Rusland_ wil met spoec[ topconferentie WESTEN PLEEGT OVERLEG over voorstel van Khroesjtsjev Russische boodschap wijst op oorlogsgevaar Slimme zet van Khroesjtsjev Juwelen en sieraden ter waarde van ongeveer een ton gestolen Hoessein vraagt om Amerikaanse soldaten Nasser sluit defensief verdrag met Irak TeeMess Inbraak bij handelaar in Amsterdam Bemiddeling van Fanfani en Adenauer? G.I.A. heeft tekort aan vliegers Sovjet-vloot in staat van paraatheid Koninklijk gezin op vakantie Het weer Louis de San ter dood veroordeeld Na vertrek K.L.M.-ers Irak geen lid meer van Pact van Bagdad? V.S. STELLEN 7.5 MILJOEN DOLLAR VOOR JORDANIË BESCHIKBAAR Dinsdag vertrek per vliegtuig ce MORRIS 'êeforeywóup/ Enkele buien (joodwill MAANDAG 21 JULI 1958 82ste JAARGANG No. 29965 Behalve premier Nehroe van Indië hebben president Eisenhower van de Verenigde Staten, premier Macmillan van Groot-Brittannië, premier De Gaulle van Frankrijk en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, nog niet geantwoord op het voorstel van de Russische premier, Khroesjtsjev, morgen in Genève een topconferentie over het Midden-Oosten te openen, aldus melden Reuter, A.F.P. en U.P.I. Khroesjtsjev heeft zater dagavond boodschappen aan de vier genoemde regerings leiders en aan Hammarskjöld gezonden, waarin hij aan dringt op een gesprek „teneinde het beginnende militaire conflict te beteugelen". De Amerikaanse, Britse en Franse regeringen zijn door het voorstel verrast en hebben tot» nu toe alleen verklaard, dat zij het voorstel zeer ernstig bestu deren en Eisenhower heeft Khroesjtsjev een „rustig en con structief antwoord" beloofd. Ook Hammarskjöld heeft tot nu toe geweigerd commentaar te leveren op Khroesjtsjevs uitnodiging. Nehroe heeft daarentegen ingestemd met het voorstel. Tussen twaalf en zes uur zondagmiddag hebben inbrekers uit een woning op de eerste etage op de hoek van de Dintel- straat en de Rooseveltlaan in Amsterdam-Zuid voor naar schatting honderdduizend gulden aan juwelen en sieraden gestolen. Nog meer sieraden gestolen SUEDE JASJES IN KLEUREN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPR13S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ooit gemaakt De Belgische consul-generaal Louis de San is zaterdag door een Libanese krijgsraad ter dood veroordeeld wegens wapensmokkel ten gunste van de Li banese opstandelingen, aldus bericht A.F.P. fiiiiiiiiiimmiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiMiiiHiiJMiiiiimimii In het angstaanjagende schaakspel Van de grote mogendheden op het schaakbord van het Midden-Oosten heeft Khroesjtsjev zaterdag een slimme zet gedaan. Speculerend op de ongerustheid van de hele mens heid dat de jongste ontwikkelingen in de Arabische wereld in een inter nationaal conflict zullen ontaarden, heeft hij het voorstel gelanceerd van een topconferentie, die notabene mor gen al gehouden zou moeten worden. Met het opperen van dit plan heeft hij weer eens de rol willen spelen van de redder van de wereldvrede, die door Amerika en Engeland in ge vaar gebracht zou zijn. Voor Eisen hower en Macmillan was deze Rus sische ^politieke manoeuvre kennelijk een verrassing, en zij hebben de pre mier van de Sovjet-Unie dan ook niet direct van repliek kunnen dienen. De president van de Verenigde Sta ten heeft er zich toe bepaald „op korte termijn" een rustig en con structief antwoord" te beloven. Dit houdt in, dat Eisenhower in ieder geval morgen nog niet in Genève ver schijnt; maar in principe heeft hij de Russische suggestie voor een spoedige ontmoeting op het hoogste niveau naar aanleiding van dte gebeurtenis sen in het Midden-Oosten niet ver- vaorpen. Khroesjtsjev heeft kunnen consta teren, dat in de neutrale wereld het Amerikaansch-Engels optreden van Vorige week over het algemeen slecht ontvangen is, en de Sovjet-leider heeft het om die reden dan ook nut tig geoordeeld Nehroe tot de top conferentie uit te nodigen; een invi tatie die prompt aanvaard werd. Om dezelfde reden heeft hij er Ham marskjöld bij willen hebben. De se cretaris-generaal van de V.N. was immers niet te spreken over de be sluiten die Eisenhower en Macmillan de vorige week namen. Washington en Londen zullen goed boeten bedenken hoe zij hun defini te Ve