Aanvaarden Washington en Londen het huidige regiem in Irak? Wat wil de nieuwe i PACHTWET? ÏM De Gaulle's grondwet wordt kort en duidelijk FRANSE MENING: Revolutionairen lopen niet naar Moskou of Nasser over Horlogemaker windt zich op Succes voor Smit en Van den Tak Henry Farman overleden V or stenhuwelijk in Altshausen Draagbare antitank-rakel Geen Nederlandse muzikanten? Adelaar voor Nijmegen President van vijfde republiek krijgt grotere bevoegdheden Operatie caisson ge slaagd Frans luchtvaart pionier Ook protest-actie op Schouwen-Duiveland Nieuw overleg over tekst ZATERDAG 19 JULI 1958 PAGINA 6 China en Rusland gebeten op Engeland Drie resoluties in Veilig heidsraad verworpen V.N. worden ingeschakeld Minister Staf over verboden maandblad „Maatregelen zijn juist" Deliberalisatie invoer dameskousen gevraagd Gratis uurwerken Edam krijgt een kaaskoningin Prinses Beatrix behoort tot de gasten De uitgeweken Indone sische opstandelingen Anne Frankfilm Tegen de slechte boot verbindingen Beeld van Radecker overgedragen Plannen voor Mexicaans- Nederlandse inves- terings-maatschappij De goedkeuring fa" Pachtprijs A.V.R. O.-jaarverslag Jaarverslag II Amerikanen in A msterdam Promenadeconcerten Your favorite Grootkruis Oranje-Nassau Een woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren een bericht van de New York Times tegengesproken, waarin gezegd wordt, dat Engeland en Amerika hebben besloten tot een politiek van non-interventie jegens Irak, zolang in dat land de westelijke oliebelangen worden ontzien. Toch gelooft men in diplomatieke kringen in Washington, dat de New York Times niet ver van de waarheid af is. Langzamerhand zou in Londen en Washington het besef doordringen, dat het nieuwe regime in Irak in staat is zich te handhaven en dat het westen de nieuwe stand van zaken heeft te aanvaarden. Amerika en Engeland zouden volgens deze kringen hebben besloten zich te beperken tot het stabiliseren van de toestand in Jordanië en Libanon, teneinde te voorkomen, dat de Arabische revolutie ook naar deze landen overslaat. De uitlatingen van de vertegenwoor diger van het nieuwe Iraakse bewind, Hasjim Djawad. worden hier overigens met een korreltje zout genomen. HU ver klaarde, dat de nieuwe leiders „devote, religieuze mannen" zijn en dat hun re volutie een zuiver nationalistische zaak ls. „Afgezien van het doden van koning Feisel, kroonprins Abdoel Illah en pre mier Noeri al-Said is er in Bagdad geen bloed vergoten". Opmerkelijk is het, dat een woordvoer der van 't Franse ministerie van buiten landse zaken gisteren heeft verklaard, dat de toestand in Irak een kwestie is, die alleen het Iraakse volk aangaat en dat men niet moet verwachten, dat de nieuwe leiders zich in de armen van Nas ser of Moskou zullen storten. De regering van communistisch China heeft aan dé Britse zaakgelastigde in Peking een nota overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de gevolgen zeer ern stig zullen zijn, als Engeland zijn troe pen uit Jordanië niet terug trekt. In de nota wordt de Engelse regering ervan beschuldigd het plan te koesteren Irak van verscheidene kanten aan te vallen. Het gevaar van een derde wereldoorlog, aldus de nota, is daardoor ten zeerste vergroot. In de verklaring, die de Russische re gering gisteren publiceerde, wordt ook nog bijzondere aandacht aan Engeland gewijd. „Na het beschamende fiasco van het oorlogsavontuur tegen Egypte" zou dit land moeten weten, aldus de verkla ring, dat men thans niet meer met ka nonneerboten en landingen de nationale bewustwording der volkeren kan onder drukken. De weg van de militaire avon turen leidt tot zeer ernstige konsekwen- ties, aldus de verklaring uit Moskou, en zowel Amerika als Engeland moeten be denken, dat de volkeren van het Arabi sche oosten thans niet alleen staan. Volgens berichten uit westelijke bron nemen aan de Russische legermanoeu- vres, die zich thans aan de grenzen van Turkije en Perzië afspelen, 24 divisies deel. In het Transkaukasische gebied, dat aan Turkije grenst, oefenen 19 divi sies onder