Mgr. J. P. Huibers reikt 377 missiekruisen uit Indrukwekkende plechtigheid in Haarlems kathedraal I Derde ballonopstijging vindt doorgang Overheidsbemoeiingen ernstig becritiseerd srai? &zsk„b,£; Volle winst voor Haarlemse clubs ACC tegen Rood en W it voor 45 runs all out Heren van NV A en dames van HPC winnen met grote cijfers HET MOOISTE STEL Het ongeluk bij Stuttgart Met 1855 gld. van zijn baas gevlucht wbê Mgr. Jansen houdt het voornaamste touwtje in handen Miljoenste in Avifauna Cricketcompetitie Mgr. Cardijn over de wereld-K.A.J. Dé Dochter van ZOMER-WATERCOMPETITIE Heren van HPC degraderen MAANDAG 28 JULI 195b PAGINA 2 Morgen in Amsterdam begrafenis van omgekomen kinderen In Keulen gepakt Hij was met 1500 van zijn baas gevlucht Onderzoek naar incident in Scandinavië-express Koning van Urundi in Amsterdam Voor Klein Seminarie Rotterdam Jaarvergadering diocesane woningbouw - - - Mens en woning Sedert April 1956 Honkbalresultaten in rayon Haarlem G. Wernik jubileert als collectant V.K.D.-nieuws 31 De kille dreiging in Erics ogen niet minder dan diens woorden doen Olaf onwillekeurig terug wijken. Hij staart de Noorman bedremmeld aan en gluurt als steun zoekend naar Arnar. Deze mist echter de moed om nog een kik te geven en zijn keel schrapend mompelt Olaf: „Zozo moet je het niet opvatten, Koning. Ik wil geen strijd met jou, maar als Arnar en Helge Erwin toch bij Ingrid gezien hebben, is het begrijpelijk, dat ik tot zulke gedachten kom." De Noorman is zijn woede al weer vergeten, als hij Olafs diep ongelukkige gezicht ziet. „Ik begrijp, wat er in je omgaat, Olaf", zegt hij, „ik maak me niet minder ongerust om Erwin. Laten we er verder niet over spreken. Het is nu evenzeer mijn zaak als de jouwe. Mor gen vroeg trekken we er op uit en dan zullen we alles wel tot een oplossing brengen." De verbeten trek van woede en teleurstelling op Arnars gezicht ontgaat Eric niet, als hij zich met Svein terugtrekt. Zó vroeg kunnen Eric en Olaf echter niet de volgende morgen bij de hand zijn, of oude Hrap is hun voor. Bij het aanbreken van de dageraad sluit de zonderling de deur van zijn hut achter zich en beurtelings tegen zijn hond en in zichzelf mompelend haast hij zich Noordwaarts. Aan de bijl, die hij losjes over de schouder draagt, bungelt een grote zak proviand. „Zo vroeg als ik is niemand, hehehe, nietwaar ouwe makker", grijnst hij tegen zijn hond. „Jij bent zeker ook wel benieuwd hoe Ingridje het maakt. Ja, natuurlijk, dat dacht ik wel. Denk je ook niet, dat Olaf eieren voor zijn geld zal kiezen Ja, zeker doet hij dat. Let maar op. Wie wil er nu trouwen met een kerel, die je niet mag. Zo is het toch? Hèhè, je bent het gelukkig met me eens, merk ik." Zo redenerend, of de woest uitziende hond ieder woord kan ver staan, sloft Hrap voort, tot het beest eensklaps onheilspellend begint te grommen. Dan, terwijl Hrap argwanend stil staat, schiet het reusachtige dier vooruit en is in minder dan geen tijd in de morgennevels verdwenen. Niet minder dan driehonderd-zeven- en-zeventig priesters, broeders, zusters en leken hebben gistermiddag in de kathedrale basiliek Sint Bavo in Haar lem, uit handen van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, het mis- siekruis ontvangen. Binnen afzienbare tüd zullen deze geestelijken en leken naar het woord Gods uitgaan over