antwoord aan Khroesjtsjev for muleren, want het Russisch initiatief tal ongetwijfeld in een groot deel van de Wereld met instemming zijn ont vangen. In de V.N. is men na een week. arulc vergaderen geen stap dichter bij fan oplossing gekomen, en van de ljeenkomst van de Veiligheidsraad van vandaag behoeft men ook niets a verwachten. Het voorstel dat Japan r zal indienen, zal ongetwijfeld af- bic/J1 op een Russisch veto. Voorts ledt een eventuele behandeling van re kwestie in de Algemene Vergade rd ook geen gunstige perspectie ven. Het is de vraag of er een twee- ]^.r meerderheid gevonden zou unnen worden voor een construc- oplossing van de middenooste- Jke spanningen. Zou een ontmoe- n0 van de grote mogendheden uten V.N.-verband onder de gege- hebb °]jns^an<^Wkeden nut kunnen Eisenhower moet niet te lang ™achten met zijn repliek, want het voorstel van Khroesjtsjev is effec- eve Russische propaganda, wat de Voorel'PrlmlV er verder 00k uiee 00r mag hebben. De Sovjet-leider heeft in zijn bood schappen verklaard, dat de Ameri kaanse landing in Libanon en de Brit se interventie in Jordanië „een van de ernstigste momenten in de ge schiedenis van de mensheid" hebben veroorzaakt. Hij stelt voor te Genè ve bijeen te komen, doch voegt hier aan toe, dat de Sovjet-regering bereid is „overal, met inbegrip van Washington, te vergaderen als de Westelijke mogendheden Genève niet geschikt zouden vinden". Het be langrijkste is, dat men geen tijd verloren laat gaan „daar de kanon nen al beginnen te schieten." De toe stand heeft zich zodanig ontwikkeld, dat ,elke onvoorzichtige stap 's we relds grootste catastrofe kan veroor zaken." De boodschappen aan Eisenhower, Macmillan en De Gaulle verschillen onderling weinig. In de brieven aan de Amerikaanse president en de Brit se eerste-minister laat Khroesjtsjev de waarschuwing horen, dat ook de Sovjet-Unie over atoom- en water stofbommen beschikt, alsmede over ballistische projectielen van alle ty pen, waaronder intercontinentale. Ook in zjjn boodschap aan De Gaulle maakt de Sovjet-leider melding van deze wapens. Op de voorgestelde topconferentie zouden concrete aanbevelingen moeten worden opgesteld ter beëindiging van „het militaire conflict in het Midden- Oosten". Deze aanbevelingen zouden aan de Veiligheidsraad moeten worden voorgelegd, welke ze zou kunnen bestu deren met deelneming van vertegen woordigers der Arabische landen. In de brief aan Macmillan verklaart Khroesj tsjev, dat „de wereld zich op de rand van een militaire ramp bevindt, waar door de geringste zorgeloze stap tot onherstelbare gevolgen kan leiden." „U bent er zich wel van bewust, dat de geschiedenis ons weinig tjjd heeft gegeven om de oorlog af te wenden, om de vernietiging van vele miljoenen mensen en van geweldige materiële en culturele waarden te voorkomen. Het hangt thans van de regering, die u leidt en van de president van de V.S. af, of het conflict in het Midden-Oos ten door middel van oorlog of in vre de wordt geregeld," aldus de Sovjet premier. In zyn boodschap aan De Gaulle zegt hij, evenals trouwens in de brief aan Macmillan, dat de geschiedenis heeft aangetoond, dat militaire acties van plaatselijke aard zich altijd uitbreiden. In dit verband herinnert hij aan Hit- Ier, die bij zijn aanval op Polen verze kerde, dat hij zich hiertoe zou beper ken. Khroesjtsjev spreekt er zijn verbar zing over uit, dat vooraanstaande ver tegenwoordigers van Frankrijk zich ge haast hebben, hun solidariteit met „de aanvallers" te betuigen en dat de Fran se strijdkrachten „zelfs getracht heb ben bij de kust van Libanon een oor logszuchtige demonstratie te geven." „Ik dacht, dat de bijzonder harde erva ringen van Frankrijk in Algerije en in de tijd van de onuitgelokte Bnts- Frans-Israëlische aanval op Egypte in de harten van alle Fransen een vol doende diepe indruk heeft achtergela ten om zich te realiseren, dat het Fran se volk door deel te nemen aan een nieuw oorlogsavontuur zich rampzali ge gevolgen op de hals zal halen," al dus de Russische premier in zijn brief aan De Gaulle. Nehroe heeft in zijn antwoord gezegd, dankbaar te zijn voor Khroesjtsjevs uit nodiging en de mening uitgesproken, dat als men het eens is over het hou den uan een