FILMJOURNAAL DIK TROM KOMT Films in Frans Hals Jansen verliest tweemaal in schaakkampioenschap van Midden-Kennemerland 'J Pater Wamela uit Santpoort naar Saarland vertrokken Rode Zusters 100 jaar in Yelp aan de Maas 8:9 i „...Und abends in die Scala" Paris Holiday Arrivederci Roma De weg der honderd doden Reprises en prolongaties Walda trekt zich terug Nieuwe christen democratische groepering KATHOLIEK MILITAIR TEHUIS NOG STEEDS IN NOODGEBOUW Collecte in Haarlem om aan vele wem sen enigszins te voldoen „Diep getroffen door vriendelijkheid van de Hollanders99 Aankoopbeleid Lido Roxy Kort geding rondom Romy Schneider Foto's mogen iveer verkocht worden H.H. missen op zondag in dekenaat Haarlem In Frankrijk Leiders van de M.R.P. trachten Bidault wind uit de zeilen te nemen neet/t dcui fda met MASazyn. Drs. M. Florack S.M.A. provinciaal Minister Luns door Franco onderscheiden Deskundigen adviseren minister Staf ZATERDAG 19 JULI 1958 PAGINA 2 Films: Diversen Apotheken en dokters- diensten Luxor Rembrandt Voor kinderen van onze abonnées in het Bloemendaalse Openluchttheater T7"andaag over een week is het zover. Dan komt Dik Trom met zijn V kornuiten in het Bloemendaalse Openluchttheater om daar de kinderen van onze abonnees een hele middag te vermaken. „De Jeugd spelers" onder leiding van Carla Flink komen een voorstelling geven van het toneelstuk „Dik Trom, de held van het circus". Al heel wat kinderen zijn zo verstandig geweest om kaarten voor deze voorstel ling te komen afhalen bij het bureau van onze courant, Smedestraat 5 in Haarlem. De anderen hebben dus nog een week de tijd. Maar een week is kort en het aantal plaatskaarten is natuurlijk niet onbeperkt. Zoals we verleden week zaterdag al hebben voorspeld, bedraagt de toegangsprijs voor deze voorstelling eigenlijk 75 cent, maar voor de kinderen van onze abonnees posten ze maar 50 cent. Dank zij de sa menwerking met de directie van het Openluchttheater hebben we de toegangsprijs zo laag kunnen houden. Deze week kan men nog kaar ten krijgen bij het bureau van onze courant. Zorg dus, dat je er tijdig bij bent. H.B.G. heeft kans op Frans Hals bokaal De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Burgerlijke Stand Haarlem Produktschap T eeltrechtpercentage op 90 gesteld Eerste diploma-uitreiking R.-K. LAGERE TECHNISCHE SCHOOL Rotterdam wint toernooi Caterina Valente is de ster, waar de film .Und abends in die Scala" omdraait. Het is een plezierig verhaal geworden, dat menigeen een paar on bezorgde uurtjes garandeert in Lido. De film brengt de geschiedenis van een ministersvrouw, die voor haar huwelijk furore maakte als zangeres in een ca baret. Als vrouw van een minister kon zij daar moeilijk mee doorgaan. Toch deed zij het, zij het, dat zij slechts on der schuilnaam gramofoonplaten liet opnemen en nimmer zelf optrad. Iedereen is natuurlijk benieuwd, wie die onbekende platenzangeres is en de oplossing zal worden gegeven, wanneer zij toezegt te zullen optreden ter ope ning van de nieuwe Scala. Dat belooft een groot en duur moment te worden, ook voor haar impresario, maar op het laatste ogenblik trekt zij zich terug. Haar impresario weet niet anders te doen, dan een onbekend sterretje te en gageren, die de plaats inneemt van de grote ster. Dat leidt natuurlijk tot complicaties, maar alles komt tenslotte goed terecht. In Lido voor alle leeftij den. In het voorprogramma een interes sante film over de Philippijnen en het gebruikelijk journaal. CINEMA-PALACE: Bij de Luchtbescher ming, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: Sneeuwwitje en de zeven dwergen, a. 1.; 10.30 uur. FRANS HALS: T.m. zo.: Jantjes tegen wil en dank a. 1. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: In de bus van Coronado, alle leeft. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. UDO: Und Abends in die Scala. a. L: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za -avond: Tot het bittere einde, volw.; 23.30 uur. LUXOR: Paris Holiday, a. 1.: 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend, beh. zo.: Trouwe kame raden, a. L; 10.30 uur. MINERVA: T.m. zo.: Der Bettelstudent, alle leeft. Za. en zo. 7, 9.15 uur. T.m. zo.: Grof geschut, a. L Zo. 2, 4.15 uur. Ma. t.m. do.: Geef 'm de sporen, a. L; 2.30 uur. Ma. en di.: Achterdocht, 18 j.; 8.15 uur. Wo. en do.: Santa Lucia, a. 1.: 8.15 uur. REMBRANDT: Arrivederci Roma, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend, beh. zo.: Montagnes Jeugd- variété; 10130 uur. ROXY: T.m. zo.: De weg der honderd doden, 14 j.