Washington: Khroesjtsjev heeft in feite de Westerse wensen niet aanvaard Kapitaal Parachutisten uit Luxemburg liepen als gemzen door de Gelderse Ardennen Uitspraak minister Cals over rechtspositie onderwijzeres Schager markt Hardleers in Nederland nu f 1.- NIVEA ^arettes Demonstratie in Marokko tegen Nederlands schip In drie dagen 445 kilometer De frontlogeplaatsen aan de St. Annastraat te Nijmegen zijn reeds met veel meubilair bezet Weer een raam verbroken bij inbraak in kerk Gemeenteverordening kan bij huwelijk ontslag voorschrijven Per express naar de Westfrlese folklore :Dc IDueste riom spray V.N. REKENT OP 4 TOT 8 AUGUSTUS Uitrusting voor een Amerikaanse lucht basis aan boord Beugelrit Vierdaagse leger torst laatste loodjes OPLICHTING EN DIEFSTAL Ook de prinsessen Margriet en Marijke in Frankrijk Vertrek „Luymers uitgesteld king size and normal size I VRIJDAG 25 JULI 195S PAGINA De Luxemburgse parachutisten in hun camouflage kleding hebben tot gisteren wat onwennig hun lange benen door het lage land tussen Rijn en Maas bewogen. Zij hadden het niet zo op kleddernatte polders. Maar gistermorgen, toen zij achter Mook de weg naar Groesbeek insloegen, klaarden hun gezichten op. Daar lag dan het heuvellandschap van Groesbeek, dat hen aan thuis deed denken. Niet voor niets spreken de voortvarende V.V.V.-foldertjes van de Gelderse Ardennen. De Luxemburgers trokken hun jasjes recht, pro beerden nog wat stoerder te kijken en liepen als gemzen heuvel op heuvel af, de ene groep na de andere passerend. Schade ongeveer 20 gulden Gevangenisstraffen geëist tegen daders Benoeming in het bisdom Haarlem Mooi bruin worden zonder inwrijven iguara"f' aMERjou, Size ^MERican Anno 1771 1 ^ic'uïie' Wildrestaurant pleisterplaats waai Napoleon reeds gast was a hocldweg Arnhem Apeldoorn -pz-T. BEEKBERGEN Tel K 6766 500 —=5==sa Advertentie World famous President Eisenhower van de Verenigde Staten en diens minister van buitenlandse zaken, Dulles, hebben gisteren het ontwerp voor een Ameri kaans antwoord op de jongste brief van de Russische premier, Khroesjtsjev, opgesteld, aldus bericht Reuter. Zoals bekend is Khroesjtsjev in deze brief akkoord gegaan met het houden van een topconferentie over de crisis in het Midden-Oosten binnen het kader van de Verenigde Naties te New York. Het ontwerp van Eisenhower en Dulles is gisteravond naar de Britse en Franse regeringen gezonden. De algemene indruk te Washington is, dat de topconferentie inderdaad zal worden gehouden, doch dat deelname, tijd en te behandelen onderwerpen nog moeten worden geregeld. Maandag acht men over het algemeen te vroeg. Er bestaat volgens welingelichte kringen in Washington kans, dat Eisenhower ook de aanwezigheid van Israël ter conferentie zal wensen, indien althans Khroesjtsjev besprekingen wil over het gehele probleem van het Midden-Oosten. Dit zou niet van toepassing zijn, indien de besprekingen beperkt blijven tot de huidige crisis. Volgens A.F.P, is men in kringen van de Verenigde Naties te New York er vrijwel Van overtuigd, dat de topconferentie tussen 4 en 8 augustus in New York zal worden gehouden. Meer dan 2000 journalisten hebben reeds aan de persdienst van de V.N. toestemming gevraagd de topconferentie bij te wonen. ste nota van Khroesjtsjev verzonden. In Nieuw Delhi wordt als vaststaand aangenomen, dat Nehroe bereid is aan de topconferentie te New York deel te nemen. Over de aanwezigheid van de Fran se premier, De Gaulle, op zulk een bijeenkomst van regeringsleiders be staat nog altijd onzekerheid. Hoewel De Gaulle voorstander is van het houden van een topconferentie van de grote mogendheden, voelt hij er weinig voor een „Congres van We nen" bij te wonen, aldus heeft de Franse minister van voorlichting, Soustelle, gisteren volgens Reuter ver klaard. Volgens Soustelle is de premier bereid aan een topbijeenkomst deel te nemen, wanneer men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te ne men. De Gaulle wil niet meedoen aan een vergadering die zich einde loos voortsleept, aldus Soustelle. Ruim tweeduizend personen hebben woensdagavond in de Marokkaanse ha venstad Safi gedemonstreerd tegen de aankomst van het Nederlandse vracht schip „Lijnbaan". Het schip vervoerde 170 ton uitrusting, bestemd voor de Amerikaanse luchtbasis te Ben Guerir. De Union Marocaine de Travail (U. M.T. heeft de havenarbeiders van Sa fi, gelegen aan de Atlantische oceaan, opdracht gegeven geen werkzaamhe den aan de „Lijnbaan" te verrichten. Het gchip was afkomstig uit Livomo. Zowel de militaire instanties als de havenautoriteiten hebben verklaard niet van te voren op de hoogte te zjjn gesteld van de aankomst van de „Lijnbaan" in Safi. De gezagvoer der van het schip heeft opdracht gekregen het anker te lichten en voor de haven te blijven kruisen. Toen de demonstranten bü de ka de arriveerden had de „Lijnbaan" reeds zee gekozen. Het schip heeft reeds enkele malen eerder Safi aan gedaan. Naar verluidt heeft het schip thans koers gezet naar Port Lyautey, waar een basis van de Amerikaanse marine luchtvaartdienst is gevestigd. De „New York Herald Tribune" meldt uit Washington dat het ontwerp van Eisenhowers antwoord op Khroesj- tsjevs voorstel „in krachtige bewoor dingen" is gesteld. Eisenhower zou er op staan dat het tijdstip en de samen stelling van de topconferentie en de voorwaarden waaronder zij kan plaats vinden door de Veiligheidsraad wor- den bepaald. Eisenhower heeft in zijn antwoord ook het standpunt ingenomen, dat de V.S. geen bijeenkomst kunnen bijwonen, die slechts beperkt is tot de vraagstuk ken inzake Libanon en Jordanië, aldus het blad. De New York Herald Tribune Israël eveneens aan de orde gesteld wil meldt voorts dat Eisenhower de kwestie zien. De perschef van het Witte Huis, Ha- gerty, heeft gisteren volgens A.F.P. en Reuter meegedeeld, dat de regering in Washington op de hoogte wordt gehou den van de antwoorden die in Parijs en Londen worden opgesteld. Hij achtte het mogelijk, dat na het overleg met Londen en Parijs Eisenhower defi nitieve antwoord aan Khroesjtsjev van middag zou kunnen worden gepubli ceerd. Naar verluidt zijn de Verenigde Sta ten niet gelukkig met de interpretatie die men algemeen aan Khroesjtsjevs jongste brief heeft gegeven. Amerikaan se functionarissen verklaarden gisteren dat na een zorgvuldige bestudering van de brief zal blijken dat Khroesjtsjev in feite niet heeft aanvaard wat van Westelijke zijde is geopperd. Men acht het dan ook mogelijk dat Eisenhower in zijn antwoord de schijnbare aanvaar ding van de Westelijke voorstellen door Khroesjtsjev zal betwisten. Het voor stel van Macmillan, waarbij Eisen hower zich aansloot, was volgens deze functionarissen, dat de Veiligheidsrad zou bijeenkomen op het niveau van regeringsleiders. Khroesjtsjev is ech ter weer teruggekomen met zijn aan vankelijk voorstel voor een topconfe rentie van de Sovjet-Unie, de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en Indië, met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Hammarskjöld en in tegenwoordigheid van de Ara bische landen en hij heeft niet gezegd, hoe de Veiligheidsraad met die onder neming verbonden zou zijn. De Indische premier, Nehrog, heeft gisteravond zijn antwoord op de jong- Advertentie De derde dag van de Vierdaagse wordt dikwijls de moeilijkste genoemd. Als de blaren branden en de knieën protesteren tegen nog meer kilometers is het een verademing, als je wat steun kunt krij gen van de nooit vermoeid lijkende militairen. De „Beugelrit", waarover wij reeds enkele malen hebben bericht, heeft de heer g. van den Hengel gebracht tot Sarbourg. Sinds hij maandagmorgen in v?