Charly Gaul en zijn mannen luid bejubeld in Amsterdam w m Gebroeders Kraan beter in harde zuidwester m Y WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Plannen voor nieuw centrum in Scheveningen Nieuwe wereldtijd van Dawn Fraser Yelox in sectie betaald voetbal Hollanders en Friezen verdelen de eerste winstpunten België Waarderingen en meningen lopen zeer uiteen Examens Op een door vier paarden getrokken mail- coach naar het erepodium Gestage groei van N.W.B.-Vierdaagse Blauw Wit royeert drie prominenten Fusie tussen Fortuna en Maurits een feit Carlier vertrokken naar Straatsburg 38ste Kaagweeh Argentinië in finale tegen Amerika Nederlandse atleten winnen in Amerikanen sterk in handboo gschieten LuikBresciaLuik voor „baby"-wagens Sportflits DINSDAG 22 JULI 1958 PAGINA 7 Australische zwemploeg schittert in Cardiff H erinneringsvaantje voor Apeldoorn Oud-doelverdediger Swindin Arsenals nieuwe manager Selectiewedstrijden voor wereldkampioenschappen Davis Cup-toernooi Brandend Ma&czunr na Iedere maaltijd t Of annt bfl voorbaat bij ieders hap eten! door AGATHA CHRISTIE Katholieke Illustratie Rijkskweekschool De huldiging der Tour-renners: v.l.n.r.: Voorting, Van den Borgh, Gaul, De Jongh, Schmitz en Wim van Est. (Van onze sportredacteur) Ruim twintigduizend, die een maand lang in de ban van de Tour de France hebben geleefd, hebben gisteravond een voor het Olympisch Stadion te Amsterdam historisch mo ment meegemaakt. Voor het eerst namelijk ontving het hoofdstedelijke bastion van de sport de winnaar van 's werelds spectaculairste wielerwed strijd. Charly Gaul, omringd door zijn ploeggenoten en zijn ploegleiders en natuurlijk gestoken in het ere- kleed van de Tour, de gele trui, werd er op feestelijke wijze binnengeleid. Voorafgegaan door de Harmonie van de Amsterdamse tram, reed hij, hoog Tijdens de Britse spelen in Cardift heeft de Australische zwemster Davvi? Fraser maandagavond voor een nieuw wereldrecord op de 110 yards vrije slag gezorgd. Zij zwom de afstand in 1 mi nuut 1.4 sec., 0.1 sec. onder het oude record dat sinds 18 februari van dit jaar reeds op haar naam stond. Twee andere Australische zwemsters kwamen op de verdere ereplaatsen en ook zij maakten zeer goede tijden. Lor raine Crapp werd tweede in 1 minuut 3.8 sec. en A. Colquhoun finishte als derde. De tijd van de 20 jaar oude Dawn Fraser betekent uiteraard ook een nieuw wereldrecord op de 100 meter vrije slag. Dit stond met 1 minuut 1.5 sec. eveneens op haar naam. In het zwembad van Cardiff won ver der wereldrecordhouder John Devitt (Australië) de gouden medaille op de 110 yards vrije slag heren met een tijd van 56.6 sec. em kwam Terry Gather- cole in de series 220 yards schoolslag al tot 2 min. 41.2 sec., 0.7 sec. boven zijn eigen wereldrecord. Judy Grinham de Olympische kam pioene, zorgde op de 110 yards rugslag voor een verrassing. Zij versloeg in 1 min. 13.1 sec. de wereldrecordhoudster uit Nieuw Zeeland Philippa Gould. Gisteravond is te Apeldoorn onder grote belangstelling de vijfde Vierdaagse van de Ned. Wandelsport Bond officieel geopend. Tegen achten liepen de ruim duizend deelnemers met hun verzor gers (sters) in gestrekte pas het met vlaggen omzoomde Marktplein op, voor afgegaan door „De Eendracht", die een pittig stukje marsmuziek ten gehore bracht. De verschillende kleurige groepen een fleurige indruk. Bijzondere aandacht trok de 63 man sterke groep van de Ondergrondse Vakschool vin de Oranje Nassaumijn uit Heerlen met hun blauwe overalls en hun brandende mijn werkerslamp aan de koppels. De wandelschare werd verwelkomd door de vice-voorzitter van de NWB, de heer H. C. Runge. Deze memoreer de dat aan de le NWB Vierdaagse 339 wandelaars deelnamen; thans, bij de 5e NWB Vierdaagse, zijn er 1019 van de partij. Spr. weet deze gestage groei voornamelijk aan de sfeer van het Apeldoornse wandelfestijn. Onder het