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Duel om de Apache-bron, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: De Inspecteur-Generaal, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Elke ochtend: Vakantieprogramma met o.a. Donald Duck, Stan Laurel, Charley Chaplin, a. 1.; 10.30 uur. Zaterdag 19 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: Ceylon National Dancers uit Colombo. Tien Singhalese duiveldansers met eigen bege leiding. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelcon cert door Marie Claire Alain. Programma: werken van Attaingnant, Titelouze. Racquet, Marchand, Daudrieu, Messiaan e.a. Zondag 20 juli Seminarie Hageveld, Heemstede, 10 uur: Landdag van de LTM en LTJ van de bis dommen Haarlem en Rotterdam. Openluchttheater, Bloemendaal, 15 uur: Grammofoonplatenconcert. Maandag 21 Juli Grote Kerk, Haarlem, 18 uur: Beiaard bespeling door R. Ritter, stadsbeiaardier van Delft te Leiden. Haarlem Apotheken: Marnix-Apotheek, Marnix- straat 65, tel. 56357; fa. Loomeyer, Bartel- jorisstraat 11, tel. 10175; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Doktersdienst: Men belle nummer 11990 (fa. Mathot, Warmoesstraat). Tandartsen: H. Mous, Lakenkoopersstraat 18, Haarlem, tel. 12434. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Ziekenvervoer: G.G.D., tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Dierenartsen: J. Beyers, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 13164. Aerdenhout Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 38197. Doktersdienst: C. Kroon, Burg. Den Tex- laan 12. teL 26073. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, zie onder Haarlem: Witte Kruis: H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 28876. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek. Bloemendaalse- straatweg 145. Santpoort-Station, tel. 02560- 8249. Doktersdienst: J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, tel. 52655. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, zie on der Haarlem; Witte Kruis. J. van Dijk, Bloemendaalseweg 207, Overveen, tel. 12698. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: J. J. van Luin, Bronstee- weg 76, tel. 34445; W. van der Linde. Heem- steedse Dreef 253, tel. 34606. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken; Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: C. A. Post, Gillis School meesterlaan 2, Haarlem, tel. 10367. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Lisse Doktersdienst: F. L. J. M. Haase Jr., He renweg 337, Lisse, tel. 3685. Bennebroek Doktersdienst: G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 02502-430. Wijkverpleging: Witte Kruis, A. G. Haags- ma, Spiegelenburghlaan 22, Aerdenhout, tel. 02500-28994 (b.g.g. 27343). Hillegom Doktersdienst: C. M. Wijkmans, Stations weg 74, tel. 5771. Voorhout Doktersdienst: A. W. Bots, tel. 7393. Haarlemmermeer Doktersdienst: Hoofddorp-Vijfhuizen: Dr. Roemeling Frima, tel. 82540-6220. Nieuw- VennepAbbenes: Dr. Van der Weg. tel. 02546-280. Badhoevedorp-Sloten: Dr. Faber. tel. 02968-2377. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager. Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560-8570. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. K 2560-8249. Vreemde gebeurtenissen vinden er plaats in de film „Paris Holiday" Vakantie in Parijs die deze week in Luxor draait. Twee grote mannen uit de filmwereld, op het doek gebracht door Femandel en Bob Hope, ontmoe ten elkaar op een boot. Beiden zijn op weg naar Parijs, waar de een, Hope, een manuscript van een toneelschrij ver te pakken ziet te krijgen. Omdat dat het bewijs levert van de malversa ties van een bende misdadigers, wordt de schrijver gedood en belaagt men ook de Amerikaanse ster. Het wordt alle maal heel luchtig verteld en twee lieve meisjes geven alles een vriendelijk en charmant karakter. Het is natuurlijk wat gezocht, maar voor de vakantie wel geschikt. Alle leeftijden. Het noodlot van' elke grote zanger, voor wie en om wie een film wordt ge maakt, is, dat hij in een film alleen zin gen mag. Acteren als hij het al kan komt er niet aan te pas. De entou rage en het verhaaltje zijn bijzaak. Ma rio Lanzr treft het in „Arrivederci Roma" al net zo, met dien verstande, dat men hier blijkbaar de entourage wel belangrijk acht, want men ziet Ro me van boven, van beneden, van dicht bij en van verre, kortom het is een film, die vanwege Rome en Mario Lanza is gemaakt. De Engelse titel heet dan ook in het Nederlands vertaald: de ze ven heuvelen van Rome, en het is lo gischer hier een Engelse titel te