Niet alle Fransen blijken hoogmoedigdik en dom MOEDER LIESJE HEEFT EEN ZOON Rotterdam roept de hulp van twee hoogleraren in Kruiswoordraadsel Wgïïïïr UOOman m Vietnamezen maken nader kennis met Europeanen Elektrische schrijfmachine voor spastisch kind Enige uitingsmogelijkheid Geen Zomerfeest voor communisten Directeur D.S.C.C. Haarlem Explosie bedreigt Zweeds dorp Buschauffeur verkocht kaartjes ten eigen bate De Docbter vaxx de 0eAen^a^e^i Thans in Amsterdam In Oost-Berlijn Amerikanen tegen communisten beschermd Nasser bereid naar New York te gaan Ruim twee ton voor parlementaire reizen Lachend zelfportret geëxposeerd „Waarheid" heel slecht bij kas Verkeersongeluk bij Heerde Twee doden Jongste prinsessen naar Frankrijk vertrokken Drs. R. van WeeH benoemd Benzine stroomt uit ondergronds depot Fraude bij trambedrijf SAMENWERKING AAN DE WATERWEG /mwiiiiiuiiimMIIII! VRIJDAG 25 JULI 1958 PAGINA —I «üM p*-: M 1 Bijzondere stempels Mutaties bij de marine küü 29 Svein begint strijdlustig te grommen, maar aangezien er toch niets met Hrap te beginnen valt, keert Eric zich zwijgend om en weinige ogenblikken later zitten zij weer in het zadel. „Groeten aan Olaf", klinkt de stem van oude Hrap hun na. „Wat een botterik", grauwt Svein woest. „Dat zal ik hem betaald zetten, de gek." Terwijl de zonderling hén strijdvaardig nakijkt, tot zij uit het gezicht verdwenen zijn, wenden Eric en Svein on verrichter zake de teugel naar Olafs burcht. De onverklaarbare verdwijning van Erwin begint Eric zorgen te baren. Dat Hrap hen op dit punt niet voor gelogen heeft, staat vast. Erwin is niet bij Hraps huisje geweest. Maar waar dan Heeft hij Ingrids schuilplaats ontdekt Het lijkt niet waarschijn lijk, dat hij dat dan niet aan Eric verteld zou hebben. „Ik geloof, dat je je nodeloos ongerust maakt, Noorman", bromt Svein, als zij knie aan knie door de maannacht voortrijden. „Dat knaapje kan zogezegd best op zich zelf passen, dat heeft hij bewezen. En wie weet is hij al lang op Olafs burcht." Als zij echter na een snelle rit Olafs burcht bereiken, vinden zij Erwins paard niet in de stal. Zwijgend begeeft Eric zich met Svein naar binnen en nauwelijks heeft de Noorman de grote zaal betreden, of zijn in stinct waarschuwt hem, dat er iets broeit. De massieve gestalte van de Berenjager schijnt de hele ruimte te vullen, als hij langzaam van zijn zetel bij de haard ópstaat en breed voor de Noorman gaat staan. En in de stilte klinkt Olafs stem onheilspellend „Ge hebt uw zoon niet gevonden, zie ik, Koning. Hij is dus verdwenen. Het wordt tijd, dat ik weet, wat ik aan je heb." Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag De missie-activiteiten van de katho lieke studenten aan de universiteit van Amsterdam zijn geconcentreerd in de ALMA, de Academische Leken Missie Actie. Dit was aanvankelijk een groep studenten die ofwel het plan hadden na hun studie enige jaren in de missielan den hun werkkring te zoeken als arts, econoom, jurist etc., ook al om daar een katholieke élite te vormen ofwel zjj wilden voor diegenen die „uittrokken" een thuisfront vormen. Tijdens hun stu dententijd bereidden zij zich hierop voor door studie en gebed. Het laatste jaar heeft de ALMA er een zeer belangwekkende activiteit bij gekregen. De Almisten zijn n.l. contacten gaan leggen met de vele buitenlandse studenten, vooral uit de missiegebieden, die studeren aan de universiteiten van West-Europa, en ook in Nederland. Zo hebben zij b.v. zeer goede relaties met de vereni ging van