leiding van maarschalk An drei Gretsjko. Maarschalk Kirili Mje- retskov voert het commando over vijf divisies, die in Turkmenië, aan de grens met Perzië, manoeuvres houden. Een feit van belang is ook, dat de be sprekingen in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties nagenoeg dood zijn ge lopen. Zoals reeds te verwachten viel, zijn alle ingediende resoluties verwor pen. De Russische resolutie, waarin een onmiddellijke terugtrekking van de wes telijke troepen uit Libanon en Jordanië werd geëist, verwierp de raad met 8 tegen 1 stem. Japan en Zweden ont hielden zich van stemming. Het Ameri kaanse voorstel om in Libanon een in ternationale politiemacht in te stellen verwierf 9 stemmen. Maar de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Arkady Sobolev, sprak er zijn veto (het 84ste Russische veto) over uit. Zweden onthield zich van stemming. De Zweedse ontwerp-resolutie, waar in werd voorgesteld het optreden van de waarnemers der V.N. in Libanon tijdelijk op te schorten, zulks in verband met de aanwezigheid van Amerikaanse troepen, ging met 9 tegen 2 stemmen ten onder. Alleen de Sovjet-Unie en Zwe den zelf stemden vóór. Het gold als een grote verrassing, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad Cabot Lodge, zich onmiddellijk na de stemmingen uitsprak voor het bijeenroepen in buitengewone zitting van de Algemene Vergadering. Men meende n.L dat Amerika er niet veel voor voelde de kwestie van de in- Minister Staf stemt geheel in met de maatregelen die de chefs van land-, zee- en luchtmacht hebben genomen te gen het maandblad „Op den Uitkijk". In antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Polak (CPN) deelt de minister mee. dat de bevelheb ber der zeestrijdkrachten heeft bepaald, dat de exemplaren van het julinummer van het maandblad, die door bemidde ling van de dienst ontwikkeling, sport en ontspanning ter beschikking van de leestafels worden gesteld, dienden te worden ingenomen. Een zelfde maatregel is getroffen door de chef van de generale staf en de chef van de luchtmachtstaf. De plaats vervangend hoofdlegerpredikant heeft bepaald, dat de exemplaren van het tijdschrift die voor rekening van de diensten van de geestelijke verzorging van de land- en de luchtmacht ter be schikking werden gesteld, aan hem dien den te worden teruggezonden. De minister is van mening, dat hij zonder meer gerechtigd is de door de ministeries van oorlog of marine bekos tigde publikaties al of niet ter lezing aan militairen te verstrekken. Met de maatregelen stemt hij geheel in, aldus het antwoord. Een exemplaar van het tijdschrift is op de griffie van de Eerste Kamer neer gelegd ter inzage voor de leden. In een telegram aan de minister van economische zaken heeft het bureau der Vereniging van Tricot en Kousen- fabrikanten „Vertico" te Utrecht ten behoeve van de Nederlandse dames kousenindustrie gevraagd de invoer van nylon dameskousen te deliberaliseren. Er dreigt n.L een overstroming van de Nederlandse markt met dit artikel, met aanzienlijke partijen uit Italië en west Duitsland, welke geleverd worden te gen dumpingprijzen. stelling van een internationaal politie- leger voor de Assemblée te brengen, waar het heel moeilijk zal zijn de be nodigde 54 stemmen bijeen te krijgen. Lodge heeft van zijn voorstel ook nog geen formele resolutie gemaakt. Hij wfl nl. eerst de Japanse afgevaardigde, dr. Koto Matsoedaira, in de gelegenheid stel len het in de Veiligheidsraad nog eens te proberen met een voorstel, dat be doeld is als een compromis. Wat de juis te inhoud ervan is. wordt pas vandaag onthuld. Maar uit de voorlopige mededelin gen valt óp te maken, dat Japan de waarnemersgroep in Libanon wil uit breiden met ongewapende militairen en tevens aan secretaris-generaal Hammarskjöld cle bevoegdheid wil ge ven te beslissen, wanneer op deze nieuwe leden een broep zal worden gedaan. Japan, dat tegen de Ameri kaanse interventie is, zou op deze manier Amerika in staat willen stel len zijn troepen terug te trekken zon der dat het „zijn gezicht verliest". Op