spelen van het Wilhelmus hees Apeldoorns burgemeester mr. A. L. des Tombe vervolgens de Nederlandse driekleur. burgemeester van Apeldoorn 'nerkte na zijn welkomstwoord op, dat gemeentebestuur van Apeldoorn ff jaar geleden had gedacht met een eendagsvlieg te doen te hebben. „Wij nebben gelukkig ongelijk gehad" aldus SL® burgemeester, „immers de NWB vierdaagse vertoont een gestage groei" in a vervolgens de hoop te hebben uit gesproken, dat men zou genieten van de andelsport in de mooie omgeving van Apeldoorn, ging de Apeldoornse rood- gele vlag in top en tenslotte nog het dundoek van de NWB. Vervolgens de fileerden de wandelaars voor de auto genen. In het gemeentehuis had nadien hog een ontvangst van de officials plaats, ^aarbij over en weer de vriendelijke J7 n°S*ftaals werden onderstreept n de heer Runge namens de NWB bur gemeester mr. A L. des Tombe een herinneringsvaantje aanbood. Het nar- cours van de eerste dag leidt de deel nemers door het Kroondomein en dan vi* V*assen naar Apeldoorn terug. tronend op een door vier vurige paarden getrokken mailcoach, het stadion binnen. En, hoe hogelijk velen die komst naar Amsterdam waar deerden, bleek uit de rush, die de jeugd vanuit alle hoeken van de tri bunes ondernam over de betonnen piste, de sintelbaan en het diepgroe ne sportveld naar het erepodium, dat speciaal voor de huldiging was ge plaatst. Van heel dichtbij moesten al die jongeren de veelbesproken en veelbeschreven en desondanks bijzon der verlegen gebleven winnaar van de Tour de France zien en natuurlijk gingen ook aller blikken naar het kledingstuk, waarom zo verbeten ge streden wordt en dgt een maand lang financieel de moeite van het bezitten waard ir, Om de coryfeeën van de Franse wegen op het erepodium te brengen door een haag van enthousiaste en op handtekeningen beluste jeugdigen, moest ,,de sterke arm" eerst een smal paadje vrijmaken, maar toen kon de huldiging dan ook beginnen. De direc teur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem, sprak veel vriendelijke woorden en daaraan werden minstens zovele en tevens even prettige woor den van de voorzitter van de K.N.W.U., dr. P. van Dijk, toegevoegd. Nadat vervolgens indrukwekkend grote tuilen bloemen hun bestemming hadden be reikt in de armen van de twaalf renners en van Goldschmidt en Buchly kon de ereronde langs tie langdurig applaudisserende menigte worden ver volgd. Korte tijd later hebben de duizenden op de tribunes hun helden nogmaals gezien. Weer werd namelijk een Tour de France gereden, weer telde die wed strijd vierentwintig etappes in de vorm van klassementen, maar het strijd toneel werd beperkt tot de betonnen baan van het stadion. En, ondanks het feit dat er voor ons een jongetje zat, dat van de eerste tot de laatste etappe bij het passeren van de karavaan tel kens vol vuur en vooral vol verwach ting „Hup Charly Gaul" over de baan liet klinken, behaalde de kleine Lu xemburger niet andermaal de triomf. Maar, al gingen de prijzen nu dan naar Peter Post en Daan de Groot, toch hebben de toeschouwers een indruk kunnen krijg envan wat samenwerking in ,,Nelux"-verband inhoudt. Zo nu en dan wilde Charly Gaul namelijk wel eens van de staart van het peloton naar het voorste gelid. Verwachtings vol keek hij dan Wim van Est aan en de brave Brabander begreep meteen, wat van hem Yerwacht werd. Charly Gaul nestelde zich aan het achterwiel van de Nederlander, Willem kromde zijn rug en daar ging het. Een man werd gepasseerd, weer een en vervol gens successievelijk de hele meute. Dan week onze Brabander eerbiedig opzij, Gaul gaf nog een trap op de pedalen en inderdaad, hij lag vooraan, De toeschouwers hebben behalve de helden van de Tour ook nog andere coryfeeën van de vaderlandse wieler sport in actie gezien. Zo zorgde Cap- tein ervoor, dat zijn blazoen als kam pioen der amateursprinters onbesmet bleef, gaf de strijdlustige