Eisenhower wil topoverleg laten beginnen op 12 augustus In kader van de desgewenst in Europa, maar niet in Moskou mtÊim Uit Utrecht ontsnapte gevangene met moeite in de kraag gevat Carl Jung meent dat vliegende schotels werkelijk bestaan Vrouw dood in poldersloot aangetroffen Benzine iets duurder KLAARHEID IN FRAUDE VAN BIJNA 23 MILLE BIJ SOC. VERZEKERINGSBANK r: m Luchtafweerspecialisten naar Nieuw-Guinea r J. J. VAN K00TEN KORT ANTWOORD AAN KHROESJTSJEV Volgens Tass heeft Rusland de deur niet met een klap gesloten Orval Faubus wint in Arkansas Opstand op Haïti mislukt Duitse jongen in zee verdronken De Prins van Wales en zijn vriendjes ■IR M mmmËmM De man wandelde met een vermomd gezicht door de Haagse binnenstad Een groot aantal waarnemingen is niet zuiver psychologisch te verklaren N Deense „riooltroepen" MOORD op 120 joodse vrouwen en kinderen Diefstal in huis van adv.-generaal Drie betrokkenen in arrest Ook dienstplichtigen zullen worden uitgezonden .Het weer. MÜ. L..r°zro7vSSS5; Bejaarde man door 4 jonge Arnhemmers meermalen bestolen Bij Zandvoort Hij was de zwemkunst niet meester Dodelijk ongeluk in staatsmijn Hendrik JOIEX 349.50 Aan de vooravond van haar huwelijk Proces tegen 10 Gestapo-mannen in Ulm Ook prijsverhoging van andere olieprodukten éee MORRIS 'êeforeyot/tfvp/ Gematigde temperaturen WOENSDAG 30 JULI 1958 o 82sfe JAARGANG No. 29973 President Eisenhower zal Khroesjtsjev, in een „kort ant woord" op de gisteren gepubliceerde boodschap van de Rus sische premier, voorstellen tussen 10 en 15 augustus een topconferentie in de Veiligheidsraad te houden, aldus ver nemen U.P.I. en Reuter van welingelichte zijde te Washing ton. Het persbureau Reuter weet voorts te melden, dat Eisenhower de voorgestelde topconfertenie 12 augustus zou willen houden. Hij zal Khroesjtsjev echter voorstellen de Veiligheidsraad in zijn normale samenstelling maandag bijeen te laten komen om de procedure vast te laten stellen voor de bijeenkomst waar de regeringsleiders bij aanwezig zouden zijn. De Veiligheidsraad zou ook de datum, plaats en samenstelling van zijn bijeenkomst op het hoogste niveau moeten bepalen. de man van Little Rock - Amerikanen bij affaire betrokken Een bekende 36-jarige in- en uitbreker, die enige tijd ge leden tijdens een selectie-onderzoek ontsnapte uit het huis van bewaring te Utrecht, is gisteren omstreeks het middag uur door de politie gegrepen. De arrestatie ging met veel rumoer gepaard. De bekende psycholoog dr. Carl Jung heeft in een artikel in het blad van de „Aerial phonomena research organization" de Amerikaanse luchtmacht verweten gegevens over vliegende schotels etc., „die niet alleen maar bij ge ruchte bestaan", achter te houden. In de loop der jaren heb ik talrijke gegevens over waarnemingen van vliegende schotels verzameld. In kan 'slechts zeggen dat bepaalde verschijn selen niet uitsluitend bij geruchte bestaan. Inderdaad is iets waargenomen, aldus Jung. Houtplein 20 Grote Houtstr Telefoon 12000 140 Tel. 12349 (Van een verslaggever) De mensenkennis van een afde- iingschei van ae Sociale Verzeke- ringsDank in Amsterdam en een merkwaardige iout van een aer ver- aaenten neuuen ae Amsteraamse po- uue ae mogeiijkneia geboaen om ae nauae ten ueurage van zz.ooa.ou uij ue buciaie veizekenngsoank tun- rien enkeie weken op te tossen. De ane aaaers, ae dd-jange amotenaar r'. J. van aer n., ae o»-jarige S. C. M. van 't oeiaen amotenaar dij ae Sociaie verzekenngsoank en wouena in Amsteraam-wesc, aismeae ae 26- jange mejuiirouw vv. J. van G. uit Doiurecm en werkzaam oij een grote inaustneie onaerneming m Rotter dam, zijn gisteren aangehouüen. Zij neooen een vrijwel volledige bekente nis afgelegd. Van hun buit is 14.UU0 ui geiu en verüer een scooter van liuu, kostuums, horloges en een ring van ruim nonderd gulden terug gevonden. De gehele afafire vond haar oor sprong in een ontmoeting tussen Van t S., die door de politie als de aan stichter van de fraude