Sigaren, sigaretten en machines Produkten van de 100-jarige Koninklijke Verenigde Tabaksindustrieën Mignot en De Block Automatisering sal revolutie in de sigaren- industrie verwekken; voor 9000 sigarenmakers sal men ander werk moeten vinden Geef mij maar Nescafé Nescafé Nieuwe ontwikkeling de zaak-Berkelse arts in VenhcJk Marine I LOF DER TABAK" bezongen door vele oprechte liefhebbers H M Nederlander in Luxemburg omgekomen Schip gezonken op IJsselmeer Zijn briefjes van gestorven gevangene niet vervalst? Muziekkapel voor Anne Frank-film een Schadeloosstelling Formidabel succes van „De Blinde Twee echtparen weten zich te redden BROMFIETSER BIJ AANRIJDING OP SLAG GEDOOD I n Drie slippartijen in een half uur Venetië bekroont Poolse film Drie zwaar gewonden in Oostenrijk DINSDAG 29 JULI 1958 PAGINA Kind verdronken Nescafé is niet te evenaren; in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffieDat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! Er is reden om aan te nemen, dat een onderzoek, verricht door een gerechtelijk deskundige, heeft uitgewezen, dat de drie papieren een uitvoerige brief en twee briefjes welke na de dood van de gedetineerde L. in de strafgevan genis te Leeuwarden zijn gevonden, inderdaad geschreven zijn door genoemde L. twinkelend' yv DROPS V Het is altyd weer hetzelfde als het gaat over de ta bak: dan wordt in alle toonaarden de lof gezon gen over de adeldom van de sigaar, maar de sigaret komt er karigjes af en moet nog schimpscheuten ver duren bovendien. Ook het boek „Lof der tabak", dat verschenen is by gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Vereenigde Tabaksindustrieën Mignot en De Block N.V. te Eindhoven, maakt daarop geen uit zondering. Het is kenneljjk weer geschreven door siga- renrokers, die bovendien hun jonge jaren vóór de oor log hebben liggen. Daarom kan er van de oriëntsigaret, die toen geliefd was, nog wel een goed woordje af; maar de Engelse en de gesausde Amerikaanse die nota bene in één groep worden ingedeeld worden beschreven als „naar de uitwaseming van de helle diepte riekende dingen" en de schrijver spreekt de hoop uit „dat op een keer het gezonde verstand plus een onbedorven tong en verhemelte weer tot het volle ge bruik van homo sapiens zullen terugkeren." Wat de schrijver vooral dwars zit is het feit, dat aan de tabak een sausje wordt toegevoegd; degenen die dit soort sigaretten waarderen, worden beschuldigd van „een onvermogen om van iets eenvoudigs te genieten" en „een behoefte om met behulp van allerlei toegiftjes een gekunsteld genot te construeren". Dit nu nemen wij niet. Terwijl de penetrante geur van een goudgele Virginia maagdelijk zuiver door ons werkvertrek kringelt, denken Wij met heilige eerbied terug aan ons recente bezoek aan het zo pas eeuwig geworden bedrijf, waar niet de produk- tie van de sigaren, maar juist die van de Amerikaanse en Virginia-sigaretten twee wel te onderscheiden catego rieën de diepste indruk heeft ge maakt op ons ontvankelijk gemoed. Met enige schroom hebben we daar de hallen betreden, waar de gulden Vir ginia en de warmbruine Amerikaanse tabakken, van hun houten mantel ont daan, in al de gratie van hun naakte natuurlijkheid stilletjes een luid loflied stonden te verkondigen van landen vol zon en zomer. Tabakken van de beste gronden en de edelste soort, zoals ze op Deli en zelfs op Cuba niet groeien willen. We hebben deze tabak zui ver produkt van Moeder Aarde in gigantische machines zien louteren, be vochten en kerven. En inderdaad: de Amerikaanse kreeg een sausje: rond tollend in een indrukwekkend apparaat «reeg ze een ziel ingeblazen: een pi kant geurende nevel, opgewekt uit een kostbaar vocht. De samenstelling hier van is ons niet onthuld; maar et moet iets van rum, drop en suiker in hebben gezeten. Welnu, en