Malversaties met bollen bij de veiling in Lisse 7 HaarlemmeiTiede over leeft nieuwjaar 1959 Tijd brengt raad en misschien voor bewoners bevredigender oplossing SbtakA Marineman (fluitend gewekt) gaf korporaal klap in het gezicht Haarlemmer veroordeeld tot één maand detentie tt evW/tóSo^rtoptW;. Agenda voor Haarlem en omöevin; voor Kapitein door Raad de Scheepvaart gestraft NAAIMACHINES HORLOGES fabrieksrestanten Eis van acht maanden tegen chauffeur wegens diefstal ONWEER! Uit STAD l_ 1 en STREEK Uu) $(a$iu(uGifct fus ca (joccl, Bevoegdheid acht maanden on tnomen Concert deelnemers orgelacademie GEERVLIET ECHT GOUD tegen „DOUBLEPRIJZEfö" ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" VRIJDAG 25 JULI 1958 fAGINA 3 HAARLEMSE RECHTBANK ENGEL. Gr. Houtstr. 181Tel. 14444 Zondagmiddag in Kathedrale Basiliek Nationale uitzendings plechtigheid van missionarissen Kind eruit zendinS Opnieuw wijziging vertrektijd G. J. Wielders jubileert U hoort er weer bij door beter te horen HOORTOESTELLEN HAARLEM Vraagt geheel Koningstraat 11 Telef. 16171 vrijblijvend onze brochures Raadslid Spek stelt vragen over particuliere woningbouw Wat KA1V kan, kan KAK alléén 30-50°/o korting I* horloger Barfeljorisstraat 2 - Tel 13004 - Haarlem MEER DAN WAARSCHIJNLIJK melk Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed Burgerlijke Stand Haarlem Auto niet afgesloten Oplettend optreden van agenten Portefeuille en porte- monnaie lagen voor het grijpen Vragen aan B. en W. van Haarlem over Westelijke Randweg „Laat verkeer van Leidse- vaart onder Randweg doorrijden" Dik Trom in Bloemenndaal Kaarten ook morgen nog verkrijgbaar VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem Draaiorgel „Jupiter" maandag weer te Haarlem Films: Diversen Tentoonstellingen Motorschip verpaan In Grote Kerk A. Krt. Johny Jordaan zingt in Zandvoort Beurs van Amsterdam New York Donderdag hadden zich voor de Haar lemse rechtbank een 51-,jarige loods chef van een veiling te Lisse, een 31- jarige chauffeur uit Lisse en een 53- jarige bloemist uit Sassenheim te ver antwoorden voor diefstal, verduistering en heling van een grote hoeveelheid bloembollen. De loodschef, de hoofdver dachte, was wegens ziekte .liet ver schenen en omdat de officier van jus titie zijn dagvaarding niet wilde intrek ken vroeg mr. G. W. F. van der Valk Bonman, de loodschef by verstek te veroordelen. Na raadkamer wees de rechtbank dit verzoek af. Later werd de zaak aangehouden, omdat de loods chef als getuige diende te verschijnen bij de behandeling van de zaak tegen de bloemist, die de verduisterde bollen had gekocht. Op 21 augustus zal de be. handeling worden voortgezet, waarbij tevens de zaak tegen de loodschef zal dienen. Uit de verklaringen afgelegd voor de politie en voor de rechter-commissaris was gebleken, dat de loodschef bloem bollen achterhield van de veiling en de ze liet vervoeren door de chauffeur van de veiling, die daarvoor een vergoe ding kreeg uit de opbrengst van de bol len. De chauffeur bekende voor de rechtbank 1.150 te hebben ontvangen, Advertentie Alle merken - dus ruime keuze „Gaat en onderwijst alle volkeren en doopt hen in de naam van de Va der, de Zoon en de H. Geest." Deze grootse en alles eisende op dracht van Christus wordt altijd weer vervuld door mensen, die door de ge nade van God de edelmoedigheid op brengen om alles te verlaten. Vroeger gebeurde de officiële uitzen ding en uitreiking der Missiekruisen veelal binnen de muren van de Mis siehuizen. De pauselijke Priester-Missiebond heeft sedert kort het idee opgevat, om heeft sedert kort het idee opgevat, om de grootse uitzending een andere vorm te geven, die misschien nog sterker het grote belang van deze uitzending voor de gehele Kerk benadrukt. Het is een zaak van de Kerk van Ne derland. Daarom zullen achtereenvol gens de Bisschoppen van Nederland, als de door God zelf gestelde herders van de Kerk, de uitzending in hun Ka thedralen verrichten. Zondag zal de Bisschop van Haarlem Mgr. J. P. Huibers