Nieuw wereldrecord van Engelse zwemsters Kerk rade bereidt jeugdorkest van Israël spontaan welkom DE „ANDERE KANT" VAN DE TOUR DE FRANCE Arabische crisis voor Khroesjtsjev een goudmijn Moechitdinov speelt er een belangrijke rol in ELECTRO LUX de iwAkteu koelkast Van Dam en Dame Fantastische tijden in Cardiff Prestatie van Nederlandse estafetteploeg overtroffen Zweedse handboog-kampioene Orkest gerecruteerd uit de beste leerlingen der conservatoria Legende rond de gele trui9 em schijven ZATERDAG 26 JULI 1958 PAGINA 4 Kamp voor zeekadetten in Hilversum Worstelaars slaan in Boedapest een pover figuur Zomercompetitie KJV.Z.B. Manchester United toch in bekertoernooi Te Apeldoorn NWB-herinneringkruis voor 1011 wandelaars Concours hippique in Breda W"a :Zi PER OUVERTURE VAN A.S. CONCOURS Vierde testmatch Engeland loopt hard van stapel Ministerraad E.G.K.S. Opname kolen en staal in vrijhandelszone gewenst geacht Algemene verlaging van Zeeuwse veertarieven gevraagd Vrijhandelszone maakt goede kans a b c d e f Si abcdefgh- Moeilijkheden tussen K.JN.W.U. en stayers Niet minder dan vier wereldrecords en één Europees record sneuvelden vrij dagavond op de zesde dag van de spe len van het Britse rijk, waar de zwem wedstrijden in het 55-yardsbad van Car diff werden gehouden. Daarnaast leverde het Engelse meisje Judy Grinham, als eerste gestart op de 4 x 100 yards wisselslag estafette, in een tijdsbestek van nog geen twee dagen wederom een prestatie van formaat door haar we reldrecord op de 110 yards rugslag met 1 min. 11.9 sec. eveneens een we reld- en Europees record op de 100 me ter rugslag te evenaren. Zij toonde hiermee aan op het ogenblik onbetwist de snelste rugslagzwemster van de we reld te zijn en onze landgenote Kia van Velzen, die met een tijd van 1 min. 2.3 sec „slechts" drie dagen deze records op haar naam mocht hebben, zal in Boe- danest bij de Europese zwemkampioen- schappen snel moeten gaan om het goud 1- kunnen veroveren. Hetzelfde geldt overigens eveneens voor de Nederlandse dames estafette ploeg, die zich door de Engelse meis jes Judy Grinham, Anita Lonsbrough, Christine Gosden en Diana Wilkinson met 4 min. 54 sec op de 4 x 110 yards wisselslag estafette tevens 4 x 100 meter wisselslag estafette twee wereld- en één Europees record zagen ontnemen. Tot op dat moment hadden Greetje Kraan, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars met 4 min. 57 sec. de snelste tijd gezwommen (Blackpool 18 mei 1957) De Australische dames Anne Nelson, Barbara Evans, Beverley Bainbridge en Dawn Fraser bleven op dit nummer met 4 min. 55.1 sec ook onder het wereldrecord. Dawn Fra ser leverde wel een uitzonderlijke pres tatie door als eerste vrouw op de 110 yards vrije slag een tijd van 1 min. 00.6 sec te noteren. Maar aangezien de ze tijd in de setafette werd gemaakt, waar zjj als vierde startte en dus het voordeel had dat zij wegsprong op het moment dat haar landgenote Beverley Bainbridge aantikte een soort vlie gende start dus zal geen erkenning van dit record kunnen worden aange vraagd. De Australische heren Mouckton. Wil kinson, Gathercole en Devitt kraakten niet alleen hnn wereldrecord op de 110 yards wisselslag estafette met een tijd van 4 min. 14.2 sec., maar bleven met deze prestatie ruim onder het wereld record op de 4 x 100 meter wisselslag estafette, dat met 4 min. 16.2 sec in het bezit was van de Japanners Hase, Furu- kawa, Ishimoto en Kogel (Los Ange'es 29 jnni 1958). Gelijk in vorige jaren zal ook dit jaar de Koninklijke Marine gastvrij heid verlenen aan het Zeekadetkorps Nederland voor het houden van een zomerkamp in het Marine Opleidings kamp te Hilversum. Dit zomerkamp waaraan ongeveer 270 zeekadetten zullen deelnemen, zal van 2 tot 11 augustus worden gehouden- De zeekadetten zullen ruimschoots kunnen profiteren van de watersport- faciliteiten, welke het Marine Oplei dingskamp aan de Loosdrechtse plassen ter beschikking stelt In het opleidingskamp zelf zullen de zeekadetten worden gelegerd. Gedurende deze periode zal op zater dag 9 augustus een demonstratiedag worden gehouden, waarop de zeekadet ten hun kunnen en kennen, zowel te land als te water zullen tonen. Deze demonstraties zullen worden bij gewoond door de burgemeester van Hil versum, de heer J. J. G. Boot en de