topconferentie, het niet moeilik moet zijn een geschikte p!aats en een vroeg tijdstip vast te stellen. „Wij zullen gaarne onze diensten aan bieden voor de zaak van de vrede als zij nodig zon, aldus Nehroe, die zegt te begrijpen, dat de door Khroesjtsjev voorgestelde conferentie los staat van het voorstel voor een conferentie op hoog niveau of een topconferentie, waarover reeds enige tijd overleg is ge pleegd. Volgens Nehroe maakt de we reld thans een van de ernstige crises in de geschiedenis door en is het de plicht van de regeringen de vraagstuk ken met wijsheid en kalmte te bena deren en geen stappen te doen, die een wereldbrand zouden kunnen doen ont staan. Leden van een Engels parachutistenkorps zijn in Amman, de hoofdstad van Jordaniëaangekomen Hier verlaten de eerste Engelse manschappen een Beverley-transportvliegtuig. Buren die laat in de middag thuis kwamen zagen dat de deur van de wo ning aan de gemeenschappelijke trap geforceerd was. De bewoner, de hande laar in juwelen en sieraden van P.S. was niet thuis. De buren waarschuw den de politie van het bureau Pieter Aertszstraat, die in de woning een enor me ravage aantroffen. Het gehele huis was doorzocht en de inbrekers hadden alles door elkaar geworpen. Eerst toen de bewoner, die een uitstapje buiten de stad had gemaakt, 's avonds thuis kwam, kon men de schade opnemen. Het bleek dat het de gehele handels voorraad van de heer van P.S. verdwe nen was. Uit een staat van de bezittingen, die na lang zoeken in de chaos teruggevon den werd, kwam vast te staan dat ver dwenen waren 136 gouden ringen, waar bij vele ringen met briljanten en edel stenen, voorts 2000 karaat opaal, 400 karaat smaragd, 650 karaat turmalijn, parels in verschillende afmetingen, gou den sieraden en gouden sluitingen voor armbanden en halskettingen. De heer van P.S. is een zelfstandige handelaar, die de sieraden door thuis werkers liet vervaardigen en ze dan verkocht aan juweliers in Amsterdam en ook elders in het land. Hij was in onderhandeling voor de aankoop van een brandkast voor zijn zeer kostbare De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft de Italiaanse premier, Fanfani, uitgeno digd naar Washington te komen tenein de over de crisis in het Midden-Oosten te spreken, aldus berichten Reuter en A.F.P. Fanfani heeft dit meegedeeld in de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden, welke zaterdag haar vertrou wen in het kabinet van Fanfani, dat uit christen-democraten en sociaal-demo craten bestaat, heeft uitgesproken. Er is nog niet vastgesteld wanneer Fanfani naar Washington zal reizen, maar dat zal op zijn vroegst morgenochtend en op zijn laatst donderdag gebeuren, Dulles' uitnodiging werd gedaan enige tijd na dat Fanfani aan president Eisenhower en kanselier Adenauer een zeer ge heime boodschap had gezonden. Men vermoedt dat hij heeft voorgesteld dat Italië en West-Duitsland gezamenlijk be middeling zullen verlenen inzake de cri sis in het Midden-Oosten. De Garuda Indonesian Airways, de Indonesische luchtvaartmaatschappij, die geheel in handen is der regering, heeft vandaag medegedeeld, dat de beperking van de vliegdiensten, waartoe kortgele den moest worden overgegaan, in hoofd zaak een gevolg is van het tekort aan vliegers na de annulering in januari jongstleden van de tussen de G.I.A, en de K.L.M. bestaande overeenkomst. Op grond van deze overeenkomst waren ongeveer 300 vliegers en ander deskun dig personeel van de K.L.M. bij de Garuda gedetacheerd ten behoeve van de exploitatie der luchtlijnen van de Indonesische luchtvaartmaatschappij. Een andere oorzaak van de verminderde frequentie is het requireren door de Indonesische regering van vliegers en vliegtuigen. voorraad, doch had nog geen keus ge maakt. Daar hij op een bovenverdieping woont, kon hij geen al te zware brand kast aanschaffen. Bij het onderzoek, waarbij de zeer nerveuze gedupeerde bewoner slechts weinig inlichtingen kon verschaffen, is nog niet komen vast te staan of de heer van P.S. tegen het risico van in braak verzekerd was. Wel vond men het zeer lichtzinnig dat de heer van P. S. zijn woning, waar zulk een waarde volle voorraad was opgeborgen, zonder bewaking had achtergelaten. De politie heeft onmiddellijk alle grensposten gewaarschuwd. Er is tot nu toe echter nog geen spoor gevon den. Het is de politie opgevallen dat de buitendeur van de woning, die toe gang geeft tot de gemeenschappelijke trap, niet geforceerd was. Enkele jaren terug is in Amsterdam Zuid aan de Ber nard Zweerskade onder vrijwel gelijke omstandigheden een inbraak gepleegd, welke een nog groter bedrag aan con tanten heeft opgeleverd. Deze inbraak is nog steeds niet opgelost. Vijf sieraden, tezamen ter waarde van ongeveer 6000.