Vissen in de fjorden De krabben zitten nu slecht in hun vlees De son schijnt er twintig uur per etmaal IN LAS VEGAS WORDT VAN DE NACHT EEN DAG GEMAAKT Bussumse schrijft een brief aan het Russische vrouwenblad „Sovjetvrouw" .Dirigenten VAKANTIE IN NOORWEGEN Wij wonen in een huis waar de wind door alle kieren en gaten loeit Stad van gok-automaten en speeltafels Mgr. W. Mutsaerts ZATERDAG 19 JULI 1958 PAGINA 8 Naar meer vakantie spreiding in ons land Ontworpen schema voör schoolvakanties in 1959 goedgekeurd Castella, Dobbelman bestaat 225 jaar Derde slachtoffer van overvaring gevonden Assistent-bisschop bij de Pauselijke Troon TT 3t is natuurlijk een reuze bof als hr je je vakantie gaat doorbren- gen in het mooiste natuurland van Europa, Noorwegen, en de zon en de zomer hebben zich dan juist in het Noorden genesteld, terwijl het in zui delijker landen maar zo zo is. En als de zon in Noorwegen de zomer tot een feest maakt, dan is dat een uitbundig feest, want om half drie 's ochtends schijnt zij door de open ramen je ka mer binnen en pas na half twaalf 's nachts valt er een lichte schemering waarin het water van de fjord zo glad en rimpeloos ligt, dat men als Petrus uit de boot zou willen stappen en over dat zilveren vlak lopen. De eerste twee weken van juli be leefde het zomer vakantie-oord Man dal, een handjevol witte houten huis jes aan het zuidpuntje van Noorwegen, een uur met de bus van Kristiansand waar men in twee uur naar toe vliegt van Amsterdam uit) een zomer zoals men er in geen zeven jaar gehad heeft. Deze „rivièra" van Zuid-N oor- wegen ligt aan het Skagerrak via een krans van grote en kleine rotseilanden die de zee met de boze branding op een afstand houden en de kustrand tot een fjord hebben geschapen zo wijd en wondermooi, dat men er iedere dag weer door verrast wordt. Het water is blauw, helder, diep en zout, men kan er in zwemmen als een vis en zich dan zonnen op een warme rots, men kan er ook de vis in vangen. De Zweden en Denen en de Noren uit het binnenland, die in Mandal vakantie hóuden of er een hut heb ben op een van de rotsige eilanden die vissen waar en wanneer er maar te vissen valt. Je eet er alle dag vis, je praat over vis, je ruikt op de duur naar vis. En als je gastheer een oud-zeeman is, als jongen opgegroeid T op een vuurtoren eilandje, dan is er géén voedsel in de zee, waarvan hij je de geheimen niet leert terwijl zijn motorbootje je zachtjes over het rimpelende water voert, hengels en snoeren uit om ma kreel, kabeljauw, schelvis of zalm te vangen of een vreemde snoekachtige slangenvis, die wij tot onze schrik eens aan de lijn spartelend uit het water trokken, de „homgjeld", die uitste kend smaakt en prachtige groene gra ten in zijn vissenlijf heeft. Het is natuurlijk helemaal geen sport om metr een twintig meter lange lijn, eindigend in een wreed haakje vis te koken, weer in haar element, het zeewater. Je kunt uitstekend ko ken in schoon zeewater en het spaart zout! En waarom zou je in je va kantie niet zo „schipbreukelingetje" spelen in dit land, waar de natuur zo overweldigend is, zo dwingend en zo onaangeraakt, nog zo vol van de oerkracht en het verbijsterende ge weld van de schepping. Krabben vangen is een echt Noors zomerfeest, waar je een heel gezel schap voor invi teert. Dat je ook kinderen meeneemt voor een boottocht, die om negen uur 's avonds begint en midden in de nacht eindigt, is dood gewoon. Iedereen blijft er 's zomers laat op, want het is onmogelijk om in de klare, lichte, verrukkelijk mooie avonden binnen te zijn en naar bed te gaan. Maar 's ochtends is men er dan ook vrij laat. Over het watervlak van de wijde grote fjord puft de volgeladen motor boot, het