Westen over het topoverleg nog zeer verdeeld Wil Parijs woordvoerder van Europa zijn? Explorer 4*cirkelt rond de aarde Stafchef Nasution uit dreigende woorden over Nieuw-Guinea DE GAULLE NIET TOEGEVEND Macmillan wil de Veiligheidsraad spoedig bijeen zien VN -waarnemers vragen versterking Amsterdammer in Zwitserland van een berg gestort Auto tegen licht mast gereden Zaterdag gelanceerd door het Amerikaanse leger Gewicht 17,23 kg snelheid 25.000 km „Ruimtepiloot" van Y.S. verongelukt MOED GEPUT UIT RECENTE GEBEURTENISSEN Indien de diplomatie faalt, zal de militaire iveg bewandeld worden Een koninkrijk voor tien mille Een gewaarschuwd man.... Landingen van Turken gevraagd Feisals eigendom men in Engeland Het weer. UÏÏ tt'KlSLVÏ; Tweede marinier van V.S. in Libanon gedood jsv,*5.Xttns;%'n',ki:i„Couve Zijn vriend zwaar gewond Met 110 km per uur SATELLIET SLECHTS DOOR TELESCOOP WAAR TE NEMEN Tsjechische dansers vragen asyl X-I5 was speciaal voor hem gebouwd weer in Europ; MAANDAG 28 JULI 1958 o 82ste JAARGANG No. 29971 Ondanks het intensieve overleg dat Londen en Washington vorige week hebben gepleegd, is in het afgelopen weekeinde duidelijk gebleken, dat er grote verschillen zijn blijven be staan bij de Britse en Amerikaanse benadering van de kwestie van een topconferentie. Het standpunt dat Frank rijk in deze kwestie inneemt blijkt ook nog steeds volkomen af te wijken van de Britse en Amerikaanse standpunten. Daags nadat Eisenhower geantwoord had op de voorstellen van Khroesjtsjev hebben Engeland en Frankrijk zaterdag hun mening bekend gemaakt. De Britse premier, Macmil lan, heeft de Russische leider evenals Eisenhower voorgesteld dat de Veiligheidsraad zelf regelingen treft voor een speciale bijeenkomst, welke door de regeringsleiders kan worden bijgewoond. In het korte antwoord van Enge land wordt daar eveneens aan toegevoegd, dat met deze voorbereiding „onverwijld in nauw overleg met secretaris generaal Hammarskjöld moet worden begonnen". De voor bereiding zou betrekking moeten hebben op de deelnemers aan de conferentie en de datum, waarop die bijeen zouden kunnen komen. a De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft verklaard, dat indien de diplomatie faalt in het geschil tussen Nederland en Indonesië inzake westelijk Nieuw-Guinea, de militaire weg zal worden gevolgd, aldus heeft het Indonesische persbureau Antara bericht. Het pers bureau citeerde generaal Nasution aldus: „Op militair ter rein kan ik verklaren dat de recente gebeurtenissen hebben bewezen dat wij in staat zijn moeilijkheden te overwinnen en dit heeft ons direct de gelegenheid verschaft onze strijd voor het opeisen van West-Irian te steunen". Cyprus ge MORRIS Imforetfouóuff/ NYLON REGENJASSEN 59.50 Meer opklaringen Aan zee Het oa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden; Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 2. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 61 cents per week, ~f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. IIIHIIIIIIII,,!,!IllIMIIIIIIKIIIIHIIIIIIIMIlllllllllll Öe waarnemersgroep der V.N. in Li banon heeft de secretaris-generaal der d'■-N'. Dag Hammarskjöld gevraagd nog 400 waarnemers te 'ridcn waardoor iieern?e£ 800 'e<len zou tellen, aldus ver- Reuter uit kringen die in nauw n„ „,Ttaan met de waarnemers. slechts 200 w££e£e*SpeCteren met Een Amerikaanse marinier is zon dagmiddag in de omgeving van het vliegveld van Beiroet gedood. Volgens een woordvoer van de bevelhebber der Amerikaanse troepen m Libanon kan de dood van de marinier zijn veroorzaakt door een kogel der rebellen. Men neemt aan dat een sluipschutter de Ameri kaan gedood heeft. Dit is de tweede Amerikaanse mari nier, die in Libanon Jpn a gekomen. De eerste werd door een Ame rikaanse schildwacht doödgeschote toen hij niet reageerde op een herhaald aanroepen door een wachhtpost. Argentinië In Buenos Aires hebben duizenden peronisten zaterdag het over lijden van Eva Peron, de echtgenote van de verdreven Argentijnse dictator herdacht. De politie