12.682 wandelaars aan de finish gekomen De Israëli op de gehele route de meest favoriete groep Uitgetrokken, wat dan? Water doorbraak had voor mijn „Julia" geen ernstige gevolgen MIOIDeTandpasta van standing»^ GEZONDHEID EN ZIEKTE Gewonden zijn nu buiten levensgevaar Kantelende auto te water geraakt 6000 kubieke meter zand verwijderd Twee dames 12 uur in lift opgesloten Brandstichting in kamerverhuur bedrijf Kano op zee omgeslagen 299 kilometer Vierdaagse weer achter dezolen De 42ste Vierdaagse liep letterlijk en figuurlijk op haar laatste benen. De klok wees kwart voor vijf, toen op de ere tribune naast De Vereeniging een tengere vrouw in kolo nels-uniform van het Israëlische leger opsprong: kolonel Shoshana Gershom. Zij liep de feestelijke St.-Annastraat op om persoonlijk haar zestien donkerogige pupillen te verwel komen en te feliciteren, die in stramme militaire pas temid den van de andere Israëli zingend op de finish afgingen. Niet alleen bij de ere-tribune, maar ook overal elders langs de kilometers verre triomfroute kregen de Israëli een ovatio neel applaus, als de meest favoriete groep van deze Vier daagse. Renate Leonhardt Vergadering besluit tot liquidatie van de bergingsvereniging Besluit rechtsgeldig? Militaire mutatie Ook ingr. Bekkers op de eretribune 10 jaar Pax Christi Bezinnin gstocht naar Roermond Geen audiëntie Na verkeerde manoeuvre van scooter rijdster Chauffeur door Duitse student gered Priesterwijding in het bisdom Den Bosch De grens tussen gezondheid en ziekte is vaak moeilijk te bepalen In Hilversum: Geen moment ongerust geweest Aan Kerkplein te Zandvoort Twee Duitse jongens, bevangen door de kou, op wad gevonden Het ongeluk bij Stuttgart Nog geen beslissing over een eventuele vervolging Beugelrit PAGINA 5 ZATERDAG 26 JULI 1958 Vrijdagavond heeft in café-restaurant Brinkmann op dc- Grote Markt te Haar lem een bijeenkomst plaatsgehad van de vereniging „Renate Leonhardt". Er waren 35 leden aanwezig, waarvan vele een aantal volmachten hadden om ook namens andere leden op te treden. Meer dan twee derde van het aantal mensen dat aanwezig of vertegenwoordigd was, besloot tot liquidatie van de vereniging. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter de heer J. J. Schelvis. De ze heeft tijdens de vergadering nog medegedeeld dat onderzocht zal wor den of de vergadering en het besluit inzake de liquidatie wel rechtsgeldig zijn. De oud-voorzitter de heer P. Vis ser was eveneens aanwezig, doch heeft niet gesproken. Tot opvolger van generaal-majoor B. Koning, commandant vierde divisie, die per 1 november tot inspecteur der infanterie wordt benoemd, zal worden voorgedragen de brigade-generaal F. van der Veen, thans plaatsvervangend- commandant van de vierde divisie. Advertentie Henri Wintermans (Vervolg van pagina 1). ntussen moeten we dus nog uitgaan Twee beelden van de intocht van de Vier daag selop er s in het feestelijke Nijmegen. Links: Een groep Britse militairen marcheert langs het podium met de autoriteiten- V.l.n.r. mgr. Bekkers, generaal H. Schaper minister Sta}, Seneraal Le Fevre de Montigny, en majoor Breunese. Rechts: een oud-gèdiende wandelt vol vreugde over het door hem oehaalde succes langs het podium. Zijn bos bloemen heeft hij wel veraiena. Staf, die er kennelijk schik in had en daarin de immer goedlachse mgr. Bek kers gul liet delen. Het was niet louter om de symboliek alleen, dat de bis schop-coadjutor ter rechterzijde van de minister dit vreedzame schouwspel ga desloeg. Voor het eerst drong het reclame element vermomd, maar opvallend in de gelederen van de terugkerenden door, zodat er volgend jaar wel weer een nieuwe bepaling in het reglement bij zal komen om de Vierdaagse te