Het open gesticht legt op de gedetineerde een grote en zware druk Minister Vondeling erkent „zekere onevenwichtigheid' Antwoord WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Ringrijderij met versierde sjees Vraas Belangrijk experiment in het Zuid- Limburgse dorp Eijgelshoven Nederlands elftal tegen Israël en Op bromfiets zitten geldt niet Wereldrecord speer- werpen voor dames verbeterd In september De omstreden melkcent Belangrijke vermindering subsidielast Catrien Bolijn wint België Voetballers naar Curagao vertrokken Nieuw-Zeeland dicht bij catastrofe Fraaie overwinning van Zweedse atleten Atleet Kutz niet in Russische ploeg VRIJDAG 25 JULI 1958 PAGINA 9 N.W.B.-Vierdaagse yaftavond is het feest in Apeldoorn m I Examens Atletiek wedstrij den in Vierde testmatch Belasting en A.O.W. Erfeniskwestie Zomercompetitie K.N.Z.B. door AGATHA CHRISTIE Maandblad Konijnen Muntbiljetten Kostgeld Belasting Schadevergoeding (Van een speciale verslaggever) Bedenk dat wederwijds vertrouwen het wezenlijkste element is van een open gesticht. Met deze woorden besluit de directeur van de gevangenis in Eijgelshoven een folder, die aan de ge detineerden, die in aanmerking komen in dit open gesticht te worden geplaatst, Wordt uitgereikt. Eijgelshoven is een dorp in het zuiden van Limburg, enke le kilometers ten zuidoosten van Heer len. De gevangenis die hier gevestigd is, wordt door de burgerij „Het Kamp" ge noemd. Dit barakkenkamp vertoont in het geheel geen gelijkenis met een ge vangenis zoals die in de verbeelding tot de mensen spreekt en zoals die in de werkelijkheid te zien is. In dit barak kenkamp wordt een voor het gevan geniswezen in Nederland belangrijke proef genomen, die moet aantonen of het voor de voorbereiding van gedeti neerden op hun terugkeer in de maat schappij mogelijk en verantwoord is is van open gestichten gebruik te maken. Het experiment te Eijgelshoven is nog betrekkelijk in een beginstadium. Het is een in Nederland niet helemaal nieuw experiment. In het bijzonder voor poli tieke delinquenten heeft men na de oor log verschillende malen van open kam pen gebruik gemaakt. Ook de jeugdge- vanenis in Zutphen heeft 'n open voor post, de voormalige boerden] Werkse- veld. waar de jeugdige gedetineerden worden voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. Vanuit het open cen trum gaan ze naar normale burgerpa troons om te werken. Voor volwassen wetsovertreders is sedert vorig najaar 't kamp Eijgelshoven als open gesticht in gebruik genomen. Tot dan toe hadden politieke delinquenten dat kamp bevolkt. Van daaruit vertrokken ze iedere dag om hun ondergrondse arbeid in de mijn Julia te verrichten, ten nutte van de ko- lenvoorziening. In twaalfeneenhalf jaar hebben meer dan dertienduizend van deze mensen mijnarbeid gedaan. Ook veertig zogenaamde Indië-deserteurs hebben Eijgelshoven bewoond toen zij in de mijn werden tewerkgesteld. Het kamp Eijgelshoven heeft een ca paciteit van vijfentwintig man. Een gro tere eenheid is, zeker op dit moment, nog niet gewenst. 20 van de mannen Werken bij patroons in de omgeving. \ls notarisklerk, als bakkersbediende. als chauffeur, om een paar voorbeelden te noemen. Er wordt van de mannen ver langd dat zij zich rechtstreeks naar hun werk begeven en vandaar onmiddellijk terugkeren, na afloop van de dagtaak. Na ontslag uit de detentie zal het in het algemeen niet mogelijk zijn, dat de man by zijn patroon uit de Eiigels- hovense tijd in dienst blijft. Met de te werkstelling bij burgerpatroons wordt beoogd een werkelijke heraanpassing van de man aan de maatschappij ter be werkstelligen. In een ««sloten gesticht nnfhreekt de mogelijkheid om de gedetl neerile de werkelijkheid van het leven in de vrije maatschappij zelf te laten ondervinden. In Eijgelshoven wordt hem die mogelijkheid wel geboden. Hij wordt buiten het kamp tewerkgesteld, op zon dag kan hij vrij naar de kerk gaan en h»ee maal per maand kan hij, in groeps verband en onder geleide van een per- soneeisiid van het kamp, een uitstapje naar buiten maken. De poging 'ot heraanpassing van de §eStraften is geen eenzijdig belang voor "6 man zelf, maar ook een belang voor Je maatschappij. Voor plaatsing m Eijgelshoven komen alleen gedetineer den, die eventueel voorwaardelijk in vrij heid zouden worden gesteld, in aanmer king. Zij moeten gestraft zijn met mi nimaal anderhalf jaar gevangenis. De (Van onze correspondent) De veelsoortige en kleurige plastics hebben op de derde dag van de N.W.B.