Buis een fraaie demonstratie van wat met moed en energie te bereiken is en triom feerde ten leste Wagtmans op indruk wekkende wijze in een wedstrijd ach ter handelsmotoren. Wouter stal er voor de zoveelste maal de harten van het publiek mee. Landskampioen der amateurs Velox, uit Utrecht, heeft het grote avontuur ge waagd. Velox is officieel toegelaten tot de sectie betaald voetbal. De toestem ming kwam pas heden af, na overleg ging van een garantie. Er is een N.V. Sportpark Velox in oprichting gevormd, die de zakelijke belangen van Velox zal behartigen. Velox is de eerste kampioen der amateurs welke tot het betaalde voetbal toetreedt. De moeilijkheden bij het Amsterdam se Blauw Wit worden steeds groter. Drie bestuursleden, de heren P. van Does burg, J. Philips en M. Content, die tij dens de jongste competitie ontslag na men uit hun functie wegens interne strubbelingen, zijn door de overige be stuursleden geroyeerd. Het royement is uitgesproken, nadat het drietal niet voor een bepaalde datum voor een commis si 3 van goede diensten is verschenen, hetgeen overigens onmogelijk was, om dat één der heren vrij ernstig ziek was. De heer Van Doesburg is veertig jaar lid en bijna twintig jaar voorzitter van Blauw Wit geweest. De fusie tussen de twee Geleense sportclubs Maurits en Fortuna '54 is maandagavond laat een feit geworden. De ledenvergadering van Maurits be sloot met 46 tegen 8 stemmen de fusie met Fortuna aan te gaan. De vereniging Maurits gaat geheel op in Fortuna. De nieuwe combinatie zal de naam Fortuna '54 blijven dragen. Bram Appel, de tijdelijke trainer van Fortuna, wordt opgevolgd door de heer H. Verhardt, de trainer van Maurits. Tegenover de ver sterking van Fortuna door de fusie met Maurits staat vermoedelijk een zwaar verlies. Hoewel tussen Fortuna '54 en de F.C. Strasbourg geen overeenstem ming is bereikt aangaande een mogelijke transfer, is linksbuiten Carlier inmiddels naar Straatsburg verhuisd. George Swindin, de vroegere doel man van Arsenal is benoemd tot ma nager van die club. Swindin was tot nu toe als manager werkzaam bij de niet in de Engelse league spelende club Petersborough United. Op donderdag 31 juli zullen in het Olympisch stadion te Amsterdam selec tiewedstrijden worden gehouden in ver band met de komende wereldkampi oenschappen wielrennen. Voor de strijd om de wereldtitel achter grote motoren in Parijs zullen de volgende stayers een 1-uurswedstrijd rijden: Wagtmans, Wier stra, Vreeswijk, Koch, Stakenburg, Me- hagnoul en Smits. Als selectie voor het wereldkampioen schap amateurs achter grote motoren, dat in Leipzig wordt gehouden, rijden zes amateurs een wedstrijd over 40 km: Van Houwelingen, Henk Buis, Janissen, Van Leur, Broekhof en Huizinga. De harde zuidwester vergde heel wat van de zeilers, op de derde dag van de 38e Kaagweek. Maar gelukkig bleef het droog en bovendien kwam. zelfs af en toe de zon nog door de dreigende wolken heen, zodat het maandag nog niet eens zo erg slecht toeven was op de plassen. Op deze derde dag bewees de Rotter dammer Hofland in de Regenboogklasse dat zijn zege van zondag geen „uit schieter" is geweest, ook nu was het „Beneventum" die als eerste door de finish ging. De gebroeders Kraan hebben zich, na een matig begin, hersteld. Jacq Kraan zegevierde overtuigend in de Flying Dutchman klasse en zijn broer Bart was met „Meteor" de snelste bij de Sharpies. Opvallend was ook de goede prestatie van Biesot jr., die met „Wer velwind" zijn tweede overwinninr in de Pampusklasse behaalde. Maandag werd voorts een begin sa- maakt met de klassieke teamwedstrijd tussen Holland en Friesland in de Re genboogklasse. Weliswaar ging de eerste plaats in de race naar de Fries J. de Wilde, doch dank zij een tweede een derde en een vierde plaats voor zeilers van de Kaag, werd deze eerste dag afgesloten met een kleine voor sprong voor Holland (18 