GEEN SLIJTAGE 4: 4 1 Jfe| Esso Eerste Vierdaagse mars ging op de cadans van korte hevige donderslagen „U bent verantwoordelijk voor Nassers „Wij hadden ook een tsaar en U weet wat er gebeurd is" -Pr ij suitr eikiiij Nier-transplantaties in Bostons ziekenhuis Chefarine „4" Paspoorten worden niet duurder Het Kleine Wereldtoneel Israëlische meisjes dragen drijfnat hun pittige charme uit Khroesjtsjev tegen Sjah: Khroesjtsjev op Poolse receptie beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Vrouw overvallen door kleden- verkoper Crisis voorkomen in Venezuela In soppende schoenen door rivierenland Elfjarige Zweedse jongen wordt op operatie voorbereid Jan Nelissen Het is goed wandelen bij doedelzakmuziek Uitbreiding Schiphol Bussen kunnen buurt schap Rijk voorlopig blijven bereiken Blinde jongen slaagt met lof In Gulpen Scooterrijder gedood H. Vader heeft last van kiespijn WOENSDAG 23 JULI 1958 PAGINA Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Vergezeld van donderslagen, verre bliksemflitsen en korte, 'ttaar hevige hoosbuien is het Vierdaagseleger gisteren door da Betuwe getrokken. Op soppende schoenen, in kletsnatte sokken, ^aar onversaagd. In de binnenzeeën van het rivierenland ver dronken figuurlijk 27 wandelaars. Zij kregen te kampen met QHe narigheden, die uit natte kleding en schoeisel voort kunnen tarnen. En dat is niet gering. Het was triest, maar zij konden zich althans nog troosten met de gedachte op weg te zijn geweest. &at konden de 56 hazenharten, die na de plensbuien van maan dagavond en -nacht op de ochtend van de eerste marsdag veilig 'h hun warme bed bleven, niet eens. Al met al trokken er dinsdagmorgen 13.132 wandelaars °ver de Waalbrug het kersen- en pruimenland van de Betuwe tegemoet. Ruim duizend minder had hadden inge schreven, maar het schijnt meer en meer de (slechte) gewoonte te worden van zekere lieden om hun vijf gulden inschrijfgeld te Gebruiken om ergens een week lang goedkoop in Nijmegen onderdak te komen. R.-k. Bond van Woning bouwverenigingen vergadert In bisdommen Haarlem en Rotterdam Uitstel en vrijstelling voor onderwijzers Minister Staf treft speciale maatregelen Minister van defensie afgetreden en verbannen Noordhollandse Staten: Militaire dienst Advertentie Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering De steen die in reliëf Jan Nelissens beroep uitbeeldt, prijkt niet, zoals in de vroegere-eeuwse huizen van Amsterdamse ambachtslieden en hande laars, in de gevel van zijn woning in Amstelveen maar staat tussen het groen van zijn voortuintje. Drie harlekijns dansen erop en bij de deur is nog ergens in dansende letters geschilderd: poppenspeler. Lui onderuit in zijn stoel hangend, vertelt hij dat hij hard gewerkt heeft de laatste jaren en dat de tijd van echt hongerlijden nu wel in het verleden ligt. Hij heeft het in deze komkommermaanden zelfs bar druk. Hij heeft gespeeld in het Holland Festival, met zijn poppen persiflages van de hoog-culturele bedrijvigheden gegeven, van Frangois Villon, van Schönbergs Von Heute auf Morgen, dat bij Jan Nelissen Von Morgen auf Uebermorgen heet en van Bartóks Wonderbaarlijke Mandarijn, waarin tot slot van een „fruitballet" de mandarijn op een citroenpers wordt uitgeperst. Tussen de drukke be drijven door moet hij zich bezig houden met het inrichten van een Amstel- landse boerderij aan de Poel, die hij van Nieuwer-Amstels burgemeester aangeboden heeft gekregen om er een poppenspeelcentrum van te maken. Handpoppenspelers als hij en