vrijwaren van de uitwassen van de tour. Zelfs verfkwasten en closetrol len waren in de blarenarmee binnen gesmokkeld. Na ruim zes uur was het publiek de cadans van voorbijmarcherende en hin kende voeten moe. De aandacht ver slapte en het publiek verspreidde zich over de feestelijk zonnige stad. De laat ste lopers en dat waren niet de fris te sleepten zich moeizaam tussen het publiek door naar de finish om alsnog het goud in hun van vermoeidheid tril lende handen gedrukt te krijgen. Aan 21 lopers ontging op de laatste dag dit ere-teken. In totaal volbrachten 12.682 wandelaars de monsterprestatie. Het scorebord van de uitvallers wees een totaal van 506 aan. De 42ste Vierdaagse ging op haar laatste benen. Bijna vijf uur had op dat ogenblik de glorievolle optocht reeds geduurd. Bijna vijf uur hadden de tienduizenden toeschouwers van Intussen moeten we dus nog uitgaan Charlemagne tot Keizer Karelplein de van de huidige toestand. Wanneer handen al op elkaar geslagen en de terug iemand die meer dan 6900 gulden I kerende dapperen bejubeld. Met enkele ber jaar verdient, buiten zijn schuld tientallen extra treinen en meer dan v®r«!oos wordt en hij wenst in aan- 'honderd autobussen, per fiets en per j erking te komen voor een uitkering, A<1 moet hij beginnen met zich te mei- jh bij de gemeentelijke dienst van so- jjaie zaken in de plaats van zijn wo- "'Og. In beginsel maakt hij aanspraak een uitkering krachtens de sociale worzieningsregel A. Deze werkloze Werknemer slaat dus zonder meer de lase over, waarin hij krachtens een door hem mede betaalde verzekering rechten kan doen gelden. Zijn recht is uitsluitend het morele recht op onder houd door de gemeenschap, omdat ook hij bereid was zijn arbeidsplicht te ver- Vullen. Voor deze A-regeling komen uit sluitend werknemers in aanmerking, i;ii?tlrneïlsen die voor hun maatschappe- A j?e!fstandigheid in hoofdzaak op n™ vnn? l°°ndienst zijn aangewezen. een uitkering krachtens deze totmkwan!llerkin§ te komen moet lr>. het laatste jaar voor -7fn^nS-ld tenminste 78 dagen arbeid in loondienst hebben verricht. Overigens onderscheidt zich deze rege ling van de in beide voorgaande be schouwingen besproken B-regeling door het feit, dat hier eerder een wachttijd ln aanmerking wordt genomen. Het kan bijvoorbeeld ^Hn at iemand een zeer hoog inkomen heeft genoten van 15 a 20.000 gulden en dan meent de eerste dag de beste dat hp werkloos is een be roep te mogen doen op deze regeling. Het ligt voor de hand, dat dan een wachttijd wordt ingesteld Deze wacht tijd wordt geregeld door het gemeente bestuur en is uiteraard afhankelijk van de persoonlijke omstandigheden van de betrokkene. Ook kan rekening worden gehouden met het bezit, maar als regel gebeurt dit niet, tenzij alweer het ge meentebestuur hiertoe redelijke termen aanwezig acht. De uitkering welke wordt verstrekt heeft een beperkte duur, namelijk van 21 weken of 126 dagen, al dan niet on derbroken door werkperioden. Deze pe riode kan zich nog eens herhalen, wan neer de betrokkene weer 13 weken of 78 dagen in loondienst heeft gewerkt. Is hij dan weer uitgetrokken, dan komt hij onder de B-regeling te vallen, welke dus gelijk is aan die van werknemers met een inkomen onder de 6900 gulden. De hoogte van de uitkering is aan ab solute maxima gebonden en mag be paalde percentages van het loon niet overschrijden. Een kostwinner bijvoor beeld krijgt hoogstens 80 pet. van zijn loon, maar in een eerste gemeenteklas hooit meer dan 9,71 per dag. Naar ge lang de gemeenteklasse kan deze dag- Jjltkering dalen tot 8,94 voor kostwin ners. Kostgangers on alleenwonenden ont- vangen maximaal 70 pet van het loon, maar hun dag-uitkering mag m de Jrerste gemeenteklasse de 8.28 met Pyerschrjjden en in de vijfde klasse J?ag zij niet hoger zijn dan 7.80. Ove- 'gens varieert het uitkenngspercenta- van 60 pet voor andere werkne mers van 25 tot 64 jaar, tot 40 pet voor Werknemersvan 21 tot 25 jaar; zij - e jonger zijn dan 25 jaar ontvangen 25 Pet. Deze uitkeringen worden bij gehuw- uen verhoogd ten behoeve van kmde- .011 onder de 16 jaar of studerende of Pvalide kinderen beneden de 27 jaar kiüj een kinderbijslag even hoog als de inderbijslag krachtens de kinderbij- a(?