Verregende. maar niettemin geslaagde landdag van L.TJ. en L.T.M. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard draagt plechtige Hoogmis op m "HL TWEE BOTENHUIZEN EN TWINTIG JACHTEN IN AMSTERDAM VERBRAND WE ADVERTEERT- I EEN MOORD! „Canberra" met Terrier- raketten in Amsterdam 1 Dr. M. Klomvé spreekt jongeren over hun plaats in de wereld Hazardspelers gearresteerd Drs. v. d. Beugel naar Parijs Zelfde raketten in 1960 ook op Nederlandse kruisers Twee mannen door kwalijke dampen bedwelmd Een overleden, toestand van ander ernstig MAXIM SHAPIRO OVERLEDEN Hartaanval tijdens concert iiijawiiintpwi'"™11 rv fm :v;.y 0 'A Ue Uocbtev vm dc 1 II Ook Nederland blijft binnen IJslandse I2-mijlszone vissen GOEDERENWAGON ONTSPOORD Hardhandig begin van vlootbezoek Salarissen nog niet besproken Prof. Gelissen officier in Legioen van Eer Drie maanden voor clandestien uitzenden Onbemande vliegtuigjes aisf oeJmcToelen Ballonvaart weer niet doorgegaan MAANDAG 21 JULI 1958 PAGINA Solidariteit Opleidingsscholen voor kleuterleidsters door AGATHA CHRISTIE VROUW SPOORLOOS Seminarie Rotterdam Velen teleurgesteld Ruim vijfhonderd uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam afkomstige leden van de beide katholieke organisaties van Land- en Tuinbouw- jongeren, de L.T.J. en de L.T.M., hebben zondag op de terreinen van het seminarie „Hageveld" te Heemstede hun jaarlijkse Landdag gevierd. Groter dan in de voorgaande jaren was de belangstelling voor deze (jubileum-) dag en mede daardoor werd het succes eens zo groot ondanks het feit, dat de weergoden zich verschillende malen niet van hun beste zijde lieten zien. Intens hebben de deelnemers meegeleefd met de diverse punten, die het pro gramma bevatte: de H. Mis, die werd gecelebreerd door de bisschop-coad jutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, en de verschillende evenementen in de middaguren, waarvan een toespraak door de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. Klompé over het onderwerp „Wij en de wereld om ons heen" het hoogtepunt vormde. Op de cour van het seminarie werd 's morgens in sfeervolle stijl de ge meenschapsmis opgedragen, die op originele wijze werd omlijst door een declamatorium vooraf, een dameskoor en een aantal hoornblazers die de hoogtepunten van de Eucharistische viering aankondigden. Tijdens de Offerande ontving de coadjutor uit de handen van de districtsleiders en -leidsters oogstdankgaven, voor de streek van afkomst typerende produk- ten: druiven uit het Westland, evenals tomaten, kazen uit de weidegebie den, bloemen uit Aalsmeer, en granen uit de polders. Van de Goudse afde ling ontving mgr. dr. Van Dodewaard enkele kaarsen. De celebrant ging in zijn predikatie uit van de oratie van de zondag, waar uit eens Ij meer naar voren komt. dat de mens in niets zelfstandig kan optre den. „Voor alles" wat kostbaar is in de ogen van God, is genade nodig. Wij mo gen nimmer blijk geven van iets zelf te willen doen; steeds moeten wij God voor ogen houden en Hem telkens vra gen iets te mogen ondernemen. De hou ding van een echte Christen dient daar om te z(jn als die van een bedelaar". Mgr. dr. Van Dodewaard achtte deze woorden zeer begrijpelijk voor de jonge boeren en tuinders, omdat zij meer dan de mens uit de stad beseffen, dat de natuur en door de natuur God beslist. „U bent immer afhankelijk van Hem; houdt derhalve steeds rekening met Zijn plannen", aldus de bis schop-coadjutor. Elders op de terreinen van het seminarie kwamen de LTJ-ers en LTM-sters na de H. Mis bijeen voor een gezamenlijk ontbijt. In een fikse regenbui sprak de voor zitster van de LTM. mejuffrouw Annie Kortman, na het ontbijt en voorafgaan de aan de