heeft traangas moeten gebruiken om de betogers te Verspreiden. Terwijl Macmillan dus kennelijk een spoedig begin van de conferentie wenst namelijk zodra de nodige voorberei dingen voltooid kunnen zijn, voorberei dingen waarmee men onverwijld moet beginnen bleek uit het Amerikaanse antwoord dat Eisenhower nog steeds helemaal niet enthousiast is over het denkbeeld van een topconferentie. Eisenhower wenst voorts een brede dis cussie over de problemen van het Mid den-Oosten, doch uit het Engelse ant woord aan Khroesjtsjev bleek dat Mac millan de topconferentie wil beperken tot .bepaalde problemen", waarmee hij volgens waarnemers in Londen kenne lijk de crises in Libanon 'en Jordanië bedoelt. Frankrijk neemt nog steeds een ge heel eigen standpunt in. Premier De Gaulle heeft Khroesjtsjev zaterdag laten weten, dat hij aan een „confe rentie van de regeringsleiders van de voornaamste belanghebbende landen" de voorkeur geeft boven een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Voorts acht hij het beter deze confe rentie In Europa te houden, bij voor- keuf in Genève, maar hij verklaart zich bereid naar „Iedere andere stad van het Europese continent" te ko- m°n. Volgens bepaalde berichten wenst premier De Gaulle, dat Frankrijk op een eventuele topconferentie de rol van woordvoerder voor Europa en de P„ °jwesteltike landen van het Middel- hiaHSe"Z0regebie<i °P zicl1 neemt. Het srliraof' 0 Journal de Dimanche" uitvoer;o-g er?n' dat Frankrijk een en bondïenot met z^n vrienden eonS Sm? ï1" die gebieden is be- ter van buitje 3?gen van vergezeld gaanTan dipI^S'ek Ver leg met Belgie, Nederland, Grieken land en misschien Spanje. Ook zon contact worden opgenomen met Tur kije, Tunesië, Marokko en Israël Een jonge Nederlandse toerist is zon dag omgekomen bij de beklimming van de Piz Bernina in Zwitserland. Zijn vriend werd ernstig gewond. De beide toeristen, J. L. Wansink en G. C. van der Leek, beiden uit Am sterdam, hadden zich, tegen de raad van ervaren bergbeklimmers in, op weg begeven om de gevaarlijke westelijke helling van de 4.055 meter hoge piek te beklimmen. Toen zij tot 150 meter hoog op een gladde ijsheliing waren geklommen raakten hun haken los en vielen zij naar beneden. Wansink werd gedood en Van der Leek liep een schedelbasis- fractuur en andere verwondingen op. Een reddingsploeg van dertien man was zondagmiddag vertrokken om Van der Leek te halen. Hij is in een ziekenhuis in Samedan, dichtbij Pontresina, opge nomen. Het stoffelijk overschot van Wansink zou vandaag worden weggehaald. Met een vaart van ruim 110 km per nur is in de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 1 uur een grote perso nenauto tegen een lichtmast, die staat langs de Haarlemmerstraatweg nabij de Zwetbrug te Halfweg, gereden. De auto werd bestuurd door een Haar lemse koopman en met hem reden vijf andere Haarlemmers naar Amsterdam. Zij hadden zich zaterdagavond reeds te goed gedaan aan enkele borrels en zij hadden besloten het festijn in Amster dam voort te zetten. Met grote snelheid naderde de wagen de bocht, die overigens niet moeilijk te nemen is. De bestuurder enigszins on der invloed slaagde er echter niet in de wagen op de weg te houden. Met een geweldige klap dreunde de auto te gen de paal. De vijf passagiers wer den uit het wrak geslingerd. De chauf feur zonk wezenloos in elkaar. Drie zie kenauto's waren nodig om de slachtof fers, die allen min of meer ernstig ge wond waren, naar twee Haarlemse zie kenhuizen over te brengen. 