§wet voor loontrekkenden. Voor de nou - van de inkomsten en de ver- rjentingen van de werknemer mogen verwijzen naar de voorgaande be- fW .uwingenomdat die ook voor deze categorie gelijk liggen. "Jok van deze regeling is de uitvoe- toevertrouwd aan de gemeente. v°or deze regeling stelt het gemeente- stuur een aparte commissie in, waar- i®veneens vertegenwoordigers van de akbewegmg een plaats hebben. De ge- v'lfPtebesiur-cn ontvangen een subsidie «n Pd voor de m verhand met deze egehng gedane betalingen, behoudens dus de wens dat een wij- de w-w-"wet spoedig tot stand hie? „nJ?Tu' k"r!nen wjj zeggen dat **troff ehoorl!jke noodvoorziening is auto, waren zij in de vroege ochtend naar de Vierdaagse stad gekomen om de laatste vijf kilometer van het par cours van een levende erehaag te voor zien. Naar voorzichtige schattingen wa ren er twee- a driehonderdduizend men sen op de been om de spectaculaire rentree van de blarenarmee meer glo rie bjj te zetten. Met duizenden bossen werden de gladiolen en anjers onder de terugkerenden verdeeld en slechts wei nigen kwamen met lege handen over de eindstreep. Hoewel de eerste lopers reeds tegen elven de grens van de gemeente Nij megen passeerden, kwam het gros van de armee pas na drie uur binnen. Dat lag min of meer aan het late invaren van de pontonbrug bij Cuyk, die een half uur later dan was gepland pas in gebruik kon worden genomen. Dat ver oorzaakte in het toch al benarde cen trum van Cuyk een goedmoedig soort revolte tegen de pontonniers. De ene groep na de andere liep vast op de voorgaande, zodat Cuyk in een kwar tier tijds in een enorme legerplaats ver anderde, met militaire detachementen kris kras over de straten gevleid, wach tend op het ogenblik, dat zjj over de brug konden komen. Geen geheim was voorts, dat de televisie tussen half vier en half vijf een rechtstreekse reportage van de binnenkomst der lopers zou ver zorgen en dat was een reden temeer, waarom de tros van het legioen pas na drie uur in een eindeloze, onafzienbare fille begon binnen te stromen. De mili taire detachementen, vrijwel steeds voorafgegaan door hun eigen muziek- en drumkorpsen, in martiale houding. De burgerwandelgroepen fleurig en trots, de mdividuelen joviaal lachend en wuifend naar alle kant. Vele regimen ten hadden er hun beste plunje voor aangetrokken als gold het een ceremo niële parade. Het studenten weerbaar heidskorps bepluimd en betrest en voor afgegaan door een hooggehoede se naat. De cadetten en adelborsten van de marine onverstoorbaar achter het machtig geluid van hun eigen ma rinierskapel. Hoofden stram rechts naar een klein legertje binnen- en buiten landse burgers en militaire autoriteiten, waaronder de chef van de generale S r generaal G. J. Lefèvre de Mon tigny, de chef luchtmacht, lt generaal H qchaner en de commandant Zee macht Nederland, schout bij nacht For tuin. Op de eerste rij, de °f Perbei'g^b" ber van het zegevierende leger. joor b.d. J. N. Breunese in gezelschap van de minister van defensie, ir. l. Ter viering van het tienjarig bestaan van de Pax Christibeweging in Neder land zijn vrijdagmiddag 130 Pax Chris- ti-vrienden in een drievoudige bezin- nmgstocht te voet naar Roermond ver trokken uit de startplaatsen Venlo via v'a Heijthuizen en van Sittard via Echt. De groep, die van Sit- tard uit de tocht heeft aanvaard, is aan gevuld met ruim 20 Duitse deelnemers. De groepen zouden vanmiddag om on geveer half vijf bij de kapel van Huize St.