Roofoverval op winkelier te Rotterdam TOREN VAN BABEL; jazz en jazz-fans in Blokker Zoete Lieve Gerritje Den Bosch onthuld Auto rijdt de Rijn in Sociaal-charitatief werker VROUW door auto gegrepen en gedood Draadartiste mis stapt Minister Algera houdt met de aangenomen moties over de veren geen rekening RETOURTJE WONDERLAND-MAAN Vijftien berooide Griekse zee lieden terug naar hun land Besluit genomen in overleg met het gehele kabinet? Prins Charles nu prins van Wales TIGER MOTH NEERGESTORT COMMUNISTEN IN INDONESIË WEER OP HET OORLOGSPAD Sobsi blaast anti-Nederlandse actie nieuw leven in Dockers doen beroep op prins Rainier Eén dode en één ernstig gewonde bij twee steek partijen KLEUTER IN EEN PUTJE VERDRONKEN Drs. R. van Weert Ruw avontuur op zee Hun schip zal gerechtelijk worden verkocht Vermoedelijke dader gegrepen Piloot ongedeerd FOTOGRAFEREN! vraag AGFA films Vijf gewonden, o.w. twee Nederlanders Na vakantie direct aan de slag Ongeval in circus loopt goed af Oude vissersboot gestrand MEDEDELING AAN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND DANK AAN BEVOLKING VAN VLISSINGEN MAANDAG 28 JULI 1958 PAGINA i.v" Riskeer niets! Graag weer naar Rivièra In Bussum Eén dode en één gewonde bij autobotsing ■t - s Het besluit van minister Algera, geen uitvoering te geven aan de uitdrukkelijke verlangens van de Tweede Kamer, de veren over de Westerschelde voor voetgangers en fietsers vrij te laten en voor auto's zo spoedig mogelijk tot verlaging van de tarieven te komen, heeft in Haagse politieke kringen sterk de aandacht getrokken. Er waren tijdens het veren-debat van 9 juli twee moties ingediend, waarvan die van dr. N. van den Heuvel (K.V.P.) de verste strekking had. Minister Algera heeft in een schrijven aan de Gedeputeerden van Zeeland laten weten, dat hij met deze moties geen rekening zal houden. In Den Haag bestaat het sterke ver moeden, dat deze zaak in het kabinet is besproken en dat alle ministers ach ter hun ambtgenoot van verkeer en Waterstaat staan. De Kamerleden die kort voor het parlement op reces is ge gaan, moties hebben ingediend, zullen Vermoedelijk niet terugschrikken voor deze houding van het kabinet en zullen Zeker pogingen beramen om hun uit spraken opnieuw kracht bij te zetten. Men blijft op het standpunt staan dat men niet kan inzien lat op een be groting die 8 miljard aan uitgaven om vat, een post van 1miljoen voor deze tarieven niet zou kunnen worden gevon den. Minister Algera heeft tijdens het debat al met belastingverhoging ge dreigd. Hij zei, dat men niet alle pos ten op een begroting geïsoleerd moet zien. „Het samenstel van alle posten speelt een grote rol. Gezien de huidige financiële situatie voorzie ik (met meer beslissingen) in de toekomst heel wat moeilijkheden." Men veronderstelt nu, dat de begro ting voor 1958-1959 waaraan het kabinet thans de laatste hand legt, al evenmin enige ruimte zal laten en dat de minis ter hierin nieuwe argumenten zal put ten voor zijn standpunt, wanneer de Kamer hem opnieuw zal lastig vallen. Het is niet onmogelijk, dat die aanval len zullen komen nog voor de begroting van verkeer en waterstaat tegen het eind van het jaar in de Tweede Kamer Wordt behandeld. In dit verband is van belang wat Provinciale staten van Zeeland zullen doen wanneer zij woensdag bijeenko men. Zal men daar de brief van minis ter Algera aan Gedeputeerde Staten voor kennisgeving aannemen? Het is nauwe lijks aan te nemen, dat men zich pas sief zal gedragen. De houding van de staten zou het parlement In zijn verzet kunnen steunen. Het zou, wanneer men niets doet, dit verzet ook kracht kun nen ontnemen. Gedeputeerden hebben in een briet aan provinciale staten, waarin van het besluit van minister Algera medede ling wordt gedaan, laten weten, dat de verantwoordelijkheid hiervoor niet bp hen maar bij de minister berust. Gede puteerden hebben met de minister de bewuste overeenkomst gesloten, waar tegen de Kamer in verzet is gekomen. Het is niet helemaal duidelijk in hoe verre bij de onderhandelingen door ge- depteerden ongelukkig is gemanoeu vreerd. In de Eerste zowel als in de Tweede Kamer is minister Algera fel rm?ekomen tei=en suggesties, dat gede- onder druk zouden zijn ge- zrA'S er sprake is van „tegen de crtwulr staan", dan hebben niet alleen f.