voeren, omdat er in de film, ook al speelt hij in Rome, meer Engels dan Italiaans gesproken wordt. Maar Rome is mooi en interessant, Mario Lanza zingt „mooi" en de rest neemt men dan wel op de koop toe. In Rembrandt voor alle leeftijden. Bloeddorstige Indianen en on vermurwbare woudlopers behoren nog altijd tot de zeer gemengde filmjcost van Roxy. Men ziet hen er dikwijls en met een vaak bewonderenswaardig enthou siasme. Of het filmpubliek van Roxy deze week voor „De weg der honderd doden" zal warmciraaien, menen wij ech ter te moeten betwijfelen. De gren zen van het aanvaardbare zijn ruim getrokken, maar met de bont en blauw geverfde „roodhuiden" en de steeds maar weer oprecht minnende woudlo pers is in deze gekleurde rolprent toch wel iets té weinig origineel omgespron gen. Boven de 14 jaar. Vanaf maan dag draait in deze bioscoop „Duel om de Apache-bron" eveneens een Western rond de beruchte persoon van Durango- kid. 14 jaar. „Jantjes tegen wil en dank", de Fran se lachfilm, die tot en met zondagavond in Frans Hals draait, geeft de ongeloof lijke verwikkelingen te zien, waarin twee Parijse monteurs geraken wan neer zij per scooter naar de Cote d'Azur met vakantie gaan. Het duo komt per abuis aan boord van een luxe- jacht als matroos, lijdt ettelijke malen schipbreuk, ontvoert een miljardairs- dochter en komt tenslotte weer heel huids en net op tijd terug om in de armen van schatrijke vrijsters te vallen. Een allergenoeglijkste film, min of meer in het gooi-en-smijtgenre, maar toch niet gespeend van enige esprit. Voor alle leeftijden. Vanaf maandag draait in Frans Hals een Amerikaanse amusementsfilm, ge heten „In de bus van Coronado", die weer op een andere manier de lachspie ren in beroering brengt en ook toegan kelijk is voor alle leeftijden. In Studio is de oude bekende, „De Inspecteur-generaal" met Danny Kaye voor de tweede week te zien. Vlot amu sement voor alle leeftijden. Stan Laurel en Oliver Hardy zijn deze week in Cine ma Palace te gast in de filmklucht „Bij de luchtbescherming", eveneens voor alle leeftijden. Minerva draait tot en met morgenavond „Der Bettelstudent", een film naar de gelijknamige operette. Voor veertienjarigen. In de matinée kan men Stan Laurel en Oliver Hardy zien in „Grof Geschut" voor alle leeftijden. Maandag tot en met donderdagmiddag draait in de matinées „Geef 'm de spo ren" van de filmkomieken Abbott en Cos- tello. Eveneens voor aale leeftijden. Maandag- en dinsdagavond draait in Minerva Hitchcock's voortreffelijke film „Achterdocht" en woensdag- en donder dagavond de romantische film „Santa Lucia". „Achterdocht" is voor achttien jarigen toegankelijk en „Santa Lucia" voor alle leeftijden. De president van de Utrechtse recht bank heeft het Utrechtse fotopersbu reau ,,'t Sticht" in het gelijk gesteld inzake de verkoop van foto's en toto- grammofoonpiaten van de filmster Ro my Schneider. Op de veelgevraagde af beeldingen van de bekende film ster was enige weken geleden beslag gelegd op verzoek van de filmmaat schappij UIA, die meende, dat de be langen van de filmster door de verkoop geschaad werden. De rechtbank bleek deze mening niet toegedaan te zijn, ver klaarde het beslag opgeheven en veroor deelde de filmster an haar maatschap pij tot de kosten van het kort geding, dat door de verkoper van de foto's aan hangig was gemaakt. Door met 3-2 van EDO te winnen heeft HBC zich een goede kans gescha pen de Frans Hals Bokaal te verove ren. HBC was de eerste r'oeg, die EDO in deze serie nederlaag-wedstrij den wist te kloppen. Door Henny Kors nam HBC ce leiding, Smit scoorde voor EDO de gelijkmaker, maar S. de Reus deed de rust ingaan met een 2-1 voor sprong voor HBC. Na de pauze maak te Hitma voor EDO gelijk, maar de spannende strüd om het winnende punt je werd in het voordeel van HBC be slecht. toen Siem de Reus de EDO doel man voor de derde maal passeerde. HBC won dus met 3-2 en moet nu af wachten wat het resultaat wordt van de laatste wedstrijd EDO-Bloemendaal. In de strijd om de persoonlijke schaak titel van Midden-Kennemerland zijn een aantal belangrijke uitslagen te ver melden. Het meest van belang was on getwijfeld de nederlagenserie die Jan- splotseling te incasseren kreeg. Na eerst van De Jong te hebben verloren ging hii later in de week nog ten onder tegen Walda. Zijn theoretische kans op de eindzege ging daarmee verloren. Aangezien Walda voorlopig niet in de gelegenheid is zijn partijen te spelen, heeft de wedstrijdleiding zich genood zaakt gezien zijn nog te stoelen partijen tegen De Haas, Hart en Wijdoogen ver