in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem aan 380 Missionarissen het missiekruis uit reiken en hun de zending geven om in de naam van Jezus Christus, in de naam van de Heilige Kerk, in de naam van de Kerk van Nederland, in de naam van hun Klooster-oversten de zending van Christus voort te zetten en het Kijk Gods uit te breiden, opdat door alle volkeren aan de Vader eer en glo rie zal worden gebracht. Om twee uur zullen 380 missionaris sen vanuit het Krelagehuis opgaan naar de Kathedraal, waar Mgr. J. P. Hui bers om half drie de plechtigheid zal aanvangen in tegenwoordigheid van de Kloosteroversten, genodigden, vele fa milieleden en belangstellenden. Tegen half drie is de KathedraaL Y°°r iedereen toegankelijk langs de We inSanS aan de Westergracht. ?cns het grote nationale belang !wM„J-nclin8 zal de K.R.O. deze plechtigheid uitzenden. Opnieuw is er een wijziging gekomen in de vertrektijd van de bussen, die zondag 27 juli kinderen onder auspiciën van de Haarlernse Sint Vincentiusver- eniging naar vakantie-oorden elders in he' land zullen brengen. De bus voor Overijssel vertrekt om half negen, ter wijl de overige bussen om kwart vóór negen vertrekken. De heer G. J. Wielders, Hooffman- straat 42 in Haarlem, herdenkt i augustus de dag, dat hij veertig jaar g - leden in dienst trad van het bijkantoo Haarlem van de Twentsche Bank N-V., destijds de Haarlemse Bank vereniging. De heer Wielders is vele jaren lid ge weest van de vrijwillige brandweer en van de vereniging ,,De Negende Lus" van brandweerlieden. Voor en in de oorlog nam hij aktief deel aan de luchtbescherming. maar volgens een andere lezing zou dit bedrag zes a zevenduizend gulden heb ben bedragen. De chauffeur, die in geld- moeilijkheden zat, nam het geld grif aan, maar na enige tijd wilde hij toch de zaak voor de buitenwereld openbaar maken. De loodschef wist hem daar van af te houden en speculeerde daar bij op een rancune, die er bestond tus sen de chauffeur en diens werkgever, de veiling. De chauffeur namelijk moest verhuizen van Noord wijk naar Lisse en een woning betrekken, waarvan de huur 12,50 bedroeg. De chauffeur maakte daartegen bezwaar, omdat zijn salaris te laag was. De veiling zou een en ander wel regelen, maar, omdat ver schillende leden van het kantoorperso neel in hetzelfde blok woonden, eenzelf de huur moesten betalen en een gelijk salaris ontvingen als de chauffeur zag men daarvan af. Uiteindelijk lekten de malversaties toch uit. De bloemist uit Sassenheim ver klaarde gisteren voor de rechtbank niet geweten te hebben, dat het bloembol len betrof die van verduistering afkom stig waren. Hjj had wel gehoord, dat de loodschef op voordelige wijze aan bollen voor hem kon komen, maar hij had nimmer een afspraak gemaakt. De loodschef liet echter verscheidene ma len de chauffeur een hoeveelheid bloem bollen naar de bloemist brengen. De verklaring week overigens geheel af van een eerder afgelegde bekentenis. ,,Wat ik aanvankelijk heb gezegd, was niet de waarheid, maar ik deed het omdat de loodschef mij dat uitdrukkelijk had ge vraagd". De chauffeur, die in plaats van de loodschef als getuige werd ge hoord, kon niet voldoende inlichtingen verstrekken, omdat hij niet bij de be sprekingen tussen de loodschef en de bloemist aanwezig was geweest. ,,De chef heeft mij enkele malen een brief je gegeven, waarop stond, dat ik aan de bloemist bollen moest brengen. Ik heb dat zonder meer gedaan". De rechtbank besloot de behandeling voort te zetten op 21 augustus. De chauffeur hoorde inmiddels ter zake van diefstal in vereniging acht maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. Advertentie zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium,Aditone, Multitone. N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Het A.R.