-, zijn dezer dagen uit een kamer van een Schevenings hotel gestolen. De sieraden behoorden toe aan een Nederlandse toeriste. In een andere kamer van dit hotel heeft men een poging tot inbraak geconstateerd. Van welingelichte zijde heeft United Press International te Londen verno men dat Rusland zijn vlooteenheden in de Oostzee en de Noordpoolwateren in staat van paraatheid heeft gebracht in verband met de militaire voorzorgs maatregelen die genomen zijn naar aan leiding van de crisis in het Midden-Oos ten. De staat van alarm in de Oostzee zou tot dusver van defensieve aard zijn gebleven met het oog op eventuele po gingen van de Westelijke zeemachten om in de Oostzee te penetreren via de strategische Deense zeestraten. Men heeft in het westelijk deel van de Oostzee een intensieve activiteit van Russische oorlogsschepen, die zich daar in ongewoon groot aantel bevinden, waargenomen De verhoogde activitei ten van de Russische Arctische vloot schjjnt evenwel bedoeld te zijn voor of fensieve operaties tegen vitale westelij ke zeestraten ingeval van een oorlog op grote schaal. Het partijloze Oostenrijkse blad, „Die Presse" zegt vernomen te hebben, dat vier Russische infanteriedivisies en on geveer 400 tanks in west-Hongarije stellingen hebben ingenomen. Op het grootste vliegveld in west-Hongarije zouden twee groepen Russische straal vliegtuigen zijn aangekomen. Hongaar se grenswachten zouden onder Rus sische hevel geplaatst zijn. De vertegenwoordiger van de nieuwe Iraakse republiek bij de V.N., Hasjim Djawad, heeft voor de televisie in New York verklaard, dat Irak, als het nodig mocht blijken, zou kunnen overwegen het lidmaatschap van het Pact van Bagdad op te zeggen. *)e kwestie is op het ogenblik nog prematuur, aldus Has jim Djawad. Eerder had hij verklaard dat Irak zich i.og als lid van het Pact beschouwde. Van Egyptische zijde is inmiddels meegedeeld, dat Irak het lid maatschap al heeft opgezegd. Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferentie te Amman verklaard: „Sinds de dood van mijn broeder, neef en speelkameraad uit mijn jeugd, koning Feisal, sta ik aan het hoofd van de Arabische federale staat. Als zodanig is het mijn plicht beide delen van de staat naar veilige kusten te voeren en de vrede en de orde in Irak te herstellen". Toen de journalisten de Jordaanse vorst vroegen wat hij in concrete dacht te onder nemen, antwoordde deze ontwijkend: „Al het mogelijke". Op dezelfde pers conferentie deelde koning Hoessein volgens Reuter en A.F.P. mee, dat hij de Verenigde Staten heeft verzocht militairen te sturen. Verwacht wordt, dat de Amerikanen zullen komen, aldus de vorst in antwoord op een vraag van een verslaggever. In ambtelijke kringen te Washington heeft Reuter echter vernomen, dat er nog steeds geen plannen bestaan om Amerikaanse strijdkrachten naar Jordanië te zenden. Het was op deze persconferentie, dat Hoessein officieel de dood van zijn neef, koning Feisal, en de overige leden van het Iraakse Hasjemitische huis bekendmaakte. Jordanië heeft de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Arabi sche Republiek verbroken, omdat de V.A.R. het nieuwe republikeinse be wind in Irak heeft erkend. Jordanië onderhield semi-officiële betrekkingen met de V.A.R. sedert de Jordaanse regering vorig jaar besloot haar am bassade in Cairo te sluiten. Deze slui ting was een gevolg van beschuldi gingen dat Egypte en Syrië pogingen deden om samenzwering tegen ko ning Hoessein en de regering in Am man op touw te zetten. De Verenigde Arabische Republiek heeft de banden met de revolutionaire regering van Irak nauwer aangehaald. Dit weekeinde heeft de plaatsvervangen de minister-president van het nieuwe regime in Bagdad, kolonel Aref, op een