- Vierdaagse de tippelaars weer goede diensten bewezen. Tot bij twaalven scheen de zon gedurende lange perio den, maar daarna speelde Pluvius weer de eerste viool en zettt de hemelsluizen wagenwijd open. Met één man minder (1012) was het wandellegertje al vroeg op pad gegaan. Het echtpaar van Oord uit Doorn heeft intussen op originele wijze het probleem „Waar blijven we met de kinderen" opgelost De heer van Oord, leraar wis- en natuurkunde, zei tot zijn twee jongens, Rob en Edgar, resp, 8 en 9 jaar: „Jullie mogen mee naar Apeldoorn en volgen het par cours per fiets!" En zo gebeurt het ook. Als hun ouderpaar op pad gaat stappen de twee knapen op de fiets, waarna het gezin zich op een tevoren bepaalde pleisterplaats weer verenigt om te rusten en de inwendige mens te versterken. Het parcours voerde de wandelaars langs het Apeldoorns Kanaal naar de Loenense Sprengen met zijn waterval len. Een geaccidenteerd terrein dicht begroeid met metershoge sparren, hier en daar afgewisseld met groepen fraaie zilverberken. De 40'ers en 50'ers „deden" ook nog Roenderloo aan, alvorens via Ugchelen a&ar Apeldoorn terug te keren. Uitvallers waren er niet op de derde Een deelneemster werd echter ge kwalificeerd. Dit vanwege het feit, at zij zeven kilometer op een duo van eh bromfiets had gezeten „Apeldoorn zal het N.W.B.-wandelle- £e.«je vandaag op de vierde dag een Juisterrijke ontvangst bereiden. Van- ?.y°*»d wordt op 't Marktplein een groot Ustrum volksbal gehouaen. Een geste va,n, de N.W.B., de zakenmensen en de i 'j-V. Apeldoorn-Vooruit aan de tippe- rs en de Apeldoornse burgerij. Australische meisje Anna Paze- u te Cardiff tijdens de spelen van tse Rijk het wereldrecord speer- Ü7 5?en verbeterd met een worp van .39 meter. Dat is niet minder dan n'ief m(f.te.r verder dan het oude, nog seho °thciele, record van de Tsjechi- dit -^ana Zatopkova, die op 1 juli van HcVie" t0ta55'J3 meter kwam. Het of. Van lr ?f.aat n°K steeds op naam anNadeshda Komajewa (Rusland) met meter. *ai^ederlan4se ?yard .Kandahar" Vr tds» »n Dusseldorf starten in de •.Freis der Landeshauptstadt". duur van het verblijf in Eijgelshoven bedraagt als regel ongeveer vijf maanden. Vijf maanden voor hun even tuele voorwaardelijke invrijheidstelling worden de gestraften in Eijgelshoven tijd naar Eijgelshoven en werkt daar ongeveer een maand in het kamp om aan de nieuwe omgeving te wennen. Daar na wordt hij zo mogelijk buiten het kamp tewerkgesteld. De omgeving aan vaardt de situatie volkomen. De vraag naar personeel is momenteel groter dan het aanbod. Het komt ook voor dat be trokkenen weigeren naar Eijgelshoven te gaan. Die weigering kan verschillen- oorzaken hebben. Een feit is, dat de geestelijke druk op de gedetineerde in het open ge sticht groot is. Dat de gedetineerde vertrouwen wor-R geschonken is ener zijds een verlichting anderzijds een verzwaring van die druk. Iedere nieuwkomer in Eijgelshoven belooft aan de directeur op zijn erewoord, dat hij het in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen, en dat hij er vol ledig naar zal streven zich de hem gegeven vrijheid waardig te tonen. De exploitatie van een open gesticht is belangrijk voordeliger dan van een gesloten gevangenis. Niet het minst om dat de werkgever het door gedetineer den verdiende normale arbeidsloon aan het rijk betaalt. Voor de in Eijgelsho ven geplaatsten geldt een arbeidsloon van vijftig cent per dag met een toe slag van ten hoogste zestig