loren te verklaren. Gelukkig beïnvloe den deze uitslagen niet de strijd om de eerste plaats, daar alle kanshebbers reeds tegen hem hebben gespeeld. Wei was het jammer dat Wijdoogen door onnauwkeurigheid niet kwam opdagen om zijn partij tegen Mosterman te spelen. Nu werd het een gemakkelijk winstpunt voor Mosterman. hetgeen te meer onbevredigend is daar zijn concurrenten Suiker en De Jong onlangs nog tegen Wijdoogen hebben verloren respectievelijk remise gespeeld. E,_. verzoek van Wiidoogen om alsnog te spelen op een nader te bepalen tijd stip werd niet door Mostertman geac cepteerd. Ondertussen waren Koomen en De Haas in een spannend onderling treffen remise overeen gekomen. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1. M. P. Suiker 5 uit 6: 2. L. G. Mos tertman 4% uit 5+; 3. Tj. de Jong 4% uit 6+; 4. J. Jansen 4 uit 7; 5. G. L. de Haas 4 uit 7+; 6. J. L. Wiidoogen 3 uit 8: 7. P. Hart 2 uit 64-; 8. F. J. Walda 2 uit 8; 9. C. Koomen. afgebroken partij. De resterende partijen zullen nu op de volgende data worden gespeeld: maandag 21 juli: Mostertman—De Haas fafgebr. partij); woensdag 23 juli: Mos tertmanSuiker; maandag 28 juli- De Jong—Hart (afg. p.); maandag 4 augus tus: JansenMostertman; Koomen-Hart en SuikerDe Jong. Voor Jansen is het dus een slechte wee' geweest. Na zijn goede start zijn de nederlagen ongetwijfeld een teleur stelling voor hem. Toch kwamen de overwinningen terecht bij de spelers die er de meeste aanspraak op mochten maken. In zijn partij met De Jong maak te Jansen reeds in de opening een be langrijke misrekening. Zijn rivaal aar zelde niet hiervan onmiddellijk te pro fiteren. Met een pion en een kwaliteit meer zat De Jong op fluweel en kon Advt. ntie MDirONEEID HANDELSMERK (aluminium laloezieën» Dekoratief Duurzaam en Praktisch Nassauiaan 76 Tel 10743 - Haarlem Kathedraal: 6.30. 7.30, 9 H., 11 en 12 uur. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K., 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans. Spaame: 6, 7.30, 9. 10.30 H„ en 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H. en 11 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg, 6.30, 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30. 7.30, 8.45 H„ 10.15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H„ 10.45 en 12 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 en 9 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H., en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30. 7.30. 8.30, 9.30 H„ 11 uur; Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8 K„ U H„ 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30, 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart) 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10. 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: 6.45, 8, 9.15 H„ 11 uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. BEVALLEN van een zoon: W. L. Merkx-LohuisH. M. Bos-van Roode; G. G. M. Sijmens-Scheuten; A. M. Tor- doir-HuijgenM ,C. Hartog-Hofstede; A. de Groot-van Deelen; J. W. F. Dronkers-Lancée. BEVALLEN van een dochter: D. van Brummelen-Elfers; G. G .M .Sij mens-Scheuten; K. P. Warnaar-Kamer. GETROUWD: B. Roos en E. C. van der Horst; G. Vuijst en A. E. van Norde; R. W. H. van Leeuwen en M. J. Kolkman; A. van Meerten en H. van Dijk. Jansen nog slechts op een onverwacht rendement rekenen van een in allerijl opgezette tegenactie. Toen echter deze geen succes had bij zijn tegenstander kon hij weinig anders doen dan zich overgeven. Tegen Walda ging de strijd aanvankelijk gelijk op. Hoewel Walcta wel een pion voor kwam, leek dat toch no-* niet van doorslaggevende beteke nis. Toen kort voor het afbreken Jan sen op verrassende wijze zijn tegenstan der een stuk ontfutselde, leken de kan sen te zullen keren. Hij bleek bij na dere analyse echter op het verkeerde paard te hebben gewed. Kort na de her vatting namelijk won Walda de kwali teit terug. Met een opengerukte ko ningsstelling was de strijd spoedig in het voordeel van Walda beslist. De Haas en Koomen bestreden elkaar in een aantrekkelijk duel. Het was een partij waarbij de spelers om beurten over goede kansen leken te beschikken. De Haas had een licht materieel over wicht, maar daartegenover stond een anstige dreiging op zijn koaingsveste. Hoewel hij groter gevaar wist te voor komen en naar een eindspel kon afwik- 1:< len met nog steeds een pion meer bleek het in het eindspel beter de vre de te tekenen. Mostertman had aan zijn eerste zet, e2e4, genoeg om de partij tegen Wijdoogen te winnen. Gemakke lijker kan het niet. In Frankrijk