zijn dat geen ge schenken van de natuur? Is het min derwaardig, om een natuurprodukt een toegift te geven? Nee, meneer, het is een vorm van cultuur. Eet gij, verstok te sigarenroker, natuurlijke sla-blaad jes? Of geeft gjj toe, dat het juist de combinatie van dat scheutje olie, dat drupje azijn, dat likje mosterd, dat plakje tomaat, dat snippertje ui, dal schijfje komkommer, dat stukje augurk en dat met mayonaise gesausde ei is, die sla tot Sla maakt? En dacMu werkelijk, dat die geliefde Hollandse sigaar van u, met zijn ingrediënten, samengeraapt uit Indonesië, Brazilië en Cuba een ongekunsteld produkt mag worden genoemd? De gouden Virginia krijgt trouwens geen injectie, wij heb ben het met eigen ogen gezien. Zij wordt puur verwerkt en is dan ook meer natuurprodukt dan menig sigaren- f?°rt. Kostbare machines strippen het niad van de steel en bewerken beide onderdelen, die later weer harmonieus ^orden samengevoegd. En dan staal „ar die batterij sigaretten-machines, a®rin de tabak, omwikkeld met een r?£erept omhulsel van uitgelezen pa- P'er, tot één lange sigaret wordt, die 1,1 razend tempo op de gewenste maat ^Ordt afgesneden; ctiizend stuks Per blinuut per machine. Het fascinerende van de sigaretten- produktie is het bijna volledig auto matische proces, waarbij zelfs „den kende apparaten zijn ingeschakeld, die een pakje van 19 stuks niet dicht vouwen en banderolleren, maar uit stoten. Het moet een moeilijk, maar verrukkelijk karwei zijn, deze machi ne?3 i,te ontwerpen. Mignot en De Block doen dat zelf. Nagenoeg alle apparaten die bij de sigaren- en si- garettenproduktie worden gebruikt, komen uit de eigen machinefabriek, die de vele andere bedrijven in het land en tal van industrieën in het buitenland voorziet; 90 pet. van de machineproduktie is voor de export. Behalve sigaren, sigaretten en machi nes maakt Mignot en De Block ook si garettenpapier, waarmee de Nederland se markt voor tweederde deel wordt voorzien. Het bedrijf is dan ook de De sigarenmaker, een uitstervend ras. lllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIII Bij de Rotterdammerhoek (ongeveer tien kilometer uit de kust van Lem mer) op het IJsselmeer is maandag middag tijdens hevig stormweer het 897 ton metende motorschip Jo Smit uit Oude Pekela, geladen met Duitse hoog ovenslakken, vergaan. Door de hoge golven werden de ruiten van de woon- roef verbrijzeld, waardoor het schip wa ter maakte en binnen vijf minuten zonk. De vier opvarenden, twee echtparen, on der wie schipper G. J. Penner en zijn vrouw, slaagden er in met de roeiboot de Noordoostpolder te bereiken. Het schip ging met inboedel en lading ver loren. Het was een nieuw schip, dat pas zijn tweede tocht maakte. De reddingboot Hilda uit Lemmer en de Lemster kotter no 44 voeren nog uit om de Jo Smit hulp te bieden. Zij waren gewaarschuwd door de kapitein van een tankboot, die tengevolge van het slechte weer tevergeefs had gepro beerd het in nood verkerende motor schip assistentie te verlenen. Toen de reddingboot en de kotter op de plaats des onheils arriveerden, bleek de Jo Smit die op weg was naar Groningen reeds te zijn gezonken. Maandagmorgen is de 56-jarige brom fietser H. Streun uit Eindhoven op de splitsing Aalsterweg-Leenderweg, al daar toen hij geen voorrang verleende, tegen de aanhangwagen van een tank auto gebotst. Hij viel onder de wagen, werd overreden en was op slag dood. Het slachtoffer was vader van vier kin deren. Het achtjarig zoontje van de heer en mevrouw van Gasteren uit de buurt schap de Hoef bij Mijdrecht is gisteren bjj de ouderlijke woning in de Amstel verdronken. Vermoed wordt dat hij is uitgegleden van een bootje, dat daar gemeerd lag. Pas na geruime tijd dreg gen in de Amstel en in de sloten rond de woning werd het stoffelijk overschot gevonden. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii Nadat verscheidene Nederlandse mu ziekgezelschappen uit solidariteit met de stakende musici in de Amerikaanse filmindustrie geweigerd hadden hun medewerking te verlenen aan de ver filming van het „Dagboek van Anne Frank", heeft de 20th Century Fox filmmaatschappij een groepje leerlin gen van het Amsterdamse conservato rium en enkele figuranten bereid ge vonden de rol van de marcherende Duitse kapel te spelen. De spelers wor den thans geoefend voor hun optreden in groepsverband. Zoals van de zijde van de filmmaatschappij wordt mede gedeeld betreft het marcheren van de muziekkapel alleen bewegingen. De marsmuziek zal later in Amerika wor den inge!ast. meest veelzijdige onderneming in de Nederlandse tabaksbranche. Behalve in Eindhoven, waar de sigarettenindustrie en het grootste deel van de machinefa briek en de sigarenproduktie gevestigd zijn, heeft het concern nog bedrijven in Meerveldhoven, St.-Oedenrode, Veghel en Bladel, waar in 1957 een moderne nieuwbouw tot stand is gekomen. De gezamenlijke fabrieken tellen 1500 werk nemers. De sigarenproduktie gaat nog voor een deel met de hand: het rollen van het omblad gebeurt door de ervaren hand van de vakman, die het ook uit het tabaksblad snijdt. Sommige blade ren leveren twee, sommige drie dek bladen, dat ligt aan het formaat en aan de beschadigingen. Dit is ook de reden, waarom men niet zo gemakkelijk kan overgaan tot het automatiseren van de ze laatste handeling. Toch is men bij na zover: het lijdt geen twijfel of bin nen enkele jaren zal zich een zeer snel le evolutie, zo geen revolutie voltrek ken in de sigarenindustrie. Dat bete kent, dat in heel het land ongeveer 9000 sigarenmakers moeten worden op gevangen. Men wil deze mensen, van wie de meesten al ouder zijn, trachten op te nemen op (Je machinale afdelin gen. Afvloeiing naar andere bedrijven zal n.l. voor de meeste sigarenmakers zeer moeilijk zijn, ook al omdat de si- garenindusjrie zo plaatselijk geconcen treerd is. Advertentie N keuze uit 5 smaken-19 cent per tol 9 9 71 J 9 Vooral in het zomerseizoen kan de 'toerist, die zijn of haar vakantie in de kop van Noord-Holland doorbrengt, enige uren in Den Helder zeer goed- koop genieten van een kijkje in een hoogst interessant bedrijf: de Konink lijke Marine. Bezoekt men de Helderse Jnarinehaven, dan doet deze zich op het eerste gezicht ietwat stuurs voor. immers een groot aantal borden ver tellen u in verschillende talen, dat het fotograferen of filmen hier ten streng ste is verboden. Ook de beide toe gangswegen tot de belangwekkendste beien van deze haven zijn door wacht posten afdoende gesloten. Maar indien then zich wendt tot de Marvo in het zBn. „Peperhuisje" of de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, kan men op bepaalde dagen tegen betaling van rwee kwartjes de gast zijn van dit grootse bedrijf. Men kan dan eens zelf «en waar het geld van de belastingen gedeeltelijk heengaat en dit idee alleen ®i is wel tien stuivers waard dunkt ons. Aan het begin dan van deze excursie ■sapt u in het oude havengedeelte op «en marinesleepboot. Hierop bevindt v 5en omroepinstallatie en daardoor «rijgt men een uitleg van alles waar- f,?n ,™en voorbijvaart. Uiteraard na tuurlijk zonder dat u daarbij defensie- geheimen te slikken krijgt. U vaart -de ,oude haven uit en gaat een •tukje de reede (het Marsdiep) op. vandaar heeft u een zeer bijzonder gezicht op de stad en de haven. Ver volgens vaart de boot de nieuwe haven in en passeert dan een groot aantal oorlogsbodems. Van de kleinste M.T.B. tot aan de „Zeven" toe. Her over wordt ook een duidelijke uitleg gegeven. Men vertelt iets over het doel waarvoor de verschillende schepen zijn gebouwd, over hun bewapening en hun grootte. O.m. passeert men ook nog de zgn. miljoenenhoek met