marionettenspelers zullen er in de tot thea ter te verbouwen stal voorstellingen geven. In de overige ruimte kan hij zijn atelier vestigen en zijn kostelijke verzameling van 150 poppen en zijn attributen opbergen. „Kom mee naar boven, dan zal ik je die oude knarren laten zien," zegt hij. Op zijn zolder, waar overal foto's en affiches en oude prenten hangen, staat een houten staketsel met een spiegel ervoor, een oefen- poppenkast. In de kasten hangen de poppen, de hele verzameling van macabere, liefelijke, schoolmeesterachtige en bazige poppen met hun starre koppen en hun slappe jurken. „Kijk, deze twee heeft De Haas, de bekende man van de Kruiswegstaties, nog gemaakt. Ze waren voor Bastien en Bastienne bestemd, maar ik vond ze zo griezelig dat ik ze voor Strawinsky heb gebruikt." Hij wijst in de rijen een bizar gezelschap met onheilsgezich ten aan. „Die heb ik nodig voor de Faust van Marlowe, waarmee ik straks voor de dag kom. Een heerlijk stuk. Ik heb het vroeger in Maastricht al eens gespeeld." Dan komen de verhalen over Maastricht waar hij direct na de oorlog de Poesjenellenkelder is begonnen. Hij is er tot '53 geweest, wilde wat anders, heeft toen bij Geesink en zelfs Nicolaas Kroese wat rondgehangen tot het deftige Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam zich over hem ontfermde. Kort daarna speelde hij op het Paleis Soestdijk, maakte een tournee voor Philips, fleurde op zijn manier Rotterdam Ahoy, de E 55 en laatstelijk Het Atoom wat op en nu kent men Jan Nelissen wel overal waar men hem nodig kan hebben. „Straks ga ik een maand op de bonnefooi in de Haarlemse Vleeshal spelen en dat zal wel goed gaan. In Haarlem houdt men van poppenspel. Poppenspel is een beetje high brow, moet je weten." Jan Nelissen, in Amsterdam geboren als een van de velen in een gezin van de concertzanger Nelissen, heeft een groot deel van zijn jeugd in Haarlem doorgebracht. „Ik kreeg van mijn vader een Jan Klaasen en een Katrijn, daar speelde ik mee. We waren een heel gek gezin. We voerden onder elkaar opera's op, helemaal in stijl. Albert de Klerk en Andrè Rieu waren er altijd bij. Ik had mijn eigen circus, speelde wat toneel en piano, enfin, uit dit alles wordt de poppenspeler geboren." Het gesprek dwaalt telkens af. „Net als op school. Ik kon niet goed teren en had veel te veel fantasie om me bij mijn werk te houden," zegt hij. „Ik heb in Haarlem nog drie jaar op de kunstnijverheidschool gezeten. Na de oorlog ben ik van beroep poppenspeler geworden." Jan Nelissen is nu 40 jaar, heeft zes kinderen van wie de oudste acht is en nu is hij zover dat hij bijna geen avond vrij heeft en op woensdag- en zaterdagmiddag school kinderen bezig houdt. Tegenwoordig, sinds hij anderhalf jaar lessen heeft gevolgd bij Charles Vos, maakt hij de meeste poppen zelf. De Kostumering is al sinds jaar en dag de afdeling van zijn echtgenote Het zijn yaardlige. gevoelige handen die zulke prachtige typen, met elk als het ware zijn eigen karikaturale leven, vorm kunnen geven. Terwijl de hazenharten zich nog eens behaaglijk omdraaiden en de slimme riken zich in hun goedkope kosthuizen Verkneukelden over eigen uitgeslapen heid, riep de voorhoede van het leger de melkmeisjes in Bemmel een vrolijk goedenmorgen toe. De zon brak uit de hevels los en vervulde de wandelaars haet bedrieglijke hoop. Het kw.eke de tachement uit Israël, als immer favo- rlet bjj het Vierdaagse publiek, ver hoogde het tempo. Zestien meisjes, vrouwelijke militairen, lopen er in deze groep mee, leden