Mejuffrouw Bolsius vindt de gemeente te duur Reeds 14.500.000 kg schroot voor Hoogovens 4-0 AMERIKANEN MET VERSLAGEN Wat doet de haring als er een visnet aankomt DWR gaat met 5-3 eervol ten onder tegen H.V.G.B Bij inrichting van het nieuwe stedelijke Lyceum Haarlems honkbalteam weet van geen wijken ZANDVOORTSELAAN SLECHT VERLICHT Proeven met nieuwe verlichting Kleur en drukgolf schijnen een rol te spelen SCAMPOLO DE HAARLEMSE KEURING IN HET KRELAGEHUIS De heer J. Salman overleden Romy Schneider WOENSDAG 23 JULI 1958 PAGINA 3 HAARLEMSE GEMEENTERAAD Montagne's jeugdvariété WIELRENNEN IN BIOSCOOP Poppentheater van Jan Nelissen in augustus in de Vleeshal P R"SVERLAGING RENAULT „VIER" Standaard Van 4740.— naar 4490.— GARAGE DEN HOUT Films: Diversen Burgerlijke Stand Haarlem Nemavo VAKANTIE- SPELEN Van katholieke speel tuinen in Haarlem Verrassende overwinning Klachten van weggebruikers Kinderuit zending Vertrek vastgesteld op negen uur Examens Kettingbotsing bij Spanjaardslaan te Haarlem Drie auto's beschadigd; geen gewonden ZOMERWATERPOLOCOMPETITIE DAW kampioen in de tweede klasse REMBRANDT VRIJDAG A.S. Diversen Oud-hoofdbestuurslid van „St. Deus Dedit In klooster Alverna te Aerdenhout Zusters Aloysine en Godebertha vieren 60-jarig professiefeest Twee Heemstedenaars verspeelden geld aan roulette Getuige gezocht Verkeersongevallen in Haarlem Zeven gewonden en enige materiële schade Op Randweg Joyrider in Heemstede gevat BLOEMENDAAL „Ein Walzertraum" in het Openluchttheater Beurs van Amsterdam Beurs van New York - - De Haarlemse gemeenteraad is gis termiddag in een ultra-korte zitting bij eengeweest om enkele spoedzaken af te handelen. Zonder hoofdelijke stem ming, maar met de stemmen van mej. Bolsius en de heer Schippers (KVP) te gen, werd een voorstel aanvaard om gelden te voteren voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen en voor het tref fen van voorzieningen ten behoeve van het nieuwe stedelijke lyceum aan de Oosterhoutlaan, het Karei van Man- derlyceum. Mejuffrouw Bolsius (KVP) was van oordeel, dat B. en W. wat al te kwistig waren geweest. Het had haar getroffen dat voor verscheidene zaken zeer hoge posten op de begroting waren uitgetrok ken en zij noemde met name een aan tal onderdelen, die volgens haar goed koper hadden gekund. By afwezigheid van wethouder Geluk, riposteerde de voorzitter, dat hij volgens de gegevens van zijn ambtenaren met de hand op zijn hart staande kon houden, dat het duur, maar niet te duur was. Mejuf frouw Bolsius toonde zich uiteraard niet voldaan. Zij wees erop, dat deze ruime voorzie- Het jeugdvariété van Gerry Montag- ne in de Rembrandt-bioscoop blijkt voor heel wat kinderen iedere morgen in de vakantie opnieuw een grote aantrek kingskracht te bezitten. Het is niet on begrijpelijk, want Montagne werkt nu al zes jaar gedurende de vakanties in een der Haarlemse bioscopen en hij weet dus langzamerhand precies, wat zijn jeugdig publiek graag ziet. Voor dit jaar heeft hij een bijzonder attrac tief programma samengesteld, waarin natuurlijk ook weer de traditionele wed strijd is opgenomen. Die wedstrijd staat dit jaar in het kader van de wie lersport. De jongelui zullen vanaf vrijdag wor den uitgenodigd om elkaar op home trainers een soort stilstaande fiet sen te beconcurreren. Na veertien dagen, op donderdag 7 augustus, ko men de winnaars tegen elkaar uit. Montagne heeft een reeks bijzonder mooie prijzen beschikbaar, zoals een kinderfiets, een autoped, een voetbal, een paar voetbalschoenen. De Haar lemse wielersportvereniging „De Kam pioen", die de home-trainers voor deze wedstrijden heeft afgestaan, heeft ook gezorgd, dat zijn erelid Gerrit Voor- ting compleet met gele trui op 7 augustus zelf naar de Rembrandt- bioscoop komt om de prijzen uit te reiken. Intussen heeft Ger Montagne vanaf vrijdag in zijn jeugdvariété een com plete circuspiste te gast, waarin mr. Alrenzo zijn vijf gedresseerde ponies presenteert. In samenwerking met de stichting „Haarlems Bloei" treedt gedurende de maand augustus het poppentheater van Jan Nelissen, „Het Kleine Wereldtoneel", weer op in de Vleeshal. Iedere middag, behalve op zondag, is er om half drie een kindervoorstelling en op vrijdag-, zater dag- en zondagavond wordt er 's avonds een voorstelling voor de ouderen gegeven. Tijdens de kindervoorstellingen worden sprookjes gespeeld van de gebroeders Grimm en van Hans Chr. Andersen. Voor de ouderen worden korte opera's uitge voerd en verder enige kolderstukken en een poppencabaret. De voorstellingen- jeeks begint op 4 augustus en eindigt op augustus. 