Indonesische studenten in Nederland en de Foreign Student Service, waarin de vele buitenlandse studenten in Nederland georganiseerd zijn. Voor de buitenlandse studenten betekent dit een, overigens vaak aar zelend aanvaarde, steun; zij dreigen immers makkelijk in een isolement te geraken, daar het zepr moeilijk blijkt te zijn hen in de Nederlandse studentenverenigingen op te nemen, zowel vanwege hun wantrouwen te gen het „blanke ras", als door een zekere aversie van de Nederlandse studenten. Bovendien bleven zij tot nu toe veelal verstoken van contac ten met katholieke medestudenten. Voor de Almisten betekent dit een onverwachte kans nu reeds kennis te maken met de mentaliteit van deze studenten, die veelaf afkomstig zijn uit de onderontwikkelde gebieden, die ook de missie-gebieden zijn. Het is dan ook duidelijk, dat de af deling Amsterdam van de ALMA maar al te graag inging op het verzoek van de Mission Cathofiaue Vietnamienne in Parijs een oriëntatietocht door Neder land te organiseren voor een zeventig, in Parijs studerende. Vietnamezen. En zo begon dan hun bezoek in het Brabantse dorpje Hilvarenbeek, dat zich de laatste jaren een respectabele reputatie van gastvrijheid heeft weten Volgens het te West-Berlijn ver- schijnende blad „Bildzeitung" hebben een aantal inwoners van Oost-Berlijn twee Amerikaanse officieren, die in Oost-Berlijn door communistische de monstranten werden lastiggevallen, be schermd tegen de betogers. Toen de communisten die met krijt „handen af van Libanon" op de auto van de officieren schilderden en de banden begonnen stuk te snijden door de Oostberlijners verjaagd wer den, kwamen de inzittenden van drie politie-auto's, die tot dan toe alleen maar hadden toegekeken, tussenbeiden om de communisten te beschermen te gen de andere Oostberlijners. Maar even later hielpen de politiemannen een handje mee, toen de Amerikanen een stukgesneden band gingen verwisselen. Verschillende van zulke incidenten hebben zich voorgedaan en een vijftal Amerikaanse auto's is met geklodder de spreuken in West-Berlijn terugge keerd. De Engelse en Amerikaanse autoriteiten hebben een protest inge diend bij de Russische funktionarissen in Oost-Berlijn. President Nasser is bereid om deel te nemen aan een in New York onder auspiciën van de Verenigde Naties te beleggen topconferentie, zo verneemt U.P.I. uit doorgaans betrouwbare bron te Caïro. Er is nog geen officiële re actie van de Verenigde Arabische Re publiek. Een delegatie uit de Staten-Generaal heeft in 1957 een bezoek gebracht aan Suriname en aan Nederlands Nieuw- Guinea. De hieraan verbonden kosten bedroegen ongeveer 216.500 gulden waardoor het als stelpost uitgetrokken bedrag ad 70.000 dient te worden ver hoogd met 146.500. Aldus luidt de toe lichting bjj een ingediende wijziging op hoofdstuk II van de rijksbegroting. Tijdens de feestzitting ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijks museum in Amsterdam kon jhr. D. C. Röell mededeling doen van de nieuwste aanwinst: Rembrandts lachend zelfpor tret, dat de kunstenaar op ongeveer 23- jarige leeftijd voorstelt. Het is het eerste zelfportret van Rembrandt, dat als definitief bezit dank zij aankoop met steun van de Vereniging Rembrandt zijn intrede in het Rijksmuseum heeft gedaan. Sinds kort is het in de eerste Rembrandtzaal tentoongesteld. te verwerven. Na hun rondreis door Brabant en bezoeken aan diverse fa brieken, na vele voordrachten over Ne derland aanhoord te hebben, zjjn deze studenten dan nu in Amsterdam aan