CARLO SCHMID door S.P.D. tot hoge ambten voorbestemd Bondspresident in of kandidaat-kanselier in 1961 Eigen woningbezit in ons land bijzonder laag ■Eén pony- „Katholieke" beweging in de Zweedse Kerk K rijt iswoordraadsel Ster van Ollenhauer verbleekt Snelheidsproeven der Spoorwegen Bloemenweek in Leiden Pistolen gestolen H. Vader in Castelgandolfo ëÈêSmm Breed opgezette stichting gaat het werk aan Zweden meest ontkerstende land van West-Europa Milaan bereikt INI De Dochter iraxx de Qeitmd wvjaijev DINSDAG 29 JULI 1958 PAGINA NS. zelf niet voornemens snelheid op te voeren ONASSIS begint een internationale luchtlijn Directeur Vaticaans observatorium naar Moskou Teeuwen verlaat V.V.V. V erheugende ontwikkeling 8 9 10 11 - - - - - - - - - - - - - - - Beugelrit /WIIU/IDIIDIHIJIII1 (Van onze correspondent in Bonn) Naar het voorbeeld van de Britse „Labourparty" heeft de Westduit- se sociaaldeniokratische party nu ook een soort „schaduw-kabinet" ge vormd, welks persoonlijkheden in de loop der komende drie jaren tot de volgende algemene verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag in 1961 meer dan tevoren het geval is geweest in het licht der publiciteit zullen wor den geplaatst. De Westduitse socialis ten sinds 1949 driemaal achtereen in algemene verkiezingen beslissend ver slagen door de Christelijk-Democrati- sche Unie van bondskanselier dr. Adenauer hebben vooral van de laatste campagne van vorig jaar hun lesje geleerd. Ook ondanks een procen tuele stemmenwinst der socialisten ver wierf de C.D.U. tezamen met haar zusterpartij, de Beierse „Christelijk Sociale Unie", in de Bondsdag de ab solute meerderheid. N'iet in de laatste plaats was deze C.D.U.-C.S.U.-overwin- ning te danken aan de goed georgani seerde verkiezingscampagne (waaraan ook Aiherikaanse publicity-experts te pas kwamen), waarin zo sterk de na druk werd gelegd op de partij-persoon lijkheden, die ingeval van een stembus overwinning het land zouden gaan re geren. De kiezers wisten, wat de C.D.U. en C.S.U. betreft, wat zij aan deze politici hadden. Van de Westduitse „Sozialdemokrati- sche Partei Deutschiands" hoorden en lazen zjj slechts hoogdravende slagzin nen en parolen. Op het laatste ogen blik zwenkte de S.P.D. nog over naar de C.D.U.-verkiezingskoers en plakte De Nederlandsche Spoorwegen zullen deze week beginnen met een aantal snelheidsproeven op het baanvak Eind- hoven-Venlo. De proeven, waarbij met snelheden van 160 kilometer per uur zal worden gereden, zullen tot oktober duren. Er zijn speciale veiligheidsmaat regelen getroffen, omdat het treinstel dat voor de proefnemingen wordt ge bruikt tussen de normale treindiensten zal rijden. Zo zullen a.m. alle onbe waakte overwegen op dit baanvak door een speciale veiligheidsman met rode lamp en rode vlag worden bewaakt. Deze man staat in telefonische verbin ding met de stations waarvan het trein stel vertrekt. De proefnemingen in Nederland zijn een onderdeel van een complex van proeven dat door de O.R.E. (Office des Recherches et d'Essais) in verschillende landen wordt genomen en waarbij wordt nagegaan hoe de elektrische bo venleiding en de beugels van de trein stellen zich bij grote snelheden houden. De O.R.E. is een internationale tech- nisch-wetenschappelijke organisatie van de samenwerkende spoorwegen, waar van de president van de Nederlandsche Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, voorzitter is. De organisatie is in Utrecht gevestigd. Er zijn enkele landen die rekening houden met de mogelijkheid om in de toekomst met hogere snelheden te gaan rijden en daarom is de O.R.E. opge dragen een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van het materiaal bij hoge snelheden. Do