Minister Algera stelt de veerboot Prinses Beatrix in dienst Inwoners van Bres kens zijn verre van enthousiast Aandrang om de boterprijzen verder te verlagen De Gaulle's ontwerpgrondwet geeft president meer macht Federatie met gebieden overzee; poging ook om een gemenebest op te bouwen "V Nederland werft opstandelingen aan Steiger van 14 m. hoog gekanteld Nieuw middel tegen polio Oprichting van Europees Krediet fonds verwacht „Kaasoorlog" in nieuw stadium? Raadgevende commissie aan de slag Slechts met absolute meerderheid aanvaarde motie van afkeuring kan kabinet naar huis sturen KRUISWOORDRAADSEL De Docbtcr vm de VLAGGEN HALFSTOK; NIEMAND JUICHT Schilder gedood in Slotermeer Auto over de kop MINISTERRAAD Q.E.E.S. Min. Luns „opeten Verdacht van diefstal van documenten WOENSDAG 30 JULI 1958 PAGINA (Van onze correspondent) De minister van verkeer en waterstaat mr. J. Algera toonde zich dins dagmiddag verheugd over de indienststelling van de nieuwe veerboot Prinses Beatrix op de dienst tussen Vlissingen en Breskens, over de opening van de beide nieuwe fuiken en over de ingebruikneming van de nieuwe veerweg bij Breskens. Hij was vermoedelijk wel de meest verheugde man in de wijde omtrek. Minder enthousiast waren tenminste de woorden van de commis saris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en van de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout. De commissaris besloot zijn redevoering met uiting te geven aan de hoop, dat de impasse waarin men thans is geraakt, op voor eenieder bevredigende wijze zal kunnen wor den opgelost en de burgemeester zei letterlijk, dat „Breskens rouwt". Ver moedelijk zal in Nederland nimmer een zó dure installatie zijn geopend met gevoelens die zó „gemengd" waren. Antara beweert: Voor de verdediging van Nieuw-Guinea Zaandamse koopman verongelukt Voor 1200 gulden aan horloges gestolen Eerste Kamer Verzoek van communist Seegers afgewezen Geen interpellatie over het Midden-Oosten Servicebedrijf opgelicht voor ƒ4000 ÉWPiS» Denen zouden afspraken niet nakomen Scheepsjongen verdronken Fransman door Haagse politie gearresteerd 15 maanden wegens poging tot doodslag NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL 33 Als de onbekende Hraps hond op zich toe ziet stormen, legt hij met een bliksemsnel gebaar een pijl op de zware boog, die hij in de hand heeft en roept de oude toe: „Houd die hond bij U, als ge niet wilt dat ik hem neerschiet!" Er zit voor oude Hrap niets anders op dan te gehoor zamen en kalm komt de vreemdeling nu te voorschijn. „Wat ben jij er voor eentje?" mompelt Hrap, terwijl hij aandachtig 's mans zware bewapening in zich opneemt: een goedgevulde pijlenkoker op de rug, de zware boog in de linker, een korte werpspies in de rechterhand en een lange dolk op de heup. „Wat is hier gebeurd?" zegt de vreemde zonder op Hraps vraag in te gaan. Hij heeft een diepe welluidende stem en beweegt zich met de gratie en de soepelheid van een boskat. Een kruik van zijn gordel losmakend, knielt hij bij de bewusteloze Erwin neer en sprenkelt water in diens gezicht. „Tja, van zijn paard gevallen, denk ik zo", geeft oude Hrap ten antwoord. „We kunnen hem hier niet laten liggen, da's dat. Maar ik„Van zijn paard gevallen herhaalt de onbekende, terwijl hij overeind veert. „Vergis U niet. Hier is misdrijf in het spel." „M-m-misdrijf Hrap plukt ongelovig zijn stoppelkin, maar de ander vervolgt ernstig: „Hij lag voorover toen ge hem vond. Iemand die van zijn paard valt ligt meestal op de rug. Zijn kle ren aan de voorzijde zijn besmeurd, de binnenkant van zijn handen vuil. Hij heeft zich dus voortgesleept. De resten van fijngedrukt gras kleven aan zijn gordel, hier is de grond hard en zanderig. Hij is dus uit het bos gekomen. Aan de achterzijde van zijn hoofd heeft hij een buil zo groot als een hoen derei, bovendien een wonde aan de slaap. Iemand heeft hem met een hard voorwerp tweemaal geraakt." „Hm", gromt Hrap weinig overtuigd, „hij kan wel met zijn hoofd op een tak of steen terechtgekomen zijn." „Gezien de plaats van de wonden, had hij dan zijn nek moeten breken", antwoordt de onbekende zakelijk. „Neen, hij is van achter aangevallen. Sluipmoord! Kent gij deze man? Hrap schudt het hoofd, maar voor hij antwoord kan geven begint Erwin zachtjes te kreunen en met zijn armen te slaan. „Ar- narArnarkomt het nauw hoorbaar over zijn lippen. Als door een adder gebeten, wijkt de onbekende achteruit en Hrap schrikt, als hij de uitdrukking van zijn gezicht ziet. 