29 Advertentie Brandstof 1 I,. 0p 17 xr -n. Vier portieren. (Veiligi') 6 maanden garantie in'ci arblnnn Prima verwarming in p?ijs begrepen.' CINEMA-PALACE: Bij de Luchtbescher ming, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: Sneeuwwitje en de zeven dwergen, a. 1.; 10.30 uur. FRANS HALS: In de bus van Coronado, alle leeft., 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Und Abends in die Scala, a. L; 2, 4.15, 7. 9.15 uur. LUXOR: Paris Holiday, a. 1.; 2, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: Trouwe kameraden, a. L; 10.30 uur. MINERVA: Geef 'm de sporen, a. 1.: 2.30 uur. Santa Lucia, a. 1.; 8.15 uur. 5^BiiANDT: Arrivederci Roma, a. 1.: 2. *■15. 7, 9.15 uur. 10 30 uurhtend: MontaSnes Jeugdvariété: R2.30Y:7DS.I5 uur de APache"bron. 14 jaar; Tl"®; 9A5 Uu?SPeCteUr-Generaal, a. 1.; ff Donald^^uckf^stan^LaSel^cfhail^J Chaplin, a. 1.; 10.30 uur. «-nariey Donderdag 24 juli Grote Kerk, Haarlem, 15 uur: Orgelbe speling door de studenten aan de Orgel academie. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Beiaard- bespeling door Peter Maassen, stadsbeiaar- dier van Breda. Krocht, Zandvoort: Concert door de Har monie N.Z.H. BEVALLEN van een ZOON: G. J. Glas -Heuvelman; J. E. Mijnders-Weijers; C. E. Thorborg-Thoolen; N. Maarssen-Kem- penaar; P. M. van der Poll-Diender; F. C. Bönker-van der Meer 2; C. Heijman- Swolfs; E. M. J. van der Niet-Berkhout 2; C. Hooglugt-Overdam 2 Van een DOCHTER: T. C. R. Koppel- man-Alders; G. de Cleir-Burger; E. P. van Althuis-van Riet; W. B. A M. Zwa- neveld-Hooij OVERLEDEN; M. van Tol, 75 j., Spaarne; H. A. de Zwart 2 j. Duven- voordestraat; J. Kuiper. 17 j„ Haze- paterslaan; C. J. Weijers, 79 j., Maerten van Heemskerkstr ONDERTROUWD: J. B. Lubbers en ri A- Weggelaar en A. Vlietstra; M. Kriebel en E. G. Vroom. GETROUWD: E. A. M. Muschter en T. Hardesmeets; N. P. M. Roozen In Xan Leeuwen; G- J- Schriever en W. P. Goezinnen; P riorée en M. Poots; A. H. A. Bom en M. P. w. Koster. ning toch wel in heel schrille tegenstel ling stond tot een aanvrage van een bij zondere school, die zij dezer dagen on der ogen had gehad, en waarin de ge meente zeer veel ook noodzakelijke dingen geschrapt had. Zelfs had de gemeente nog meer bezuinigd dan de rijksinspecteur nodig had geoordeeld. Mevrouw van der Wall (P.v.d.A) liet dit niet op zich zitten en verklaarde, dat het haar juist had verwonderd, dat de aanvrage ten behoeve "an het stedelijk lyceum zo goedkoop was geweest. De voorzitter voegde daar een beetje wre velig aan toe, dat de wethouder van On derwijs noch B. en W. als geheel ervan beticht konden worden het bijzonder on derwijs achter te stellen bij het open baar onderwijs. Als tweede punt stond op de agen da een voorstel, regelende de terug koop van bouwgrond van de NEMAVO Was het voorstel reeds te elfder ure ingediend, nog later kwam een wijzi ging voorgesteld door het College, om de kosten van grondoverdracht voor gemeenterekening te nemen. Wethou der Happé deelde mee, dat NEMAVO die in „Sinnevelt" een groot aantal flats en ééngezinswoningen zou bou wen maar in gebreke is gebleven als gevolg van de bestedingsbeperking, weer iets gevonden had, op grond waarvan zij meende te mogen eisen, dat de volledige boete-bepalingen niet toepasselijk waren. De wethouder ver klaarde dat de gemeente had aange boden de kosten van grondoverdracht op zich te nemen, teneinde het con flict met de N.V. zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Men heeft nu andere gegadigden en wil daar mee zo snel mogelijk zaken doen. Mevrouw Scheltema (WD) begreep dat allemaal wel, al kon zij niet inzien dat de NEMAVO ook maar enig recht van spreken heeft. Zij waarschuwde B. en W. voor 'n