Nederlandsche Spoorwegen, die zelf niet voornemens zijn met hogere snel heden te gaan rijden, verzorgen een onderdeel van dit internationaal onder zoek. Vandaag begint in Leiden een bloe menweek, die aanvangt met een ten toonstelling van bloemsierkunst en ein digt met het bekende Rijnsburgse Bloe mencorso, dat zaterdag van Rijnsburg via Oegstgeest naar de Sleutelstad trekt en dat in de vijf jaar van zijn bestaan befaamd »s geworden. De tentoonstelling is, evenals het cor so, ontworpen door de Amsterdamse bloemsierkunstenaar, de heer G. J. Kiers, die dit jaar een „bloemencock- tail" serveert. Dat de heer Kiers met een vlotte hand schenkt, bewees hij maandagmid dag al, toen hij mét zijn assistenten in de burgerzaal van het Leids stadhuis druk in de weer was met 30.000 bloe men en vele honderden planten en de ze prachtige marmeren zaal in een sprookjespaleis omtoverde. Vanmiddag heeft wethouder J. van Schaik deze expositie met een toepasselijk woord ge opend. Het stadhuis was voor de ge legenheid door de gemeentelijke plant soendienst versierd met duizenden bloe- rr n. De dag werd besloten met een tum- demonstratie door de beste Nederland se keurtumers op het Stadhuisplein en een bloemenvuurwerk op het Schutters veld, dat als een gouden regen op de bewonderende mensenmenigte neer daalde. Donderdagavond geeft de stad ruim te aan het kindercorso. De vakantie vierende kinderen kunnen aan versie ring van fietsen en autopetten, aan kinder- en heuse praalwagens hun hart ophalen. Overal door de stad gaan in tussen charmante jongedames, die an jer-corsages uitdelen en een betoveren de glimlach op de koop toe schenken. Leiden bewijst deze week, dat het óók bloemenstad kan zijn. Uit een zaak aan het Damrak te Am sterdam heeft een insluiper vijf automa tische pistolen gestolen alsmede f 200 67 dollars en twee travellerscheques van twintig dollar. overal ook affiches aan met de afbeel ding van vooraanstaande socialistische politici erop. Tóen bleek ineens, dat er geen geschikter beeld was van de S.P.D.-voorzitter Erich Ollenhauer dan een jeugdfoto, die met de socialisti sche kandidaat-kanselier nog maar wei nig gelijkenis vertoonde. Op het S.P. D.-partijcongres, dat in mei j.l. in Stuttgart werd gehouden, werd het ge hele partijbestuur ,,op de helling gezet" en sterk verjongd. Erich Ollenhauer werd weliswaar nogmaals tot partij voorzitter gekozen, maar tegen de tijd, dat in 1961 voor de vierde maal de al gemene verkiezingen in de Bondsrepu bliek aanbreken, zal hij die functie waarschijnlijk niet meer bekleden. Erich Ollenhauer, zo is in de drie af gelopen verkiezingen gebleken, is niet attractief genoeg als rivaal voor de oude kanselier dr. Adenauer. En ook wanneer Erich Ollenhauer door een of ander wonder in 1961 nog partij-voor zitter der S.P.D. is, zal hij zeker niet meer optreden als socialistische tegen kandidaat van dr. Adenauer (die zich eventueel dan nogmaals herkiesbaar zal stellen) voor het kanselierschap. Die rol is in het thans gevormde „schaduw-kabinet" toegedacht aan prof. Carlo Schmid, vice-voorzitter van de Bondsdag. Hij heeft bij de verdeling van de verschillende taken in het partijbestuur geen speciale functie gekregen en in politieke krin gen in de Bondshoofdstad leidt men hieruit af, dat de professor wordt vrijgehouden als socialistisch kan didaat-kanselier voor 1961. In de loop CARLO SCHMID der komende jaren zal hij daarvoor de wat de Amerikanen noemen „publicity-build-up" krijgen. Ook wan neer er redenen mochten zijn, waar om prof. Carlo Schmid dan toch even tueel niet als S.P.D.