Eisenhower laat de beslissing over aan de Veiligheidsraad Over de voorwaarden en het tijdstip van een topconferentie over Midden-Oosten Met de K.L.M. terug uit de Iraakse hoofdstad Sovjet-Unie waarschuwt Turkije tegen een aanval op Irak DUITSE FOTOREPORTER UIT IRAK IN ARREST Bloedgeneraal" houdt 4V2 jaar gevangenisstraf Uitgetrokken, wat dan? Antwoord aan Khroesjtsjev Falen van niet-agressieve landen leidde in 1939 tot wereldoorlog Duits fotoreporter vertelt over zwerftochten door Bagdad Caïro protesteert bij de V.S. Wegens deviezenovertredingen Schörners beroep op het Bonds- gerechtshof afgewezen Veertig maal overleden Amerikaans- Britse raket naar de maan Kater Het weer Smit,, van Rijsbermen BOODSCHAP VAN HOESSEIN AAN SJAMOEN Zwitserland blijft neutraal mm Mislukte roofoverval in Lemmer Dader ontsnapt Tropenkleding ZATERDAG 26 JULI 1958 82ste JAARGANG No. 29970 President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft gisteren premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie voorge steld, dat de permanente afgevaardigden naar de Veilig heidsraad der Verenigde Naties bijeenkomen om een besluit te nemen over de voorwaarden en een tijdstip voor een top conferentie over het Midden-Oosten. Het voorstel is vervat in een brief van de president die aan de Russische ambassadeur, Mensjikof, op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is overhandigd. In zijn brief zegt de president der V.S. dat de topconferentie niet beperkt dient te zijn tot louter een bespreking van de zaken Libanon en Jordanië, maar ook „veel breder vraagstukken" dient te behandelen. „Naar mijn mening," aldus Eisen hower, „is de onzekerheid van de vrede en veiligheid in grote mate te wijten aan het gevaar waarin kleine landen zijn gebracht. Het is de bedoeling van de Verenigde Staten de specifieke incidenten die gij ter sprake brengt in dat brede verband te behandelen. Als men anders te werk zou gaan, zou men blind zijn voor de lessen van de geschiedenis". V* ■PS Nog geen uitlevering gevraagd van dr„ Eisele in Sociaal commentaar Wisselende bewolking ee MORRIS beforef/o«6u/// SUEDE JASJES IN KLEUREN Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Eisenhower begint zijn brief met te heggen dat hy in Khroesjtsjevs bood schap van woensdag „klaarblijkelijke hiisvattingen" over de zienswijze van de president heeft aangetroffen. Eisen- hower verzoekt Khroesjtsjev zijn vorige brief nog eens en zorgvuldiger te lezen. In zijn brief van woensdag stemde Khroesjtsjev in met een topconferentie in de V.N. Hij zei echter ook, dat Indië dat geen lid is van de Veiligheidsraad, en de Arabische landen vertegenwoor digd moesten zijn. Eisenhower verklaart in zijn brief, dat het Handvest van de V.N. de voorwaarden bepaalt waaron der landen die geen lid zijn van de raad aan zijn besprekingen kunnen deel- "emen. De Verenigde Staten zullen, al- v»? Eisenhower, zich in dit opzicht aan net Handvest houden. x-S®lenhower herinnert er in zijn brief ,7~levonder meer nog aan, j L L- e1e wereldoorlog ontstond vArf+toT6 rechtstreekse en niet- rechtstreekse aanvallen tegen kleine landen. In Maart 1939 had het hoofd toenmalige Russische commu- nistische party er de aandacht op ge- vestigd, dat het falen van niet-agres- sieve landen, waaronder Engeland en Frankrijk, om rechtstreekse of niet- rechtstreekse agressie tegen kleine landen te stuiten betekende, dat de vrije teugel gelaten werd aan een oor log die tot een wereldoorlog zou uit groeien Deze voorspelling kwam he laas uit. Eisenhower brengt ook de resolutie van de Algemene Vergade ring van 1950 in herinnering, waar in het aanzetten tot burgeroorlog in het belang van een vreemde mogend heid als een van de ernstigste misda den wordt veroordeeld. Aan het slot van zijn brief stelt Eisen hower voor, dat de permanente alge vaardigden van de leden van de Veilig heidsraad door de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjöld georgani seerde besprekingen voeren om vast te stellen of een bijeenkomst van de aard als door Eisenhower bedoeld en onder de door Eisenhower voorgestelde voor waarden algemeen aanvaardbaar