van het korps „Cheel Naschiem". De samentrekking van de- Ze naam luidt in het hebreeuws „Cheen" Wat tegelijkertijd ook charme betekent, een eigenschap die de pittige meiskes pok in een drijfnat uniform niet ver laat Het zag er in de beginuren nog al hoopgevend uit. Maar toen tegen tie nen het gros van de Breunese's wan- delschare Eist in het vizier kreeg, pakten loodgrijze wolkenmassa's sa men, die al spoedig voor de nodige en onbarmhartige opfrissertjes zorg den. Korte, hevige slagregens, afge wisseld door al even korte perioden van priemende zonneschijndie de damp uit wandelaars en wegen deed slaan. Vele wandelaars kwamen daar door in de verleiding in hun natte plunje te blijven doorlopen, wat vele pijnlijke schaafwonden opleverde door schurend natte kleding en schoeisel. Hoe harder de regen neerstroomde, "°e luider er van brandewijn en an- °ere traditionele Vierdaagse folklore Werd gezongen. Eist bereikten de meeste wandelaars hog droog, zodat zij ferm en nog in pit- hg tempo de tribune met officials en Hiime aanhang passeerden. In Valburg •Vegen velen hun eerste natte pak, pdanks het feit, dat de bevolking, har- 'e'ijk als altijd, bij iedere bui deuren en Schuren uitnodigend open zette. Het me deleven langs het parcours laat trou wens nooit te wensen over. Niet alleen jh Nijmegen, maar ook in de wijde om- wek is de Vierdaagse een begrip. De Parcoursen worden maar zelden gewij- i „en iedereen heeft zo z'n vaste pun- rC °W WeJfr te strijken. De Rode Kruis posten nadden al evenmin over gebrek aan belangstelling te blagen. Stijve spie ren en blaren waren op de eerste dag J*-n fe rdaaSse veel voorko kende verschijnselen en het lag ook duinen het raam der verwachtingen. Regen is voor de Vierdaagseloper al 'Ven funest als brandende zon. Welgemoed trok het lange bonte lint yoorwaarts. De luchtmachtkapel en en- kele Engelse bands zorgden hier en flaar voor pittige marsmuziek en me- wandelaar bemerkte voor het eerst Van z'n leven boe plezierig het wande- *en is op de klagende tonen van doedel zakken. De zwakke broeders, die de training hun laars hadden gelapt en de Vier- De Vijfhuizerweg zal voorlopig tot het buurtschap Rijk intact blijven en bij Rijk komt vaarschijniyk een circuit ten behoeve van de autobussen. Dit deel de de gedeputeerde Blaauwboer giste ren tijdens de Noordhollandse Staten vergadering mede, toen een voorstel aan de orde kwam om enkele wegge deelten nabij het buurtschap Rijk aan het openbaar verkeer te onttrekken, in verband met de voorgenomen uitbrei ding van Schiphol. De gedeputeerde deelde eveneens mee, dat eerst een noodweg zal worden gemaakt, eer men de andere weggedeel ten afsluit. Men zal alles in het werk stellen om het ongerief voor de bewo ners zo gering mogelijk te doen zpn. En wat de bewoners betreft, die hun huizen moeten verlaten voor de uit breiding van Schiphol: Haarlemmer meer heeft toegezegd in 1960 woningen voor hen gereed te hebben, wanneer het buurtschap Rijk verdwenen moet zijn. Zolang hun huizen blijven staan zullen zij van gas. licht en water voor zien blijven. Enige wandelgroepen in de Vierdaagse tussen Lent en Bemmel Luchtfoto-ANP) In het in Cairo verschijnende blad „Al Ahram" vertelt de hoofdredacteur Moustafa Amin, die gewoonlijk president Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek op diens reizen vergezelt, het relaas over Nassers reis naar Moskou en naar Damascus. Aldus bericht U.P.I. Nasser was aan boord van het staatsie-jacht „Al Hoeria", toen hij het nieuws over de Amerikaanse