cent. Tien procent van het door de werkgever aan het rijk betaalde arbeidsloon wordt, te zamen met het arbeidsloon en de toeslag, op het tegoed van de buiten werkers geboekt op zakgeld en dertig procent op uitgaanskas. Wanneer de man buiten het gesticht verblijft, heeft hij altijd een klein bedrag aan zak geld bij zich. Het Nederlands elftal zal op woens dag 17 september a s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een officiële in terlandwedstrijd spelen tegen Israël. De wedstrijd wordt gehouden ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de staat Israël. Voor de Oranje-ploeg wordt dit duel het laatste voor de uit wedstrijd tegen België, op zondag 23 september. De wedstrud in het Olym pisch Stadion wordt bij kunstlicht ge speeld. Voor het eerst mochten in de jaar lijkse ringrijderij te Middelburg een evenement, waarbij de Zeeuwse klederdracht in al haar glorie wordt hersteld uersierde rijtui gen aan de start verschijnen. Hier ziet men een uitgebreid van rozet ten voorziene sjees op het Molenwater. Advertentie LEVERT CO AMSTERDAM OORUM ZÉÉR OUDE crNrvcR wat Levert levert is goed! De extra heffing van een halve cent op consumptiemelk in de niet gesaneer de gebieden van westelijk Nederland be tekent voor het Landbouw Egalisatie Fonds een belangrijke vermindering van de subsidielast. Minister Vondeling verklaart dit ln zijn antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Egas (P.v.d.A.). Zoals bekend wordt de hef fing verkregen door het achterwege blijven van de halfjaarlijkse prijsverla ging voor de consumptiemelk met 1 et. Deze halfjaarlijkse prijsschommeling vond zijn oorzaak in de vaststelling van de slijtersmarge op 6,5 ct per liter. Het ene half jaar wordt 7 ct berekend, net andere half jaar slechts 6 ct. Maar minister Vondeling heeft besloten, dat Hnn?yïfverlagi.ng' ner 6 juli, niet kan fWf.e" dat de halve cent extra a goede dient te ko men. Eerder had minister Zijlstra reeds HAARLEM. Bij de gehouden hoofd akte-examens zhn geslaagd voor de ge hele akte: P. Verbeem, Grootebroek; B van Oerle, Hem; H. Zürhlohe, Hair- lem; J. Wijker, Heerhugowaard; W. Niesten, Heemskerk; D. 't Hoog, Weesp; J. Huisman, Amsterdam. Voor gedeelte A: Mej. P. v. d. Hoeven, Am sterdam Voor dedeelte B: J. P. de Nijs, Castricum; H. A. Schipper, Zwaag; F. H. Ankum, Amsterdam; J. J. Dignum, Noord Scharwoude; Mej. E. Harders, Heemstede; J. C. Ruiter, IJmuiden; J. P. F. v. d. Veldt, Santpoort. AMSTERDAM, 24 juli Examen tolk-vertaler Engel-: L. C. A. Grubben, Maasbree (Limb.); M- M. Rauwe, G. H. v. Steijn, W. A. v. d. Werf, "s-Gra- venhage; A. J, B. v Aken, Voorburg, K. H. Bloem, Th. Holst en M. Wiering Amsterdam. UTRECHT, 24 juli Examen tolk- vertaler Frans: mej. v. Leent, Den Haag; mevr. W. L. Star-Busmann, Arasterdam; S;„S.pruyt. Amsterdam. s-GRAVENHAGE, 24 juli Akte N III (bouwkunde): H. J. Kersten, Nij megen; A. p. Abbenhuis, Nijmegen; L, Adriaanse, Alphen a.d. Rijn; W. Bakker, Musselkanaal; G. a'. J. v. d. Bereken, Venlo, H. ABiezeman, Loenen (Ve- aUWa (meubelmaken): F. A. A. van Groenendaal Tilburg •s-GRAVENHAGE. 24' juli - Huisakte Duits M.O. A: mej. U. C. Plet, Am sterdam, en P. H. v. d. Kerkhof, Eind hoven. Schoolakte Duits M.O. A: J. M. Pistorius, Dongen; W. Nieuwenhuis, Apeldoorn; H. A. Wessel, Rotterdam; S. W. Tjepkema, Enschede; G. v d Werf, Stadskanaal; W. H. Snoek, Heem stede; mej. C. A. de Boer, Amsterdam; mej. M. A. J. G. de Liagre Boehl, Lei den; mej. S. H. J. J. Roolvink, Almelo; mevr. G. C. Mathuse-Kleijn, Coesfeld. UTRECHT, 24 juli M.O. lichamelijke oefening: mej. E. Mens, Schiedam; mej. A. v. d. Molen, Hengelo; mej. C. J. Schaper, Wassenaar; J. Hemerik, Den Haag; mej. M. A. Boerma, Groningen; mej. G. E. v. d. Berg, Groningen, mej. E. W. M. Walenkamp, Venlo; mej. M. Zwart, Amsterdam, goedgevonden, dat die halve cent extra zou worden aangewend ter verruiming van de slijtersmarge. Minister Vondeling erkent nu, dat aan zjin maatregel „een zekere on