causerie van minister dr. M. Klompé, een welkomstwoord, waar in zij zich in het bijzonder richtte tot de gasten, de minister, de voorzitter van de LTB, de heer E. J. M. Kolf schoten en vertegenwoordigers van de KAB, de KNJBTB en de Katholieke Jeugdraad, alsmede de aalmoezeniers B. P. M. Schoonenbeek en P. Matthij- sen. Zij riep de aanwezigen tenslotte op te bidden voor de bisschop-coadjutor om voor hem de genade te verkrijgen voor een goede uitoefening van zijn toe komstig ambt. „Wij moeten in deze tijd vol spannin gen en onzekerheden universeel leren denken om te beseffen met welke pro blemen de andere volken van de we reld (in het bijzonder in de minder-ont- wikkelde gebieden) te kampen hebben" zei minister dr. M. Klompé in haar in leiding. Zij was kort tevoren met een krachtig, staande gezongen „Wilhel mus" en met een spontaan applaus ont vangen op de cour van het seminarie. In een enthousiast uitgesproken cause rie drong zij aan op een grote solidari teit onder de jongeren om mede daar- In een vat, waarin gedestilleerd wordt bewaard, zijn zaterdag in een keldertje bij de firma B. en N. aan de Zalm- straat te Rotterdam twee mannen be dwelmd geraakt. De 43-jarige likeur baas F. van der Kroef uit de Bergpol- derstraat is kort nadien overleden. De 21-jarige M. Heijnsdijk uit de Hille- dwarsstraat is in ernstige toestand in het Bergwegziekenhuis opgenomen. Heijnsdijk was in het vier en een half diepe vat afgedaald cn werd onwel. De meterbaas bemerkte het en ging toen ook het vat in om hulp te bie den. Hij voelde zich echter ook niet goed worden en kon nog net om hulp roepen. Personeel schoot toe, maar door de kwalijke dampen die uit het mangat kwamen, durfde men niet af te dalen. Na een kwartier haalde de brand weer met zuurstofapparaten de slacht offers uit het vat. De beroemde pianist Maxim Shapiro Is zaterdagavond, gedurende een optre den in Carmel, Califomië, tengevolge van een hartaanval overleden. Hij was S9 jaar oud. Shapiro speelde het ,.kronings"-con- cert van Mozart, toen hij plotseling op stond en het podium verliet. De dirigent, Sandor Salgo, deelde het publiek mede dat Shapiro ongesteld was en het con cert niet kon voortzetten. De pianist is tijdens Hfet vervoer naar het ziekenhuis overleden. Zaterdagnacht heeft de Rotterdamse recherche een inval gedaan in de wo ning aan de Joost Banckertsplaats te Rotterdam. Er werden een roulette- bak, een speellaken en een partij fiches in beslag genomen. Een 42-jarige groentehandelaar, die gelegenheid tot het spelen zou hebben gegeven, werd gearresteerd, evenals de 32-jarige autohandelaar uit Rotter dam en een 50-jarige koopman uit Den Haag. Laatstgenoemden zouden als bankhouders opgetreden zijn. Negen anderen, die om de speeltafel zaten, kregen een proces-verbaal. Overigens bleek de in beslag geno men roulette vals te zijn- door de Christelijke geest in de wereld te brengen. Minister dr. Klompé constateerde in de moderne wereld twee ogenschijnlijk ten opzichte van elkaar tegenstrijdige feiten. „De wereld is kleiner geworden, maar desondanks zijn de mensen ver der van elkaar verwijderd dan vroe ger". Zij baseerde haar uitspraak op de nauwere contacten die er tussen de landen en de continenten bestaan door middel van het steeds sneller wordend vervoer, door de radio en door de tele visie, maar daarnaast bemerkte zij een groot verschil in ontwikkeling en een gebrek aan saamhorigheid. Toch is er, aldus minister Klompé, een streven naar een-wording, maar onvermijdelijk daarmee verbonden zijn de „groeistui pen", die men ziet in Indonesië en in het Midden-Oosten. Als oorzaak van het naar-elkaar-groeien noemde de minis ter het feit, dat geen land, zelfs geen