burgemeester van Loosdrecht, de heer mr. J. L. Vunderink, alsmede door vele autoriteiten uit Marine-, Scheepvaart en rederskringen onder wie de staats secretaris van Marine, vice-admiraal B. D. H. W. C. Moorman, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, de directeur-generaal van scheepvaart, de heer W. L. de Vries en de secretaris van de raad van be stuur voor de zeevaart de heer W. H. Kromhout. Ook de ouders van de zeekadetten zul len die dag de gast van de Koninklijke Marine en het Zeekadetkorps Neder land zijn. De Nederlandse deelnemers aan de wedstrijden om de wereldtitels grieks- romeis worstelen hebben donderdag, de openingsdag van ':et toernooi, geen succes gehad. De Utrechter Alflen ver loor in het extra vedergewicht van de Pool Malik, zijn stadgenoot Emo in het vedergewicht van de Joegoslaaf Go- losin. De Haagse llchtvedergewicht Ne- derpelt leed een nederlaag tegen de West-Duitser Fischer en voorts stuitte Rosbag van het Utrechtse Olympia in het lichtgewicht op te krachtige te genstand van de Bulgaar Iantchev. De uitspraken waren gelijkluidend: een ne derlaag op punten. Anton Geesinks faam als judoka heeft de worstelwereld niet geïmpo neerd. De Utrechter leed althans vrij dagmorgen in het zwaargewicht een duidelijke nederlaag tegen de Rus Bog- dan: onze landgenoot verloor door touché in de zevende minuut en kreeg daar door vier strafpunten. (een deelne mer is uitgeschakeld indien hij meer dan vijf strafpunten heeft). Ook de Amsterdammer Stoltz ver loor, in de lichtmiddengewichtklasse, door touché. Hij werd in de tiende ron de door de Tsjech Makhed met de schouders tegen grond gedrukt. De middengewicht Weitner zorgde voor het enige positieve resultaat. Hij behaalde een puntenzege op de Oosten rijker Ribaricz. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de zomer-competitie van de KNZB, luiden: dames: eerste klas se: RDZ-Neptunus (Amersf.) 31. he ren: hoofdklasse: GCZ-AZPC 24, De Robben-De Meeuwen 22, Neptunus (Amhem)-HZPC 56. Eerste klasse a: Dolfjjn-SVH 5—0. B. Zian-DJK 4—1. C: Rotterdam-PSV 34. Manchester United zal toch deelne men aan het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs, voor welk toer nooi de zwaar getroffen club als „ere gast" was uitgenodigd. Aanvankelijk kregen de Mancu nians" van het league-bestuur geen toe stemming om de bekerwedstrijden te spelen, maar een commissie van beroep heeft donderdagavond deze beslissing ongedaan gemaakt. De gouden medailles van Jon Kon- rads op de 1650 yards vrije slag in 17 min. 45.5 sec en op de 110 yards rug slag van John Monckton in 1 min. 01.7 sec, bijzonder goede prestaties overi gens, vallen, omdat het geen wereld records waren, hierbij in het niet. Het 15-jarige Australische meisje Ilsa Konrads won de 440 yards vrije slag in een briljante tijd van 4 min. 49,4 sec., hiermede het totaal van de gouden me dailles voor Australië op elf brengend. Zij en haar broer Jon zorgden samen met vijfmaal „goud" voor het leeuwen aandeel. Engeland werd zesmaal eerste en Schotland ontfermde zich over twee titels. Dat de zwemwedstrijden in Cardiff zeer veel bezoekers hebben getrokken laat zich denken wanneer men zich rea liseert dat niet minder dan tien we reldrecords (acht bij de dames en twee bij de heren) en twee Europese records (bij de dames) werden verbeterd. (Van onze correspondent) De zon heeft zich op de laatste dag van de NWB-vierdaagse van haar beste zijde laten zien en maakte het wande len op de lommerrijke gedeelten van het parcours tot een waar genoegen. De laatste loodjes wogen evenwel voor menig wandelaar zwaar. Uitvallen was er echter niet bij. Men wilde op de laatste dag het begeerde NWB-herin- neringskruisje niet verspelen. Van de 1019 wandelaars, die zich hadden aan gemeld voor de le lustrum Vierdaagse van de NWB, verwierven er 1011 dit wandelkleinood. De laatste kilometers werden door de rijkelijk met bloemen getooide wande laars onder grote belangstelling afge legd, terwijl een paar muziek- en tam boerkorpsen voor een pittig stukje mu ziek zorgden. Mede door het fraaie weer werd het een glorieuze intocht. De leden van de wandelclub der be- drijfsbewaking van Schiphol versche nen op de laatste dag voor het eerst in uniform. Zij wilden namelijk in de puntjes aan de feestelijke finish ver