Jeugd en bejaarden nemen af scheid van rector De Wit Hendrick Goltzius stijlvol in Haarlem herdacht Plezierige bijeenkomst in zijn hoofd kwartier ,,'t Stoofke" Nationaal Danstheater Politie naar Vierdaagse SCAMPOLO Van oplichting verdacht Rede van prof. J. Q. van Regteren Altena en pelgrimage naar graf van Goltzius Tabor wint de gouden zweep van Horecaf In Bloemendaals Openluchttheater REMBRANDT Romy Schneider Hartelijk afscheid van de zusters Gemma en Fortunata Nieuw lyceum heet naar Karei van Mander MAANDAG 21 JULI 1958 PAGINA 3 Geschenk Steekpartij in bar te Haarlem Bezoeker kon gelag niet betalen Vijf Haarlemmers in Zandvoort gearresteerd Passagierslijst „Castel Felice" Orgelbespeling Zomerwaterpolocompetitie VRIJDAG A.S. in haar nieuwste film Met behulp van Bloemen Onder invloed en zonder rijbewijs gereden Haarlemmer ge arresteerd ZANDVOORT OUDERAVOND MARIASCHOOL Succes voor Santpoortse paardenfokker VUURWERK Aanwinsten r.-k. leeszaal Verhelderend Zaterdagavond hebben de Haarlemse jeugdorganisaties en de Haarlemse ka tholieke bond voor bejaarden afscheid genomen van pastoor D. de Wit, beter nog bekend als rector D. de Wit. Het afscheid, dat begonnen was met een H. Mis in de St.-Jozefkerk aan de Jans straat, opgedragen door de nieuw-be- noemde pastoor van Nieuw-Vennep, werd buitenkerkelijk gevierd in ,,'t Stoofke", het tehuis in de Stoofsteeg, waarmee de naam van rector de Wit meer dan met wat ook verbonden is. Helaas lieten de jongeren zelf in de Jozefkerk verstek gaan en rector de Wit haakte daarop in tijdens zijn af- scheidspredicatie: „Men komt by de jeugd steeds voor verrassingen te staan. Zes en een half jaar heb ik me met ze bezig gehouden. Iedereen heeft Zijn best gedaan om ze vanavond hier heen te halen. Maar ze zijn er niet. Ze hebben iets anders te doen." Toch was het geen verbittering, die Uit deze woorden sprak. Het was veel eer begrip voor de grilligheid en de on berekenbaarheid van de jeugd. Want rector De Wit is niet gemakkelijk som ber te stemmen. Hij vloeit over van vriendelijkheid en vriendschap en die edele eigenschappen zijn daarna, in "t Stoofke" dan ook uitbundig bezongen. Tijdens de drukbezochte receptie bleek al hoezeer hij zich bemind heeft weten te maken bij allen met wie hij in aanra king kwam. Velen hadden een cadeau tje meegenomen voor de priester, die nu een zo geheel ander werkterrein gaat betreden. En toen omstreeks ne gen uur de St.-Jorisband van de verken ners de Stoofsteeg inmarcheerde onder leiding van de hoplieden W. van Maa- nen en H. Janus, toen werd het de rec tor bijna te machtig. ,,Ik dacht, dat jullie op kamp wa ren," verklaarde hij oprecht. ,,Ik heb hier helemaal niet op gerekend." Rec tor de Wit sprak over de dankbaarheid, die hij voelde, omdat de toekomst hem een pastoraat bood in Nieuw-Vennep. Maar tegelijkertijd voelde hij verdriet om het verleden, om alles wat hij nu achter moet laten. „Priesters mogen dat niet laten blijken," zei hij eenvou dig. „Priesters mogen geen verdriet hebben, want ze zijn er juist om an deren te troosten." Hij sprak de wens uit, dat het de katholieke jeugdbeweging in Haar lem in de toekomst goed moge gaan. Daarna volgde de officiële afscheids bijeenkomst. Officieel, omdat daar al le organisaties bij vertegenwoordigd waren, maar verder was het een in tiem feest geheel in de persoonlijke sfeer van de rector, ,,'t Stoofke" was voor deze gelegenheid bijzonder smaakvol versierd met anjers en groen. Namens de organiserende verenigingen zette mr. J. Brons het verloop