landingen in Libanon vernam. Het schip bevond zich buiten de Italiaanse haven Brindisi en werd geëscorteerd door de torpedobootjagers „EI Nasser" en „El Zaffer", op weg naar Alexandrië, aldus Amin. Nasser zond onmid dellijk een telegram naar de Russische premier Khroesjtsjev met het ver zoek een vliegtuig naar Brioni te zenden om hem naar Moskou over te bren gen. H(j stapte vervolgens op de „El Nasser", die met volle kracht koers zette naar Brioni, in Joegoslavië, vanwaar hij juist was vertrokken. De paspoorten in Amsterdam, Haar lem en Hilversum worden niet duurder. Het verlengen ervan in deze gemeenten, evenals in Bloemendaal, Bussum en Heemstede evenmin. Met 34 tegen 23 stemmen hebben de Staten van Noord holland gisteren een desbetreffend voor stel van G.S. van de hand gewezen, i Deze gemeenten zijn enige tijd geleden aangewezen door de Commissaris der Koningin om zelfstandig paspoorten af l te geven of te verlengen. Men wilde nu hierop provinciale leges heffen van i vijftig cent. De meeste statenleden waren van oor deel, dat de paspoorten niet onnodig duur gemaakt moeten worden. De nieu we heffing zou de provincie circa f 15000 per jaar hebben opgebracht, terwijl de kosten hooguit f 1200 per jaar belopen. Een 12-jarige blinde jongen. Robbie Remmen, leerling van het blinden instituut „St. Henricus", heeft met goed gevolg deelgenomen aan het praktijk examen kantoorstenograaf te Grave. Robbie had geen enkel cijfer beneden de 9, zodat de examinatoren hem het predicaat „met lof" verleenden. De prestatie van de blinde jongen is des te groter, als men weet, dat over het algemeen kandidaten van 18 jaar en ouder aan het examen deelnemen. In de regel wordt 30 tot 40 procent van hen afgewezen. Het bestuur van de Ne derlandse associatie voor praktijkexa mens heeft besloten het diploma per soonlijk aan Robbie uit te reiken. Dinsdagmiddag is bij een ernstige botsing op de rijksweg te Gulpen tus sen een scooter en een auto de 24-jarige T. uit Diegem (België) op slag gedood. T. reed met zijn scooter ter hoogte van hotel „De oude Geul" in de richting Vaals. Zijn zuster en haar verloofde reden op een tweede scooter vlak achter hem. Uit de tegenovergestelde richting naderde een personenwagen, eveneens bestuurd door een Belg. Deze wagen is, vlak voordat hij de scooter zou passe ren, gaan slippen, schoot over de linker weghelft, schei te in volle vaart T. met zijn scooter schoot over de wegberm en kwam al slingerend weer op de rij baan terecht. Het dagelijks bestuur van de Stichting Centraal Beraad Amateuristi sche Muziekbeoefening is als volgt sa mengesteld: Wouter Paap, voorzitter. Johan van den Boogert, secretaris. Ad Heerkens, penningmeester. In een geïmproviseerde rede tijdens een receptie in Moskou ter gelegenheid van de Poolse nationale feestdag heeft de Russische premier, Khroesjtsjev, een beroep gedaan op de Verenigde Staten en Groot-Brittannië „genoeg wijsheid en begrip op te brengen om hun strijdkrachten uit Libanon en Jor danië terug te trekken," aldus meldt United Press International. Khroesj- tjsev sprak op de Poolse ambassade op zijn gewone wijze, voor de vuist weg, over alle problemen en tegen iedereen. De Sovjet-leider toonde zich volgens Reuter zeer verheugd over de „scheu ring" in het Pact van Bagdad en hij verwelkomde het nieuwe regime in Irak. „Wij begroeten de nieuwe pre mier wegens zijn onbevreesdheid en stoer karakter," aldus Khroesjtsjev. Over zijn recente geheime bespreking m Moskou met president Nasser van de ®r?nigde Arabische republiek zei de op de Oosterhoutsedfok Indachten. De St.