wordt gezien, en mej. Van G. in de forensentrein tussen Dordrecht en Rotterdam on geveer twee jaar geleden. Van 't S. was toen nog niet werkzaam bij de Sociale Verzekeringsbank. JX ORLON DAMESVESTEN 17.90 Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. in Gouverneur Orval E. 1 aubus van de Amerikaanse staat Arkansas heelt gis teren de Democratische voorverkiezin gen, de z.g. „primaries voof" gouverneurschap gewonnen en het is daardoor nagenoeg zeker, dat hij in november zal worden gekozen voor een nieuwe ambtstermijn. Faubus neelt wereldberuchtheid gekregen, toen hij vorig jaar in Little Koek de Rational Guard gebruikte om te verhinderen, dat op de middelbare school aldaar de rassenscheiding werd opgeheven. President Eisenhower is toen tussen beide gekomen; hij heeft enkele deta chementen parachutisten naar Little Koek gestuurd en de National Guard onder federaal bevel gesteld. DemocratfsciiQ^u" Y,an Faubus voor de kandidatuur, rechter Chris Finh-be"nere conservenfabrikant standers van de V°°J' menen evenwel, dat de g' y een stRcit ook dnn Ho jp^uvernour van een fctaai ook aan de federale wetten moet gehoorzamen, als die hem per" soonlijk niet aanstaan. Ward en Fink- beiner hebben h in nederlaag toege geven. ...Bij een mislukte revolte op Haïti bn tien personen om het leven geko- '"e« en „velen" gewond, aldus ver- U.P.I. in de hoofdstad Port-au- al]lrlCe' Be drie leiders van de opstand, en voormalige officieren, zijn even- niSl! gesneuveld. Het zijn Henri Per- Philippe Dominique en Alex wilden oud-president Vp Magloire, die in 1956 werd verdre- aa„ „n an* jn New Vork woont, weer inmiaa ,m i' brengen. Magloire heeft ondJrh® a ontk®nd contact te hebben onderhouden met de opstandelingen. Amerikaneifn'7d0d1nJbehoren 00k twee hoia J- es 'eden van de veilig heidsdienst van Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, zijn wegend hét o Verhouden van betrekkingen met de opstandelingen ontslagen of hebben hun Uit dl! Was van Miami Volgens Reuter en U.P.I. zal Eisen hower in zijn antwoord aan Khroesj tsjev verklaren er niet op te staan dat de bijeenkomst te New York zal worden gehouden. Eisenhower zal akkoord gaar met een vergadering in Europa, indien de Veiligheidsraad hiertoe zou ad viseren. Moskou zal de Amerikaanse president echter met beslistheid van de hand wijzen als plaats van samenkomst. De Amerikaanse president zal even eens het voorstel van Khroesjtsjev voor een bijeenkomst van de regeringslei ders van vijf landen Rusland, Ame rika, Engeland, Frankrijk en Indië van de hand wijzen, aldus meldt Reu ter verder. Eisenhower ual in zijn ant woord aan de Russische premier verkla. ren hierin een weerspiegeling te zien van de Sovjet-opvatting, dat de wereld door de grote mogendheden moet wor den beheerst. Met dit antwoord, dat waarschijnlijk vandaag nog bekend zal worden ge maakt, is Eisenhower dus or zijn eer der ingenomen standpunt blijven staan, terwijl hij voorts gevolg heeft gegeven aan Khroesjtsjevs verzoek nu maar eens een datum te noemen. Engeland zou een soortgelijk ant woord overwegen. Inmiddels heeft het Russische persbureau Tass zich gis termiddag gehaast te verklaren, dat de westelijke commentators die uit Khroesjtsjevs antwoord hebben gele zen dat de Russische premier tegen een topconferentie in de Veiligheids raad is „het bij het verkeerde eind hebben". Rusland heeft het westerse voorstel een topconferentie in de Veiligheids raad te houden aanvaard, maar Enge land en de V.S. hebben met dit voorstel de bedoeling, het vraagstuk van het Midden-Oosten te laten behandelen door VMligheidsraad in zijn normale sa- sldus Tass, dat hieraan ]is»h2rf dat beide landen in de Vei- méérïw^ „°Yer een „automatische dinlorniiif- beschikken. Men moet de verklaart de westelijke landen, die met eeré klan K^ocsjtsjev „de deur len te lezen wat de a.anbeve" mier werkelijk heeft m»c5h!?S,S 8 P£e~ sluit Tass. 1 geschreven, zo be- Premier Fanfani van Italië ,„i dag een