«e?A ®tartte tot woensdagavond heeft uuaïgelegd- Maandagavond ar» S' ll in Eghezie, België: 141 km T ™m wi dinsdagavond bereikte hij avonfwaJ £mverder; woensdag- van 1« km W Sarbourg. na een toch! men ziclfzanherinneren,''dat'belanlstel- (Van onze correspondent) Ook in Rotterdam is nu in een kerk ingebroken, waarbij men binnen is ge komen door het verbreken van een glas- in-loodraam. Het gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag in de Wil- helminakerk aan de Oranjeboom straat in zuid. Gelukkig betreft het hier geen kostbaar raam. Het was er een van ongeveer 50 bjj 40 cm, met vier gebrandschilderde ruitjes erin. Een schadepost van misschien 20. Uit de kerk zelf wordt niets vermist. Geld of kostbaarheden waren er niet aanwezigj alleen een postzegelkas en die lag nog in een kluis. Wel werden eni ge stoelen die mogelijk gebruikt werden bij de klimpartij, licht beschadigd. De achterdeur van de kerk is later open aangetroffen. Een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden eiste donderdag de offi cier van justitie bij de rechtbank ta Groningen tegen een 28-jarige verdach te uit Groningen, die in de loop van de jaren 1957 en 1958 een aantal midden standers in Groningen en Haren zou heb. ben opgelicht voor rond ƒ4.000. Een jaar en twee maanden luidde de «s van de officier tegen een 21-jarige lichtmatroos, die bjj zün vader ƒ250 zou hebben gestolen. Advertentie De prinsessen Margriet en Marijke zijn gisteren tegen het einde van de morgen op het militaire vliegveld Is- tres aangekomen. Zij werden er begroet ?°°rde Nederlandse consul-generaal te Marseille. Om half vier reisden zij per auto verder naar Marseille, waar zij tegen zes uur aankwamen. Zij gingen aan boord van het jacht „Piet tiem dat hen naar hun ouders en zus ters in Saint Tropez zou brengen. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag verleend aan pater R. Pans, O.F.M. als mode rator en godsdienstleraar van het r.-k. meisjeslyceum „Sancta-Maria" te Haarlem, alsmede aan pater A. Wils- haus, O.I .M. als godsdienstleraar aan dit zelfde lyceum en benoemd tot mo derator en godsdienstleraar, de wel- eerw. heer J. C. Nieuwenhuis, die ka pelaan was te Haarlem, paroehie O.L. vrouw Rozenkrans en H. Dominicus. Zo kwamen zij ook in Groesbeek met fris elan tussen de doedelzakkende Irish Fuseliers en de ere-tribune met bal ken en sterren door. Zü begonnen zich eindelijk in deze Vierdaagse thuis te voelen. Met de jongens van de stu denten-weerbaarheid was dat al lang zo. Die deden hun ochtendgymnastiek twintig diepe kniebuigingen midden op de straaeweg bü de Molenhoek, met de Maas in de rug en de heuvels voor zich. Op de Maas zelf, door de meeste lo pers wel geroken, maar niet gezien, waren de pontonniers reeds bezig met de eerste voorbereidselen voor de brug, die vandaag de wandelaars de rivier over zal dragen, voor de laatste triom fantelijke tocht naar de finish. Dat be looft weer als vanouds een grand spec tacle te worden. Wie het precies is ge weest, valt niet meer te achterhalen, maar een is er geweest, die het donder dagochtend, het was nog in 't holst van de nacht, }n zijn hoofd haalde om maar vast een paar stoelen naar de St. Anna straat te slepen om vrijdagmiddag toch maar vooral frontloge te kunen zitten. Hoe het gerucht zich zo snel verspreid de is al evenmin te zeggen, maar in een ogenblik