's Mans gelaat is asgrauw geworden, maar in zijn ogen gloeit het vuur van de haat. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIII De correspondent in Nederland van „Antara" heeft gisteren volgens Reuter melding gemaakt van hardnekkige ge ruchten volgens welke Nederland bezig is, Indonesische opstandelingen aan te werven voor dienstneming bij de strijd krachten in Nederlands-Nieuw-Guinea. Volgens deze correspondent zouden de opstandelingen in Nederland wonende aanhangers zijn van de republiek der Zuid-Molukken. Ook zouden Neder landse ourgerlijke ambtenaren en werkkrachten voor het Rode Kruis worden ingeschreven voor een werk kring in Nieuw-Guinea Volgens be richten in de Nederlandse pers zou de regering het vormen van een Papoea- bataljon uit de autochtone bevolking van Nieuw-Guinea overwegen. Ten slotte zouden aldus bedoelde corres pondent, eenheden van het Nederlandse leger en het vliegkampschip Karei Doorman naar Nieuw-Guinea worden gedirigeerd. De 41-jarige schilder A. A. M. Jagers uit Utrecht is dinsdag om half twee aan de Lod. van Deysselstraat in Amsterdam (Slotermeer) om het leven gekomen, toen een steiger, waar hij op aan het werk was, kantelde. Het ongeluk geschiedde voor het per ceel nummer acht. De schilder stond op een veertien meter hoge, verrijdbare steiger. Voor het verplaatsen van de steiger maakte hij boven de verbinding met een balcon los. Op hetzelfde mo ment kreeg de forse wind vat op de hoge stellage, die aan het rijden ging. A. J. probeerde nog naar beneden te komen, maar de steiger raakte een boom en kantelde. De schilder werd zwaar aan het hoofd gewond en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagast- huis gebracht. Prof. McKelvey van de medische fa culteit van de universiteit van Minne sota heeft dinsdag te Sydney gezegd, dat er in de Verenigde Staten een nieuw middel tegen kinderverlamming is bereid, dat via de mond kan worden ingenomen en bijna totale immuniteit belooft."Volgens prof. McKelvey is dit middel veel beter dan dat van Salk. Over twee of drie jaar zou het vaccin van Salk geheel zijn vervangen, aldus Reuter. De nieuwe entstof is ontwikkeld door dr. Cox, die verbonden is aan een Amerikaanse farmaceutische fabriek. Er zullen in de winter met het nieuwe middel op grootscheepse schaal proe ven worden genomen in Mexico en Columbia. Een belangrijk voordeel van het nieuwe geneesmiddel xs, dat het niet alleen verhindert dat iemand de ziekte krijgt, maar ook voorkomt dat hij de ziekte bij zich draagt en verspreidt, al dus prof. McKelvey. Dinsdag omstreeks half tien is op de weg van Zaandam naar Purmerend in de Wijde-Wormer de 53-jarige Zaan damse koopman C. op den Velde met zijn auto verongelukt. Volgens een oog getuige reed hij met een enorme snel heid een andere auto voorbij, toen uit tegenovergestelde richting een tegen ligger aankwam. De Zaandammer poogde nog te rem men, maar door de hoge snelheid slipte zijn wagen. De auto botste tegen een paaltje, sloeg tegen een boom en werd daarna in de naast de weg liggende sloot geslingerd, waar hij omgekeerd bleef liggen. Toen ijlings toegeschoten omstanders de plaats van het ongeval bereikten, bleek de heer Op den Velde reeds te zijn overleden. Men vermoedt, dat hij door de klap bewusteloos is ge raakt en in de modderige sloot is gestikt Bij de politie te