van de avond uiteen, waar na de voorzitter van de katholieke be- jaardenbond, de heer J. Selhorst herinneringen ophaalde van vijf, zes jaar geleden toen de organisatie werd opgezet. Hjj ontmoette tal van teleur stellingen en klopte tenslotte moede loos bij de deken van Haarlem aan, die hem in contact bracht met rector De Wit. Vanaf dat ogenblik ging al les goed. Met een onverbrelijk opti misme en een enorme energie gaf rector De Wit raadgevingens en wees hij de weg, zodat de organisatie nu meer dan duizend leden telt. Mr. J. Meysing, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, sprak namens alle jeugdorganisaties en-verenigingen. Hij herinnerde aan het doorzettingsver mogen, de inspirerende vriendschap en het open karakter van rector De Wit, die hem bij de jongeren tot een graag gezien priester-vriend hebben gemaakt. Hij sprak aller dank uit en overhandig de de scheidende rector het feestge schenk van alle organisaties: een be drag onder couvert, bestemd voor de inrichting van de pastorie in Nieuw-Ven nep. Rector De Wit zelf tenslotte verklaar de zich gelukkig het werk onder de jeugd en onder de bejaarden te hebben kunnen doen. Hij legde de nadruk op de vriendschap, die hij voor iedereen voel de. In die sfeer hebben allen met el kaar iets van waarde tot stand weten te brengen en hjj was daar dankbaar voor. Natuurlijk deed het hem pijn een instelling als ,,'t Stoofke" te moeten achterlaten, waarmee zijn persoonlijk le ven zo nauw verweven is geraakt de laatste jaren. In het bijzonder bracht hij dank aan mejuffrouw Kramer, de onlangs vertrokken hoofdleidster van de Mater Amabilisschool, en aan de jonge lui die avond aan avond bereid zijn om daar te werken. Rector de Wit deed tenslotte een beroep op alle aanwezigen om op eenzelfde prettige wijze samen te werken met zijn opvolger, wie dat ook zijn mag. De r-k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" heeft deze „officiële" avond opgeluisterd met enkele kluchtachtige blijspelletjes, die, waar nodig aangepast war enaan de feitelijke omstandigheden van dit afscheid. Het optreden ontlokte aan de zaal uitbundige vrolijkheid en tenslotte een hartelijk applaus. Het mag nu als vaststaand worden aangenomen dat Hilton te Amsterdam zijn vierde Europese vestiging krijgt Zoals bekend zal voor een'bedrag van 13 miljoen gulden (vein de benodigde 20 miljoen) leningen worden aangegaan, waarvan de Staat tot een bedrag van 12 miljoen gulden rente en aflossing zal garanderen. Dit betekent, dat de Staat een zeer belangrijke medewerking aan deze ho- telbouw geeft. Deze steun werd niet verlangd voor de bouw van het Hiltonhotel te Rotterdam, waarvan de financiering inmiddels haar beslag zou hebben ge kregen. Hoe staat de Nederlandse hotellerie tegenover deze overheidsdeelneming in de Amsterdamse Hiltonbouw? In het orgaan van Horecaf wordt dit stand»- punt als volgt uiteengezet: Horecaf heeft zich steeds op het standpunt ge steld, dat hij zich niet tegen hotel- nieuwbouw verzet, mits deze niet door bijzondere financiële faciliteiten van overheidswege wordt bevorderd en dus de exploitatievoorwaarden niet exclu sief gunstiger worden gemaakt dan bij normale bouw het geval zou zijn. Door de garantie op zich te nemen voor de rente en aflossing van meer dan de helft van het bouwkapitaal, biedt de Staat het Hiltonproject te Am sterdam een faciliteit, die waarschijn lijk beslissend is voor de uitvoering er van. Immers deze staatsgarantie zal de te sluiten leningen mogelijk maken. De bestaande hotelbedrijven