is. In dien dit het geval zou zijn, zouden de permanente afgevaardigden het ook eens moeten worden over een tijdstip dat algemeen bevredigend zou zijn. 28 juli ïs voor mijn regering te vroeg, zo zegt Eisenhower, die meedeelt de Ame rikaanse permanente afgevaardigde op dracht te zullen geven in bovenbedoelde zin te handelen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van het antwoord van Eisenhower aan Khroesjtsjev gezegd, dat de Britse regering het Amerikaan se antwoord en de Amerikaanse steun voor een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad toejuicht. Volger de Woordvoerder is met Engeland volledig overleg gepleegd over de voorwaarden hiervoor. De diplomatieke commentator van France-Soïr heeft gisteren gemeld, dat De Gaulle werkt aan een tegenvoorstel Volgens hetwelk een topconferentie in twee fasen moet worden gehouden: Na een besloten vergadering van de Russische, Britse, Amerikaanse en Franse leiders met premier Nehroe van Indië te Genève, waar zij de kwes- President Sjamoen van Libanon heeft gisteren een boodschap van ko ning Hoessein van Jordanië ontvangen, waarin deze hem vraagt er by de V.S. -e drmgen dat zy hun hulp aan "ordame versnellen en uitbreiden. (A.F.P.) tie van het Midden-Oosten kunnen aan pakken in een „passieloze sfeer", zou deze vijfmogendhedenconferentie haar bevindingen aan de Veiligheidsraad in New York moeten mededelen. Deze zou op het vlak van regeringsleiders of op dat van ministers van buitenlandse za ken de meest betrokken landen moeten horen alvorens definitieve besluiten te nemen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Franse Na tionale Vergadering Maurice Schumann heeft gisteren in een rapport aan de commissie verklaard, dat Frankrijk een topconferentie uiterst gewenst acht, al zou deze conferentie in New York wor den gehouden. De Franse regering geeft echter de voorkeur aan een andere stad buiten het felle licht van publiciteit en propaganda. Maurice Schumann zou nog gezegd hebben, dat de algemene gedachtengang van de regering over het Midden-Oosten gebaseerd blijkt te zijn op drie begin selen: 1) Waarborging van de territoriale sta tus quo. 2) Geen wedijver van de grote mogend heden in het gebied, vooral wat de wapenleveranties aangaat en 3) Verzekering van de economische ont wikkeling van het Midden-Oosten zon der dat dit gepaard gaat met over- bieden en propaganda. gewoonlijk goedingelichte bron is in New York vernomen, dat Israël for meel heeft gevraagd deel te mogen ne- men aan een topconferentie over het Midden-Oosten. De Israëlische rege ring zou tevens te kennen hebben gege- ven, dat zy zich niet gebonden zal ach ten door besluiten die zonder Israëli sche deelneming zouden worden ge nomen. De Israëlische vertegenwoordiger bii de Verenigde Naties, Abba Eban, zou Ham marskjöld van het standpunt van zijn regering op de hoogte hebben gebracht. Voor en na komen thans foto's binnen van de gebeurtenissen rond de staatsgreep in Irak. Deze foto werd genomen in de slaapkamer van de tijdens de staatsgreep omgekomen Prins Abdul Illah. Een Iraakse soldaat vond tussen de puinhopen een portret van Koning Feisal. Radio Moskou meldt, dat het Kremlin de Turkse regering donderdag j.I. een nota heeft overhandigd, waarin Turkije wordt gewaarschuwd tegen „elke aanval op Irak". In de nota wordt de aandacht gevestigd op berich ten, volgens welke Turkije voorbereidingen zou treffen om binnen enkele dagen militaire operaties tegen Irak te beginnen. Volgens dezelfde berich ten zou koning Hoessein van Jordanië Turkije „mogelijk een officieel voorwendsel" voor een actie tegen Irak verschaffen. „De Sovjet-Unie acht het haar plicht Turkije te waarschuwen voor zijn verantwoordelijkheid voor de waarschijnlijke gevolgen van een gewapend conflict in dit gebied. De Sovjet-Unie hoopt dat Turkije niet in vereniging met de aanvallers zal handelen en dat het geen handeling zal begaan, die de toestand in het Midden-Oosten zou kunnen verergeren", aldus de Russische nota. Vannacht om drie uur is op Schiphol een Constellation van de K.L.M. aange komen uit Irak. Het toestel, de PH-LDE „Utrecht", heeft in een chartervlucht via Athene en Home 63 repatriërenden naar Amsterdam gebracht: n.l. 35 vol wassenen (voornamelijk vrouwen van de in Irak werkende Nederlanders), 6 babies en 22 grotere kinderen. Een aan tal van de passagiers heeft Irak in ver band met de toestand aldaar verlaten, anderen konden eerst nu luchtverbin- ding krijgen om hun reeds eerder vast gesteld verlof te gaan opnemen. Een woordvoerder van de Nederlandse pas sagiers zei, dat het, mede in verjr.nd met de achtergebleven landgenoten, juister wordt geacht geen al te uitvoe rige details over de gebeurtenissen van de afgelopen tien dagen mee te delen. „De departementale autoriteiten in Den Haag zijn volledig op de hoogte," aldus de woordvoerder. Thans verblij ven in Irak nog ongeveer 500 personen. Aan boord van de „Utrecht" bevond zich ook een Duitse fotoreporter, Karl Breyer, die in de ruimte tussen een groot portret van de nieuwe Iraakse premier en een aan de achterkant daar van geplakt karton een aantal films en een stevig pak perskopij had meege smokkeld. Met een speciale opdracht van een Parijs blad is hij vijf dagen na het uitbreken van de revolutie in Irak te Bagdad aangekomen. Van de nieuwe autoriteiten aldaar heeft hij een perskaart ontvangen, waarop nog een kroontje stond gedrukt. Verder bevond zich op de kaart een be lastingzegel, dat de beeltenis van ko ning Feisal droeg. Van 19 tot 24 juli heeft Breyer, vergezeld door een poli- tie-officier, in Bagdad rondgezworven. Er gaan honderd en een verhalen over de moord op koning Feisal, de vroegere regent (kroonprins Abdul Il lah) en de premier Noeri al Said en het is zeer moeilijk de juiste toe dracht achteraf vast te stellen. De 20e brigade, die bij de revolutie de hoofdrol heeft gespeeld, heeft alle inwonenden van het paleis doodgescho ten. Daarna werden de stoffelijke over schotten van de premier en de vroe gere regent een prooi van het volk, dat de lijken twee dagen door Bagdad heeft gesleept. Sommigen zeggen, dat Feisal nog enkele dagen heeft geleefd, anderen beweren, dat hij met een automa tisch pistool is gedood. Het stoffe lijk overschot van de koning moet er gens zijn begraven, maar niemand weet de plek. In de gesprekken kwam voortdurend tot uiting, dat premier Noeri al Said concentratiekampen heeft ingericht en dat hij mensen zou hebben laten folteren. Uit diezelfde gesprekken is het Breyer gebleken, dat koning Feisal bemind was in Irak en dat het menigeen thans spijt, dat hij is omgebracht. Overigens wordt het verspreiden van foto's van de drie doden door de nieuwe regering gestraft met vijftien jaar dwangarbeid. In Bagdad zelf is thans alles rustig. Toen Breyer vrijdagmorgen uit Bag dad vertrok, meende hij de zekerheid te bezitten, dat verscheidene Egypti sche gezaghebbende figuren in Bagdad vertoefden met de bedoeling de nieuwe regering te bewegen zich aan te slui ten by de Verenigde Arabische Repu bliek. Er moet een sterke stroming zijn, die zich hiertegen verzet, althans een aan sluiting bij de V.A.R. te ver vindt gaan. Bovendien wil de nieuwe rege ring wel degelijk contact behouden met de westerse wereld. Volgens de Sovjet-nota is het alleen aan gebrek aan volledige overeenstem ming met de Verenigde Staten en aan de „resolute protesten en krachtige waarschuwingen van de Sovjet-Unie en andere vredelievende landen" te dan ken, dat de voorbereide aanval op Irak en de Arabische staten nog niet is uit gevoerd. De toestand blijft echter ge spannen,, aldus de Sovjet-nota. De Verenigde Arabische Republiek heeft in een nota aan de Vere nigde Staten ertegen geprotesteerd, dat passagiersvliegtuigen op de route Cairo-Damascus door Amerikaanse ja gers worden geschaduwd. Het protest richt zich ook tegen schending van de Syrische luchtsoevereiniteit door Ame rikaanse vliegtuigen, aldus meldt Uni ted Press International. Zwitserland heeft vorige week de V.S. toestemming geweigerd 30 trans portvliegtuigen over Zwitsers grondge bied naar Libanon te laten vliegen, al dus is volgens Reuter in een ver klaring van de Zwitserse regering be kendgemaakt. Het Amerikaanse verzoek betrof vliegtuigen