z'n opgelegde schepen en de mottenbal- lenvloot. Na dit alles wordt u in de oude haven afgeleverd. Daarna kunt u naar de nieuwe ma- rinekantme gaan, waar u een aantal films ziet over het leven in en het werk van de marine. Spectaculaire oorlogsiilms zijn er niet, maar wel een interessante blik in het hart van dit gigantische bedrijf. Voor het geld dat u heeft betaald krijgt u nog een kop koffie toe. Gezelschappen scholieren en ouderen zijn van harte welkom en voor hen worden zelfs speciale attrac ties klaargemaakt. Dit komt dan meer op het propagandistische vlak. De marine nodigt namelijk ook meermalen aantallen schooljongens uit, die dan een of meer dagen haar gast zijn. Ze worden zelfs bij wijze van spreken van huis gehaald en daar gebracht. Waar ze ook mogen wonen! Wij ver onderstellen dat deze openhartigheid voor een oorlogsbedrijf wel uniek zal zijn in de wereld. iiïriwfttto. Hypermoderne sigarettenmachines in een der fabrieken van Mignot en De Block. et zal de ware tabaks- delijke tendenz waarneem- stam en vele andere en hij weten hoe men een goede liefhebber zonder meer Laar is om niet maar luk- brengt u op allercharmantste sigaar opsteekt en geniet als duidelijk zijn dat wij raak de brand te steken in wijze met haar in kennis, dat hij u kan vertellen hoe alles wat rookbaar is, maar Deze mr. Van Balen zal dan een edele wijn te savoureren. minnaar van het geurig A - kruid niet in discussie met overleg zijn rookgenot wel de sigaretten-verachter Ber. van Eysselsteijn ge- kunnen treden met onze te kiezen, jonge collega, die het in Van hem kunt u m dit „_v denken, na het betoog van bovenstaand artikel opneemt boek bovendien een boeiend onze collega hierboven ge- voor de saus. De vergelij- college volgen over het lezen te hebben. Het tegen- king, die hij trekt met de pijproken. Hij laat u niet deel is waar. Hij kent heus mayonaise, dat veel met de in het ongewisse over zijn wel de mantel der liefde bedekkend voorkeur voor de zware, in optima forma zijn, zult u tuigt van de waarde van de geneugten van de met eerlijke tabak gevulde tabak als inspiratiebron voor dichters, denkers, zoekers, zieners, uitvinders en ontdek kers en J. A. Brongers ver telt over de vrijwel uitge storven vorm van de tabak: culinair wanprodukt, ver- zoete Semois of Appelterre sigaret, die hij evenals de de snuif en hij heeft nage' oordeelt hem reeds voldoen- en hij drukt u op het hart: de. Wij houden het op de meng zelf uw tabak en kijk zuivere, onvervalste tabak en de kunst van het pijproken heeft terecht bezwaar tegen wij' scharen ons dus nederig af van de boer op het land, het onvermogen van velen rinrVi met. spestririft ,_-ju*-- sigaar in al haar verschij ningsvormen kent. Maar hij gaan hoe de tabak in de beeldende kunst en in proza en poëzie in de loop der tij den verheerlijkt is. Simon doch met geestdrift in de die langzaam en bedachtzaam om van iets eenvoudigs te Carmiggelt besluit het boek, rij van hen, die in de zojuist geniet tot het zoete einde. genieten, tegen de behoefte dat met foto's en cartoons Wilt u weten hoe de mens om met behulp van allerlei verlucht is, met een kronke lend verhaal, dat in elk ge val bewijst, hoe nauw de meerderde druk van Lof der het roken heeft geleerd, lees toegiftjes een gekunsteld ge- iiSm m S. v. dan in deze bundel het van not te construeren, „evenals i r„ een enorme eruditie op het de Engelsman, die zijn steak samenhang is tussen vriend landen verieit oi ae mm- gehied der tabak getuigende niet kan waarderen of er schap, liefde en tabak. ?oa£' ifpfct» artikel van mr. W. J. van moet een hele huisapotheek lijkneid van zi|n e De- Balen, die vertelt hoe de van Yorkshire en Worcester- ueLreuren wij suecuis een k dieen van de goede si- mensheid in vervlogen eeu- shire en nog meer onuitspre- ding: dat het niet