Rotterdam is gisteren aangifte gedaan van diefstal van horloges bij de n.v. V. en D. aan de Pleinweg te Rotterdam. Onbekenden hebben tij dens het weekeinde een bezoek aan het warenhuis gebracht en 22 heren- en 16 damesarmbandhorloges ter waarde van J 1.200,- ontvreemd. Er werd de hele middag maar één luide vreugde-uiting waargenomen en dat was dan nog een min of meer officiële: de sirene van de Prinses Bea trix zelf, toen deze boot, met de mi nister aan het stuurwiel, het lint door voer, dat de nieuwe Breskense veerha ven afsloot. Niemand riep hoera, toen de minister enkele minuten later het lint doorknipte om de vier banen brede havenweg voor het verkeer open te stellen; alles ging even stram en of ficieel. Toch waren vele honderden ge tuige van het gebeuren, maar de Bres- sianen waren verre van enthousiast. Om drie uur was de Prinses Beatrix uit Vlissingen vertrokken. Door mid del van de scheepshoorn gaf jhr. De Casembroot het sein tot vertrek. Even voor de nieuwe veerhaven aan de ande re zijde nam de minister voor enkele ogenblikken het stuurwiel in handen om het ceremonieel van het doorvaren van het lint te verrichten. In Breskens ver welkomde een vrij grote, doch volko men stilzwijgende menigte de Prinses Beatrix. Daar was het wederom de beurt aan de commissaris der koningin om een officiële handeling te verrichten, die ditmaal bestond uit het overhalen van de handel, waarmee de grote kan- teldeur werd geopend. Wandelend begaf men zich naar de toegang tot de nieuwe weg. Uit de rijen van belangstellenden klonken hier en daar opmerkingen, die zeker niet dien den tot verhoging van de feestvreug de. Mej. Lida Heegstra overhandigde de bewindsman de schaar, waarmee hjj het traditionele lint doorknipte. Per auto maakten gastheren en ge nodigden een rit over de nieuwe veer- havenweg. Breskens zelf werd niet be zocht, zodat men niet de halfstok han gende vlaggen kon zien. Na het ver trek uit Breskens werd nog een vaart gemaakt langs de Walcherse kust tot na bij Westkapelle en tijdens deze tocht werd het woord gevoerd door minister Algera, jhr. mr. de Casembroot en burgemeester Eekhout. 1 augustus zal de Prinses Beatrix de diensten mede gaan onderhouden en daardoor ontstaat een belangrijke ver betering in de verbindingen, maar, zo zei de commissaris, de vreugde wordt getemperd, omdat op dezelfde dag de tariefsverhogingen zullen worden in gevoerd, die nodig zijn om de tweede boot te krijgen. Dit feit en de strijd en de moeilijke positie van de provinciale overheid verminderen de vreugde. Hoewel niet officieel uitgenodigd, be vond zich aan boord van de Prinses Beatrix ook een lid van het comité Ac tie voor Vrije Veren, de heer F. Kolijn. Hij had de minister graag in het open baar een Vrije Veren-tegel willen aan bieden, maar dit kón de bewindsman om voor de hand liggende redenen niet goedkeuren. De voorzitters van de verschillende fracties in de Eerste Kamer hebben vanmiddag een voor een een verzoek van de communist Seegers, om een In terpellatie te mogen houden over de ge- beutenissen in het Midden-Oosten, af gewezen. De minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, die de communist inlichtingen zou hebben moeten geven, was niet aan- wezig. Bovendien achtte men deze inter pellatie voor de communisten slechts een rede om propaganda te maken. Mr. In het Veldt (P.v.d.A.) zei dat hij niet kon inzien dat het buitenlandse beleid zou kunnen worden beïnvloed door een interpellatie van de Eerste Kamer op dit ogenblik. Mr. Van Riel (V.V.D.) had vooral geen behoefte aan een gedachtenwis- seling waarvoor de basis zou worden gelegd door de communisten. De politie heeft een 34-jarige be drijfsleider aangehouden, werkzaam in een service-bedrijf in Den Haag. De man zou vervalste loonstaten hebben inge diend en het bedrijf zo benadeeld heb ben voor 4000. Hij zou dit gedaan heb ben in samenwerking met een 27-jarige controleur, die