^fPUteerde staten maar heeft ook de sering jn ^ie p0Sitie verkeerd, aldus mr- Algera. *1 het debat tijdens de interpellatie jter de Zeeuwse veren is de ontevre- ?eWieid over de houding van gedepu- t®erde staten niet naar voren geko men. In gesprekken in de wandelgan gen is ons van die ontevredenheid ech ter wel gebleken. Bij de autoriteiten tet Zeeuwsch-Vlaanderen die de dag in Jr'en Haag waren, bestond die ontevre denheid in ieder geval wel. Men stelde £et daar voor alsof gedeputeerden van voor de minister hebben ge- .,„;L,,terd- waardoor de zaak van de JTveren voor zeeland aanmerkelijk zou zpn verzwakt. Mogelijk brengt ^et (jgkat jn (je pr0. Vinciale staten van Zeeland woensdag ook daarover iets meer aan het licht. Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag In een tevoren opgeno- frien radioboodschap tor gelegenheid van de sluiting van de „spelen van het Britse rijk" te Cardiff meegedeeld dat haar zoon, prins Charles Philip Arthur George, de titel prins van Wales heeft gekregen. „Zodra hij volwassen is zal ik hem te Caernavon aan u voorstellen aldus de vorstin. De prins, die vanJe voren van het nieuws op de hoogte was Sesteld, hoorde de rede van zijn goe der op de kostschool te Cheam in Berk shire, die hij bezoekt. Zijn titels te'den hu prins van Wales, markies van Ches ter, hertog van Cornwall, hertog van Rothesay, en graaf-grootintendant van Schotland. Hij wordt 14 november tien laar. Zaterdagavond is een 61-jarige win kelier in Botterdam het slachtoffer ge worden van een roofoverval. Ondanks het feit dat de aanslag nagenoeg in vol ledige duisternis geschiedde, was de winkelier nog in staat een vrij nauw keurig signalement op te geven, zodat de politie een uur later de vermoedelij ke dader in een naburig café kon ar resteren. De winkelier, eigenaar van een zaak in snoepgoed, was in de Oranjeboom straat bezig met het binnenhalen van enkele automaten. Plotseling voelde hij zich in de borst gegrepen en werd hij achteruit de winkel ingeduwd. Zijn over valler greep hem vervolgens bij de keel en duwde hem hardhandig tegen de grond. Met een paar snelle grepen eigende hij zich de portemonnaie van de winkelier toe alsmede de inhoud van een winkella, totaal ongeveer hon derdtien gulden. Daarop nam de onver laat de benen, maar de beroofde winke lier, die verder niets mankeerde, wist spoedig overeind te krabbelen en stelde direct een politiepost in de nabijheid van de overval op de hoogte. Aan de hand van de persoonsbeschrijving verraste de politie enige tijd later een 26-jarige chauffeur in een naburig café, die rus tig achter een biertje zat en hoogst verbaasd deed toen hij in arrest werd gesteld. Tot nu toe heeft hij geen be kentenis afgelegd. Een eenmotorige Tiger Moth tweedekker van de koninklijke luchtmacht is zaterdag middag bij het slepen van een zweefvlieg tuig kort na de start op de Vliegbasis Woensdrecht verongelukt. Het toestel stortte neer in de oostelijke bosrand van het veld en brandde geheel uit. De vlieger, de 23- jarige sergeant J. Hoogendoorn, bleef onge deerd. De bestuurder van het zweefvliegtuig zag kans tijdig de sleepkabel te ontkoppelen en landde veilig. In Eindhoven is zaterdagmiddag „Wonderland1 eén retourtje „Wonderland"-Maan v.v. per ruimteschip. De pakken en gaven geen en geopend. De belangstelling van de jeugd was dadelijk enorm, vooral voor issagiers staken zich vol enthousiasme in de speciale ruimte- el teken van heimwee. De „Sobsi", de Indonesische federatie van communistische vakverenigingen, heeft er vandaag bij de regering op aangedrongen de Nederlandse bedrijfs leiders van Nederlandse