in de han- Na het lezen van dit boek betreuren wij slechts één enar ean de met zorg be- wen van a,les beeft gepro- kelijke sausjes naast zijn „iin en van de beerd om „die flauwe smaak bord staan opgesteld". Maar xaDaKsmausirieen mignot en zuivere siearet Hoe kan het uit de .mon<i te verdrijven, hij heeft toch hoop dat eens De Block, die de tweede her- -TiT n .1- narcla in dat kinderachtige gevoel aan de Engels-Amerikaanse ziene en vermeerderde druk del is. De N.V. Vereenigde Tabaksindustrieën Mignot en BMdendeTessen van emfwijze kwiJt te raken" en tenslotte besmettelijke ziekte een eind vader hebben wi? de hoge- «ge bevrediging heeft zal komen school der tabak afgelopen °'de,n lla de tabak;.^L' bij niemand minder dan A. Yan Balen laat er overigens van Domburg, die deze bun- ge«n twijfel over bestaan dat del lofzangen op de tabak de ®l&aar zUn grote favoriete heeft samengesteld en die 1S- HlJ Lent haar in al haar de tabak schrijven, zelf in een tour d'horizon verschijningen: de vorstin- van Duinkerken haalt herin en leze in dit de situatie in de Nederlandse nen van de Vuelta Abajo, de rokerswereld tien jaar na de donkere adel van Bahia, de tweede wereldoorlog schetst prikkelende Manilla's, en tot de verheugende con- voortreffelijke senoras van dit boek ter gelegenheid van hun 100-jarig bestaan hebben doen uitgeven door boek de Boekerij te Baarn, hebben verder wat twee wijze het gereserveerd voor hun levensgenieters over relaties, hetgeen uiteraard Anton hun goed recht is en hetgeen in elk geval bewijst, dat zij naast goede fabrikanten en zakenlieden ook oprechte In een brief van twee foliovellen ver klaarde L. dat hij de echtgenote van de Berkelse arts dokter O. zou hebben ver giftigd. Naar men zich zal herinneren is L. in de gevangenis gestorven tenge volge van een vergiftiging door cyaan kali; zijn medegevangene, de Berkelse arts dokter O., wordt ervan verdacht L. te hebben vermoord nadat hij hem had aangezet tot het schrijven van de bedoelde brief. In een briefje dat op de avond voor zijn dood is gevonden, kondigde L. aan, dat hij zelfmoord zou plegen. Onder een bijna leeg medicijnflesje werd een pa piertje gevonden met de woorden „me dicijnen van dokter O". In alle drie de gevallen luidt de uit slag van het grafologisch onderzoek, dat L. inderdaad de schrijver zou zijn. De heer J. M. Waltman. inspecteur van politie te Den Haag die het grafolo gisch onderzoek heeft verricht, onthoudt zich bij deze nieuwe ontwikkeling in de tweede zaak van de Berkelse arts van commentaar. Hij heeft rapport uitge bracht aan de officier van justitie te Leeuwarden. Volgens mr. M. H. Huygens, de ver dediger van dokter O. kan de uit slag van het onderzoek een voordeel betekenen voor zjjn cliënt: tot nu toe werd eraan getwijfeld of L. de brieven zelf wel geschreven had. Men dacht aan een vervalsing door dokter O. Inmiddels heeft echter een onderzoek door de professoren Froentjes en Port man uitgewezen, dat het speeksel, waar mee de bekentenisbrief werd dichtge plakt, niet van L. doch wel van dokter O. afkomstig kan zijn. Mr. Huygens zei ons dienaangaande: „Dit is zeer wel mo gelijk, doch mijn cliënt heeft hiervoor een plausibele verklaring, welke ver klaring hij echter zal bewaren tot hij inzage heeft gekregen van het dossier". Mr Huygens heeft aan de officier van Justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de geestestoestand van dok ter O. Deze toestand zou volgens de verdediger van dien aard zijn, dat de Berkelse arts niet in de gevangenis kan blijven. Twee scooterbestuurders en een bromfietser zijn gistermiddag op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom geslipt en gewond geraakt. De drie valpartijen geschiedden binnen een half uur. Tweemaal moest de am bulanceauto een slachtoffer naar het ziekenhuis vervoeren. De