schijnen. Aan het slot van de intocht spraken Apeldooms burgemeester en de vice- voorzitter van de NWB, de heer Runge, woorden van felicitatie. Tevens riepen zij de wandelaars een weerzien in 1959 toe. De drie oudste deelnemers, die voor de 5e maal present waren bij de NWB- Vierdaagse, mochten uit handen van Apeldoorns burgemeester het le lus- trum-herinneringskruis in ontvangst nemen. Onder het zingen van het Apeldoomse wandellied werd tenslotte de NWB-vlag gestreken. In de avond uren was er op de Markt nog een groot lustrumvolksbal ten afscheid, waaraan bekende radio-artisten hun medewer king verleenden. In de oude academiestad Breda, waar steeds een grote liefde heeft bestaan voor alles wat verband houdt met de hippische sport, komen zondag de lief hebbers van de ruitersport wederom aan hun trek. In het najaar bestaat de vereniging die telkénjare het Breda se concours hippique organiseert vijfen zeventig jaar en dit was voor deze ver eniging aanleiding om een groots con cours hippique op touw te zetten. Het aantal inschrijvingen is nooit zo groot geweest als thans en onder de inschrij vingen vinden w\j voor het zware spring concours, waarbij het gaat om het bronzen paard van de gemeente Breda, als meest bekenden ritmeester b.d. Gruppelaar, Koster, Arts, Pistorius, WTlly Scheeren en Bertie Uitendaal. Men verwacht in het algemeen, dat er in dit nummer een zogenaamde zware barrage zal zitten. De heer Grand Fils uit Dordrecht zal een demonstratie ho geschoolrijden komen geven. In de och tenduren staan er o.m.-dressuurproeven en een springconcours voor dames op het programma, waaraan Proetske Arts zal deelnemen. Als slot is er een all risk, waarvoor niet minder dan zeven enzeventig inschrijvingen zijn binnen gekomen. v. y Het enthousiasme van de Zweedse handboog-schietploeg kende geen grenzen meer, toen bekend werd, dat de Zweedse Sigrid Johansson wereldkampioene handboog-schieten was geworden. De wereldkampioenschappen zijn gehouden in het Heisel-stadion te Brussel. Kerkrade heeft vrijdagavond zijn druk ke voorbereidingswerkzaamheden in ver band met het derde wereldmuziekcon cours dat 1 augustus zal beginnen, on derbroken voor een feestelijke concours- overture: de aankomst van het eerste buitenlandse muziekkorps, het Natio naal Jeugdorkest van Israël. De jeug dige muzikanten uit Israël moeten zich al direct bij aankomst op het station netje te Kerkrade op hnn gemak heb ben gevoeld. Duizenden Kerkradenaren waren er immers rond half negen ver zameld om de eerste muzikale gasten een hartelijk welkom toe te roepen. De leden van het stichtingsbestuur met aan het hoofd voorzitter W.E.A. Scheelen en secretaris J. Scholtes, de den dit met woorden; de oudste har monie van Kerkrade St.-Caecilia zei het met muziek en de duizenden wach tenden juichten de eerste gasten en thousiast toe. Begeleid door deze vrien delijke gastheren bereikte het Israëlisch jeugdorkest het vanouds bekende con courslokaal Café Rutten op de Markt. Daar bereidde het mijnwerkersmuziek korps De Bergkapel van de domaniale mijnen de arriverende muzikanten een aardige verrassing in de vorm van een goed gespeeld Israëlisch volkslied. Voorzitter Scheelen hield een aller- charmantste welkomstrede en de diri- Peter Richardson en Willie Watson, de linkshandige Engelse openings-bats- lieden, hebben de illusies van de Nieuw- zeelandse cricketers wreed verstoord. Toen Nieuw Zeeland op de tweede dag van de vierde testmatch, die te Man chester wordt gespeeld, all out was voor 267, bouwden Richardson en Watson een eerste wicketstand op van 126 runs. Bij het trekken van de stumps stond Engeland op 192 voor 2. Richardson gestumped scoorde in ÏVz uur 74 runs (10 x 4) en Watson werd na 3 uur op short leg uitgevan- gen. Hij had toen al 66 runs achter zijn naam staan. Vooral de inning van Wat son, die 4 vieren sloeg, was van zeer goed gehalte. Tom Graveney toonde op deze dag weinig respect voor het bowlen van To ny Macgibbon. Dank zij enkele prach tige cover- 'rives bleef hij met 25 runs not out. Engeland, dat de eerste drie wedstrij den van deze rubber van vijf heeft ge wonnen, staat met nog acht wickets in handen slechts 75 runs achter op de Nieuwzeelanders. „Legende rond de gele trui" 1) heet iet boek, dat de Haagse journalist Jan Lutz