is een nieuwe politieke groepering gevormd die zich achter pre mier De Gaulle stelt. Het is de vierde die in twee maanden tijris is ontstaan. De nieuwe groepering geniet de steun van oud-premier Robert Schuman en andere ieiders van de M.R.P. (de katho lieke republikeinse volkspartij). De groepering noemt zich het Nationale verbindingscomité voor de christen-de mocratie en heeft gisteravond in een communiqué gezegd, dat het voor het ogenblik „onze plicht is die partijgan gers te bestrijden, die de naam De Gaulle zouden willen gebruiken om eens en voor altijd een einde te maken aan het bewind van apathie maar ook hen die generaal De Gaulle onjuiste bedoe lingen toeschrijven, en die zichzelf der halve veroordelen tot steriliteit, avon tuur en misschien wanhoop." De groe pering tracht ook oud-premier Bidault, de oprichter van de M.R.P., die enige tijd geleden verklaarde een nieuwe christen-democratische beweging, die achter De Gaulle staat, op te richten, de wind uit de zeilen te nemen. Tien jaar kent Haarlem aan het Donkere Begijnhof in het voor malig parochiehuis van de St.-Jozef- parochie het Katholiek Militair Te huis „De Burcht". Reeds voor de oor log bestond een dergelijk tehuis in een perceel aan de Zoetestraat maar tijdens de wereldoorlog werd het gebouw door de bezetter in beslag genomen. In 1948 wist men beslag te leggen op het parochiehuis, als „noodgebouw", maar ondanks alle in spanningen en plannen is men er nog niet in geslaagd een nieuw, definitief gebouw te vinden. Het interieur van „De Burcht" ge tuigt van grote activiteiten. Het voor malig parochiehuis was geheel uitge woond en werd gebruikt als pakhuis en fietsenbergplaats. Duizenden guldens werden geïnvesteerd om het te reorga niseren en te moderniseren en thans ziet alles er fris en aantrekkelijk uit. Geen lokaal als een kantine, maar een vertrek waar een gezellige, „huiselijke" sfeer heerst. De moeilijkheden zijn echter nog lang niet de wereld uit, want hoewel er een katholiek militair tehuis bestaat, het is bi), lange na niet groot genoeg. Tier jaar geleden meende men voldoende ruimte Na een verblijf, dat twee weken heeft geduurd, is vrijdag pater Emma nuel Wamela, de negerpriester die tij dens zijn studie geadopteerd werd door de parochie van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand te Santpoort en die daar zondag 6 juli een plechtige H. Mis opdroeg geassisteerd door twee inlandse confraters, uit Santpoort vertrokken met bestemming Saarland. Tot 14 septem ber blijft hij in Grossroseln. Hij corres pondeerde reeds met de pastoor van deze parochie en gaat hem nu assisteren Advertentie De rode zusters met de blauwe koor mantel, de Redemptoristinnen, die in Velp aan de Maas achter een klooster muur hun verborgen leven leiden, vie ren zondag 20 juli het eeuwfeest van hun vestiging in dat rustige Brabantse gehucht. Honderd jaar geleden betrok ken enige zusters vanuit Brugge het kasteel Bronkhorst, dat sindsdien door aanbouw en verbouwing en omsluiting met een hoge muur een aangepast klooster is geworden voor de kleine communauteit van slotzusters, die er hun dagelijks verstorven leven leiden van gebed en boete. De Redemptoris tinnen bidden, zoals alle contemplatie ven het koorgebed der Kerk. De zin van hun boete- en gebeds leven, afgesloten van het contact met 1 de wereld is de geestelijke hulp te zijn voor de Paters Redemptoristen bij hun actief apostolisch werk. De zusters, zo zou men het kunnen zeggen, zijn bij dat werk de onzichtbare en door nie mand gekende, maar zeer wezenlijke contemplatief-apostolische steun. Want deze „vrijgestelden" van de wereld be minnen God voor die Hem niet bemin nen, Hem niet kennen of Hem uit hun leven hebben gebannen. Deze orde der biddende zusters werd evenals de congregatie der Redempto risten gesticht door Sint Alfonsus, in 1731 in Scala, in het koninkrijk Napels. De congregatie verbreidde zich snel en heeft nu huizen in Brazilië, in Japan, in Argentinië en Canada, in Ierland, Engeland, Spanje, Italië, Oostenrijk en in Nederland. Twee andere kloosters zijn gevestigd in Sambeek en in Wit- tem. Het rode kleed, dat de zusters heb ben aangenomen is symbolisch voor het lijdende lichaam van de Verlos ser, de blauwe scapulier en koorman tel verbeelden het hemels geluk. De zusters zijn witgeschoeid ten teken van reinheid en het witte kapje dat het gelaat omsluit is fijn geplooid. Ongetwijfeld een zeer spectaculaire dracht, die de wereld echter niet te zien krijgt want als alle slotzusters verlaten de Redemptoristinnen hun klooster zelden. Sinds