Rapport uitgebracht over geval Joke Haanschoten Vrouw onder tram geraakt m mm Driedelige tram gaat binnenkort in Amsterdam rijden De dood van een missionaris in de steppen van Siberië Flink bedrag aan harde valuta omgezet in goud lWCPËSzZmm J ii De uitgebreide maatregelen waren gerech tvaardigd Op slag gedood Joke Haanschoten maakt het uitstekend mmm Beijnes Na einde van zijn straftijd op eigen verzoek teruggestuurd 15.000 HARINGEN KRIJGEN EEN MERKJE Biljettencirculatie sterk vergroot Eén jaar geëist tegen inbrekers Politie speurt naar twee mannen Deense toeristen door politie mishandeld? KRUISWOORDRAADSEL De Doctatcr van de QeAciija^em Pi 'oeven van groot belang ook voor WOENSDAG 23 JULI 1958 PAGINA Radio-actieve besmetting In Amsterdam Uit observatie ontslagen FANGIO STAAKT HET RACEN Rus evenaart wereld record steeple chase <x Internationaal onderzoek naar de haringtrek Weekstaat Nederlandsche Bank Saldi der banken niet bijzonder gunstig Haring in aquarium Pontificale H. Mis op de Expo 15.000 aan sieraden gestolen Juwelendiefstal Schade minder groot dan gemeld In Nederland Deense spoorwegen wensen onmiddellijk onderzoek Nederlandse vlieger in Canada verongelukt Noordhollandse Staten contra het Rijk Inzake kostenverdeling van Westelijke randweg Adm. Brown verlaat in januari de Zesde Amerikaanse Vloot ir 1 V Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag F 27 Met een gezicht als een donderwolk neemt Olaf afscheid en terwijl hij en Arnar naar de burcht gaan, haasten Eric en Svein zich door de invallende duisternis naar Hraps hut. „Nu, dat had ik moeten weten", snuift de Sakser. „In plaats van een beer, jagen we de hele tijd een koppig juffie achterna. Ik lijk meer op een kindermeid, bah." Zonder op Sveins gemopper in te gaan drijft Eric zijn paard tot groter snelheid aan en na verloop van tijd zien zij Hraps huisje in het bleke schijnsel van de maan voor zich liggen. Een hond begint bij hun nadering verwoed te blaffen en bijna gelijktijdig dooft het lichtschijnsel, dat door een venster naar buiten straalde. „Erwins paard staat er niet", fluistert Eric, als zij hun paarden aan de omheining vastbinden. Eric klopt. „Wie daar?" klinkt de stem van de zonderling, terwijl de hond binnen zacht gromt. „Moede reizigers, die een onderkomen zoeken voor de nacht", antwoordt Erie. Het lijkt hem niet verstandig om nu te zeggen, wie ze zijn, want dan is de kans groot, dat Hrap hen niet eens te woord wil staan. „Ik heb geen plaats", gromt Hrap. Eric kan hem daar binnen steels horen rondscharrelen. „Geen plaats en geen eten", vult de kluizenaar ten overvloede aan. „Ach, goede man, hoe kunt ge het over uw hart verkrijgen ons buiten te laten staan?" verzucht de Noorman met een knipoog naar Svein. „Hm, ik zal er nog eens over denken", klinkt de stem weer. Dat denken schijnt een inspannende bezig heid te zijn, want geruime tijd blijft het muisstil. Eric staat op het punt weer te kloppen, als eensklaps achter hen een stem klinkt: „Hier staat Hrap. Wie stoort mij?" Bliksemsnel wenden zij zich om. Daar op de hoek van zijn hut staat de oude zonderling: in de ene hand zijn bijl, aan de an dere een kolossale hond, die hen roerloos met stijve poten aanloert De uitgebreide en verstrekkende maatregelen, die genomen zijn toen in Putten de woning van de familie Haanschoten radio-actief besmet raakte, zijn zonder twijfel gerechtvaardigd geweest. De omstandigheid, dat een half miljoen maximaal toelaatbare doses van een uitermate gevaarlijke stof in het huis en zijn directe omgeving waren verspreid, eiste van degenen, die met de verantwoordelijkheid voor de verwijdering daarvan waren belast, de grootst denkbare zorg en