tijd sprong iedereen langs en rond de St. Annastraat uit bed om gehaast het meubilair langs de straat te zetten. Toen de melkboer en de bakker kwamen was de St. Annastraat over een lengte van vele kilometers omgeven door een haag van meubilair. Onderwijl liepen de lopers Limburg in en weer uit en concentreerde zich alle aandacht op het heuveltra ject van burgemeester jhr. Groten huis van Groesbeek, die gul lachend oliebollen aan zijn hoge gasten stond weg te geven. Schuin daar tegenover vierde pastoor Pijnenborg een klein, maar feestelijk jubileum door voor de tiende maal als gastheer op te treden voor de vele journalisten. Hij begroette hen in de pastorie met de van u ken ik goed ETAOISHRDL beminnelijke woorden: „Enkelen van u ken ik goed en de rest kan ik best velen." Er waren er die beslist minder kon den velen. Dat waren de kneusjes, die met verbeten gezichten, leunend op de schouders van vrienden, steeds minder moed in hun schoenen voelden. Zij be ten zich op de kiezen, maar 75 legden het loodje. Met de 75 mee, die er al op voorhand de brui aan hadden ge geven door zich niet bij de start te mel den, maakte dat een getal van 150 uit vallers op de derde dag. Het leger, dinsdagmorgen welgemoed met 13.132 man op pad gegaan, was daarmee gis teravond tot 12.720 man geslonken. Nor- maal schommelt het percentage uitval lers bij iedere Vierdaagse rond de vier procent, zodat men met het barre en boze r.F„v?n ^e eerste twee dagen nog geen het nith Lom ontevreden te zijn over delaars U gSVermogen van de wftn" SS Lu^me^hadden8 vanmorgen11 d^medL"- naar Nw. Guinea zou vertrekken en zü hadden dan ook hun familieleden veel mogelijk daarvan op de hoogte ge steld. Deze verzamelden zich dan ook tegen die tijd op de haven van Den Hel der om nog eens hun verwanten een vaarwel voor anderhalf jaar toe te wui. ven. Te elfder ure kwam echter het be vel af, dat het vertrek zou worden uit gesteld. Wanneer dit wel zal geschie den is niet bekendgemaakt. Ook de ar beiders van de Rijkswerf in Den Helder voelen zich teleurgesteld, aangezien zij veel overuren moesten maken om het schip op tijd af te leveren. Men wacht nu maar weer rustig af wanneer de „Luymes" lich weer naar de tropen zal begeven. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft op ondubbelzinni ge wjjze het regeringsstandpunt uiteen gezet over de rechtspositie van de hu wende onderwijzeres, zoals die gewij zigd wordt door het vervallen van het ontslaggebod. In zijn Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp, dat deze kwestie regelt, zegt de bewindsman dat de Gemeente raden kunnen bepalen, dat de onderwij zeres, die in het huwelijk treedt, op die grond wordt ontslagen. In de toekomst zal een dergelijke gemeentelijke veror dening niet ter vernietiging aan H. M. de Koningin worden voorgedragen. Mr. Cals meent, dat deze beleidslijn duide lijk volgt uit de verwerping door de Tweede Kamer van het amendement Toxepeus (V.V.D.). Door de verwer ping van dit amendement heeft die Kamer zich uitdrukkelijk uitgesproken tegen een beknotting van de bevoegd heid van de gemeentebesturen om een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, te ontslaan. Maeht een gemeentebestuur, indien er geen verordening is gemaakt, inciden teel een onderwijzeres bij haar huwelijk ontslaan, dan is er voor de betrokkene beroep mogelijk bij Gedeputeerde Sta ten en bij de Kroon. Deze instanties zul len volgens de minister incidenteel moe ten beoordelen of het ontslag terecht gegeven is, niet uitsluitend uit een oog punt van rechtmatigheid, maar gezien hun vrpheid als beroepsinstantie het be leid van de gemeenteraad te beoorde len ook uit het oogpunt