de gehele wereld en alle volkeren onder wijzen in Zijn leer. Het was de tweede maal dat deze grootse plechtigheid werd georganiseerd vanwege de Pause lijke Priester-Missiebond in Nederland. Het ligt in de bedoeling om het uit reiken van de missiekruisen tot een jaarlijks terugkerende plechtigheid te maken, elk jaar in een andere kathe draal in het land. Zo wil men komend jaar de plechtigheid organiseren in de Sint Jans-basiliek in Den Bosch. Om half drie, kort nadat de lange rij missionarissen de kathedraal was binnengekomen, arriveerde mgr. Hui- De dinsdagavond bij de ernstige auto botsing nabij Stuttgart om het leven ge komen kinderen De Rijke, de twaalfjari ge Bep en de tienjarige Corry, zullen dinsdag op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam worden begraven. De stoet vertrekt om kwart voor twaalf van de rouwkamers in de P. C. Hooftstraat, waar de kinderen thans liggen opgebaard en gaat via de Jor- daan naar de begraafplaats. In de Eer ste Goudsbloemdwarsstraat, waar de kin deren woonden, zullen namens de buurt genoten en het marktwezen (de heer De Rijke is marktkoopman) kransen op de kisten worden gelegd. De heer en mevrouw De Rijke zullen de begrafenis niet kunnen bijwonen. Ze worden nog verpleegd in het ziekenhuis te Stuttgart. Ze zijn beiden aan de bete rende hand. Woensdag worden de heren Nederlof en Lina, beiden eveneens uit Amsterdam, in hun woonplaats begra ven. Pe beide echtgenotes liggen nog in een Duits ziekenhuis. Het levensgevaar van mevrouw Lina zou geweken zijn. Het dochtertje Nederlof, dat inmiddels uit het ziekenhuis is ontslagen, verblijft nog bij haar moeder. De zestienjarige leerling-monteur uit Amsterdam, die, nadat hij zich meester had gemaakt van de portefeuille met 1855 gld en het paspoort van zijn pa troon, was verdwenen, is in Keulen ge arresteerd. Hij was gekleed in een over all en had zijn burgerkleren bij zijn werkgever achtergelaten. De jongen, die onder toezicht van een voogdijver eniging staat, was in het bedrijf opgeno men om hem een kans te geven een vak te leren. Telefonisch overleg tussen de presi dent van de Nederlandsche Spoorwegen en de president van de Deense Spoor wegen. heeft ertoe geleid, dat begin deze week een uitvoerig onderzoek zal worden ingesteld naar het incident in de Scandinavië-express op zaterdag 19 juli op het Amsterdamse Centraal Sta tion. Een Deense spoorwegemployé zal naar Nederland komen om tezamen met de Nederlandsche Spoorwegen een objec tief beeld van de gang van zaken te ver krijgen. Zaterdagavond heeft de koning van Urundi (Afrika) Mwami Mwambutsa zijn intrek genomen in het Carltonhotel te Amsterdam. Hij is vergezeld van zijn secretaris Mbazumutima. Zij zouden vandaag vertrekken. Het was de eerste keer dat de koning in Amsterdam was. Enige dagen geleden is de koning, die voor een bezoek aan de Expo naar Eu ropa is gekomen, reeds in Sittard ge weest, waar hij de gast was van een familie, van wie de dochter des huizes met een Belg is getrouwd en in Usum- bura in Urundi woonachtig is. bers, verwelkomd door de directeur van het nationaal missiebureau, mgr. H. J. J. van Hussen. Terwijl het ka thedrale koor, aan het orgel begeleid door J. L. Schouten, en gedirigeerd door ^•ico'aas het „Sacerdos et Ponti fex" zong, schreed de bisschop zegenend naar het priesterkoor, waar mgr. van