bezoek aan Londen brengén met Macmillan van .gedachten te wis- selen, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Fanfani, die op het ogenblik in Washing ton besprekingen voert met Amerikaan se staatslieden, zal Londen op de terug weg van New York naar Rome aandoen. De Arnhemse recherche heeft vier jeugdige Arnhemmers aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan ?en serie diefstallen bij een 79-jange inwoner van Arnhem. Van de vier ver nachten, die thans ter beschikking van Justitie zijn gesteld, lokte een de rwf„nüan het buis uit, waarna de an- slag sloegen. Een keer na- 1500 weg 6811 b8drag Van rUim innppiideLwhoor heeft een van de ■aff nn» 0 toegegeven, dat hij uit een ,,en bedrag van 600.- heeft over Het wlrrt het geld is niets meer ritjes en cSzéePf.emaakt aUt°' mi hi minimi ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiimiiiiiiiiiiiimii li urn Twee en een half uur heeft de motor reddingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden de Noordzee ter hoogte van Zandvoort afgezocht in de hoop een spoor te vinden van de 17-jarige Duitse jongen K. von Feiten, die zich te ver in zee had gewaagd en door een hoge golf was meegesleurd. De jongen was de zwemkunst niet machtig. Al een paar keer was hij gewaarschuwd, maar telkens begaf hij zich te ver in de vrij ruwe zee. Een hoge golf heeft hem ver rast. Hjj verloor zijn evenwicht en werd door het water meegesleurd. Het slachtoffer is afkomstig uit Pat- tensen-Leine bij Hannover. Hij maakte deel uit van een groep van 20 kinderen, die uitgezonden door de Evangelisch- Lutherse kerk, tijdelijk zijn onderge bracht in een vakantiehuis in Bent- heim. Vandaar waren zij dinsdagmor gen met een autobus een dagje naar Zandvoort gekomen. De reddingboot Neeltje Jacoba keer de 's middags om half vier onverrich- terzake in IJmuiden terug. De loods boot Deneb, die vóór de pieren van IJmuiden kruiste, is ook nog in de richting Zandvoort gevaren, maar heeft evenmin 'n spoor van de jongen kunnen ontdekken evenals de helikopter van de Marine Luchtvaartdienst, die van het vliegveld Valkenburg was opgestegen om aan het reddingswerk deel te ne men. In een bandgalerij op de 730 meter verdieping van staatsmijn Hendrik te Brunssum is dinsdagmorgen de 27-jari- ge hulphouwer D. van de Boogert uit Schinveld onder vallend gesteente be- ctolven geraakt en vrijwel op slag ge dood. Het slachtoffer was ongehuwd. K y- Prins Charles van Engeland is zondag door zijn moeder, Koningin Elizabeth, uitgeroepen tot Prins van Wales. Hier wandelt de Prins met zijn vriendjes naar de kostschool, waar hij wordt op gevoed, terug na het bijwonen van een kerkdienst. In de loop der jaren heb ik talrijke gegevens over waarnemingen van vlie gende schotels verzameld. Ik kan slechts zeggen dat bepaalde verschijn selen niet uitsluitend bij geruchte be staan. Inderdaad is iets waargenomen, aldus Jung. Een zuiver psychologische uitleg voldoet niet omdat vele van de waarnemingen niet als natuurlijke veschijnselen vallen uit te leggen. De schotels bijvoorbeeld gedroegen zich niet in overeenstemming met de wet ten der natuurkunde. Het lijkt of zij vrijwel zonder gewicht zijn. Zij ver tonen tekenen van een soort intellect. De snelheid waarmede zij zich ver plaatsen en de zeer korte periode waarin een hoge snelheid wordt be reikt kan een normaal menselijk we zen niet overleven. Uit de construc tie der machines blijkt een weten schappelijke techniek onnoemelijk su perieur aan de onze," aldus Jung. Hij achtte het „verbazingwekkend" dat de Amerikaanse luchtmacht, on danks de gegevens die de ze moet bezitten, en de zogenaamde vrees paniek te verwekken, juist sys tematisch naar een paniek toe schijnt te werken". „De luchtmacht heeft nimmer enig materiaal gepubliceerd. Slechts enkele journalisten kunnen af en toe iets te we ten komen. Voor een niet-ingewijde is net onmogelijk zich een waarheidsge trouw beeld te vormen van hetgeen werkelpk gebeurt". werd