-kandidaat-kanse lier zal optreden zijn gezondheids toestand is b.v. niet ideaal te noemen voor zv'k een zware functie en velen in de partij menen bovendien, dat hij niet is gesneden uit dat harde hout, dat voor een kanselier nodig is zal deze ,,build-up" zijn geld opbrengen, als er in 1959 een nieu we Bondspresident moet worden ge kozen ter vervanging van prof. Theo- dor Heuss, die dan aftreedt. Als 3ondspresident zou prof. Carlo Schmid vermoedelijk zelfs de steun van de Christen-Democraten krijgen. Ook in C.D.U.- en C.S.U.-kringen geniet hij zeer veel achting. In het S.P.D. schaduw-kabinet" zal partijvoorzitter Erich Ollenhauer zich bezighouden met buitenlandse zaken en de internationale contacten der par tij met de zuster-organisaties in andere landen. De ex-communist en schoenlappers- zoon Herbert Wehner die op het partijcongres te Stuttgart tot ieders verrassing le vice-voorzitter van do S.P.D. werd, wat aanleiding gaf tol allerlei speculaties omtrent een te ver wachten ruk naar links is belast met organisatorische en pers-aangele genheden, met binnenlandse zaken dus. Van Wehner verwacht men, dat hij de partij-discipline zal versterken en de S.P.D. zal terugvoeren in het spoor der „klasse-partij". Wehner moet niets hebben van het streven van de rechter vleugel, die van de S.P.D. een „volks partij" wil maken, die ook op niet- socialistische kiezers een zekere aan trekkingskracht zal uitoefenen. De socialistische „Freiherr" uit Bei eren, Waldemar von Knoeringen, gaat zich bemoeien met deelstaat-aangele genheden, culturele en jeugdzaken. (Von Knoeringen werd in Stuttgart tweede vice-voorzitter der S.P.D. en moet als Marx-citerende aristocraat een tegenwicht vormen tot de linkse (Herbert Wehner). Alfred Nau, S.P.D.- penningmeester, beheert de partijkas en de vele partij-ondernemingen (dag bladen, drukkerijen, mijnen) en is daar mede de eventuele socialistische „Schatzminister". Prof. Heinrich Deist zou socialis tisch minister van economische zaken en landbouw wor den en Fritz Erler minister van defen sie. En wat Bonds kanselier dr. Aden auer tot dusverre heeft verzuimd een vrouw in zijn kabinet op te ne men doen de so cialisten wel: me vrouw Martha Schanzenbach is belast met vrou wen-aangelegen heden, als de toe komstige minister voor gezinszaken. Erwin Schöttle zou socialistisch minis ter van financiën moeten worden. Met deze negen figuren wil de S.P.D. in de komen de jaren' een „re presentatieve top" vormen, met welke de partij in 1961 opnieuw een gooi naar de macht in West-Duitsland wil doen. De „jonge garde" en de partij- hervormers zijn on der hen in de meerderheid. Mis schien kunnen- zij de S.P.D. aan de stembusoverwin ning helpen, die nu al driemaal aan de partijneus is voor bijgegaan. V Z. H. de Paus is weer naar zijn zomerresidentie in Castelgandolfo gereisd. Bij zijn aankomst aan de grens van het dorpje werd de H. Vader traditiegetrouw door de burgemeester, Marcello Costa, verwelkomd. Op de klinkers van de Voorstraat te Voorschoten is maandag een illusie in diggelen gevallen. De illusie, dat wij er een dierbare jeugdherinnering zouden terugvinden. Tevergeefs had men ons gewaarschuwd: Ga maar niet, er is niets meer te beleven. We zjjn toch gegaan, naar de Voorscho- tense paardenmarkt, die sinds eeuwen op 28 juli wordt gehouden. Het was vroeger de eerste dag van onze vakan tie en om zes uur reeds reden de boe renwagens. met paarden er achter, naar het dorp. Aan weerszijden van de Voorstraat met eeuwenoude linde bomen aan beide kanten, waarvan de takken ineengrijpen en een gotische kathedraal vormen, waarin het zon licht als door groene vensters binnen- zweeft aan weerszijden van de Voorstraat dus stonden lange rijen wit te palen, waartussen touwen gespan nen waren. En aan die touwen ston den de paarden, wel drie of vierhon derd. Vroeger, vertelden dan de oude