Hussen voorlas uit Paulus' brief aan de Romeinen en uit het Evangelie van Sint Marcus; twee teksten die ten nauw ste betrekking hebben op de missiege dachte. Terwijl het in de zeer druk bezette kathedraal doodstil werd, beklom mgr. Huibers de preekstoel om de missiona rissen van wie er deze dag 186 voor de eerste maal het missiekruis zouden ontvangen toe te spreken. De bis schop sprak met heldere, krachtige stem over de vurige geest van christelij ke liefde, die de missionarissen tot hun geheiligd werk geroepen had. „Nie mand eist van u, dat gij dit doet. Slechts de liefde Gods dringt u", al dus mgr. Huibers. In zeer verzorgde bewoordingen weidde de bisschop uit over de liefde Gods en hjj herinnerde eraan, dat de achterblijvenden door hun gemeenschappelijke liefde tot God in de geest verenigd zijn met hen die ver trekken. Met recht zegde hjj de missio narissen dan ook namens katholiek Ne derland het gebed en de offers toe van het katholieke volksdeel, dat hoe klein het numeriek ook moge zijn een grote missietraditie heeft weten op te bouwen. Mgr. Huibers besloot zijn predikatie met een zegewens en het verzoek aan de missionarissen om ook voor het vaderlano te blijven bidden, opdat hec vele zoons en dochters moge voortbrengen, die Gods Woord in den vreemde gaan verkondigen. Vervolgens werd in de basiliek het ge bed gebeden tot de patroon van de Ne derlandse Kerk, tot Sint Willibrord, die de bisschop even tevoren genoemd had ,,de heilige voorganger van hen die nu vertrekken gaan". De secretaris van het bisdom, de heer J. P. J. Solleveld las de namen voor van de 198 pries ters, 64 broeders, 80 zusters en 27 leken, die vervolgens één voor één neerknielden voor de bisschop om uit zijn hand het missiekruis te ontvangen. Niet minder dan 26 missiecongregaties zonden hun priesters: 6 broedercongre gaties hun broeders; 18 congregaties hun zusters en vier instituten zonden leken uit om in zuid- en midden-Amerika, in Belgisch Congo en Oeganda, in Zuid en noord-Afrika, in Azië en overal elders het woord Gods te brengen. Priesters, broeders en nonnen in de rijke schake ring der congregatiekledijwitte en zwarte soutanes, met en zonder sjerp, met en zonder rosarium. Met de plechtig gesproken woorden ,,U allen zend ik uit om de zending van Christus voort te zetten en het Rijk Gods uit te breiden, opdat door alle volkeren aan de Vader eer en glorie zal worden gebracht", zond mgr. Hui bers de missionarissen heen, zegende hun missiekruisen en bad met hen. Een kort lof, waarbij de bisschop geassis- teerd door de provincialen van de do minicanen en de witte paters, de paters P. B. Jansen o.p. en drs. P. M. J. de Ruyter w.p., agens was, besloot de in drukwekkende plechtigheid. De missio narissen kwamen met hun bekenden tenslotte nog enige tijd in het Krelage- huis bijeen om een verversing te ge bruiken. Mgr. Huibers reikt de missiekruisen uit. Er heerste zondag beslist niet weinig spanning onder de parochianen van Langeraar. Zou, nu de twee vorige ballonopstijgingen, georganiseerd ten bate van de bouw van een eigen semi narie voor het bisdom Rotterdam, geen doorgang hadden kunnen vinden, de „Jules Verne" deze dag het luchtruim kiezen? Er stond een straffe wind en men maakte zich bepaald ongerust. Maar om tien minuten over één kwam het verlossende radiobericht: de bal lon