soortgelijke situatie in de toekomst te waken en wethouder Hap pé zegde dat graag toe. Hij herinnerde er overigens aan, dat de NEMAVO reeds een belangrijk renteverlies heeft geleden door deze transactie. Het vakantieprogramma in de katho lieke Haarlemse speeltuinen voor donderdag 24 juli luidt: Kindervreugd, Godfried van Bouil lonstraat: Filmvoorstellingen in de zaal van het clubhuis voor alle kinderen vanaf zeven jaar: 10.30 en 15.30 uur. Zaanenoord, Zaanenstraat: Wandel tocht naar de Kennemerduinen voor kinderen van 9 tot 14 jaar. Vertrek om half tien vanaf de tuin. (Van onze honkbalmedewerker) Met een krachtige verdediging, en een schitterende aanval, is het Haarlemse honkbalnegental erin geslaagd het Ame rikaanse team Intrepit, dat bestond uit de beste spelers van het Amerikaanse smaldeed dat dezer lagen ons land be zoekt, met 4—0 eronder te houden. Met groot lef waren de Amerikanen, haast een uur te laat, de grasmat van EDO opgekomen. Direct begonnen zij de zwakke plekken in de Haarlemse verdediging af te tasten. Drie onmoge lijk harde ballen verwdenen hoog in het verre veld. Maar driemaal stond daar ook een Haarlemse speler klaar om het gevaar te keren. In de Haarlemse slagbeurt bleek alleen Jole de uitste kende neger werper Johnson te kunnen bespelen. Zijn honkslag leverde echter niets op. Ruud Jongeling, die de Haar lemse verdediging in handen had raakte ingespeeld, en heeft de gasten toen niet veel kansen meer gegeven. Alleen Johnson en Haygood, een briljante korte stop, kwamen tot gave tikken. Aan de Haarlemse zijde ging het beter. In de tweede slagbeurt veroverde Oosterbaan een vrije loop. Leo Kops, weer geheel hersteld, plaatste een zeer fraaie honk slag, waarop Oosterbaan kon scoren 1-0. Twee innings later scoorde Oosterbaaj: opnieuw. Nu was het een tweehonkslag van Nico Tromp die als een granaat De straatverlichting langs de Zand- voortselaan te Zandvoort is reeds ge ruime tijd een aanleiding tot gerecht vaardigde klachten van de weggebrui kers. Ten eerste omdat de lantaarns al leen aan de noordzijde zyn geplaatst, vervolgens omdat de licht-capaciteit van de lantaarns onvoldoende is. In verband met de al jaren hangende plannen tot verbreding van de Zand- voortselaan (een verbreding welke aan de zuidzjjde zal plaatsvinden) heeft men destijds doelbewust de lantaarns alleen aan de noordzijde geplaatst. Door het ontbreken van de zuidelijke „partners" kwam de onvolkomen licht-capaciteit van die lantaarns duidelijk tot uiting. Hoewel de gemeente Zandvoort de grond die nodig is voor de verbreding van de Zandvoortselaan reeds in eigendom heeft verkregen, is op korte termijn uitvoering van dit werk niet te verwachten. De financiën spelen hierbij vanzelfsprekend ook een rol. HiSü«-ï?ei ?e,h'erl van de straatverlich- tpr o?» zÜn de laatste jaren ech- nrach?i °T vorderingen gemaakt. De dorpsstraten tlng der Zandvoortse SSfW" en -wegen met T-L-arma- Dat menaJZn 1een sPrekend bewijs. Dat men van gemeentewege de Zand- In tegenstelling tot een eerder gepu bliceerd bericht omtrent de kinderuit zending van de Haarlemse Smt Vincen- tiusvereniging op 27]uli,waarm ver meld staat, dat de kinderen, die met bussen reizen, om zeven uur zouden ver trekken, delen wij mede dat het vertrek nader is bepaald op "e|.en plaats van vertrek is het Kenaupark te Haarlem. Op het dezer dagen gehouden exa men voor Lingerie en Costuum naaien aan de Molenwerfslaan te Heemstede, slaagden alle candidaten. Zij mochten een diploma in ontvangst nemen. Yoor Lmgerie: Elle Derelaard, An neke Maas, Hanny v. d. Braak, Willy v. Bentum, Joke v. Zeist, Willy v.d. 9?rry Drager, Fien der Kin- deren en Truus Molenaar. Voor Lingerie: Elle Doolaard, An- Mol en Irene Weijers en op het coupeu- s,e oiwoerlAgel}ouden te Haarlem Cisca I' p!' Ajinie Smits, Toos Kol, Ada Paap Ria Harms, G. v. Bakel en Adrie van Aken. ORGELACADEMIE - In het stad- huis te Haarlem zal vrijdag 25 juli de sluiting plaatsvinden van de vierde Zo mer Academie voor Orgel, die deze maand in Haarlem is gehouden. De sluiting wordt verricht door burge meester mr. O. P. F. M. Cremers tij dens een bijeenkomst die om vijf uur be