gekomen. Wij troffen hen in de nieuwe mensa aan de Damstraat, allen onver deeld enthousiast over de gastvrijheid en grote Hartelijkheid, waarmee zij hier ontvangen werden. En dat maakt, dachten wij, op hen ook de meeste in druk, dat zij door „de blanken" zo open tegemoet getreden worden. Dit heeft hen in Frankrijk ook het meeste verrast, vertelde een van hen. Hij had, toen hij in Vietnam woonde herinnert u zich, dat Vietnam vroe ger een Franse kolonie was de over tuiging, dat alle Fransen hoogmoedig, dik en dom waren en vooral, dat ze zo veel aten (sic). In Frankrijk had hij nu ontdekt, dat Fransen mensen zijn zo als Vietnamezen: ze zijn hzrteliik, in telligent en eerlijk en vooral, ze zijn bereid Viet^ame'en als geliiKer te be handelen. Wel blijven er naar zijn me ning grote verschillen. Europeanen b.v. zijn materialistischer; en zij praten zo veel, hun gedachten flitsen, in een ge sprek springen zij van het ene op het andere. En dit is beslist geen taalpro bleem; mijn Vietnamese vriend be heerst het Frans voortreffelijk. Ook vindt hij Europeanen in hun denken te nuchter-wetenschapuelijk, te logisch en te analytisch. Zij hebben evenveel aandacht voor het goede, het schone, als voor het lelijke, het slechte, het kwaad. Een Vietnamees zoekt vooral het schone, meende hij; hij wil een ideaal, een idee, de Europeanen wil len de feiten. Zo was hij erg onder de indruk van een van zijn hoogleraren, di» gezegd had: wanneer je iets van mij wilt leren, moet je handelen naar wat Ik zeg, niet naar wat ik doe. De Vietnamees is meer contemplatief, meer beschouwend: hij geeft wel toe b.v. dat de techniek grotere welvaart brengt, ook in Vietnam, maar hij is er bang voor. Hij vreest vermaterialise- ring, verlies van het respect voor fa milie en gezin, zelfs misschien aan tasting van de diepe religiositeit van Vietnam. Vandaar ook, dat hij. ondanks het koloniale verleden, een groot re spect voor de Franse cultuur is blijven behouden. Imm rs het alternatief is Engeland en Amerika, en die is het al leen maar te doen om de handel. Ech ter, boven al deze verschillen uit, zo besloot hij, zullen Europeanen en Viet namezen eikaar mtii. 'uliiver vinden in de eenheid van het geloof. De Nederlandse Almisten waren aanvankelijk wat geschokt door de grote naïeviteit en de vooral zc emo tionele reacties van hun Vietnamese vrienden, maar zij hebben vooral we derom ontdekt, hoeveel mogelijkheden en intensief contact tussen „Óóst en West", ondanks alles, nog biedt! (Van onze Haagse redacteur) De ouders van Paul de Winter, een tienjarige spastische jongen in Den Haag, zijn deze week bijzonder geluk kig gerftaakt met een elektrische schrijf machine, die geschonken werd door een Nederlandse firma. Zoals men weet be schikken veie spastische kinderen over een gezonde geest. De ziekte van Little, waarvan de spastische verlamming efen der vormen is berust op een beschadi ging van verschillende delen der her senen door bloeding of ontsteking en uit zich in stoornissen van de bewe gingsfuncties, zoals stijfheid, gebrek aan coördinatie en vaak onwillekeurige bewegingen. De dikwijls voorkomende grimassen, moeilijkheden bij het spre ken, het Kwijlen en de gebrekkige of on gecoördineerde bewegingen wekken de indruk, dat hef kind dom of zelfs zwak zinnig zou zijn, doch veelal is bij de sterk gestoorde bewegingsfuncties het intellect niet of slechts licht beschadigd. Dit is ook bij deze jongen het geval. Door een beschadiging aan de herse nen, opgedaan bjj zijn geboorte, is