de aanpassin gen van de regel aan deze tijd slechts voor de hoognodige bezoeken aan dokter of tanuarts. Maar ook voor deze contemplatieven brengt het besloten bestaan de moei lijkheid mee, waarover in de Tijd van melijk het ontbreken der nodige finan ciële basis om zich materieel te kun nen handhaven. Het borduren van pa ramenten en het doen van de kerke- 10 mei uitvoerig werd geschreven na was is niet altijd lonend genoeg om van te bestaan als giften en ga en die ge ringe inkomsten niet aanvullen. Ook ai leeft de slotzuster in vrijwillig geko- De provinciale vergadering van de paters van Cadier en Keer te Aalbeek, Limburg, heeft tot nieuwe provinciaal gekozen de H. E. pater drs. M. Flo rack. Pater Florack werd op 17 novem ber 1918 te Maastricht geboren, en werd lid van de sociëteit op 15 juli 1939. Op 28 maart 1943 werd hij tot priester gewjjd. Van 1943 to* 1946 was hij ach tereenvolgens leraar in de klassieke talen te Herlaer en te Cadier en Keer. In 1946 studeerde hij aan de universi teiten van Nijmegen en Leuven, waar hfj in 1952 zijn candidaatsexamen deed in de klassieken en zijn doctoraal in archeologie en kunstgeschiedenis. Van 1952 tot 1958 was hij studieprefekt van het missiecollege van Cadier en Keer. Tut raadsleden werden gekozen pater B. Gootzen, die tevens vice-provinciaal werd, B. Eerden, J, Vaes en drs. J. Le- ferink. Een leven van bidden en werken. zen armoede, het klooster waarin zij leeft moet om te beginnen toch al on derhouden worden en gevrijwaard te gen verval. De zusters zoeken dan ook naar lonend werk aangepast aan nun besloten levenswijze en hebben reeds met verschillende industrieën contact gezocht. Maar het Brabantse Velp ligt niet erg gunstig voor „thuiswerk dat door de fabriek moet worden bezorgd en later weer afgehaald. Vanzelfspre kend zijn alle giften ter gelegenheid van dit eeuwfeest, eventueel te storten op giro 563660 t.n.v. Pastoor Bertens, Velp, post Grave, zeer welkom. Tijdens een openbare bestuursvergade ring van het produktschap voor sierge wassen, gehouden ten kantore van het produktschap aan het Stadhoudersplant soen te Den Haag, is besloten het teelt- rechtpercentage voor t teeltjaar 1958- 1959 voorlopig vast te stellen op 90. Met staan door een gewijzigde meetmethode zal de zgn. Commissie Braam bestude ren hoe deze materie kan worden gere geld. Aan de vrije organisaties zal wor den verzocht te dezer zake zo snel mo gelijk advies uit te brengen. Ook die recervevorming surplusfonds bloembollen is geregeld. De maximale reservering zal bedragen 20 pet van de export van elk artikel afzonderlijk. Van de reserves zal jaarlijks hoogstens V& zo nodig worden gebruikt, met het oog op eventuele conjunctuurteruggang wordt over een aantal jaren nl. gewenst geacht. Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter, dr. A. J. Verhage met een korte rede de overleden voor zitter van het S.E.R. prof. F. de Vries. Dr Verhage schetste prof. de Vries als een groot Nederlander. Wij hebben in hem een man verloren, aldus spr. die niet alleen een trouwe vriend was, maar die door zijn grote kennis en karakter vastheid aan de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ook op ons gebied, krachtdadig leiding wist te geven. te hebben, omdat verwacht werd, dat het aantal militairen dat van het tehuis gebruik zou maken niet groot zou zijn. Men was afgaande op de situatie van voor de oorlog tot deze conclusie geko men. De omstandigheden veranderden evenwel e.- dat had tot gevolg, dat niet zelden meer dan honderd militairen in het gebouw aanwezig zijn. Op bijzonde re avonden dansavonden, zoals het bestuur van het tehuis die regelmatig organiseert loopt dat aantal op tot meer dan tweehonderd. Omdat in het vertrek, waarvan een gedeelte speciaal ais „huiskamer" is ingericht met e n ronde tafel en een aantal fauteuils, naast de stoelen en ta fels een biljart staat onmisbaar door de grote populariteit van het blijarten onder de soldaten en daarin tevens een bar is aangebracht, een krantenta fel staat en muurkasten nodig zijn, on der meer voor de pick-up, is de ruim te te klein. Het ene gedeelte, de „huis kamer", meet 7,50 bij 11 meter, het an dere 8 bij 4,50 meter. Bovendien moest een televisietoestel, dat in 1953 door de ouders van een tijdens oefeningen om gekomen soldaat geschonken werd, een plaats krijgen. „Op sommige avonden is het net een bioscoopzaal hier, de hele huiselijkheid gaat eraf", is het com mentaar van de leiding. Al met al heeft men de behoefte aan dansgelegenheid, toneelruimte, een televisiezaaltje, een