roeibootje op sleeptouw er achter aan wiegend. De koers gaat achter de boot aanzeulend, vis uit het diepe water op te trekken. Het is veel meer sport om als toerist tot diep in de lichte nacht op de pier te staan waar de brede rivier het zoete water van de gletscher in de fjord laat stro men en met de werphengel zalm en forel te verschalken. Maar vissen is voor de Noren meestal geen kwestie van sport, maar doodgewoon van voedsel. Het land, dat één bonk oeroude graniet rotsen is, evert weinig op, behalve wilde bessen, die dan ook bij kilo's geplukt en ingemaakt worden. Verder hoort alles wat schubben en schalen heeft tot het nationale menu. Ook de prachtige rose reuze krab, die volko men weerloos is als een grote man met een sterk ijzeren schepnet hem wegtrekt uit het wier aan de rots voet, waarin hij zo lekker zat vastge klemd om zijn maal ié verorberen. T /"anavond zouden we krabben V kunnen vangen'zei onze gast- heer plotseling op een middag, terwijl hij naar de wind, het water en de wijde lucht rondom keek vanaf het onbewoonde eiland, waar we als Robinson Crusoë ons middagmaal aan het koken waren. Op een van de meest romantische en onherbergzame eilr. 'den van bonkige granietrotsen, waartussen de wilde roosjes bloei en, hadden we aangelegd aan een kleine stille baai met kristalhelder water, waarin zee-anemonen dreven tussen de lange slierten donkerbruin gerafeld wier, dat brede linten van plastic lijkt. Dat wier zit vol jodium, en als we moe zijn", zei onze gast vrouw, „dan nemen we een bad met handenvol van dat wier en wrijven ons daarmee" Van aangespoelde planken en dorre jeneverbestakken hadden we een vuur gemaakt en daarop stond de rukt de krabbenvanger, staande in de boot, aan het net, dat hij onder water in het wier geslagen heeft on der het rose lijf met de acht spille- poten. Arme krab, denken wij heel on-Noors, je kunt niets terugdoen, niet ontkomen, je klemt je nog krampachtig met één poot vast aan het ijzeren gaas waarin je boven de boot hangt. Pats, daar lig je op je rug. Maar de krabben zitten niet op geschept, en dat is dan ook juist de sport. Om twee uur 's nachts hebben we er zeven. Maar één krab is zo groot als twee handen aah elkaar. Dan drinken de krabbenvangers war me koffie en ze eten smörbröd met geitekaas. Het is klaarlichte dag als we terug naar huis varen. Straks gaan ze in het kokende water, maar dat weten ze gelukkig niet. Als wij niet uren tevoren wisten dat we naar de tandarts moesten zou het ook min der erg zijn. /juli zit de krab echter behalve .n zijn scharen, meestal niet zo erg goed in zijn vlees. Daarom worden er nog zeven bijbesteld van de officiële krabbenvanger, die ze in een mand lokt. Hij brengt ze 's och tends, bijeengebonden met ijzerdraad als een kluitje griezelige poten. Och- arm, als later de culinaire geheimen onder hun prachtige bruinrose rug schilden aan het daglicht komen, blijkt het zó weinig te zijn, dat het voorgenomen krabbe-feestmaal, waar voor men zeer feestelijk met veel ro de versiering pleegt te dekken, moet worden afgelast. A. Bgl. Naar wij vernemen heeft de algemene commissie voor de vakantiespreiding in Nederland een schema ontworpen voor de schoolvakanties in 1959. De minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschap pen heeft zich met dit schema verenigd. De commissie is uitgegaan van een verdeling in drie sectoren van het ge hele land. De schoolvakanties in sec tor I, omvattende Overijssel, noordelijk Gelderland, Utrecht en noordelijk Zuid Holland, zouden moeten beginnen op 11 juli, die in sector II, omvattende Noord- Holland, Friesland, Groningen, Drenthe zuidelijk Gelderland, zouden op 18 juli moeten beginnen en die voor sector