mensen, waren er wel_ veertienhon derd. Maar wij vonden vierhonderd al voldoende en keken vol ontzag naar de paardenkopers in hun wijde gele jassen, een sigaar tussen de tanden, een wandelstok aan de pols, de pet op het achterhoofd geschoven. Wpd- beens stonden zij achter de paarden, keken de dieren in hun bek en klet sten dan hand in hand totdat de koop was gesloten of afgesprongen. Soms lieten zij het paard van hun keuze even voordraven en als knaap konden wij ons geen grotere sensatie voorstel len dan dat het paard zou gaan steige ren en op hol slaan, dwars tussen de duizenden bezoekers door. De veulens en pony's hadden uiteraard de groot ste aandacht van de jeugdige markt- bezoekers. Het is wel een bittere desillusie ge worden. Er stond maandagmorgen zeg ge en schrijve één pony op de markt, misschien nog wel voor de show er neergezet. Verleden jaar, zo hoorden we, had een grapjas zelfs een hobbel paard aan de touwen gebonden. Al leen de lindebomen waren nog van vroeger. Tevergeefs zochten we naar de jaren van onze jeugd, naar de kraam met peperkoek, waar vroeger de jonge kerels hun krachten maten met koekslaan. De ijskar was er nog wel, maar een ijsje van twee was er niet meer bij; een zuurstok van drie cent evenmin. In het wapen van Voor schoten" stonden twee heren verveeld te biljarten en de „jeukdoos" speelde een dreinerig liedje. Waar is de tijd gebleven, dat de grote zaal stampvol zat met boeren en paardenkopers, die luidruchtig hun bestelling riepen aan zwoegende kellners? Er hing een pe netrante stank van tabak, bier, jene ver en paardemest. Er werd gelachen en gedronken. Uit de binnenzakken kwamen vette portefeuilles te voor schijn en met de natgemaakte duim werden de briefjes van honderd neer geteld tussen de bierplassen op tafel. Daar was handel en plezier, daar werd geleefd, daar bloeide nog iets, dat Voorschoten reeds in de middel eeuwen bekend deed zijn in het hele land. Het was wel triest, die twee bil jarters in de lege zaal. De oorsprong van de Voorschotense paardenmarkt gaat schuil achter de grijze nevel van het verleden. Maar zeker is, dat hij in het begin van de dertiende eeuw reeds werd gehouden. Het was zoveel als de jaarlijkse ker mis en van heinde en ver kwamen de bezoekers. Aan de vooravond werd aan weerszijden van de markt het marktkruis „gerecht", d.w.z. in de met wapens versierde marktpaal ge stoken. Vogelvrijverklaarden en andere veroordeelden vonden tussen beide marktpalen, wanneer de kruisen een maal gerecht waren, een vrijplaats. Een van beide historische palen met kruis is nog in het bezit van de ge meente; waarschijnlijk de enige in het land, die het marktkruis nog in ere houdt. Maar behalve dat kruis en die ene pony was er niets meer. Een beet je verloren liepen we over de Voor straat, ons generend, dat we voor zo iets naar het dorp van onze jeugd waren teruggekeerd. Tussen de linde bomen waren middenstanders bezig hun kramen op te bouwen voor de braderie, die 's avonds zou worden ge houden. Povere poging om althans de ze historische dag in de dorpsgemeen schap te behouden. De juffrouw in het palingtentje zat te gapen van verve ling. Enige oude boeren, die het nooit zullen afleren, liepen met ons te zoe ken naar wat voorbij is. Nog steeds schijnt 28 juli de dag van het familie bezoek te zijn; oude Voorschotenaren keren op die dag als Leidenaars op 3 oktober naar het dorp terug. Maar gisteren vonden zij tussen de lindebomen zelfs de witte palen niet meer, de boeienkoning, het woonwa genvolk en de speelgoedkraam, die onze jeugd zozeer verblijdde, even min. Alleen de regen, die volgens tra ditie op 28 juli in overvloed moet val len, liet niet verstek gaan. De drup pels vielen op de paardenloze