eveneens is gearresteerd. Minister Algera nam tijdens het doorvaren van het lint in de veerhaven van Breskens het stuur van de veerboot zelf in handen geassisteerd door stuurman De Vries. it Tijdens de tweede dag van de mi nistersconferentie van de Organisatie Voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) is gesproken over de situatie op de botermarkt in Euro pa, over de financiële moeilijkheden van Turkpe alsmede over de invloed van de Amerikaanse recessie op de Europese economie. Over het vrij- handelsgebied is mogelijk wel in de wandelgangen doch niet tijdens de conferentie gesproken. Deskundigen hebben zich nog bezig gehouden met de maatregelen die genomen zouden moeten worden wanneer de olie stroom uit het Midden-Oosten zou stagneren. Men schijnt wat dit be treft te zjjn overeengekomen het ap paraat dat de olievoorziening ten tij de van het Suez-conflict verzorgde, indien nodig, weer in het leven te roepen. Ten aanzien van de Europese boter markt werd er door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken de heer Luns de nadruk op gelegd dat de botermarkt zou worden ontwricht, in dien de boteroverschotten nog verder zouden toenemen. De enige mogelijk heid, aldus minister Luns, is „het over schot op te eten". En de enige manier om dit te bereiken is een verdere ver laging van de prijzen. De ministerraad heeft een aanbeveling goedgekeurd waarin er bij de regeringen op wordt aangedrongen een groter verbruik van melk en zuivelprodukten te bevorderen door middel van propaganda en gratis of goedkope distributie. Tevens moet getracht worden het boterverbruik te vergroten in het bijzonder door verla ging van de kleinhandelprqs. Wat de exportlanden betreft zouden de regeringen volgens de aanbeve ling zoveel mogelijk de levering van gesubsidieerde boter op de internatio nale markt moeten beperken door het nemen van maatregelen tot afzet op hun binnenlandse markten van het ge hele overschot. Bij de regeringen van de invoerlanden wordt er op aange drongen af te zien van het nemen van verdere beperkingen, terwijl te vens wordt aanbevolen de reeds inge voerde beperkingen te verzachten. Tijdens de vergadering is een reso lutie aangenomen waarin er op wordt aangedrongen dat de regeringen van de aangesloten landen weer een poli tiek gaan voeren die gericht is op een aanzienlijke economische groei. Wat betreft de hulp aan Turkije wordt vernomen dat dit land een EBÜ- rallonge van 100 miljoen dollar zal krijgen, wat overeenkomt met een net tokrediet van 25 miljoen dollar. Tur- Volgens de Siiddeutsche Zeitung zal de „kaasoorlog" op de Westduitse markt na een korte wapenstilstand waarschijn lijk een nieuwe fase ingaan. De Deense kaasproducenten willen zich namelijk niet aan hun prqstoezeggingen houden. De regeringen van West-Duitsland, De nemarken en Nederland zijn, zoals bekend is, onlangs overeengekomen, dat Nederland zijn kaasuitvoer naar West- Duitsland duurder zal maken door een speciale heffing, die voor de Duitse af nemers ongeveer 30 pfennig per kg be draagt. Deze maatregel is op 21 jnll j.l. in werking getreden. Daar een dergelijke speciale heffing, die ook door Denemarken was toege zegd, in het kader van de Deense zuivel industrie niet mogelijk bleek te zijn, zou den de Denen andere maatregelen tref fen om hun prijzen in overeenstemming te brengen met de Nederlandse prijzen. Aan Denemarken was toegestaan zijn oude leveringscontracten af te wikkelen tegen de oude prijzen. Van Nederlandse zijde zou evenwel geconstateerd zijn, dat de Denen ook nieuwe contracten met hun Duitse afnemers tegen de oude prij zen sluiten. De Nederlandse regering zou daarom overwegen de speciale heffing weer af te schaffen en toe te staan, dat kaas tegen lagere prijzen naar West- Duitsland wordt geleverd. Nederland zou hierbij uitgaan van het standpunt, dat een door drie partijen gesloten over eenkomst als vervallen moet worden be