'oninklijk gezin geniet van zijn vakantie aan de Middellandse Zee. Hier ziet men Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene in een motorboot op de Middelandse Zee. Het stukje Prinsengracht bij de Am sterdamse Westertoren beleefde zaterdag een ander jaargetijde dan de rest van de stad. Praalde de gracht overal van het zomerse groen van de bomen, op dat ene stukje stond een kale boom. En er lag sneeuw op 'de weg, de kozijnen, de takken, kortom, op dat stukje had het gesneeuwd, zo maar, in juli. De sneeuw was niet echt, zoals men zal begrijpen. Ze was er door de mannen van de Ame rikaanse filmploeg die opnamen maakt voor de A.nne Frankfilm zo kwistig neergestrooid. Met vrachtwagens had men het aangemaakte, gemalen gips aan gevoerd. De kale boom was speciaal door de gemeentelijke dienst Beplantingen aangevoerd en voor Anne Franks Ach terhuis geplant. Er liepen moffen rond in uniform, maar zij waren, zoals men ook begrijpt, evenmin echt. Het waren figuranten. Een van de figuranten heeft de Nederlandse naam in discrediet ge bracht door er met een biljet van hon derd gulden vandoor te gaan, waarvoor hij enkele artikelen die voor de film nodig waren moest kopen. Ongelukkig voor hem werd hij zaterdag opgemerkt door een employee van het betrokken filmkantoor,. Met de hulp van de politie werd hij ingerekend. Hij had kleren van het geld gekocht en was geenszins van plan geweest nog zijn figurantendiensten aan de film te lenen. Overigens waren de opnamen van za terdag voor het Achterhuis maar proef- opnamen. Van de week gaat men het echt doen. Sneeuw heeft men nog genoeg. Men heeft 25 ton gemalen gips in Duits land besteld. Sinds zaterdagmiddag cirkelt de „Explorer 4", „de vierde verkenner", rond de aarde. De nieuwe kunstmaan, die de Amerikanen zaterdag middag om vier uur hebben gelanceerd, beschrijft een grote elliptische baan rond de aardbol. Op haar laagste punt is zij ongeveer 285 km en op haar hoogste ruim 2200 km van de aarde verwijderd. De snel heid van de kunstmaan bedraagt ongeveer 25.000 km per uur. In on geveer 112 minuten beschrijft de „vierde verkenner" zijn baan om de aarde. Deskundigen van het Amerikaanse leger, die de kunstmaan onder leiding van de Duitse raketgeleerde dr. Wernher von Braun met een Jupiter C-raket van de basis Cape Canaveral hebben gelanceerd, schat ten dat de aardsatelliet een jaar of vijf in de lucht zal blijven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiitiii Zes leden van de Tsjechische dans groep „Lucnica" die in Brussel ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling voorstellingen gegeven heeft, hebben in België asyl gevraagd. Zaterdag is de Amerikaanse straal jagerpiloot Ivan Kincheloe, die voorbe stemd was om als eerste een raket in de kosmische ruimte te besturen, bij een ongeluk met een F-104 „Starfigh- ter" om het leven gekomen. Kincheloe, die zich in de Koreaanse oorlog zeer verdienstelijk heeft ge maakt en een zeer groot aantal over winningen in de lucht heeft geboekt, was geheel opgeleid voor zjjn toekom stige functie in een raket. Hij was de eerste Amerikaan die de ruimte in zou gaan, en bjj het ontwerpen van de North American X-15, het voor deze vluchten als proefmodel bestemde ra ketvliegtuig, was met Kincheloe's leng te en gewicht rekening gehouden. De eerste vlucht was voor begin 1959 ge pland. Kincheloe's plaats zal nu\ worden in genomen door Robert White, die reeds enige tijd geleden als „tweede man" was aangewezen. Hij zal, nadat de eer ste testpiloot van „North American" met de X-15 „de grenzen van de hui dige vliegerervaring" heeft bereikt, tot taak krijgen de X-15 op zijn maxi mumhoogte 30 km boven de aarde en zijn maximumsnelheid zeer ver boven die van het geluid te vliegen. Hij zal daarbij buiten de damp kring van de aarde kunnen gaan. White heeft als opvolger thans de man die als derde ruimtepiloot geno teerd was, Robert Rushworth. Rush- worth zal nu ook een opvolger moeten hebben, omdat het wetenschappelijk programma drie man eist. White is in 1942 bij de Amerikaanse luchtmacht gekomen. In februari 1945 werd nij, na talrijke vluchten boven Duitsland en Frankrijk te hebben ge maakt, neergeschoten en gevangen ge nomen. Na zijn demobilisatie werd hij in 1951 weer in aktieve dienst geroepen. 