Voor straat als tranen van droefheid om onze jeugdherinnering, die vervlogen is. Wij zullen er op 28 juli nooit meer terugkeren. (Van een verslaggever) Dezer dagen is de stichting Bevorde ring Eigen-Woningbezit te Amsterdam toegelaten als bemiddelend orgaan in de zin van het Besluit Bevordering Eigen- woningbezit. Dit houdt in dat de stich ting, met enige andere op dit terrein toegelaten organen, de overheid advie zen zal verstrekken inzake het verle nen van extra toeslagen op de premie en zo nodig gemeentelijke garantie aan particulieren, die een eigen woning wil len bouwen. Voor de stichting, die haar werk zaamheden volkomen belangeloos ver richt, was de erkenning als bemidde lend orgaan aanleiding om haar orga nisatie op een persconferentie nader bekend te maken. Reeds in 1951 werd zij in het leven geroepen, doch eerst na het tot stand komen van de bijzondere maatregelen van overheidswege in 1956 is men ac tief aan het werk gegaan. De stichting heeft de medewerking verkregen van alle, in het Convent van Christelijke Sociale Organisaties verenigde groepen, van de KAB, van 35 levensverzeke ringsmaatschappijen, een groep be drijfspensioenfondsen en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Vertegenwoordi gers van deze organisaties hebben zit ting genomen in het algemeen bestuur van de stichting. Bovendien is er een Raad van Toezicht van vier personen, onder voorzitterschap van mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, waarin zijn benoemd vertegenwoordigers van het CNV, de KAB en van de verzeke ringswereld. Het bureau van de stichting in Am sterdam, dat onder leiding staat van I mej. mr. P. H. Graamans, ziet zijn bemiddelingstaak zo ruim mogelijk. Al lereerst zal deze bestaan in het onder zoek van projecten van kandidaat-bou wers alsmede de kredietwaardigheid van de betrokkenen. Dit in verband met de adviezen, welke aan de kredietver- strekkende organen moeten worden uit gebracht. Bovendien stelt men zich voor degenen, die een huis willen bouwen en men denkt hierbij allereerst aan gegoede arbeiders, kleine middenstan ders en landbouwerszonen, uitvoerig van advies te dienen over de financiële en andere problemen, die aan zulke investeringen zijn verbonden. Voor de spreiding van de voorlichting worden regionale adviseurs benoemd. Bovendien zullen de sociale organisaties bij het contact tussen de kandidaten en de stichting bemiddelen. De stichting zal bovendien een studie maken van de ontzagwekkende serie problemen en instanties, die een kandi daat-bouwer op zijn weg ontmoet en zij, hoopt door adviezen aan de centrale overheid op de duur te komen tot een vereenvoudiging van de procedure een vermindering van de kosten en een dui delijker normstelling voor de eisen, waaraan een goede woning moet vol doen. Voor het laatste heeft de Amster damse architect Pot namens de BNA een functie als algemeen hoofdadviseur aanvaard. Als voorbeeld van lasten, die De bekende reder Onassis zal 4 augustus beginnen met de exploitatie van een regelmatige dienst tussen Athe ne en Frankfurt via Zürich met zijn luchtvaartmaatschappij de Olympic Air ways, aldus meldt Reuter. Eerder dit jaar heeft Onassis van de Griekse rege ring toestemming gekregen voor het exploiteren van een Griekse nationale luchtvaartmaatschappij. De maatschap pij is geheel eigendom van de familie Onassis. Zij heeft een kapitaal van 20 miljoen dollar. naar men hoopt zullen verdwijnen, noemde men o.m. de 5 pet registratie rechten bij de eigendomsoverdracht. De stichting hoopt aldus een kwalita tieve en een kwantitatieve vermeerde ring van het eigen woningbezit te be werkstelligen. Door de, overigens zeer heilzame Woningwet, is het eigen wo ningbezit in