III, omvattende zuidelijk Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant en Limburg, op 25 juli De commissie heeft voor de vaststel ling van dit schema overleg gepleegd met de vakorganisaties in de metaal-, textiel- en confectie-industrie en met de Nederlandse vakcentrales. Dit schema is toegezonden aan de gemeentebestu ren en de hoofden van scholen in Neder land. Op 13 september 1958 zullen de Castel- la-fabrieken van de Koninklijke Dobbel man n.v. te Nijmegen 225 jaar be staan. De minister van economische zaken, professor Zijlstra, heeft zich bereid ver klaard op die dag een rede te houden in het Nijmeegse fabriekscomplex de zer familieonderneming. Hierin zal de minister aandacht besteden aan de plaats, lie de Nederlandse middelgrote onderneming (in het algemeen de be sloten familievennootschappen) in de toekomstige Euromarkt zal gaan in nemen. Een van de prachtige huizenblok ken in de P. M. R. Versteegstraat te Bussum, waar volgens mevrouw Vreeswijk—-Liscaljet „de wind door alle kieren en gaten loeit." Ook het derde slachtoffer van het on geval met het motorbootje Jowi, dat zondag door een snelvarende Duitse tankboot op de Merwede tussen Dord recht en Papendrecht werd overvaren, is gevonden. De rijkspolitie te water heeft het stof felijk overschot van de vijftigjarige schippersknecht M. van Tilborg opge haald uit de Oude Maas voorbij Zwijn- drecht. recht naar de kust van een van de westelijke eilanden, waar de krab- ben-kenner vermoedt dat de prooi deze avond zal zitten. Hij weet het precies. Hij weet tot op welke dag je de forel in het voorjaar moet ver schalken met een kwasi zilveren vis je en wanneer je dat doet met een imitatie vlieg. Hij weet, dat de krab verlekkerd is op de kleine witte schelpdiertjes, die geplakt zitten te gen de rotsen, precies boven het wa tervlak en dat er nu zó weinig dei ning is in het eeuwig bewegende wa ter, dat tegen de kust wiegt en slaat en klauwt en in de donkere spelon ken gorgelt, dat de roeiboot er zon der gevaar langs kan varen. an een kleine baai wordt de motorboot gemeerd, de helft van de toeschouwers installeert zich als afwachtende toeschouwers op de rotsen van het eilandje en maakt een groot vuur, waarboven de koffieketel wordt gehangen. De Noren drinken de hele dag door op alle uren van het etmaal, -binnenshuis en buitens huis, koffie. Behoedzaam vaart de roeiboot uit met een enkele uitver koren buitenlandse gast. Staande op de voorplecht de krabbenverschalker met een geïmproviseerd net, bestaan de uit een hark, voorzien met kippe gaas. Achter hem de „licht-man", die met een zaklantaarn in het water moet schijnen op het geheimzinnig grillig bewegende wier, waartussen de donkerrose krabbenlijven hangen. Als ze er zijn! Een kwartier lang is het vanuit het behoedzaam varende bootje alleen maar intens turen naar het water dat zich wiegend welft en weer wijkt tegen de donkere rotswand. ,Jïiets, nee, niets." „Daar!" „Nee, dat is er geen". „Daar heb ik er een!! Vlug, draai de boot bij. Richt je lan taarn". Met twee handen om de steel Los Angeles heeft zijn be woners op gebied van ontspanning wel een maximum aan variatie te bieden. Liefhebbers van het buitenleven kunnen hier hun hart ophalen. Een prachtig zandstrand, dat zich hon derden kilometers langs de kust uitstrekt van San Fran cisco tot de Mexicaanse grens en dat met zijn schit terend natuurschoon niet on derdoet voor de mooiste de len van de Middellandse- Zeekust. Landinwaarts, bin nen een paar uur te berei ken, de bergen, waar lief hebbers van de wintersport gedurende vele maanden van het jaar zich aan de ski- sport kunnen wijden. Ver scheidene kunstmatige meren voor water- en hen gelsport in al zijn