continent in zijn eigen behoeften kan voorzien en zijn eigen vrede kan bewa ren. Als een van de grootste moeilijkhe den, die zich voordoen, wanneer landen of werelddelen naar elkaar toegroeien, noemde de minister de aanpassing. Zij wees daarbij op het ontstaan van het proletariaat als gevolg van het feit, dat door de snelle ontwikkeling van de tech niek de menswaardigheid vergeten, en de aanpassing overhaast werd. Volgens minister dr. Klompé dient iedere mens zich in te weven in het patroon van de maatschappij, in het patroon van het leven van zijn medemens. „Daardoor ook vervullen wij de Christelijke bood schap, de liefde onder de mensen en de Christelijke geest in de wereld te brengen". In het kader van deze op dracht legde de minister er de nadruk óp, dat de Europese mens verplichtin gen heeft ten opzichte van de minder- ontwikkelde gebieden, met name ten opzichte van Afrika en Azië. Wij moe ten daar de helpende hand bieden, niet alleen uit menselijk medelijden, maar ook omdat wij Christenen zijn". Minister dr. Klompé wees echter op de grote gevaren, die er bestaan, wanneer men de aanpassing van de „primitie ven" te zeer versnelt. „Het gebrek aan solidariteit is bij zonder groot; de mensen groeien van elkaar af", zei minister dr. Klompé in haar betoog. „De mens moet met de an der leren leven en zulks is een kwestie van een persoonlijke reactie. Men moet het gevoel hebben van zich in een ka der te bevinden". In het bijzonder tot de land- en tuinbouwjongeren spre kend zeide zij; „U hebt op het platte land de kans dat kader te scheppen en U kunt tevens de schakel vormen tus sen de traditie van de oude en de voor uitstrevendheid van de moderne tijd". Wanneer wij leren leven met andere vol keren en ons verdiepen in hun moeilijk heden, dan leveren wij een directe bij drage tot de vrede. Wanneer wij ge loven in onze idealen kan de maat schappij een samenleving worden van geluk en veiligheid. De schone toekomst hebt U in eigen hand, wanneer U mee werkt aan het „huis" waarin de mens heid eens gelukkig zal zijn, aldus mi nister dr. M. Klompé. In een uitbundige stemming trok na de toespraak de grote schare LTJ-ers en LTM-sters naar het sportveld. De middag werd opgeluisterd door de aan wezigheid van ir. W. Merkx, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en verschillende autori teiten van land- en tuinbouworganisa ties. De resultaten van de sportwed strijden werden ten zeerste beinvloed door het feit, dat het herhaaldelijk re gende. De wedstrijden vonden echter alle doorgang. G. van Voorschoten won de vijftienhonderd meter hardlo pen; het district Haarlemmermeer, Noord-Holland veregenwoordigend, won de handbalwedstrijd tussen Noord en Zuid-Holland; het district Voorscho ten won de volleybalwedstrijd bij de dames en Leiden bij de heren; Leiden won bij het touwtrekken en mejuffrouw Toos Giesen uit Wieringermeer won op het paard „Chameur" het springen bjj het concours hippique. Zij had nul fouten. Tweede werd W. Bassink op Has- sen met vier fouten en T. Amsink op Kunra werd derde met zeven punten. Een van de LTM-sters biedt tijdens de gemeenschapsmis, die zondagmorgen werd opgedragen op de cour van het seminarie Hageveld te Heemstede, waar de vijfde landdag van de LTJ en LTM werd gehouden, de bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard een oogstdankgave aan. mi 25 Aangezien er aan deze zijde van de beek geen enkel spoor te vinden is en het bovendien te donker geworden is, besluit Eric terug te keren naar zijn punt van uitgang. Weliswaar gaat het hem aan Liet hart te bedenken, dat Ingrid zich geheel alleen ergens in dit duistere woud op houdt, maar er is toch niets aan te verhelpen. Bijna