tegen 15,1 pnt.). De tweede teamwedstrijdin de 16 m2 streepklasse, tussen de zeilers van Hol land en Friesland verliep, voorwat de eerste dag betreft tenminste, gunstiger voor de Friezen. Wont al won een Hol lander de race Jan Bol met „Tilicum" doordat de tweede, derde, en vierde plaats voor de vertegenwoordigers van Friesland waren, leidde Friesland met 32 tegen 22,1 pnt. Uitslagen teamwedstrijden tussen HollandFriesland Regenboogkl: 1, „Bruiser", strmn. J. de Wilde (Kon. Zeilver. „Sneek"); 2. „Duke", strmn. J. C. van der Velde (De Kaag); 3. „Bene ventum", strmn. J. Hofland (De Kaag) Stand: Friesl. 15,1 pnt. Holl. 18 pnt. 16 m2 streepkl.: 1. „Tilicum", strmn. J. Bol (Holl.); 2. „Hurricane", strmn. H. Olde Agterhuis (Friesl.); 3. „Non Pareil", strmn. H. A. Minks (Friesl.). Stand: Friesl. 32 pnt. Holl. 22,1 pnt. Verdere uitslagen: Tandjung Priok De Kaag: Valkenklasse: 1. „Boroer", strmn. W. R. Bras- sem (Tandjung Priok); 2. „Whippet", strmn J. H. Kok (Tandjung Priok); 3. Argentinië heeft ook de laatste twee enkelspelen van de tenniswedstrijd te gen Israël voor de halve finales Ameri kaanse zone, van het toernooi om de Davis Cup gewonnen. De eindstand is hierdoor 5—0 geworden in het voordeel van de Argentijnen die nu in de fina le van de Amerikaanse zone uitkomen tegen Amerika. De ontmoeting wordt op 15, 16 en 17 augustus te New York gespeeld. Maandag versloeg Eduardo Soriano de Israëliër Arieh Avidan met 61, 63, 61, en Morea klopte Eleazar Davidman met 75, 36, 64, 75. In de Belgisvche plaats Oostende zijn maandagavond internationale atletiek wedstrijden gehouden, waaraan ook door enkele Nederlandse atleten werd deelgenomen. De Minerva-crack Eddy Boer won de 110 meter horden in 15,2 sec. Corrie Bekker (Sprint Breda) was de snelste op de 800 m dames. In 2 min. 24,2 sec. versloeg zij zowel de Belgische kampioene Marie Kessels als de Rot terdamse Stien Scharleman (Victoria) die in 2.31.7 derde werd. Nog twee Nederlandse overwinningen kwamen op naam van Frans Kunen (Sprint Breda) die de 3000 meter liep in 8 min. 43,4 en Steylen (Shell Rotter dam) die de 1500 meter op zijn naam bracht. Zijn tijd was 2 min 01,5 sec. In een mailcoach reden de Tour de France-renners gisteren het Olympisch Stadion in Amsteram binnen. Tientallen jongens renden er achter aan om een handtekening machtig te worden. Advertentie Rennies nemen - enaltijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollige maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies en ze smaken nog lekker ook. 52 Toen ze hier thee hadden gedronken, wist juffrouw Marple zich te herinneren, had Dora gesproken over een stel van tweedat kloptedat konden niet anders dan een herder en een herderinnetje zijn. Die lampen waren dus verwisseld. Dora had Patrick daarvan verdacht. Ja, misschien zou je aan het herderinnetje kunnen zien hoe hij de mensen plotseling in donker had kun nen zetten. Ze was hem ook met een veer en olie kannetje in de tuin tegen gekomenDat moest ze toch nog allemaal aan inspecteur Craddock ver tellen, .bedacht juffrouw Marple. Patrick SimmonsJuffrouw Blacklock had dade lijk al gedacht, zodra ze de advertentie in de krant had gelezen, dat Patrick er achter zatEen knap pe jonge man. Een heel innemende jonge man. Een type waar alle dames, oude zowel jonge, van hiel den. Het type wellicht, waar Randall Goedlers zus ter mee getrouwd wasZou die Patrick soms ,,Pip" zijn? Maar hij had bij de Koninklijke Marine gedienddat kon de politie makkelijk nagaan. Ja, jamaar soms had je toch nog de gekste persoons verwisselingen Toen ging de deur open en kwam juffrouw Black lock het vertrek binnen. Ze zag er, dacht juffrouw Marple, plotseling sterk verouderd uit. Zij was haar gewone levendigheid en energie kwijt. „Neem mij vooral niet kwalijk, dat ik u kom lastig vallen," begon juffrouw Marple, „maar de dominee kon onmogelijk zelf even