vormen, de woestijn met zijn geheel eigen bekoring voor wie er gevoelig voor is. En, last but not least, Las Vegas (Neva da) dat om geheel andera redenen duizenden Angele- nos trekt als de kaars de mot. En niet alleen Angele- nos. De toeristen komen uit alle delen der V.S. en uit het buitenland, volgens of ficiële gegevens bijna 8 mil joen in het afgelopen jaar. Dat Los Angeles zo'n groot contingent hiervan levert komt door de gunstige ver bindingen. Een rit van zes uur langs een prachtige highway, waarlangs dan ook elk week-end honderden auto's zich in beide richtin gen voortspoeden. Luchtver- bindingen meerdere malen daags, en een uitstekende treinverbinding door de Union Pacific Railroads, die door een dagelijkse pendel dienst het mogelijk maakt voor een bedrag van 26 voor een echtpaar,' maaltij den inbegrepen, op elke wil lekeurige dag van de week naar en van Las Vegas te reizen in alle denkbare luxe en comfort, zodat men fris en monter de „Beloofde Stad" van Amerika betreedt, klaar voor alles wat het te bieden heeft. En dat is heel wat, al zul len puriteins0 lieden zich met een groot deel ervan niet kunnen verenigen. Want hoewel Las Vegas in zijn folders voor toeristen graag de nadruk legt op meer on schuldige attracties als zijn relieken uit de dagen van het Wilde Westen en de Silver en Gold rush, en op de beroemde Hooverdam met al, wat daarmee annex is, op nog geen 50 km af stand, zijn veruit voor- Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada trekt ieder jaar miljoenen bezoekers. Voor de welgestelden onder hen zijn er dure ev luxueuze hotels als het hierboven afgebeelde „Dunes". Wie te lui is om een eindje te wandelen, kan zich laten rondrijden met het wagentje dat men op de voorgrond van de foto ziet. naamste magneet en bron van inkomsten is het wettig toegestane en tot in finesses geregelde kansspel in alle vormen, met als enige be perking een minimumleef tijd van 18 jaar voor de be oefenaars. Daar zijn de „slot machi nes" of gok-automaten, waar ongeduldige zielen, die de linkerhand wel willen laten weten wat de rechter doet Jongedames in keurige uniformen lopen rond om aan de niet te verzadigen vraag naar wisselgeld te voldoen, terwijl gewapende lieden voortdurend een on opvallend oog in het zeil men zijn beurs kan verlich ten met een stuiver tegelijk - en laat ik u verzekeren, dat gaat sneller dan u denkt. Het is onbegrijpelijk hoeveel stuivers per minuut men in een gleuf kan du wen, de handle overhalen en de stuivers voor altijd zien verdwijnen. Andere automa ten werken op een „dieet" van dubbeltjes en kwartjes. Er zijn zelfs dubbele voor houden. En deze gok-auto maten vindt u in Las Vegas bij duizenden; zij staan in de wachtkamers van bus en treinstations, in het postkan toor en de bioscoop, in de drugstore en de kapperssa lon. En dag en nacht gaat dit bedrijf door, dag en nacht ratelen de handles on der de handen van de tal loze optimisten, die eens ho pen zo'n infernale machine te slim af te zijn. Het centrum van Las Vegas by avond k zag een nieuwe gast van ons hotel, een bijna sjo fel gekleed dametje van naar schatting in de zestig. Zij kwam uit het Oosten, vertelde ze, twee dagen en nachten had zij gereisd per Greyhoundbus, en daar zag zij wel naar uit. Een half uur later zag ik haar voor een gok-automaat, waar zij als in trance de ene stuiver na de andere zag verdwijnen. Wij gingen dineren, en toen wij terugkwamen stond zij voor een andere automaat. Wij gingen de stad in en kwamen enige uren later terug. En nog stond zij daar in haar verkreukelde reis kleding en automatisch ging haar hand op en neer Voor hen, die dit alles maar kinderspel achten, zijn er de speeltafels, waar ik