heeft geschreven; het eerste boek, dat In Nederland over de Tour de France is verschenen. Dat zo'n boek er eens zou komen, lag voor de hand. De Tour de France, 's werelds grootste wieier- avontuur, is immers rijk aan roman tiek, is uitgegroeid tot een reizend cir cus van enorme omvang en spreekt tel- kenjare zo tot de verbeelding van vele honderdduizenden, dat tot ver buiten Frankrijk op bepaalde uren van de dag het dagelijks werk even wordt onder broken. Zo'n evenement moet wel in spireren en zoals befaamde cabaretiers beeldhouwers en schilders in en buiten Frankrijk geboeid zijn door de Tour de France, zo werd ook de journalist ge grepen door dit wieleravontuur, dat in de loop der jaren is uitgegroeid tot een gigantisch evenement, waarin sport en publiciteit de boventoon voeren. Lutz heeft in zijn boek de „andere kant" van de Tour de France willen laten zien; die facetten, die in de kran tenverslagen niet of nauwelijks tot ui ting komen. Tevens heeft hij in korte trekken de historie willen schetsen. Men krijgt dan ook een uitstekend beeld van de wijze, waarop de in de eerste jaren nauwelijks opgemerkte wedstrijd is uit gegroeid tot de moderne Tour de Fran ce. Wie de Tour de France van nabij heeft meegemaakt of wie, bijvoorbeeld door het lezen van een boek als de „Legende rond de gele trui" veel van de sfeer van het evenement heeft ge proefd, kan zich misschien ook in denken, waarom de Tour de France voor Frankrijk een belangrijk evene ment is geworden. Desondanks zaJ voor velen het fragment, waarin ver teld wordt hoe de Tour de France één jaar na de tweede wereldoorlog weer op poten is gezet, bepaald onthullend zijn. Het was namelijk niets minder dan een bevel van de Franse rege ring aan de directeur van de Tour. Jacques Goddet. En in dat jaar van schaarste-overal kreeg Goddet de be schikking over 25 vrachtauto's, 35 auto's voor officials, 48 wagens voor de publiciteitskaravaan, 150 auto's voor journalisten en fotografen, 7 radio-wagens, 14 materiaalwagens, 85 motorrijwielen en zes vliegtuigen voor het snel kunnen verzenden van de verhalen van de journalisten en foto's Wij vertelden al; Lutz iaat vooral de „andere kant" zien. Hij vertelt van de doping en doet tegelijk een felle aan val op dat onverantwoordelijke geknoei van duivelse verzorgers; beschrijft het circus, dat voor de renners uit gaat de reclamekaravaan vertelt van de sfeer, waarin de journalisten moeten werkf geeft uitstekende karakteris- I i-?in ^•an niensen, die verantwoor delijk zijr voor de hele gang van zaken en laat en .passant ook weten hoe het de coryfeeen uit het verleden is ver gaan. Z« blijken over het algemeen wel gestelde zakenlieden te zijn geworden. De „combine wordt met een tref fend voorbeeld jeïllustreerd; het ver haal van het gesprek in een hotelka mer in 1925. De Italiaan Bottecchia moest winnen, maar het was hem slecht vergaan in een rit in de Pyreneeën. De Belg Buysse werd daarom te hulp ge roepen. Toen ontspon zich het volgen de gesprek: „Wat verdien ik eraan", vroeg Buysse. „Tweehonderd francs voor elke minuut achterstand, die je Benoit (toen de grote kanshebber) be zorgt". Buysse knikte en vroeg vervol gens „Wat is er voor mij als ik Bottec chia de Tour help winnen?" En na een pijnlijke stilte formuleerde Buysse zyn eisen: „Tienduizend francs van Bottec chia, tienduizend francs van Automoto (de fabriek) en een deel van wat Bot tecchia in deze Tour verdient". De vol gende dag sleepte de Belg de Italiaan met liefst veertig minuten voorsprong op Benoit over de eindstreep. Hnd. 1) Uitgave H. Nelissen, Bilthoven. gent van het orkest Shalom Riklis sprak in het Duits namens de vijfen zeventig muzikanten, gerecruteerd uit de beste leerlingen van de Israëlische conservatoria, een gevoelvol dank woord. De jeugdige gasten onder streepten deze dank met geheel spon taan gezongen volksliederen. Op hun toumée door Europa het Nationaal Jeugdorkest van Israël be zocht reeds de Expo te Brussel en de Vierdaagse te Nijmegen werden zij nergens zo gul onthaald als juist in de plaats waar hun tournee eindigt, Kerk rade. De Kerkraadse kasteleins, die elke week een ander muziekkorps zul len huisvesten, verschaffen aan de Is raëliërs tien dagen gratis onderdak. 