-Jozef te Roermond aankomen. Gedurende de trektocht spraken de deelnemers onder geestelijke leiding over Maria in het vredesplan van God. Hun gesprekken vormen de voorberei ding voor en een bezinning op de eigen lijke lustrumviering, welke dit weekein de in Roermond wordt gehouden. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 30 juli geen audiëntie verlenen. De 22-jarige Duitse student H Schae- fer uit Duisburg heeft gistermiddag omstreeks half twee de Nederlandse autobestuurder J. M. van Ameijden uit Roermond-Maasniel uit het water van de Zuid-Willemsvaart gered. De heer Van Ameijden was na een aanrijding met zijn auto in het water terecht ge komen. Hij kon niet zwemmen. De aanrijding ontstond toen een scoo ter, bestuurd door mej. K. uit Duis burg met de student als duopassagier, komende uit de richting Asten, de rijks weg Helmond-Weert wilde oversteken in de richting Eindhoven. Op dat moment passeerde, komende uit de richting Weert, de heer Van Ameijden. De bestuurster van de scooter had de auto te laat opgemerkt, wilde deze nog ontwqken maar raakte nog juist het rechterachterwiel van de auto, zodat de scooter omsloeg en over het wegdek schoof. Overigens zonder per soonlijke ongelukken. De heer van Ameijden had niets gemerkt, doch remde krachtig, in de mening ver kerend, dat de band van zijn auto was gesprongen. Vermoedelijk ver loor hij daarbjj de macht over het stuur. De auto kantelde veertig me ter verder de Zuid-Willemsvaart in en zonk daar rechtstandig. De Duitse duorijder zag, overeind ko mend, nog juist het opspatten van het water. Zonder zich te bedenken ont deed hij zich gedeeltelijk van zijn kle ding en sprong de auto achterna. Het gelukte hem het portier te openen, waarop hij de heer van Ameijden te pakken kreeg. Hij wist hem naar bo- Ven n duwen en op het droge te bren gen. De heer van Ameijden kreeg veel water binnen en heeft mogelijk een shock opgelopen. Hij werd naar het ziekenhuis in Roermond overgebracht. De heer Schaefer bevestigde nog, na dat een takelwagen was gearriveerd, een ketting aan de auto en wisselde eerst toen van kleren. Mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, zal 29 juli in de kapel van de Paters Kapucijnen te Udenhout het priesterschap toedienen aan de eerw. fraters Agnellus, 's-Gravenhage; Azarias, Dordrecht; Mansuetus, Maars- sen; Walrich, Tilburg; Theogonius, Leiden; Eymard, Deurne en Bejanmin, Tilburg. Allen van de Orde der Kapu cijnen. Zondag 3 augustus zal mgr. Bekkers in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Lourdes te Nijmegen tot priester wijden de eerw. fraters E. Cox, P. Janssens, L. Rodenburg, A. Penter- mann, St. de Kruyf, G. Homan en G. Vrasdonk, allen van de Congregatie der Missionarissen van Mariannhill. De particuliere steenkolenmijn „Ju lia" te Eijgelshoven (een van de twee mijnen, die geëxploiteerd worden door de N.V. Steenkolenmijn maatschappij Laura en Vereniging) is thans de ge volgen van de water- en clrijfzanddoor- braak, waarmee deze mijn van 28 ja nuari tot 22 februari van dit jaar te kampen had, weer geheel te boven. De vrijwel geheel voltooide opruimings werkzaamheden tonen aan, dat de wa ter- en drijfzanddoorbraak vooi; ge noemde mijn geen catastrofe is gewor den. Noch bij de bestrijding van de doorbraak, noch bij de opruimingswerk zaamheden deden zich persoonlijke on gelukken voor. Van het ondergelopen gedeelte van het ondergrondse bedrijf van de mijn Julia, in totaal 