kon opstijgen. Weldra zag men van de meeste hui zen de vaderlandse driekleur met de pauselijke wimpel wapperen en kreeg het gedeelte van het dorp waar de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, langs zou rijden bij zijn bezoek aan de opstijging een feestelijk aan zien. Jong en oud repte zich per fiets, auto of te voet naar het terrein waar de ballon zou opstijgen en toen de bis schop arriveerde waren er ongeveer 3.500 toeschouwers bijeen. Mgr. Jansen, wasvergezeld van de secretarissen van het bisdom, dr. M. de Jong en E. Guljé, de secretaris van de vicaris N. Grijpink en de secretaris (Van onze Haarlemse redactie Er is tijdens de afgelopen zaterdag in Haarlem gehouden jaarvergadering van de r.-k. Bond van Woningbouwver enigingen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, nogal wat critiek geuit op het beleid van de overheid, die de autonomie der woningbouwverenigingen slechts te zelden erkent. „De overheid heeft te weinig begrip voor de eigen taak van de woningbouwvereniging", zo drukte voorzitter J. Kortink het in zijn openingsrede uit. De woningbouw verenigingen proberen immers een wo ning te maken, waarin individuele men sen leven kunnen. Om zich speciaal op de hiermee verbonden vraagstukken te bezinnen, sprak drs. W. J. Kusters na de vergadering over het onderwerp „Mens en Woning", welke causerie nog een levendige gedachtenwisseling ople verde, waarbij opnieuw critiek werd ge leverd op het overheidsbeleid. Voorzitter Kortink zocht in zijn ope ningswoord echter niet alleen de bron van alle moeilijkheden buiten de eigen bond. Met name betreurde hij het, dat de bond nog altijd geen eigen bemidde lend orgaan in het leven had weten te roepen. Vooral de Brabantse bond is daaraan schuldig, omdat die te weinig rekening houdt met de wensen en om standigheden van de rest van het land. De voorzitter kondigde dan ook aan, De kynologenclub „Kennemerland" hield zondag op de terrassen van Hotel Bouwes in Zandvoort een concours d'Elégance. Mevrouw Zaad-Hoordijk won met haar twee Barzois de eerste prijs. dat tijdens deze jaarvergadering een voorstel ingediend zou worden tot con- tributieverhoging. Daardoor zouden de middelen op tafel moeten komen om de bond aan een goed-functionerend, cen traal bureau te helpen. Dankbaar gewaagde de heer Kortink van de kaderopleiding in het afgelopen jaar, die als zeer geslaagd mag wor den beschouwd. Het werk van de wo- nmgbouwbesturen wordt steeds inge wikkelder en technischer, zodat men bestuursleden nodig heeft die van wan ten weten, en die zich niet door over heidsorganen, die al te opdringerig wor den, van de wjjs laten brengen. De heer Kortink leverde scherpe critiek op de Provinciale Planologische diensten, die zuiver dictatoriaal te werk gaan en geen enkele inmenging dulden. Een euvel, waaraan ook verschillende ge meentelijke instanties lijden. Hij sprak de hoop uit, dat minister Witte er spoe dig in slagen zal de structurele positie van de woningbouwvereniging op de helling te brengen. Drs. Kusters herinnerde er in zijn causerie aan, dat de woning ener- zjjds tot taak had de individuele mens zijn eigen materiële besloten heid, zijn privéterrein te geven, maar anderzijds de inpassing van het gezin in het grotere, sociale verband zou moeten stimuleren. De woning moet afgestemd zijn op een uiterst