5 augustus a.s. verzorgt het Nationaal Jeugdorkest van Israël een officieel galaconcert in de concerthal, maar bij wijze van dank voor de spontane ont vangst die de muzikanten vrijdag ten deel viel, wacht Kerkrade de komende week vast nog menig onofficieel concert. Met betrekking tot het voorstel de voorzitter van de commissie van der Europese Economische Gemeenschap prof. Hallstein, om hangende de tot standkoming van een definitieve over eenkomst inzake een Europese vrijhan delszone voorlopig niet alleen in de lan den der E.E.G. zoals in het verdrag van Rome is voorzien, maar in alle landen der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking de invoer rechten met 10 pet te verlagen, heeft de raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die dinsdag onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, te Luxem burg heeft vergaderd, zich ervoor uit gesproken kolen en staal buiten deze voorlopige regeling te laten, zo wordt uit ingelichte bron te Luxemburg ver nomen. Volgens dezelfde bron wenst de mi nisterraad echter wel, dat kolen en staal worden opgenomen in een eventueel akkoord inzake de Europese vrijhandelszone. Op de bijeenkomst te Luxemburg werd de Hoge Autoriteit gemachtigd 5 mil joen dollar bij te dragen tot de finan ciering van een program voor prospec tie van ijzererts en mangaan in Frans Guinea, Dahomey, de Ivoorkust, Kame roen, Gabon en de Soedan. Dit program van onderzoek, dat zal worden uitge voerd door de Bumiform (mijnbureau van de Franse overzeese gebiedsdelen) gaf aanleiding tot vinnige kritiek in de bijzondere raad der ministers van de zijde van Duitsland en Nederland. Be sloten werd dat de Hoge Autoriteit na de eerste 3 miljoen dollar te hebben besteed voor de prospectiewerken van Bumofcrm de raad der ministers op de hoogte zal moeten stellen van de bereik te of te Verhopen resultaten voordat de overblijvende twee miljoen dollar zal worden uitgegeven. De Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaanderen te Terneuzen en de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg heb ben Gedeputeerde Staten van Zeeland verzocht te willen bewerkstelligen dat de veergelden niet alleen voor passa giers, fietsers en bromfietsers zullen worden verlaagd, maar ook voor het vrachtvervoer. Het blijkt volgens de Kamers van Koophandel, dat er thans een redelijke kans bestaat dat de tarieven voor pas sagiers, fietsers etc. lager gaan worden, dan voorzien was bij de vaststelling van de tarieven. Bij deze tariefvast stelling was evenwicht bereikt tussen de tarieven van passagiers en het auto vervoer. De meeropbrengst van de hogere tarieven, in geld uitgedrukt, zou voor het overgrote deel afkomstig zijn van de passagierstarieven, aldus merken de Kamers van Koophandel op. Dit is voor hen aanleiding er op aan te dringen dat een eventuele verlaging van de per 1 augustus voorgestelde tarieven van het vervoe- per veer, 09k tot het vrachtvervoer zal worden uitgestrekt. Dit laatste zal, aldus de kamers, fi nancieel veel gemakkelijker te dragen zijn, omdat het hier gaat om een be trekkelijk gering bedrag, vergeleken met de lagere opbrengst van het per sonenvervoer. Het comité van ministers der Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking, dat gelijk bekend is on derhandelt over het plan voor een Eu ropese vrijhandelszone, heeft haar be raadslagingen te Parijs in een sfeer van voorzichtig optimisme beëindigd. Zo wordt van de zijde der O.E.E.S. ver nomen. Doordat de zes landen der Europe se Economische Gemeenschap geen gemeenschappelijk standpunt tegenover het plan voor een vrijhandelszone heb ben kunnen formuleren, is de commis- sie-Maudling niet in staat belangrijke besluiten te nemen. Daar echter ge bleken is, dat Frankrijk genegen is concessies te doen, bestaat er redelijke hoop, dat de zes landen der E.E.G. vol ledige overeenstemming zullen bereiken tijdens een conferentie, die in de tweede helft van september te Venetië zal worden gehouden met het doel op nieuw te trachten tot een gemeenschap pelijk standpunt te komen. Pas wan neer een gemeenschappelijk standpunt zal zijn bereikt, kan de commissie- Mrudling overwegen, welke definitieve stappen er zullen worden gedaan tot het sluiten van een verdrag tot oprich ting van een vrijhandelszone. Van de zijde der commissie werd vernomen, dat deze in de