gelijktijdig duiken ook Olaf en Svein weer op. „Niks gevonden aan deze zijde van de beek", snauwt Olaf, „het is een beroerde geschiedenis." Eric knikt en staat op het punt te vragen waar Erwin blijft, als hij een beweging tussen het geboomte ziet, een eindweegs van hen vandaan. „Erwin," roept hij de gestalte toe, maar deze verdwijnt, zonder om te kijken, uit het gezicht. Bevreemd vraagt de Noorman zich af of het wel zijn zoon geweest is en op zijn aandringen blij ven de mannen nog enige tijd wachten. „Kom mee, Koning", gromt Olaf ten slotte. „Wie zou het anders geweest moeten zijn dan je zoon. En haas tig aanvaarden zij dan de terugweg. Arnar staat hun bij de paarden op te wachten en knikt zwijgend ten groet. Erwin is niet bij hem. „Hebt ge mijn zoon niet gezien?" vraagt Eric de jongeman, terwijl een plotselinge arg waan bezit van hem neemt. „Hijhij is weggegaan", mompelt Arnar. Bliksemsnel telt Eric de paarden. Erwins paard ontbreekt. Hij neemt het stamhoofd eens nauwlettend op. De man kan zijn gejaagde ademhaling nauwelijks verbergen; zijn kleding zit verfomfaaid en vertoont een scheur. Snel treedt Eric tot vlak voor Arnar, die verschrikt achteruit wijkt. „Ver tel geen smoesjes", bijt Eric de ander toe. „Je beweert, dat Erwin wegge gaan is, te paardMaar ik heb geen hoefslag gehoord. Zeg op, vriend, wat is hier voorgevallen? Waar is Erwin?" Eigenaars van schepen uit Nederland en uit zes andere landen, hebben be kend gemaakt, dat zij na 1 september zullen doorgaan om binnen IJslands nieuwe 12-mijIszone te vissen, maar bui ten de oude 4-mijlszone. Deze verkla ring was vervat in een resolutie, aan genomen tijdens de vergadering die de reders op 14 juli te Scheveningen hiel den om IJslands verklaring van 30 juni te bespreken, waarbij dit land aankon digde zijn visgronden met 1 september te willen uitbreiden, De resolutie bevat een verzoek- aan de regeringen van de zeven landen om de visserij van haar landen in dit ge bied te willen beschermen zo mogelijk door een gecoördineerd optreden. Het besluit van de IJslandse regering wordt een overtreding van de internationale wet genoemd. De resolutie wijst er voorts op dat verschillende landen veel oudere historische --echten hebben om in de bewuste wateren te vissen dan de IJslanders zelf en dat IJs'and daar met stoomtrawlers pas is begonnen te 'vissen kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog. Daarom kunnen de landen, die daar gevist b-^ben, bun wettelijke rechten op deze visgronden niet opgeven, aldus de resolutie. An ders zouden zij geen voldoende vis meer kunnen aanvoeren voor de Euro pese bevolking. Officieel wordt medegedeeld; de staatsecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, vertrekt op 22 juli naar Parijs ter bijwoning van de vergadering van het zogenaamde comité-Maudling, dat na geruime tijd weer bijeen komt ter bespreking van de problemen van de vrijhandelszone. Dit comité zal op 24 en 25 juli vergaderen. Op 23 juli zullen de zes ministers van de landen, welke deel uitmaken van de E.E.G., te Parijs een voorbespreking hebben ter formulering van een gemeen schappelijk standpunt in het comité- Maudling. De staatssecretaris vertegen woordigt in beide vergaderingen de Nederlandse regering. Bij Geldermalsen is zaterdagmiddag om half drie een lege goederenwagon ontspoord. Tengevolge hiervan werden twee sporen versperd. De spoorwegen legden bussen in tussen Geldermalsen en Zaltbommel. Om half vier was een spoor weer gereed. Om tien voor zes was de stremming geheel opgeheven. Een tankboot van de Steenkolen n.v. te Utrecht is de dupe geworden van het Amerikaanse vlootbezoek aan Rotter dam. Toen een van de vier onderzee bootjagers, de 