ondernemingen, die na de overname van deze bedrijven in december jongstleden nog in functie mochten blijven, te ontslaanzo meldt het A.N.P. In een uitvoerige verklaring wijst de „Sobsi" er op, dat er in Indo nesië nog steeds gebieden zijn, waar de actie tot overname van de Nederlandse bedrijven nog niet geheel is uitgevoerd. Deze verklaring is uitgegeven, nadat de vorige week bekend was gemaakt, dat alle Nederlandse stafemployé's van het agentschap van Lindeteves N.V. in Dja karta door Indonesische employé's van hetzelfde bedrijf waren vervangen, op last van de militaire autoriteiten. De Nederlanders moeten, zoals gemeld, als adviseurs aanblijven. Naar verluidt zijn ook de directeur en de Nederlandse stafleden van de verf-, fabriek van Pieter Schoen enige dagen Advertentie Voor de tweede maal dit jaar zijn duizenden, merendeels jeugdige jazz liefhebbers naar het landelijke dorp Blokker in West-Friesland getrokken, ditmaal om het internationale Tower of Babel orkest te beluisteren, dat gis teravond exclusief voor Nederland op trad in de grote hal van de veiling „Op Hoop van Zegen". Ben Essing, zoon van Blokker's burgemeester en student in de rechten, was ook ditmaal de or ganisator, die er met welgevallen op zal hebben toegezien hoe ieder nummer dat het orkest ten beste gaf met een laaiend applaus door het publiek werd beloond. Het Toren van Babel-orkest dankt n> jam -aan. hot teit, dat het is samen- „fili Jut jazz-musici afkomstig uit 'a en, waaronder zelfs uit Polen verwf™ avJDterwijl Nederland is Tacnh= M„ d §d d00r de bassist Rudi i oge d.an de taal van de or kestleden ver uiteen lopen, dat ze ge zamenlijk een goed geheel vormend nummertje jazz kunnen weggeven heb ben velen duidelijk kunnen horen. De leider van de band is de Amerikaan Marshal Brown, die met groteske geba ren en bewegingen zijn orkest aanvuur de en zijn solisten microfoons toestopte, alsof hij bang was, dat het enthousiaste publiek ook maar één noot zou ont gaan, hetgeen gezien het volume dat werd opgebracht, toch werkelijk niet het geval was. Het orkest speelde merendeels moder ne jazz-nummers, maar ook wel oude zoals „pennies from heaven" maar dan in moderne arrangementen. Het Tower of Babel orkest zal na zijn optreden in Blokker, dat tevens de Europese première beleven mocht, nog optreden op de Expo in Brussel, maar daarna zal de band ontbonden worden, dan wordt de toren geslecht. geleden door de militaire autoriteiten tot adviseurs aangesteld. In de verklaring zegt de „Sobsi": „Er zijn zeven maanden verstreken sinds krachtige maatregelen werden genomen tegen de Nederlandse economische be langen, in het kader van de campagne tot bevrijding van westelijk Nieuw- Guinea. Be arbeiders vormden tezamen met de jeugd en militairen de speerpunt voor de overname van Nederlandse be drijven, welke actie later formeel door de regering werd overgenomen. De maatregel der regering tot onder toezicht stellen van de Nederlandse on dernemingen werd door de arbeiders toegejuicht en ten volle ondersteund." Na betoogd te hebben, dat naar het schijnt de produktie van de overname geen nadelige invloed heeft ondervon den, vervolgt de verklaring: „Er zijn nog steeds gebieden, waar de actie tot overname van de Neder landse bedrijven nog niet geheel is uit gevoerd. Sommige bevoegde regionale ambtenaren betoogden, dat het voldoen de is, dat de betrokken ondernemingen onder toezicht van de militairen of van de regering worden gesteld, terwijl de bedrijfsleiding in handen blijft van de eigenaren, om de produktie niet te ver storen. Dit betekent aldus de „Sobsi" dat de positie van de Nederlandse monopolistische kringen even veilig is als voor de verbreking door Indonesië van de R.T.C.