-raadslid D. A. J. Spek heeft aan het college van B. en W. van Haar lem de volgende vragen gesteld. In het antwoord d.d. 17 april 1958, op de door mij aan uw college gestelde vragen betreffende de particuliere wo ningbouw, deelde u mede, dat de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zich tot de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid zou wenden met verzoek de gemeentebesturen in staat te stellen eventueel zelf premie-huurwonin gen te doen bouwen. Op dit verzoek, dat op 24 maart 1.1. is uitgegaan, is d.d. 11 juni 1.1. door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten antwoord van de minister ontvangen waarin Z.Exc. mede deelt, dat hij bereid is om vo.?r- lopig bij wijze van proef voor een tijd vak van drie maande met betrek king tot de gemeentelijke premiebouw weer een enigszins ruimer standpunt te gaan innemen. Hij is thans n.l. bereid om premiebouw door gemeenten mede in gunstige overweging te nemen, in dien het betrokken gemeentebestuur aannemelijk maakt dat het volkshuis- vestingsbelang in de gemeente daar door aanmerkelijk wordt gediend en dat het particuliere initiatief om tot de bouw van premiewoningen te geraken in gebreke blijft. Voorts zullen kapi- taalsmiddelen beschikbaar moeten zijn en de aanbestedingen openbaar moeten worden gehouden. Kunnen B. en W. naar aanleiding hier van mededelen: a. Hoe de situatie t.a.v. de particuliere premiebouw thans is. b. Of er aanleiding is de mogelijkheden die thans voor Haarlem geschapen zijn te benutten en zo ja, wanneer en op welke wijze? Advertentie Advertentie BEVALLEN van een zoon: A. C. J. Moison-van der Landen; A. M. Koo- ijers-van Galen; M. A. Bala-te Paske; H, W. van Esterik-Schildmeijer. BEVALLEN van een dochter: P. P. Ineke-Janus; W. Koot-Peereboom. ONDERTROUWD: P. M. de Jong en C. M. Soff. GETROUWD: J. J. Koning en E. van Loon; G. H. Born en M. de Rie; F Been en H. de Haas; A. de Rover en E. I. de Geus; J. Ausma en J. C. van de Stadt. OVERLEDEN: E. E. Schiering, 76 j., HasselaerspleinA. C. van Bennekum- Diependaal, 85 j., Schouwtjeslaan; C. van Hoof-Klooster, 67 j., Badelochstraat; G Kaasenbrood-Esser, 62 j., Marnix- plein; C. J. Roodt, 64 j., Timorstraat; A. Blankensteen, 79 j„ Leidsestraat; J. Sal man, 70 3 Zwaardstraat; A. J. de Zwaan, 78 Houtplein; H. W. G. Snijders, 53 j„ Spaarndamseweg; H. Goudkade, 62 j„ Gasthuisvest. Het ziet er naar uit, dat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude het nieuwjaar 1959 zal overleven. Dit was niet de bedoeling van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, die immers het oordeel van de gemeenteraden van Haarlem, Haarlemmermeer en Haar lemmerliede e.a. hebben gewaagd over een wetsontwerp, waarbij Haarlemmer liede per 1 januari 1959 zou ophouden te bestaan en haar grondgebied zou wor den verdeeld onder de gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer. De raad van Haarlemmerliede e.a. heeft zich zoals begrijpelijk is ten felste tegen deze bedreiging van het be staan dier gemeente verzet. Haarlem mermeer maakte geen bezwaar tegen n?f+8u°ting van haar gebied, al was men l?c'Paa'd enthousiast over het voor riep een monster-gemeente te wor- pn zn!H^.rvan de afs'and tussen noord- draaet' Wn! m0er dan 20 kilometer be- CTrpnfwii7?jin» m ging accoord met de ftp uithrpfriimr welke een noodzakelijk- Vont hPtcJppn8 Van haar territoir bete- levensbelang is in verband met de woningbouw Inmiddels hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hun£dvieS aan de minister van Binnenlandse Zaken uitgebracht en daarbij alle bezwaar- schriften gevoegd, welke bij hen znn in gediend. Ds minister van Binnenlandse Zaken zal nu moeten beslissen of hy de Koningin zal voorstellen het wets ontwerp bij de Staten Generaal in te dienen. In dat geval moet vooraf nog het advies van de raad van state wor den ingewonnen. Hiermede is ook enige tijd gemoeid. Maar al zou het wetsontwerp binnen kort bij de Tweede Kamer worden in gediend, dan moet nog ernstig betwy- feld worden of de parlementaire be handeling zó snel zal verlopen, dat de wet vóór 1 januari in het staatsblad zal kunnen zijn opgenomen. Immers, de kamer is op reces tot de derde dinsdag van september. Het is niet aan te nemen, dat vóór die datum