2200 ton metende „Gai- nard", zaterdagmorgen manoeuvreerde om aan de Parkkade te komen, raak te het achterschip van de jager de mo tortanker P.A.M. 18, die daarbij aan zienlijke schade opliep. Een der tanks werd lek geslagen. Ook aan dek werd grote schade aangericht. In tamelijk verkreukelde staat moest de tanker naar de Waalhaven worden verhaald. De jager vertoonde na de aanvaring slechts een enkel schrammetje. In een jachthaven aan de rand' van het Amsterdamse Bos is zaterdagavond brand uitgebroken. In een uur tijds werden twee grote botenhuizen en ongeveer twintig jachten door hei vuur verteerd. Deze foto geeft een overzicht van de nachtelijke blussingswerkzaamheden. Zaterdagavond om balt twaalf is brand uitgebroken in een jachthaven aan de Amstelveenseweg aan de rand van het Amsterdamse Bos. In een uur tijds'wer- den twee grote botenhuizen „De Uit kijk" en „Liberty", en ongeveer twintig jachten, die in de loodsen lagen, door het vuur verteerd. De brandweer rukte uit met twee motorspuiten en een ladderwagen, ter wijl ook de drijvende motorspuit „Jan van der Heijde" naar de jachthaven werd gedirigeerd. De Amstelveense brandweer verleende assistentie met twee wagens. De vlammenzee was tot ver in de omtrek zichtbaar en in korte tijd verzamelden zich duizenden kijkers op de Amstelveenseweg. Met zeven stra len werd het vuur bestreden en bijna een uur na de melding, kon men het sein „brand meester" geven. De nablussing duurde echter nog tot zes uur in de och tend. Vele boten, die in de nabijheid van de loodsen langs de steigers lagen wer den door behulpzame omstanders losge maakt en elders in veiligheid gebracht. Even nog dreigde éen in de nabijheid gelegen botenhuis door stukken over waaiend brnadend hout vlam te vatten, maar met enkele waterstralen kon dit worden voorkomen. Over de oorzaak van de ramp is nog riets bekend. Voorts is in de binnenstad van Am sterdam, aan de Laagte Kadijk zaterdag middag een opslagplaats uitgebrand, waar voor éen waarde van 7000 aan oud papier 'er machines verloren ging. Het Tweede Kamerlid mevrouw Tel- legen-Veldstra heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, schriftelijk de volgende' vragen ge steld 1. Is het juist dat de ingestelde com missie voor georganiseerd overleg in zake aangelegenheden betreffende de rechtstoestand van leerkrachten, werk zaal11 aan opleidingsscholen voor kleu terleidsters (ingesteld op 20 november 1957) nog steeds niet bijeen is geweest ter vaststelling van de salarissen voor bedoelde leerkrachten, ^ie reeds 2 y, jaar werkzaam zijn öp onbekende ar beidsvoorwaarden? 2. Acht de minister de bestaande toe stand niet buitengewoon ongezond voor een normale ontplooiing van het onder wijs aan bovenbedoelde opleidingsscho len en van funeste invloed op het ver vullen van ontstane vacatures? 3. is de minister bereid om alles in het werk te stellen om vóór januari 1959 deze regelingen in het staatsblad afgekondigd te krijgen? De president van de Franse repu bliek heeft prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen te Maastricht benoemd tot com mandeur in de orde van het legioen van eer. De versierselen zullen binnenkort aan prof. Gelissen worden uitgereikt. In het arrondissement van de Zutphen- se rechtbank worden slechts zelden ge vallen van clandestiene radiozenders behandeld. Een inwoner van Wyhe maakte zich schuldig aan het uitzenden van programma's zonder de vereiste toestemming. De P.T.T. spoorde zijn zender op met behulp van de Rijkspoli tie. De Zutphense rechtbank veroordeel de verdachte conform de eis van de officier van justitie tot drie maanden gevangenisstraf. 