-óvereenkomsten met Nederland." Een ander ontmoedigend verschijnsel is, zo wordt in de verklaring verder op gemerkt, dat bepaalde groepen trachten de door de regering onder beheer geno men vitale (Nederlandse) ondernemin gen te reorganiseren in particuliere bedrijven. Tegen dergelijke acties moet krachtig verzet worden aangetekend volgens de „Sobsi", die voorstandster is van voortgezet regeringstoezicht. hetzij door middel van nationalisatie, dan wel confiscatie. Sir Bernard en Lady Docker hebben ez\i beroep op prins Rainier van Mo naco gedaan de maatregel ongedaan te maken, waardoor het echtpaar de Ri vièra niet meer mag betreden. De echt genote van de Britse industrieel heeft in april j.l. een papieren vlaggetje van Monaco verscheurd. Met haar echtge noot werd zij wegens belediging uit het vorstendom en, op grond van een ver drag tussen Monaco en Frankrijk, uit de Franse departementen aan de Ri vièra verbannen. De Dockers bevindt.i zich thans aan boord van hun jacht nabij de Rivièra. Zaterdagavond laat is in de binnenstad van Nijmegen, in de Priemstraat, bij het uitgaan van de café's bij een vecht partij de 36-jarige H. Crouwels, vader van twee kinderen gedood. Het slacht offer kreeg woorden met een oude ken nis. Omstanders mengden zich in deze twist, toen op een gegeven ogenblik C. met een mes een steek in zijn buik werd toegebracht. C. viel neer en de politie liet hem per auto-brancard naar het Canisiusziekenhuis overbrengen. Onder weg bljjkt de man aan de steekwonden te zijn overleden. De politie heeft een verdachte ge arresteerd, die echter nog geen bekente nis heeft afgelegd. In zorgwekkende toestand moest za terdagmiddag de 44-jarige H. K. uit Rot terdam in het ziekenhuis Coolsingel wor den opgenomen. Hij had ruzie gekregen met zijn 73-jarige buurman die zijn zakmes trok. K. werd in de hartstreek geraakt. Twee Nederlanders, twee Engelsen en een Duitser, die te Freiburg im Breis- gau samen een auto hadden gehuurd om naar de waterval van Schaffhausen te gaan kijken, zijn zaterdag met hun auto in de Rijn terechtgekomen. Toen zij te Neuhausen vlak bij de waterval wil den parkeren, werkten de remmen niet goed, waardoor de wagen door een hek heen het water in schoot. Politieman nen en anderen redden hen. Wel werden zij alle vijf gewond. De twee Neder landers, de heer en mevrouw van Bee- men uit Den Haag, zijn te Schaffhausen in eer ziekenhuis opgenomen. Vijftien berooide Griekse zeelieden, bemanningsleden van het vrachtschip Norlanda, dat sedert begin van dit jaar in de Vlissingse buitenhaven aan de ketting ligt, zijn zaterdag in de weinige plunje, die zij nog bezaten, voorzien van reisbiljetten naar noord- Griekenland, vjjftig gulden en van een schuldbekentenis, dat zij nog ruim een jaar gage tegoed hebben, in Vlissin- gen op de trein gezet. De Norlanda wordt in september voor de rechtbank te Middelburg gerechte lijk verkocht, opdat uit de opbrengst kan worden voldaan aan het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, dat de reder, de Mina Shipping Company Ltd, aan de n.v. Steenkolen Handels Vereeni- ging te Utrecht een kleine vijfduizend pond sterling moet betalen. De bonk roest zal ongetwijfeld nog wel iets meer opbrengen, maar dat betekent nog geenszins, dat de bemanning de gage- schuldbekentenissen gehonoreerd zal krijgen, want er zjjn nog enkele andere schuldeisers, die deurwaarders gereed houden om rekeningen aan te bieden tot een totaal bedrag, dat de opbrengst van de verkoping enige malen tr boven zal gaan. In het begin van dit jaar liep de Nor landa voor Duinkerken averij op. Het schip werd in Vlissingen binnengebracht en daar onmiddellijk aan de ketting ge legd door een tiental schuldeisers. Alle leveranties werden onmiddellijk ge staakt en de bemanning leed honger en kou. Een Vlissingse shipchandler be sloot tenslotte toch om zij het mond jesmaat de bemanning van de hoogst nodige victualiën te voorzjen. Maar toen in deze goedhartigheid tien duizend gulden ging zitten, moest ook hij zijn onmacht erkennen. Ongeveer een week geleden kwam de laatste pro viand aan boord. Uit eigen middelen gaf de kapitein vader van de eige naar! zijn bemanning nog enkele da gen te eten