voorzichtigheid. Er mocht geen mogelijkheid tot twijfel worden opengelaten over de grondigheid van de ontsmetting. Daarvoor kon niet worden volstaan met het reduceren van de besmetting j tot een toelaatbaar geachte omvang, doch men moest met recht kunnen stellen, dat de besmetting was weggenomen. Dit wordt meegedeeld in een rapport over het ,,geval-Putten", dat de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft aangeboden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. In dit rapport wordt de oorzaak van het ongeval beschreven alsmede de om vang van de gevolgen. Het bevat voorts een uitvoerig verslag van de werkzaam heden die moesten worden verricht om de radio-actieve besmetting te ver wijderen. De verantwoordelijkheid voor het on geval wordt in het rapport niet be sproken, daar het rapport uitsluitend betrekking heeft op de gevolgen. Ook de vraag of van nalatigheid sprake kan zij valt buiten het bestek van dit ver slag, aldus de directeur-generaal van de volksgezondheid. In het 52 pagina's tellende rapport wordt een uitvoerige beschrijving ge geven van de apparatuur die voor aller lei doeleinden in het geval-Putten is gebruikt en wordt een overzicht gegeven van de uitkomsten van velerlei me tingen. Prof. Muntendam besluit zijn beschouwing als volgt: „Uit het verslag blijkt, dat geen pogingen zijn gedaan de aard en de hoeveelheid van het af gevoerde radio-actieve materiaal nauw keurig vast te stellen, doch dat men zich heeft bepaald tot een ruwe schatting. Verder onderzoek had zonder twijfel nadere bijzonderheden kunnen ople veren, maar zou veel tijd en inspanning hebben gevergd. Hiervan is bewust af gezien. Het doel van de werkzaamheden was immers verwijdering van de be smetting. Daarvoor was niet de nauw keurige bepaling van afgevoerde, doch die van resterende activiteit van belang. Aan deze laatste bepaling is derhalve grote zorg besteed". In zijn inleidende brief aan minister Suurhoff deelt prof. Muntendam mede, dat het rapport is samengesteld door dr. H. Huizinga, medisch adviseur van de geneeskundige verde^igingsraad. (Van een verslaggever) Bjj het overstekeu van het Wetering- Circuit is dinsdag te Amsterdam een naar schatting ongeveer zestigjari ge vrouw onder een tramwagen van lijn zeven gekomen en dodelijk gewond. Het stoffelijk overschot is naar het W.G. overgebracht. De vrouw stak over van het trottoir bij de speeltuin naar de tramhalte. Zij heeft waarschijnlijk niet uitgekeken naar de tram, die uit de richting Leid- seplein naderde. Een ongeluk was niet te vermijden. Het slachtoffer raakte be kneld tussen de baanschniver en het wiel en werd deerlijk verminkt. De politie heef< de remmen van de tram gecontroleerd en in orde bevon den. Het slachtoffer bleek, bij nader on derzoek, de 70-jarige mevr. A. Jobst- Broeder uit Amsterdam te zijn. iiitiiiiiMimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiimitimiiiiiiiimiiiiiiiii Het rapport van prof. dr P. Munten dam over de radio-actieve besmetting van de woning van de familie Haan schoten in Putten geeft geen inlichtingen over de tegenwoordige toestand van Joke Haanschoten. Daarom heeft het A.N.P zich gewend tot prof. dr A. A. J. van Egmond, die als neus- keel- en oor specialist, verbonden aan het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, het meisje enige tijd onder observatie heeft gehad. Prof. van Egmond verklaar de, dat het meisje het thans uitstekend maakt en dat zij twee maanden geleden uit zijn observatie is ontslagen. Het meisje heeft vrijwel niet aan straling blootgestaan, daar de naald met radium, zolang zij die bij zich droeg, in een loden omhulsel zat; het gevaar ontstond voor haar pas tegelijk