evenwichtigheid niet kan worden ont zegd." Toch meent hij, dat ge zien de huidige ontwikkeling iede re gelegenheid moet worden aange grepen om de lasten voor het L.E.F. te verminderen, te meer, daar in dit geval niet een prijsverhoging nodig was, die het melkgebruik na delig zou kunnen beïnvloeden. Hij wijst er tenslotte op, dat de con sumentensubsidie in het Westen van het land toch reeds 0,25 ct hoger uit valt dan in andere gebieden. De Nederlander Peter Post werd don derdagmiddag in een wegwedstrijd voor profs over 168 km. in de omgeving van Beervelde derde op één lengte van de Belg Michel van Aerde die in 4 uur 30 min. zegevierde. Jan Westdorp ein digde op de zevende, Leo van der Pluym op de twaalfde en Maas op de zestiende plaats. Tijdens internationale atletiekwedstrij den te Gent heeft Catrien Bolijn van Thor uit Roosendaal de 200 meter da mes gewonnen in 25.9 sec. voor het Belgische meisje De Cort in 28 sec. rond. De 200 meter heren die werd gelopen leverde voor Hans Smit (V.C.L.) een tweede plaats op in 22.5 sec. achter de Belg Vercruysse die dezelfde tijd liet afdrukken. De Bruin Olympia-Wieringer waard) zegevierde in de tweede serie in 22.7 sec. Bij het speerwerpen heren kwam de Amsterdammer Frans van der Heyden (AAC) met 62.04 meter, zijn beste pres tatie van dit seizoen, op de tweede plaats achter de Fransman Michel Macquet (66.39 meter), doch voor zijn Belgische rivaal Van Zeune (61.58 m.). Künen (Sprint) en Steylen (Shell) eindigden respectievelijk op de zesde en tiende plaats op de 1500 meter, die door de snelle Verheuen (Belg.) in 3 min. 55.9 sec. gewonnen werd. Verheuen liep een week geleden te Stockholm de ze afs'and in 3 min. 46 sec. Frans Kü nen noteerde 4 min. 02.7 sec. Voor Steylen werd geen tijd opgenomen. Met ruim een uur vertraging is don derdagavond het gezelschap Nederland se voetballers (beneden 23 jaar), dat op Curacao twee wedstrijden en in Su riname een ontmoeting gaat spelen, met de KLM-superconstellatlon „Elec tron" van Schiphol vertrokken. Behalve door zestien spelers wordt de reis mee gemaakt door bondsvoorzitter A. L. M. Schroder, de vice-voorzitters A. H. series Mar^ens en J. Egberts, secretaris- si 141 Pennmgmeester L. Brunt, de heer L, Steinvoorte, lid van de T.C., bonds coach Elek _Schwartz. Tony Mac-Gibbon, de lange Nieuwzee- landse all-rounder", heeft zijn team donderdag voor een catastrofe behoed. Op de eerste dag van de vierde test match tussen Engeland en Nieuw-Zee- land, die donderdag te Manchester is begonnen, hadden de gasten al voor de lunch vier top-wickets verloren voor slechts 66 runs. Toen kwam de bijn. twee meter lan ge Mac-Gibbon aan bat. Elke fout van de Britse bowlers werd daarna afge straft. Binnen twee uur scoorde de Nieuw-Zeelander zijn halve century de eerste „50", die een van de Nieuw- Zeelanders in deze rubber bijeensloeg... en dank zij zijn werk werd het alles zins draaglijke totaal van 220 voor zes bereikt. Ook al een „hoogtepunt" vcor de Nieuw Zeelanders die alle drie wed strijden van deze serie met groot ver- schil hebben verloren. Mac-Gibbon ver gaarde 66 runs. De Nederlandse ploeg speelt op zon dag 27 juli tegen Curasao, op woensdag 30 juli tegen Suriname en tenslotte op zondag 3 augustus weer tegen Curasao. Op 7 augustus keert de ploeg terug naar Nederland. Een van de wedstrijden tegen Cura sao zal onder leiding staan van Leo Horn, die tevens in de West een scheids- rechterscursus met demonstraties in de praktijk zal geven. Voor bondscoach Elek Schwartz zal het uitstapje een verlengstuk krijgen. Hi) zal namelijk op uitnodiging van de Cura5a0.se voetbalbond en met toestem ming van de KNVB nog twee a drie weken in de West blijven om trainings- methodén te demonstreren en voor de Curasaose trainers een cursus te ge ven. Zweden heeft de landenwedstrijd atle tiek tegen Noorwegen met 118 tegen 94 punten gewonnen. Op de tweede dag kwamen bii het speerwerpen de Noor Eigil Danielsen wereldrecordhouder, en de 80-meterwerper