door het blad benaderd omdat volgens het bestuur van de or ganisatie een „psychologische factor" v. i T verschijnsel der vliegende schotels. Gezien Jung's belangstelling werd hp erelid van de organisatie? Advertentie DB EEKSTB EN DE BESTB v.a. De riolen van Kopenhagen zijn tot militair gebied verklaard. Dat is niet geschied om aspirant derde mannenm de zin van de film van Carol Reed het handwerk te bemoeilijkendoch men heeft vastgesteld dat de rioleringen onder Kopenhagen goede bescherming zullen bieden tegen een vijandelijke aanval met gifgas en tegen radioactieve afvalstoffen. Daarom acht men de riolen nuttige verbindingswegen in geval van gevechten boven de grond, waarbij de bovengrondse troepen dan steun kunnen krijgen van troepen onder ae grond. Gisteren zijn vijftig man speciaal opgeleide sol daten van de burgerwacht in het riolennet van Kopenhagen ingewijd Zij vormen de eerste groep van de in totaal 2.000 burg erw achter s, die speciaal zullen worden aangewezen als riooltroepen,> en het 800 kilometer lange riolennet grondig moeten leren kennen. ii minimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in Minimin! In een poldersloot in het oostelijk ge deelte van het dorp Benthuizen is maandagmorgen het stoffelijk over schot aangetroffen van een dertigjarige vrouw uit Zoetermeer. Zij zou gisteren te Benthuizen in het huwelijk treden. Haar verloofde die, naar de toestand van zijn kleren te oordelen, bij het water is geweest, is in overspannen toestand naar een zenuwinrichting ge bracht. Hij is geestelijk onevenwich tig en heeft al eerder in de inrichting vertoefd. De officier van justitie uit Rotter dam en dr. J. Zeldenrust van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium hebben des middags in Benthuizen een onderzoek ingesteld, Waarvan de resul taten nog niet bekend zijn. In het proces tegen de leden van het „Einsatzkommando Tilsit" dat thans in de Westduitse stad Ulm wordt ge voerd heeft dr. Alfonsas Uselis, oud-bur gemeester van het Lithause plaatsje Vevirzeniai, getuigd van een moord op 120 joodse vrouwen en kinderen, in au gustus 1941. Dr. Uselis vertelde van een priester te hebben vernomen hoe deze de vrou wen en kinderen de avond voor de te rechtstelling „doopte" in een poging om hun het leven te redden. Allen werden echter „volgens plan" de vol gende ochtend vermoord. Dr. Uselis, die thans in New York een tandartsen praktijk heeft, wenste de naam van de priester niet te noemen. Het proces tegen de tien voormalige Gestapo-mannen die deel uitmaakten van het commandb werd gisteren, na een onderbreking van tien dagen, her vat. Reeds enige tijd vermoedde men, dat de man in Den Haag was. Gistermorgen zagen twee rechercheurs hem met een enigszins vermomd gezicht lopen op de Lange Beestenmarkt. Zij volgden hem in de poLtieauto en grepen hem toen hij voor een winkel op de hoek van de Zuidwal bleef staan. De man, die zeer sterk is, wist drie rechercheurs van zich af te schudden, doch deze zetten direct de achtervolging in. Al vechtend geraakte men bijna in het water van de Zuidwal. Mede dank zij de hulp van het toestromende publiek kon de man tenslotte overmeesterd worden. Hii heeft nog een gevangenis straf van bijna 7 jaar te goed. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen hebben de ben- zinemaatschappijen na overleg met' het ministerie van economische zaken be sloten om, gezien de ontwikkeling van de wereldprijzen, per 1 augustus over te gaan tot prijsverhoging voor enige aardolieprodukten. Benzine wordt 0,3 et duurder. Gas- olie wordt eveneens 0,3 cent duurder, tractorpetroleum 0,15 cent en dunne stookolie 0,25 cent, steeds per liter. Bij de advocaat-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. A. S. de Muinck Keizer, heeft een insluiper dins dagmiddag een bedrag van ongeveer 2200 gulden gestolen. Mr. A. S- de Muinck Keizer, die op de Bernard Zweerskade woont, constateerde de diefstal omstreeks vijf uur. Er waren een portefeuille