gint. voortselaan niet vergeten is, blijkt uit de proefverlichting welke nabjj de Ken- nemerweg werd opgesteld. Men wil daaruit conclusies trekken aangaande het meest wenselijke systeem van ver lichting. Er zijn lantaarns geplaatst met natrium-, T-L- en kwikverlichting. Maandagavond hebben burgemeester en wethouders, vergezeld van techni sche ambtenaren en politie-functi- onarissen deze proefverlichting in ogen schouw genomen. T bewoners van de Zandvoortselaan wachten nu met enige spanning af, tot welk resultaat deze proefneming heeft geleid en wanneer de gemeenteraad een voorstel tot verbetering der straatver- lichting te behandelen zal krijgen. tussen de Amerikanen insloeg 20. In de laatste slagbeurt kwamen zowel Jole, door een fout, als de Zwart met een vrije loop op de honken. Houtkamp plaatste toen een geraffineerde stootslag, waar door beide in uitstekende scoringspositie kwamen. Dit was 't moment voor Oos terbaan. Onhoudbaar vloog de bal door het middenveld, en 40 was het voor de Haarlemmers. De laatste poging van P,sïen om althans de eer te redden mislukte, want Piet de Nieuwe, die al een paar maal had geexcelleerd, liet even, midden tussen de Amerikanen een staaltje vangtechniek zien, dat hen van ontzag vervulde. Hij moest dan ook hun gelukwensen in ontvangst ne men. In Amsterdam speelde een US vloot team tegen Ajax. Slecht werpen van Reggie Smith (Ajax) en van zijn collega, maakte het treffen nog spannend. Ajax won met 98. In Rotterdam speelde de Amerikanen tegen het Rotterdamse negental. Ook hier hadden zij een zeer zwakke werper. Bij Rotterdam stond Tonni Markensteijn (Neptunus) op de werpplaats. Deze heeft hen vrijwel geen kans gegeven. Rotterdam won met 50. De honkbalbond heeft voor het eerst in haar bestaan, een bekercompetitie georganiseerd. Deze wedstrijden worden op avonden in de v/eek gespeeld, en du ren zeven innings of ander half uur. Nu de rondes van de lagere klasse voorbij zijn begint het programma in teressant te worden. Deze week worden de volgende wedstrijden gespeeld: woensdag 23 juli Shellde Meer in Am sterdam. In Haarlem komen de volgende Tams in het veld: woensdag 23 juli SC HaarlemBloemendaal en HCK THB. donderdag 24 juli in het Noor dersportpark HHCRCH. Alle wed strijden beginnen om zeven uur. Bjj het kruispunt Spanjaardslaan- Zuiderhoutlaan te Haarlem zijn gister morgen drie personenauto's op elkaar gereden. De oorzaak van het ongeval was gelegen in het feit, dat de voor ste van de drie wagens stopte voor een personenauto, waarvan de motor was afgeslagen. Een auto die achter de stil houdende wagen reed, botste tegen de auto en tot overmaat van ramp reed een derde auto tegen de achterste van de twee stilstaande voertuigen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Wel liepen de auto's schade op aan de, respectievelijk, voor- en achterzijde. Morgen is het precies 4 maanden geleden, dat een begin werd gemaakt met het slopen van de spoorbrug over het Noord zeekanaal te Velsen. Twee draglines hebben dag aan dag de grond wegge- knabbeld. Tot nu werd 14.500.000 kg schroot aan de Hoogovens te IJmuiden afgeleverd. Het plekje, dat de draglines nog over hadden, is nu zo klein gewor den, dat zij vandaag worden overgehesen op drijvende pontons. De firma Mantel en Korting uit Amsterdam, die de brug sloopt, schat nog ongeveer een maand werk te hebben. Daarna zullen nog de vier kolossen van pijlers gesloopt moe ten worden. Dit laatste werk is echter nog niet aanbesteed. Hoe komt het eigenlijk, dat met een net vis gevangen wordt? Deze vraag lijkt op het eerste gezicht erg simpel. Je kunt de mazen zo klein maken, dat de vis er niet door ontsnappen kan. Maar volgens de biologen staat het nog helemaal niet vast, dat met een treilnet vhn grote mazen, waardoor de vis wat zijn dikte betreft gemakkelijk zou kun nen ontsnappen, niet nog veel meer ge vangen zou kunnen worden. Het tegen deel is althans nog niet bewezen. Moet de haring het net zien om zich te laten vangen? Of Iaat de haring zich juist vangen als hü het net niet ziet? Ook op deze vraag is nog geen definitief antwoord gegeven. Men weet niet hoe de vis reageert