich te kunnen verdedigen tegen de machten van het kwaad, die het gemunt hebben op hun onsterfelijke zielen. Op geestelijk gebied bestaat dus Ongetwijfeld een verdedigingsplicht. Dè NATO heeft echter een ander doel. Daar gaat het erom voorbereid te zijn op een eventuele aanval van medemen sen, hoe betreurenswaardig het ook is dat de noodzaak daartoe bestaat. Men zegt, dat in deze omstandighe den werkelijkheidszin een eerste eis is. Dat kan inderdaad niet anders. Maar toch mag men niet vergeten, aldus de Paus, steeds als doel voor ogen te hebben eenmaal een dergelijke si tuatie te schep pen, waarin de verdediging met een minimum aan krachten mogelijk wordt omdat zu wier taak het is een blijvende vrede in de wereld te vesti gen, recht en waarheid als leidende be ginselen erkennen. Helaas klinken deze woorden hol m de mond van hen, die God afwijzen. De Paus sprak daarom de wens uit, dat het geloof in God weer levend moge worden onder de mensen, want alleen dat is de voorwaarde voor duurzame vrede. Met de aansporing op deze basis de zaak van de vrede te dienen besloot de paus zijn toespraak. Bij de tweede gelegenheid ging hij die per op de kwestie in. Om welke ver schillende redenen men vroeger ook d oorlog heeft geprezen en zelfs geïdeali seerd, dit is nooit de mening van de Ker geweest. Voor het christendom is de mensheid één groot gezin en daarom Verwerpt het onder alle omstandighe- (Vervolg van pagina 1)- Ook moeten we nog even terugkomen op de aftrek van inkomsten. In dat op zicht waren we de vorige keer niet vol ledig genoeg. Het is in het algemeen zo, dat alle inkomsten uit arbeid van de' werknemer voor 2/3 in mindering worden gebracht. Neem bijvoorbeeld een kelner die in de tijd van zijn Werkloosheid een diner moet verzorgen daarvoor 24,- ontvangt, dan wordt iS in mindering gebracht. Heeft hij inkomsten niet uit arbeid, bijvoorbeeld rente van belegd geld of huur van eigen Vvonineen dan wordt dat ten volle ge kort van de inkomsten der gezinsle den'wordt 50 pet. in mindering ge bracht, maar per verdienend gezinslid kan de eerste 10 buiten beschouwing worden gelaten. Heeft iemand die uit kering geniet krachtens de sociale voor- zieningsregeling, dus een zoon die 50 per week verdient, dan wordt de helft van 40 als aftrekbaar inkomen be schouwd. den elke aanvalsoorlog. Broedermoord is altijd ongeoorloofd. Hieruit volgt échter niet, dat oorlog op zichzelf altijd verwerpelijk is Een verdedigingsoorlog kan °hder bepaalde voorwaarden tot een plicht worden. Vervolgens ging de Paus in grote trek ken na, hoe de oorlogvoering in de loop dor mensengeschiedenis zich ontwikkeld heeft. Het begon bij Caïn en Abel. Na dien ontstond er oorlog tussen verschil lende stammen, later staten, uit heb zucht, landhonger enz. Nog later, toen de samenleving een meer georganiseer de vorm had gekregen, werden de oor zaken en aanleidingen ingewikkelder, maar ook machtswellust zonder meer en de perverse wil en opzet om de be staande orde omver te werpen hebben herhaaldelijk een bloedige strijd ontke tend. Tegenwoordig is het zo, dat oorlog niet meer beperkt blijft tot een strijd tussen twee legers; de moderne oorlog is een strijd op leven en dood tussen de volkeren, die alle mogelijke middelen op elk gebied aanwenden om elkaar uit te roeien. Slagvelden in de oude bete kenis van het woord bestaan niet meer, het hele landsgebied wordt één groot slagveld en de wapenen, die men ge bruikt, bezitten een onvoorstelbare ver nietigingskracht. Het probleem der na tionale verdediging wordt daardoor steeds omvangrijker en zijn oplossing altijd ingewikkelder. Geen enkel volk, dat rechtens en overeenkomstig zijn plicht de lands grenzen verdedigen moet, kan daarom afzien van een leger, dat in staat is volgens de moderne eisen het vader land te beschermen, wanneer het door een onrechtvaardige aanvalsoorlog be dreigd wordt. Met deze woorden heeft de Paus dui delijk gemaakt, dat een verdedigings oorlog noodzakelijk kan zijn. Men moet deze uitspraak als een algemeen begin sel beschouwen. Opzettelijk heeft de H. Vader vermeden daarbij militair-tech nische bijzonderheden te vermelden, m.a.w. hij heeft niet over het al of niet geoorloofde van atoomwapenen gespro ken. Nu