en een ijzeren geldkistje met inhoud ver dwenen. In de portefeuille zaten behalve 650 guldens ook twee paspoorten. Hij deed zaken, die hem nogal ver liezen opleverden. De schulden had hij nog niet geheel afbetaald. Aan het begin van het vorig jaar kreeg V an 't S. werk bij de Sociale Verzekeringsbank in Am- sieruam. ±iij kwam op ae afdeling uit betalingen, die ondergebracht is in het geuouw van ue kaaa van ArDeid aan het khijnspoorplein. De ontmoeting met de dame in de trein had geleid tot een vriendschap en tot een regelmatige Driei- wisseung. up de afdeling aan het Rhijn- spoorpiem sioov van 't s. vriendscnap met een collega F. J. van der H. Pratend over de mogelijkheden van fraude werd het idee geooren, dat na een jaar tot uitvoering werd gebracht. De zeven ambtenaren van de afdeling uitbetalin gen hebben de beschikking over cheques uie worden toegezonden aan de post kantoren en aan de betrokkenen. Toen Van 't S. werd overgeplaatst naar een andere afdeling, die onuergebracht is in het hoofdkantoor aan de Apollolaan, viel aan Van der H. de taak toe om der tig cheques uit de kast van de chef te halen. Op de bewuste dag, 2 juli j.l., kwam Van der H. zeer vroeg op het kantoor en haalde de cheques onder uit een pak. De volgende dag meldde hij zich ziek. De cheques werden in een ge huurde schrijfmachine uitgetikt op naam van een gefingeerde mej. H. L. van Westerlaken. Zij werden geadresseerd aan een serie postkantoren in Amsterdam en verder in Leiden, Haarlem, Bloemen- daal, Aerdenhout en Heemstede. Ter legitimatie van mej. Van G., aan wie de taak was toebedeeld de cheques te innen, werd het rijbewijs van v. d. H. vervalst. De naam van Westerlaken werd als grappigheid je gekozen. Het is de naam van de directeur van het Bureau Uitgifte van Rijvaardigheidsbe. wijzen. Als nummer van het rijbewijs koos men het telefoonnummer van de Sociale Verzekeringsbank met slechts één cijfer verschil, 73313. De foto van v. d. H. werd vervangen door die van mej. van G. Tevens werd op papier van de Sociale Verzekeringsbank een brief geschreven aan de gefingeerde mej. van G., waarin haar werd mede gedeeld dat bij uitzondering haar sa laris plus vakantietoeslag, een bedrag van f 725,16 op het postkantoor bij haar vakantieadres zou worden uitbetaald. Mej. van G. beweert dat zij door Van 't S. schriftelijk op de zaak was voor bereid met de mededeling, dat een be drag van epkele tienduizenden guldens aan haar zou worden uitbetaald we gens de verkoop van enige huizen van v. 't S. Zondag 6 juli kwam zij naar Amster dam en nam haar intrek in een hotel letje in de omgeving van de Overtóom, waar Van 't S. een nevenfunctie had als.... nachtportier. Zij schreef haar eigen naam en adres in het register, maar Van 't S. verzuimde de naam op te nemen in de gebruikelijke melding aan de politie. De volgende dag nam zij een taxi en reed de eerste vijf postkantoren af om de cheques te innen. Na vijf kantoren stapte zij over in een andere taxi en zo werden de Amsterdamse postkan toren afgewerkt. De volgende dag nam zij de trein naar Leiden en werkte, eveneens met taxi's, de kantoren in deze omgeving af. Nadat het geld bin nen was werd haar 10% van de buit, zijnde 2256, uitbetaald. Van 't S. wil de haar eerst een afgerond bedrag uit betalen, maar zij stond erop dat zij ook de laatste zes guldens kreeg. De jonge dame kocht onmiddellijk een scooter van 1400 en kreeg bovendien van Van 't S. een ring van 110. Van 't S. stak zich en zijn gezin nieuw in de kleren, kocht horloges en ging aan het feesten. Inmiddels was de zaak bij de Sociale Verzekeringsbank, door het terugont vangen van de doorslagen der cheques, aan het licht gekomen. Gevraagd naar verdenkingen, noemde de afdelingschef vrijwel onmiddellijk de naam van de beide vrienden, Van 't S. en Van der H. Hun gedrag in de tijd van de fraude was nogal zonderling geweest. De ziek te van v. d. H. viel samen met afwezig heid van Van 't S., die plotseling, naar