met dat voor de ande ren, namelijk toen het omhulsel in de kachel vernietigd werd en het huis aan st-aling werd blootgesteld, aldus prof. van Egmond. In een vertrouwelijk gesprek met een verslaggever van het Milanese blad „II Giorno" heeft Fangio verklaard: „Keims was de laatste race van Musso. Het was ook mijn laatste race. Ascari, Miramon, Castellotti, Musso, zij zijn allen heenge gaan. Wat zou ik, op 47-jarige leeftijd, nu nog moeten beginnen?" Op de derde en laatste dag van de Rus sische atletiekkampioenschappen heeft Sem- jon Rzhishchin het wereld- en Europese record 3000 meter steeple chase, dat sinds 16 september 1956 op naam staat van de Hongaar Rosznoyi met 8 min. 35.6 sec., geëvenaard. Vlasenko, die de gehele race aan kop had gelopen, viel in de laatste ronde in de sloot. De gemeente Breukelen heeft aan het begin en het einde van de gemeente en ook bij de oversteekplaatsen een eigen waarschuwingsbord geplaatst. (Van onze Romeinse correspondent) Slechts enkele malen dringen vage en nauwelijks te controleren geruchten uit Rusland door over het leven der Kerk aldaar. Men leest van bisschoppen, die in mijnen, gevangenissen en concentra tiekampen medegevangenen de handen zouden hebben opgelegd en hen, zonder dat de omgeving iets merkte, de volheid van het priesterschap doorgeven. Men hoort van het breken van het Brood aan ruwe baraktafels onder de ogen der bewakers. Het schijnt, dat ver ach ter de Oeral onder verplaatste volkeren een min of meer openlijk religieus le ven kan bestaan. Dezer dagen berichtte het gene ralaat van de Salesianen van de dood van een priester uit het voormalige Het visserjj-onderzoekingsvaartuig .-i „Willem Beukelsz" vertrekt donderdag uit IJmuiden voor een 14-daagse reis ter voorbereiding van een grootscheep se internationale actie tot het merken van haringen. De „Willem Beukelsz" gaat naar net gedeelte van de Noordzee tussen Doggersbank en de Deense kust. Daar komen ook een Schots, een Deens en een Pools onderzoekingsvaartuig. In dit gebied zullen volgende maand tus sen de 15.000 en 20.000 haringen ge merkt worden. Ook vorig jaar Is een aantal haringen gemerkt, maar deze keer wil men de actie nog beter voor bereiden dan toen het geval was. Wederom Is de voorraad harde valu ta van de Nederlandsche Bank aange sproken, om een deel daarvan om te zetten in goud. Blijkens de verkorte ba lans per 21 juli is de goudvoorraad toegenomen met bijna 38 miljoen ter wijl de oonvertibele valuta verminderd Is van 899 tot 872 miljoen gulden. De netto deviezenreserve heeft een ver mindering ondergaan met 14 miljoen. Uiteindelijk zijn goud en valuta geste gen met vlrca 23 miljoen tot bijna 4723 miljoen gulden. Naast deze toeneming van de goud voorraad is in de weekstaat opvallend de uitzetting van de circulatie. Als gevolg van het hoogseizoen der va kantieperiode zijn de bankbiljetten ver meerderd met niet minder dan ruim 30 miljoen gulden hetgeen, met nog ruim een week van de ultimo verwij derd, een grote stijging is. De circula tie is hiermee gekomen op 4189 mil joen gulden. Uit de post .schatkistpapier door de bank overgenomen van de staat" in gevolge de zgn. markenovereenkomst blijkt dat slechts voor 11K mil joen gulden gebruik is gemaakt van het aanbod der centrale bank. De ge boden koers van 2% was blijkbaar te laag. Er bestond weinig animo, aan gezien op de markt 2% procent viel te maken. Tevens toont de week staat aan dat wissels in disconto ver minderd zijn met bijna 6 miljoen gul den en dat de bank wissels en papier gekocht heeft voor 10 miljoen gulden. Opmerkelijk ls ook de vermindering van de andere saldo's met St'A mil joen gulden, die daardoor gedaald zijn tot 94J4 