een voorlopig verslag van het onder zoek van het wetsontwerp zal verschij- vnï1' jDe Tweede Kamer pleegt name- v, et- bezwaren tegen annexaties en opheffing van gemeenten nauwkeurig te onderzoeken. Waar het hier de ophef fing van een gemeente betreft, waar tegen de ingezetenen zich sterk verzet ten, is het niet denkbeeldig, dat de com missie van rapporteurs een onderzoek ter plaatse zal instellen alvorens het voorlopig verslag vast te stellen. Daar na komt de minister van Binnenland se Zaken met een memorie van ant woord. Wanneer men nu verder in aan merking neemt, dat de Tweede Kamer in het najaar al zwaar belast is met de behandeling van de begrotingen voor 1959, dan is het niet waarschijnlijk dat zij in die periode ook nog deze penibele grenswijziging, zal behandelen. In elk geval niet zó tijdig dat indien het ontwerp in de Tweede Kamer een meer derheid mocht behalen ook de Eerste Kamer nog vóór de jaarwisseling daar mede gereed zal komen. Hoe het ook zijin Haarlemmerliede en Spaarnwoude haalt men weer even verlicht adem. Het door Gedeputeer de Staten gestelde tijdschema zal waarschijnlijk niet kunnen worden aangehouden. De tijd zal hier mis schien raad brengen; raad, die kan leiden tot een bevredigende oplossing van de bestuursproblemen rond Haar lemmerliede. 'Cen oplossing, waardoor deze gemeenschap als zelfstandig ge heel behouden kan blijven. Vanmorgen troffen een paar agenten van de Haarlemse politie in (1e Kerk straat op de hoek van de Grote Hout straat een Zwitserse auto aan, waarvan de portieren niet afgesloten waren, ter wijl een portefeuille en een portemon- naie voor het grijpen lagen. Van de in zittenden was geen spoor te bekennen. Er is toen maar een agent bij de wa gen blijven posten tot het de inzitten den beliefden terug te komen. Dit korte bericht werpt een bedenke lijk licht op de lichtzinnigheid van som mige autobezitters. Men hoort vaak van diefstallen uit geparkeerd staande au to's, maar vaak blijkt dat de schuld van de autompbilisten zelf. De zinzit- tenden van de Zwitserse auto vroegen als het ware om diefstal. Dat zjj hun bezittingen teruggevonden hebben bij hun terugkeer, is alleen te danken aan de oplettendheid van de Haarlemse agenten. Het gemeente-raadslid van Haarlem J. W. Th. Fibbe Sr. (VVD) heeft naar aanleiding van het gevaarlijk kruispunt Westelijke Randweg-Leidsevaart aan het college van B. en W. de volgende vra gen gesteld. 1. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat in de voormiddag van donderdag 24 juli wederom een ernstig verkeersongeval heeft plaatsgehad op het nieuwe kruispunt van de Weste lijke Randweg en de Leidsevaart. *s ^et Burgemeester en Wethou ders eveneens bekend, dat er sinds de kortgeleden openstelling van dit kruispunt meer ongevallen zijn voor gekomen. 3. Zijn Burgemeester en Wethouders met mij van mening, dat nu reeds vast staat, dat indien geen verbetering wordt aangebracht nog vele ongeval len zullen volgen. 4. Zijn Burgemeester en Wethouders van mening dat direkt, dus vandaag nog noodmaatregelen moeten worden genomer bv. dat voorbij de aan de stadskant reeds geplaatste borden (einde voorrangsweg) op plm. 50 m. voor de kruising eveneens borden worden geplaatst en ook dat komende van de richting Heemstede op het Haarlemse deel een duidelijke aanwij zing wordt aangebracht voor het dreigend gevaar. 5. Zijn Burgemeester en Wethouders met my van mening, dat hier in feite afdoende veranderingen moeten wor den aangebracht, door het verkeer van de Leidsevaart onder dat van de Wes telijke Randweg te laten doorgaan. Voor de voorstelling van Dik Trom zaterdagmiddag in het openluchttheater te Bloemendaal, die speciaal voor de kinderen van onze abonnees wordt ge- gegeven, zijn tot morgen (zaterdag)mid dag 12 uur kaarten bij het bureau van onze courant Smedestraat 5 Haarlem verkrijgbaar. De voorstelling begint om HALF DRIE. Een 24-jarige machinist bij de Koninklijke Marine, afkomstig uit Haarlem, had op 28 mei van dit jaar aan boord van de kruiser „De Zeven