voorstel van de Japanner is de Veiligheidsraad tot maandagmiddag ver daagd. Ook de Russische afgevaardigde heeft voor de verdaging nog het woord ge voerd. De uitslag van de stemming over de Russische resolutie noemde hij een „smet op de Veiligheidsraad" en de dag van vrijdag „een zwarte dag in de annalen van de V.N.". Ook Sobolev sprak zich uit voor het bijeenroepen van de Algemene Vergadering. In Belgrado heeft de Joegoslavische regering een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat slechts de Algemene Vergadering in staat is de crisis in het Midden-Oosten te bezweren. De landin gen van Britten en Amerikanen hebben de toch reeds explosieve toestand in het Midden-Oosten nog verder toegespitst, aldus de Joegoslavische verklaring en de eerste taak van de Assemblée moet zijn te verhinderen, dat het tot een aan val op Irak komt. Een horlogemaker te Frankfort in West-Duitsland, is dezer dagen door een rechter veroordeeld, omdat hij klokken en horloges verkocht bene den de door de fabrikanten vastge stelde prijs. Uit nijd heeft de man bekendgemaakt, dat hij zijn klokken en horloges zou weggeven, met het gevolg dat gisterochtend een rij van ongeveer 300 mensen voor zijn deur stond om van dit buitenkansje te profiteren. Honderd van hen slaag den er in voor niets een klok, hor loge of wekker te bemachtigen. Edam, dat het vorig jaar op grote schaal het zeshonderdjarig bestaan als stad heeft gevierd, heeft voor een nieuw feest een kaaskoningin uitgezocht, die juist als de Ecjammer kaasjes, niet te groot van stuk is en die een bol gezicht heeft. Van woensdag 30 juli tot en met zaterdag 2 augustus zal zij de scepter zwaaien over een feestpark, dat inge richt wordt op het Jan van Wallendal plein in Edam. Nog eenmaal zal de Edammer bevolking de oud-Hollandse kostuums uit de kast halen, die zij het vorig jaar gedragen heeft en wel op de slotdag van het feest, dat wordt ge organiseerd ter gelegenheid van het komende 75-jarig bestaan van de ge mengde zangvereniging Edam. Het feest begint met een nauwgezet te gewichtscontrole van de kaaskonin gin. die nog zonder kroon zal worden gewogen op de grote, 19e eeuw- se kaasschaal in het waaggebouw van de oude Kaasmarkt. Als ze niet te licht wordt bevonden, en dat is niet waarschijnlijk, zal ze officieel worden gekroond en daarna met haar gevolg in een staatsie-optocht, voorafgegaan door den fanfarekorps, naar haar vierdaag se domein worden gevoerd, waarbij zij met vorstelijke royaliteit rijkelijk kaas over de dichte rijen van haar kaasvolk zal uitstrooien. De Nederlandse ïeelui hebben het caisson-karwei geklaard: de enorme caisson, die zij voor de Engelse kust op zijn fundamenten moesten slepen en daar laten zinken, rust veilig en wel op die fundamenten. Sleepboten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst en berginsvaartuigen van Van den Tak hebben vrijdagmiddag onder ideale weers- en getij-omstandigheden de cais son op zijn plaats gebracht. (Van onze luchtvaartredacteur) Henry Farman, de man die 7 okto ber 1907 menig Frans hart sneller deed kloppen door met zijn zelfgebouwde tweedekker een „sprong" van 30 meter te maken, is na een langdurige ziekte in zijn woning in Parijs overleden. De Franse luchtvaartpionier, die 84 jaar is geworden, heeft in de heroïsche be ginperiode van de vliegerij baanbre kend werk verricht. Reeds enkele da gen na zijn eerste prong' slaagde Far man erin zijn 500 kilo wegend toestel 52 seconden lang in de lucht te houden en er een afstand van 771 m mee af te leggen. Een heuse vlucht, die hij ongeveer een maand later bekroonde met een bocht. Farman leerde de onlangs overleden Nederlandse luchtvaartpionier Marinus van Meel vliegen en van de vloot van de Nederlandse militaire Luchtvaartaf deling maakte in de eerste jaren menig Farman-toestel deel uit. Tijdens de eerste wereldoorlog bouwde Henry Far man samen met zijn broer Maurice niet alleen voor Frankrijk verscheide ne vliegtuigen, maar ook voor andere landen. Aan het westelijk front bracht Duitsland toendertljd tegen de Farmans