spreekkamertje, speelruimte een ten- nistafel moest men vanwege het ruim tegebrek al opruimen een studeerver trek en een afzonderlijke magazijnruim te. Thans liggen de voorraden opgesla gen in kasten in een smalle gang, die tevens dienst doet als garderobe en als telefooncel. De bezwaren tegen het huidige ge bouw zijn niet alleen van „ruimtelijke,, aard, ook de ligging baart zorgen, De ingang bevindt zich in de hoek van het Begijnhof tegen de kerk. Vooral wan neer er auto's staan geparkeerd, is de deur voor een onbekende niet te vinden en waar het een Militair Tehuis be treft is het vrijwel onontbeerlijk een gebouw te hebben, dat vrij gemakke lijk te vinden is, omdat de slodaten bij na allen uit andere plaatsen en streken £°n)en. Het bestuur heeft overigens over het bezoek aan het tehuis aan het Be gijnhof met te klagen. Wij vermeldden reeds, dat op de „grote dansavonden" er meer dan tweehonderd soldaten in het gebouw verblijven. Heeft de televi sie iets interessants te bieden of wat dies meer zij, dan loopt het zaaltje ook vol. De directie, waarin pater a. k. Groen O.F.M., de scepter zwaait, de heer J. W. Vermeulen belast is met het schrijf werk en de heer P. J. M. Bonfrer de beheerder van de financiën is, stelt in middels alles in het werk om in de si tuatie verandering te brengen. Het grote ideaal is een nieuw gebouw met veel ruimte, maar zolang die kans er niet is tracht men zoveel als denk baar het oude gebouw in een gezellige sfeer te houden. Om de verliezen zo klein mogelijk te houden het tehuis werkt inderdaad met verliezen ont vangt men van de overheid een subsi die. Omdat de opbrengst uit die bron lang niet toereikend is en het aantal donateurs zeer gering is, wordt van 21 tot 26 juli een huis-aan-huis-collecte ge houden. Zondag 27 juli wordt boven dien gecollecteerd aan de kerken in het gehele dekenaat Haarlem. waarbij hij tevens wat van de Duitse taal hoopt te leren. Tijdens een gesprek, kort vaor zijn vertrek, noemde hij zijn verblijf in Sant poort een heerlijke vakantie. Hij is heus niet steeds in Santpoort gebleven. De vriendelijkheid en gastvrijheid, waarmee vele parochianen hem tegemoet traden, hebben hem in staat gesteld veel van ons land te zien. En hij is verrukt over de schoonheid van ons land. Het is hier zo heel anders dan in Uganda, dat ech ter ook weer zijn eigen bekoring heeft door het heuvelachtige landschap. Zoals iedere toerist is hij in Amster dam en Rotterdam geweest en natuur lijk ook in Volendam. Maar hij ging ook naar de kaasmakerijen in Waddingxveen en wat hij daar heeft gezien kan hij waarschijnlijk straks in zijn eigen land best gebruiken. Ook de directe omge ving werd niet vergeten. Sluizen, vis sershaven, de Velser tunnel, het bloem- bollenbedrijf van de firma Nijssen, hij is overal geweest en toonde overal een grote interesse. Hij bezocht de bloe menveiling in Aalsmeer, bezichtigde Du- dok's raadhuis in Hilversum en keek vol bewondering naar het Panorama Mes- dag in Scheveningen. De belangstelling van pater Emma nuel Wamela ging niet alleen uit naar de dingen, maar op de eerste plaats naar de mensen en hun gewoonten. Hij verklaarde diep getroffen te zijn door de vriendelijkheid, beleefdheid en opehartigheid van de Hollanders. Met interesse heeft hij ook het gezinsleven gadegeslagen. De mensen leven hier meer in huis dan op straat, in tegenstel ling tot Italië, waar hij reeds enige ja ren heeft gewoond. Als onderdeel van de opvoeding van de kinderen was het hem opgevallen, dat ze eenvoudig en gelukkig zijn, vertrouwelijk tegenover vreemdelingen. En zij, die zich bezorgd maken door de vele berichten over ont kerstening zal het misschien een be moediging zijn uit zijn mond te verne men, dat in ons land zo'n diep geloofs leven bestaat en dat hier zo veelvul dig wordt gecommuniceerd. Pater Emmanuel Wamela is nog een dag naar de Expo in Brussel geweest. Hij heeft er o.a. de afdeling van de Bel gische Congo bezocht en ook de Neder landse waterwerken en boerderijen be zichtigd. Thans is pater Wamela in bet Saar land. Op 14 september vêrtrekt hij van daar naar Lourdes en dan keert hl] terug naar Rome om er zijn studies vort te zetten. Over drie< hoopt hij VHUV.U. 0- er de graad van doctor in de sociologie Bayens, directeur, twee leerlingen en te behalen. En daarna keert hjj naar zijn land Uganda terug om er in de zielzorg te gaan werken onder zijn eigen volk. Pater Wamela bewaart aan Sant poort een bijzonder prettige herinne ring. Zij, die in deze week met hem in contact zijn geweest, bewaren op hun beurt de herinnering aan een zwarte priester, die aller harten heeft gewon nen. Voor de eerste maal sinds de oprich ting van de school, twee jaar geleden, werden gisteravond op plechtige wijze de diploma's uitgereikt aan de geslaag de leerlingen van de r.