tweede helft van okto ber opnieuw bijeen zal komen. In het algemeen had men van Neder landse zijde een gunstige indruk van de conferentie. Deze heeft in het bijzon der de zes landen van de E.E.G. uit de impasse geholpen waarin zij verkeerden als gevolg van het pessimisme en de twijfel die heersten met betrekking tot de Franse medewerking. Voor dit pes simisme bestaat thans geen aanleiding meer, zo werd opgemerkt, en de zes hebben thans de vaste bedoeling in oktober tot een regeling te komen. De heer Maudling verklaarde na af loop van de bijeenkomst nog, dat het hem weinig waarschijnlijk voorkwam, dat per 1 januari een akkoord voor de vrijhandelszone getekend zou kunnen worden. Indien dit echter wel het geval is, zo zeide hij, zou dit binnen enkele maanden door de onderscheidene parle menten goedgekeurd kunnen worden. Over een voorlopige overeenkomst voor de vrijhandelszone werd tijdens de ze conferentie slechts een inleidende gedachtenwisseling gehouden, zo zeide hij. Bij koninklijk besluit is benoemd plaatsvervangend voorzitter v*i het centraal college voor medisch tuchtrecht te 's-Graven age in de vacate e ontstaan door het overlijden van pro*, mr. A. C. Josephus Jitte, prof. mr. C. J. Wierda, te 's-Gravenhage Amerikaanse commentaarschrijvers, die zich niet volledig vereenzelvi gen met de huidige politiek van de Verenigde Staten, hebben het wes telijke ingrijpen in Libanon en Jorda nië een „goudmijntje" genoemd voor de Russische propaganda. De reacties, die de Anglo-Amerikaanse operaties op wekken by tal van Arabieren en bij de meeste „neutralisten", scheppen kan sen voor Moskou, waarvan zelfs Sjepi- lov in zijn beste jaren niet gedroomd heeft. En de man, die de mogelijkhe den van deze situatie met een gesle pen mengeling van koele berekening en geacteerde verontwaardiging uitbuit, dat is opnieuw Nikita Sergejevitsj Khroesjtsjev. Twee jaar geleden was zijn positie niet zo gunstig. Toen ver oorzaakte het Brits-Franse Suez-avon- tuur ook aanzienlijke anti-propaganda bij Arabieren en neutralisten, maar Khroesjtsjev had op dat moment zelf, wegens de bloedige onderdrukking van de Hongaarse opstand, te veel boter op zijn hoofd. Weliswaar komt ook nu de Brits-Amerikaanse actie nauwelijks een maand na de bekendmaking var de terechtstelling van Nagy, Maleter, Gi- mesz en Sziiagyi, maar de internatio nale publiek? opinie onthoudt slecht en deze geringe scheiding in tijd verschaft Khroesjtsjev een taktisch voordeel, dat hij zelf niet wenst te onderschatten. En opnieuw vraagt men zich af, wie deze Khroesjtsjev toch is, hoe deze man uit de schaduw van Stalin heeft kunnen treden, toegerust met alle eigenschap pen om zelfs de vervaarlijkste bewo ners van de Sovjet-Olympus te ver- Advertentie t'1 F'i •Y4 Kil PROBLEEM NO. 58 van P. Feenstra Kuiper. Eerste prijs Good Companion. Kd4: 2. Td5: Tcd4: 2. Tc3; Tdd4: 2. Te5 Tcc5: 2. Te4: Tdc5: 2. Td3; Pgl 2. Dgl: P12 2. Dd2; Pg5 2. Dgl met mat. Oplossing probleem No. 57 van A. El- lerman: 1. Dc8! met de varianten: Da5t 2. Lb4; Dc6:t 2. Lc5; De5:t 2. Pd4; L on- verschilig 2. Dg8; Dc8 2. Ld8 met mat. Opmerking verdient nog dat 1. Lc5 niet opgaat wegens Lf5! PROBLEEM NO. 59 van C. Schulz Die Schwaibe 1930. Wit geeft tn 2 zetten mat. Wit: Ka3 Db8 Tf7 Le3 Pb7 Pc5 pion nen c4 c6 d2 g4. Zwart: Ke5 Td5 Le8 Pd6 Pg3 pionnen a4 d3 e4. Oplossing prijsprobleem juli, probleem No. 52 van S. Ekstrom en G. Anderson: 1. Lc3! met de varianten: Pe3 2. d3; Pe5 2. Pg3: Pf6 2. Df3 met mat. Andere loperzetten falen, hoewel ze in enkele varianten opgaan; de weerleggingen zijn- Le3? Pe3: Le5? Pe5: Lf6? Pf6: Na loting is de prijs gewonnen door de heer Lombaers te Velsen-n. Wim S. te Amsterdam, als oplossing gaf je: 1. Dblt Tbl: 2. Pc3 mat. Er is dan echter geen mat; kijk maar eens naar Kd4: Oplossing probleem No. 56 van W. A. Shinkman: 1. Lb6! met de varianten: PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 2284 van W. Lente te Koudekerke Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 aug. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2277 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 22, 41, 31. 25, 3. 