te Amster dam zullen deze staatsmedewerking aan een concurrerende onderneming te recht als oneerlijke mededinging be- Bij prachtig zomeravondweer kwam zaterdag het Nationaal Danstheater van Ceylon in het Bloemendaalse Open luchttheater met een programma van rituele en klassieke dansen van Ceylon. De toeschouwers werden weer eens ge confronteerd met een danskunst, die door haar exotisch karakter moeilijk aanspreekt. De afstand tussen Ceylon en het Westen is niet alleen geografisch maar ook cultureel heel groot. De westerling is volkomen een vreemde in die wereld van oer-oude rites, waarin ieder gebaar zijn eigen betekenis heeft en iedere klank een andere kleur krijgt. De mystiek en de magie van de Oos terse wereld worden vertolkt in een danstaal, die de westerling nooit zal doorgronden en waarvan de zin, die vaak nog symbolisch is, hem ontgaat. Dat was ook zaterdagavond het geval, met het gevolg, dat de toeschouwers ook werkelijk toe-schouwers werden, men sen dus, die toekeken zonder zich in het schouwspel te voelen opgenomen. Men ontkomt dan niet aan het gevoel, dat de dansbewegingen, die toch hoofs en edel van lijn en uitwerking zijn, mo notoon zijn en altijd weer op eenzelfde motief hun uitgangspunt vinden. Met hoeveel overgave ook ieder nummer ge danst werd, mede door het al te soloïs- tisch karakter van het programma, ver mocht het geheel niet te boeien. De im- pressario-explicateur Roland Wagter, die vroeger favoriet was als conferencier in variété's, bleek van de Singalese dan sen al even weinig te weten als wij, zo dat zijn uitleg niets om het lijf had. W. H. Vanmorgen is onder leiding van de adjudant W. A. van Soest een detachement van de Haarlemse politie naar Nijmegen vertrokken voor de Vierdaagse die daar van 22 t/m 26 juli wordt gehouden. Vanaf april zijn de 16 politieman nen, die het detachement vormen, in training geweest. Aanvankelijk maakten de lopers elke week een mars van 25 km, welke afstand later werd opgevoerd tot 55 km. Vrijdag werd de training afgeslo ten met een mars van 25 km. Tij dens de Vierdaagse loopt het deta chement als semimïlitaire groep 50 km per dag. Onder de Haar lemse deelnemers is ook een groep leden van de wandelsportvereni ging Jan Passtoors. Zaterdagavond concerteerde op het orgel van de St. Bavokerk de Pa- rijse organiste Marie Claire Alain. Het programma bood een unieke staal kaart der Franse orgelkunst in de loop der tijden. Alleen dit reeds maakte de gang naar de Grote Kerk tot een ge beurtenis. Beginnende met een werk van de om- i streeks 1540 levende componist Attain- gnant, voerde Marie Claire Alain ons mee langs de meest vooraanstaande Franse meesters die voor het orgel hun onvergankelijke werken schreven, om tenslotte te belanden bij hedendaagse componisten als Jehan Alain (helaas te vroeg gestorven), Olivier Messiaen en Maurice Duruflé. We hebben de laatste weken van vele uitstekende organisten kunnen genieten. Wat Marie Claire Alain ons zaterdagavond liet horen be tekende opnieuw een hoogtepunt. Haar orgelspel is in één woord formidabel. Wat een techniek en welk een distinctie bezit deze organiste. Ieder stuk werd een brillantje onder haar handen. Zij speelde zó volmaakt, dat het leek of zij tot de vaste bespeelsters van t Bavo- orgel behoorde. De registratie bood meerdere keren zeer verrassende effec ten. Haar gedecideerdheid in aanslag en ritmische vormgeving waren dermate volmaakt dat wij ons afvragen of er nog wel een akoestisch probleem in de St. Bavo bestaat. Enkele hoogtepunten