miljoen. Zonder nadere toe lichting valt deze vermindering niet te verklaren. De voorschotten zijn nu vrijwel afge lost. Het op de balans vermelde bedrag van 17H miljoen gulden mag zeer laag worden genoemd. Hierin bevindt zich overigens 10K miljoen gulden voorschotten aan Indonesië. De schatkist heeft haar saldo met 11 miljoen gulden weten op te voeren tot 256 miljoen. Dit bedrag heeft de staat hard nodig met het oog op de komende kwartaal-uitkeringen aan de gemeenten. Hiermee zai 'n bedrag zijn gemoeid van 270 miljoen gulden. Aan te nemen valt, dat de inkomstenbelasting nu ruim aan het vloeien is en per maand ongeveer 150 miljoen zal opbrengen. De banken zagen him saldo s dalen met 39 miljoen gulden. Zij staan nu op bijna 450 miljoen, een bedrag dat hun niet veel speling laat en dat als mini mum mag gelden op basis van het kas- reservepercentage, dat met ingang van 22 juli op 9 pet. is gekomen. De geld markt is zeer rustig gebleven. Men ver wacht dat call money 2H pet blijft tot de ultimo en dan omlaag zal gaan. In augustus vervalt veel schatkistpapier. Het bedrag hiervan wordt in geldmarkt kringen aangenomen op circa 500 mil joen gulden.' (in 1000) Activa: Wiss. in disc Wiss. gekocht Schatkistpap. weg. ovem. Markenv. Voorsch.rek.crt. (bel) Voorsch. Rijk Goudmunt Zilvermunt Buitenl. activa Buitenl. betaalmidd. Uit bet. akkoorden Diverse rek Passiva: Bankbiljetten R.crt. schatkist Saldi bank, in Ned. Saldi uit bet. akk. Andere saldi v. niet ingezetenen Andere saldi Saldi buitenl. geld Diverse rek Toelicht. Totaal schatk.pap. w.i. gul- densaldi uit bet. akk. belegd Schatk.pap. in disc. Muntblljett. ('s Rijks kaa) Percentage goud en deviezen 14/7 21/7 20.753 15.000 130.704 120.800 137.300 125.700 39.483 17.423 mm» 3.441.934 3.479.659 17.756 17.663 1.374.553 1.265.869 741 717 112.182 104.265 18.852 21.070 4 158.591 4.188.906 245.072 256.008 488.584 449.386 136.108 35.345 15.231 15.164 125.990 94.540 77.921 76.377 45.776 50.958 118.700 83.47 118.881 •4.84 De vier onderzoekingswaartuigen zul len ieder een vierde gedeelte van het betrokken gebied onderzoeken. Zij zul len er de temperatuur van het water meten en met hun echoloden haring scholen opsporen. Af en toe zullen ook proeftrekken met de haringtreil wor den gedaan om te zien met wat voor soort haring men te doen heeft. Aan het einde van de reis gaan de schepen naar Esbjerg, waar alle gegevens verzameld worden. Daarna komt een speciaal voor dit doel gehuurd Noors vaartuig naar het betrokken gebied om, tezamen met een Zweed, de haring te gaan merken. Uit de gegevens van de vier onderzoekings vaartuigen weet men dan, waar de ha ringscholen gevonden kunnen worden, zodat daar niet meer naar gezocht be hoeft te worden. Op een speciale manier, met een zo genaamd slngelnet, zal de te merken haring gevangen worden. Het is een net, dat rond een bepaald gebied geva ren wordt, waarna aan de onderkant een lijn wordt ingeregen. In een grote zak bevindt zich dan de haring, zonder dat deze enige noemenswaardige bescha diging heeft opgelopen. Ongeveer tweederde deel van de ha ring zal van Inwendige merken worden voorzien. Dit zijn kleine kogeltjes, die ln de buikholte geschoten worden. Wordt de haring later gevangen en tot vismeel verwerkt, dan worden de ko geltjes door een grote magneet in de vismeelfabriek weer opgespoord. Een derde deel van de haring krijgt een uit wendig merk. Deze merkjes zijn moei lijker aan te brengen en ook kostbaar der. Het voordeel is, dat zij bü de gevan gen vis direct opvallen, ofwel aan boord van het vangende schip, ofwel in de vishal. Het voordeel van de uitwendige merken is, dat door snel ontdekken kan worden nagegaan, waar en