9, 4, zl6, 27 en wint. Een heel fraai, doch niet zo bijzonder moeilijk vraagstukje. De aanvangstand verdient de volle aan dacht. PARTIJSPEL De volgende partij is uit de hoofd klassecompetitie van enige jaren geleden en gespeeld door Pb. de Schaap met wit en J. C. Drayer met zwart. Deze partij is belangwekkend om het fraaie, scherp gespeelde slot, terwijl het goede positiespel gedurende de gehele partij eveneens de aandacht verdient. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23 X 32 3 37 X 28 19—24 4. 39—33 14—19; 5. 41—37 20—25; 6. 29X20 25X14; tot zover geheel volgens het boekje. 7. 3732 1923; 8. 28X19 14x23; 9. 33—28 13—19; 10. 46—41 12—18; 11. 41—37 7—12; 12. 44—39 10—14; 13. 39—33 9—13; 14. 34—30 5—10; 15. 50—44 15—20; 16. 30—25 10—15; 17. 35—30 17—22; 18. 28X17 11x22; 19. 44—39 20—24; 20. 40—35 1—7; 21. 31—27 22x31; 22. 36X27 7—11; 23. 33—28 11—17; 24 38—33 2—7; 25. 43—38 7—11; 26. 49—44 17—21; 27. 4440 49; zwart heeft een klein tempovoordeeltje en tracht dat vast te houden. 28. 47—41 11—17; 29. 41—36 21—26; 30. 37—31 26x37; 31. 42x31 Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kg2 Dh3 Ta2 Lc4 Lf4 Pb3 Pg8 pionnen c5 g3 h4. 6 d4 e5 ffi Zwart: Ke4 pionnen b2 cJ co as eo tb g7 h5. Correspondentie betreffende de schaak- rn?xkadke 17-21: 32. 31-26 12-17; men onder- mkhtd^errfeens de interessante mofe- ,7 99 do?t 28—22 enz. 33. 36—31 R-19- or Jio 6X17 22XU: 35. 31—26 B—12, 36. 48—43 11—17 37. 39—34 3—8; rr w|t zo weinig speelbare zetten neen, Ean zwart zich deze zet wel ver oorloven, meer in aanmerking kwam 14—20 enz. 38. 34—29 23 X 34 39. 40X20 15X24; 40. 45—40 18—23 41. 27—21 16X27; 42. 32x21 23x32; 43 38 x 27 13—18; 44 40—34 18—23; 45. 33—28 23x32; 46. 27X38 8—13; 47. 38—33 13—18; 48. 34—29 18—22! 49. 29x20 12—18; 50. 21x23 19X48; 51. 3024 22—28! Later zal blijken welk een gelukkige greep zwart hier deed. 52. 26—21 6—11; 53. 24—19 14x23; 54. 20—14 9X20; 55. 25X14 48—31; 56. 21—16 11—17; 57. 35—30 31—36; 58. 30—25 36—4; 59. 25—20 4—36; 60. 16—11 gedw. 17X6; 61. 20—15 36—4; 62. 14—10 6—11; 63. 10—5 49! en wit gaf zich gewonnen. Hoewel wit het eindspel stellig niet sterk ge speeld heeft, verdient zwart toch een pluim voor de wijze waarop hij de kansen benut heeft. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 524 van P. J. Eype te Haarlem. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 523 en 524 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 aug. a.s. -aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No, 520 van Eerw. Pater W. A Dop heide te Amsterdam. 42—37, 23X49, 38—32, 49X29. 39—33, 29x28 32x1 en wint Een heel aardige bewerking van de Coup de Turck Als men bij het oplossen niet op dit idee komt kan men lang zoeken! slaan of te weerstaan. Want hoe veel vuldig de Russische partijleider en - j- mier ook in de openbaarheid verschijnt en hoe weinig beperkingen hij zich in zijn uitlatingen oplegt, hij deelt toch in de anonimiteit, waarin het Sovjet-regi me zyn leiders wikkelt. Hoe ondoor dringbaar die anonimiteit, zelfs in het geval van Khroesjtsjev, is, blijkt uit de poging tot een biografie, die Victor Alexandrov heeft ondernomen x) Want als iemand erin zou kunnen slagen een aanvaardbare levensbe schrijving en typering van Khroesj tsjev te geven, dan zou hij moeten be schikken over een reeks eigenschappen en bekwaamheden, die Victor Alexan drov de zijne mag noemen. Hij is zelf in Rusland geboren, beschikt dus over veel kennis, die aan iedere studie van deze aard ten grondslag moet liggen, beheerst de Russische taal en kan dus kennis nemen van vrijwel alle publika- ties, die voor zijn onderwerp van be lang zijn. Als journalist en Opst-Europa- expert heeft hij de nodige training in dit werk opgedaan en voorts blijkt uit zijn boek, dat hij tot heel wat „intelligent guess-work" in staat is. Door de hoofdpersoon van zijn boek steeds met het vertrouwelijke „Nikita" aan te dui den en door voortdurend gesprekken op te tekenen, die de indruk van authenticiteit moeten maken, doet hij het voorkomen, alsof hij in zijn opzet is geslaagd. Maar vermoedelijk weet hij zelf wel beter. „L'Ukrainien Khrouchtchev" is geen echte biografie. Het is een sub jectieve interpretatie van schaarse ge gevens. Ook het opnemen van voetno ten heeft een averechts resultaat, wan neer zij over het in de tekst meege deelde niets naders vermelden dan b.v. „Raconté par la presse grecque". In- plaats van zulke voetnoten