op het net. Een net, dat met grote kracht door het water wordt voortgetrokken, veroorzaakt een drukgolf, die voor het net uitgaat. Is deze drukgolf voor de haring een seintje, dat hy bedreigd wordt? Al deze vragen zijn onderwerp geweest van een oriënterend onderzoek, dat de heer drs. J. J. Zijlstra, een van de biologen van het rijksinstituut voor visserijonderzoek te IJmuiden, heeft in gesteld tijdens een 14 daagse reis met het visserij-onderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelsz". Het is een voorlopig onderzoek geweest, dat de basis moet leggen voor verdere onderzoekingen. Ook de ontsnappingskansen in de ver schillende delen van een treilnet zijn onderzocht. De kuil, waarin de gevangen haring verzameld wordt, heeft mazen van ongeveer 4 cm. Daar ontsnapt de haring dus niet. Maar het voomet heeft grotere mazen, vooraan zelfs wel van 14 cm. Door middel van stukjes om- hullingsnet heeft men kunnen nagaan, dat hier inderdaad vrij veel haring ont snapt. Onderwerp van onderzoek is ook, in 7,„7 succes had afgewerkt. E Voor de eerste klasse A heren van de zomerwaterpolocompetitie is ge speeld de wedstrijd DWRHVGB. Het werd een vlotte strijd waarin DWR het zich niet liet aanzien dat het team reeds gedoemd is de volgende compe titie in de tweede klasse uit te komen. Het was aan beide kanten een gaan en komen voor het doel, maar even zovele keren werden de schoten door de doelverdedigers goed beoordeeld. In de eerste helft wist alleen Dick Meu- lenberg met een boogbal voor HVGB te scoren. Kort daarna kreeg Meulenberg een strafworp te nemen maar de bal werd het veld in gesla gen. DWR ging in de aanval maar een duel tussen de DWR-midvoor Kol- lerie en de HVGB-midachter Fred Meijer was er de oorzaak van dat de scheidsrechter de aanval liet stoppen om de duellerenden het water uit te sturen. De spelers bleven toeschouwer tot Meulenberg een HVGB-aanval met Advertentie in haar nieuwste film Plaatsbewijzen 2 dagen vooruit aan de kassa, vanaf 10 uur. Telef. uitsluitend voor de zelfde dag. Langzaam maar zeker winnen de gladiolen veld op de weke lijkse keuringen in Haarlem. Hoewel nog niet overstelpend, was de aanvoer van deze bloemen maandag toch reeds groot en zelfs was er reeds een inzending van Konijnenburg en Mark uit Noordwyk, waarin niet min der dan 33 variëteiten acte de présen- ce gaven. Er waren zeer mooie soorten onder; niet alleen bonte butterflies, maar ook vrijwel eenkleurige grootbloemigen in verschillende tinten. Van de klein- en middelgrote variëteiten noteerden we de oranje Binkie, Walt Disney, room geel met bloedrode vlek, Ares, roomwit met scharlaken, Variation, rose en scharlaken, Mecki, licht en donkerrood, Mariette, zalmgeel en scharlaken, Me lodie, rose met lichtrode vlek en Fe- mina, rose met bloedrode vlek. Voorts d?ker> lichtgeel en rood, Arioso, roomwit en paars, Remy, lichtgeel, en rnVi» Anderson, licht zalm, beide met Midinette, roomgeel met scharlaken, Ariette, rosewit met kar- JSSLf? Story, rosewit met scharlaken nlA}s eenkleurigen in het klei- Sfif Jagen we dan n°S de licht- Tom Thumb Cn de scharIakenrode Van de grootbloemigen bespraken we LiGselotte 011 IiïiposBirt d© vorig© week reeds. Daar stonden nu bij de diep flu- weelblauwe Leonardo da Vinei en de lichtpaarse Botticelli, Buffon mooi ro se met klein karmijn streepje, Dante, mauve met donkere vlek, de glanzend witte Snow Peak, Pablo Casals, room wit rose in de keel met scharla ken vlek, en de eenkleurig donkerrode Fire Flame. Andere roden waren Auber en Francis Beacon. Promenade is lichtblauw met donkere vlek en Fara day is eenkleurig blauw maar donker der dan Promenade. Tenslotte mogen vermeld worden Goldpiece, eenkleurig lichtgeel, La Bohème, groen-geel in zalm verlopend naar de randen, en Pe ter Pears, fraai zalmgetint met klein rood vlekje. A. J. Turnhout, Noordwijk, liet nog maals zijn stevige zaailing zien in het lichtrood met witte vlek. De naam Danny Kay kon geen. genade vinden bij de commissie vooraleer de inzender de schriftelijke toestemming van dit idool veler bioscoopbezoekers kan tonen! P. Bijvoet en Co, Overveen, maakte wederom furore met