zijn er mensen, die aldus redene ren: wanneer een verdedigingsoorlog plicht kan zijn, is het ook een plicht zich daarop voor te bereiden om, zo nodig, klaar te zijn. Wanneer de oor logsdreiging uit de bekende hoek ooit werkelijkheid zou worden, worden van die kant atoomwapens gebruikt. Dus moeten wjj ze ook hebben, anders is verdediging onmogelijk. Gaat die redenatie op? In beginsel, omdat een verdedigingsoorlog onder be paalde voorwaarden plicht kan zijn, zou men zeggen van ja. Maar die „bepaal de voorwaarden" kan men óók uitstrek ken tot het gebruik van atoomwapenen, die het begrip „oorlog" grondig wijzi gen. De plicht van zelfbehoud b.v. komt daardoor ernstig in het gedrang: een atoomaanslag is een algemene uitroei ing van het leven. Daarom juist heeft de Paus met ver standig voorbijzien van de praktisch nutteloze discussie over het al of niet geoorloofde van atoomwapens in een oorlog, er voortdurend op aangedron gen alles in het werk te stellen om oorlog-in-het-algemeen te voorkomen en atoomwapens-in-het-bijzonder te verbie den. En de enige manier om dit ge daan te krijgen is de mensheidde weg- terug naar God te doen gaan. Louter menselijke overwegingen zullen daarbij zonder succes blijven. Als God het huis niet bouwt, werken de arbeiders ver geefs, zegt de psalmist. Dit is hier wel zeer bijzonder van toepassing. Er moet gebeden worden, aanhoudend, algemeen, met hart en ziel. Alleen daarvan is nog redding te verwachten. en volgend punt verdient ook heel kort de aandacht, n.l. de verplich tingen van de werknemer. Het spreekt van zelf, dat hij zowel juridisch als moreel verplicht is, de uitvoe rende instanties op de hoogte te houden van zijn inkomen. Vooreerst is hij ver plicht zichzelf en zijn werkloze gezins leden van 16 jaar en ouder te laten inschrijven bij het gewestelijk arbeids bureau als arbeidzoekenden. Hier ont staat nog wel eens meningsverschil en misverstand en hier hangt ook veel af Van de opvattingen bij sociale zaken ter plaatse. Daarom is het goed aan het laatste punt dat wij ter toelichting hier zullen vermelden, namelijk aan de Uitvoering, bijzondere aandacht te schen ken. Alvorens we dit doen nog een laat ste aanvulling op de regeling. Het kan namelijk gebeuren, dat iemand die uit de wachtgeld- en werkloosheidswet trekt een uitkering ontvangt, welke la ger is dan hij krachtens de sociale voor zieningsregeling zou ontvangen. Dit ge val doet zich namelijk bij grotere ge zinnen nog wel eens voor. In zulk een geval mag de W.W.-uitkering door de gemeente worden aangevuld, echter toet dien verstande, dat de werkloos heidsuitkering en de uitkering krach- lens de B-regeling van de sociale voor ziening tezamen niet meer bedragen dan 95 pet. van het normale loon. Tenslotte het belangrijkste, namelijk de uitvoering van de regeling. Ook nier zijn grote voordelige verschillen toet de voor-oorlogse situatie. De ge meentebesturen hebben de opdracht de sociale voorzieningsregeling uit te voe ren. Behoudens een enkele uitzondering die we hier rustig kunnen verwaarlo zen, krijgen de gemeentebesturen 100 pet. subsidie op alle uitkeringen, wel ke zij in verband met deze regeling moeten doen. Hoewel men natuurlijk Verplicht is, zich aan de richtlijnen houden, bestaat er overigens voor gemeentelijke dienst van sociale za- 5eh geen aanleiding om „krenterig" te °°6n en dat was immer de grote klacht Van de werklozen vóór de oorlog! Overi- eetls is de werkloze arbeider van thans niet aangewezen op de beslissing „an een ambtenaar. Het gemeentebe stuur immers stelt een plaatselijke re- 'sie- en contactcommissie in, waarin ri?k de vakbeweging is vertegenwoor- '?d._ in algemeen moet deze com- "ussie het gemeentebestuur adviseren ®r alle vraagstukken, welke de rege- mif PPwerpt. Maar tevens is deze com- ssie beroepsinstantie. Als een werk- gPv?er het met een beslissing van de nint entelijke (jjenst van SOciale zaken siet eens is, dan kan hfj bij de revi- g en contactcommissie in beroep ovp Komt daar geen eenstemmigheid Zaau geval tot stand, dan wordt de sie. voorgelegd aan de centrale revi- 00?eh contactcommissie in Den Haag. Vert m deze commissies zitten weer les t?er,woordigers van de vakcentra- rio/ Leze centrale commissie