Knut Frederiksson (Zweden) tegen elkaar uit. Danielsen won met een worp van 76.63 meter. Frederiksson moest genoegen nemen met de tweede plaats (74.63). Een Noor se zege werd ook de 1500 meter door Ulf Bertil Lundh in 3 min. 49.7 sec. voor zijn landgenoot Arne Hammers- land die 3 min. 49.8 sec liet afdruk ken. Zweedse overwinningen vielen er te noteren door Ericksson en Norman bij het hinkstapspringen. Beiden bereik ten een afstand van 14.86 meter. Oesten Edlund won het discuswer pen met 52.08 meter en Ragnar Lund- berg sprong 4.35 meter hoog met de polsstok. Het internationale militaire cross country kampioenschap zal dit jaar in Nederland worden gehouden. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van one blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, tn te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantTooording der brieven. Mej. A. B.: Ik ben huishoudster en betaal van mijn inkomsten als zo danig loonbelasting (ik ben intern). Naar mijn mening is dit in strijd met de desbetreffende bepalingen. U bent naar onze mening in de war met de inhouding voor premiebetaling ingevolge de algemene ouderdomswet (A.O.W.). Als u de groene tabel (inwo nend personeel) ingaande 1 januari '57 raadpleegt, zult u zien, dat voor het door u genoemde loon geen loonbelas ting verschuldigd is, echter wel premie A.O.W. Bij een loon van 60.- mét kost en inwoning, bedraagt deze premie 7.54 per maand. Bij een loon van 80,- per maand 2,08 loonbelasting èn 8,84 premie A.O.W. per maand. Over ƒ50.- (alles intern) betaalde u geen loonbelasting maar wel 6,76 premie A.O.W. per maand. De door u opgege ven bedragen kloppen niet. U werkt vermoedelijk met verouderde tabellen. C. G. H. Stelt een belastingvraag. Naar wij menen is het juist dat voor de zoon van 16 jaar slechts tweevoudige kinderaftrek wordt verleend. In het al gemeen zal een kind, dat in zijn studie wordt gesubsidieerd, niet geheel of na genoeg geheel ten laste van de ouders komen. In dit geval is het bedrag voor studie en kostgeld al zeer laag, zodat het gymnasium waarschijnlijk reeds subsidieert. Daar komt dan nog bij dat u het normale bedrag zelfs niet volledig betaalt. J. C. v. O.: Als een werknemer 65 jaar is geworden en dus uitkering A.O.W. ontvangt, maar bij dezelfde werkgever blijft doorwerken, heeft de werkgever dan het recht om de premie van het loon af te houden. Op de loonstaat staat vermeld het loon inclusief de premie. Premie voor de algemene ouderdoms wet is men alleen verschuldigd tot zijn 65ste levensjaar. H. Th. v. d. H- a) Heeft iedere erfgenaam het recht om rekenin gen. kwitanties, de boekhouding en boekhoudkundige bescheiden van de erflater te controleren, om zich zekerheid te verschaffen omtrent de juistheid der boedelbeschrijving, die door de notaris is opgemaakt en waartoe deze de gegevens heeft ontvangen van de executeur-testa mentair, die aan enkele erfgena men geen enkel inzicht heeft ge geven? b) Moet een erfgename, die tot haar trouwdag thuis heeft ge werkt (van haar 14e tot haar 28e levensjaar) en bij haar trouwen een kledinguitzet plus een geldbedrag heeft meegekregen, dit geldbedrag terugbetalen aan de erfgenamen, als zU voor dit be drag bij haar trouwen heeft gete kend: „in mindering van mijn erf deel"? Enige van haar broers en zusters zijn eveneens bevoordeeld, hetzij met een geldbedrag bij hun huwelijk, hetzij door een opleiding op kostschool of uitzet plus intree geld in klooster, terwijl geen van dezen hebben getekend „in minde ring van mijn erfdeel". Kan be trokkene eventueel alsnog een vor dering geldend maken op de boe del wegens gederfd loon? Zij ont ving tot haar 28e jaar kost, Inwo ning en kleding. Aangezien kennelijk de erflater noch bij authentieke akte noch bij uiterste wil de begiftigden van de verplichting tot inbreng heeft ontheven, zouden hier de artikelen 1132, 1142 en 1143 van toe passing zijn. De inhoud daarvan komt neer op het volgende: Alle schenkin gen onder