de beste oranje primulinus Troef, en Jonkman-Hulse bosch, Sassenheim, verwierf met zijn rode Cupido het Getuigschrift van Verdienste. J. J. de Wit Cz„ Boven- karspel, bracht bloemen van de licht violette La Parisienne van knollen in de maat 8-10, waarnaar we ook de kwa liteit moesten afmeten. H. J. Salman en Zn. Noordwijk liet in prima kwaliteit de lichtrode Victory Day zien, alsmede Lavender Beauty, de rose Perosi en de lichtrode Norvica. Een aardige verschijning is Miss Ame rica, wit, rose geschaduwd, met bloed rode vlek. Victory Day werd ook getoond door K. Kooy, St. Pancras, in gezelschap van de rose Lovely Melody, Brides Maid en Regal, èn Debby, die een opvallende, gloeiend oranje kleur bezit. C. J. Wigchert en Zn., Santpoort bracht een vaas met de rose City of Alkmaar, stevig en best, en P. v.d. Meer Cz„ Noordwijk, Naranjita van de vorige week, Pamplona zeer don ker Hulot-blauw, en Miranda, rose met licht vlekje. Schitterende kwaliteit lelies bracht A. Schoon uit Akersloot. Veertig bollen van Lilium speciosum rubrum magni- ficum met niet minder dan 1065 kel ken aan stengels van 1 y2 meter lengte. Inzender kreeg er welverdiend het Ge tuigschrift voor cultuur voor. Een vaas speciosum roseum was mede van de partij. Jan Tym-Roozendaal, Andijk- West, liet een viertal zaailingen van Li lium Maxwell zien in verschillende scha keringen oranje, min of meer gespik keld. Het waren mooie brede, rykbloei- ende trossen. De bloemen van Ismene calathina Advance, ingezonden door P. Visser Cz„ St. Pancras, zagen er wat „verweerd" uit. P. van Henshergen, Hil- legom, bracht zjjn onvermijdelijke Bro- diaea laxa, alsmede de mooie donker paarse, kleine kogelronde Allium sphae- rocephalum. Na een langdurige ziekte is gisteren te zijnen huize te Haarlem overleden de heer J. Salman, oud-hoofdbestuurs lid van de Nederlandse Katholieke Land- arbeidersbond „St.-Deusdedit". De heer Salman is zeventig jaar ge worden. Van het begin af aan heeft de heer Salman behoord tot de pioniers van de bond, waarvan hij in 1917 hoofdbestuurs lid werd. In 1918 werd hij benoemd tot secretaris, een functie, die hij meer dan 30 jaar heeft vervuld. Toen hij we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de bond verlaten moest, werd hij om zijn verdiensten be giftigd met de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. Het werkterrein van de heer Salman lag voornamelijk in Zuid-Holland, waar hij zich bezig hield met de problemen van de tuinbouw. Ook was hij een van de oprichters van het kinderbijslag fonds voor de tuinbouw. De heer Salman zal vrijdag begraven worden. De zusters Aloysine en Godebertha vieren heden in het klooster der zus ters Franciscanessen van Alverna in Aerdenhout haar 60-jarig professiefeest. Vanmorgen droeg rector H. A. J. Roosen een plechtige Hoogmis op in het klooster met assistentie van twee neven van zuster Aloysine, de eerw. heren A. Fleurbaay en A. de Spie- geleire. Het feest wordt vandaag kerke lijk en door de familieleden des zusters gevierd. Beide zusters zijn 8? jaar oud en ge nieten thans van hun welverdiende rust na een werkzaam en stichtend leven. Zuster Godebertha, it Duitsland gebo ren, heeft jarenlang huishoudelijk werk gedaan. Zuster Aloysine was lange ja ren werkzaam bij het lager onderwijs. In 1930 werd zij overste van het kloos ter der zusters in Warmond. In 1934 werd zij overste te Bodegraven en in 1944 overste van het St. Lidwinakloos- ter in Haarlem Noord. Sinds 1956 is zij rustend. succes had afgewerkt. Kort daarna keerde HVGB terug en een voorzet van Hogeland stelde Kees Dekker in de ge legenheid om met een drukbal de HVGB-voorsprong op 30 te brengen. Nadat midvoor Kollerie enige keren vergeefs gepoogd had de DWR-achter- stand te verkleinen, werd de HVGB- keeper met een achterwaarts schot van Jan Smit verrast. Toen begin Jan Sint (DWR) een overtreding en kreeg HVGB een spelersmeerderheid. Een schot van de vrijliggende HVGB-mid- voor Hogeland werd door de doelman Spaans tot hoekworp verwerkt, waarna Meulenberg de bal in het doel schoot. Enkele overrompelende DWR-aanvallen werden in de kiem gesmoord, maar na een schot van