van de Franse luchtmacht Fokkervlieg tuigen in de lucht. Henry Farman had al naam gemaakt in de wielersport voor hij zich met de vliegerij ging bezig houden. De over gang was in die jaren niet zo opmer kelijk, want de Amerikaanse gebroe ders Wright, die in 1903 de eerste me chanische vlucht maakten, hadden zich ook jarenlang onledig gehouden met een rijwielhandel. Via de ballonvaart, de zweefvliegerij, motor- en auto douw deed hij de in die tijd al evenmin on gewone stap naar de vliegtuigbouw. Te Issy-les-Moulineaux, een voorstad van Parijs, bouwde hij zijn eerste be roemde tweedekker. Reeds enkele maanden na zijn eerste vlucht vestigde hij een aantal records: de eerste vlucht met een passagier, een afstandsrecord van 1241 m, en hoogterecords van tien en later zelfs van vijfentwintig meter. Aan het eind van de eerste wereldoor log bouwde hij o.a. de beroemde Go liath, die in 1919 van Frankrijk naar Dakar in noord-Afrika vloog. Te Altshausen in West-Duitsland is gisteren het burgerlijk huwelijk geslo ten tussen prins Antoine van Bourbon- Sicilië en hertogin Elisabeth van Würt- temberg. De plechtigheid werd volgens UPI bij gewoond door koning Paul en koningin Frederika van Griekenland, prinses Beatrix, prinses Isabella van Frankrijk en de ex-koningen van Italië en Bulga rije. Ook de bevelhebber van de NATO landstrijdkrachten generaal Hans Spei- del was aanwezig. Vandaag wordt het huwelijk gesloten ten overstaan van de bisschop van Rot tenburg in de kapel van de vader van de bruid. Albrecht van Württemberg, in Altshausen. De bruidegom woont met zijn familie in Brazilië. Over de dezer dagen in Nederlands Nieuw-Guinea gelande uitgewekenen uit Halmaheira wordt nader vernomen, dat ze per prauw onderweg waren en door de wind naar dit gebied zijn afge dreven. Hun aanwezigheid in de territoriale wateren werd terstond gesignaleerd, zo dat zij meteen na aankomst op de Ajoe-eilanden opgevangen konden wor den. Zij hadden hun wapenen reeds bij de bevolking ingeleverd. Zoals gemeld, zijn zij naar Manokwari opgebracht, waar zij worden geïnterneerd. De Algemeene Exploratie Mij verstrekt onderstaande gegevens over de produktie van de mijnconcessie Limau: juni 1958: 12.100 kgt; juni 1957: 20.500 kgt; mei 1958: 12.900 kgt; le zes maanden 1958: 81.100 kgt; le zes maanden 1957: 108.400 kgt. .>-••"-y •\;vy- Het Britse leger zal de beschikking krijgen over een nieuw anti-tankwapen: de Vickers S91 een lichte raket, die met de afvuurinstallatie gemakkelijk door één man gedragen en bediend kan worden. Het wapen heeft een actieradius van anderhalve kilometer; een revolvergreepvormig apparaatje dat met de duim bediend wordt zorgt voor de afstandsbesturing van de raket. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft alle Nederlandse musici opgeroe pen geen medewerking te verlenen aan de verfilming van „Het dagboek van Anne Frank" door de 20th century Fox filmmaatschappij. Het betreft hier het marcheren van een Duitse militaire ka pel die marsmuziek speelt. De bond heeft dit besluit genomen in verband met de staking van de musici in de Amerikaanse filmindustrie. De or ganisaties van musici, aangesloten bij de federation internationale des musi- ciens hebben zich nl. volledig solidair verklaard met de leden van de Ameri can federation of musiciens, hetgeen de reeds vermelde oproep aan de Neder landse musici ten gevolge had. Een zegsman van de 20th century Fox filmmaatschappij verklaarde desge vraagd dat er van de Nederlandse mu sici alleen een pantomime en geen mu ziek wordt verlangd. In de film komt nl. een groep Duitse militairen voor, die door de Amsterdamse straten mar cheert en marsmuziek speelt. (De Am sterdamse politiekapel die hiervoor was aangezocht heeft onlangs uit principiële redenen geweigerd deze rol te vervul len). De Nederlandse muzikanten zullen om technische redenen voor de film echter alleen de bewegingen behoeven te ma ken. De muziek zal in Amerika worden gespeeld en in de film worden ingelast. De filmmaatschappij onderhandelt thans nog met de Nederlandse toon