van Amerikaanse ba ses in West-Duitsland die in de nacht van 15 op 16 juli naar Libanon vertrok ken. De Zwitserse regering heeft geant woord dat er geen sprake kon zijn van inwilliging van het verzoek. Later hebben echter drie Amerikaan se militaire vliegtuigen toch het Zwit serse luchtruim geschonden. Eén van BONN, hedenmorgen, (Van onze correspondent in Bonn) Het Bondsgerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren in revisie het vonnis van 4,5 jaar gevangenisstraf bevestigd, dat het gerechtshof in München in maart jl. had uitgesproken tegen de laatste Duitse opperbevelhebber aan het Oost front en ook de laatste zgn. „Durch- halte-General", veldmaarschalk Ferdi nand Schorner. Na een eis van acht jaren wegens doodslag van een korpo raal, die slapend achter het stuur van zyn truck een weg versperde juist toen Schorner op inspectie voorbij kwam en dooy „de Bloedgeneraal" zoals hy by de troep was bijge naamd standrechtelijk werd geëxecu teerd, velde het gerechtshof in München bovengenoemd vonnis. Schorner had ook de executie bevolen van de plaatselijke commandant van Neisse, kol. Sparre en diens plaatsver vanger maj. Jüngling. Dank zij het feit, dat maj. Jünglings vrouw Bormann heette, maar overigens geen familie is van Hitiers plaatsvervanger, konden ho ge „Wehrmacht"-officieren de executie der beide commandanten uitstellen. Na de Duitse capitulatie werd Schörners bevel niet meer uitgevoerd. Het ge rechtshof in München noemde dit dub bele poging tot doodslag". Schorner te kende hoger beroep aan, maar door de bevestiging van het vonnis door het Bondsgerechtshof in Karlsruhe is het rechtskrachtig geworden en moet Schor ner zijn straf gaan uitzitten. Hy is thans 65 jaar oud en geniet een pensioen van 1200 Mark per maand, óat hjj tengevolge, van zyn vonnis nu verspeelt. Schorner was tot januari 1956 in het „Generals-Lager" Woikowo krijgsgevangen. Hy was met alle andere Duitse generaals als oorlogsmisdadiger en bloc tot 25 jaren dwangarbeid veroor deeld. Hij repatrieerde met de 10.000 Duitse krijgsgevangenen die als ge volg van het bezoek van dr. Adenauer aan Moskou in november 1955 en het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie werden vrijgelaten. deze toestellen had opdracht gekregen te landen in Zürich. Toen daar bleek dat vrywel alle passagiers militairen waren die onder medische behandeling waren, had het vliegtuig zyn reis mo gen vervolgen. De twee andere machi nes hadden hun reis mogen voortzet ten toen bleek dat er een misverstand tengevolge van een fout van Zwitserse zijde in het spel was. De Amerikaanse regering had onmiddellijk haar veront schuldigingen voor deze vluchten aange boden, aldus de verklaring van de Zwit serse regering. De 34-jarige Duitse fotoreporter Karl Breyer, die met de K.L.M. constellation „Utrecht" in de nacht van vrijdag op za terdag op Schiphol arriveerde op door reis naar Parijs, is vlak voor het ver trek van het toestel, dat om 10.10 uur naar Parijs zou vliegen, door de kon. marechaussee in opdracht van de jus titionele autoriteiten in arrest gesteld. Breyer zal naar Haarlem worden over gebracht voor het ondergaan van een gevangenisstraf wegens deviezenover tredingen welke enige tyd geleden door hem zijn gepleegd. Breyer stond name lijk gesignaleerd in het opsporingsblad voor het ondergaan van een vrijheids straf en tot het betalen van een geld boete. Reeds in de afgelopen nafht had de doorlaatpost Schiphol van de koninklij ke marechaussee het paspoort van de Duitse fotoreporter Karl Breyer enke le uren gehouden om een onderzoek in te stellen. Intussen was hij in de wacht kamer gebleven van drie uur des nachts tot half tien des morgens. Geruime tijd hebben verscheidene Nederlandse Dit enorme gevaarte is een bruinkoolgraafmachine, gefotografeerd ergens in Duitsland op weg van de fabriek naar zijn toekomstig werkterrein. De enorme installatie wordt voortbewogen op tien, meer dan manshoge, rupsbanden. De snelheid waarmee dit gaat is niet groot, maar toch alleszins respectabel: 1 km per uur. Een grijper kan in een keer een flinke auto vullen De Westduitse politie zoekt