Wisker tikte Kollerie de bal in het doel. Wederom zette DWR alles in, maar het bleek noodlottig want Boon kwam geheel vrij voor het doel te liggen; hij kreeg de bal en scoorde. Jan Sint die de gehele wedstrijd door zeer doortastend zowel in de achterhoe de als in de voorhoede had gespeeld zag tenslotte zijn zwoegen met een doel punt beloond: 53. In de eerste klasse B zijn de papieren van HPC enigszins in waarde geste gen door een gelijkspel in de wedstrijd tegen AZ'70. De Heemstedenaren heb ben nu vier punten en krijgen donder dag 31 juli als laatste tegenstander UZ SC dat vijf punten heeft thuis op bezoek. De Utrechtenaren moeten echter eerst nog tegen RZC en het is voor de Heemstedenaren van belang dat de punten naar Rotterdam gaan. De wedstrijd VZV 1DAW 1 die voor de tweede klasse A werd gespeeld werd vooraf gegaan door het aanbieden van bloemen door de VZV-aanvoerder Swier aan DAW-aanvoerder Weck ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van DAW. DAW is ook nu ongeslagen uit de strijd gekomen, al zag het er in het begin niet naar uit. Met een door slagbal opende midvoor Swier de score voor VZV, waarna Jan Kobus in snel tempo met de bal voor het DAW-doel verscheen en niet aarzelde met schie ten. Na deze 20 voorsprong riep DAW de Velsenaren een halt toe. Een ver schot van Broeke trof de roos, waarna Taco Riet de achterstand wegwerkte. Na rust was DAW niet meer te hou den. Regelmatig haperde er iets in de VZV-verdediging en DAW maakte daar van een nuttig gebruik. Ekkel opende de DAW doelpunten serie waarna van Bekkum, Valk. Riet en tenslotte weder, om Van Bekkum er 27 van maak ten en met deze overwinning de kam pioenstitel voor DAW veilig stelden. VZV is uitgespeeld; DAW krijgt Het Gooi thuis nog op bezoek. DWT 3 heeft in de reserve tweede klasse C beslag op de kampioenstitel gelegd. Gespeeld werd tegen ZIAN 3 dat met 41 geklopt werd. Het was de zevende overwinning voor DWT. DWT 4 heeft voor de reserve tweede klasse B tegen Nereus 3 gespeeld en moest met 51 het onderspit delven. De politie in Heemstede heeft pro ces-verbaal ter zake van verduistering opgemaakt tegen een 60-jarige Heem- stedenaar, die voor zijn patroon, een bloembollenhandelaar, in België onge veer 18.500 franken had geïnd en dat bedrag daar grotendeels aan de roulet te verspeelde. De Heemstedenaar is voorgeleid voor de officier van justi tie in Haarlem. Op verzoek van de Heemsteedse po litie is dezer dagen aan de grens aan gehouden een 54-jarige directeur van een vloerenbedrijf te Heemstede. Hij wordt ervan verdacht ten nadele van zijn bedrijf een bedrag van ongeveer 6.000,te hebben verduisterd. Het geld zou hü vergokt hebben aan Bel gische speeltafels. Zyn aanhouding is geschied op verzoek van zyn mede-fir mant. De man is inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. Bij de voorrangskruising van de Bron- steeweg met de Lanckhorstlaan in Heemstede kwam gistermorgen om streeks elf uur een automobilist in aan- ryding met een scooterbestuurder. De auto reed in de Lanckhorstlaan en wilde de Bronsteeweg oversteken. Hü verleende voorrang aan een autobus, maar zag de scooter, rijdende op laatst genoemde weg, pas toen hy hem niet meer kon ontwijken. De scooter werd ernstig beschadigd, terwijl de auto evenmin onbeschs iigd bleef. De bestuur der van de scooter, een 24-jarige kruide nier uit Heemstede, kreeg verwondin gen aan armen en benen. De politie in Heemstede verzoekt een getuige, de automobilist, die achter de by de aanryding betrokkene reed, zich met haar in verbinding te stellen- hoaverre de drukgolf van het net de vis waarschuwt voor naderend gevaar. Wanneer dat zo is en wanneer daar naast zou blijken, dat de haring niet door overigens voldoende grote mazen wil zwemmen zolang hij die ziet dan zou men kunnen proberen de drukgolf te verminderen door de mazen in het net te vergroten. Volgens de vissers is met een ge taand net minder haring te vangen dan met een ongetaand net. Dit zou er op wijzen, dat de kleur van het net een rol speelt. Maar als met een wit net meer gevangen wordt dan met een getaand net, dan wil dat nog niet zeggen, dat er geen andere kleur