arbeiders, nog in hun over alls, in een kwartier tijd hun weekloon zag verspelen. Een heerschap, dat blijkbaar leed aan een teveel van het aardse slijk had dit teveel in keurige stapeltjes van tien zilveren dollars /oor zich uitgestald. Het lijkt nl. of men in Las Vegas alle zilveren dollars van de V.S. heeft verzameld voor ex clusief gebruik op le speel tafels. Want voor wie zijn dollars kwijt wil, staat het wellicht netter en sjieker zijn geld te verliezen in glanzend zilver dan in ge kreukte, vuile bankbiljetten. Vijf stapeltjes schoof hij tel kens als inzet vooruit op het groene laken, veertig maal herhaalde hij dit simpele ge baar in even zovele minuten. Toen was de tafel voor hem leeg en slenterde hij weg, de handen in de zakken. En een ander nam de vrij ge komen kruk in. Men behoeft zich in Las Vegas stellig niet te verve len. Bioscopen draaien de ge hele nacht door, restaurants verzorgen dag en nacht de inwendige mens. In de, haast absurd luxueuze, wereldbe roemde hotels als de Fla mingo, Tropicana en de Du- nes beginnen de laatste voor stellingen, waarin bekende sterren hun optreden betaald zien met week-honoraria, die in de vijf cijfers lopen, na middernacht. Las Vegas be roemt er zich op, dat het nooit nacht is in zijn hoofd straten en op de vermaarde „Strip", waarlangs al de grote resort-hotels staan. Geen wonder, dat men zich beijvert het u mogelijk te maken overdag uw gederfde nachtrust in te halen door met dikke tapijten en dub bele deuren en vensters elk geluid buiten uw hotelkamer te sluiten, terwijl niemand u vreemd zal aanzien, als u het ontbijt om 4 uur 's mid dags bestelt en het diner om 5 uur in de morgen. Motels bieden speciale day-sleep ers" aan, inclusief babysit ters, om vermoeide ouders gelegenheid te geven in on gestoorde rust nieuwe krach ten te vergaren. En, mocht het nodig zijn, dan kunt u ten overvloede een „hang over parcel" kopen, een pakket, dat alle mogelijke bestrijdingsmiddelen tegen een kater bevat, als -spirine, tomatensap, een ijsblaas en kauwgom. Met dat al jn logies en andere prijzen naar verhouding tot het gebodene laag. Men rekent er immer: op, u wel op andere wijze de dollars u;' de zak te kloppen. Een lucratief nevenbedrijf in Las Vegas vormt de over- gemakkelijke huwelijkswet geving, helaas in vele geval len door een even vlotte echtscheidingsprocedure on dersteund. Ook hiervoor is gedurende 24 uur in het et maal, en op elke gewenste plaats, gelegenheid. Las Vegas heeft in zijn iets meer dan 50-jarig 'in staan door dit alles een vlucht genomen, die zijn stichters wel nooit konden vermoeden. Het is waar schijnlijk een der meest fan tastische steden ter wereld. LOUISE BURGHARDT De P. M. R. Versteeghstraat te Bus sum is een nette straat. Aan beide zijden van de keurige weg en de brede trot toirs staan rijen prachtige dubbele hui zen. Voor elke woning ligt een bekoor lijk tuintje. Nog geen tweehonderd me ter vanaf de Versteeghstraat begint de hei_ de grote „tuin", die Bussum aan Hilversum bindt. Het is er heerlijk wo nen in dit fraaie deel van Bussum, dat wordt aangeduid met „Zuid". In één van die charmante huizen woont me vrouw Georgina Vreeswijk-Liscaljet, die op zekere dag een pen ter hand nam en een „boeiend" schrijven richtte tot het Russische vrouwenblad „Sovjet vrouw". „Wij wonen in een huis, waar de wind door alle kieren en gaten loeit" schrijft zij en nog veel meer! „Ik ben de vrouw van 'n Nederlandse bouwvakarbeider. Ik ben pas 29 jaar oud en heb al drie dochters. Tot decem ber verleden jaar had m(jn man werk. Ondanks dat, konden wij maar net de eindjes aan elkaar knopen. Met koud weer wordt het werk gestopt, de arbei ders blijven thuis en ondervinden hier van