ongelukken werden veroorzaakt door gladheid van de keibestrating waarop over grote af stand glibberige olie gesproeid was uit een blijkbaar opengeraakt vat, dat door een vrachtauto vervoerd werd. Het eer ste slachtoffer was de heer K. uit Schiedam, die met zijn bromfiets tegen de grond sloeg. Zelf wist hij gedeelte lijk zijn val te breken, doch zijn echtge note, die op de duo zat, kwam met haar hoofd op de keien terecht en raakte bui ten bewustzijn. Zij moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. Het tweede slachtoffer de heer D. uit Souburg, militair bij de Kon. Mare chaussee, viel een kwartier later met zijn scooter op 100 meter afstand. Hij werd zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. De scooterrijder B„ die even later slipte, was fortuinlijker. Hij liep slechts enkele ontvellingen en kneuzingen op en kon zijn reis voort zetten. De rijkspolitie nam daarna maatre gelen om verdere ongevallen te voor komen. Op het 9de internationale festival van documentaire en korte films te Vene tië is aan de Poolse film „De laatste zomerdag" de hoofdprijs verleend door een internationale jury. Deze film, die gemaakt is onder regie van Tadeusz Konwicki en Jan Laskowski, werd door de jury gekenschetst als een „film van humaniteit en poëtisch sentiment". Het voorstel tot verhoging van de schadeloosstelling van de leden van de Eerste en Tweede Kamer is, zoals te doen gebruikelijk, met een zekere reserve ontvangen door de openbare mening, zo constateert de redactie van „De Opmars" in het zojuist ver schenen juli-nummer. Zij vindt deze kritische houding echter te ver gaan en vraagt om wat meer waardering voor de praatcollegesder demo cratie. Moet er nu altijd eerst een dictatuur komen om ons de waarde der democratie te doen begrijpen, zo vraagt zij, en zij somt dan verder een aantal redenen op waarom het verantwoord is de schadeloosstellin gen te verhogen. Die redenen zijn zeker plausibel, maar „De Opmars" vergeet iets te zeggen over de op merking in een aantal dagbladen, dat deze „loonsverhoging" toch wél op een erg inopportuun ogenblik komt. Wel vindt de redactie van „De Op mars" het nodig de Nederlandse pers de les te lezen. Aan het slot van haar artikel kan men lezen: „Een deel van de Nederlandse pers heeft de democratie een dienst bewezen door een open oog te hebben voor deze vraagstukken en daarbij de moed te hebben tegen de moppermentaliteit van zijn le zers in te gaan. Daarvoor is moed nodig, want een krant wordt beter verkocht en zijn de kranten op een enkele uitzondering na, geen commerciële instellingen? naar mate men de lezer meer in het gevlij komt. Indien in Frankrijk de parlementaire democratie zo in diskrediet is geraakt, is dat niet in de laatste plaats te wijten aan de kranten, die gretiger gelezen wer den naarmate de kritiek op de eigen instellingen onbarmhartiger was. Tegen deze onbarmhartige kritiek kan niemand bezwaar heb ben, dat houdt de samenleving ge zond, als althans deze kritiek zake lijk verantwoord was. En daar ont brak het nogal eens aan". Waartegen wij met name bezwaar hebben is de generaliserende strek king van deze passage. Het zal zeker wel eens voorkomen dat een krant haar lezers naar de mond praat, het geen afkeurenswaardig is, doch de hoofdredacteur van „De Opmars", zelf oud-journalist, kon weten dat in de Nederlandse pers hoge morele maatstaven gelden en dat de redac ties uitzonderingen daargelaten ondanks het feit dat de krant een „commerciële instelling" is, onaf hankelijk en eerlijk hun mening geven. En dan willen wj toch ook nog wel de vraag stellen of de kijk van de redactie van „De Opmars" op de gang van zaken in Frankrijk niet bar eenzijdig is. Ligt de schuld voor het in diskrediet raken der democratie niet op de eerste plaats bij de veile, hun kiezers naar