waren bijvoorbeeld de werken van Dan- drieu, Daquin, Boély en het tot slot gespeelde opus van Duruflé „Fugue sur le nom D'Alain". Wij kunnen niet an ders dan ook van Marie Claire Alain zeggen: één der grootste organisten van onze tijd. J- L- Het is vannacht omstreeks twee uur in een bar aan de Koningstraat te Haarlem tot een steekpartij gekomen tussen de portier van de bar en een bezoeker, een 21-jarige monteur uit Haarlem. De portier wist evenwel het mes van zijn aanvaller' te ontwijken en kreeg alleen een flinke snee in zijn pantalon en een paar onbeduidende schrammetjes. De oorzaak van de twist was ge legen in het feit, dat de portier tegen de barkeeper had gezegd de monteur in het oog t.e houden, omdat hjj hem niet vertrouwde. Toen de monteur naar het toilet ging, volgde de portier hem, toen de man weer terugkwam in de galagkamer, keerde ook de portier te rug. De woorden van de buffetjuffrouw „Heren, kunnen wij even afrekenen" deden de spuigaten bij de monteur over lopen. Hij greep in zijn binnenzak en trok daaruit een opengeknipt mes. Hjj trachtte onmiddellijk het wapen in het onderlichaam van de portier te steken. Toen dat niet gelukte rende hjj naar buiten, naar het Prinsenhof. Daar kon de portier, bijgestaan door een andere bezoeker van de bar, de vechtersbaas overmeesteren en hem naar het politie bureau overbrengen. De monteur ver klaarde tegenover de politie met het mes te zijn opgetreden omdat hjj zjjn gelag niet kon betalen. Vannacht heeft de Zandvoortse poli tie in samenwerking met de Bloemen daalse politie vjjf Haarlemmers gear resteerd, die gepoogd hebben op de Noord Boulevard een auto te stelen. Tevoren hadden zjj een paar rubber laarzen weggehaald. Zij zijn ingesloten en zullen binnen afzienbare tjjd voor de officier van justitie worden geleid. Za terdagnacht heeft de Zandvoortse poli tie bij de watertoren een auto in beslag genomen, die op 31 mei in Utrecht was ontvreemd. Twee Amsterdammers heb ben in het weekeinde bjj de Zandvoort se politie aangifte gedaan van diefstal van hun bromfietsen, die zij op de Noord Boulevard hadden geparkeerd. In een huis aan de Brederodestraat te Zandvoort is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Er wordt een portefeuille met wat geld vermist. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt vanaf heden de pas sagierslijst ter inzage van het s.s. „Cas tel Felice", dat 9 juli is vertrokken uit Tandjong Priok met bestemming Rot terdam. In de Grote of St.-Bavo Kerk te Haar lem zal dinsdag 22 juli 's avonds van 8-9 uur Piet Kee het orgel bespelen. Programma: 1. Variaties over „Est ce Mars" Jan Pietersz. Sweelinck. 2. Fantasia. Anthonie van Noordt. 3. Passacaglia en Fuga. Johann Seb. Bach. 4. Twee bewerkingen van oud Hollandse liederen: a „Hoe groot, o Heer en hoe gevaarlijk. Gerrit van de Graaf. b. „O Kerstnacht, schoner dan de dagen". Piet Kee. 5. Sonata I Maszig Schnell. Sehr lang- sam. Fantasie. Ruhig bewegt. Paul Hindemith. 6. Improvisatie over een thema van An ton Heiller. Piet Kee. Advertentie Plaatsbewijzen 2 dagen vooruit aan de kassa, vanaf 10 uur. Telef. uitsluitend voor de zelfde dag. Zondagmiddag hebben kleuters van de St.-Catharinaschool aan de Rijks straatweg zuster Gemma en zuster Fortunata, die beiden met pensioen gaan, een hartelijk afscheid bereid. Bij deze gelegenheid hebben beide zusters vele hartelijke woorden moeten aanho ren. Naast de parochiegeestelijkheid, het kerk- en schoolbestuur, het onder wijzend personeel van de kleuterschool waren ook de hoofden van de parochia le scholen van de O.L. Vrouw van Ze ven Smarten aanwezig. Twee kleuters vertelden op rijn, hoe ze later dikwjjls terug zullen denken aan de leuke kleuterschool. Een aantal leer- lingetjes met mondorgel en rinkelbel letjes speelden wat aardige wijsjes en zongen „De kleutertjes van de St.