dynamisch instituut als het gezin er een is, maar zij moet ook zo gelegen zijn, dat het contact met relaties, zo als kerk en vermaakcentra, niet be moeilijkt wordt. Dit is vooral tegen woordig niet steeds het geval. De eengezinswoningen geven de indivi du alle kansen, maar bieden in soci aal opzicht niet steeds voldoende mo gelijkheden. Flats en galerjjbouw zijn probeersels van de moderne stede- douw om het sociaal contact te ver ten maa1, het blijven experimen- ee^woSS-6 moeilijkheid is vooral te- vorS at men lange rijen, een die wat hMr?1^6" ,bouwt voor gezinnen, sterk uiwJ. ia er betreft, vaak zeer sluiten zfch 'S6n- Sommi§e gezinnen mlats'Shfppf anTeren d°e" nen men men m oe woningbouw terug kunnen vinden. Er is dan ook een enorme he hoefte aan voorlichting op dit gebied Die voorlichting zal men kunnen Tr' krijgen door studie en ervaring Vanuit de kring der toehoorders was er wel enige critiek op deze causerie Men verweet de inleider wel, dat hij teveel van een ideale situatie uitging: zoals het zou moeten zijn. Maar in fei te hebben de woningbouwverenigingen te maken met veel factoren, die zij zelf niet in de hand hebben. Veel zaken, die men zelf graag zou regelen, worden van overheidswege opgelegd. Nogmaals werd daarom de wens geuit, dat de woningbouwverenigingen meer invloed zouden moeten krijgen in het gemeen telijk woningbouwbeleid. Men was het erover eens, dat de gemeentebestur een gedeelte van de taak, die zij in de loop der jaren aan zich getrokken heb ben. terug dienen te schenken aan de woningbouwverenigingen. voor de kerkenbouw, drs. W. v. d. Einde. Voorts was mgr. B. G. Henning, deken van Rotterdam, aanwezig. De eenvoud van de bisschop viel op door de wijze waarop hij zich mengde onder de talrijke aanwezigen. Niet alleen had hij voor de kinderen en ouderen een vriendelijk woord, maar hij hielp ook bij de voorbereidingen voor het startklaar maken van de ballon. Mgr. Jansen hield een toespraak, waarin hij wees op het grote belang en de noodzaak van de bouw van een seminarie. Mgr. hoopte dat uit deze en omliggende parochies vele priesters zouden voortkomen. In de gezinnen kunnen de priesterroepin gen worden bevorderd, niet door dit aan te praten, maar vooral door het doen heersen van een echt katholieke geest. Rond half zes koos de ballon dan het luchtruim. Mgr. Jansen hield her voor naamste touwtje in handen, namelijk dat van de vulslurf, die bij de op stijging moet worden opengetrokken. De balloncommandant was de heer K. Jansen uit Oegstgeest. In de mand hadden voorts oiaatsgenomen de zeer- eerw. heer E. Guljé, secretaris van het bisdom, prof» ir. A. van Kranendonk, architect van het nieuwe klein-semina- rie en hoogleraar aan de T. H. te Delft en de heer F. Quhry uit Rotterdam. Sedert april 1956, toen het familie concern Van der Valk de exploitatie van het vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn van de gemeente over nam, zijn er in totaal een miljoen be zoekers geweest. De miljoenste was mevr. J. van Dijk-Brandhorst, Edison- straat 38 te Amsterdam, die in gezel schap van haar echtgenoot deel uit maakte van een gezelschap dat een 45- jarig huwelijksfeest van een familielid in Avifauna ging vieren. Het echtpaar werd in het paviljoen feestelijk ontvangen. Het kreeg een week gratis vakantie aangeboden in een van de drie hotelbedrijven van het v. d. Valk-concern (men heeft tien café-restaurantzaken, waarvan er drie tevens gecombineerd zijn met hotel accommodatie). De familie Van Dijk koos De Molenhoek te Mook, waar zij zaterdag haar intrek zal nemen voor een week. 3e klasse A: TYBB 2—EDO 3 9—9; RCH 2—Halfweg 1 19—4; EHS 2—DSB 1 4—7. B: HCK 3—Schoten 3 5—20; DIO 1—SC Haarlem 3 176; Terrasvogels— RCH 3 19—4. 