wanneer de betrokken haring gevangen is. de kelders van het centraal visse- rij-laboratoruim te IJmuiden zal naast de bestaande aquaria een groot aqua rium gemaakt worden. Het krijgt een ovale vorm en wordt ongeveer vier me ter lang, drie meter breed en een meter hoog. In dit aquarium wil men probe ren haringen uit de Noordzee in leven te houden. Schotse biologen hebben in hun laboratorium op deze manier even eens haringen in observatie. Zou het lukken in dit aquarium ha ringen in leven te houden, dan wil men er proeven mee gaan nemen om te zien, hoe de vluchtreactie is, wanneer de haring door een net wordt belaagd. In het aquarium zou men dus de vis serij in het klein kunnen nabootsen en dan zien hoe de haring zich gedraagt. Dp biologen zijn er echter van over tuigd, dat dergelijke proeven nooit vol ledige resultaten kunnen opleveren om dat het onmogelijk is in een dergelijke bak precies de omstandigheden van de Noordzee na te bootsen. In het Schotse laboratorium heeft men overigens al een heel merkwaardig resultaat gezien. De haring was in het begin namelijk zo gekant tegen de enge behuizing, dat de dieren voortdurend tegen de wand opzwommen. Als gevolg daarvan zwemmen In de bak nu ha ringen rond met vreemdsoortig stompe neuzen, van het alsmaar tegen de wand opbotsen. Lithauen, Jozef Gustas. Het bericht is een momentopname van ver achter het IJzeren Gordijn, een steroscopische foto, waarin men de diepte van het perspectief slechts gissen kan De Salesiaan Gustas is docent ge weest aan het seminarie te Shillong in Indië. Vandaar werd hjj overgeplaatst naar zijn vaderland Lithauen om er een parochie te leiden. Bij de tweede com munistische invasie werd hij gearres teerd en tot tien jaar slavenarbeid in Si berië veroordeeld. Details uit deze „ca tacomben" zijn verder onbekend. Men weet slechts, dat de priester daar niettegenstaande de noeilijkste omstan digheden onder zijn verbannen landge noten een bloeiend religieus leven wist te scheppen en een bijna parochiële ge meenschap van katholieken van aller lei nationaliteit stichtte. In 1956 liep zijn straftijd af en hij werd naar Lithauen teruggestuurd. Toen hem bleek, dat hij daar in zijn werk voor de zielzorg veel meer gehan dicapt werd dan in de Siberische toen dra's, heeft hij het gedaan gekregen van de autoriteiten, dat hij teruggezonden werd. Het bericht eindigt, dat hij ergens in het immense Russische gebied in maart van dit jaar gestorven is. In de kerk van „Civitas Dei" op de Expo te Brussel heeft mgr. C. Kramer, bisschop von Luanfu, een pontificale Avondmis opgedragen met assistentie van pater dr. Clementinus, Devinitor- generalis van de paters Capucijnen te Rome als presbyter-assistens, pastoor W. Velzeboer van de parochie van O. L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand te Amsterdam en pater Heribertus O.F.M. Cap als troondiakens pater L. v. d. Berg O.F.M. als diaken en kapelaan A. H. Beemer van de St. Vincentiusparochie te Am sterdam als subdiaken. Het koor van de parochie van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand heeft onder leiding van Louis Schwirtz met begeleiding van de organist Louis Straesser en met mede werking van de solisten mevr. B. Kramer-Hole, sopraan, mevr. L. Schwirtz -Schoonhagen, alt, Hans Overtoom, tenor en Frans v. d. Ven, bariton, de Missa Brevis van Mozart uitgevoerd en het „Ave Verum" van Mozart als mede het „Sacerdos Pontifex" van Louis Schwirtz. Het orkest bestond uit leden (Van onze verslaggever) Binnenkort ls de nieuwe driedelige tram in Amsterdam te verwachten. Het middenstuk wordt bü Beünes in Bever wijk gemaakt en dun in de werkplaatsen van het genieentelük vervoerbedrüf tus