Nederland met 20 pet veel lager gebleven dan in de omliggende landen, waar het varieert van 30 tot 50 pet. In de Verenigde Staten is het zelfs gestegen tot 60 pet. Z.H. Paus Pius XII heeft twee paters Jezuïeten gemachtigd volgende maand naar Moskou te reizen om aan een we tenschappelijk congres deel te nemen, aldus bericht United Press International. Het zijn pater O'Connei en pater De Kort, twee astronomen van het Vati- caan. De reis is een uitvloeisel van een reeds drie jaar oude uitnodiging door Sovjet-astronomen. De twee paters zullen deelnemen aan het tiende Congres van de internationale unie voor astronomie, dat volgende maand in de Russische hoofdstad wordt gehouden. De uitnodiging is ontvangen tijdens het vorige congres van de unie, dat in 1955 in Dublin is gehouden. De twee astronomen van het Vaticaan heb ben een vooraanstaande rol op dat congres, gespeeld. Pater O'Connei, een Australiër var^ geboorte, is directeur van het Vaticaans observatorium. Teeuwen, de aanvalsleider van VVV, gaat de Venlose club verlaten. Teeuwen is van plan zich te vestigen in Tegelen en wil in deze plaats spelen voor de amateurclub Spel. Irene. Er broeit iets in de Kerk van Zwe den. In de verschillende, vr|j on samenhangende berichten van de laatste tijd is plotseling klaarheid ge komen door een zeer heldere beschou wing van dr. Axel Haerberger in het hoogstaande tijdschrift „Rythmes du monde". De auteur stelt daarin, dat voor de meeste leden der Zweedse pro testantse kerk, die vanaf 1593 op bevel van koning Gustaaf Vasa de Augs- burgse Confessie aanhangt maar in fei te meer katholiek erfgoed heeft behou den dan de overige protestantse ker ken in Europa, het godsdienstig verle den niet verder gaat dan Luther. Het doel van de „katholieke" beweging nu is het oude erfgoed te doen herleven in een geestelijke, liturgische en sacra mentele vernieuwing. De beweging is te vergelijken met de Anglikaanse „High Church" en ondervindt over het algemeen in Zweden weinig sympathie, omdat men haar gevaarlijk acht voor de „evangelische traditie" en als een vijfde colonne van de Paus beschouwt. In een historisch overzicht over het ontstaan der Zweedse staatskerk stelt dr. Haerberger voorop, dat de Refor matie in zijn land niet noodzakelijk was. De 15e eeuw is de gouden eeuw van Zweden. Politieke en economische redenen hebben Zweden protestants ge maakt. De koning streefde naar de ab solute macht en begeerde de kerkelijke goederen. Twee broers Olav en Lau rens Petri, die in Duitsland hadden ge studeerd, verbreidden de nieuwe idee- en in Zweden, welke de koning gretig aangreep om zijn heiligschennissen te rechtvaardigen. Meestal dateert men het begin van de Reformatie bij de rijksdag van Vas- teras (1527), alhoewel deze het oude katholieke geloof en de liturgie nog verplichtend stelde. De koning ontnam de bisschoppen echter hun macht en stelde een volgzame nationale kerk in, waarvan hjj zelf het hoofd was. Zo is de toestand gebleven tot heden ten da ge: de kerk is onderworpen aan en ge heel afhankelijk van de Staat. Zij heeft nooit iets gedaan om zich van dit on duldbare juk te bevrijden. Haar eigen lijke geestelijke taak kan zij niet ver vullen. De predikanten kunnen onder deze omstandigheden weinig verant woordelijkheidsgevoel bezitten en doen praktisch niets, met het gevolg, dat Zweden het meest ontkerstende land van Vrest-Europa geworden is. Nauwe lijks 2 pet. van de bewoners zijn nog praktizerende Christenen. Sinds korte tijd wordt er in Zweden propaganda gemaakt voor vrouwelij ke predikanten. Verleden jaar heeft de regering dit voorstel nog verwor pen, maar men vreest, dat het spoe dig aangenomen zal worden. De le den der „katholieke" beweging ver zetten