adviseert ee« i_aan de minister vj beslissing neemt. die tenslotte Wjj hopen nu met deze twee beschou- geven11 een duidelijk beeld te hebben ge- zÜn nlDaïï waarop Nederland s^aprteeidv?rvullen?gen0Ver de gemeen" Aan de Europese tekeningen- en op stellenwedstrijd 1958 georganiseerd door het Nederlands comité „Europese schooldag" hebben ongeveer 24.000 leer lingen van middelbare scholen en van kweekscholen in Nederland meege daan. Na een eerste selectie door de leraren der deelnemende scholen wer den aan de Nederlandse jury 150 te keningen en 100 opstellen ingezonden. Na verdere selectie bleven 5 tekeningen en 14 opstellen over, die in aanmerking kwamen voor een der 9 internationa- le prijzen of een der 10 nationale prij zen. Het zijn Categorie A (tekening dooi leerlingen van 12-14 jaar)Marian Ha- selhoff uit Wolfheze, Willie van Erven uit Oisterwijk, Th. van Lieshout uit Maastricht, Daphné Aafjes van Kas teel Hoensbroek, Jeanne Verhage uit Middelburg. Categorie B (opstel voor leerlingen van 14-lf jaar)Rudolphus Smit uit Nieuw Ginneken, Theo Njjsse uit Apel doorn, Corry de Bruyn uit Etten, Oda Coppes uit Maastricht, M. Frijlink uit Arnhem. Categorie C (opstel voor 16 jaar en ouder)Jan Budding uit Beverwijk (E.G.K.S.-prijs), Leny Lambermont uit Rosmalen (E.G.K.S.-prijs), Willy Bel- graver uit Scheveningen (Rome reis), Gertrude Vossen uit Maastricht (Rome reis), Rinke Visser uit Sneek (Prijs v. Europese schooldag), Juliana Beke uit Arnhem (Prijs v. Europese schooldag), Ada van der Linden uit Den Haag (Prijs Europese schooldag), Johanna van Buuren uit Breda (Prijs Raad v. Euro pa), Hendrikus Genders uit Geleen. De beide E.G.K.S.- prijzen bestaan uit een reis door België, Luxemburg, Lo tharingen, langs de Rijn naar Bonn en Keulen, bezoek aan Roergebied, Den Haag en Rotterdam. De Rome-reizen werden beschikbaar gesteld door het Centre Européen pour les Echanges Internationaux. De prijzen Europese schooldagen bestaan uit een achtdaags verblijf in een internationaal kamp. De prijs van de Raad van Europa uit een verblijf van acht dagen in België. In de categorieën A en B bestaan de prijzen uit boekenbonnen. Vrijdag 25 juli zal mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch in de parochie kerk van de H. Dominicus te Nijme gen de volgende H.H. Wijdingen toe dienen: H. Diaconaat aan de fraters F. Jiménez, J. Janssen, F. Simons, J. Bouman, J. Boex, P. Dielwart, W. Achilles, Jac. Janssen, L. de Jong, G. Pielage, J. van Amerongen, C. Spruyt, J. Klappe, G. Goes, L. van Buchem en A. Stikvoort van de Orde der Do minicanen; C. Hoefs, C. Smits, P. Te- genbosch en Th. Ruigrok van de con gregatie der paters van het Allerh. Sacrament; H. Priesterschap aan de fraters Chr. Smoorenburg, C. Rijne- veen, J. van Eupen, M. Kabel, J. Mel- chers, Th. Derkx, W. van Ree, A. Ru- neveen, H. Penninx, C. Dupont, J Mahlmann, R. Vismans, F. Struik, Th. Veerkamp en Th. Schoof van de Orde der Dominicanen: A. Dam, Fr. Harren, M. Sonnemans, J- van de Zande en L. Zonneveld van de congregatie der missionarissen van Scheut-Sparrendaal. Zaterdag 26 juli zal mgr. Mutsaerts in de parochiekerk van St.-Petrus' Ban den te Uden de volgende H.H. Wijdin gen toedienen: H. Subdiaconaat aan de fraters C. Schouten, J. Zomerdijk, H. Hubers, G. van Stiphout, R. Maas, L. Bogaartz, H. Wolsing, J. Verhoeven, H. van Lieshout en A. Vissers; H. Priester schap aan de fraters C. Cools, A. Pau sen, A. Timmers, Fr. Dortmans, N. van Rijn, J. van Dooren, A. Rijken, A. Veerkamp, J. van Doorn, M. Sterke en J. Waldram, allen van de orde der Kruisheren. Oppompbare vliegtuigjes worden steeds weer ontworpenen al is het niet zo, dat ze overal te koop zijn, hun bruikbaarheid hebben zij al verscheidene malen bewezen. Hier ziet men twee foto's van een rubbervliegtuigje, dat ontworpen is voor de Amerikaanse Goodyear rubberfabrieken. Het eenpersoons toestelletje heeft een motor van 45 pk. Op de bovenste foto ziet men het tijdens de vlucht; op de onderste foto „leeg" uitgepakt. WEST-DUITSLAND Wêstduitse Banken hebben bekend gemaakt, dat hun verkopen van goudstukken de laatste drie dagen aan zienlijk zijn gestegen en thans groter zijn dan tijdens de Suezkanaalcrisis. Medege deeld werd, dat