- Catharinaschool, die komen u bedan ken". Namens alle ouders en de kin deren werd zuster Gemma een houtge- sneden kruisbeeld en zuster Fortunata een armbandhorloge als blijvende her innering aangeboden. Nadat de kleuters het lied „Zonnetje gaat van ons schei den" hadden gezongen, haakte pastoor van Eeden op dit liedje in. Zo zag hij ook dit afscheid, al hoopte hij, dat een zelfde zonnetje op de school zou weer keren. Hij stelde de vraag: hoevelen zullen nu nog hun voordeel vinden in wat hun op de kleuterschool is bijge bracht en zag het antwoord in de fun damenten, die hier zijn gelegd voor de opvoeding en in het bijzonder voor de ziel van het christendom. Daarin ligt de dankbaarheid opgesloten voor al het geen zuster Gemma voor de school is geweest en dat is dan ook wat het af scheid een beetje verzoet. De heer Vermeij als lid van het schoolbestuur vond, dat er veel is, waarvan men in het leven afscheid moet nemen, van de wieg, van de kleu terschool, van de lagere en daarna weer van daarop volgende leerscholen en tenslotte van het ouderhuis, wanneer het eigen gezin wordt gesticht. Hij zag de jaren, welke de zusters aan de kleu terschool hadden doorgebracht als een mooie en dankbare taak. Het schoolbe stuur wilde haar een blijvend aanden ken daaraan schenken. Dus kwam zus ter Gemma in het bezit van een aar dig wekkerklokje en zuster Fortunata van een fraai missaal. Juffrouw Bor ger, een van de kleuterleidsters zegde de dank van alle collega's in een aar dig rijm en schonk namens hen aan zuster Gemma een Mariabeeld op con sole en zuster fortunata een horloge bandje. De heer Peeters vertolkte de dank van de hoofden van scholen uit de parochie en de ouders en deed zijn geestige speech eveneens vergezeld gaan van een geschenk. Zuster Gemma tenslotte sprak haar hartelijke dank uit voor al die woorden van dank en de cadeaus. Zij zal altijd met vreugde aan de St.-Catharina- school terugdenken en er voor blijven bidden, want die school, waarvan ze gedurend achtentwintig jaar hoofd is geweest, ligt haar zeer na aan het hart. Nadat zuster Fortunata zich aan deze woorden had aangesloten, volgde een receptie, waarop vele ouders de schei dende zusters ten afscheid de hand kwamen drukken. Het nieuwe stedelijke lyceum aan de Oosterhoutlaan heeft als naam gekre gen „Karei van Manderlyceum", naar de Nederlandse schrijver-schilder uit de Renaissance. B. en W. van Haarlem hebben nu tegen morgenmiddag 5 uur een vergadering van de gemeenteraad bijeen geroepen om een krediet te vra gen van in totaal 18,140 voor het aan- schaffen van meubelen, leer- en hulp middelen en voor de aanschaf van ad ministratiemiddelen ten behoeve van dit nieuwe lyceum. Twee agenten van de Radio-Auto- Dienst hebben vannacht rond half drie een auto staande gehouden, omdat deze zigzagsgewijze over de Amsterdamse vaart reed. Naar later bleek, was de be stuurder een 32-jarige kelner uit Haarlem, die na sluitingstijd naai Zandvoort was gereden en daar een fles champagne had gedronken. De avond tevoren had hij reeds enige gla zen bier gedronken. De kelner was bovendien niet in het bezit van een rij bewijs. Hij is ter beschikking gesteld van de officier van justitie. Op verzoek van de