4e klasse A: SC Haarlem 4Bloemen- daal 2 10—5; DSS 3—Vliegende Vogels 1 4—7; Halfweg 2—HHC 3 9—7. C: Roos- wijk 3Schoten 5 611; Vliegende Vogels 2—HCK 4 0—18; TYBB 3—Geel Wit 1 97. D: Kennemerland 3—HCK 5 1019 (HCK 5 kamp.); Velsen 1EDO 4 4—14. JUNIOREN. A; HCK a—Halfweg a 20—0 (HCK kamp.); DSS a—TYBB a 5—11; SC Haarlem a—TYBB a 7—7. B: Kennemerland aEHS a 38; EDO a Schoten b (verregend); EHS a Schoten b 75. C: RCH bSchoten c (afg.). D: TYBB b—EDO b 7—11. ADSPIRANTEN. A: Schoten a—DSS a (DSS n.o.); HCK a—DSS a 8—11; EHS a—Kennemerland a 66. B: HHC a Schoten b 1211; HFC Haarlem b HCK b (HCK n.o.); HFC Haarlem a— EDO a 183; Schoten bHFC Haarlem b 5—11. (Van onze cricketmedewerker) Een dubbele victorie voor de Haar lemse clubs. Zowel Rood en Wit als Haarlem keerden met de volle buit huiswaarts, waarhij vooral de acht wickets zege van Rood en Wit op ACO een schitterende prestatie mag worden genoemd. De batting-side van ACC fungeerde deze zondag ais een gewillig slachtof fer voor de Haarlemse aanval, waarin Wijkhuizen het meest van zich deed spreken. De ACC-ers die in een zeer langzaam tempo te werk gingen, maak ten aan bat een zwakke indruk. Na 1 uur en 32 minuten was de ploeg all out voor45 runs! Geen enkele Amster dammer slaagde er in de dubbele cij fers te bereiken. De Rood en Wit bow lers hadden de steun van een zeer sterk spelend fielding-team. Het veld werk van de Haarlemmers was van een zeer hoge klasse, zoals men maar zelden op de Nederlandse velden te zien krijgt. Feldmann en Bregman vielen beiden als slachtoffer van fraaie slipcatches van J. de Ruig. De bowlingcjjfers wa ren: Wijkhuizen 4 voor 9, Venker 3 voor 6, Onstein 1 voor 8 en Bijleveld 2 voor 8. Rood en Wit stevende regelrecht op de zege af. Voor het verlies "van 2 wic kets ging de Spanjaardslaan club het totaal van de thuisclub voorbij, waar na alle batsmen nog een kans kregen het wilgenhout te hanteren. Enkele mi nuten voor de theepauze viel het laat ste wicket van de Haarlemmers, die een totaal van 146 runs bijeen brach ten. Topscorer werd Wijkhuizen met 47 runs, waardoor deze Rood en Witter een fraaie allround prestatie op zijn naam bracht. J. P. de Ruig 16, Venker 13, Onstein 28, Meyers 10 not out. Aan voerder Van Weelde bowlde zeer goed en nam 6 voor 36. Van der Hurk 1 voor 10, Feldmann 2 voor 53. Je strjjd op Houtrust tussen HBS en Haarlem was er een van grote span ning, waarin de bowlers van beide teams een overmacht toonden over de batslieden. HBS ging na een gewonnen toss batten, maar was na 1 uur en 30 minuten voor een totaal van 63 runs uitgegooid. De gebroeders Maas waren met de bal prachtig op dreef: Max 4 NVA heeft vrijdag in een vrij een zijdige wedstrijd een royale 60 over winning behaald op VZV uit Velsen. De wedstrijd gold voor de eerste klasse he ren van de zomerwaterpolocompetitie van de kring Haarlem van de KNZB en door de zege deelt de Haarlemse vereniging nu de eerste plaats op de ranglijst