kunstenaarsbond over het optreden van Nederlandse musici. Het ziet er naar uit, dat Schouwen- Duiveland bij gedeputeerde staten van Zeeland zal protesteren tegen de wijze waarop de bootverbindingen van dit eiland met de rest van Zeeland worden onderhouden. De gemeente Zierikzee zal hierbij als initiatiefneemster funge ren en zij hoopt dat alle gemeentera den op dit eiland met de te beginnen actie zullen instemmen. Schouwen-Dui veland zal deze actie beginnen in na volging van Zeeuws-Vlaanderen, echter met dien verstande, dat het Schouwen- Duiveland niet is begonnen om vrije ve ren doch om betere verbindingen met de rest van Zeeland. Men is van me ning, dat deze verbindingen door de ingebruikneming van de nieuwe aan legplaats van de provinciale boot bij Zierikzee eerder slechter zijn gewor den dan verbeterd, zoals aanvankelijk werd verwacht. Tot deze protestactie werd besloten tijdens de raadsvergadering van de ge meente Zierikzee. (Van onze correspondent). De beeldhouwer J. W. Radecker heeft gisteren in Nijmegen aan het gemeente bestuur 'n door hem vervaardigd beeld overgedragen, voorstellende de figuur van 'n dubbelkoppige adelaar, een vrije versie van het Nijmeegse stadswapen. Het beeld heeft een plaats gekregen te gen de muur van de Valkhoftrappen, de opgang van de Waalkade naar het Groene Balcon en het Valkhof. Onder aan het beeld, dat een hoogte heeft van 1.85 meter, ontspringt een fon tein, waarvan het water wordt opgevan gen door een lager gelegen, natuurste nen kom. De korte plechtigheid vond plaats in tegenwoordigheid van de burgemeester van Nijmegen, enige wethouders, de echtgenote van de beeldhouwer (die het beeld onthulde) en prof. Wenckebach, schoonvader van de beeldhouwer. Deze laatste ook sprak een dankwoord, waar in hij de geste van het Nijmeegse ge meentebestuur om de kunstenaar zowel in de keuze van het materiaal als in de vormgeving geheel vrij te laten, een unicum in den lande noemde. De Mexicaanse handelsmissie, die onder leiding van de Mexicaanse mi nister van economische zaken, dr. Gil- berto Loyo, een vijfdaags bezoek aan Nederland hééft gebracht, heeft zater dag ons land verlaten. Tijdens een pers conferentie verklaarde de Mexicaanse minister dat er grote mogelijkheden bestaan voor het verstevigen der eco nomische betrekkingen tussen Neder land en Mexico. In dit verband werd erop gewezen, dat Mexico gebrek heeft aan kapitaal, waardoor de rentestand een hoogte heeft van 10 a 12 procent. Verder wordt medegedeeld, dat de door de Mexi caanse regering belangrijk geachte nieuwe bedrijven, gedurende de eerste vijf jaren van hun bestaan aanzienlijke belastingfaciliteiten genieten. Tijdens de besprekingen die in de af gelopen dagen zijn gevoerd, heeft men o.a. gesproken over de mogelijke op richting van een gemengde Mexicaans- Nederlandse investeringsmaatschappij. Het kapitaal van deze maatschappij zou door de banken en de industrie van beide landen bijeengebracht moeten worden. De maatschappij zou steun moeten verlenen in gevallen, waar Ne derlandse investering in Mexico op moeilijkheden stuit. Het wordt hierbij van groot belang geacht, dat de rege ringen van beide landen de te maken winst van deze maatschappij niet be lasten. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU'5 HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllll (Van een juridisch medewerker) I aar al te spoedig zijn wij ge neigd via de koppen der couranten afdalend in artike len met actueel nieuws en opvallen de feiten langs de kamerversla gen, wetsontwerpen en amendemen ten heen te lezen, zelfs al gaat het om onze eigen belangen. Het zou ons dan ook niet verwon deren indien velen die als pachter, als verpachter of op een andere ma nier in de agrarische sector actief zijn, wel weten dat op 1 mei j.l. de nieuwe Pachtwet van kracht is geworden, maar zich niet ervan be wust zijn, welke veranderingen deze wet nu eigenlijk heeft teweegge bracht. Wat het Pachtbesluit, dat in 1941 de „oude" Pachtwet verving, inhield, heeft men vaak pijnlijk aan den lijve moeten