schouwd, indien zich slechts twee par tijen aan de afspraken houden. De Duitse importeurs van Nederlandse kaas, die op de hoogte zouden zijn van het voornemen der Nederlandse regering de heffing weer af te schaffen, wachten op het ogenblik met importeren, aldus schrijft de Siiddeutsche Zeitung. Naar aanleiding hiervan verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde te 's-Gra- venhage, dat geruchten over Deense kaasaanbiedingen tegen lagere prijzen ook de Nederlandse regering ter ore zijn gekomen, die hierover contact heeft op genomen met de Duitse regering. Daar echter concrete gegevens omtrent de nieuwe prijzen van de Deense kaascon- traeten met Westduitse afnemers niet beschikbaar zijn, is er voor de Neder landse regering ook geen aanleiding af schaffing van de exportheffing te over wegen. Men merkte op, dat de export heffing deel uitmaakt van een regeling die voorlopig tot 30 september a s. geldt. Begin september zullen de partijen bij eenkomen om te bezien, hoe de regeling werkt. kije zal aldus waarschijnlijk van 1 augustus af een kwart van elk maan delijks nadelig saldo in de E.B.U. kun nen afwikkelen totdat het netto-totale bedrag van 25 miljoen dollar zal zijn uitgeput. Verder ligt het in de bedoe ling over te gaan tot een consolidatie van de Turkse schulden tegenover de E.B.U.-landen, welke ruim 50 miljoen dollar belopen zouden. Van Amerikaan se zijde zal naar verluidt aan Turkije bovendien een krediet van 100 miljoen dollar, gedeeltelijk in contanten, wor den verstrekt. Ook is er sprake van een bijzonder krediet van Engeland van 50 miljoen dollar. In financiële kringen in Londen gelooft men, dat een van de resultaten van de besprekingen, die te Parijs zijn ge voerd, de oprichting zou kunnen zijn van een Europees Kredietfonds. Op een dergelijk fonds zou een beroep kunnen worden gedaan voor het verstrekken van handelskredieten op korte termijn aan de Europese landen, die als ge volg van een recessie gevaar lopen hun invoer te moeten beperken. De Euro pese crediteurlanden en in het bijzon der West-Duitsland zouden wellicht het meeste tot dit fonds moeten bijdragen. Om werkelijk nuttig te zijn, zou het fonds zo spoedig mogelijk in het leven moeten worden geroepen. Gisteren is in de tweede petroleum haven te Rotterddam het stoffelijk over schot opgehaald van de 14-jarige scheepsjongen Pieter Plieger. uit dé Schinkelstraat te Brunssum. De jongen was opvarende van het binnentankschm „Sallandia". Gistermiddag omstreeks half een werd hij vermist. Daar de jongen kon zwemmen dacht men niet direct het ergste en ging men a ereerst alle adressen af, waar de jongen zou kun nen zitten, echter zonder succes. Van morgen is de rivierpolitie in de tweede petroleumhaven, waar het schip ligt, gaan dreggen met bovenvermeld gevolg. De Franse premier, De Gaulle, heeft gisteren het ontwerp voor een nieuwe grondwet voorgelegd aan een speciale raadgevende commissie. De commissie zél er haar oordeel over kenbaar ma ken voordat het Franse volk zich op 29 september of 5 oktober over de ontwerp grondwet voor de komende 5de republiek zal kunnen uitspreken. De voornaamste punten van het voorstel van De Gaulle zijn dat de president meer bevoegdhe den krijgt in tijden van een nationale noodtoestand krijgt de president een bij na absolute macht de zittingen van het parlement worden bekort en dat een Franse regering in het vervolg alleen door een met absolute meerderheid van stemmen aanvaarde motie van afkeu ring naar huis kan worden gestuurd. De Gaulle's ontwerpgrondwet voorziet voorts in een federatie van staten waar toe het Franse moederland en de over zeese gebieden op voet van gelijkheid met de autonoom geregeerde leden kun nen toetreden. Voor deze federatie be staat de mogelijkheid met andere onaf hankelijke staten samen te gaan in een gemenebest van vrije volkeren. Dit ar tikel laat de deur open voor een even tueel samengaan van