goudstukken van 20 mark, waarvan het goud 40 mark waard is, thans worden verkocht tegen 51.50 dm. Vóór de huidige crisis in het Midden-Oosten brachten deze goudstukken 47 dm op. JOHN GOBAU Op een reis door Spanje is de acteur John Gobau na een korte ernstige ziekte, na een aldaar ondergane operatie, over leden. John Gobau was met zijn familie op een vakantiereis. Hij was 68 jaar. John Gobau was uit Antwerpen af komstig. Daar heeft hfj ook zijn leer jaren in het vak meegemaakt, niet op een toneelschool, want die was er toen nog niet, maar van meet af aan op de planken. Zijn eerste successen als jong acteur heeft hij daar beleefd, voor de oorlog van 1914-1918 hem naar Neder land deed uitwijken. In het Noorden is zijn zuictelijke afkomst zijn persoon lijkheid, vooral zoals die op het toneel verscheen. Het lag al in zijn manier van spreken. Hij was, ook in het gewone leven, een man, bij wie de woorden, die hij sprak, de volle klank meekre gen, berekend op het vullen van grote ruimten. Daar paste het goedafgewerk- te gebaar bij, waarin het gevoel een duidelijke uiterlijke gestalte kreeg. Hij heeft deze expressieve middelen in de loop der jaren, zich aanpassend aan de veranderende toneelstijl in de Ne derlandse schouwburgen, gematigd, mimi»millminimin ui ii if mi ii ii in urn in hui in urn 1 zlch aangepast in de richting van de j - - „understatement", maar ook daarin is n de zomermaanden vallen telkens duizenden arbeidskrachten uit door de steeds langer wordende vakanties. Anderzijds is er een aan zienlijke opleving te constateren in 'n reeks van bedrijfstakken. Wij den ken aan de land- en tuinbouw en de bouwnijverheid. Maar ook de moder ne toeristen-industrie vraagt op een reeks van plaatsen arbeidskrach ten, die na de zomer weer kunnen afvloeien. De reisbureaus, het ver voerwezen, het hotel- en restauran- bedrijf moeten overgaan tot de aan stelling van tijdelijke krachten en overal waar tijdens de wintermaan den het werk moet worden onderbro ken, vindt men in de milde jaar getijden alle hens aan dek. Dientengevolge zat in de afgelopen jaren van volledige werkgelegenheid een aantal werkgevers juist in die drukke maanden met de handen in het haar. Denken wjj bijvoorbeeld aan de conserven- industrie en de spoorwegen. Men trachtte dit ar beidsprobleem meestal op te los sen door het aan trekken van tijde lijk beschikbare krachten, die gro tendeels werden gevonden in de rijpere school- jeugd en onder de studenten. Dit jaar staan wij echter voor een gewij zigde situatie met betrekking tot de vakantiearbeid, alsook ten aanzien van de daarvoor beschikbare krach ten. Niemand zal ontkennen, dat de be stedingsbeperking gekoppeld aan een dalende conjunctuur op velé terrei nen arbeidsruimte heeft geschapen °m afschrikwekkende woord werkloosheid maar niet te gebruiken. Die dalende conjunctuur zal tenge volge hebben, dat in bepaalde sec toren, bijvoorbeeld in de bouwnijver heid, minder sprake is van een top- produktie, dan we de laatste jaren gewend waren. In het algemeen ge sproken is de hoeveelheid zomerar- beid in omvang verminderd. Daar tegenover is het aanbod van tijdelijk beschikbare krachten stellig toege nomen. Een groot aantal uit Indone sië teruggekeerde landgenoten richt vragend het hoofd op om werk. An- deren zijn het slachtoffer gewórden van reorganisatie in het bedrijfsle ven of van de slinkende orderporte feuilles in handel of industrie. Deze twee categorieën werkzoeken den worden aangevuld door een waar leger van scholieren en studenten, die allen van een leeftijd zijn, waar op zij geacht mogen worden enige produktieve bijdrage te kunnen leve ren. Dit leger van studerenden wordt elk jaar groter. Niet alleen door de bevolkingstoeneming, maar ook om dat een steeds stijgend percentage van ons volk niet meer genoegen neemt met een eenvoudige basis opleiding, maar deze laat volgen door voortgezet onderwijs met een daaraan gekoppelde specialisatie. On der deze studerende jeugd zijn er velen die over een smalle beurs be schikken. Sommigen moeten geld verdienen om geheel of ten dele in hun studie kosten te voorzien (men denke aan de „werkstudent"), anderen vooral middelbare scholieren wil len over contanten beschikken voor een