de levenden, door zoons en dochters van de erflater van deze ge noten, moeten worden ingebracht. Ook moet worden ingebracht (als gift) al hetgeen Is verstrekt om aan de erfge naam een stand, een beroep of bedrijf te verschaffen, of ter betaling van schulden, en al hetgeen ten huwelijk is gegeven. Aan inbreng zijn echter niet onderworpen: de kosten van verzorging en opvoeding, de uitkeringen tot noodzakelijk levens onderhoud, de uitgaven tot het aanle- De wereldrecordhouder en meervou dige Olympische kampioen Wladimir Kuts zal zaterdag en zondag niet uit komen in de wedstrijd tegen de V.S. Kuts die geruime tijd last gehad heeft van een maagaandoening, kwam zon dag slechts op de achtste plaats bij de Russische kampioenschappen op de 5000 meter. De uitslagen van de wedstrijd, ge speeld voor de zomercompetitie van de KNZB. luiden: dames, eerste klasse: 't Gooi-Robben 2-8. Heren eerste klas se b; UZSC-RZC 5-3. Eerste klasse c: Sleutelstad-IJ 5-6. 55 Hij koos een willekeurige andere. Charlotte lief, Ik wou, dat je jezelf er toe kon brengen wat meer mensen te spreken. Je moet het heus niet zo overdrijven. Het is lang niet zo erg als jij je voor steltEn de mensen kan het ook niet zoveel schelen, als jij wel denkt. Die ontsiering is heus niet zo ernstig als jij meent..., Craddock herinnerde zich, dat Belle Goedler ver teld had, dat Charlotte iets mismaakts had gehad, waardoor zij zich niet in gezelschap op haar plaats had gevoeld. Letitia had ten slotte haar betrekking opgegeven om zich geheel aan haar zuster te wij den. Doze brieven ademden de zorg en de toewij ding, die een liefhebbende zuster aan een hulpbe hoevende of minder bedeelde zuster schenkt. Zij schreef blijkbaar alles wat haar gedachten bezig hield of wat de zieke afleiding had kunnen bezor gen. En Charlotte had al die brieven trouw be waard. Zo nu en dan was er een kiekje bijgestuurd. Er maakte zich een onverwachte opwinding van Craddock meester. In deze brieven zou hfl dus best nog aanknopingspunten kunnèn vinden. Want hier stonden feiten vermeld, die Letitia zelf allang vergeten zou zijn. Foto's waren er ook nog bij. Misschien wel van Soma De inspecteur pakte vlug de brieven weer in de tas en nam alles mee naar beneden- Op de over loop stond juffrouw Blacklock hem hoogst ver wonderd aan te kijken. „O, was u dat? Ik hoorde iemand en ik dacht: ik moet tóch eens kijken!" „Juffrouw Blacklock, ik heb op zolder wat oude brieven gevonden, die u jaren geleden aan uw zuster Charlotte geschreven heeft. Die zou ik dolgraag eens meenemen en doorkijken op aanknopingspunten." Zij kreeg een kleur van kwaadheid. „Is dat nu wel nodig? Wat kan u dat in 's hemelsnaam voor nut opleveren?" „Misschien krijg ik er een betere kijk door op Sonia Goedler." „Maar het zijn zuiver particuliere brieven „Dat weet Ik." „U ls waarschijnlijk bevoegd ze mee te nemen, of u kunt anders gemakkelijk een machtiging daarvoor verkregen, gaat uw gang dus maar, neem ze mee. Maar u zult er bitter weinig over Sonia in aantreffen. Ze is al getrouwd en uit het gezicht verdwenen, toen ik nog maar een jaar of twee bij Randall Goedler in dienst was." Koppig hipld Craddock vol. „Toch zou er iets in kunnen staanWe mogen niets onbeproefd laten... Ik geef u de verzekering, dat er alle reden is voor ongerustheid Ze beet zich op de lippen en zei: „Dat weet ik. Bunny is ook al dooddoordat ze de voor mij bestemde tabletjes heeft ingenomen. De volgende zou Patrick of Julia, of Phillipa of Mitzi kunnen wezen.nog jonge mensen, die een heel leven vóór zich hebbenWanneer ze een glas wijn drin ken, dat voor mij bestemd is of van bonbons eten, die ze mi) hebben toegestuurd. Och ja, neem die brieven maar mee. Maar verbrand ze als-t-u-blieft, wanneer u ze gelezen heeft! Ze hadden alleen nog betekenis voor Charlotte en mij. Dat is allemaal voltooid verleden tijd. Niemand weet daar nu meer van Haar hand bewoog zich naar het hoge paarlen- collier, dat zij altijd om haar hals droeg. Crad