en de mannen voorzagen voorts in hun onderhoud door de ver koop van hun lijfgoederen.Gages wa- Zondagmorgen is in Enschede het an derhalf jaar oude dochtertje van de familie Leyssenaar verdronken in een putje achter het huis, waarvan het kind blijkbaar het deksel heeft opgelicht. Hoewei het ongeluk vrij spoedig is ont dekt, heeft de in het ziekenhuis verleen de hulp niet meer mogen baten. Een Hengelose brandweerman, die in de nacht van zaterdag op zondag per auto van een vakantiereis terug keerde, kon op weg van zijn garage naar zijn woning meteen aan de slag gaan. Aan de Oldenzaalse straat ont dekte hij rond een noodwinkel ern stige rookontwikkeling. Bij nader onderzoek bleek brand in een kleer makerswerkplaats te woeden. Hij alarmeerde de politie en zijn colle ga's en bedwong met hen spoedig het vuur. De werkplaats, waarin zich een grote voorraad textiel bevond, brandde nagenoeg geheel uit. De schade wordt door verzekering ge dekt. De brand is vermoedelijk ont staan door het niet uitschakelen van een electrisch strijkijzer. q Oerif'" Brote betansstelling is zaterdag het standbeeld van „Zoete Lieve Gerritje" een geschenk van de Bossche bur- n een schepping van de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Berlicum onthuld en aan de gemeente overgedragen. Deze foto werd gemaakt tijdens de overdracht. Onder grote belangstelling heeft Zoete Lieve Gerritje zaterdag in 's-Her- togenbosch het monument onthuld, dat de Bosschenaren haar ter ere heb ben opgericht en dat vervaardigd is door de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Berlicum. De intocht van het zoete lief in de stad, waarbij ze was vergezeld door de «erste boer de beste (een tweede be kende figuur uit het liedje „Dat gaat naar Den Bosch toe"), haar parti culier gevolg van boeren en boerinnen en de boerenkapel „de echo der ber gen" uit Eerde, is een triomftocht ge worden. Verscheidene malen moest er worden gestopt, omdat Bosschenaren Gerritje een hartige dronk of een ver snapering wilden aanbieden en ook om in het stadhuis burgemeester mr. H. Loeff af te halen. Aan de Lepelstraat aangekomen heeft de eerste boer de beste in een geestige speech talrijke vrijers, chape ronnes en brandewijnscnenkers verwel komd, die de totstandkoming van het monumentje hebben mogelijk gemaakt. Nadat Zoete Lieve Gerritje het beeld onder luid gejuich van de menig te had onthuld en de -hofkapel „De Kik vorsen" het Bossche lied „Haal de vlag gen van de zolder" had gespeeld, heeft burgemeester Loeff het monument met hartelijke woorden tot Gerritje aan vaard en haar gehuldigd als de beste representante van wat hij noemde „het apostolaat van de lach". Gerritje zelf gaf tenslotte haar visie op het monument, dat ze „een schoon, vriendelijk, leutig beeld" noemde. De hele dag was er een feestelijke stemming in de stad, die 's avonds tot een hoogtepunt kwam toen Zoete Lieve Gerritje op het bordes van het stad huis de feestverlichting van de stads- versiering ontstak. Deze verlichting zal gedurende de maand augustus als een welkom aan de vreemdeling de Bossche straten verlichten. erkrade lijkt wel een vormingsschool voor hoge functionarissen te zijn. Vele waardevolle krachten heeft deze Limburgse mijngemeente in het recente verleden naar elders zien vertrekken, waar zij werden geroepen tot het vervul len van hoge functies. Opnieuw gaat thans zo'n functionaris Kerkrade verlaten. Het is drs. R. G. van Weert, plaatsvervan gend hoofd van de gemeente lijke dienst voor maatschappe lijke zorg. Met ingang van 15 september is hij benoemd tot directeur van het sociaal-chari tatief centrum in het diocees Haarlem. Zeer tot genoegen van de nieuwe directeur kan hij nog juist het derde Kerkraadse we- reldmuziekconcours in augustus meemaken. Zijn grote liefde voor muziek en speciaal zijn erva ringen, opgedaan bij het vorige wereldmuziekconcours in augus tus 1954, toen hij precies op de eerste dag van het muziekfes tijn zijn