vakantiereis of andere extraatjes, die werken uit noodzaak en hen die werken voor het extraatje. En dan mag er bij de werkgevers geen aarze ling zijn bij het maken van een juiste keuze. Dit alles brengt ons onwillekeurig ook nog op een ander probleem. Op nieuw zullen duizenden de schoolban ken verlaten. Zij en hun ouders staan voor de vraag of zij zich nog eerst enige jaren bij een bepaalde oplei ding zullen bekwamen dan wel of zij een plaats in het produktieproces zul len zoeken. Bij die keuze spelen het karakter en de aanleg van de betrokkenen een rol, maar daarnaast ook de vraag of er voldoende middelen zijn om een dikwijls jarenlange opleiding te be kostigen. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit, ook in de voorberei ding om een be paalde sport op de maatschappelijke ladder te berei ken. Men zal dan moeten vaststellen in hoeverre men over een reeks van jaren op een bepaald inkomen zal kunnen reke nen. zoals de aanschaf van fototoestellen en andere duurzame gebruiksgoede ren. Inzicht hebbend in hun situatie zouden wij niettemin een pleidooi willen houden ten gunste van on ze werkloze repatrianten en slachtof fers van de bestedingsbeperking bij net toewijzen van werk gedurende het seizoen. Want onder hen bevin den zich yele huisvaders, die in een benarde financiële en maatschappe lijke positie zijn geraakt. In de eer ste plaats immers zal het werk moe ten worden toegespeeld aan hen, di< verantwoordelijk zijn voor een gezin De andere seizoenarbeiders behoe ven daarmee nog niet zonder onder scheid te worden buitengesloten. Studenten, die voor het behoud vat hun studiekansen afhankelijk zijr van de inkomsten gedurende de zo mermaanden en scholieren, die ge durende het gehele schooljaar zich tot het uiterste moeten beperken om hun ouders niet te zeer te belas ten, mag men het benutten van de kans op inkomsten in de vakantie niet zonder meer ontzeggen. Maar er is een schifting mogelijk, tussen hen Daarnaast komt de vraag aan de orde of men met beurzen of voor schotten zijn doel zal kunnen berei ken. En tenslotte kan er dan nog op een bepaalde bijdrage van de jon geren als bijverdienste worden ge rekend. Maar de mogelijkheid tot het vol- loien van een bepaalde opleiding nag niet te zeer afhankelijk zijn van le kans op inkomen uit vakantiear- ieid. Dit schept te zware zorgen 'oor studerenden en nervositeit, vaardoor een studie schipbreuk kan ijden. Het is een van de grootste be waren tegen het systeem van werk- tudent, het geldt zeker ook bij de nanciële afhankelijkheid in het vol len van niet-universitaire opleidin- ;en. Bjj twijfel beperke men zich lie ver aanvankelijk tot een meer be- cheiden maatschappelijke positie, waarbij men door middel van het avondonderwijs een reeks van moge lijkheden heeft tot verdere ont plooiing. Men kan veel willen offe ren en hoog willen mikken, maar men kan zich verrekenen en een mis rekening kan een terugval van jaren betekenen. ïrilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf lllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllIllllllllllllIlllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIliillIIIUIIIIIIllllllllllITi hij de gulheid van zijn aard, de gloed van zijn gevoelens, de zwier van zijn levensstijl blijven demonstreren waai dat maar even pas gaf. De laatste jaren hebben wij hem in hoofdzaak gezien in het lichtere repertoire, in blijspelen en thrillers. Hij was, lijkt het, een enigszins rus teloos man, bijzonder gesteld op zijn vrijheid, niet gaarne bereid zich al te sterk te binden. Bij de kleinere gezelschappen, die zich, ook uit ver zet tegen de strakke banden van de gecoördineerde toneelwereld, na de oorlog geformeerd hebben, heeft men dikwijls de figuur van John Gobau onder de leiders aangetroffen. Hij was in dit opzicht liever een vrijbuiter. Om zich te handhaven moesten die ge zelschappen hun toevlucht tot het lich tere genre nemen. Ook daarin excel leerde Johan Gobau, vooral als hij er een enigszins naïef man in kon wezen, iemand die zich snel opwond. De ver ontwaardiging, en die naar het humo ristische overdreven, lag hem bijzon der goed; hij speelde die uit in felle gebaren en rollende woorden. Steeds behield hij daarbij de toen van de