hij vrijwel geheel verlamd. In de tien jaren van zijn leven heeft hij nog nooit een Paultje de Winter met zijn nieuwe schrijfmachine. Donderdagavond heeft de CPN in Marcanti te Amsterdam een bijeenkomst gehouden en daarop is o.a. door de partijsecretaris Paul de Groot medege deeld, dat het jaarlijkse „Waarheid-Zo merfeest" deze keer geen doorgang kan vinden. Paul de Groot verklaarde dat de late verkiezingen van dit jaar als spelbreker fungeren, hetgeen een enigs zins duistere uitspraak was. Het is zelfs voor de CPN-leden dui delijk dat het afgelasten van het Waar heid-Zomerfeest (dat altijd een ietwat lunapark-achtige bijeenkomst was) toe geschreven moet worden aan de krappe kas van het partijblad. Nog steeds zijn de advertenties miniem en is het abon nee-aantal gering. De communistische partijbaas kondigde trouwens ook een abonnee-werfactie van De Waarheid aan die in oktober zal worden gehou den. Bij de Bonenburgerbrug over het Apeldoomse Kanaal te Heerde botste vanochtend omstreeks elf uur de 42- jarige bromfietser H. L. uit Bolsward, die achterop zijn tien-jarig dochtertje had, tegen een bestelauto, bestuurd door de 57-jarige G. J. M. uit Zutphen. Vader en dochtertje werden vrijwel op slag gedood. De bestelauto sloeg over de kop, waarbij de bestuurder en een 43- jarige inzittende werden gewond. Het ongeval is waarschijnlijk hieraan te wijten, dat de bromfietser geen voor rang verleende. Vanmorgen om acht uur zijn de prin sessen Margriet en Marijke met haar verzorgster en met enige vriendinnen van de prinsessen Beatrix en Irene van Soesterberg per vliegtuig naar Zuid- Frankrijk vertrokken. vraag kunnen beantwoorden, of zelfs maar „ja" kunnen knikken. Hij heeft ook niet voldoende macht over zijn han den om een pen of potlood vast te hou den of om de toetsen van een normale schrijfmachine aan te slaan. Dpor bemiddeling van de „BOSK", de bond ter behartiging van de belangen van spastici, heeft een grote kantoor- bedrijfsmachinemaatschappü het kind nu een elektrische schrijfmachine ge schonken. De lichte aanslag van deze machine maakt het mogelijk, dat de jongen er mee werkt. De machine werd donderdagochtend overhandigd. Paul de Winter was overgekomen uit het Gooi, waar hij deelneemt aan een padvin- derskamp. Bij het vele blitzlicht der foto grafen en alle andere drukte verliepen de eerste pogingen van het kind om iets op de machine te tikken zeer moeizaam, maar de ervaring heeft uitgewezen, dat door langdurige oetening het spastische kind met normale geestelijke vermo gens op de duur met een dergelijke ma chine overweg kan. De machine geeft het kind de gelegenheid zijn gedachten op een andere manier dan de gebruike lijke over te brengen. Het kind kan be ginnen met bijvoorbeeld voor „ja" de letter j te tikken, voor „moeder" de m enz. De voorzitter van de „BOSK" mr. C. G. v. d Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer, deelde in zijn dank woord mee, dat er naar schatting in ons land ongeveer 5.000 spastische kin deren zijn, waarvan het grootste deel zijn beste kansen mist door gebrek aan een juiste behandeling. De firma, die de machine geschonken heeft, zal ook gratis voor het onderhoud zorgen. Tot directeur van het Diocesaan So ciaal Charitatief Centrum van het bis dom Haarlem Is benoemd drs. R. van Weert, plaatsvervangend hoofd van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappe lijke Zorg te Kerkrade. De heer Van Weert zal zich te Amsterdam vestigen, waar het bureau van het Haarlemse diocees, dat vroeger in Den Haag was, zal worden ingericht. Ht voormalige dio cesane bureau in Den Haag is nu het bureau voor het bisdom Rotterdam ge worden. Ter gelegenheid van de internationale verzamelaarstentoonstelling „Curiosa" zal op 1 en 2 augustus in re Houtrusthal- len te 's Gravênhage een tijdelijk bij postkantoor worden gevestigd. Tijdens het internationale muziekcon cours zal van 1 t.m. 31 augustus te Kerkrade een tijdelijk bij-P.T.T.