Provinciën" de hondenwacht gehad. Hij begaf zich daarop ter ruste, maar werd een paar uur later hardhandig gewekt door een korporaal, die luid in zijn oor floot, de dekens van hem aftrok en onder zijn voet kietelde. De korporaal, die anderen op dezelfde wijze „goede morgen" wenste, verdween daarop om iemand, die hem dui delijk maakte van deze manier niet gediend te zijn, te rapporteren. De Haarlemmer maakte zich zo kwaad, dat hij de korporaal, toen deze weer de kamer binnenliep, hpetgreep en hem met volle kracht een vuistslag in het gelaat gaf. Hij had zich derhalve voor feitelijke insubordinatie, gepleegd in tijd van oorlog, te verantwoorden voor de Krijgsraad voor de Zeemacht in Den Haag. Zijn zaak diende donder dagmorgen. De fiscaal bij de zeekrijgsraad, mr. N. B. Spoor rekende uit, dat beklaagde in de drie jaar dat hij in dienst is niet minder dan 21 straf fen heeft opgelopen. Een gemiddelde van zeven per jaar vond hij aan de hoge kant. De fiscaal stelde bovendien, dat beklaagde zich met andermans zaken had ingelaten, met het op rapport stellen van een kamergenoot had de Haarlemmer niets te maken zei hij en het gaat niet aan zijn misnoegen met vuistslagen kenbaar te maken. Mr. Spoor vroeg dan ook de maximale straf: twee maanden militaire detentie onvoorwaardelijk. De raadsman, luitenant ter zee I, L. B. Thung vond de manier waarop de korporaal zijn manschappen wekte weinig ge slaagd. Hij stelde dat de Haarlemmer behoefte had aan een gevoel van vrijheid, reeds lange tijd waande hij zich onvrij. De behandeling door de korporaal was dan ook de druppel die de emmer deed over lopen. Beklaagde was, nadat hij de hondenwacht had gelopen, moe en slaperig en de matineuze behandeling op zijn nuchtere maag had de Haarlemmer tot een woede-reactie verleid. Pleiter wilde dit niet goed praten, maar noemde het optreden van beklaagde toch wel begrijpe lijk. Hij vroeg dan ook een lichtere straf. De zeekrijgsraad ging daar in gedeeltelijk met de raadsman mee. Na raadkamer werd de Haar lemmer wegens feitelijke insubordinatie, gepleegd in tijd van oorlog, veroordeeld tot een militaire detentie gedurende één maand on voorwaardelijk. BEVORDERINGEN BIJ POLITIE. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft met ingang van 1 juni 1958 de brigadiers van politie J. Giliam en H. C. Knip bevor derd tot adjudant. De heer Giliam zal als adjudant in dienst worden gesteld bij de Inlichtingendienst, de heer Knip komt als adjudant op het bureau cen trum aan de Smedestraat. Omstreeks zeven uur vanmorgen werd een motorrijder gewond toen hij op het Stationsplein te Haarlem met zijn voer tuig kwam te vallen. De bestuurder naderde de door knipperbollen be schermde oversteekplaats voor voet gangers, toen plotseling een voetganger overstak. De motorrijder poogde op de korte afstand de voetganger te ontwij ken, maar als gevolg daarvan verloor hij de macht over het stuur. Hij raakte de voetganger en sloeg daarna tegen de grond. Hij kreeg een gebroken neus- beentje en enkele lichte verwondingen. De voetganger liep waarschijnlijk om een trein te halen ijlings door en bleef daardoor onbekend. De politie verzoekt hem daarom zich met enig bureau in verbinding te stellen. De politie van Haarlem doet een be roep op hen die getuige zijn geweest van het verkeersongeval dat gistermor gen gebeurde op het kruispunt van de Leidsevaart en de Westelijke Randweg zich met haar in verbinding te stellen. Bij het ongeval waren betrokken een bestelauto van de P.T.T. en een per sonenauto, die bestuurd werd door een Nederlandse koopman, die in Hamburg woont. De auto had een Duits ken teken. In de Grote Houtstraat te Haarlem nabij de verkeerslichten op de hoek van het Verwulft en de Gedempte Oude Gracht zijn gistermiddag omstreeks twaalf uur drie auto's met elkaar in botsing gekomen. De wagen die het verkeerslicht als eerste naderde, stopte voor het verkeerslicht, evenals de auto die er achter reed. De bestuurder van een derde auto wilde eveneens rem men, maar volgens diens