grand seigneur, die hij feitelijk ook was. Uiterst bescheiden bleek hij in het gewone leven, niet gemakkelijk be reid om over zichzelf te spreken, maar wel een vorstelijk gastheer en een onderhoudend causeur. Zijn grote kwaliteiten als acteur heeft men na de oorlog wellicht het duide lijkst gedemonstreerd gezien in zijn roi van Willy Loman in „De Handelsreizi ger" in de voorstelling van Comedia. Daar bleek in het bijzonder zijn ver mogen om de gevoelens van de ge wone man uiterst suggestief over het voetlicht te brengen; daar was hij een man, die in al zijn gewoonheid, in de kleine alledaagse tragiek groot was. De indrukken, die een toneelspeler bij zijn toeschouwer achterlaat, plegen met de jaren hoe langer hoe meer te vervluchtigen. „De Handelsreiziger" ligt alweer vele jaren terug in het verleden, het lijkt daarom nu, dat in onze herinnering John Gobau op de eerste plaats een blijmoedig en gulhar tig mens zal blijven, die, hoe hij dan ook optrad, de sympathie gaande maak te. Wij zullen hem missen. R. Na de zomervakantie zal bij de kath. universiteit te Nijmegen een aanvang gemaakt worden met het onderwijs in de sociale aardrijkskunde. De oprichting van de faculteit der wis- en natuurkunde heeft het vervullen van de reeds lang bestaande wens mogelijk gemaakt. De vereiste benoeming van de docenten is op korte termijn te verwachten. (Van onze Haagse redactie). Minister Cals heeft aan de Tweede Ka mer verlenging gevraagd van de tijde lijke wet op de Monumentenzorg. De bewindsman vreest, dat het reeds in gediende ontwerp voor een definitieve wet op de Monumentenzorg niet tijdig de Staten Generaal zal zijn gepasseerd. Hij stelt daarom voor de werkingsduur van de tijdelijke wet te verlengen tot 1 januari 1960. De jazzdiscotheek kan deze week weer eens met een of meer bijzondere pla ten worden aangevuld. Wij noemen dan vooreerst een voortreffelijke con certversie van Gershwin's negeropera Porgy and Bess, welke is uitgebracht op een ook technisch zeer realistische langspeler van het label MMS, onder iet nummer M 2035. op. 22. Zoals be kend waren MMS-platen tot dusver Hechts verkrijgbaar aan het adres Pau- lus Potterstraat 12 te Amsterdam. Sinds kort zijn echter twee speciale MMS- winkels geopend, namelijk een te Den Haag, Torenstraat 136 en de ander te Utrecht, Zadelstraat 27. Men doet er goed aan deze adressen maar meteen te noteren, ook al omdat wij er moeilijk bij iedere volgende MMS-publikatie op terug kunnen komen. De concert-uit voering op deze LP laat praktisch alle gezongen gedeelten uit de opera horen. Men kan ze letterlijk volgen aan de hand van de teksten, die bij de plaat zijn gevoegd, een MMS-gebaar, dat na volging verdient. Zelfs bij simpele in een van de bui tenlandse talen gezongen liedjes wordt veelal het gemis van een gedrukte tekst gevoeld. Het moet toch een kleine moeite zijn zo'n tekstje ergens ach ter op de hoes te drukken. Wij hebben het aantal aanvragen met geteld, maar zeker tientallen jonge mensen hebben ons, vooral na het Nederlands optreden van Père Du val, om de precieze teksten van zijn liedjes gevraagd. Ze hadden de plaatjes al wel gekocht, maar konden de chansons van de pater niet letterlijk volgen, begrij pelijk, want zo eenvoudig is dat ook niet. Ook wij hebben echter tever geefs stad en land afgebeld! Dat tussen haakjes. Terugkerend op „Porgy and Bess": uitvoerenden zijn het Opera Society koor en orkest onder directie van Paul Belanger met in de titelrollen de bari ton Broc Peters en de sopraan Marga ret Tynes, twee gave en zeer bewogen stemmen, waaraan met name nog kun nen worden toegevoegd de lenige bari ton van Charles Colman en de even krachtige als subtiele sopraan van Miriam Burton. Belanger heeft een prachtig evenwicht weten te scheppen tussen de muzikale en vokale partijen. De totale vertolking ademt een bezielde sfeer, die vooral in de typische negroïde elementen in deze opera, zoals het tim bre van de stemmen en de improvisa torische nuanceringen der intonaties tot uitdrukking komt. Van Leslie Scott, de negerzanger, die de Porgy-rol vertolkte bij de jongste Amerikaanse uitvoering van Gershwin's opera in Nederland, zijn in die dagen een aantal opnamen ge maakt van spirituals en