ervaren. Zo was de pachter, die verzuimde een jaar vóór het einde van de lo pende pachttermijn verlenging te vragen, onherroepelijk te laat; hij moest tenzij zijn verpachter een nieuwe overeenkomst met hem wil de sluiten zijn grond verlaten en ander land zien te pachten. Dit ge lukte vaak niet en de fout werd zwaar geboet. Zo moest de verpachter die het land aan een ander wilde verpach ten, vaak ondervinden, dat de pacht- rechter hem tegen zijn wil voor zes of twaalf jaar bond aan zijn „oude" pachter met wie hij het niet best kon vinden. Het Pachtbesluit viel op door zijn kortheid en liet in het algemeen aan duidelijkheid niet veel te wensen over. Maar er stond ook niet alles in. Vele problemen moesten later door de pachtrechter worden opge lost, met als gevolg dat men van de jurisprudentie van de pachtrechters en de grondkamers op de hoogte moest zijn om zich een oordeel te kunnen vormen over een bepaald vraagstuk. Vooral de Pachtkamer van het Hof te Arnhem en de Cen trale Grondkamer (welke twee Col leges uit dezelfde personen bestaan) gaven hier duidelijke lijnen aan. De nieuwe Pachtwet is echter uit voeriger en heeft in 1952 in artikelen veel vastgelegd wat reeds door de reeks van uitspraken sinds de invoe ring van het Pachtbesluit „rechters recht" was geworden. Toch zijn er bepaalde ingrijpende veranderingen aangebracht, waarvan wij de voornaamste hier kort willen bespreken. Zes jaren voor los land en twaalf jaar voor een hoeve, waren reeds onder het Pachtbesluit de vaste ter mijnen voor pachtovereenkomsten, waarvan slechts met goedkeuring van de Grondkamer kon worden af geweken. Die goedkeuring blijft ook thans een vereiste voor elke pacht overeenkomst. De verplichting tot inzending aan de Grondkamer om deze goedkeuring te verkrijgen, rust echter niet meer alleen op de ver pachter, maar op beide partijen. Bin nen twee maanden moet aan deze verplichting zijn voldaan. Inzending van de pachtovereen- 2 komst veronderstelt een schriftelijk contract, dat eveneerts verplicht is gebleven. Alleen de sanctie is gewij- zigd en naar onze mening terecht is thans de moreel moeilijk te s verantwoorden bepaling van het Pachtbesluit verdwenen, die inhield dat de pachter niet gehouden was de pachtprijs te voldoen indien de pachtovereenkomst niet was ingezon- den. Wel kan de verpachter onder de nieuwe pachtwet de pachtprijs niet door middel van een vordering in rechte innen, zolang de pachtover- eenkomst niet door de Grondkamer is goedgekeurd (of indien mondeling aangegaan, schriftelijk is vastgelegd) maar dat wil niet zeggen dat de >achter niet tot betaling verplicht 2 Dit blijkt reeds daaruit, dat de pachter thans niet meer het recht heeft de reeds betaalde pacht, die hü volgens het Pachtbesluit „onver- schuldigd" had voldaan, terug te vorderen. Verder kan naar het ons voor- komt de verpachter nu, zodra EE de pachtovereenkomst eenmaal is goedgekeurd of vastgelegd, alsnog zijn pachtpenningen bij de Pachtka- mer vorderen. EE Een andere sanctie, die zwaarder op de overtredende verpachter weegt dan de vorige bepalingen, is dat de pachtovereenkomst voor on- bepaalde tijd geldt, zolang deze niet is goedgekeurd. De termijn van het contract: zes of twaalf jaar, begint behoudens bijzondere gevallen dan pas te lo- pen in het jaar volgend op dat der s inzending. Men zit dus voorlopig aan de pachter vast. Reden om juist de s verpachter hier te straffen en niet de pachter, die toch ook zijn wette- lijke verplichting tot inzending heeft, was dat vaak juist de verpachter geen contract wilde opmaken. Wat de pachtprijs betreft, hier is het belang van de verpachter aan s „het woord" gekomen. De goedkeuring van de pachtover- eenkomst mocht de Grondkamer on- der het Pachtbesluit slechts verle- nen wanneer de netto-opbrengst die bij een behoorlijke exploita- tie van het gepachte te verwachten is de pachter een redelijke winst waarborgt. Thans, onder de nieuwe Pachtwet, 2 vinden wij deze maatstaf in an- dere bewoordingen gesteld terug, 5 doch bij het vaststellen van de hoogst toelaatbare pachtprijs zal in de Algemene Maatregel van Be- stuur thans rekening moeten worden s gehouden met de redelijke belangen van de verpachter. Interessant is nog te vermelden, dat op de wens van de Staten-Ge- s neraal de hoogst belangrijke vast- stelling van deze prijzen niet mag geschieden, zonder dat het Land- bouwschap is gehoord. De minister heeft nog toegezegd, behalve de landarbeiders ook de Bond van Landpachters en de grond- eigenaren om advies te zullen vra- gen. (Slot volgt). 