-Stevenstoren lachte aen duidelijk toe, maar bij iedere kocht y&n de dijk bleek de toren verder weg staan en de Waalbrug kwam slechts wrgend naderbij. Op dit beruchte stuk »an de eerste parcoursdag sneuvelden ?an ook de meeste uitvallers. Zij zul- jen vandaag op de tweede dag, die door groene land van Maas en Waal voert "iet meer van de partij zijn. Voor hen «enoort de Vierdaagse reeds tot het verleden. "fkkeri een overeenstemming Abereiwi hoewel ik een t en hij. dat niet is" H« if ,?,P.vattlngen en ik eer- W« Praatten erover hoe de *Jan(i van de imperialisten tegenge- houden kan worden, hoe alles geregeld kan worden zodat er geen oorlo| in het Midden-Oosten zal komen, zodat de nieuwe Iraakse republiek sterker en on afhankelijker kan worden, welke koers zij ook nemen mag. Dat is haar eigen zaak." „Ik kan me voorstellen," aldus Khroesjtsjev, „hoe blij Jordanië is met de aanwezigheid van Britse troe pen. Ditzelfde Jordanië, dat ze twee jaar geleden kwijt raakte." „Wie vroeg de Britse troepen terug te komen? Ko ning Hoessein. Een koning die het ver trouwen van zijn volk heeft verloren kan niet voortbestaan op de spitsen van vreemde bajonetten. Wij hadden ook een sterke tsaar en u allen weet wat met hem i„ gebeurd. Hetzelfde lot zal alle koningen achterhalen die op vreemde bajonetten vertrouwen." Advertentie Bij pijn, griep o) .landerig" gevoel zorgt een enkel tablet Jat U weer met plezier Uw werk kunt doen I niï°6« enkele jaren geleden het mi- msterig van o., K. en W. moest wor- rt», uitgebreid is men op de goede ge achte gekomen, dat het gebouw waar w„i hoeders van de kunsten zetelen, hoi een extraatje aan sier mocht heb- dft Hieraan is het te danken, dat hi- .ministerie over een ruime hall 1-schikt, die weliswaar bij onze Hol- - udse zin voor plechtstatigheid vry lp,? 's uitgevallen, maar die in cjUer geval met meer smaak is mge- k,,ut dan men doorgaans in 's Rijks Urelen aantreft. toef deze stemmige hall, waarin de ziir, ,paste kur>sten op kunstige wijze dn toegepast, werden dinsdagochtend la- PrDzen uitgereikt voor de Neder- keni e winaars van de Europese te- iaa„ I?"".en opstellenwedstrijd van dit Mpov.*- 'nister Cals kon zelf bij deze t ontigheid niet aanwezig zijn, maar Sen Ps ,voor de Jeugdige aanwezi- dan ?p uZ I mjnst al indrukwekkend Van h P ,1 deHf te hebben gezien is eil ministeriële werkvertrek. Het breertn„d<Y' dle omlijst is met een een o goudmozaiek; een ingang voor hiinifP'oriteit en zo hoort het ook: een deur vf' le zetelt achter een grauwe totrto kamer zoveel spreekt niet overiLnt u D® bewlndsrnan had het zMn directeur-generaal van ^t onderwijs, mr J. G. M Broek- toe to tgevaardigd om de winnaars rtuni Jpreken- Deze keek zijn audito- zo eens aan en zei: het is eigen lijk wel merkwaardig, wij zitten hier dag in, dag uit te praten over net onderwijs, maar levende leerlingen krijgen wjj op het ministerie zelden of nooit te zien. Vandaar waarschijn lijk dat het departement zijn jeugdi ge gasten op armstoelen had gezet; de autoriteiten, juryleden en ouders, die de plechtigheid mede bijwoonden, za- ie2, daarachter op gewone stoelen. Er konden heel wat prijzen worden uitgereikt. St. Paulus moet zich ver- g,ls'.nebben toen hij schreef, dat slechts een van degenen, die deel neemt aan de wedloop, bekroond kan worden, aldus mr. Broekman. Onge veer 24.000 leerlingen van middelba re scholen en kweekscholen in ons land hebben meegedaan aan de wed strijd, die