7 kilome ter, zijn slechts 600 nieter definitief prijs gegeven. Dit is gebeurd, omdat de voordelen, welke aan de opruiming van deze 600 meter verbonden zijn, niet opwegen te gen de daarbij eventueel te lopen risi co's. In het prijsgegeven gedeelte be vond zich slechts één pijler. De materië le schade van de doorbraak beperkt zich derhalve alleen maar tot de uitrusting van deze pijler. De installaties van twee andere pijlers, die ondergelopen waren en thans weer opgeruimd zijn, bleven behouden. Ook het produktieverlies is niet bijzonder groot geweest, aangezien de mijnwerkers, die in het bedreigde gebied werkzaam waren, (het zgn. Noordveld) na de doorbraak in het Zuidveld te werk gesteld konden wor den. Het enige verlies, dat de mijn Ju lia leed, beperkt zich tot de produktie van de arbeiders, die bij de maanden lange opruimingswerkzaamheden wa- Advertentie (Van onze medische medewerker) Ben je ziek? Het is lang niet altijd ge makkelijk op deze vraag een goed omlijnd antwoord te geven. Ook de medicus kan niet al tijd met zekerheid ver klaren of iemand ziek is of gezond. Het komt voor dat iemand zich ziek voelt, terwijl de arts geen enkele afwijking kan vinden. Hoewel zich hieronder ook de simulanten bevinden, zijn er zeker een aantal mensen bij die oprecht zijn. Omgekeerd stelt de dokter wel eens per toeval een ziek te vast, terwjjl de patiënt zich volko men gezond voelt. De grens tussen gezondheid en ziek te is vaag en breed; in moeilijke ge vallen waar het er om gaat of de grens ligt aan de zieke of aan de ge zonde kant, worden uitgebreide kennis van zaken en ervaring vereist om een goed gefundeerd oordeel te kunnen geven. En niet alleen kennis van de bouw en functies van het lichaam, maar ook van de geest. Geest en li chaam beïnvloeden elkaar immers wederkerig, zij vormen een onverbre- kelqk geheel. Dit is een van de rede nen waarom de huisarts, die een pa tiënt en zijn omgeving beter en lan ger kent dan de specialist, niet te ver- v angen is. Hij is de aangewezen fi guur om zo nodig specialistische hulp in te roepen. Het hangt natuurlijk van de persoonlijkheid, de kunde erva ring, zelfvertrouwen enz. van de huis arts af, wanneer hij zijn patiënt door stuurt naar de specialist. Vanwege deze eenheid van lichaam en geest zal de internist bjj diagnose en therapie rekening houden met de psychische habitus van zijn patiënt, maar zal ook de psychiater niet nala ten het lichaam van zijn patiënt zorg vuldig te onderzoeken, eventueel door de internist te laten onderzoeken. Het is algemeen bekend dat bjj ver schillende lichamelijke ziekten gees telijke stoornissen kunnen optreden, denkt u maar aan het ijlen" van kin deren, die hoge koorts hebben. Het kan dus moeilijk, soms zelfs on mogelijk zijn de grens tussen gezond en ziek respectievelijk normaal en ab normaal te bepalen. Wij gebruiken de ze termen bovendien zonder ze nauw keurig te kunnen omschrijven. Pro beert u maar eens om in enkele woorden te formuleren wat u verstaat onder gezondheid. Dit begrip Is moeilijk te omschrij ven. Wij kennen geen definitie die het in enkele woorden omschrijft en in al le opzichten bevredigend is. Het lukt evenmin een formulering uit het ne gatieve té vinden, bijvoorbeeld: ge zondheid is de afwezigheid van pijn en merkbare stoornis van de functies van lichaam en geest. Dit gaat niet op, want een ziekte kan ongemerkt, langdurig sluipend voortgaan: nier aandoeningen, suikerziekte, sommige vormen van kanker. En betekent pijn altijd ziek zijn? Een simpel hoofdpijn tje, dat wel hinderlijk kan zijn, noe men wjj toch geen ziekte. Wij kunnen hoogstens van een geringe onschul dige abnormaliteit spreken, omdat de bloedvaten in de hersenvliezen zich