functie in Kerkrade aanvaardde, verklaren dit ge noegen. Naast muziek houdt drs. Van Weert bijzonder veel van zijn werk op het sociale en maat schappelijke vlak. Reeds in zijn jeugd toonde hij bijzonder veel belangstelling voor sociale vraagstukken. Deze interesse erfde drs. Van Weert zeer beslist van zijn vader, die als employé van de B.P.M. in Indo nesië, zeer veel aandacht besteedde aan de sociale vraagstukken o.a. van de koelies aldaar. Als zoon van zulk een vader was het derhalve geenszins verwonderlijk, dat drs. Van Weert na zijn HBS-opleiding aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg sociale wetenschappen ging studeren. Deze studie verliep bijzonder vlot, in tegenstelling tot die aan de HBS. Tengevolge van de oorlog moest drs. Van Weert zijn studie aan het Canisius- college te Batavia, waar hij de HBS volgde, afbreken. HBS'er Van Weert belandde in een Japanse strafgevangenis, waar hij tot het eind van de oorlog verbleef. Direct na de oorlog kwam drs. Van Weert naar ons land, waar hij zijn middelbare studies aan de r.k.-HBS te Maastricht voltooide. Tijdens zijn verblijf in Limburg raakte deze uit Indonesië gerepatri eerde Nederlander zó gesteld op dit gewest, dat hij in 1953, het jaar waarin hij te Tilburg doctoraal examen sociale wetenschappen deed, een betrekking in Limburg prefereerde boven een functie elders in ons land. Zoals we reeds zeiden werd het Kerkrade. „Een pracht plaats om je als pas afgestu deerde langzaam in te werken," zo meent drs Van Weert. „Vanwege zijn ligging bij de Nederlands-Duitse grens, maar ook tengevolge van het feit dat Kerkrade een oude mijngemeente is, zijn de problemen op sociaal gebied er bijzonder gevarieerd." Dit maakte het werk te Kerkrade voor de jonge socioloog, die 26 maart 1927 te Batavia werd geboren, in hoge mate aantrekkelijk. Daaraan was ook het feit niet vreemd, dat Kerkrade geen al te grote stad is. De problematiek was daardoor erg overzichtelijk Leerzaam voor drs. Van Weert was ook, dat hij te Kerkrade in dienst van de overheid werkzaam was. Als overheidsfunctionaris kon hij van nabij zien, dat een al te vergaande overheidsbemoeienis op het gebied van de sociale zorg niet altijd de schuld van de overheid is, maar soms ooi- van het particuliere initiatief. „Het particuliere initiatief leunt soms te veel tegen de overheid aan Ideaal is," aldus drs. Van Weert, „wanneer de overheid een goede partner het particulier initiatief) naast zich weet. Hierdoor wordt voorkomen, dal de overheid zich noodgedwongen op terreinen moet begeven, die typisch voor het particuliere initiatief gereserveerd dienen te blijven." Naar het oordeel van drs. Van Weert is het nodig, dat het particuliere initiatief met betrekking tot de sociale en charitatieve zorg verder wordt uitgebouwd. In deze geest aanvaardt hij thans zijn nieuwe functie in dienst van het particuliere initiatief. In zijn geval geïncarneerd in het sociaal-charitatieve centrum van het diocees Haarlem. Dat dit centrum zijn kantoren in Am sterdam (volgens drs. Van Weert de meest Limburgse stad in het noorden heeft gevestigd, maakt zijn aanstaande vertrek uit Limburg niet al te zwaar. ren reeds sinds veler heugenis niet meer uitbetaald. Op het station te Vlissingen bracht de machinist Harry Theodoratos namens zijn lotgenoten aan enkele belangstel lenden nog een boodschap voor Vlissin gen over: „Bedankt u vooral de bevol king van Vlissingen voor het begrip, dat wij vonden en voor de gaven, die wtj ont vingen. We hebben hier vele goede vrienden gemaakt, maar kunnen zelfs geen afscheid van hen nemen, omdat we overhaast weg moeten. We zijn allen zeer dankbaar." Het geld voor de reis was verstrekt door de Vlissingse dienst voor sociale zaken... De 35-jarige mevrouw Benoist-Mul- der uit Amsterdam is zondagmiddag te Bussum bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het ongeluk geschied de op de Nieuwe 's-Gravelandseweg na bij de Zandzee te Bussum, waar