51 „Maar dat is haar manier van doen óók! Verder hebben we hier mevrouw Easterbrook. Ze liep toe vallig met de honden die kant uit en kwam even kij ken of juffrouw Blacklock ook een breipatroon voor haar had. Toen ze de juffrouw niet thuis trof, heeft ze nog even op haar zitten wachten." „Prachtig. Die kan dus mooi hebben rondgeneusd. Of de deur hebben gesmeerd. En de kolonel?" Die is op een keer met een boek over Indië aan gekomen, dat juffrouw Blacklock lezen wilde." „Wilde zij dat werkelijk?" „Zij verklaart, dat ze geprobeerd heeft er nog af te komen, maar dat haar dat niet gelukt is." „Dat zal ook wel," zuchtte Craddock. „Wanneer iemand je per se een boek wil lenen, kom je er nooit onder uit." „We weten niet of Edmund Swettenham daar ook nog op zijn eentje in huis is geweest Je kunt uit hem niet goed wijs worden. Hjj kwam er vaak met boodschappen voor zijn moeder, vertelt hij, maar de laatste tijd niet zo dikwijls meer." „Dat is niet afdoende." Rydesdale grinnikte zachtjes. Juffrouw Marple heeft zich óók niet onbetuigd gelaten. Fletcher rappor teert, dat ze 's ochtends koffie heeft zitten drinken met juffrouw Bunner, 's middags sherry op „De Keien" en tot slot thee op Little Paddocks. Ze heeft ook de tuin van mevrouw Swettenham bewonderd. en bij kolonel Easterbrook al zijn Indische curiosi teiten bekeken." „Zij kan ons dus vertellen of Easterbrook een ech te kolonel is of niet." „Inderdaad. Maar hij Rjkt me safe. Toch zullen we met de administratie van het Verre Oosten con tact opnemen omtrent zijn identiteit." „Maar intussenzoudt u denken, dat juffrouw Blacklock er in zal toestemmen ergens anders heen te gaan." „Weg uit Chipping Cleghorn?" „Ja. Als ze die trouwe ziel van een Bunner nu eens meeneemt en dan naar onbekende bestemming vertrekt. Naar Schotland bijvoorbeeld, naar haar vriendin Belle Goedler. Dat is een volstrekt onbe reikbaar oord." „Om daar op haar dood te zitten wachten? Dat zal ze nooit doen. Stel je voor! Geen fijngevoelige vrouw zou zoiets willen! „Als het om haar eigen leven gaat! „Kom, kom, Craddock, zo gemakkelijk gaat dat met, iemand uit de weg te ruimen Er trad een agent binnen met de woorden: „Te- Cleghorn0^ meneer' aSent Legg uit Chipping „Zet hem maar op dit toestel." Inspecteur Craddock zag het gezicht van de com missaris verstrakken, toen hij aan het toestel luister de. „Heel goed, blafte Rydesdale in de microfoon. „Inspecteur Craddock komt dadelijk naar je toe!" Hij legde de hoorn op de haak. „Is hetbegon Craddock. Rydesdale schudde van neen. „Nee," antwoordde hij. „Het is Dora Bunner. Ze heeft aspirine willen nemen. Blijkbaar heeft ze die uit een flesje gepakt, dat naast juffrouw Blacklock's bed stond. Er zaten er niet veel meer in. Zij heeft er één ingelaten. De dokter stuurt dat exemplaar voor nader onderzoek op. Hij heeft averklaard dat het beslist géén aspi rine kan zijn „Is ze dood?" „Ja, vanmorgen dood in bed gevonden. Volgens het oordeel van de geneesheer is het in haar slaap gebeurdnarcotische vergiftiging, luidt zijn oor deel. Vanavond de lijkschouwing." „Een flesje met zogenaamde aspirientjes op het nachtkastje van juffrouw Blacklock! Wat duivels, duivels slim bedacht! Patrick zei al, dat juffrouw Blacklock een nieuwe fles sherry liet open trekken en de oude heeft weggegooid. Ik denk niet, dat ze daar óók aan gedacht zou hebben, bij een geopend buisje aspirientjes. Wie zou er de laatste paar da gen in huis kunnen zijn geweest? Die tabletten zul len er nog niet lang in hebben gezeten." Rydesdale keek hem onderzoekend aan. „Het ge hele gezelschap was gisteren op juffrouw Bunners verjaardag present! Ieder kan dus rustig even naar boven zijn gewipt om de tabletten te verwisselen En iedere huisgenoot heeft het natuurlijk