Frankrijk met Marokko en Tunesië. Ook krijgt de re gering het recht te bepalen onder welk kiesstelsel in november a.s. de twee huizen van het parlement zullen worden gekozen. Er bestaat weinig twijfel over, dat de meerderheid van het volk het ont werp zal aanvaarden, aldus meldt Reu ter. Het regeringsvoorstel geeft de pre sident het recht het parlement te ont binden, na overleg met de premier en de voorzitters van de twee kamers te hebben gepleegd. De president wijst de premier aan en benoemt de ministers op voordracht van de eer ste minister. Tot dusver benoemde de president alleen een kabinetsforma teur na volledig overleg met de par tijleiders. De president kan noodmaatregelen ne men ter verzekering van de onafhanke lijkheid van het land en de onschend- (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie stelt in samen- iverhing met de Interpol een onderzoek in naar de activiteiten van een 33-jarige Fransman, die een ongewenste belang stelling aan de dag legt voor belang rijke documenten uit archieven. De Fransman wordt, ervan verdacht het vorig jaar uit het Nederlandsch Historisch Economisch Archief te Den Haag waardevolle papieren te hebben gestolen. Verdachte, die een zeer be schaafde indruk maakt, wis bij een be zoek aan genoemd archief het vertrou wen te verwerven van het daar werk zame personeel. Kortgeleden kwam hij terug en bood tot grote verrassing van het personeel enige stukken te koop aan. die men sedert enige tijd uit de verzameling miste. Men waarschuwde de politie, die de Fransman in arrest heeft ge steld. Men vermoedt, dat hij ook in an dere landen in historische verzamelingen stukken heeft ontvreemd. De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdag een 34-jarige vrouw uit de Maasstad veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar en 3 maanden met aftrek. Zij had op 13 maart j.l. haar man, met wie zij nu in scheiding is, van het leven willen beroven. Eerst had zij hem gedreigd met een brood mes en vervolgens had ze een muizen- verdelgingsmiddel in de thee gedaan. De eis was twee jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Verenigde Staten President Eisen hower heeft een wetsvoorstel getekend, dat voorziet in de oprichting van een door burgers geleid bureau, belast met het niet-militaire onderzoek van de ruimte. De president zal via een admi nistrateur rechtstreeks toezicht op ne bureau hebben. Een uit acht leden De- staand adviescollege zal hem ter ij staan. baarheid van zijn grondgebied en in ge val de nakoming van zijn internationale verplichtingen onmiddellijk en ernstig wordi: bedreigd. De bevoegdheden van de president in noodgevallen zijn veel uitgebreider dan onder de huidige con stitutie. Ook de presidentverkiezing wordt aanzienlijk gewijzigd. Thans wordt hij aangewezen door de leden van de twee kamers van de volksvertegenwoordiging. Volgens het ontwerp voor de nieuwe grondwet krijgen behalve de parlements leden ook de leden van de departemen tale raden, de leden van de assemblées van de overzeese gebieden en afgevaar digden van de gemeenteraden een stem in het kapittel. In de toekomst kan de president niet alleen verdragen bekrachtigen, maar ook over de totstandkoming er van onderhandelen. Deze bepaling is volkomen nieuw voor Frankrijk. Ook kan de president zekere wetsvoorstellen rechtstreeks aan het volk voorleggen als de regering of de gezamenlijke huizen van het parlement hem hierom vragen. Als de president niet in staat is, zijn taak uit te voeren, wordt hij vervangen door de voorzitter van de raad van de re publiek (de Senaat). Thans zou in een dergelijk geval de voorzitter van de Na tionale Vergadering moeten optreden. De regering blijft verantwoordelijk aan de Nationale Vergadering. Het parlement zal voortaan slechts hoogstens vijf en een halve maand per jaar in plaats van minstens zeven maanden zoals thans, bijeen zijn. De functionarissen, met