komen, omdat hij aan het sterfbed van een gemeentelid is geroepen. En Dot moest noodzakelijk met een kind naar het ziekenhuis. Dominee heeft dit briefje mede gegeven." Zij reikte het aan en juffrouw Blacklock las het. „Neemt u toch plaats juffrouw Marple," noodde zij, „het is ver bazend vriendelijk van u, dat u dit is komen bren- gen." i „Onze predikant is toch zo'n verstandig man," zei ze rustig, toen ze zijn briefje had gelezen. „Hij put zich niet uit in hoogdravende troostwoordenZegt u hem maar, dat ik het helemaal aan hem overlaat en met zijn voorstel akkoord ga. Haar levelingsge- zang was: „Leid, vriend'lijk Licht!" Hier brak haar stem plotseling af. Op gevoelige toon zei juffrouw Marple: „Ik ben maar een vreemde, doch ik vind het zo erg, erg ver drietig voor u." Toen barstte juffrouw Blacklock opeens in onbe heerste tranen uit. Het was een bitter, overweldigend verdriet, waartegen niets te beginnen viel. Stil zat juffrouw Marple daarom naast haar. Tenslotte richt te juffrouw Blacklock zich op. Haar ogen waren rood gezwollen en haar gezicht zag vlekkerig. „Neemt u mij niet kwalijk," zei ze. „Wat ik ver loren hebwas de laatste schakel met eigen jeugdde enige, die van alles nog wist en met wie ik over alles spreken kon.Nu zij er niet meer is ben ik helemaal alleen overgebleven." „Dat kan ik zo helemaal met u mee voelen,troost te juffrouw Marple. „Je bent zo hopeloos alleen, als de laatste wegvalt, die ook dezelfde jeugdherinnerin gen heeft. Ik heb ook niemand meer, die mij als kind gekend heeftniemand meer uit mijn jeugd. Dat gevoel van eenzaamheid ken ik al lang!" Beide vrouwen zaten nu enige tijd zwijgend naast elkaar. „U begrijpt het volkomen," hernam toen Le- titia Blacklock. Zij stond op en ging naar haar bu reautje. „Ik zal even een briefje aan de dominee schrijven." Zij hield haar pen met moeite vast en schreef onhandig. „Gewrichtsreumatiek," verklaarde zij. „Soms kan ik helemaal niet schrijven. Als u zo vriendelijk wilt zijn dit voor me mee te nemen Toen klonk er een mannenstem in de gang. „O, daar heb je inspecteur Craddock!" zei ze. Zij ging vlug voor de spiegel even met een poederdonsje over haar gezicht. Toen trad Craddock met bars, ontstemd gelaat binnen. Met afkeuring keek hij naar juffrouw Marple. „Tref ik u hier?" vroeg hij. Juffrouw Blacklock wendde zich tot hemt „Juf frouw Marple was zo vriendelijk een briefje van de dominee te brengen!" Zenuwachtig geagiteerd kwam juffrouw Marple: „Ik ga al, ik ga allaat ik u vooral niet dérange- ren „Was u ook bij het verjaarsfeestje tegenwoordig?" Geagiteerd antwoordde zij: „O, nee, neeik niet. Ik was met Dot uit." „Dan kunt u mij ook niets vertellen." Craddock hield demonstratief de deur voor haar open en juf frouw Marple, heel gedwee, wandelde weg. „Aagje Nieuwsgierigdat oude mens!" zei de inspecteur, toen hij de deur achter haar gesloten had. „O, nee, ze is heus één en al hulpvaardigheid en volmaakt onschadelijk," verzekerde juffrouw Black lock. Craddock dacht bij zichzelf: „Zo gevaarlijk als een ratelslang, als je eens wist!" Maar hfl was wel wijzer dan dat hij iemand in vertrouwen zou nemen. Zeker niet, nu hij wist, dat er werkelijk een moordenaar rondwaarde, die nergens voor terugdeinsde. Hij wou ook niet, dat juffrouw Marple misschien het derde slachtoffer zou worden. „Ik zal mijn tijd niet met betuigingen van deelne ming verspillen, juffrouw Blacklock," sprak hij. „Eigenlijk voel ik mij min of meer schuldig aan dit sterfgeval. Dit hadden wij behoren te voorkomen! „Ik zie niet in hoe dat gekund had," verzekerde juf frouw Blacklock. „Neehet zou ons ook niet makkelijk zijn ge vallen. Maar nu het gebeurd is moeten we vlug hande len. Wie zit hier achter, juffrouw Blacklock? Degene, die twee maal op u schiet en vergif op.uw nachtkastje plaatst? Als we niet oppassen is het de volgende insid.