naar een man die zich Hans Kalweit noemt en kans heeft gezien veertig keren een overlijdensuitkering voor zichzelf te incasseren. In totaal heeft hij met deze zwendel 35.000 mark in de wacht gesleept. Kalweit sloot, telkens bij een ander arbeidsbureau, de voor Duitse werknemers verplichte levensverzekering af en kwam, na drie maanden premie betaald te hebben, dan bij andere kantoren de uitkering innen, zich uitgevend voor een broer van de overledene en voorzien van een vervalst overlijdenscertificaat. Het had jarenlang zo kunnen doorgaan als Kalweit niet bij een kantoor was binnengestapt dat en dit was een uitzondering niet zelfstandig kon uitkeren, maar eerst het hoofdkantoor in Bad Godes- berg moest raadplegen. Toen de ambtenaar onraad rook en terugkwam bij zijn loket was de vogel echter gevlogen. De politie zoekt nu naar de man die veertig maal overleden is journalisten met hem zitten praten over zijn wedervaren in Irak, welk land hij bezocht had in verband met een op dracht voor een Parijs blad. Om acht uur is de Duitse fotorepor ter een douche op Schiphol gaan nemen om zich te verfrissen van de reis van Bagdad naar Amsterdam. Niet lang daarna werd hij door de koninklijke marechaussee verzocht mee te gaan. De marechaussee heeft hem in de gelegen heid gesteld de kopij van zijn reportage alsmede een aantal foto's naar Parijs te verzenden met dezelfde KLM-machine, waarmee hij zou vertrekken. Te Lemmer is vanmorgen om half zes een mislukte roofoverval gepleegd op de heer C. Wijbenga, administrateur van de N.V. Lankhorst Zuivelfabriek te Heeg. De heer W. zat in het kantoor van de N.V. Lankhorst te wachten op de melkauto, waaraan het melkgeld voor de veehouders in de Noordoostpolder zou worden meegegeven. In plaats van de melkauto stopte een personenauto voor het kantoor, waaruit een man sprong, die het kantoor binnenging en onder bedreiging met een pistool de heer W. de tas met geld probeerde te ontfutselen. De heer W. sprong echter overeind, waardoor het pistool op de grond viel. Er ontstond een worsteling, waarbij de heer W. licht gewond werd. De dader nam hierop de benen en sprong weer in de auto. De heer W. probeerde nog het portier van de auto open te rukken, maar de overvaller gaf vol gas en wist te ontkomen. Zonder geld echter en met achterlating van zyn wapen, dat by nader onderzoek een alarmpistool bleek te zyn. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, is op zoek naar de dader. Het nummer van de auto is bekend, doch de kans is groot, dat het een gestolen wagen is. Britse en Amerikaanse geleerden werken te Jodrell Bank, in Engeland, aan een maanraket die waarschijnlijk te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida zal worden gelanceerd en waarvan de loop zal worden gevolgd door middel van de reusachtige radio telescoop te Jodrell Bank. Professor Alfred Lovell, die het toezicht heeft op de werking van de telescoop, heeft dit volgens Reuter gisteravond verklaard. Professor Lovell deelde voorts mede dat het voornemen bestaat de radiote lescoop te gebruiken, in samenwerking met Amerikaans materiaal, bij de uit voering van verschillende projecten voor het lanceren van kunstmatige aardsatellieten. „Er zyn kortgeleden proeven genomen, waarbij met behulp van de telescoop de baan van een „Vanguard"-raket op een afstand van 6.400 kilometer kon worden gevolgd", aldus Lovell. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van justitie heeft verklaard, dat de bondsrepubliek de Egyptische autoriteiten nog niet om de uitlevering van de arts dr. Eisele heeft verzocht. Wel is de arrestatie van Eisele ge schied op verzoeken van de Westduitse autoriteiten. (U.P.I.) China - De Franse oud-premier Pier re Mèndes-France is gisteren in Peking ontvangen door premier Tsjoe en Lal. (A.F.P.). (Van een medewerker). Zowel naar bedoeling als naar opzet zyn de meeste sociale verzeke ringswetten arbeidersverzekerin gen. Zoals bekend, is er juist de laat ste tijd een sterke drang merkbaar om hierin verandering te brengen. Op over wegingen, ontleend zowel aan de alge mene en nog steeds toenemende soli dariteit, hier bedoeld als toenemende onderlinge afhankelijkheid, als aan de feitelijke situatie zoals deze zich vaak demonstreert, groeit het aantal voor standers van een omschakeling naar volksverzekeringen. Een der eerste voorbeelden waarmee we in dit opzicht te maken zullen krijgen is de algemene Kinderbijslagwet, een volksverzekering waarvan de behandeling binnen afzien bare tyd in de Kamer is te verwachten. Het laat zich aanzien, dat daarna een herziening van de W.W.