op elk wil lekeurig moment kunnen doen." Bij het hekje van de pastorie stond juffrouw Marp le, warm ingepakt, het briefje uit Dots hand over nemende. „Zeg maar aan juffrouw Blacklock," in strueerde Dot, „dat het Juliaan ontzettend spijt, maar dat hij onmogelijk zelf kan komen, omdat hij bij het sterfbed van een gemeentelid in Locke Ham let is geroepen. Na de lunch hoopt hij even aan te komen. Het briefje gaat over de begrafenis. Hij stelt voor woensdag, wanneer het onderzoek tenminste dinsdag heeft plaats gehad. Die arme Bunny! Net iets voor haar: vergif in te nemen, dat voor een ander bestemd is. Tot straks tantetje! Ik hoop, dat de wandeling niet te ver voor u is. Maar ik moet dat kind nu onmiddellijk naar het ziekenhuis bren gen." Toen juffrouw Marple in de zitkamer de komst van juffrouw Blacklock zat af te wachten, keek zij op haar gemak eens rond. Ze dacht wat Dora Bunner die ochtend in de Tearoom toch kon hebben bedoeld met haar opmerking over Patrick, die aan de lamp had geknoeid, om de lichten uit te krijgen. Wat voor lamp? Juffrouw Marple kwam tot de condusie, dat er maar één lamp stond, die er voor in aanmerking had kunnen komen. Dat was die porseleinen op het tafeltje bij de doorgang naar de andere kamer. Ze had ook iets gezegd van een herder en een herderin netjeJa dit was inderdaad, een antiek st.uk Saksisch porselein, een geromantiseerde herder niet een rood jasje en een blauwe broek en een kandelaar in de hand, die nu een electrisch montuur had gekre gen. De lampekap was van een effen perkament en zo groot, dat het figuurtje er haast onder schuil ging. Wat had Dora Bunner nog meer gezegd? Het was die avond het herderinnetje geweestzei ze.en de andere dag had er de schaapherder gestaanDat was dus deze! (Wordt vervolgd) A "-AN"l. (Van een verslaggever) Dank zij het bezoek dat de Ameri kaanse kruiser Canberra thans aan Ne derland brengt, zijn we in staat ge weest de geleide projectielen van het Terrier-model te bezichtigen, waarvan de Nederlandse kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën, volgens de ver klaring van minister Staf, in I960 voorzien zullen worden. De zware, maar niettemin slanke Amerikaanse kruiser meerde zaterdag in Amsterdam aan tie Sumatrakade. Een viertal go e (-blauw geschilderde Terrier-raketten stona p het achterschip schuin omhoog gericht. De Canberra is het tweede met gelei de projectielen bewapende marinevaar tuig ter wereld. Het schip dat o.a. met 188 adelborsten een traimngsyaart over de Atlantische Oceaan maakt en dat met 43 andere schepen van gelijke sterk te tot de Tweede Amerikaanse vloot behoort, «al voorlopig niet voor opera tionele acties ingezet worden. De Canberra heeft sinds 1943 al aan verschillende operaties deelgenomen. In oktöber'44, in het heetst van een snel le aanvai op Formosa, werd zij het doelwit van vijf doorgebroken Japanse torpedo-vliegtuigen. De kanonniers van de Canberra wisten de vijf machines neer te schieten, maar het laatste vlieg tuig slaagde er nog in zijn torpedo op de Canberra te richten, die midscheeps zwaar getroffen werd. Bij de hevige explosie kwamen 23 man om het le ven en het schip werd zeer ernstig be schadigd Het werd hersteld. In 58 kreeg het afvuürinrichtingen en bijbe horende radar- en rekenapparaturen voor het lanceren van de Terrier-raket ten. Behalve de twee dubbele batte rijen voor de afvuur van de geieme projectielen, heeft deze ruim 17 duizend ton metende kruiser zes vuurmonden van 20 cm, vijf bepantserde geschut- stukken van ong. 13 cm. en vier dub bele affuiten met kanons van ong. 9 cm. De Terrier-raketten de bevelvoe rend officier mocht nif t zeggen hoeveel hij er aan boord heeft, evenmin wat hun