van doelma tigheid. In ieder geval kan naar het oordeel van de bewindsman, in een der gelijk geval het enkele feit van een hu welijk geen aanleiding zijn voor ontslag. Slechts wanneer als gevolg van dat hu- wehjk zich omstandigheden voordoen, die de onderwijzeres voor het vervullen van haar taak ongeschikt maken, kan het ontslagbesluit gewettigd zün. iiHiiimmiiMHiiiiiiiiiiitiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiin ,,1'ben mirakel bloid, dat julle d'r al legaar benne." Met deze welgekozen en oprecht gemeende woorden zal Gert Pater, van beroep deurwaarder, marktmeester, gemeentabode, belas tingcontroleur en „skroiver van de se- keterle", de eerstvolgende zes donder dagen op het stationnetje van Scha- gen de vreemdelingen verwelkomen. Gert Pater doet dit niet alleen in ver band met de aankomst van de Schager Markt-expres, welke tot eind augustus eenmaal per week de afstand tussen Amsterdam en het Noordhollandse stadje in versneld tempo zal af leggen, maai' vooral in het belang van de Westfriese folklore. Want hierin zien de Schagers thans meer dan ooit te voren. De sinds 1660 bestaande weekmarkt is het middelpunt gewor den van een reeks festiviteiten, waar mee men gedurende de maanden ju li en augustus vele toeristen naar de kop van Noord-Holland hoopt te krü- gen. Onder, wat de Westfriezen „rabbe- rige"-weersomstandigheden noemen, hebben gisteren een handvol buiten landers en een paar honderd kleumen de badgasten als eersten het feest meegemaakt. Of de schapen van Schagen hun beter zün bekomen dan de kazen vun het nabü gelegen Alk maar, valt uiteraard moeilük te zeg gen. Smaak verschilt nu eenmaal. Vast staat echter, dat de poorterü van het stadje voor het welslagen van de plannen enorm zün best heeft gedaan. Reeds 's morgens op het vierde per ron "an C.S. in Amsterdam troffen wü een aantal Schager schonen aan, compleet met huiletjes," kanten mut sen en gouden oorgespen. Hun hou ding was rustig en waardig, maar toch was er iets wat waarschuwde, voor hetgeen ons later te wachten zou staan. Dat later sloeg dan op de zo genaamde „strüd om de man en de vrouw", een vrij wild spelletje, dat als een der hoogtepunten van de dag wordt beschouwd. De Westfriezen zün er ware meesters in. Het heeft naar onze mening iets weg van „stoelen dansen", ook al komt er geen meu belstuk aan te pas. Beurtelings ma ken mannen jacht op vrouwen en daar- Pr' Bela Fabian, de voor- 2itter uan cte vereniging van voorma lige H Baarse politieke gevangenen, 2i,n na de door de Russische tanks verpletterde opstand in Hongarije 5000 Hongaarse metaalbewerkers als slavenarbeiders naar Mandsjoerije overgebracht en daar in de staalfa brieken te werk gesteld, terwijl in to taal 75.000 Hongaren vaar de Sov jet-Unie werden weggevoerd. In de ogen van Khroesjtsjev is dat natuur lijk geen ongerechtvaardigde inmen ging in de binnenlandse politieke aan gelegenheden van Hongarije en hij heeft daarin nog gelijk ook, want Hon garije onder de slaafse Kada be schouwt en behandelt hv even rück sichtslos als de minst betekenende Sovjet-republiek binnen a e tin sische Unie. Het is voor de ko ningsmoordenaar in Irak een wel fraai compliment, dat hij door slavenjager Khroesjtsjev is geprezen vanwege zijn goed karakter en ook Nasser mag zich verheugen over de loftuitingen van die kant. De vol bloed communistische dictator Tito kan zich op die „eer" niet beroemen. Integendeel. En met deze Khroesj tsjev, de imperialistische en koloni serende slavenjager van het Kremlin, wil het Westen, zij het ook noodge dwongen, gaan praten over de veilig heid van het Midden-Oosten. De er varingen met Hitier en München op gedaan