sen de twee delen van een tweedelige nieuwe tram aangebracht. Men ver wacht dit middenstuk in de derde week van augustus, waarna de proeven met de nieuwe tram kunnen worden ge nomen. Gaat dat vlot dan wordt de tram nog eind augustus in dienst ge steld, anders wordt het wel september. Door de lengte der moten zijn deze trams slechts voor de Amsterdamse bui tenlijnen bestemd, daar zij in de binnen stad niet over bruggen kunnen rijden. De proef duurt tot begin december, waarna de gemeente over verdere order zal moe ten beslissen. De nieuwe trams kunnen ongeveer 135 passagiers vervoeren. In verband daarmee werd er op de aan deelhoudersvergadering van Beijnes, die Mr, J. Kemper, officier van justitie bij de Haagse rechtbank, heeft dins dag een gevangenisstraf van een jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen een acht entwintigjarige oswerkman uit Den Haag en een negenentwintigjarige schil der uit Amsterdam. Zij werden er van beschuldigd in de nacht van 5 op 6 ju li 1957 In een Scheveningse juweliers zaak te hebben ingebroken en voor vijf tienduizend gulden aan sieraden te heb ben buitgemaakt,en in de nacht van 14 op 15 november van hetzelfde jaar in de bioscoop West-End in Den Haag uit een brandkast vijfduizend gulden en vijfenzeventigduizend Franse francs te hebben gestolen. De verdachten, die sedert februari in voorarrest zitten, bekenden de feiten. Zjj hebben elkaar in een jeugdgesticht leren kennen. Na jaren hadden ze el kaar weer ontmoet en ze hadden be sloten samen te gaan inbreken. De twee tenlastegelegde inbraken waren er twee uit een reeks van tien tot elf. Vol gens de psychiatrische rapporten waren beiden enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar, mede vanwege de manier waarop zij hun jeugd hebben moeten doorbrengen. De verdediger van de los-werkman mr. M. Bosschart, was niet verschenen. Hij had zijn cliënt ook nooit in de ge vangenis bezocht. De verdediger bleek bij nadere informatie ziek te zijn. De los-werkman stelde geen prijs „op aan houding van zijn zaak. De verdediger van de schilder, mr. J. Bunschoten, be pleitte een voorwaardelijke terbeschik kingstelling voor zijn cliënt en een kor te gevangenisstraf. De rechtbank zal 5 augustus uitspraak doen. (Van een verslaggever) De politie van het bureau Pleter Aertszstraat in Amsterdam zoekt thans naar een tweetal mannen, van wie een vaag signalement bekend is en die, ten tijde van de inbraak bij de juwelier aan de Dintelstraat, geruime tijd in een auto in de buurt van het bewuste per ceel hebben gewacht. Blijkens het on derzoek moet de Inbraak in de vroege middag zijn gepleegd. Een medebewoon ster van het pand is tegen half drie thuisgekomen. Zij heeft niets gehoord, hoewel de inbrekers de toegangsdeur van het huis van mevrouw C. van Praag Sigaar hebben geforceerd, het geen uiteraard met lawaai gepaard moet zün gegaan. De inbrekers moeten met grote haast te werk zijn gegaan, want zü hebben voor enkele tienduizenden guldens aan juwelen en sieraden achtergelaten. Een nauwkeuriger taxatie van de verdwe nen juwelenschat heeft aan het licht ge bracht, dat de schade niét zo groot is als aanvankelijk werd gedacht. Naar schatting van de politie gaat het om van het Concertgebouworkest. De kerk een waarde van ten hoogste veertigdui- was geheel bezet. I zend gulden. grote verwachtingen van deze driede lige trams heeft, op gewezen, dat de tram vooral in de grote steden van het westen van het land nog een goede toe komst heeft. Voor het vervoer van 135 personen zou men verschillende bussen nodig hebben Vervanging van trams door bussen, zou vooral in het westen het verkeer in de grote steden volkomen blokkeren, aldus