-kan- toor worden gevestigd in het auto-P.T.T kantoor. De op deze bijkantoren aangenomen gewone, aangetekende en expresse-stuk ken zullen van een afdruk van een bijzonder rubber stempel worden voor zien. De kameel Lies van de Amsterdamse dierentuin Artis, heeft een zoon ter wereld gebracht. Moeder en kind zijn, zoals u ziet, zeer welvarend. In het 3000 inwoners tellende Zuld- zweedse dorp Moheda hebben vannacht slechts weinigen in hun eigen woningen geslapen. Een lekkage, die gisteren ont stond na een explosie in een onder gronds benzinedepot, duurt nog voort en minstens enyele miljoenen liters olie en benzine ziin door de straten van Mo heda gevloeid. De benzinedamp hangt nog steeds ove Moheda en omgeving. De allerstrengste veiligheidsvoorschriften gelden, en de 600 man van leger en politie, die naar het dorp gedirigeerd zjjn, houden streng toezicht op de naleving ervan. Het aansteken van een sigaret, het star ten van een auto, zelfs het neergooien van een stuk gereedschap op een ijzeren putdeksel zouden de noodlottige vonk kunnen veroorzaken, die de explosieve dampen tot ontploffing zou brengen. De soldaten, die gisteren dammen van zandzakken aanlegden en tankauto' vulden met de stromen benzine, konden vandaag niets anders doen dan de wacht houden. Zolang de lucht met benzine damp bezwangerd is kunnen zjj niet aan het werk gaan. Men kan slechts wach ten totdat de benzinedamp verwaaid is en dat kan een kwestie van dagen, wellicht zelfs van een week worden. In het ondergrondse reservoir liggen de .stoffelijke overschotten van-twee bij de explosie gedode arbeiders. Het lichaam van de derde is gisteravond door de wegstromende benzine naar bui ten gevoerd en geborgen. De Amsterdamse recherche heeft een 54-jarige buschauffeur van het gemeen telijk vervoerbedrijf aangehouden on der verdenking van valsheid in geschrif te. De man, die al 20 jaar in dienst is, heeft aan de politie bekend als chauf feur-conducteur van buslijn II de stem pelinkt van gebruikte rittenkaarten te hebben verwijderd en deze kaarten als nieuw aan passagiers te hebben ver kocht. Volgens zijn verklaring zou hij hiermee in zes weken tijds een bedrag'van f 250 hebben verdiend. De fraude kwam aan het licht bij een interne controle van het gemeentelijk vervoerbedrijf. Sedert enige maanden is men bezig de oude stempelinkt te vervangen door een nieuwe soort, die niet meer kan worden uitgewist. Bij deze inkt behoort echter ook een nieuw model stempel. Het zal nog enige tijd duren voordat alle conducteurs hiermee zijn uitgerust. Bij K.E. zijn met ingang van 4 sep tember 1958 bevorderd tot vice-admi- raal de schoutén-bij-nacht W. J- Kruys en G. B. Fortuynen; is met ingang van 1 september 1958 bevorderd tot scnout- btj-nacht van administratie de Kapi tein ter zee van administratie met de tijdelijke rang van commandeur van administratie, J- M- Giel. Tot laat in de avond is de gemeen teraad van Rotterdam gisteren bijeen geweest om te spreken over het vast gelopen overleg tussen de zevenentwin tig gemeenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Als