met Hillegom. De eerste aanvallen kwamen van de zijde van de Velsenaren, maar NVA liet zijn tegenstanders geen kans. E. Dellenbaéh sprong plotseling naar vo ren, hij bndernam een rush op het vij andelijke doel en speelde NVA de lei ding in handen. Met de regelmaat van de klok volgden de doelpunten elkaar op. Dellenbach scoorde zijn tweede goal, F. Dellenbaeh bracht de stand op 3'0, invaller Aardsen met twee treffers op 50 en tenslotte maakte Niggebrugge het half dozijn vol. In de laatste wedstrijd die HPC voor de derde klasse B dames speelde, heb ben de Heemsteedsen ook LGB aan hun zegekar gebonden. LGB was zeker niet de mindere in het veld, maar het ont brak de Leidse voorwaartsen aan een goed schutter. Met het ingaan van de rust stond HPC met 60 voor door doelpunten van Spierings (2x), Smit, Hofman (2x) en Band. Bij de hervatting van de strijd wisselde LGB van keep- ster maar ook deze wist het gevaar niet te bezweren. Hofman en Spierings brachten de eindstand op 10—0. De stand in deze afdeling is HPC 816 x strafpunten wegens niet opkomen. De Zijl 6—3, LGB 7—6x, HVGB 6—lx, Sleutelstr. 74. HPC dient nu voor promotie naar de tweede klasse te spelen tegen de kam pioen van de derde klasse A. Dez® If nog niet bekend, daar DWR nog wedstrijden moet spelen. UZSC heeft het vonnis over HPC vol trokken in de eerste kla®®f marl door met 5—3 te winnen van RZC. HPC degradeert naar de tweede klasse. Voor de tweede klasse heëft DWT gespeeld tegen Nereus. Gregorius, de middenvoor van Nereus, had voor ;en flink aantal doelpunten gezorgd acht waartegenover DWT er mid dels Roozenkrans slechts twee kon stellen. DWT moet maandagavond in de thuiswedstrijd tegen De Vecht streek winnen om zich voldoende van de laatste plaats te verwijderen. Uitlagen: Dames reserve eerste kl.HZC 2—DWT 2 9—0; Res. twee de kl. B: Nereus 3HPC 2 91: Der de kl.A.VZV—DAW 2—0, Waterle lie—DWR niet gesp.Heren res. twee de kl. A:DWR 2—HPC 3 7—1. HBC 3- Meeuwen 3 14: Res. derde kl. C.: HVGB 4—De Futen 3—3. De heer G. Wernik was vorige we®k vrijdag 25 jaar lid van het colJ?c wïi ten-college van de Sint J°sephkerK. u 751 "dVTS"d "prSk jubilaris mede namens de parochianen felici- telrde In de pastorie vond later, na een gezamelijk ontbijt, de huldiging plaats De deken reikte aan het slot van zijn toespraak aan de heer Wer nik het Zilveren kruis van Verdienste der parochie uit. Voorts werd het woord gevoerd door de heren D. J W. v. der Geest namens het kerkbestuur, J. Huizmga als voorzitter van het armbe- stuur en J. A. Wester en J. Rijbroek voorzitter en oud-voorzitter van ,het coiiectantencollege, die hun woorden van dank en waardering veelal verge zeld lieten gaan van kleine geschenken, 's Middags recipieerde de heer Wer nik bij welke gelegenheid het hem even min aan belangstelling ontbrak. voor 30, Paul 4 voor 23. Van Alphen 1 voor 9, Van Dok 1 voor 1. De hoogste bijdrage voor de Haagse innings lever de Risworth. Zijn score bedroeg 28 runs. Van Katwijk 14, Hakstege 11. Het bowlen van Hageman (5 voor 33) en Risworth (3 voor 23) leverde de Haarlemmers daarop zoveel moeilijkhe den op, dat de ploeg met de rug tegen de muur werd gedrukt. Door voorzich tig spel trachtten de bezoekers aan een nederlaag te ontkomen. Met uitzonde ring van Van Buchem 10 en Max Maas 17 faalden de topwickets evenwel jam merlijk. Bij