5? Volgens Antara zei generaal Nasution dat voorrang moest worden gegeven aan het onderdrukken van de Indone sische opstand. „Dit onderdrukken van de opstand kan daarom niet losge maakt worden van de Indonesische strijd om West-Irian". aldus de generaal volgens Antara. „Noch kan het losge maakt worden van de huidige koude oorlog tussen de mogendhedenblokken, bij een waarvan onze tegenstanders zich hebben aangesloten. Daarna zei hij dat de diplomatieke en politieke strijd om westelijk Nieuw- Guinea zou slagen indien deze door politieke, economische en militaire kracht thuis werd geruggesteund, al dus Antara. Het agentschap citeerde Nasution als volgt: „Indien wij in staat zijn dit tekort op te vullen met alles wat in de idealen van het nationale front voor de bevrijding van West-Iran ligt, zullen alle geschillen tussen Indonesië en Ne derland kunnen worden opgelost door politieke kanalen omdat indien de diplo matie faalt, de militaire weg zal worden gevolgd". De generaal heeft dit ver klaard in een rede tot burgerlijke en militaire functionarissen, aldus meldt Reuter. Volgens U.P.I. heeft president Soe- karno bjj die gelegenheid verklaard dat „de imperialisten nóg steeds trachten Indonesië te overheersen". „De moei lijkheden waarvoor wij ons geplaatst zien, groeien. Maar wjj zullen ze over winnen wanneer wij verenigd zijn, en wanneer de jeugd, van uiterst links tot uiterst rechts, verenigd achter ons staat". Soekarno gaf niet te kennen welke im perialisten hij bedoelde. Maar minister Wahib Wahab, die een door premier Djuanda opgestelde redevoering uit sprak, was duidelijker toen hij de jeugd van Indonesië opriep voor de strjjd ter herovering van westelijk Nieaw-Guinea. Daarna voerde generaal-majoor Nasu tion het woord. De Londense „Sunday Express" meldt, dat graaj Bertil Bernadotte, een 22-)ange neej van prins Karl Gustaf, de Zweedse kroonprins, onderhandelt over de aankoop van een eigen koninkrijk. Dit koninkrijk is in het bezit van de 46-jarige Ierse dichter John Gawsworth, lie het voor "uim 0.000 gulden van de hand wil doen. Het is een eilandje in de Cardibische zee, Redonaa, dat 100 inwoners telt, die leven van de verkoop van guano ver droogde mest van zeevogels die op de rotsen nestelen). Gawsworth heeft het eiland geërfd van een Ierse handelaar, Matthew Shiel, die er een eeuw geleden aan wal ging en zichzelf tot koning uit riep. De Britten hebben nooit aanspraak op dit eiland gemaakt. Gawsworth vindt zijn koningschap te zwaar en te kostbaar en hij heeft kort geleden zij. rijk in verscheidene bladen te koop aangeboden. Een van de 200 ge gadigden die zich meldden, is graaf Bertil zoon van de bekende V.N.-be- middelaar die in alestina is vermoord, aldus de „Sunday Express". In Indonesië mag men vrij pleiten voor een militaire verovering van West-Irian. Zulk een pleidooi wordt zonder of met aanmoedigend com mentaar door de gebreidelde en ge censureerde Indonesische pers gepu bliceerd. Wanneer Nederland dan be sluit zijn defensieve militaire kracht in Nieuw-Guinea enigszins te ver sterken, dan wordt dat door de Indo nesische regering gekwalificeerd als ongehoorde oorlogszuchtige provoca tie, die de wereldvrede in gevaar brengt. Thans heeft de door zijn suc cessen tegen de opstandige tegenrege ring blijkbaar moedig geworden staf chef van de Indonesische landmacht, luitenant-generaal A. H. Nasoetion on omwonden verklaard, dat, als langs diplomatieke weg West-Irian door In donesië niet ingepalmd kan worden, de militaire weg zal worden bewan deld. Wij zijn Nasoetion dankbaar voor zijn officiële openhartigheid. Een ge waarschuwd man geldt voor twee. Dr. Kutchuk, de leider der Turkse minderheid in Cyprus, heeft de Britse premier Macmillan en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Fos ter Dulles telegrafisch verzocht toestem ming te geven voor het „onverwijld lan den van Turkse troepen op Cyprus" die de taak zouden moeten krijgen de „levens der Turken te beschermen en te verzekeren, dat communistische agenten niet de kans krijgen door te dringen in de bases van het eiland". Dr. Kutchuk uitte de klacht, dat de Grieken op het eiland de Turken ,,blïj- ven afslachten" ondanks de buitenge wone maatregelen van gouverneur Sir Hugh Foot. Circa 100 Griekse Cyprioten, die dinsdag jl. uit veiligheidsoverwegingen door de Britten in Limassol werden ge arresteerd, zijn op vrjje voeten gesteld. Zij zeiden tegen verslaggevers dat zij na ondervraging waren vrijgelaten. 