georganiseerd werd door het Nederlands comité „Europese schooldag". Na selectie bleven er vijf tekeningen en 14 opstellen over, die in aanmerking kwamen voor een der negen internationale of een der tien in ternationale prijzen en wat voor prijzen! Naast boekenbonnen van vijf tien tot veertig gulden voor de 12- tot 16-jarigen waren voor de 16-tot 18-ja- jarigen beschikbaar een reis door België, Luxemburg, Lotharingen, langs de Rijn naar Bonn en Keulen met een bezoek aan het Roergebied, Den Haag en Rotterdam, een verblijf van acht dagen in Rome, een reis naar en verblijf in een internationaal kamp te Grasse (Alpes-Maritimes), idem voor een internationaal kamp te Essex, een rondreis door Duits land en een verblijf in België. Dat ïpkt wel de moeite van het deelne men aan deze wedstrijd waard. Toch zou de deelname nog groter kunnen zyn, aldus mgr. mr. F. Op de Coul, die als voorzitter van het Nederlands comité bij deze gelegenheid ook het woord voerde; het schijnt echter, dat den zijnatSte nogal veel wedstrij- De jongste deelnemers (12 tot 14 ifa„i™0este-n een tekening maken, te plaatsen m een zaal, waar men in1}fnnf-p1nPlHen U-j het kuitenland zou ontvangen, de middengroep (14 tot 16 jaar) kreeg als opgave een opstel, waarin tot uitdrukking zou komen, dat alle Europese landen op elkaar zijn aangewezen en de 16- tot 18-jari- gen moesten in een opstel aangeven in welke mate de Europese samenwerking ieders leven zal beïnvloeden. De be kroonde tekeningen hingen in de hall van het ministerie; met de opstel len deed men echter nogal geheimzin nig. Het enige, wat we erover ge hoord hebben is, dat een der prijswin naars schreef: „In een hel van vuur en staal kwamen wij ter wereld". Geluk kig, dat hij daarvan pas achteraf weet heeft gekregen, zei de heer Broekman terloops. Na de prijsuitreiking serveerde de overheid haar gasten een kopje kof- fie met petit-four het was tenslot te feest. Maar een van de prijswin naars had nog het meest belangstel ling voor suikerzakjes bij de kof fie; je kunt een prijs winnen in een Europese wedstrijd, een hand krij gen van de directeur-generaal en een departementaal persbulletin, waarin je naam vermeld staat, maar een sui kerzakje van het ministerie is ook wat waard. i Daar wachtte hem een TU-104, waar mee hij onmiddellijk naar Moskou ver trok om er drie uur later aan te ko men. Nasser bleef slechts twee dagen bij Khroesjtsjev in diens landhuis bui ten Moskou en vertrok vrijdag naar het Midden-Oosten. Maar daar was een in tense activiteit van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken aan voorafgegaan. Om 1 uur in de nacht van donderdag op vrijdag was de Iraan- se ambassadeur in Moskou uit zijn bed gehaald en op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden. De minister verzocht hem toestemming te verlenen voor het vliegen over Iraans grondge bied door een Russisch vliegtuig. In Te heran had de Russische ambassadeur zich op hetzelfde ogenblik bij de Iraan- se minister van buitenlandse zaken ge meld. „Kameraad Nikita Khroesjtsjev heeft mij opgedragen u mee te delen, dat een speciaal Russisch vliegtuig Iraans grondgebied zal overvliegen omstreeks tien uur deze morgen en dat hij zijne Majesteit de Sjah persoon lijk verantwoordelijk stelt voor de vei ligheid van dit vliegtuig," aldus ver klaarde hij tegenover de Iraanse minis ter van buitenlandse zaken. Het vliegtuig vloog door de gewone luchtcorridor over Teheran en zette ver volgens koers naar Bagdad, waar het even laag over de Iraakse hoofdstad scheerde, zodat Nasser de stad goed kon zien. Zaterdag 26 juli begint 's morgens om half elf de jaarvergadering van de r.