te sterk samentrekken of verslappen. Wij zouden hier misschien het etiket ongesteldheid op kunnen plakken. An derzijds kan hoofdpijn wel degelijk een uiting van een ernstiger aandoe ning zijn. Aan het zeer moeilijke be- voor de „patiënt" als voor de maat schappij is het beter dat hij in verze kerde bewaring blijft in een daartoe geëigende inrichting. De grote moeilijkheid in de praktijk is ook hier weer de grens te bepalen tussen normaal en abnormaal, mis dadig of ziekelijk; een begrijpelijke bron van misverstand tussen de man met de toog en de man met de witte jas. Te zijner tijd zullen wij ook aan dit boeiende onderwerp een afzonderlijke kroniek wijden. Zelfs de grens tussen leven en dood tenslotte is niet altijd gemakkelijk vast te stellen. Onze taal kent daar om het woord schijndood. Hartstil stand is zonder meer geen bewijs dat iemand is overleden. Het is de laat ste jaren meerdere malen gelukt om een stilstand hart weer tot normale grip pijn zullen wjj een aparte kroniek wijden. Een andere moeilijkheid is nog het interpreteren van de symptomen als uitingen van ziekten. Een enkel ver schijnsel kan namelijk geheel verschil lende betekenissen hebben. Versnelde ademhaling kan normaal zijn na hard lopen, maar kan ook uiting zijn van een longontsteking om een ander uiterste te nemen. U ziet, twee oor zaken die sterk uiteenlopen. Een ver schijnsel moet gepast worden in hel geheel om bruikbaar te worden. Bjj longontsteking kennen wij een com plex van verschijnselen die het ver moeden al in de richting van deze ziekte doen gaan, voordat het onder zoek is verricht. ekend is ook de problematiek van de grens tussen normaal en ab normaal bij misdadigers. De mo derne zielkunde heeft ook deze grens doen vervagen. Hoe vaak blijkt im mers niet bij psychiatrisch onderzoek dat de misdadiger een ziekelijke per soonlijkheidsstructuur heeft. Hij is dan zoals de rechterlijke macht dat noem; verminderd toerekeningsvatbaar. Dil is zoals u wellicht weet geen medi sche term. Het betekent geenszins, dat de psychiater de misdadiger maar weer wil loslaten, integendeel zowel actie te brengen. Was de patiënt dood en is hij dus ten leven gewekt of was hjj slechts schijndood? Alweer een onderwerp voor een kroniek. Een Nederlands hoogleraar heeft jaren geleden eens gepoogd op ver zoek van de uitvoerders van de ziek tewet het begrip ziekte te definië ren. Hij had hiervoor zoveel woorden nodig dat wij het geen definitie mogen noemen. Kort samengevat: een pro ces dat het evenwicht van de .levens functies verstoort met als reactie hierop de poging van het lichaam (en- of geest!) het evenwicht te herstellen. Volgens deze definitie is iemand met een chronische aandoening of een in valide niet ziek, omdat een even wichtstoestand is ontstaan. Tja, voor de ziektewet misschien wel bruikbaar, maar zuiver medisch niet voldoende. Na de oorlog heeft de Wereldgezondheidsorganisatie de vol gende omschrijving aanvaard van het begrip gezondheid: een toestand waar bij lichamelijke afwijkingen ontbre ken, het geestelijk welbevinden zo vol ledig mogelijk is en de sociale om standigheden zo gunstig mogelijk zijn. Na het voorgaande kan de naden kende lezer zelf de onvolmaaktheden in deze omschrijving aanduiden. St. ren betrokken. Dit waren ongeveer twintig personeelsleden. Zij hebben in de afgelopen maanden veel werk verzet. Direkt nadat de door braak was gestuit op 22 februari hebben zij zo dicht mogelijk bij de plek, waar de doorbraak begon (enkele meters bo ven op 365 m verdieping) een definitie ve afsluitdam van 97 meter opgewor pen. Deze dam, opgebouwd uit 5500 be tonblokken, kan een hydostatische druk van 36 atmosfeer weerstaan. Toen deze dam op 16 juni gereed was