verklarmg trapte hij door de rem. De wagen botSte tegen het voor hem staande voertuig en deze schoof tegen de voorste. Bij onderzoek bleek de hoofdremstang van de achterste wagen te zijn gebroken. De auto's werden aan de voor-, achter-, respectievelijk voor- en achterzijde be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het programma van de diverse evenementen in of uitgaande van de verschillende katholieke speeltuinen te Haarlem voor zaterdag 26 juli luidt: Mariagaarde, Westergracht: De kleintjes, die niet met de boottocht van 20 augustus meegaan, trekken naar de speeltuin in Overveen. Zij gaan te voet en vertrekken om twee uur. Terug bij de speeltuin om on geveer half zes. Zaanenoord, Zaanenstraat: Wandel tocht naar het kopje van Bloemen daal voor kinderen van acht tot veertien jaar. Vertrek vanaf de tuin om half tien; terug voor één uur. Overveen, Hendrik Roozenlaan: In Overveen komen de kleuters van de Mariagaarde 4, 5 en 6 jaar op bezoek voor een feestelijke middag. Aanvang half drie. Vanaf maandag gaat het draaiorgel „Jupiter" weer in Haarlem draaien. Het instrument is enige tijd op tournee ge weest. In Duitsland oogstte het zeer veel succes en in Gouda behaalde het tydens een concours de eerste prijs met lof. Het orgel is inmiddels aan een dras tische revisie onderhevig geweest en het is fraaier dan ooit te voren onder de handen van de orgelbouwer K. J. Struis, die er vier weken mee bezig geweest is, vandaan gekomen. Een belangrijke aanwinst in het inwendige van het in strument is ongetwijfeld de grotere windbalg die de heer Struis heeft aan gebracht. Advertentie uit CINEMA-PALACE: Lopen of liften, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Vakantie Jeugdprogram ma Tom en Jerry Festival; 10.30 uur. FRANS HALS: Liebe, Jazz und Übermut, alle leeft.; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Und Abends in die Scala, a. 1. (tweede week), 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Het begon in Parijs, 18 jaar. 11.30 uur. LUXOR: Paris Holiday, alle leeft. (tweede week); 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.): Trouwe ka meraden, a. 1.; 10.30 uur. MINERVAT.m. zo.: Zoek het maar uit, alle leeft. Vr. 2.30, 8.15 u. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Lassy's grote avontuur, alle leeft., 2.30 uur. Ma. en dl.: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw.; 8.15 uur. do-: La strada, 18 jaar; 8.15 uur. REMBRANDT: Scampolo, 14 j.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.)Montagnes Jeugdvanété; 10.30 uur. «OXY: De koning der raketmannen, 14 7. 9.15 uur. Watt en Halfwatt op avontuur, a. 1.; 2.30 Uur. Zo. 2, 4.15 uur. STUDIO: My man Godfrey, a. 1.: 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.): Vakantiepro gramma, a. 1.; 10.30 uur. MUZIEK EN TONEEL Vrijdag 25 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: De Hoofdstad Operette met ,,Ein Walzer- traum". Zaterdag 26 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 14.30 uur: Extra kindervoorstelling: Dik Trom, de held van het circus. Raadhuisplein, Zandvoort, 20.30 uur: Ju bileum-optreden van de Tirolerkapel Haarlem, m.m.v. Johnny Jordaan. Zondag 27 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 15 uur: Concert door het Amerikaans koor van het Skidmore College. Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: Optreden van de folkloristische zang- en dansgroep ..Les Trétaux du Pont" uit St.- Chartier (Frankrijk). Maandag 28 juli Grote Kerk, Haarlem, 15.30 uur: Beiaard- bespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 29 juli Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgelbe speling. Donderdag 31 juli Grote Kerk, Haarlem, 15 uur: Orgelbe speling. Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Beiaard- bespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Raadhuisplein, Zandvoort: Optreden van de Tirolerkapel „De Alpenjagers". Dinsdag 29 juli Strand, Zandvoort: Zandbouwwedstrijd. Donderdag 31 juli Openluchttheater, Bloemendaal, 13 uur: „Hoe Jan Klaassen de kous op zijn kop kreeg", toneelvoorstelling door Arena, uit gaande van de Haarlemse katholieke Ver eniging voor het Gezin. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Heemstede: Historische en grote maquette van Cruquiusmuseum stoommachines Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.3016 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1017 uur; op zon en feestdagen van 1317 uur. T.m. 6 sept. elke za.-avond van 20.30 22.30 uur bijzondere avondopenstelling met kaarsverlichting. Grote Kerk. Te bezichtigen van 9—17 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur; 19 juli t.m. 6 sept. elke za.-av. van 2022 uur: kaarsverlichting van de historische vertrekken. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1017 uur. De eerste zondag van elke maand van 1317 uur. De raad voor de scheepvaart heeft kapitein A. uit Delfzijl en stuurman N. uit Haarlem schuldig; bevonden aan de stranding en het daarna vergaan van het motorschip „Iduna" op 25 novem ber van het vorige jaar aan de zuid kust van Noorwegen en heeft de be voegdheid van de kapitein ingetrokken voor acht maanden. De stuurman met dispensatieheeft een berisping gekregen. De raad is van oordeel, dat de stran ding en het vergaan van de „Iduna" voornamelijk moet worden geweten aan het in ernstige mate falen van ka pitein A. De raad keurt allereerst af, dat hij is blijven navigeren op de over- zeiler van de Noordzee, ook toen hij verkenning had gekregen op de Noor se kust. Veel ernstiger vindt de raad echter, dat de kapitein de brug van zijn schip heeft verlaten zonder enige aanwijzing of instructie aan zijn stuur man te hebben gegeven. De stuurman had tijdig moeten inzien ook al is hjj niet gediplomeerd dat hij meer had moeten uitsturen. Voorts heeft de raad schipper T. uit Scheveningen voor een week de be- De orgeibank van het MüLerorgel in de Grote Kerk wisselde donderdag middag niet minder dan tien keer van bespeler. Men zou kunnen spreken van een ostinaat thema (n.l. de zomer aca demie voor orgel) met tien variaties (de deelnemers). Het programma, dat gro tendeels gewijd was aan werken van componisten van de zeventiende- en de achttiende eeuw, werd geopend met Sweelinck's Echofantasie no. 15, ge speeld door de Oostenrijkse Erika Koch. Deze echofantasieën nemen niet alleen in 's meesters werk een eigenaardige plaats in, maar staan ook vrijwel op zichzelf in de ge .ele instrumentale mu ziek van het begin der zeventiende eeuw. Het gelukte Erika Koch niet bo ven een schoolse interpretatie uit te ko men, hetgeen we niet in zelfde mate kunnen zeggen van Alan Curtis (U.S.A.) dit van dezelfde componist het qua tekst nogal sombere „Mein junges Leben had ein End" speelde. Het is jam mer, dat dit thema van dit subliem ge schreven variatiewerk, dat een lust is om te spelen, op zich zelf niet wat af wisselender is in de onderdelen. Door een smaakvolle registratie wist Alan Curtis over deze hindernis heen te stap. pen, alhoewel wij graag het geheel in een vlotter tempo gehoord zouden heb ben. De Luxemburger Marcel Weber scho telde ons een weinig galante Couperin voor, terwfjl Cecile Barth (Zwitserland) met ..Récit sur le pangue lingua" van Nicolas de Crigny met een fraai ge- T.m. 31 augustus: Tentoonstelling „Golt- speelde cantus tirmus door de sesquial- zius als tekenaar", t.g.v. 400e geboorte- 'er ee.n ingetogen vertolking gaf. Van dag van H. Goltzius. Geop. dag. v. 1017 de urie Bach-werken, die op het pro gramma prykten, verraste ons vooral preludium en fuga in B mineur, die door Franz Falter (Oostenrijk) vlot en met een-heldere en door zichtige rege- stratie werd gespeeld. Vier deelnemers waagden zich aan een improvisatie, doch dit metier bleek voor de meeste executanten nog vele voetangels en klemmen te bezitten met uitzondering van de Nederlander Nicolaas v.d. Hoo- ven, diev met een modaalthema een knappe contrapuntische prestatie lever de. Zijn landgenoot Frans van Doorn waagde een simpele poging, die wel zeer contrasteerde met