Larense recher che is in zjjn woonplaats Haarlem ge arresteerd de 36-jarige electro-technicus W.M. Hij wordt ervan verdacht in La ren twee radiohandelaren te hebben opgelicht. In beide gevallen ging hef om een draagbare radio, die op zicht werd meegenomen naar een van de sa natoria in de omgeving van Laren. De man gaf voor, dat het zijn bedoeling was de radio aan een van de patiënten ten geschenke te geven. Eind mei kwam W.M. met dit verhaal bij een ra diohandelaar aan de NieuWfe weg te La ren. Hij zei zelf een van de lopende pa tiënten te zijn en sprak over een geld inzameling, die onder de patiënten nog moést worden gehouden om dat ge schenk te bekostigen. De man kreeg in derdaad twee radio's mee, maar bracht ze later weer terug met de boodschap, dat men er niet in geslaagd was vol doende geld bjj elkaar te krijgen. En kele dagen daarna stond W.M, echter opnieuw in de winkel. „Het geld zal toch wel bij elkaar komen," zei hij en toen gaf de radiohandelaar een radio mee. Iets dergelijks speelde zich enige tijd later af in de winkel van een radiohan delaar aan de Naarderstraat te Laren, die eveneens een draagbare radio mee op zicht gaf. Toen betaling uitbleef ver voegden de leverancier zich bij het sa natorium, waar W.M, echter onbekend bleek te zijn en men niets van draag bare radio afwist. Uit datgene, dat W.M. zich tegenover de handelaren had laten ontvallen, was duidelijk geworden, dat de Haarlemmer zeer wel met de toestanden in het sa natorium op de hoogte was. In beide gevallen gaf hij een naam op, die bleek toe te behoren aan personen, die lang geleden in het sanatorium gelegen had den. Met de veronderstelling, dat W.M. ook zelf een oud-patiënt zou zijn, als uitgangspunt is de Larense recherche er thans in geslaagd de schuldige te doen arresteren. Het is niet bekend of W.M. ook de man is die een Hilversumse radiohan delaar op ongeveer gelijke wijze maar bij een ander sanatorium in Laren voor twee radio s heeft trachten op te lich ten. Door toevallige omstandigheden is die opzet toen mislukt. Kenners hebben het altijd al gezegd: het paard Tabor van de Santpoortse paardenfokker Gerrit van Tunen is een bijzonder paard. Zondag is het op Duin- digt weer eens bewezen. Het paard veroverde er de gouden zweep, die na de courses door prins Bernhard werd uitgereikt. Prinses Beatrix was er ook en verklaarde enthousiast, dat zij be slist wilde weten wanneer Tabor zijn volgende course zou lopen. Zij wilde er dan beslist weer bij zijn. In 1955 won Tabor zowel de Derbey als de sweepstake. In 1957 ging Tabor met de fokkerprijs strijken en gisteren werd met de gouden zweep een nieuw groot succes behaald. Enige jaren geleden heeft een Ameri kaan al een berg geld voor Tabor ge boden, maar Gerrit van Tunen die een volbloed paardenliefhebber is, wilde er niets van weten. Tabor blijft voor Nederland. Het dier is intussen ook een goedgekeurde dekhengst geworden in Nederland en dat zijn er niet zo erg veel. stuur en de directeuren van Teylers stichting, die beide vermeld zijn op de linten aan de erekrans. Een huiselijk kop thee in een der ka mers van het Teylercomplex vormde de afsluiting van de viering van de vierhonderdste verjaring van Hendrick Goltzius die van 1577 tot aan zijn dood in 1616 in Haarlem heeft gewoond. INBRAAK In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een tabaksgrossierderij aan het Spaarne te Haarlem. Uit het kantoor is een be drag van bijna vijftig gulden aan con tanten gestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3