} r&&k«" Juffrouw'Blacklock huiverde. „Ik heb er heus geen idee van, inspecteurik heb géén idee!" „Ik ben bij mevrouw Goedler geweest en die heeft mij alles verteld wat zij te vertellen had. Veel was het niet. Maar er zijn toch een paar mensen, die belang hebben bij uw dood. Allereerst Pip en Emma. Die Patrick en Julia hebben wèl de goede leeftijd, maar vallen toch buiten beschouwing. Hun antecedenten staan namelijk vast. Vertelt u mjj nu eens, juffrouw Blacklock, zoudt u Sonia Goedler nog herkennen in dien u haar weer ontmoette?" (Wordt vervolgd) „Pip-Pip", strmn. J. P. J. Bakker (De Kaag). Stand na twee dagen: Tandjung Priok 28 pnt., De Kaag 43,2 pnt. CurasaoDe Kaag: 1. „Optimist", strmn. B. van Hasselt (Zeilclub Asien- to); 2. „Poele-Poele" strmn. J. Roma- nesko (Zeilclub Asiento); 3. „Even", strmn. H. J. Duchateau (De Kaag). Stand na twee dagen. Curacao 38,1 pnt., De Kaag 34,1 pnt. Individuele wedstrijden: Vrijheidski. al: 1. „Yar", strmn. S. H. de Jong; 2. „Kus'Mus", strmn. P. de Reuver; 3. „Gaviota", strmn. D. F. Driesens. Vrijheidski. a2: 1. „Naatje", strmn. J. R. de Vries; 2. „Tjitjak", strmn. J. R. Tepe; 3. „Jeroen", strmn. H. Jas pers. 16 m2 pntklasse: 1. „Buizerd", strmn. W. Meihuizen; 2. „Gouwe Nimf", strmn. J. van Bergen; 3. „Gudo", strmn. K. Hermsen. Pampusklasse: 1. „Wervelwind", strmn. G. Biesot jr.; 2. „Watervogel", strmn. J. van der Hoek; 3. „Even", strmn. H. J. Duchateau. Flying Dutchmanklasse: 1. „Mustang", strmn. Jacq Kraan; 2. „Djinn", strmn. Ed Freich; 3. „Wervelwind", strmn. G A. S. Jongeneel. 12 m2 Sharpieklasse: 1. „Meteor", strmn. B. Kraan; 2. „Spotvogel", strmn. W. Guldemond; 3. „Rakker", strmn. B. van Wijk. Finnjollenklasse: J. A. de Boer; 2. Gerhards. Drakenklasse: 1. strmn. C. Groot; J. C. P. Hofkes; 3. Bier. 1. „Clipper", strmn. .Firebird", strmn. L. „Vagans Semper", 2. „Oranje", strmn. „Joy", strmn. drs. J. Regenboogklasse: 1. „Beneventum", strmn. J. Hofland; 2. „Bruiser", strmn. J. de Wilde; 3. „Cadans", strmn. ir. G. A. Bakker. Noordnederlandse 22 m2 klasse: 1. „Marjolijn", strmn. A. Doedjjns jr.; 2. „Maple Leaf', strmn. M. Faber; 3. „Upe- si-Sana", strmn. A. J. Wolters. 16 m2 streepklasse: 1. „Tilicum", strmn. J. Bol; 2. „Non Pareil". strmn. H. A. Minks; 3. „Betty", strmn. S. van der Steeg. Valkenklasse: 1. „Bounty", strmn. E. Rolf von der Baumen; 2. „Goesting", strmn. W. Ritman; 3. „Watergeus", strmn. F. G. P. C. Goudriaan. Olympiajollenklasse: 1. All-Weahter" strmn. J. F. Stap; 2. „Witte Raaf", strmn. H. Willems; 3. „Mustafa", strmn. C. A. A. Visser. Sternklasse: 1. „Peen" strmn. J. L. J. B. Sweerts de Landas; 2. „Norremeer jr", strmn. E. H. A. Hofkes: 3. „Passaat", strmn. F. Loozer. 12 voetsjollenklasse: l.„Kolonel", strmn. R. Steensma; 2. „Duvel", strmn. H. J. van Beekum; 3. „Hatatitla", strmn. J. W. van WeeL Te Brussel zijn de wedstrijden om de wereldkampioenschappen handboog- schieten voortgezet. Winnaar van de 30 meter (36 schoten) werd de Amerikaan Caspers met 322 p. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 360. Tweede werd de Zweed Thysell met 316 pnt en derde Cantwell (V.S.) met 311 pnt. Na de 30 en 50 meter heeft de Ameri kaan Caspers de leiding in het alge meen klassement met een totaal van 579 punten vóór de Zweed Thysell (566 pnt) en de Engelsman Matthews (554 pnt). Bij de dames werd de 30 meter ge wonnen door de Zweedse mej. Tengroth met 305 punten. In het algemeen klas sement na de twee afstanden (30 en 50 meter) heeft de Amerikaanse mej. Meinhart met 530 punten de leiding. Op 1 augustus a.s. begint in Kerkrade het derde wereldmuziekconcours, waar tweehonderd muziekgezelschappen uit vier werelddelen aan deelnemen net grootste evenement van deze aard ter wereld. Wat de organisatie en de voor bereiding van zulk een unieke gebeur tenis aan tijd en werk kost en hoe zowel de gemeente als de inwoners zich daarop hebben geprepareerd, vertelt R. Kalk- hoven deze week