grote materiële moeilijkheden. Wan neer zij door ziekte niet kunnen werken, dan moeten zij met het allerminste rondkomen. Onze mannen moeten onder de moeilijkste omstandigheden werken. Er is op de bouwwerken geen plaats om zich behoorlijk te wassen en om de kle ren goed op te bergen. En het ergste van alles is, dat zjj gedurende de gehele dag geen warm eten kunnen krijgen. En als ze aan de bus "voorstellen een eetgele genheid of iets cLrgelijks te maken, waar warm eten te verkrijgen is, dan lachen de bazen zich dood. Konden jullie de woningen, die na de oorlog door de arbeiders zijn gebouwd, maar eens zien! Meer dan 25 jaar blij ven zij niet staan, want dan vallen za uit elkaar. Ze zijn zeer slecht bewoon baar, maar dat is erg voordelig voor de huisbaas. Ze zullen er miljoenen aan verdienen, wanneer ze weer nieuwe kroten bouwen. Wij wonen ook in een huis, waar de wind door alle kieren en gaten loeit. Niet één deur' sluit en de muren zijn ge scheurd. Voor een dergelijke woning be talen we f 7.70 per week en dat wordt goedkoop genoemd. In Amsterdam wor den flatwoningen gebouwd, maar daar moet men f 14.50 per week voor beta len. Bekijk het zelf maar. Kunnen de mensen zoiets betalen als ze 65.- per week verdienen? Hoe zwaar het leven ook was, toen mijn man nog werkte, het is niet te ver gelijken met nu, nu hij zonder werk is gekomen. Op het ogenblik zijn er in ons land 115.000 werklozen onder wie 25000 bouwvakarbeiders. Vele kranten willen ons wijsmaken, dat ons land zich in fi nanciële moeilijkheden bevindt. Niette- min steken ze miljoenen guldens in de oorlogsindustrie in West-Duitsland. Ze zeggen: ,,Er is geen geld om huizen te bouwen voor de 250.000 gezinnen, die zo hard) woningen nodig hebben". ,Er is geen geld", wordt er verder gezegd, „voor nieuwe wegen, bruggen, scholen, ziekenhuizen en tunnels", maar geld voor verouderd Amerikaans oorlogsma teriaal is er wel. Mijn hart is blij als ik hoor, hoe in de Sovjet-Unie de economie tot bloei komt en de strijdkrachten worden verminderd. Dat de arbeiders daar steeds opslag krij gen en dat er voor wordt gezorgd, dat de arbeiders zich steeds meer kunnen ontwikkelen. Dank zij dit alles boeken zij een grote vooruitgang wat cfe Spoetnik wel bewijst. En wij in de kapitalistische landen leven in een crisistijd. Wij willen daarom het Russische volk van harte feliciteren met het reusachtige geluk, dat zij altijd werk hebben. Beste vrien den, vertel ons, hoe U leeft en bouwt en hoe het gaat met Uw sociale voor zieningen. Aan het eind van mijn brief wens ik het Sovjet-volk succes in zijn strijd voor het behoud van de vrede, wat uiteinde lijk ook de zekerheid geeft om te kunnen werken, want dit is immers het dier baarste wat de mensheid bezit. Verder vraag ik U dringend mij te laten weten, hoe het leven is van de gezinnen der bouwvakarbeiders in de Sovjet-Unie. Met diepe genegenheid en bewondering, Georgina Vreeswijk Liscaljet. NASCHRIFT: Wij hebben een huis bezichtigd, in de genoemde straat en ons tevens Idten voorlichten door deskundigen ter plaatse. De klachten van de schrijfster zijn schromelijk overdreven. Trouwens ieder een kan weten dat in een nieuw huis de kelders vochtig zijn, de muren op sommige plaatsen scheurtjes vertonen, of golvingen in boardbetimmeringen op slaapkamer- en zolderverdiepingen voortdurend in de eerste maanden voor komen. Vandaar ook dat nieuwe huizen drie maanden na de datum van opleve ring nog onder beheer van de aannemer blijven om eventuele gebreken te ver helpen. Wanneer de arbeidersbehuizing er overal in de wereld zou uitzien als in de Bussumse straat dan stond het er met de sociale voorzieningen bepaald niet slecht voor. Het is ons dan ook