schijnen voor de Westerse de mocratieën nog niet genoeg te zijn ge weest. De Schager dansgroep heeft donderdag middag op de markt in Schagen een voorstelling gegeven ter gelegenheid van de eerste .Schager markt Express" van de Nederlandse Spoorwegen. na vrouwen op mannen. Steeds valt er een paar af, dat dan van de cere moniemeester de goede raad krijgt om arm-in-arm Schagen te gaan verken nen, als men maar voor melktüd weei terug is. Tussen de bedrijven door Iaat de Schager dansgroep zien, wat folklo ristisch dansen is. Op muziek, gespeeld door de „Uienhoop," de plaatselijke boerenkapel, gaan zoals men daar zegt: ,,de bienen van de vloer" voor de „Boerenskós", „Skaasenroider", „Donder in ut hooi" of hoe al die dansen ook mogen heten. Andere at tracties zün het eten van de „greeu- we erwten met rozoine en butter, een in West-Friesland zeer populair ge recht en de „spauwers", knapperende broodjes met kaneel en suiker. En dan natuurlük de markt, waar de boeren stuk voor stuk steen en been klagen, omdat het met de schapenhandel zo slecht gaat, maar waar de man met het kleinste brilletje, dat wij ooit za gen, Gert Pater in zijn functie als marktmeester aan de toeristen, die hem kunnen volgen duideüjk maakt, dat de prüzen van de schapen welis waar aan de stugge kant blüven, dat de aanvoer van de kalveren veel te wensen over laat, maar dat daaren tegen de vette koeien met „vroi gnap" doen. In het restaurant kon ik JErf het gesprek aan het tafeltje CO naast mü letterlijk volgen. JSUjL Het werd gevoerd tussen IBnnil twee mannen van zo op het yH eerste gezicht al zeer uit- ymjmf eenlopende aard. De één JHl/ schatte ik op een onredelijk succesvol zakenman; hij straalde tenminste ge wiekstheid uit tot in de snit van zijn pak. De ander was duidelijk een net- gearriveerd kunstschilder en enige van zijn werkstukken hingen lusteloos tegen een der poten van het tafeltje. Het ging om een eventuele trans actie, dat bleek onmiskenbaar uit de conversatie. „Laat es kijken", beval de koop man op een gegeven moment De schilder tilde aarzelend een van zijn werkjes op en hield het zijn partner voor. „Hoeveel kost me dat", liet de dik kerd achteloos los. „Vijfhonderd", fluisterde de artist en hij keek schichtig om of er geen politie achter hem stond. De aspirant-koper keek de andere kant uit en deed alsof hü zich in een berekening stortte. Toen vroeg hij: ..Is zo'n schilderü dat nou echt waard?" En de schilder: „Jawel, ik heb er toch ook myn werk aan gehad". Er viel nu een stilte. De artist leefde duidelijk in een staat van vrees en hoop. De koopman zweeg om de span ning op te voeren. Toen vroeg hü: „Heb je thuis nog meer van die dingen?" „M'n hele zolder staat er vol mee", gaf de artist een tikkeltje triestig toe. Op dat moment stond de handelaar, dampend van welvaart op en zei met duivelse triomf: „Zo, je hebt dus een heel kapitaal in je huis; nou, dan doe ik het niet". En hij rekende af en verdween. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimiiiiiHiiiiiiiimiiiiiHiiinni Benoemd aan de universiteit te Leiden tot tijdelük wetenschappeüjk hoofdamb tenaar voor de radiologie P. Thomas thans hoofdassistent; voor de Engel se letterkunde A. Verhoeff, tot weten- schappelük hoofdambtenaar in vaste dienst voor de fysiologie P. H. Kylstra, thans wetenschappelijk ambtenaar late klasse in tüdelü'ke dienst. Advertentie Die elegante spuitbus is 20 handig 1 Eén druk op de knop en... pssst, de huid is beschermd door een o-so-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen - se houden niet van inwrijven. Nrvea spray, reuze zuinig! but f 53V hu f830

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7