36 van de 52 Grieks Cyprische vrou wen, die donderdag in het gebied van Nicosia waren gearresteerd, zijn vol gens de bladen op Cyprus, eveneens vrijgelaten. De voorbereiding voor de lancering van deze kunstmaan is in recordtijd volbracht, zo heeft dr. von Braun op een persconferentie verteld. Wij kre gen toestemming om ons onderzoek uit te breiden nadat de verkenner nr. 2 het bestaan van een intense straling op circa duizend kilometer hoogte had aangetoond, zo zei hij. Voor de nieuwe verkenner moesten geheel nieuwe in strumenten worden vervaardigd, het geen in acht weken tijds is gebeurd. Von Braun deelde voorts mede, dat het leger toestemming heeft gekregen om nóg drie satellieten te lanceren voor het bestuderen van de kosmische straling. T net blote oog zal de kunstmaan niet kunnen worden waargenomen. Met behulp van een telescoop zal zjj moge lijk 's ochtends in Zuid-Afrika. Austra lië en in Argentinië te zien zijn. In de avondschemering mogelijk op Curasao, Hawaii en misschien in Peru. Het ge wicht van de nieuwe verkenm is on geveer 17.23 kg, waardoor hfj de zwaar ste van de tot dusver door de Ameri kanen gelanceerde satellieten is. Er vliegen op het ogenblik vier sa tellieten om de aarde: de verkenners één en vier van het Amerikaanse leger, de Vanguard één van de Amerikaanse marine en de, in vergelijking met de Amerikaanse kunstmanen, reusachtige derde Spoetnik van de Russen, die vol gens radio-Moskou zondag zijn duizend ste baan om de aarde heeft beschre ven. Het Engelse blad Daily Sketch meldt, dat een brandkast in een Londense woning van wijlen koning Feisal van Irak, op last van een Londens notarisbureau, is geopend. De waarde van de inhoud van de brandkast wordt geschat op bijna 500.000 pond sterling. De Iraakse ambassade in Londen, waarvan de nieuwe staf achter de huidige regering staat, zou alles in het werk stellen om de bezittingen van Feisal in handen te krijgen. Vorige week was dr. Raymond Dixon- Firth, voormalig lijfarts van Feisal, erin ge slaagd een rechterlijk bevel los te krijgen, dat de Iraakse „opstandelingen" ervan weer hield over Feisals eigendommen in Engeland te beschikken. De rijksambtenaar voor de uitvoering van testamenten en het beheer van particuliere bezittingen kreeg bevoegd heden, die tot morgen gelden. Zijn ambte naren hebben Feisals bezittingen geïnventa riseerd. Volgens de Daily Sketch zal het En gelse hooggerechtshof morgen een beslissing nemen aangaande Feisals bezit in Engeland Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A'OAM TEL. 717162 Verwachting: tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele buien maar ook opklarin gen. Matige tot krachtige, in de kustprovincies af en toe harde wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4:56-20.36. Maan: 19.25-3.47. Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich een gebied van lage luchtdruk waar achter koelere lucht van polaire oor sprong wordt aangevoerd. Deze depres sie zal over de Britse eilanden in de richting van het Noordzeegebied trek ken. Het weer blijft dus veranderlijk met veel wind. Morgen zullen echter naast enkele buien ook opklaringen voorkomen. Ook morgen nog onbestendig strand weer met enkele buien afgewisseld door opklaringen. Vrij krachtige en tij delijk een harde zuid-westeljjke wind. Temperatuur overdag 18 tot 20 graden celsius. Vooruitzichten: Nog enkele da gen wisselvallig en koel. max nee: StatJoD Weei temp afg gistere© 24 u Helsinki mist 22 12 btucknoin geheel bew. 18 0 Oslo regen 14 18 Londen motregen 19 1 Amsterdan regen 20 1 BrusseJ motregen 21 0.S Luxerat» geheel bew. 22 3 Pants geheel bew. 22 2 Nice half bew. 24 0 tierign zwaar bew. 25 ft ank tun regen 25 0.2 Müncben geheel bew. 25 1 Zürich regen 24 4 Genéve zwaar bew. 26 0 Locarno zwaar bew. 27 9 Wenen zwaar bew. 27 0 mnsbruck zwaar bew. 27 1 Rome onbewolkt 31 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1