hadden we toch liever een register achterin gehad. Maar dat alles neemt niet weg, dat het boek van Alexandrov de moeite van het lezen alleszins waard is. Er komt zelfs een hoofdstuk in voor, dat een grote actualiteit bezit: „Nikita grand protecteur du monde arabe". De episode speelt zich uiteraard af ten tij de van de Suez-crisis in de herfst van 1956. Alexandrov roept in nerinnering, wat Khroesjtsjev enige tijd vóór het begin van het Israëlische offensief in de Ne- gev-woestijn tot een westelijk diplomaat heeft gezegd: „Waarom wilt u de Ara bische landen overheersen? Het zijn landen met een hoge cultuur! De hele (sic) cultuur van het westen, de wis kunde, de sterrenkunde, is tijdens de Kruistochten van de Arabieren geko men! Zij hebben zich te laat van vuur wapens voorzien en daar heeft de Ara bische wereld nu haar onderdanigheid trog am te flanken. Maar wt) zullen >te Arabieren van wapens voorzien, wy zullen de Arabieren in staat stellen te vechten tegen het onrecht en voor de vrijheid. Als er om Suez een oorlog zou uitbreken, dan zou ik tot mijn zoon zeggen: „Ga er als vrijwilliger naar toe! De Arabieren vechten in een re> t- vaardige oorlog! Als je in de strijd valt, zal je vader trots op je zijn." De westelijke diplomaat vroeg Khroesjtsjev, of hij niet van oordeel was, dat het zenden van Russische vrijwilligers naar Egypte tot ernstige internationale complicaties zou lei den. De Russische partijleider ant woordde: „Er bestaat bi) ons een mooi spreekwoord. Lenin gebruikte het dikwijls. Het luidt zo: Wie bang is voor de wolven, moet het hos niet ingaan." Toen de Suez-crisis werkelijk uitbrak, werd de naam van Khroesjtsjev junior niet meer genoemd. Wel de naam van een ander, namelijk van Noeritdin Moechitdinov, lid van het machtige partijpresidium en tegelijkertijd door kneed m de leer van Mohammed. Alexandrov vertelt, dat Nikita Khroesj tsjev op het hoogtepunt van de Egyp tische affaire samen met Moechitdinov na~£ Dzjankoi op de Krim is gevlogen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heb ben de Russen daar een enorm vlieg veld aangelegd, dat bedoeld was om het gehele gebied van de Zwarte Zee te beheersen. De Duitsers hebben deze luchtbasis volledig verwoest, maar de Sovjets hebben hem in 1950 volledig herbouwd. Behalve door Moechitdinov werd Khroesjtsjev vergezeld door de toenma lige chef van de Rode Luchtmachtstaf, maarschalk Pavel Zjigarev (thans pre sident-directeur van Aeroflot), en de commandant van de rode parachutis ten, kolonel-generaal Kotov. Op het vliegveld stonde^ volgens Alexandrov, 1500 Mohammedaanse Sovjet-militairen afkemstig uit Centraal-Azië en het gebied van de Kaspische Zee opge steld. Het waren 500 piloten, bestemd om als „vrijwilligers" in Egypte te die nen, en 1.000 cavaleristen, die het ka der moesten vormen voor gemotori seerde ,,fedajien"-legers. De mannen werden niet toegesproken door Nikita, maar door Moechitdinov, opgeleid aan de Mohammedaanse theo logische school van Tasjkent, thans eer ste secretaris van de partij in Oezbe kistan en het jongste lid van het pre sidium van het centrale comité. Een vervaarlijke troef in handen van Khroesjtsjev, veel betrouwbaarder dan Enver Pasja ten tijde van Lenin. Noe ritdin Moechitdinov heeft een boek ge schreven, waarin hij tot de conclusie komt, dat Mohammed slechts een voor loper van Marx en Lenin is geweest. Noeritdin Moechitdinov spreekt vloeiend Arabisch en hij is ook als begeleider meegegaan, toen Nasser in mei van dit jaar een bezoek bracht aan Tasjkent. Als Khroesjtsjev heden ten dage zegt, dat de Arabische volkeren „niet meer alleen" staan, dan zinspeelt hij wellicht op de 1500 man, die hij in het najaar van 1956 op het vliegveld van Dzjankot heeft geïnspecteerd. Maar het voor naamste instrument, waarvan hij ge bruik maakt, is Moechitdinov. H. J. NEUMAN x) Victor Alexandrov ..L'Unkrainien Khrouchtchev", Librairie Pion, Paris. De selectiewedstrijden achter grote motoren, die op 31 juli in het Olympisch stadion te Amsterdam zouden worden gehouden, zijn afgelast niet wegens moeilijkheden tussen dt stadiondirectie en de renners en gangmakers maar we gens moeilijkheden tussen de KNWU en de renners en gangmakers over de verdeling van de recette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4