gekomen, kon het opruimingswerk be ginnen. Niet minder dan 6.000 kubieke meter zand, dat in de ondergelopen mijngedeelten was afgezet, moest wor den verwijderd. Nu dit gebeurd is, is het Noordveld van de mijn Julia op de genoemde 600 meter na, waarin zich de bjjna leeggeroofde pijler 6 A bevond, weer geheel vrij. De thans opgemaakte balans van de water- en drijfzanddoorbraak vertoont derhalve een zeer gunstig beeld. Ge durende de spannende dagen, die de mijn Julia in februari j.l. doormaakte, zullen weinigen een dergelijk gunstige afloop hebben kunnen verwachten. De doorbraak vertoonde daarvoor een te vervaarlijk beeld. Het benauwende was niet het water, aangezien de waterpom pen een capaciteit van 20 kubieke me ter per minuut bezitten. Dit is tien keer meer dan de watertoevoer tijdens de doorbraak bedroeg. Het drijfzand dat met het water meekwam was de groot ste zorg. Wanneer dit zand de pompen had bereikt, dan was het niet onmo gelijk geweest, dat de hele mijn zou ondergelopen zijn. Lange tijd hield de ze vrees de mijnwerkers van de Julia bezig, te meer toen de eerste dam, op de 365 meter verdieping inderhaast op geworpen, het begaf. De weg naar de 540 meter verdieping en de schachten lag daarmee voor de water- en drijfzandtoevoer open. Inder daad bereikte de water- en zandvloed de 540 meter verdieping. Terwijl het gehele Noordveld onderliep, werden de toegangswegen tot de schachten met 5 filterdammen afgesloten. Deze dam men dienden het water door te laten, maar het zand tegen te houden. Deze filterdammen hebben tenvolle aan deze opzet beantwoord en daardoor de drei gende catastrophe afgewend. De aanleg van deze dammen en later de oprui ming van de ondergelopen gedeelten van de mijn Julia vergden een aantal mandiensten van 10.000. Dank zij het vele en voortreffelijke werk, dat de mijnwerkers van de Julia in de afgelopen maanden hebben ver richt bleef ons land een economische ramp (het uitvallen van één mijn) be spaard. De 85-jarige mevrouw St.-E. en haar 60-jarige nicht mevrouw de L. hebben van donderdagavond kwart voor 10 tot vrijdagmorgen 10 uur opgesloten ge zeten in een lift van hun woning aan de Soestdjjkerstraatweg 90 te Hilver sum. De lift was blijkbaar op de een of andere wijze onklaar geraakt. Mevrouw L., die de huishouding regelt voor de bejaarde bewoonster, kreeg vrijdagmor gen op herhaald bellen geen gehoor. Zij wist, dat de bewoonster en haar nicht thuis moesten zijn en zij zag dan ook geen andere uitkomst dan de hulp in te roepen van de politie. Een rechercheur klom via dakgoot en dakraam naar binnen. Hjj vond aan vankelijk niemand. Totdat hij een stuk papier zag wapperen, dat uit de naad van een gesloten deur stak. Die deur bleek bij onderzoek de liftdeur te zijn. De dames hebben blijkbaar gestommel in huis gehoord en op die wijze de aan dacht willen trekken. De politieman bracht het vliegwiel van de lift in be weging en de twee dames werden uit haar benarde positie bevrijd. Ondanks het feit, dat zij twaalf uur waren opge sloten, hadden zij zich geen moment ongerust gemaakt. Een van haar had zelfs nog kans gezien, in de lift te sla pen. De Zandvoortse brandweer werd vrij dagmiddag om 12 uur gealarmeerd voor een brand in een slaapkamer op de bo venste verdieping van een kamerhuur- bedrijf boven een cafetaria aan het Kerkplein in Zandvoort. Het staat wel vast dat de brand met opzet gesticht is. Dit is gebleken uit het onderzoek dat de Zandvoortse politie heeft ingesteld. Donderdag moet er ook al brand uit gebroken zijn in een kist textiel. Daar van werd echter geen aangifte gedaan. Vanuit de nabij gelegen brandweerga rage rukte de brandweer onmiddellijk uit met de nevelspuit. Met twee stralen werd het