een stand van 56 voor 9 stond de spanning op het kookpunt. Het waren uiteindelijk Schlatmann en Van Dok resp. als tiende en elfde man ingegaan die door koelbloedig batten de zaak voor Haarlem tot een goed ein de wisten te brengen. Men slaagde er in het Haagse totaal te overschrijden, waarmede de zege voor Voogd en de zijnen een feit was. De strijd werd nog enige tijd voortgezet, totdat Haarlem all out was. Op een totaal van 82 strand de de ploeg. Schlatmann bleef met lS ongeslagen, Van Dok scoorde 10 runs. Een keurige prestatie van de staart' wickets. Voor de onderlinge damcompetitie van VKD werden de volgende partijen gespeeld: D. RumpG. Faay afgebr.; F. VisserJ. Lucas 11; F. Herber manA. v. d. Vorst 02; G. Hessel- manA. Meyer 20; A. v. d. Vorst— P. Beelen 02; F. HerbermanR. Kok 0—2. De uitslagen bij de jeugdgroep lui den: Frans v. d. WeidenKees Zwa nenburg 02; Peter VerdonkHarris Uitermark afgebr.; jaCk Uitermark— Hannie Wallinga 2—0. De ranglijst van het tweede tiental (na annulering van tegen een uitge treden lid gespeelde partijen) ziet er thans a.v. uit: H. Sassen 14 11 2 1 24 R. Kok 15 10 2 3 22 J. v. Rooden 18 8 6 4 22 P. Beelen 15 7 5 3 19 G. Hesselman 18 6 7 5 19 A. v. d. Vorst 15 8 1 6 17 V. Andringa 15 7 2 6 16 J. Kramer 18 7 1 10 15 A. Meyer 16 1 1 14 3 F. Herberman 14 0 1 13 1 Sassen is praktisch zeker van promo tie naar het eerste tiental: hij behoeft nog slechts twee punten uit vier par tijen te veroveren om onbereikbaar te zijn. Hij zal waarschijnlijk worden verge zeld door Kok, die uit drie partijen nog vier punten moet halen. Hun twee con currenten. Beelen en Van der Vorst, hebben nog slechts een theoretische kans. Zij dienen de volle winst uit hun. drie restpartijen te boeken. Mgr. Cardijn, de stichter en leider van de internationale katholieke arbei ders jeugdbeweging, heeft zondagmid dag in Oudenbosch voor ruim duizend kajotters en kajotsters uit het bisdom Breda en daarbuiten in een gloedvolle rede gewezen op de noodzaak van één grote wereld K.A.J. Mgr. Cardijn, thans zeven-en-zeventig jaar, s naar Oudenbosch gekomen t gelegenheid van de sluiting van de Indie-actie in het Rredase bisdom gehouden. Met jeugdig enthousiasme heeft de grijze monseigneur zijn gehoor opgeroe pen paraat te zijn nu het uur van de beslissing is aangebroken voor milj'oe- nen jonge arbeiders van alle ras en kleur. Hen te behouden voor de Kerk en de eeuwigheid is de taak waarvoor 3-le jonge arbeiders van de gehele we reld zich zien gesteld. Zonder een plaat selijk sterke KlA.J. is een wereld-K.A.J- ondenkbaar, aldus mgr. Cardijn, die met klem aandacht vroeg voor het vraagstuk van de na-schooise vorming van de jonge arbeidsters en arbeiders- Met een oproep zich meer bewust te worden van de eigen apostolische taak in de wereldwijde K.A.J., besloot mgT' Cardjin zijn toespraak, welke getuigde van de indrukwekkende bezieling van deze leider van de katholieke arbeiders jeugd, die onvermoeid zijn idealen blijtt uitdragen. Ovër enkele dagen zal hp vertrekken naar het Midden- en Verre- Oosten om de wereld-K.A.J.-gedachte ook daar te verbreider Na de massa-bijeenkomst in de vei- linghallen heeft mgr. Cardijn in de aula van St.-Louis nog een toespraak gehou den tot priesters en kloosterlingen uit het Bredase bisdom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2