2 Üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfr; (Van onze Parijse correspondent) De opstelling van de tekst der nieu we Franse grondwet is thans in een stadium van vernieuwde activiteit ge treden. Het Franse staatsblad heeft het regeringsdecreet gepubliceerd, inhou dende de wijze van samenstelling en functionering van het zo geheten con sultatief comité, dat dezer dagen met de bestudering van het voorontwerp een aanvang zal moeten maken. Het comité dat tot op zekere^ hoogte in de grondwetgevende arbeid de rol van het parlement overneemt, dat eigen recht streekse medezeggenschap heeft moe ten afstaan, zal in totaal 39 leden tel len waarvan 26 parlementariërs, aan gewezen door de commissies voor kies recht van resp. Nationale Vergadering en Raad der Republiek, terwijl de ove rige 13 leden door de regering te be noemen „deskundigen" zullen zijn. In grote lijnen is reeds bekend welke de fundamentele wijzigingen zullen zijn die de nieuwe grondwet inhoudt, zoals het eveneens geen geheim is dat zij sterk „georiënteerd" zijn door de op vatting welke De Gaulle persoonlijk huldigt ten aanzien van staatsinstellin gen, die zowel democratisch zijn als de uitoefening van een krachtige en doel- Van horen en zien gesproken Van de 2664 uren die de Avro het vorig jaar in de ether was, werden 574 uur aan ernstige muziek en 1114 uur aan lichte muziek besteed. Kleinkunst vroeg 150 uur en gesproken woord 825 uur. Van 574 uur besteed aan ernstige muziek waren 126 uur syrnphonische muziek en 118 recitalmuziek. De 825 uur gesproken woord werden besteed aan 154 uur jeugduitzendingen en o.m. 104 uur hoorspelen. Men ziet dus dat de Avro naar verhouding met de andere omroepen de minste tijd aan gesproken woord besteedt en de meeste aan de uitzendingen van lichte muziek. De TV-uitzendingen waren 23 pet amusement, 22 pet to neel, 11 pet kinderprogramma's en 11 pet documentaires. De Avro is de enige omroep lie in haar jaarverslag volle dige opening van zaken doet ook wat haar financiën betreft. Het aantal leden bedroeg per 31 december 360.000. Over 1957 werd een batig saldo van 155.000 behaald. Kapitaal en reserves bedroegen samen meer dan 4 miljoen gulden. Het geld zal in hoofdzaak nodig zijn voor uitbreiding van de studio's. De thans bestaande studio staat voor 18 op de balans, de in ventaris voor 12. Van de luis tergelden ontving men 1.8 mil joen gulden, van televisiesubsi- die 453.000. De radioprogram ma's kosten bijna 2 miljoen gulden. Maar de leden van de vereniging brachten eentiende miljoen gulden op. Een enorme post op de begroting is altijd de propaganda. Men verwacht dat daarvoor voor dit jaar 413.000 zal moeten worden uitgegeven. Onder deze pro- pagandakosten valt ook de jaar lijkse wintertournee. Bij de Avro zijn 208 personen in dienst, onder wie 28 musici. De TV- staf bestaat uit 13 personen. Onlangs ontmoetten elkaar in Amsterd- m drie Amerikaan se beroemdheden die nog nooit kennis gemaakt hadden. Het waren de jazz-pianist Brubeck, de klassieke pianist Alexander Uninski en de zangeres Nan Merriman. Het gebeurde tij dens een concert van de eerste. Vooral Uninski was erg enthou siast. Hij achtte Brubeck een groot musicus die de invloeden van zijn leermeester goed ver werkte. Deze week beginnen weer de promenadeconcerten in de Royal Albert Hall in Londen. Het is ditmaal het 63ste sei zoen. Men herdenkt de 100ste geboortedag van de stichter Ro bert Newman. Deze katholieke impresario wilde de syrnpho nische muziek bij een groter publiek ingang doen vinden. Op eigen kosten organiseerde hij