profane songs, die Scott toen zong met (een verras send suggestieve) begeleiding van het orkest van Jan Corduwener. Philips bracht deze opnamen toen op 45 toeren- plaatjes op de markt. Het zal ongetwij feld mede het gevolg zijn van vele na vragen, dat dit liederental nu compleet verschenen is op een 33 toeren LP. We stappen dan over naar de jazz- vokalisten. naar Ella Fitzgerald, die nog altijd geldt als de mo derne jazz-zangeres bij uitstek, nader gepreciseerd: de moderne jazz-zangeres van de .zwarte" klasse en naar June Christy, die wordt gerekend tot da blanke zangeressen, die op hoog niveau de jazz vokaal gestalte geven. Van Ella zijn twee markante creaties verschenen op Verve 45 toeren nr. W 20041, t« iveten „Midnight sun", een sfeer-werkje, dat van Ella de juiste toon en stem- rhing krijgt en „The swinging shepherd Blues", waarin Ella haar stem op pak kende wijze instrumentaal paart aan gevoelvolle fluitsoli. Bij beide songs is de muzikale begeleiding van een sym pathieke soberheid. June Christy kan men in een uit» IstóSfS LESLIE SCOTT Ofschoon Leslie Scott de „evergreens" op deze LP Over the rainbow, Love is here to stay, All the things you are en Thanks for the memory op mar kante wijze vertolkt, komen zijn krach tige warme stem en zijn dramatische voordracht toch het sterkst en schoonst tot uitdrukking in de spirituals. Hij zingt deze weliswaar in een concert stijl, doch zeker niet zonder de „zwarte" bewogenheid, die van de neger is. De spirituals zijn: When I fall on my knees; Swing low sweet chariot; Go down Moses, en Were you there. In de stijl van het Golden Gate Quar tet zingen vervolgens via het 45 toeren Coralplaatje nr. 94127 EPC The Ames Brothers de spirituals „Shadrack", „Who built the ark", „Blind Barnabas" en .Joshua fit the battle of Jericho" en zij doen zulks smaakvol en niet zonder innerlijke beleving, ofschoon ze wat dat laatste betreft toch niet de diepgang be reiken van het Golden Gate Quartet. Een bijzonder plaatje, dat eveneens, maar dan wel realistischer, in de gees telijke negroïde sfeer ligt, is het 45 toe- renschijfje 10141 van het label Bruns wick, dat een natuurgetrouwe weer gave geeft van de huwelijksvoltrek king tussen de negerzangeres Sister Rosetta Tharpe en Russell Morris, een plechtigheid, die de luisteraar doet ervaren, hoe veel emotioneler, maar misschien ook veel simpeler, mense lijker, althans veel spontaner,,de neger de dingen des levens beleeft. Deze „wedding ceremony" gaat gepaard met het zingen van enige gewijde liederen, waarbij de vreugde om het geloof be paald niet onder de kerkbanken wordt gestoken. Nog eens Gershwin, nu zijn „Rhap sody in blue" en zijn balletmu ziek „An American in Paris", twee composities, waarin Gershwin jazz en symfonische muziek heeft laten sa mengaan. Ofschoon zijn „Rhapsody in blue" bekender is, is zijn balletmuziek „An American in Paris" zowel qua compositorische bouw en muzikale zeg gingskracht een sterker werk. MMS presenteert via de LP nr. 149 de beide composities in een zeer goede uitvoe ring door het Concert Hall Symphonie Orkest. De rhapsodie komt er zeer levendig uit, de balletmuziek is mooi van klankkleuren en treffend van sfeer. De pianopartij in de rhapsodie wordt door de van Fransen huize komende Philippe Entremont genuanceerd en met beheerste lenigheid vertolkt. Winifred Atwell neemt intussen op Decca 45 toeren nr. DFE 6445 enige meer populaire creaties van Gershwin voor haar rekening. Zij speelt in haar zwierig-lichte stijl achtereenvolgens: Nice work if you can get it; Somebody loves me; Summertime en Someone to watch over me. Haar onderhoudend pianospel wordt door een stuwende ritmesectie omlijst. JUNE CHRISTY stekende conditie beluisteren via de 33 toeren Capitol langspeler T 902 c.q. in een twaalftal zeer gevarieerd gestemde songs in orkestrale bewerkingen van Pete Rugoio, de moderne jazzcompo- nist, die met traditionele toonkleuren maar moeilijk tevreden kan zijn en zo de vokaliste, die haar stem in zijn klanken zal willen voegen, voor niet eenvoudige opgaven stelt. June kent Rugoio via het orkest van Stan Kenton echter al wel langer dan vandaag of gisteren, hetgeen intussen bepaald niet zou willen zeggen, dat songs a la