is, die wellicht nog betere resultaten zou geven. Ook dit is tydens de laatste reis van de „Willem Beukelsz" onderzocht. Daar toe werden in een treilnet kleine stuk ken telkens door stukjes net van een andere kleur vervangen. In een nauw- mazig omhullingsnet werd de ontsnapte vis opgevangen. Het bleek, dat ver schillende kleuren verschillende uit komsten gaven. Zeven, overigens niet ernstig, gewon den heeft het verkeer in het Haarlem se gebied gisteren geëist. De materiële schade bleef veelal beperkt tot deuken, krassen. In de Nagtzaamstraat werd een zes-jarig meisje aangereden door een vrachtauto met aanhang, toen zy zonder op het verkeer te Ietten links- af de Potgieterstraat wilde inrijden. Het meisje liep schaafwonden en vermoe delijk een hersenschudding op. Een negen-jarig meisje liep een won de aan het achterhoofd op, toen zü op het Zuider Buiten Spaarne tegen een personenauto botste. Het ongeval vond zün oorzaak in het feit, dat een op de bagagedrager van het rijwiel zittend tien-jarig meisje van het rywiel sprong als gevolg waarvan de bestuurster van de fiets begon te slingeren. Op de Baljuwslaan kwam een acht jarig meisje te vallen, toen een tas die zij aan het stuur van haar fiets met zich meevoerde tussen het stuur en haar been geraakte. Zij kreeg schaaf wonden. Om half zeven gisteravond gebeurde op het kruispunt Westelyke Randweg- Pijlslaan een ongeval, waarbij een motor en fiets betrokken waren. Een motorryder, een 19-jarige scheepswerk- tuigkundige uit Alkmaar reed over de westelüke randweg in de richting van Haarlem-noord en kreeg geen voorrang van. aan van de Pülslaan komende wielrijder, een 68-jarige ingenieur uit Haarlem. De beide voertuigen sloegen om en de bestuurders daarvan, alsme de de op de duo van de motor zitten- de echtgenote van de scheepswerktuig- kundige werden tegen het wegdek ge slingerd. De wielryder kreeg een hoofd wonde en ontvellingen aan handen en voeten, de motorryder liep enkele ont vellingen op. De vrouw kreeg geen let- sei. De Heemsteedse politie heeft terzake van joyriding en*diefstal van bromfiet sen proces-verbaal opgemaakt tegen een 15-jarige knaap uit Heemstede. Ver schillende malen stal deze bromfietsen om er mee te gaan toeren, bijvoorbeeld in Zandvoort. Later verstopte hij de bromfietsen in houtgewas om ze bij ge legenheid weer eens te kunnen gebrui ken. De Hoofdstad Operette komt op 25 juli naar Bloemendaal, om in het openluchtthea ter een voorstelling te geven van „Ein Walzertraum". De operette is gedurende het afgelopen seizoen enige malen In de Haarlemse stadsschouwburg te zien ge weest, maar een voorstelling van dit Weense sprookje in de prachtige natuur van het openluchttheater is uiteraard een aparte attractie. De hoofdrollen worden gespeeld door Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzy Schöff- mann, Jan Henderson en de verdere ster ren van het gezelschap. De muzikale lei ding berust weer bij de dirigent van het gezelschap, Wilhelm Rettich. De kostuums zijn ook nu weer ontworpen door het be faamde Weense kostuumhuis Lambert Ho- fer. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3H Ned 1953 8% Ned 1956 3(i Ned 1948 3V. Ned 1950 8)4 Ned 1954 3)4 Ned 1955 1 3-3Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fae Insehr Grtbk 1946 8% B-N.G. Won.bouw 6 Ned. Handel Mfj cert AK.O. Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Onliever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei HoU. Amerika LJjn Kon. Ned. Stoomb. MD Ned. Scheepv Unie H.VJ4. Dell Mb eert A'dam 2)4 '56 1 A'dam '56 A dam CU Rentespaarbr vorlg opening Slot 23/7 93)4 93% 62)4 86)4 85)4 88)4 89 92% 894 93% 937 s 109(4 165% 185% 185\a 192 295)4 178 309 354)4 3547k 258 294)4 292 162.30 162.70 70% 136)4 1357k 136)4 13574 124 123 105.60 105)4 115.50 114 oo 100 99% 109% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KX.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Bteel Stemming: onregelmatig. 21/7 48". 44"s 48% 60% 42% 95% 28 37)4 35% 52% 43% 82% 49)4 48 24% 69% 22/7 47% 44% 48)4 61% 42% 94 28 37% 36% 52)4 43)4 81)4 48% 44% 24%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3