in de K. I. in een re portage, met mooie foto's. Een ander* reportage heeft betrekking op de be drijvigheid op Schiphol, meer in het bijzonder op de duizenden wagentjes die op het vliegveld rondzwermen voor allerlei vervoer en andere functies, tot de stofzuigerwagentjes toe. Er is een in kleuren gereproduceerde tekening bij van Rudolf Das. Enige pagina's zijn ge wijd aan het Mariacongres te Nijmegen, waarbij overigens wordt opgemerkt, dat zowel de opkomst als de samenstelling van de stoet van de Mariaomdracht beneden het predicaat nationaal zijn gebleven. J. W. Hofdijk vertelt ditmaal over het nieuwe Israëlische stadje Ei- lat aan de Golf van Akaba, dat volgens de verwachting binnen twaalf maanden zal aangroeien van 4500 tot 10.000 inwo ners. Burgemeester Hanoch Nenner is een oud-Amsterdammer! Ook is er een artikeltje met een aantal sprekende foto's over David Ben Goerion, de eerste president van Israël. Rogier van Aerde is een poos in Italië geweest en heeft er ook de plek gezien, waar op 28 april 1945 Mussolini zonder vorm van proces door partisanen werd doodgeschoten, hij geeft het uitgebreide verhaal over de ontvluchtingspoging van de duce, beladen met een schat van vele mil joenen, die hem noodlottig geworden is. De Duitse dokter Uhrmann vertelt verder van zijn gedwongen verblijf on der de rebellen op Celebes. Voorts is er nog een reportage over de Najavo- en de Hopi-Indianen in de Verenigde Staten, die in de woestijnen van hun ter ritorium ook al zoeken naar uranium! Jan Cottaar schrijft, dat de loop van zaken in de Tour de France voor de Nederlandse deelnemers tegen zijn ver7 wachting in erg is meegevallen. België Op de Maas te Profonde- vule is gistermiddag een vaartuig ge zonken, dat aan de kop voer vat een stoet vaartuigen, die meededen aan een „nvierfeest". Op het bedoelde vaartuig zaten ongeveer twintig mensen. Volgens de eerste berichten zijn zes mensen, on der wie vier kinderen, verdronken. (Bel- ga-Reuter). (Van onze Haagse redactie) Van 9 mei tot en met 15 juni is in het gemeentemuseum in'Den Haag een tentoonstelling gehouden van een door de dienst van de wederopbouw en stadsontwikkeling van Den Haag ont worpen ontwikkelingsplan voor de bad plaats Scheveningen. In dit plan had men de denkbeelden die leven bij die dienst over het toekomstige centrum van Scheveningen, vastgelegd. Met de ten toonstelling is beoogd de burgerij in de gelegenheid te stellen zich al in het hui dige stadium van voorbereiding van da plannen over de toekomstige ontwikke ling van de badplaats in het algemeen en het ontworpen ontwikkelingsplan in het bijzonder een opinie te vormen en deze eventueel kenbaar te maken. Ter verkrijging van enig inzicht hoe er bij het publiek over deze plannen wordt gedacht, is onder de bezoekers van de tentoonstelling een enquête ge houden. De tentoonstelling is afgesloten en de resultaten van de enquête zijn nu bekend. De plannen zijn intussen op- UTRECHT, 21 juli Lichamelijke oefening MO: M. H. W. Kooten, Utrecht; H. J. v. Leeuwen, Bergen op Zoom; H. Maas, Amsterdam; J. Nordsiek, Amster dam; E. J. Oderwald, Amsterdam; J. Th. M. Ruijgrok, Z.O. Beemster; J. A. H. v. d. Sigtenhorst, Deventer; P. M. de Vries, Enschede; W. Wagemaker, Amsterdam; R. G. Wong, Bussum; P. Zuidweg, Heinkenszand; A. F. Julius, Den Haag; L. Lochtenbergh, Den Haag; B. H. M. Morshuis, Voorburg; H. Mijns- bergen, Goes; H. Rademaker, Dordrecht; J. H. v. Ravensteijn, Den Haag; R. Ron del, Den Haag; H. Schwantje, Rotter dam; A. van Schijnsel, Rotterdam; H. T. de Wit, Den Haag; O. Wijma, 1 en Haag; E. van Heil, Voorburg; J. Bolk, K. Elzinga, W. Rekker, E. G. Talens, F. Tienkamp, F. ter Veldhuis, H. de Vries, F. M. Welbergen, mej. D. Veen en mej. P. M. Woudberg, allen te Groningen; J. L. M. Kok, Utrecht; A. H. Lemmens, Eindhoven; W. G. R. Muskens, Beu- ningen; G. J. M. Niland, Nijmegen; Th. van