zich hiertegen met hand en tand. Zi;, achten dit in strijd met de H. Schrift en menen, uat de toekom stige eenheid der kerk daardoor on mogelijk wordt. Maar ook anderen heeft dit voorstel de ogen geopend. De kerk, zo begint men in te zien, mag niet de slavin zijn van een to taal gelaïciseerde Staat. Het grootste bezwaar van de katho lieke" beweging tegen de- Zweedse staatskerk is, dat deze eigenlijk geen positief reformatorische kerk kan ge noemd worden. Zij bestaat uit een vaag Lutheranisme van in hoofdzaak nega tieve aard. Subjectivisme en individua lisme zjjn haar voornaamste kenmer ken. Van het formele beginsel der Re formatie terug naar de H. Schrift is nauwelijks nog een spoor te ontdekken. Horizontaal: 1. gekleurde papiersnippers - pa..oto 2. uitroep republiek in Zuid-Azië 3. bond van amb tenaren Hoofdkwartier (afk.) ei (Eng.) 4. 1050 Netherlands Mi litary Adm. rivier in Italië 5. wandelplaats bewoner van werelddeel 6. werelddeel kenteken Ned. auto's 7. touwdraaier 8. kaal hetzelfde 9. loot aanstoot geven 10. driekroon spijskaart 11. medelijden deel van bijbel Vertikaal: 1. schuimende wijn 2. borrel hoekzuil 3. lichaamsdeel betrekking 4. Europees land slede 5. en anderen inwonend <n uo O 00 Kan het dan verbazen, dat elk gods dienstig en moreel gezag zoek is? Voorwaarde tot herstel Om het geloof in de zin van de Refor matie te doen herleven moet vóór alles, volgens dr. Haerberger, het katholieke erfgoed tot nieuw leven worden gewekt met al wat dit inhoudt aan absoluut ge zag van Schrift, Kerk, Sacramenten en ambt. Dit gezag heeft een bovennatuur lijke oorsprong en kan daarom absolute gehoorzaamheid van de mens eisen. In deze opvatting vindt de „katholieke" beweging steun bij de exegeten van de Universiteit van Uppsala, zich los gemaakt hebben van het Duitse libera lisme en het gezag van Bijbel, Kerk en Sacramenten willen hersteld zien. De godsdienstige onwetendheid is me de het gevolg van het algemene insti tuut der Staatsscholen. Vandaar dat men er naar streeft „bijzondere scho len" op te richten speciaal met het oog op de godsdienstige vorming der jeugd. Dit gaat uit van de „katholieke" be weging, die feitelijk de enige echt gods dienstige factor in het land vertegen woordigt. Op filosofisch gebied heerst een com pleet vacuum. Dit wordt als een groot gemis gevoeld. De laatste tijd is de be langstelling voor St. Thomas van Aqui- ne opvallend groot. Evenals voor het kloosterleven, waarvan men de waar de opnieuw is gaan begrijpen. Hierte gen bestaat echter, als gevolg van de negatieve aard van het Zweedse pro testantisme, een zo sterke nationale antipathie, dat, vijf jaar geleden, een desbetreffend verbod werd uitgevaar digd. Vanaf de Reformatie heeft de Zweed se kerk in een geestelijk isolement ge leefd. Eerst aartsbisschop Nathan Sö- derblom richtte de aandacht op de oecumenische beweging. Uit deze ver ruimde belangstelling is de „katholie ke" beweging ontstaan, die zich inspi- rechthoekig Amsterdams tentoonstel lingsgebouw klap - heerlijk 8. binnen - uitroep - levenslucht 9. hinderen 10. persoons beschrijving 11. houten blaas instrument - thans reerde op de Anglikaanse „High Church" en spoedig contacten kreeg met de orthodoxen en Oud-katholieken. Hierdoor raakte de Zweedse kerk uit haar isolement, bevrijdde zij zich van haar afhankelijkheid van Duitsland en Ontwikkelde zich een kerkbegrip met een tot dan toe ongekende rijke mhoud. Van dit nieuwe kerkbegrip verwacht men het herstel der Zweedse kerk. Bijzonder veel belang hecht dr. Haer berger aan de apostolische successie die in Zweden zou bewaard zijn. Een studie van P- Th. van Haag S.J. erkent dit materieel gezien, formeel echter is de Successie onderbroken bij gebrek