de fuga zij het naar illustere voorbeelden (Bach) die hekkesluiter Boudewjjn Scholten (Zuid-Afrika) creëerde. Wat de organisatie van deze orgel bespeling betreft: misschien zou men kunnen overwegen een volgend jaar de deelnemers over twee middagen te ver delen, daar tien variaties van wisselen de lengte wel wat veel aandacht van het auditorium vergen. uur; zo. 1317 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 14—17 uur. Linnaeushof, Bennebroek: Geopend tot en met september van 9 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kunstzaal „De Ark", Nw. Heiligland: Ex positie van schilderijen van Eduard Hey- mans. Geop. dag. van 1022 uur, behalve wo.- en za.-middag. Galerie Espace: Zomertentoonstelling. Geop. op werkdagen v. 1117 uur (tot eind augustus). Zo. en feestd. v. 1316 uur. Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat: Expositie van schilderijen van Wim Steyn. Geop. v. 1019 uur. (T.m. 30 juli). Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland: T.m. 7 sept. tentoonstelling van schilderijen van Jan Sluyters. Geop. op werkdagen van 1017 uur. voegdheid ontnomen naar aanleiding van de aanvaring van zijn motorlogger „Johanna Maria' (Sch 101) met de Duitse treüer ..Bonn" op 14 november 1957 ter hoogte van Calais. Inzake het in dicht mist lopen op het Leugenaarshoofd van het motorschip „Ivoorkust" op 6 december 1957 heeft de raad beslist, dat kapitein W. uit 's-Gravenhage medeschuldig is. maar dat op hem geen strafmaatregel za) worden toegepast. De raad is tot de conclusie gekomen, dat er wel iets aan de navigatie heeft ontbroken. De om standigheden waren voor de kapitein echter zeer moeilijk. De radar wees niet goed aan en de kapitein moest af gaan op de adviezen van de deskundige loods. Een berisping heeft schipper B. uit IJmuiden gekregen omdat de raad van oordeel is. dat het aan de grond lopen van zijn motorlogger ..Annie" (IJm 14) ter hoogte van Goeree op 21 januari van dit jaar aan zijn schuld is te wij ten. De raad heeft er rekening mee ge houden, dat de schipper pas enkele we ken als schipper voer en als zodanig praktisch nog geen ervaring bezat. Tenslotte heeft de raad geconclu deerd, dat het aan de grond lopen van het motorschip „Zaanstroom" even be noorden IJmuiden op 25 december 1957 te wijten is aan de schuld van kapitein P. uit Castricum, maar heeft het niet nodig geacht hem daarvoor te straffen. Het vijftigste concert dat de Tiroler Kapel in Zandvoort zal geven, zal klin ken als een klok. De stichting „Tou ring Zandvoort" heeft voor dit concert (zaterdagavond in de muziektent op het raadhuisplein) Johny Jordaan ge- engageerd. Verleden jaar is deze artist ook als gast opgetreden bij een concert van de Tirolers en de publieke belangstelling was toen zó groot, dat men tot in de zijstraten stond opgesteld om het con cert te beluisteren. De feestviering krijgt morgen (zaterdag) nog een offi cieel tintje, doordat burgemeester van Fenema het concert zal bijwonen en de dirigent Wil van Bakel en diens ensem ble zal gelukwensen. (Niet officiële koersen) 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3(4 Ned 1956 3i', Ned 1948 3(4 Ned 195b 3% Ned 1954 3(4 Ned 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3% BJ4.G Won.bouwS Ned HandeJ Mij een A.K.O. Van Berkel's Patent Calve-Delft cert Van UeJder Kon Hoogovens een Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijd Kon Ned Stoomb Mn Ned Scheepv Unie K.LAI B.VA Dell My cert. A dam 2(4 '56 1 A dam '56 A dam (11 Rentespaarbr Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel vone openin# Slot 25/7 93 93& 92 9134 87% 8814 88*4 90 8978 943,4 94*, k 883.4 109& 168 189 Vz 191 *,4 194*2 301 178 313 363*4 365 264 296*4 297*4 163.20 165.00 69*4 69 137*4 137*4 139*4 139 125*4 12434 107.20 106 112.50 113.50 83 99*2 99*4 109 *,2 23/7 2*4/7 47 47 4434 4434 48*2 48% 62*7» 62*3 42% 42*4 92*2 93 28*2 28*4 37% 37*/« 36 U 35 53 53*2- 42% 433,4 81 82*2 48 49% 443,4 45*4 24% 25 69% 69% Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3