-wet aan de beurt zal komen. De katholieke bond van administratief personeel (de H.K.W.) heeft reeds geruime tijd geleden het standpunt ingenomen, dat ook de men sen die meer dan f 6900,- per jaar ver dienen onder de Wachtgeld- en Werk loosheidswet dienen te komen, omdat ook zij in slechts zeer beperkte ma te in staat blij ken het risico van werkloosheid zelf enigszins redelijk te dekken. Een onlangs verschenen advies van het Centrum voor Staatkundige Vorming gaat eveneens in die richting. Op het ogenblik is het zó dat iemand die ten gevolge van het overschrijden van de weistandsgrens niet onder de W.W.-wet valt, by optredende onvrijwillige werk loosheid geen enkel recht op uitkering kan doen gelden. Logisch, want hij heeft er ook niet voor betaald. Was men nu aanvankelijk van oordeel, dat het werkloosheidsrisico voor hoger ge- salarieerden veel geringer was en dat vervolgens, bij werkloosheid de betrok kenen zelf nog wel een stootje kon op vangen, de praktijk vooral van de laat ste twee jaar heeft aangetoond, dat ook het risico in die kringen steeds groter wordt en dat steeds meer mensen ge bruik moeten maken van de z.g. A-re geling van de sociale voorzieningsrege ling. Het enigszins opschuiven van de loongrens zonder meer biedt hier niet de oplossing. Dan immers zouden al leen de zware risico's worden opgevan gen, hetgeen de hoogte van de te innen premie zeer ernstig zou beïnvloeden, terwijl degenen die toch al weinig risi co in het leven (althans in dit opzicht) dragen, niet in de solidariteitsplicht zouden behoeven te delen. Het is daar om verheugend te mogen vaststellen, dat de Staatssecretaris van Sociale Za ken aan de Sociale Economische Raad advies heeft gevraagd over de vraag of de loongrens in de W.W.-wet geheel dient te vervallen. (Vervolg op pagina 5) iiiimiiiiimiiiMiiifiiiitiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiitii Het jaarlijkse „Waarheid-Zomer feest" zal dit keer niet doorgaan. De Moskou-getrouwe secretaris van de C.P.N. Paul de Groot heeft dit aan de partijgenoten medegedeeld. Er is geen geld en de leugens van „De Waarheid" zijn blijkbaar niet meer in voldoende mate kapitalistisch com mercieel exploitabel. We hebben met de Communistische Partij Nederland werkelijk te doen. Ze moet meer dan ooit behoefte hebben aan een zomer feest-verzetje na de kernsplitsing, die zich in haar topleiding heeft voorge daan. Geen feest en tóch een kater. Het is wel zielig. iiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiiimnmmiimMWiiiiiiini Verwachting tot zondagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien in hoofdzaak in het binnenland. Matige, af en toe krach tige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon 4.52—20.39 Maan 17.55—1.48 Maandag: Zon 4.5420.38 Maan 18.44—2.45 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM Ta. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Morgen opklaringen en hier en daar nog een bui. Vrij krachtige wind tussen z.w. en w. Temperatuur overdag 17 a 18 graden C. Zeewater 17 graden C. Vooruitzichten: nog sterk afwisselend iets te koel strandweer. Advertentie Zijlstraat 71 - Haarlem - TeL 16963 max neersi. Station weei temp afgei. glsterei- 24 uur Helsiniü half bew. 19 2 StocKüuiir licht bew. 19 5 Oslo onbewolkt 21 0.5 Kopenhagei onbewolkt 17 0 bonden motregen 21 4 Amsteraan regen 20 4 BrusseJ regen 21 0.5 Luxemht zwaar bew. 19 0 Partis geheel bew. 23 0 Nice onbewolkt 24 0 Beritjn licht bew. 18 1 ÜTankfun half bew. 22 0 München onbewolkt 19 0 Zürich licht bew. 22 0 Genève zwaar bew. 22 0 Wenen onbewolkt 21 0 Innsbruck licht bew. 24

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1