inbegrip van de voorzitter van de Nationale Vergadering, zullen voor de gehele zittingstijd worden gekozen en niet jaarlijks zoals nu. Het parlement stemt alleen over essentiële en funda mentele wetsontwerpen, waaronder voorstellen betreffende de begroting, de burgerlijke vrijheden, het wetboek van strafrecht, de status van de leden van de rechterlijke macht en de algemene beginselen van onderwijs.en sociale ze kerheid. Om de parlementaire procedure te be korten wordt het aantal commissies dat wetsvoorstellen behandelt voordat zij in openbaar debat komen, van 21 tot 6 verminderd. Door de regering ingedien de voorstellen genieten voorrang. Wordt een parlementslid in het kabinet opge nomen, dan moet hij zijn zetel voor de duur van de zittingsperiode opgeven. De regering kan alleen naar huis wor den gestuurd door een motie van af keuring, aanvaard door de Nationale Vergadering. Alle afgevaardigden aie vóór een dergelijke motie stemmen wo- den geacht tegen de regering te s men. De overige leden, onSh),, ont_ zijn die zich van stemmmg h voor_ houden, worden be^°"^ afkeuring stemmers Een motie van aiKeunng woStalleen als aangenomen beschouwd Tis minstens de helft van het aantal af- gevSrdfgden Plus één heeft voorge stemd. Na 17 augustus zal de regering de de finitieve tekst van het ontwerp opstel len. Begin september zal zij beginnen met een campagne om de bevolking voor haar voorstellen te winnen. Het parlement, waarvan het merendeel van de leden kritisch tegenover De Gaulle staat, zal tijdens deze campagne niet bqeen zijn. Zoals bekend is zijn de volks vertegenwoordigers bij het aan de macht komen van De Gaulle tot de ko mende gewone zitting, die op 7 oktober moet beginnen, naar huis gestuurd. Ar tikel 76 van de ontwerp-grondwet be paalt, dat voor de aanvaarding van het ontwerp „de gewone zitting van het par lement wordt geschorst" en dat alleen de regering het recht heeft om in de pe riode vóór de bijeenkomst van het nieu we parlement de volksvertegenwoordi ging bijeen te roepen. Bij het indienen van het ontwerp bij de raadgevende^ commissie verklaarde De Gaulle dat niemand zou kunnen ont kennen, dat de gebeurtenissen van de 13e mei toen het comité voor openbaar welzijn in Algiers de macht aan zich trok grotendeels te wijten waren aan de zwakheid van de oude constitutie. Hij achtte het dringend noodzakelijk, instel lingen in het leven te roepen, welke een terugkeer naar de normale toestand mo gelijk zullen maken en die de grondbe ginselen van de democratie zullen doen eerbiedigen. Hij sprak de hoop uit dat de geschiedenis zal uitwijzen dat de nieu we ontwerp-grondwet datgene is wat het land nodig heeft. Advertentie HET WAKEND OOG VAN ESSO DULDT IN UW MOTOR Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering Horizontaal: 2. als volgt (afk), 4. eerwaarde heer <Lat.1ft' "oeJe, 9 richting, 12. soort zweep, 16. werk- schuw 17. nakomelingschap 18. S00rt kwastie 24. metaal, 26. bosgod, 29. maanstand (afk.), 30. meterton (afk.). Verticaal: 1. spil, l. Wmtervoertuig, 3. omroepvereniging, 4, schoorsteenzwart, 5. lidwoord, 6. briefaanhef, 6. duur van eb en vloed, 10. godsdienst (afk.), 11. bez. voornaamw., 12. hoender, 13. rivier m Nederland, 14. drank, 15. zangnoot, 19. reus, 20. natuurkundeterm (afk.), 21. plaats in Noordholland, 22. grond toon, 23. Frans lidwoord, 24. zangnoot, 25. reeds, 27. bekende motorraces (afk.), 28. ambtshalve (Lat. afk.). Oplossing 30 juli Horizontaal: 1. confetti - pa(sf)oto, 2. hoera - India, 3. ARKA - H.K. - egg, 4. ML - N.M.A. - Arno, 5. park - Aziaat, 6. Amerika - NL, 7. lijnslager, 8. naakt - idem, 9. ent - ergeren, 10. tiara - menu, 11. deernis - N.T. Vertikaal: 1. champagne, 2 oorlam - ante, 3. nek - relatie, 4. Frankrijk - ar, 5. e.a. - intern, 6. haaks - RAI, 7. tik - zalig, 8. in - ai - adem, 9. derangeren, 10. signalement, 11. fagot - nu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2