mevr. B. op haar fiets van een bosrjjwielpaad- je de Nieuwe 's-Gravelandseweg opreed en daar door een auto werd gegrepen. Na met haar fiets tegen de voorkant van de auto te zijn gebotst, sloeg het slachtoffer met het hoofd tegen de voor ruit, die aan een zijde geheel versplin terde. Zij was op slag dood. De auto kwam dank zij krachtig remmen der tig meter verder tot stilstand. De echtgenoot van het slachtoffer, haar zoontje en een vriendje, die ach ter haar fietsten op het rijwielpaadje, dat aan beide zijden geen uitzicht op de weg geeft, zagen het ongeval voor hun ogen gebeuren. Mevrouw B.-M. werd per ziekenauto naar het Majella Zieken huis overgebracht. Bij het passeren van een personen auto kwam zondag een truck met aan hangwagen van een Rotterdamse firma op de weg Breda-Oosterhout iets op de linkerweghelft. De personenauto be stuurd door J. van Peer uit Breda werd bij het achterportier geraakt, draaide om de as en vloog tegen een boom. Twee dames, die achterin zaten en met de heer Van Peer op weg wa ren naar Oosterhout werden uit de autp geslingerd en kwamen in de sloot langs de weg terecht. Daarbij werd de 39-ja- rige mej. T. van Hintum uit Breda op slag gedood. Haar zuster de wed. W. Groeneweg-van Hintum werd gewond en moest naar het ziekenhuis te Oos terhout worden overgebracht. Beide chauffeurs bleven ongedeerd. Zaterdagavond is in Anna Faulowna een ernstig motorongeluk gebeurd dat aan de duorijdster het leven gekost heeft. De heer en mevrouw Steur kwa men thuis van een ritje toen de ach terband van hun motorfiets sprong. Daardoor begon de motor te slingeren. Mevrouw viel eraf. Zij kwam zo onge lukkig terecht, dat zij een schedelba- sisfractuur opliep en even later over leed. Het ongeluk gebeurde vlak voor de woning van het echtpaar. Zondagavond omstreeks 11 uur is in Enschede de 76-jarige voetganger W. Heinen toen hij de Gronauschestraat ter hoogte van café restaurant A. B. wilde oversteken, gegrepen door een personen auto uit Enschede. De bejaarde man was op slag dood. Een ongeval in het circus Strassburger te Scheveningen bij het draadnummer van Bob Gerry heeft zondagmiddag wel wat schrik veroorzaakt, maar gelukkig bleken de gevolgen niet zo ernstig. In een ogenblik van onzekerheid heeft één van de meisjes van de groep van zes, die een pyramide van drie hoog had ge vormd, een misstap gemaakt, waardoor alle zes naar beneden dreigden te vallen. Vier wisten zich aan de draad op te vangen. De artiste, die misstap te, Irmgard en Helga, die boven in de pvramide stond, vielen echter zeven meter naar beneden. Bij onderzoek in het ziekenhuis is gebleken, dat zij al leen wat uitwendige kneuzingen had den opgelopen. Met een paar dagen tot een week zal de hele troep weer nor maal kunnen werken. De 34-jarige Nederlander J. P. Duin uit Velsen en de 29-jarige Duitser R. C. M. Holler uit Hamburg, die vorige week per bromfiets naar Oostende togen, kochten daar enkele dagen geleden de opgelegde en nogal onttakelde vissers boot Oostende 797. Na enkele proviso rische „herstellingen" aan de boot te hebben aangebracht, begonnen zij er donderdag de reis naar IJmuiden mee, waar zij het schip zouden ombouwen tot zeiljacht. Zij kwamen echter al spoedig in moeilijkheden en dreven de Noord zee op. Na twee dagen op brood en vruchten te hebben geleefd, kwamen zij zaterdag in nogal ruw weer terecht en dreven zij met hun boot naar de monding van de Westerschelde. In de Deurloo hesen zij een noodsein. Dit werd opgevangen door de bemanning van een loodsboot, die pogingen in het werk stelde om het schuitje te bergen. Dit bleek echter niet mogelijk en men moest er mee volstaan de beide opva renden aan boord te nemen en in Vlis singen aan land te zetten. De Oostende 797 spoelde later aan op het strand te Dishoek onder Vlissingen. De eigenaars zullen trachten het scheepje te herstel len en het alsnog over zee naar Umui- den te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5