vuur bestreden. Brandende bedden werden naar buiten geworpen. Toen de brandweer dit grote perceel onderzocht bleek op een lagere verdieping nog op twee plaatsen brand te zijn uitgebroken. Met schuimblusapparaten werden de brandjes spoedig bedwongen. Na een half uur was de brandweer gereed met haar taak. De Zandvoortse politie stelde onmid dellijk een uitgebreid onderzoek in naar de oorzaak van de branden. Dit nam de gehele middag in beslag en de ver horen waren hedenmorgen nog niet af gelopen. Gistermiddag zijn de resp. 17- en 14- jarige Duitse jongens, Heine Lose en E. Hunze, beiden afkomstig uit Borkum, niet hun kano in de Waddenzee omge slagen. De kano werd beschadigd in de rivier de Eems aangetroffen. De jon gens werden gisteravond, bevangen door de kon. op het Uithuizerwad ge vonden, nadat op het vinden van de kano een reddingactie was ontketend. De jongens werden door bewoners van Uithuizermeeden opgenomen. Ze waren des morgens van Borkum vertrokken met de bedoeling een tocht naar Rot tum te maken De koninklijke marechaussee uit Delf zijl is om tien uur gisteravond met kleding en versterkende middelen voor de jongens naar Uithuizermeeden ver trokken en heeft ze daar opgehaald. Ze hebben de nacht in Delfzijl doorge bracht. Ze zijn vandaag met een boot van de marechaussee naar Borkum ge bracht. De jongens waren, omstreeks 12 uur in de middag met hun 5 meter lange en 90 cm brede kano in zee gegaan om te spelevaren. Door sterke wind en op komende vloed geraakten ze in de bran ding. De kano, waarin ook de kleren van de jongens lagen, sloeg om. Zij hadden het geluk een opgeblazen lucht bed bij zich te hebben, dat uit twee gescheiden gedeelten bestond, zodat ze het door midden konden scheuren. Zwemmend en drijvend op deze geïm proviseerde zwemvesten kwamen ze tenslotte op het Uithuizerwad terecht. Mr. R. van Rees, Nederlands consul te Stuttgart, heeft gisteren verklaard, dat de vijf gewonde leden van de drie families uit Amsterdam, die betrokken waren bij het auto-ongeluk op de auto snelweg bij Stuttgart, thans buiten le vensgevaar zijn. H|j vertelde dat mevrouw M. Lina sterk is vooruitgegaan en dat z|j van de lijst van levensgevaarlijk gewonden is afgevoerd. Ook mevrouw W. Nederlof is van deze lijst afgevoerd. Haar doch ter Blonie is bijna zover hersteld, dat z|j het ziekenhuis kan verlaten. Mevr. R. de Rijke, de enige, die er met enkele schrammen afkwam, is volledig her steld. De toestand van de heer B. de Rijke, de chauffeur van het busje, is thans zo, dat h|j de mensen herkent en spreken kan. Hij is ervan op de hoogte, dat z|jn beide kinderen bij het ongeluk zijn gedood, zo zei de consul. De politie te Stuttgart heeft nog medegedeeld, dat nog generlei beslis sing omtrent een eventuele vervol ging is genomen. Een dergelijke be slissing neemt namelijk de rechtbank in Stuttgart, na ontvangst en onder zoek van het politierapport. Dit poli tierapport zal vermoedelijk eerst over een week aan de rechtbank kunnen worden overhandigd. Voorts wijst de politie erop, dat uit het feit, dat een onderzoek gaande is en de rechtbank te beslissen krijgt, ge nerlei conclusies te trekken zijn over de vraag, of wel of niet verdenking te gen wie dan ook gerezen is. Het is in Westduitsland vaste praktijk, dat bjj een ernstig ongeluk 'n politie-onderzoek plaats heeft met als laatste fase een beslissing van de rechtbank. Op zijn „Beugelrit" voor het Instituut voor wetenschappelijk onderzoek van tech nische orthopaedie is de heer Van den Hen gel gevorderd tot Luzem. Hij heeft afge legd: van Sarbourg tot Komar 135 km, van Komar tot Luzem 164 km. Het giro nummer van het instituut is 3 7 8 3 8 8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5