volko men een raadsel waarom de schrijfster welbewust de waarheid geweld heeft aangedaan, want juist zij, als bewoon ster van een huis in deze straat. kon beter weten. Z.H. de Paus heeft mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, benoemd tot assistent-bisschop by de Pauselijke Troon. De aartsbis schop van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink, heeft mgr. Mutsaerts mededeling ge daan van deze onderscheiding tijdens een vergadering van het voltallig Episcopaat, vrijdag in Den Bosch ge houden. De door de Stichting Nederlandsche Radio Unie georganiseerde internatio nale dirigentencursus 1958 vond gister avond een joyeus einde met een „af scheidsbijeenkomst" op het kasteel „De Haar" in Haarzuylens. En als het waar is dat afscheid nemen „een beet je sterven" is, dan was dat in elk ge val niet van toepassing op deze sa menkomst, die gekenmerkt werd door een sfeer van lichte, zij het ietwat in getogen feestelijkheid. Het begon met een ontvangst in het riante park van het kasteel. En daar was dus een bij zonder internationaal gezelschap aan wezig, want per slot van rekening kwamen de 27 deelnemende cursis ten ditmaal uit veertien verschillen de landen. Men hoorde er letterlijk en figuurlijk in alle talen de lof zingen van de cursus, zowel wat betreft de organisatie ervan als wat de kunde en toewijding van de docenten aangaat. En in het bijzonder hoorde men de verregaande bereidwilligheid roemen, waarmee het Omroeporkest de afgelo pen weken gevolg had gegeven aan de vele en, naar men mag aannemen, uiteenlopende muzikale wensen en ver langens van de jonge dirigenten, die allen een openbare les hadden mogen geven. Er waren figuren die de aandacht trokken gisteravond in „De Haar". Daar was om te beginnen prof. dr. B. J. Kors, voorzitter van de N.R.U. en de meest bescheiden gastheer die men zich maar kan denken. Daar was dr. C. L. Walther Boer, in stemmig zwart en m t een bolhoed op, die hem, zo als hij er door de tuinen dwaalde, iets onheilspellends gaf; maar dat was zeer beslist alleen maar een kwestie van uiterlijk. De heer Daniskas, in specteur van het muziekonderwijs was er ook. En natuurlijk de beide docen ten, onze eigen Willem van Otterloo en de Franse dirigent Albert Wolff. Zij bewogen zich met aanmoedigende minzaamheid tussen hun collega's- van-de-toekomst ,het hoge muzikaal ge halte van de cursisten prijzend waar het maar kon. Maar de favoriet van de avond was de donker gelokte, 17- jarige Halain Lombar uit Parijs en ui teraard de jongste cursist. Hij dartel de met grote zwier door de dreven en lanen van het kasteelpark en wenste eenieder in een moeizaam maar bijzonder vrolijk Hollands „een goeden afont". Natuurlijk werd de dirigentencursus besloten met muziek. In een opvallend stemmig verlichte ontvangstzaal speel de het strijkorkest „Benedetto Marcel lo" bijzonder goed bij de omgeving en de zomerse a zond passende muziek van Tomasso Albinoni en Antonio Vi valdi. En tussen de bedrijven door werd er natuurlijk gesproken. Door dr. Walther Boer, die vaderlijke en be moedigende woorden tot de cursisten richtte en door drs. A. J. J. van der Made, die namens het bestuur van de N.R.U. de leiders van de cursus dankte voor het enthousiasme waar mee zij hadden gewerkt. Nederland, zo zei hij verder, levert met deze jaar lijkse dirigenten-cursus zijn aandeel in het muzikale leven, zowel op nationaal als internationaal niveau. En dat is dan zeker waar. Want de belangstel ling voor het Hilversumse evenement neemt steeds toe. Toen het „officiële" dan allemaal achter de rug was heeft het op kasteel „De Haar" nog lang gegonsd van de feestelijkheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8