werd medegedeeld. Ten aanzien van de vroegere orders voor gelede trams, werd opgemerkt, dat Beijnes in verband met de bestedings beperking de hoofdstad wel betalingsfa ciliteiten heeft moeten geven. Het gaat hier om een speciaal project dat intus sen technisch een groot succes is ge bleken. Financieel was het succes voor de fabriek minder groot, omdat men met buitenlandse licenties moest werken. Bij de ontwikkeling van dit project zijn aanvankelijk moeilijkheden gerezen, die de produktie hebben vertraagd, hetgeen steeds tot verlies leidt. Dit heeft de exploitatierekening van 1957 van Beijnes ongunstig beinvloed, maar men ver wacht dat deze moeilijkheden nu van de baan zijn. Beijnes heeft intussen al 100 arbei ders moeten ontslaan en leent nu en dan arbeiders uit aan de Hoogovens. De fabriek zal dus heel blij zijn als de proef met de gelede tram slaagt, want dan komen er weer orders. Over de mogelijkheden om de oude trams naar het buitenland te verkopen, waar men vaak nog met veel minder waardig materiaal rijdt, meent Beijnes zich niet te mogen uitspreken. Een Zuid- amerikaanse order viel uit, omdat niet de nodige invoervergunning kon wor den verkregen. De onderontwikkelde gebieden die voorheen nogal eens spoorwagens uit West-Europa afnamen, beginnen thans zelf fabrieken te bou wen. Beünes kan zich daar niet aan wagen. De Deense spoorwegen hebben de Nederlandse zusterorganisaties ver zocht om een onmiddellijk onderzoek naar wat wordt genoemd een mishan deling van Deense toeristen door de Nederlandse politie. Het incident heeft afgelopen zater dag in Amsterdam plaats gehad. Een Scandinavisch reisgezelschap wilde terugkeren met de Scandinavië-ex- press, waarop volgens een woordvoer der van de Deense spoorwegen plaat sen besproken waren, waarvan de Boe king door de Nederlandse spoorwegen bevestigd was. De plaatsen waren ech ter niet gereserveerd. Terwül de reis leider de kwestie besprak met Nedei> landse spoorwegemployé's, ging het ge zelschap alvast de trein in. Zij wer den echter door twee agenten op krachtdadige wijze uit de coupé verdreven. De agenten maakten, aldus de woordvoerder, gebruik van hun gummiknuppels en raakten daarmee een dame aan de arm en een heer in de nek. Vervolgens kenden de toeristen toch weer naar binnen gaan, omdat hun reisleider de zaak in orde gemaakt had. Dit incident besloot een reis van acht dagen door Nederland. Van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen vernemen wij, dat een groep Denen had plaatsgenomen in de trein op plaatsen, die gereserveerd waren. De plaatjes „gereserveerd" wer den door hen van de zitplaatsen afge trokken. Toen een conducteur vroeg om deze plaatsen te verlaten, werd daaraan geen gevolg gegeven. Er werd toen door het treinpersoneel assistentie van de politie ingeroepen, die volgens de ver klaring van de Spoorwegen, met zachte drang de Deense reizigers verzocht de gereserveerde plaatsen te verlaten. Hieraan werd gevolg gegeven. Een der reizigers bleef zich evenwel verzetten. De politie heeft toen van een gummi stok gebruik moeten maken. De 22-iarige Nederlandse korporaal- leerlingvlieger J. G. van Goor, die in Canada een opleiding genoot, is dins dagavond omstreeks elf uur plaatselijke tija te Portage la Prairie in Manitoba verongelukt. Hij maakte met een T33 Lockheed-straal-lesvliegtuig een nacht- solovlucht. Het ongeluk gebeurde toen hij zich in het landingscircuit rond het vliegveld bevond. Van Goor woonde te Antwerpen. Zonder hoofdelijke stemming hebben de provinciale staten van Noordholland gisteren een motie aangenomen van de heer Pielage (Arb) die gesteund werd door alle democratische fracties, en waarin de Staten hun