hij zei op doktersvoorschrift, met een donkere bril op kantoor was versche nen. Beiden hadden oude schulden. Toen rechercheurs een gesprek hadden met de hotelhouder uit de omgeving van de Overtoom, vertelde deze, dat Van 't S. plotseling ontslag had ge nomen- Zijn connectie met de jongedame kwam spoedig aan het licht Haar aan wezigheid in Amsterdam tijdens de fraude alsmede het ontbreken van haar naam in de melding aan de politie, ver sterkte de verdenking. Daarover aan de tand gevoeld, raakte van 't S. in ver warring en bekende spoedig het gehele gebeuren. Tussen de verklaringen van van 't S. en die van zijn collega van der H. zijn nogal enige verschillen. Zij trachten elkaar de hoofdschuld toe te schuiven. Bij van 't S. op zolder is een bedrag 6800 teruggevonden en in de kelder van v. d. H. 6300. Van der H. beweert slechts 7000 te hebben gekre gen, maar zijn collega zegt 9000. In totaal is dus 14.000 aan geld terecht De gekochte goederen zijn in beslag ge nomen. Mej. van G. is gistermiddag op het kantoor, waar zij werkt, in Rotter dam, aangehouden. Advertentie Twee Amerikanen zijn met een ballon tot een hoogte van 25 1/2 km gestegen, ten einde hun bijdrage te leveren in het onderzoek naar de stralingen in de ho gere luchtlagen. Behalve de beide man nen waren er ook nog 10.000 insekten aan boord, zoals vliegen, muskieten, bijen en vlooien. Na de geslaagde „ope ratie" werden commandant Malcolm Ross (rechts) en M. Lee Lewis (links) tegelijkertijd gefeliciteerd door de bou wer van de ballon Donald Foster (midden). (Van onze Haagse redactie) De uitzending van kleine groepen luchtafweerspecialisten van landmacht en luchtmacht naar Nederlands Nieuw- Guinea is o.m. noodzakelijk ge worden door de voortgaande levering van verschillende soorten wapens, waar onder zeer moderne, aan de Republik Indonesia en de in intensiteit toenemen de propaganda voor de zgn. bevrijding van Nederlands Nieuw-Guinea. De tech nische ontwikkeling van de bewapening heeft het verder noodzakelijk gemaakt ook de defensieve middelen, die thans in Nieuw-Guinea aanwezig zijn, aan die ontwikkeling aan te passen. Er is ech ter geen sprake van een ombuiging van het defensiebeleid met betrekking tot Nieuw-Guinea, waarvoor eerst een her nieuwd overleg met de Tweede Kamer gewenst zou zijn. De aanpassingen zijn van gering: omvang en van niet-princi- piële aard. Een en ander blijkt uit het antwoord van minister Staf op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamer leden Bakker (C.P.N.) en De Kadt (P.v.d.A.), Dat de versterkingen afkomstig zjjn van de land- en luchtmacht houdt vol gens ir. Staf verband met de geringe vredessterkte van het korps mariniers, waaraan in het algemeen de verdediging var Nieuw-Guinea is opgedragen. Ook beschikt de koninklijke marine niet over luchtafweerspecialisten. Het is wel de bedoeling dat ook dienst plichtigen worden uitgezonden. Dit kern echter voorlopig alleen geschieden op basis van vrijwilligheid, zolang de dienstplichtwet in dit opzicht niet is ge wijzigd. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind tussen west en cuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.59-20.33. Maan: 20.27-6.01. Wisselend bewolkt maar droog strand weer. Morgen ook zonnige perioden. Temperatuur 18 tot 20 °C. Tot matig afnemende wind uit z.w. richting. Vooruitzichten: Vrij gunstig droog strandweer met opklaringen. max neersi. StatloD Weei temp. afgei. gisteren 24 uur Helsinki zwaar bew. 22 0 btocKJautrr regen 18 2 Oslo zwaar bew. 18 13 Londen half bew. 21 1 Amsteraan zwaar bew. 20 0.2 Brussej regen 20 0.3 Luxembu zwaar bew. 21 0 Part!» zwaar bew. 23 0 Nice geheel bew. 25 0 BerHJD zwaar bew. 25 4 Prank fun zwaar bew. 35 0 München regen i 27 4 Zürich half bew. 24 15 Genève licht bew. 27 3 Lx»carno onbewolkt 29 0 Wenen licht bew. 32 2 innsbruct- regen 29 10 Wome onbewolkt 33 0 Madrid onbewolkt 38 0 Mallorca onbewolkt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1