-k. Lagere Tech nische School in Haarlem. De voorzitter van de Stichting voor r.-k. Nijverheidsonderwijs in Haarlem en omstreken, ir. G. A. Rosenthal, ver welkomde de geslaagden en hun ouders of naaste verwanten. Hij toonde zich verheugd over de goede resultaten van het onderwijs. Van de 53 kandidaten zijn er 51 geslaagd. De heer Rosenthal dankte in het bpzonder de directeur van de school, de heer J. B. L. Bayens, en zijn staf voor de vele moeite, welke hij zich in het belang van het nijver heidsonderwijs getroost heeft. Na de uitreiking van de diploma's sprak de heer R. N. Busser als voor zitter van de Chr. Vereniging voor Nij verheidsonderwijs een woord van ge lukwens tot de geslaagden, hun leraren en ouders. Vervolgens spraken de heer De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns is door Franco onderscheiden met het grootkruis der orde van Isballa la Catolica van Spanje De onderscheiding werd verleend ter gelegenheid van de 22ste herdenking van het uitbreken van de burgeroorlog, de traditionele dag der onderscheidin gen. De minister van defensie, ir. C. Staf, heeft de medewerking gekregen van prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de katholieke economische hoge school te Tilburg en dr. G. van der Wal, oud directeur-generaal van De Bijenkorf, thans voorzitter van de raad van beheer van de koninklijke Neder landse jaarbeurs, om te komen tot de meest gewenste organisatievorm van de militaire aankoopdiensten, in het bij zonder van het directoraat materieel landmacht. In het begin van dit Jaar had de mi nister reeds het bureau Bakkenist, Spits en Co. te Amsterdam opgedragen te onderzoeken, welke organisatie voor dit directoraat de meest doelmatige moest worden geacht. Het door dit bureau uit te brengen advies zal nu worden opge steld in overle0 mét prof. Van Berkum en dr. van der Wal, die zich tevens be reid hebben verklaard geregeld met de minister overleg te plegen over de rich ting waarin het onderzoek zich dient te bewegen en de omvang ervan. een vertegenwoordiger der ouders woor den van dank. Vrijdagavond werden in Rotterdam de laatste wedstrijden gespeeld voor het vijfkringen waterpolo-toernooi dat deze week in het kader van de Rotterdam se zwemmaand werd gehouden. Rotter dam is daarbij als overwinnaar uit de strijd gekomen en mocht tijdens een bijeenkomst in het Rotterdamse Raad huis de beker in ontvangst nemen. Rotterdam dat reeds drie overwin ningen had geboekt kwam voor de laat ste wedstrijd uit tegen Midden-Neder land. Het was een gelijk opgaande strijd De Midden-Nederlanders open den de score door De Wild. Het werd vervolgens 1—1; 21; 22; 32. Na de rust werd het 33. Bij de stand 43 werden kort na eikaar enige spelers het water uitgezonden en toen iedere ploeg tot vijf spelers was ingekrompen kwam de gelijkmaker tot stand 4i. De strijd Den Haag—Haarlem was minder spannend maar had een afwis selend verloop. Al spoedig verkreeg Haarlem een spelersmeerderheid waaruit Boon Haarlem de leiding in handen speelde. Door snelheid waren de Hage naars de meerderen in het veld en z)j konden zich veroorloven ook de verde- digers in de aanval te betrekken. Aal- bers, Terwele, Aalbers en Ingeluif had den 'de Haagse voorsprong op 4—1 ge bracht toen van doe] verwisseld werd. De strijd was amper hervat toen de Haarlemmer Roozekrans het water werd uitgezonden, waarna Terwele de bal het Haarlem-doel inzond. Den Haag ging wat rustiger spelen en Haarlem kon door Boon de achterstand verkleinen tot 52. Terwele verrichtte de hattrick; door Hogeland werd het 6—3, door Inge luif 73 en het waren tenslotte Hoge land en Prins die een aanval met een doelpunt afwerkten en daarmee de eind stand op 75 brachten. De eindstand van het toernooi is: Rotterdam. 47; Midden v.Ned. 45; Den Haag, 4l; Amsterdam, 42; Haarlem 42. Maandag begint op de banen van het tennispark „Groenendaal" in Heemste de het jaarlijkse tennistoernooi van TC Groenendaal, dat tot en met zondag de aandacht zal vragen. De belangstel ling is niet minder groot dan vorig jahr en met de sterke Amsterdammers R- Lalisang (winnaar vorig jaar), Witte- man en T. Hughan en de kampioen van het district Haarlem M. v. Berckel en bü de dames mej. L. v. Beest, mevr. Hughan en Kea Okker zal aantrekke lijk tennis zeker niet ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2