Rugoio voor te dragen voor haar dan wel een koud kunstje zou zijn. Men moet wel een en ander in zijn mars hebben in „haar" mars hebben in dit geval om als onze June te kunnen zingen, technisch perfect, trefzeker, maar ook mooi van toon, mooi ook van toon- expressie, sfeerzeker voor wat de tekst schildering betreft, beschaafd ook, zon der effekt te moeten zoeken in bepaal de goedkope maniertjes en intus sen „jazzy", dat wil zeggen, met smaak en feeling voor oprechte intonaties en een frazeringstechniek, die welhaast on gemerkt swingt. Het merendeel van de songs op deze plaat hebben in vergelijking met de nietszeggende tunes, die men doorgaans in Jazz vertaalt, tenminste enige, soms zelfs méér inhoud, hetgeen naar onze smaak zeker mede debet ts geweest aan June's gevoelvolle interpretatie daar van. Ofschoon men in het kader van de Jazz wel wii beweren, dat zaken als melodie en ook songteksten geen doel maar slechts middel zijn, zijn wij van oordeel, dat wat met name deze songteksten betreft de Jazz naar bin nen toe, maar ook naar buiten uit niet alleen een betere indruk zou maken, maar ook in muzikale zin aan diepgang zou winnen, wanneer men bij de keuze van de songs wat serieuzer te werk zou gaan. Dikwijls is de inhoud van een jazzvocal voor ons part nu als middel, juist als middel gezien alle expressie, die men eruit haalt, niet of maar nauwelijks waard. Of er ligt zulk een scherp contrast tussen de gegeven tekst en de jazzy vertaling daarvan, dat het moeilijk wordt te beweren, dat de jazz in haar zeggen zo eerlijk is. Tenslotte zij de aandacht gevestigd op een serie, die Capitol aan het uitgeven is en waarvan de eerste aflevering, die wij gezien en gehoord hebben, veelbelovend is. Het is de serie, die onder de titel „Just for variety" een overzicht bedoelt te ge ven van de hoogtepunten in het Ame rikaanse lichte-muziek-repertoire, die in de loop der jaren aan Capitolplaten werden' toevertrouwd. Het gaat dan zowel om befaamde melodieën, orkestra le prestaties en gevierde individuele instrumtentalisten als om vokale groepen of solisten, die van zich deden spreken. De serie zal om te be ginnen tien albums tellen, men kan dus vooruit. Wij zeiden een paar re gels hoger dat wij wij ook bij het zien van de plaat een goede indruk van de serie hebben gekregen; wij doelden daarbij op de omslag, de hoes, die er origineel en aantrekkelijk uitziet. De muzikale en vokale inhoud van de plaat is van prima gehalte en rijk ge varieerd. De weergave is realistisch, helder en klaar. Tot de uitvoerenden van dit inderdaad op-en-top Ameri kaanse repertoire behoren o.a. Les Baxter. Nat King Cole. Jackie Davis, June Christy, Gordon Macrae, Harry James. Helen Forrest, Ray Anthony, The Four Freshmen. Jackie Gleason, Giselle Mackenzie, Les Paul en Mary Ford. Kort en goed: wat wilt u nog meer? De titels van de songs? Goed, we noemen er een paar: April in Por tugal, Unforgettable, Stranger in Pa- rhdise, I'm beginning to see the light en dat komt goed uit, nu we weer aan het eind van onze rubriek zijn Adios! FRÉDERIC. ZONDAG 20 juli: achtste zondag n» Pinkstereneigen mis: 2 geb. H. Hierony- mus: credo; pref. v. d. H. Drieëenheid» Groen. MAANDAG: mis van zondag; 2 geb. H. Praxedes; (Haarlem: 3 geb. H. Frederi- cus); groen. Breda: Kerkwijdingsfeest; mis Terribilis: credo; wit. Rotterdam: H.H. Mo- nulphus en Gonduiphus, bisschoppen-belij ders; mis Sacerdotes: 2 geb. H. Praxedes; wit. DINSDAG: H. Maria Magdalena; eigen, mis; wit. WOENSDAG: H. Apollinaris, bis schop-martelaar: eigen mis; 2 geb. H. Li- borius; rood. DONDERDAG: mis van zon dag; 2 geb. H. Christina; groen. Haarlem: H. Bemulphus, bisschop-belijder: mis Sta tuit; 2 geb. H. Christina; wit. VRIJDAG: H. Jacobus, apostel: eigen mis; 2 geb. H. Christophorus; credo; pref. v. apostelen: rood. Roermond: H. Christophorus, marte laar: mis: In virtute; credo; rood. ZA TERDAG: H. Anna. moeder van O. L. Vrouw; eigen mis; wit. ZONDAG 27 juli: negende zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Pantaleon: credo; pref. v. d. H. Drieëenheid groen. Roermond: H. Ja cobus, apostel; eigen mis; 2 geb. v. d. zondag; credo; pref. v. d. apostelen; rood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 11