de ogen ziende en elkaar onbarmhartig te lijf gaande beroepspolitici? En als vervolgens ook de Franse pers haar democrati sche taak niet meer juist zag, kwam dat dan ook niet mede doordat som mige kranten in handen raakten van politici? Tenslotte willen wij de redactie van „De Opmars" er nog aan herin neren, dat een dermiddelen van on democratische groeperingen om de democratie in diskrediet te brengen bestaat in de verdachtmaking van de democratische pers. Dat dit haar op zet niet geweest is nemen wij overi gens onmiddellijk aan. Maandag is de 48-jarige Nederlandse wijnhandelaar J. de Haas uit Vught om het leven gekoimn bij een auto-ongeval in Luxemburg nabij Roost. Hij was met zijn vrouw, zijn dochter en een andere dame in zijn auto onder weg naar Ettelbrück, toen zijn wagen in een haarspeldbocht in botsing kwam met een slippende Luxemburgse auto. De heer de Haas werd ernstig gewond en is een uur na het ongeval overleden. De overige inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Bij een verkeersongeval in de omge ving van Innsbruck zijn drie Nederland se vakantiegangers ernstig gewond ge raakt. Het zijn de 44-jarige heer H. Ste- merdink, zijn 39-jarige echtgenote en zijn 15-jarig dochtertje Margaretha uit Apeldoorn. De heer Stemerdink reed met zijn gezin op een weg nabij Achenkirche, toen van de andere kant. in een onover zichtelijke bocht, een autobus naderde. De bestuurder van de autobus remde in de bocht, waar de weg daalde, wel sterk af, doch doordat het wegdek nat was bleef het remmen zonder voldoen de uitwerking. De auto van de heer Stemerdink werd van de weg gedrukt en zwaar beschadigd. Drie inzitten den werden ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis Solbad Hall worden overgebracht. De overige inzittenden van de Nederlandse auto kwamen er zonder letsel af. Er hebben zich voor het veer tiende internationale muziekconcours te Genève, dat van 20 september tot 4 oktober wordt gehouden, 342 deelne mers uit 36 landen opgegeven. Onder hen zijn zes Nederlanders. neringen op uit de bezettings tijd en knoopt daar vele de wijze opmerkingen aan vast minnaars zijn van het edel en en J. W. F. Werumeus Bu- kruid, dat tabak heet. clusie komt, dat er een dui- senoritas van Nederlandse ning blijkt al evenzeer te J. O. Ze heet ,JDe Blinde", maar ze is niet blind. Ze heeft de naam slechts te danken aan de omstandigheid, dat ze er nog geen behoefte aan had de wereld in te kijken, toen ze geringd wera. Ze is nadien klaar en helder uit haar ogen gaan zien, de duivin van de Tilburgse familie Dusée, en dat ze daarbij stoer en sterk is van lijf en leden heeft ze de laatste tijd op wel bijzonder spectaculaire wijze bewezen. Enkele weken geleden werd ze winnaar van de grote vlucht naar St. Vincent in Frank rijk, welke prestatie haar baas de somma opleverde van maar liefst 10.000 gulden mitsgaders een gloednieuwe personenauto, een dito radiotoestel en een juweel van een zegelring, allemaal prijzen, die voor de vaart van de duiven waren ingezet. .De Blinde" liet het er niet bij zitten. Ze zou opnieuw tonen van een sterk geslacht te zijn. Met trotse vleugelslag kwam ze jongstleden zaterdagmorgen als eerste terug van een vlucht naar Dax, een dorp aan de Spaanse grens. Ze had de afstand van ruim duizend kilometer afgelegd in precies twintig uur. En opnieuw kwam men bij de familie Dusée een fonkelende auto voorrijden en was er een cheque met een bedrag van duizend gulden. In kringen van duivenmelkers staat men perplex over dit formidabele succes, dat uniek wordt geacht in de geschiedenis van de duivensport. De heer en mevrouw Dusée verzorgen de duiven alsof het hun bloed eigen kinderen zijn. „De Blinde" heeft zich voor deze toegenegenheid wel bijzonder dankbaar getoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5