massabijeenkomst in de Syrische hoofd stad verklaard, dat Irak en de V.A.R. een verdrag tot wederzijdse verdediging hebben gesloten. De Amerikaanse regering heeft 7.500.000 dollar beschikbaar gesteld voor hulp aan Jordanië. Voorts hebben de Ver enigde Staten vijf miljoen dollar be schikbaar gesteld voor het financieren van de aanvoer van olie door de lucht naar Amman. Irak is thans officieel uit de Arabi sche Unie met Jordanië getreden, aldus meldt Reuter. Het republikeinse re giem in Bagdad heeft voorts besloten de onder het vorige bewind opgelegde gevangenisstraffen met een vijfde te verminderen. Het bewind heeft meege deeld, dat de invoer uit het Sterlingge- bied beperkt wordt. Voor de invoer van goederen uit dit gebied zal in het ver volg een vergunning nodig zijn. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zou de nieuwe Iraakr regering tevens het uittreden van Irak uit het Pact van Bagdad hebben bekendgemaakt. De re gering in Bagdad is gisteren nog offi cieel erkend door Indonesië en de Ara bische Liga. land. Het merendeel van de staf van de Iraakse missie bij de Verenigde Naties heeft, naar men meent te weten, be sloten instructies van de nieuwe rege ring op te volgen. De vaste vertegen woordiger van Irak bij de V.N., dr. Ab bas, heeft daarentegen vrijdag in de Veiligheidsraad gezegd, zich te zullen honden aan instructies van het minis terie van buitenlandse zaken van de Arabische Unie in Amman. De Iraakse ambassadeur in Bonn, Ali Haider Soe- laiman, die tevens gezant is voor Ne derland, heeft gisteravond verklaard, dat de gehele ambassade achter de nieuwe regering in Bagdad staat. Het weerbericht van de Bilt en het veelbelovende weer op zondagochtend hebben duizenden mensen ertoe verlokt naar strand en bos te trekken. Maar het feest is voor velen in het water gevallen. In de stromende regen verlaten deze bad gasten het Zandvoortse strand. De regenjas hadden zij thuis gelaten en dus boden alleen handdoek en badmantel be scherming tegen de stromende regen. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bemhard en H.H.K.K.H.H. de prinsessen Beatrix en Irene dinsdag per vliegtuig te vertrek ken naar Zuid-Frankrijk voor de zo mervakantie. Gedurende deze vakantie zal een tocht van ongeveer drie weken langs de Zuid-Franse kust worden ge maakt aan boord van het koninklijke jacht ,Piet Hein' en ,De groene draeck' van prinses Beatrix. Hr. ms. mijnen veger „Breukelen" verblijft in de buurt teneinde zonodig de verbindingen met Nederland te onderhouden. Het vrachtschip „Weltevreden" dat het koninklijk jacht „Piet Hein" ver voert heeft buiten de schuld van de re derij enige vertraging op het vaar- schema en zal vermoedelijk 23 juli in Marseille aankomen. In verband daar mede zullen de prinsessen Margriet en Marijke met de verzorgster van de jongste prinsessen en enige vriendinnen der prinsessen enkele dagen later uit Nederland vertrekken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM Ta. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koel weer met veel bewolking en enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest, maar in het noorden van het land tijdelijk zwakke en veranderlijke wind. Zon: 4.46—20.46. Maan: 12.08—23.10 Wisselend bewolkt met ook morgen plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Z.-W. en W. Temperatuur overdag 17 a 18 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: De eerstkomende da gen matig strandweer met aanvoer van koele lucht en enkele storingen uit het westen. max neersl. 2>tatiuo Weei cemp afgeL gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 16 0 0tuCK.Hu un licht bew. 19 0 Oslo zwaar bew. 23 0 Kopenhagen regen 21 18 Lonaen half bew. 22 3 Amsterdarr licht bew. 23 6 BrusseJ regen 23 1 Luxemburt zwaar bew. 25 2 Partls zwaar bew. 21 0 Nice half bew. 26 0 BerlijD regenbui 28 6 Frank tun licht bew. 29 6 Mtinchen zwaar bew. 26 1 Zürich zwaar bew. 27 2 Genève licht bew. 26 0 Locarno licht bew. 28 0 Wenen zwaar bew. 29 0.1 Innsbruck zwaar bew. 26 4 Rome onbewolkt 32 0 Advertentie BINNENVERINGBED het beste bed Hazet-Fabrieken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED met extra versterkte middensector

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1