resultaat werd een nota van B. en W., waarin de gang van zaken wordt geschetst gedurende de afgelopen twee jaar, voor kennisge ving aangenomen, waarbij de raad ech ter geheel vrijuit gaat ten opzichte van de nu verder te volgen weg. De raads leden spreken zich derhalve noch uit voor een bovengemeentelijk orgaen, zo als door burgemeester mr. G. E. van Walsum wordt voorgestaan, noch voor een intergemeentelijke regeling van ge meenschappelijke belangen, zoals een tiental andere gemeenten in de Rijn- delta zouden toejuichen. Intussen wer ken twee hoogleraren, prof. mr. D. Si mons te Rotterdam en prof. dr. J. Prins te Utrecht, aan een regeling, die aan de Rotterdamse wensen inzake be langen buiten zijn grondgebied tege moet moet komen. Andere fracties, op de communisten na, steunen echter het college in zijn streven naar annexa tie van het Botlek- en Europoortgebied. Binnenkort zal een desbetreffend voor stel worden ingediend. De burgemeester verklaarde overi gens, dat het overleg tussen de ver schillende gemeentebesturen nog niet geheel tot een einde was gekomen, maar de kans tot overeenstemming m de bestuurscommissie acht hij per soonlijk vrij gering. Hij zette 'voorts uiteen, tot welke moeilijkheden het zou leiden als het Botlekgebied en de Euro poort niet binnen de grenzen van Rot terdam zouden worden getrokken. De gemeentebesturen van Rozenburg en Spijkenisse zijn van hun aanvankelij ke standpunt afgeweken en stellen zich nu een gezamenlijk beheer van de ha vengebieden voor. Van die exploitatie kunnen zij wellicht wel profijt trekken, aldus de burgemeester, maar niet de verplichtingen opbrengen. Hij noemde het verlangen van Rotterdam om de ha vens, die het zelf ontwerpt, graaft en financiert, in eigen beheer te hebben, volstrekt redelijk. Het front van tien burgemeesters, onder aanvoering van de burgemees ter van Vlaardingen, beschouwde mr. Van Walsum eerder als een schijnfront, daar het gebaseerd is op negatieve argumenten. Wat voor waarde heeft overleg dan nog, zo vroeg hij zich af. Daarom is het be- ter het gesprek op te schorten en eerst de grenswijzigingen aanhangig te maken. Dit laatste kan namelijk geen uitstel meer lijden. De betrok ken gemeenten worden, zo meende de voorzitter, bovendien door de Rot terdamse plannen niet benadeeld. Wat nu de controverse aangaat tus sen burgemeester van Walsum en de tien andere gemeentebestuurders zette de voorzitter van de Rotterdamse raad uiteen, dat hij persoonlijk voor stander is van een zelfstandige behar tiging van gemeenschappelijke belan gen, terwijl zijn collega's meer gepor teerd zijn voor een gemeenschappelijke behartiging van belangen. De tweede methode zal nooit leiden tot de eerste, reden waarom mr. van Walsum zijn idee van een bovengemeentelijk orgaan met kracht wil handhaven. Er staat hem een districtsorgaan voor ogen, waarvan de leden door mid del van gemeenschappelijke verkiezin gen in de betrokken gemeenten be noemd zouden worden. In elk geval meende hij, dat de tijd was gekomen om de grondslag te leggen voor een openbaar lichaam dat gemeenschappe lijke belangen behartigt. De wet Ge meenschappelijke Regelingen is naar zijn oordeel voor andere omstandighe den bedoeld. Met een bovengemeen telijk orgaan staan de gemeenten el kaar ook niet zozeer naar het leven en valt de zelfstandigheid van iedere partner ook beter te bepalen. Om even wel een adempauze te verkrijgen zou nu eerst de annexatie een feit moeten zijn. Burgemeester van Walsum gaf toe, dat de gang