aan de goede intentie, zoals reeds Paus Gregorius XIII verklaarde. De meeste predikanten en zelfs de bisschop pen ontkennen echter het bestaan en de betekenis ervan. De „katholieke" beweging wil de H. Mis en de Eucharistie welke, hoewel zeer verwaarloosd, principieel in Zwe den nog worden erkend, de plaats te ruggeven, die haar toekomt. Het geloof in Christus' werkelijke tegenwoordig heid is in de Zweedse kerk nooit offici eel verloochend, al moet men toegeven, dat er in de praktijk weinig van blijkt. De biecht behoort eveneens weer In ere hersteld te worden, te meer daar Lu ther, verre van ze af te schaffen, er met eerbjed over spreekt, een hoofd stuk van zijn „Kleine katechismus" er aan w|jdt, en ze als een Sacrament be schouwt, evenals trouwens de Augsburg- se Confessie dat doet. Tenslotte tracht men het breviergebed weer in te voe ren en de'retraitepraktijk. Men mag deze beweging met vreug de begroeten. Het is echter nog maar een begin en het getal aanhangers^ is gering. Veel sympathie ontmoet ze niet, eerder weerstand en verdachtmaking. Het zou eigenlijk voor de hand liggen, dat men overging naar de R.K. Kerk, Dr. Haerberger acht het echter voor lopig plicht de eigen kerk-ln-nood niet te verlaten. Het ideaal: de der kerken wordt, niet verwezenlijkt door persoonlijke ,vei}" dlon wat zou er van de Aweedse kerk woïden als de besten, die naar een todsdtenstige herleving streven, haar verlaten? Alle negatieve en destructie ve elementen zouden dan vrij spel heb- b Een uitzondering maakt de schrijver voor het geval de regering vrouwelijke predikanten zou toelaten. Dan zou de Zweedse kerk zich losscheuren van de katholieke en oecumenische traditie, ophouden een kerk te zijn e.i een pro testantse secte worden. De laatste ban den, die haar nu nog binden aan de universele kerk zouden verbroken wor den. En dan komt onvermijdelijk de vraag van de persoonlijke en misschien wel collectieve (d.i. groepsgewijs) be keringen aan de orde. De technicus van het Instituut voor wetenschappelijk onderzoek van techni sche orthopedie, de heer Van den Hen gel, is op zijn beugelrit zondag in Milaan aangekomen. Zaterdag en zondag heeft hij 246 km afgelegd. De bedoeling van de rit is, dat de genen, die het werk van het instituut willen steunen, 1 cent per afgelegde kilo meter storten op giro no. 378388 van het instituut. 32 „Hola", mompelt de oude kluizenaar, terwijl hij op een sukkel draf zijn hond begint te volgen. „Is er wat aan het handje Ja, er is natuur lijk wat aan het handje." Het diepe, bassende blaffen van zijn hond klinkt tweemaal op, dan is het stil. „Hij roept de baas,,' knikt Hrap tegen een voorbijvliegende vogel. „Dan zal-ie wat gevonden hebben, denk ik. Ja, be slist." De zonderling staat met een ruk stil, als hij tussen de bomen door een paard ontdekt, dat onrustig snuivend de hond in het oog houdt. Hrap roept het dier bij zich en treedt behoedzaam op de gestalte toe, die roerloos naast het paard ligt. „Hé, wie is dat? Dat kon wel eens die prins wezen, waar die twee kerels het gisteren over hadden. Hij heeft fijne, gekleurde kleren aan, dus een rijk iemand is het, da's dat." De oude schrikt als hij het opgedroogde bloed aan Erwins slaap ziet. Van zijn paard gevallen, tut, tut, mompelt Hrap hoofdschuddend. „Daar moet ik wat aan doen. Die kan ik hier niet laten liggen, da's nogal duidelijk. Maar Ingridje wacht op me. Hoe kan iemand zo lelijk van zijn paard vallen? Tja, dat weet ik ook niet." Naast hem gromt de hond ineens fel en dreigend en op zijn hoede zijnde richt Hrap zich op. Dan gaat de hond er met een vaart vandoor, recht op de gestalte toe, die roerloos tussen de struiken staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2