daarvoor in samenwerking met Henri Wood symphonieconcer- DAVE BRUBECK, ALEXANDER UNINSKY, NAN MERRIMAN ten in de Queenshall. (Deze hall is in de oorlog verwoest). In de crisisjaren kon hij het niet meer volhouden. Maar hij heeft het nog mogen bele ven, dat de BBC de promenade concerten in bescherming nam en ze redde. Dit jaar wordt er gespeeld door het BBC sympho- nie-orkest en het Hall-orkest. Zeven dirigenten en zever com ponisten zullen hun eigen werk leiden. De benodigde partitu ren (2000 kilo) hebben 22.000 gulden gekost. De promenade concerten zijn concerten van bekende syrnphonische muziek- stof. De programma's zijn al tijd wat overladen, maar dat deert het tienduizendkoppige publiek niet. Het openings- en sluitingsconcert is altijd zeer spectaculair. Ze worden dit jaar ook door de TV uitgezon den. De radio geeft bijna iedere avond een deel van de con certen. De voor de oorlog ook in ons land bekende leider van het BBC dansorkest Jack Payne heeft in de oorlog eens een aan tal vooraanstaande personen gevraagd, welk lievelingswerk zij wilden horen. Generaal De Gaulle vroeg een compositie van Gershwin, Molotov Tsjai- kowsky's serenade voor strijkorkest. Eden juist te ruggekeerd uit Rusland vroeg de ouverture 1812 van dezelfde componist. JACK PAYNE treffende executieve taak waarborgen; alsook door zijn opvatting dat een goe de grondwet kort behoort te zijn en duidelijk, een opvatting waarvan da formulering geïnspireerd is Op het aan Napoleon toegeschreven gezegde, dat een grondwet kort behoort te zijn en duister. Daar men De Gaulle de bedoeling toeschrijft om, wanneer zijn grondwet begin oktober bij referendum de goedkeuring van het Franse volk zal hebben verkregen, zich kandidaat te stellen als eerste president van de vijfde republiek, gaat de belangstel ling begrijpelijkerwijs op de eerste plaats uit naar de bevoegdheden wel ke in de nieuwe grondwet zullen wor den toegekend aan het staatshoofd, en die de huidige president niet ge niet. Het zullen voornamelijk zijn: 1, Benoeming van het hoofd der rege ring, die niet langer de investituur zal behoeven-van de Nationale Verga dering; 2. de mogelijkheid om refe rendums uit te schrijven ter beslech ting van anderszins onoplosbare ge schillen tussen regering en parlement; 3. het recht om het parlement te ont binden na terzake advies te hebben ingewonnen van de voorzitters der Kamers. Ten aanzien van de regering zou de nieuwe grondwet behelzen dat haar hoofd voortaan eerste minister ge heten inplaats van voorzitter van de ministerraad verantwoordelijk is te genover het parlement. Hij kiest zijn ministers en deze kunnen hun minis terschap niet cumuleren met een par lementair mandaat, hetgeen betekent dat een parlementslid dat een minister post aanvaardt daardoor automatisch z\)n parlementszetel kwijtraakt. Deze nieuwigheid zal zeker op verzet stui ten. Het parlement zou voortaan bestaan uit twee kamers, Nationale Vergade ring en Hoge Vergadering (senaat). De Nationale Vergadering, waarvan de leden bij algemeen stemrecht recht streeks door de kiezers worden geko zen, zou minder leden gaan tellen. Stemmen zou er verplicht zijn en door de afgevaardigden persoonlijk moeten geschieden. De periode van de wetge vende arbeid zou aanzienlijk worden ingekort. Inplaats van de huidige Raad der Republiek zou een Hoge Assem blée komen met ruime vertegenwoordi ging van de overzeese gebieden. De Assemblée van de Franse Unie zou verdwijnen, maar de economische raad zou in tegenstelling dus met wat generaal De Gaulle aanvankelijk be toogde blijven bestaan; hij zou zijn adviezen evenwel niet meer uitbren gen aan het narlement, doch aan de regering. Begin september wenst generaal De Gaulle in staat te zijn persoonlijk de tekst van de nieuwe grondwet aan het Franse volk bekend te maken, waarna dan officieel de campagne voor het re ferendum kan worden" ingezet. Dit zou waarschijnlijk zondag 5 oktober worden gehouden. De Mexicaanse minister van econo mische zaken, dr. G. Loyo, is benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6