-k. Bond van Woningbouwverenigin gen in de bisdommen Haarlem en Rot terdam. Op de agenda staan naast de jaarverslagen van de secretaris en van de financiële commissie een bestuurs verkiezing, een voorstel tot verhoging van de contributie en een inleiding door drs. W. J. Kusters over het onderwerp „Mens en Woning". In zjjn jaarverslag maakt de secre taris melding van het feit, dat in 1957 een poging is gedaan om tot samen werking van de besturen van de ver enigingen in de verschillende rayonste komen. De resultaten van de poging zijn evenwel niet bevredigend gebleken, mogelijk doordat men van de wenselijk heid van een dergelijke samenwerking niet overtuigd is, terwijl door de ver enigingsbesturen gevreesd wordt, dat hun zelfstandigheid wordt aangetast. In middels is in het rayon IJmond een plan tot vorming van een federatie in bewerking. In 1957 waren 56 verenigingen als lid ingeschreven. Deze exploiteerden 17355 woningen, 1771 woningen meer dan in 1956. Het aantal woningen, dat in aan bouw is, is niet bekend, maar volgens een ruwe schatting bedraagt dat 2500. Uit het financieel jaaroverzicht blijkt, dat de Bond de winst- en verliesreke ning heeft afgesloten met een batig sal do van 796,05. Paus Pius XII heeft momenteel last van kiespijn 1 die een lichte verhoging van zijn lichaamstemperatuur heeft ver oorzaakt, aldus heeft U.P.I. uit het Va- ticaan vernomen. Hij is thans onder be handeling van dr. Curzio Kruska. In dien de behandeling onmiddellijk vol tooid kan worden zal de Paus morgen naar zijn zomerverblijf in Castelgandol- fo vertrekken. Zo niet, dan zal hij zijn vertrek tot zaterdag moeten uitstellen. In overleg met zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de minister van oorlog de vol gende maatregelen genomen: Gedurende het schooljaar 1958-1959 zal in zo ruim mogelijke mate ver- j vroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwijzers, die een betrekking willen gaan vervullen bij een school voor lager onderwijs. Hierbij zal echter rekening moeten worden gehou den met de wettelijke minimnmduur der eerste oefening, terwijl de militaire dienstbelangen zich niet tegen ver vroegd verlof mogen verzetten. Voorts zal aan onderwijzers die ge durende het gehele schooljaar 1957-1958 uitstel van eerste oefening hebben ge noten en werkzaam zijn en blijven aan scholen in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden en in plattelandsgemeenten in het Noordoosten van ons land vrij stelling worden verleend indien blijkt, dat zij een onmisbare plaats bezetten en op generlei wijze in hun vervanging kan worden voorzien. Het ligt in het voornemen de vrij stelling driemaal en wel tot 1 ja nuari 1962 tijdelijk en da.-ma, indien op die datum nog aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan, voor goed te verlenen. Tenslotte zal aan 70 onderwijzers, die dit jaar de volledige onderwijzers akte behalen, voor het schooljaar 1958-1959 uitstel van eerste oefening worden verleend mits zij een be trekking bjj het lager onderwijs aan vaarden in een onmisbare functie, waarin niet op andere wjjze kan wor den voorzien. In de gemeente Zoelen bij Hel kwam een onbekende bij de familie Koedam vloerkleden te koop aanbieden. Toen de vrouw des huizes hierop niet wilde in gaan vroeg de onbekende om geld. Toen zij ook dit weigerde sloeg hij de vrouw, die alleen thuis was, tegen de grond. Hij ging daarna ijlings op de vlucht. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Enige maanden geleden werden in de zelfde woning enige honderden guldens ontvreemd. De dader werd achterhaald en veroordeeld. Generaal Castro Leon, de Venezolaan se minister van defensie, heeft onder druk van de openbare mening en van alle politieke groepen, zijn ontslag moe ten indienen. Een politieke crisis, die naar men vreesde met bloedvergieten gepaard zou gaan, is daarmee voor komen. Naar verluidt zal 4e generaal met 14 officieren van zjjn aanhang on middellijk „verbannen" worden Generaal Castro Leon had, zich als woordvoerder van het leger opwerpend, van de regeringsjunta het aftreden ge- eist van ministers die lid zjjn van de democratische actie en die volgens Leon communistische sympathieën hebben. De Venezolaanse vakverenigingen heb ben voor vandaag een staking afgekon digd van 11 uur 's morgens tot 6 uur 's middags bij wjjze van betoging voor president Larrazabal. De niertransplantatie, die men wil toepassen op de elfjarige Nils-Olov Wissell, die na een ongeluk in Motala, Zweden, naar het Peter Pent Brigham- ziekenhuis te Boston is gebracht, is nog niet uitgevoerd. Men is nog steeds bezig de lichaamsfuncties van de jon gen zoveel mogelijk in overeenstem ming te brengen met de processen in het lichaam van de persoon die de te transplanteren nier beschikbaar heeft gesteld, aldus bericht U.P.I. Nils Olov raakte bjj het ongeluk zijn enige nier kwijt en wordt thans met een „kunstmatige nier", bloedtransfu sies en voortdurend medisch toezicht te Boston in het leven gehouden. Hjj heeft reeds tweemaal beendermerg toe gediend gekregen, dat zijn moeder be schikbaar had gesteld. Deze mergtrans- fusies zijn het belangrijkste onderdeel van het „nivelleringsproces" zonder hetwelk de niertransplantatie geen kans van slagen heeft. 45 medici artsen, chirurgen, in ternisten, analysten zjjn bij de geplande operatie betrokken. De voorbereidingen van een niertrans plantatie tussen nauw aan elkaar verwante personen er zjjn slechts enkele van deze transplantaties gelukt zijn veelomvattend. Bij Nils-Olov wordt voor de eerste keer een nier getransplanteerd tussen niet aan el kaar verwante mensen. Daarom is een zo uitgebreid mogelijke gelijk schakeling van de lichaamsfuncties nodig. Eerst wanneer de medici er in geslaagd zijn dit proces tot een goed einde te brengen en wanneer vaststaat dat de algemene lichaams toestand van de jongen een ingrij pende operatie toelaat, zal tot de transplantatie besloten worden. De medische staf van het ziekenhuis te Boston Is van oordeel dat, gegeven een zorgvuldige voorbereiding, de ope ratie evenveel kans op succes biedt als niertransplantaties tussen nauw aan elkaar verwante mensen, bijvoor beeld tweelingen. Inmiddels is James Ray, oud 24 jaar, genezen uit het Peter Pent Brigham- ziekenhuis ontslagen. Zes weken gele den werd uit het lichaam van zijn twee lingbroer Henry een nier op James overgeplaatst. Deze operatie lukte en beide patiënten zjjn volkomen gezond ontslagen. Het is de negende maal in de medische geschiedenis d„t een nier transplantatie tussen tweelingen met succes is bekroond. Het Peter Pent Brigham-ziekenhuis heeft zich op dit soort operaties ge specialiseerd: zeven van de succesvol le ingrepen werden hier verricht, el ders in Amerika en in Canada werden de twee andere met succes bekroond. Twee niertransplantaties die in Boston ondernomen waren zijn mislukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5