Rooij, Helmond; C. M. J. Slaats, Nij megen; A. A. M. v. d. Tillart, Venray; W. H. v. Toorn, Tiel; H. J. M. v. d. Velden, Tilburg; H G. Verbeek, Zaandam; G. C. G. M. de Wild, Oudenbosch, en C. J. P. Kleijn, Breda. HAARLEM: Bij de afgenomen hoofd akte-examens aan de Rijkskweekschool slaagden voor de gehele akte: Mej. J. Rondeel, Amstelveen; Mevr. E. Haye- Menist, Amsterdam; A. Klijn, Hoorn, Mej. A. Koning, Bloemendaal; G. v. d. Broek, Enkhuizen; G. Kwekkeboom, IJmuiden; C. Oly, Den Helder; P. v. Caspel, Amstelveen; Mej. C. D. Klijn, Hoorn. Voor gedeelte A; A. Kurpers- hoek, Alkmaar; H. Birkhoff, Amsterdam Voor verklaring B: Mej. V. Ben, Am sterdam; A. Couvreur, Amsterdam; R. B. Griffioen, Haarlem; G. Hopman. Waarland; J. v. Huis, Haarlem; Th. M. Snijder, Haarlem; B. J. Geels, Alkmaar; F. M. v. Geer, Amsterdam; J. P. A. Go- mes, Schagen; R. Otto, Haarlem. HANDEN ARBEID-EXAMENS: Ge slaagd de dames: T. v. d. Kloet, Ouder kerk a/d Amstel; A. H. Mes, Amsterdam; G. J. Stehmann, Hilversum. nieuw in studie genomen. Er werden 231 enquête-formulieren ingevuld. Boven dien werden vijf afzonderlijke brieven over de plannen ingestuurd. Bijna twee honderd ondervraagden vonden, als zij het huidige centrum van Scheveningen vergeleken met dat, zoals het in de plannen wordt geschetst, de nieuwe situ atie beter dan de huidige. Zestien in zenders vonden de nieuwe situatie slech ter. Tien hadden er geen oordeel. Honderd drie en negentig ondervraag den verklaarden het eens te zijn met de scheiding van rij- en voetgangersver keer door verhoogde promenades. Vier entwintig verklaarden zich hiermee on eens. Acht hadden geen oordeeL Hon derdzeven en veertig inzenders vonden de plaats van de nieuwe pier beter dan die van de oude. Zevenendertig inzen ders waren het hiermee niet eens. Zij vonden de plaats van de oude pier beter. Eenenveertig ondervraagden had den geen oordeel. Achttien van de in- zenders vonden dat er bij het opstellen van de plannen een roulette vergeten was. Zestien vonden de parkeerruimte onvoldoende. Zes pleitten voor een over dekt zwembad en vier inzenders achtten een helihaven in Scheveningen op zijn plaats. De perscommentaren waren zeer ver schalend. Tegenover de mening „liever vandaag dan morgen" staat bij voorbeeld het bezwaar van „open centrum wordt een binnenplaats". In Horeca-kringen vraagt men zich onder meer af of er „wel brood zit" in de terrassen op het Gevers Deynootplein, zoals die op het grote voetgangersplateau op (Et plein (vijf meter hoog) zijn ontworpen. Men twijfelt aan de financieringsmogelijk heden van het nieuwe plan. Met roulette zou er wel financiering mogelijk zijn, zo zegt men. Verkeersdeskundigen hadden in het algemeen waardering voor de op zet. Er werd echter opgemerkt dat de nadruk te veel lag op het verkeer, ten koste van het gezelligheidskarakter. Luik-Brescia-Luik, een rallye over 3203 km voor „baby"-wagens is gewon nen door het Italiaans-Argentijnse team Brenetto-Fredier met een Fiat 500 cc. Dit team bezet met 50 strafpunten de eerste plaats in het eindklassement. De uitslag luidde verder: 2. Wagner- Donven (Lux) met een 500 cc. Fiat 54 strafp.; 3. Nokin-Rebetez (Belg.-Zwits) met een 500 cc. Lloyd 64 strip.; 4. G. en W. Sander (Belg.) met een 500 cc. Fiat 79 strip.; 5. Pohl-Dohring (Did.) met een 250 cc. Zündapp 82 strafpunten. De waterpolowedstrfjd AZ '70HPC (eerste klasse b, heren) is geëindigd in een gelijk spel, 22. De K.N.V.B., de Surinaamse Voet balbond en de Curagaose Voetbalbond hebben volledige overeenstemming be reikt over een uitbreiding van de trip van het Nederlandse elftal, samenge steld uit spelers beneden de 23 jaar, naar de west. Op zondag 27 en op woensdag 30 juli zullen nu wedstrijden op Curasao wor den gespeeld, op woensdag 3 augustus volgt te Paramaribo een wedstrijd te gen een Surinaams team.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7