dock dacht, hoe raar dat toch stond bij haar een voudig tweed jasje. Nogmaals zei ze: „Neem die brieven maar mee!" De volgende achtermiddag bracht de inspecteur een bezoek aan de pastorie. Het was een donkere, winderige dag. Juffrouw Marple had haar stoel bij de haard gezet en zat ijverig te breien. Dot kroop op haar knieën over de grond, druk doende een pa troon te knippen voor een japon. Zij ging er even bij zitten, streek zich een weerbarstige haarlok van het voorhoofd en keek de inspecteur vol verwach ting aan. „Ik weet eigenlijk niet of dit een schending van vertrouwen moet heten," begon de inspecteur, zich tot juffrouw Marple richtende, „maar ik zou graag willen, dat u deze brief eens las." Hij vertelde van zijn ontdekking op de zolder van Little Paddocks. „Het is een touchante verzameling brieven," verklaarde hij. „Juffrouw Blacklock schreef haar zuster letterlijk alles, ln de hoop daarmede haar belangstelling voor het leven gaande te houden, iets wat haar gezondheid ten goede moest komen. Heel duidelijk rijst ook de figuur van hun vader, de oude dokter Blacklock, op de achtergrond op. Een onmoge lijke despoot, die altijd gelijk hadwellicht honder den patiënten door zijn eigenzinnigheid naar de an dere wereld heeft geholpen. Van nieuwe inzichten of moderne methodes wenste hij niets te horen." „Nu, in dat opzicht geef ik hem gelijk," verzekerde juffrouw Marple. „Die jonge dokters doen niets lie ver dan je als proefkonijn gebruiken voor allerlei nieuwigheden. Wanneer ze je dan al je tanden en kie zen hebben uitgetrokken, met allerlei rare klieren hebben ingespoten en uit je inwendige enkele onmis bare organen hebben weggesneden, dan komen ze je vertellen, dat net hun ontzettend spijt, maar dat ze er niets meer aan kunnen doen. Heus, ik schenk de voorkeur aan die ouderwetse, gezellige medicijnfles jes. Die kun je altijd nog leeg laten lopen in de goot steen." Juffrouw Marple pakte de brief aan, die Craddock haar reikte- Hij hernam: „Ik wou daarom zo graag dat u hem eens las, omdat u een vorige generatie zoveel beter begrijpt dan ik. Ik snap werkelijk niet wat er eigenlijk in die lui omging." Juffrouw Marple las. Liefste Charlotte, (Wordt vervolgd) ren van enige tak van koophandel, kunst, handwerk ot bedrijf, de kosten van studie, de bruiloftskosten, klederen en kleinodiën tot huwelijksuitzet gege ven. Ons inziens volgt hieruit voor de be trokken broers en zusters, dat inge bracht moet worden: uitzet plus intree geld in klooster, de geldbedragen (niet bruiloftskosten) ten huwelijk meegekre gen. Voor de stelster van de vraag is net echter anders. Ons inziens behoeft zij niet vooraf te voldoen, doch moet zij het door haar als voorschot ontvan gen bedrag verrekenen met haar erf deel. De anderen kunnen deze oplos sing echter ook kiezen. Wij adviseren haar deze zienswijze kenbaar te maken aan de betrokken boedelnotaris en bij verschil van mening zelf een advocaat in de arm te nemen, indien dat althans niet al te veel kosten vergt in verge lijking met hetgeen zij uiteindelijk ver krijgt. Wat uw eerste vraag betreft: niet de notaris, doch in eerste instantie de exe cuteur is degene, die rekening en ver antwoording moet afleggen. Hij is er niet van af. een en ander in handen van de notaris te laten, die door de erfge namen of de erflater daarvoor is aan gewezen. Iedere erfgenaam heeft een zelfstandig recht, om van de executeur rekening en verantwoording te vorde ren en vaststelling van het saldo. Zou den hiermee moeilijkheden ontstaan, dan lijkt het ons noodzakelijk hulp van een advocaat in te roepen. Een vorde ring wegens (gederfd) loon kan niet geldend gemaakt worden. Daarvoor zou een schuldbekentenis van de erfla ter nodig zijn. J. C. D.: Wanneer begon de eerste jaargang van het maandblad „De Nederlandse Leeuw?" Juist dit jaar bestaat dit blad 75 jaar. Het is n.l. in 1883 voor het eerst ver schenen. Het is een uitgave van het Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht en Wapenkunde, Bleyenburg 5. Den Haag. C. J.: Is het mogelijk dat een voed ster in Australië in één jaar 3 miljoen nakomelingen kan hebben? Dat is wel wat overdreven. Een konijn heeft drie tot vijf worpen per jaar, ie dere keer vier tot tien jongen. De draagtijd is vier weken. De levensduur vier tot acht jaar. In Australië vonden de aldaar geïmporteerde konijnen, geen natuurlijke vijanden, zodat zij zich sterk konden uitbreiden. Een voedster kan dus het eerste jaar ongeveer 40 jongen ter wereld brengen, laten we aannemen ongeveer de helft vrouwtjes. Deze jon gen zullen "het eerste jaar geen of al thans maar zeer weinig nakomelingen ter wereld brengen. In het gunstigste geval en uitgaande van deze cijfers be draagt de nakomelingschap het eerste jaar bijv. 20x5x8 is 800, het tweede jaar 400 x 5 x 8 is 16.000, het derde jaar 8.000 x 5 x 8 is 320.000.* De 6 in 1854 geïmporteerde konijnen hadden zich in een tijdsverloop van vijf jaren al uitgebreid tot vele honderddui zenden. Tien jaar later dreigden miljoe nenhorden door hun vraatzucht geheel Australië te gronde te richten. Dienten. gevolge werden er in 1951 duizenden be smette konijnen losgelaten, wat ten ge volge had, dat er in 1953 reeds 500 mil joen waren opgeruimd en het jaar daar op nogmaals 400.000.000 stierven. H. v. V.: Bestonden er in de jaren 1927 en 1928 nog muntbiljetten van de waarden van 1 en 2,50? De zilverbonnen ter waarde van 5, 2,50 en 1 werden uitgegeven in 1914 en ingetrokken in 1922. Zilverbonnen van 2,50 en 1 werden opnieuw in omloop gebracht in 1940 en weder inge trokken in 1945 en vervangen door de nu nog in omloop zijnde muntbiljetten van dezelfde waarde. Mevr. M. B.: Mijn ene kostganger moet een maand opkomen in mili taire dienst en mijn andere gaat een week met vakantie. Hoe moet ge handeld worden ten opzichte van het te betalen kostgeld? In beide gevallen is men tweederde van het overeengekomen kostgeld ver schuldigd, tenzij vooraf een andere re geling is getroffen. U kunt natuurlijk ook een lager bedrag vragen. C. J. P.: Stelt een belastingvraag en voegt een opgave bij van ver diensten, bijverdiensten, aftrekpos ten enz. enz. Wij kunnen uit uw opstelling van het inkomen niet wijs worden. Uit de bere kening van het belastingbedrag ook niet. In de tabel voor de inkomstenbelasting staan slechts bedragen in hele guldens. Wanneer daar 89,90 loonbelasting op in mindering komt, moet het belasting bedrag op 10 cent eindigen. Het be draagt echter 881,59. De verstrekte gegevens zijn dus onvolledig, ook op an dere punten. De bejaardenaftrek krijgt u voor 1957 wel, de inspecteur past die automatisch toe. Wij raden u aan uit leg te vragen aan de inspecteur van de belastingen, onder opgave van volledi ge gegevens. J. Z.: Stelt een belastingvraag in verband met inkomen van zijn echt genote. Afgezien van het feit, dat dit geen vraag is voor een krant, is deze zonder veel meer gegevens niet te beantwoorden. Bovendien kan het haast niet, dat de vrouw van 650 per maand bruto 165,50 netto overhoudt. Wij raden u dan ook aan, met volledige gegevens naar de inspectie van de belastingen te gaan en daar te informeren. J. E.: Als ik een olietank voor een verwarmingsinstallateur ingraaf en het dus voor die firma aanneem, ben ik dan verplicht om 4 pet omzet belasting te betalen, of is. de onder aannemer vrij van betaling van om zetbelasting? Het komt ons voor dat dit vrij is van omzetbelasting. In het algemeen is de oplevering van een werk in onroeren de staat door een onderaannemer vrij. W. L.: Een van mijn katten heeft 2 konijnen van buurman doodge maakt. Moet ik dit vergoeden? U bent inderdaad aansprakelijk voor de schade, die uw kat heeft aangericht en zult de twee konijnen dus moeten vergoeden, daar zit niets anders op. Uw buurman daarentegen mag geen eigen rechter spelen en als hij uw kat poogt te mishandelen, kunt u hèm aanklagen wegens dierenmishandeling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9