van zaken in het interge meentelijk overleg voor hem persoon lijk een teleurstelling betekende. Hij had gehoopt een basis te kunnen scheppen voor een verder vergelijk, maar het scheen dat de tijd er nog niet rijp voor was. Mr. van Walsum gaf overigens van zijn voornemen blijk om onverminderd bij te dragen aan de verheldering van het inzicht, want hij had de ervaring dat de essentialia in deze materie dikwijls niet worden be seft. Horizontaal: 1. uurwerk; 4. draad; 8. nu en dan; 11. als onder (afk.)12. herkauwer; 13v -|e z°nne- god; 15. of eerder (afk.), 16. kleur; 17. vorm van niezen; 19. jongensnaam; 20. telwoord; 22. europese vulkaan; 25. deel v. Amerika (afk.); 26. Europeaan; 28. persbureau; 31. klein takje; 33. maan stand (afk.); 35. heilige (afk.); 36. deel v. h. hoofd; 38. gewas; 39 plaats m Overijsel; 40. steekwapen 41. pers. voornaamw. 42. bestaat; 44. vreemde munt (afk.); 46. strafwerktuig; 48. Officieel stuk; 50. vreemde munt (afk.); 51. borduursel; 53. bedorven; 55. melk- kiier; 57. sportterm; 58. bekende mo torraces (afk.); 60. grondtoon; 61. godheid; 63. gewicht (afk.); 64. klein fa yw7~; persoon; 65. op dit moment; 66. de jongere (afk.); 67. watering; 69. het romeins imperium (afk.) 71. ambtshal ve (Lat. afk.); 73. vruchtennat; 75. rivier in Duitsland; 77. energie; 79. tegen; 81. de Heer zij Lof (Lat. afk.); 82. vlijt; 84. slimheid; 86. ambtshalve (Lat. afk.); 89. titel (afk.); 91. water in Friesland; 93. behoeftige; 95. voorbeeld; 96. huidbeschadiging; 98. voetbalclub; 99. zangnoot; 100. en omgekeerd (afk.); 102. lofdicht; 103. bijbelse naam; 105. wig; 107. deel v. h. hoofd; 110. zijrivier van de Donau; 112. eer, aanzien; 115. morsdoek; 116. werkelijk; 118. geldstuk. Verticaal: 1. voertuig; 2. metaal; 3. voertuig; 5. onbedorven; 6. in orde; 7. plaats in Duitsland; 8. duivel; 9. plaats in Limburg; 10. vreemde munt; 17. deel v. e. Franse ontkenning; 18. be kende motorraces (afk.); 21. oever; 23. vochtig; 24. inwendig orgaan; 25. deel der V.S.; 27. meisjesnaam; 29. uitein de; 30. uitbouw; 32. Nederland (afk.); 34.fris; 35. teken van verdriet; 37. geogr. aanduiding (afk.); 41. deel v. e. schip; 43. steun; 45. Middelbaar Technische School (afk.); 46. pers. voornaamwoord; 47. gewicht (afk.); 48. Engels voorzetsel; 49. vogelprodukt; 50. omroepvereniging; 52. kwajongen; 54. voegwoord; 56. rangtelwoord; 57. vogel; 59. steundraad; 60. deel v. d. dag; 62. verdrietig; 68. gelofte; 69. droom (Fr.); 70. uitroep van pijn; 72. vruchtbare plaats; 74. houding; 76. insect; 77. vreemde munt (afk.); 78. soort ver lichting; 80. deel v. d. bijbel (afk.); 81. slingerplant; 83. meisjesnaam; 85. dunne; 87. kleurstof; 88. vogel; 90. plan, gedachte; 92. oorsprong; 94. eer waarde heer (Lat. afk.); 97. de somma van; 99. plant; 101. in orde; 104. insect; 105. eiland in de Middellandse Zee; 106. begrenzing; 108. steeds, altijd; 109. deel v. e. hemd. 111. wintervoertuig; 113. geogr. aanduiding (afk.); 114. kerf; 115. noodsein; 117. verlangen; 119. geheel de jouwe (Fr. afk!). Horizontaal: 1. Rijksmuseum; 2. ake la, - alias; 3. perikel, - ego; 4. prak- kezeren; 5. Elbe, - R.N.; 6. luier, - CJrk; 7. eter, artist; 8. roken, - gt)b! 9. e.p., - nok, - dame; 10. nis, - gaas, - in; 11. eiland, - uk. Verticaal: 1. rappeleren; 2. ijker, - utopie; 3. keramiek, - si; 4. slik, - eren; 5. makker, - noga; 6. eel, - ^sn; 7. Salzburg, - A.D.; 8. el, - eertijds; 9. uier, - kina; 10. mager, - mik; U- sonnetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2