verontrusting uitspreken over de houding van rijks waterstaat met betrekking tot de finan ciële regeling inzake de westelijke rand weg bij Haarlem. De heer Pielage toon de aan, dat de westelijke randweg er komen moest om het verkeer van de Velser tunnels af te voeren. Die Vel- ser tunnels zijn een project van rüks- waterstaat. Het gaat dus niet aan, dat rijkswaterstaat nu achteraf probeert de kosten van de westelijke randweg zo veel mogelijk op de provincie af te schuiven. De heer Pielage, zowel als de heer Schippers (KVP) waren ech ter van oordeel, dat de westelijke rand weg zo snel mogelijk gereed dient te komen. Men was het erover eens, dat de motie zeker niet vertragend mag werken. Op het ogenblik is de westelijke rand weg van Wagenweg tot Zijlweg in Haar lem gereed. Maar dat gedeelte heeft weinig betekenis, wanneer niet de aan sluiting op de Delftlaan gereed komt, die de verbinding met de rijksweg en de Velser tunnels vormt. Dit tweede ge deelte kan eind volgend jaar gereed zijn en de Staten wilden de teleurstellen de financieringsregeling voor dit ge deelte dan ook slechts goedkeuren om geen vertraging te veroorzaken. Overigens rezen er verschillende be zwaren tegen het bestaande gedeel te. Het is geen randweg, omdat hü in feite door de bebouwing van Haar lem loopt en alie plaatselijke wegen gelijkvloers kruist. Met name de krui sing met de Leidsevaart is bijzonder gevaarlijk. De gedeputeerde Blaauw- boer verklaarde, dat er aan de plan nen voor verbetering gewerkt wordt. Provinciale en Rijkswaterstaat over leggen momenteel reeds inzake een financieringsregeling voor de verdub beling van de Schipholweg. Het sta tenlid van der Bilt (WD) had daarop aangedrongen gezien d teleurstel ling met de westelijke randweg. Generaal Norstad, NATO-opperbe- velhebber in Europa, heeft vandaag de benoeming bekendgemaakt van admiraal Charles Brown, bevelhebber van de Amerikaanse Zesde Vloot, tot opperbe velhebber van de geallieerde strijdkrach ten in Zuid-Europa. De benoeming wordt van kracht in januari, als admiraal Briscoe met pensioen gaat. Brown wordt als bevelhebber van de Zesde Vloot opgevolgd door admiraal C. E. Ekstrom. De Zesde Vloot is gesta tioneerd in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De Amerikaanse ma. riniers, die vorige week in Libanon landden, zijn afkomstig van de schepen van deze Vloot. 7 3-1 'l V 4 9 vj /f O V 19 j tv AT ti i '9 3/ JX JJ jr sY Horizontaal: 1. godsdienst (afk.); 3. briefaanhef 5. heen en terug (afk.): 7. landboujjjy*1*" tuig; 8. als onder (afk.); 9. soort onderwijs (afk.); 11. uitheemse plant; 13- lef' V. e. boom; 15. deel v. d. mond; 'j: wicht; 18. op de wijze van;! 19. verbinding; 20. duw; 21. meisjesnaam; 22. tijdperk; 23. speelwerk- tuig; 26. verharde huid; 28. vrucht; 29. het Romeinse rijk (afk 31- deel v. d. bijbel (afk.); 33. lidwoord; 34. soort onderwijs (afk.); 35. op dit moment; 36. klein per soon. Verticaal: X, herkauwer; 2. gewicht (afk.); 3. berg plaats; 4. noodsein; 5. tuimeling; 6. insect; 9. dwaas; 10. familielid; 12. halfedelsteen; H. gewas 16. lofdicht; 17. graafwerktuig; 21. Europeaan; 24. dun; 25. voor; 27. Inhouds maat; 28. teerprodukt 32. Frans pers. voor- naamw.; 33. Duits pers. voornaamw. Horizontaal 1. gevest - slak; 2. onrecht - oma; S. over heid - pi; 4. rek - omkeren; 5. krakeel; 6. Jonas - engel; 7. pateen; 8. sprong - albe; 9. mede - gereed; 10. uniek - nee; 11. das - knap - N.N. Verticaal 1. goor - smid; 2. enveloppe; 3. vrek - nardus; 4. eer - katoen; 5. schorsen - ik; 6. thema - eggen; 7. tikken - eka; 8. Deen ar; 9. L.O. - regelen; 10. ampele - been; 11. Kaïn - lieden. 'j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2