maximale afstandsbemk is zijn zware vernietigende luchtdoelwapens. Ze worden met behulp van radar naar het vijandelijke vliegtuig gebracht. Ze zijn meer dan 8 meter lang en wegen 1500 kilo De snelheid die elk projectiel kan bereiken overschrijdt de 1500 mijl. De raketten komen op enige afstand De commissaris van politie te Amers foort verzoekt te worden bekendge maakt met de verblijfplaats van de op 18 juli te 16.30 uur uit de psychia trische inrichting „Zon en Schild" weg gelopen patiënte Anna Lettinga, oud 60 jaar, wonende te Hilversum. Signa lement; vrij lang, kortgeknipt grijzend haar, bruine ogen, prothese, draagt bril, maakt een langzame indruk, draagt bruin-beige swagger en een handtasje. Zij is zeer zwaarmoedig. Een ongeluk wordt gevreesd. Eenieder die inlich tingen kan geven wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de com missaris van politie in Amersfoort, te lefonisch te bereiken onder nummer 03490-4445 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. van het doel automatisch tot ontploffing ze kunnen onder alle omstandigheden snelle vliegtuigen onderscheppen. We hebben kunnen zien met welk een snelheid de raketten vanuit het ruim in de neutrale stand op de afvuurinrich- tlng op het dek worden geplaatst. Via een zendertje geeft een matroos daar toe de nodige aanwijzingen. In nog geen halve mmuut zijn de projectielen ge reed om afgevuurd te worden. De Can berra heeft ook onbemande, door radio bestuurde vliegtuigjes aan boord, die als oefendoelen voor de geleide projec tielen dienst doen. Deze ongeveer twee meter lange vliegtuigjes starten vanaf een lanceerinrichting. Om de twee genoemde Nederlandse kruisers met de Terrier-apparatuur uit te rusten is ongeveer 20 miljoen gulden nodig. Het bereik van de Terrier-ra- ket is zeker groter dan dat van de con ventionele luchtdoelwapens. V°óJ* de *wee(le maal is, tot grote te leurstelling van alle betrokkenen, een ballonvaart ten bate van het te bou wen seminarie in het bisdom Rotter dam op een fiasco uitgelopen. Ditmaal was de teleurstelling nog groter dan een week geleden in Lisse, toen tenmin ste de overige manifestaties nog door gang konden vinden. In Wateringen moest gisteren door het slechte weer echter het gehele programma worden geannuleerd. Het dekenaat Poeldijk «al met het bisdom Rotterdam nog nader overleggen, of de ballonvaart en de daaraan verbonden sportwedstrijden als nog op een latere datum gehouden kun nen wórden. Zaterdag waren de weersverwachtin gen voor de volgende dag nog zeer gun stig, maar toen zondagmorgen de lucht betrokken bleek, achtte het bisdom Rot terdam het raadzaam Schiphol even te bellen om nadere inlichtingen. Op grond van die informaties zag men zich wel genoopt van de feestelijkheden in het Westland af te zien. De overdrijvende onweersvelden zouden voor de ballon groot gevaar hebben opgeleverd, om dat zich daarin een statische lading zou hebben kunnen vormen met een zeer explosief karakter. Honderden kinderen waren mede het slachtoffer van het weer. Vooraf waren krachtmetingen op sportgebied gearrangeerd, terwijl de ei genlijke ballonopstijging als object was gekozen voor foto- en opstelwedstrijden. De kinderen zouden bovendien prijzen hebben kunnen winnen met het schatten van de hoogte waartoe de ballon zich zou verheffen.1 Vele bezoekers van de demonstraties in Lisse waren van plan geweest naar de Veloterreinen in Wateringen te ko men om de ballonvaart mee te maken. Wellicht maken zij het aanstaande week einde een betere kans in Langeraar, waar een soortgelijk programma als in Lisse en Wateringen tot uitvoering had moeten komen, is voorbereid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2