Kleinkunst-concours op Prinsenhof begonnen aiHBCTI) BAS Verschuivingen in de vissersvloot LAATSTE NIEUWS Amateurs zetten 7, 8 en 9 augustus beste beentje voor a- ESTJ- Speeltuinverenigingen brengen feestelijk vakantieprogramma Arena'9 liet verstek gaan BREDERODE-TENNISTOERNOOI Twentsche Bank in Zandvoort verbouwd Animo voor nieuwbouw neemt af DE HAARLEMSE BEURS IN HET KRELAGEHUIS WOENSDAG 30 JULI 1958 PAGINA 3 Films: Diversen Films Burgerlijke Stand Haarlem Modeshows RENAULT FRÉGATE GARAGE DEN HOUT Neomist in kathedrale parochie te Haarlem Eindexamen St.-Lucia- U.L.O. Haarlem J. Vrugt 40 jaar bij het P.E.N. Katholieke speeltuinen VAKANTIESPELEN Donderdag feestdag in Openluchttheater te Bloemendaal Verrassend resultaat bij dubbelspel S r ndr^s en J- Perry 7"5 en P. Barend P8-6H|nIn6g-a2.Sl- P" TitiherU en GrO0t 6-0 en 9"7' meL Belangrijk voor het toeristencentrum Gabaret in de open lucht in Zandvoort Op 5 augustus op het Raadhuisplein HEEMSTEDE Examens St.-Henricus- U.L.O. Onfatsoenlijke telefonist 22 ct. Vrijdag passagiers schepen in IJmuiden Sanering Gevecht met de politie Drie Haagse kooplieden veroordeeld In Italië Nederlandse jongen op een klimtocht verongelukt Zijn neef licht gewond Beurs van New York Wielersuccessen van Haarlemse renners Grieks fregat naar Amsterdam De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Examens De beste amateurs uit Amsterdam, Den Haag, Hilversum en Haarlem zul len donderdag 7, vrijdag 8, en zater dag 9 augustus op het Prinsenhof in Haarlem optreden tijdens het amateur- kleinkunstconcours, dat door de stich ting Haarlems Bloei georganiseerd wordt in samenwerking met de stich ting „d'Oprechte Amateur". Het con cours, dat vorig jaar voor het eerst ge houden werd, is een succes geworden en ook ditmaal zal het een spectaculair karakter hebben. Donderdag 7 augustus, de eerste avond, komen Amsterdam en Hilver sum tegen elkaar uit, vrijdag 8 augus tus nullen Den Haag en Haarlem-Ken- nemerland hun beste beentje voor zet ten. Zaterdag 9 augustus zullen de door de jury hoogst geklasseerde deelne mers de kleinkunst ten top voeren. De jury zal op de tweede avond vaststel len, welke stad de ere-palm heeft ver worven. Het programma vermeldt de drie avonden telkens veertien nummers. Uit Amsterdam komen negentien ama teurs, uit Hilversum veertien, uit Den Haag tweeëntwintig, uit Haarlem-Ken- nemerland tweeëntwintig. Men zal een Zuid-Amerikaans orkest kunnen besluisteren, operette en opera zang, Franse chansons, liedjes bij de guitaar etc. Verder brengen de ama teurs onder meer voordrachtskunst, mo- CINEMA-PALACE: Lopen of liften, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Vakantie Jeugdprogram ma Tom en Jerry Festival; 10.30 uur. FRANS HALS: Liebe, Jazz und Übermut, alle leeft.; 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Und Abends in die Scala, a. 1. (tweede week), 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: Paris Holiday, alle leeft, (tweede week); 2, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Trouwe kameraden, a1.; 10.30 uur. MINERVA: Lassy's grote avontuur, a. 1.; 2.30 uur. La Strada, volw.; 8.15 uur. REMBRANDT: Scampolo, 14 j.; 2, 4.15, V, 9.15 uur. Iedere ochtend: Montagnes Jeugdvariété; 10.30 uur. ROXY: De koning der raketmannen, 14 J.; 7, 9.15 uur. Watt en Halfwatt op avontuur, a. 1.; 2.30 uur. STUDIO: My man Godfrey, a. 1.; 2.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Vakantieprogramma, a. 1. 10.30 uur. Donderdag 31 juli Grote Kerk, Haarlem, 15 uur: Orgelbe- SPGrotè Kerk, Haarlem, 20 uur: Beiaard- bespeling door Arie Peters, stedsbeiaard Raadhuisplein, Zandvoort: Optreden van de Tirolerkapel „De Alpenjagers Openluchttheater, Bloemendaal, 13 uur: Hoe Jan Klaassen de kous op zijn kop iireeg", toneelvoorstelling door Arena, uit gaande van de Haarlemse katholieke Ver eniging voor het Gezin. LUX: Droomeiland, a. 1. 2.30, 7, 9.15 uur. LiDO: Jantjes tegen wil en dank, a. 1. 2.30, 7, 9.15 uur. CASINO: Sissi, keizerin en moeder, a. 1. 2.30, 7, 9.15 uur. TRIANON: The bridge on the river Kwal. 14 jaar. 2 en 8 uur. REX: Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbescherming, a. 1. 2.30, 7.15, 9.15 uur. BLOEMENDAAL Donderdag 31 juli Kinderbloemencorso: Route: Kaasmarkt- Pelikaanstraat - Haarlemmerstraat - Kort Rapenburg - Breestraat - Gangetje - Bo termarkt - Stadhuisplein. 8 uur. BEVALLEN van een zoon: M. E. J. Aan Velsen-van de Ven; J. C. Schut- rmadof"Br°eken; A. P. M. de Groot- ,,U,v. «nv H- C. J. van der Meer-Cla- a i'ronl L- c- van Keeken-Mulder; Zilt Vonk' J" J' A' °nck"van r BEo™ïrtLRN,van een dochter: E. M. Lange veld-Beck; T. Piers.Van Djjk; E. A. M- Groot-Molenaar; H. M. C. Kors- Heiine; E. Luberti-Gongriin OVERLEDEN; A. de§ Zi-Hooggreef g7 j„ van Nesstraat; M. c. Re«7kersl Kaijen, 80 J„ Helene Swarthstraat; A. C. Koster-Verhoef, 80 3 Korte Spaarne; F Cramer, 13 Maxwellstraat; J. dtanel 70 1-, Dijkstraat; H. W. Plaat- ze? van den Huil, 84 j., Marsstraat. ONDERTROUWD: N P. Knape en C. H. Slingerland en L. J. T. c'teen- GEHUWD: D. Neeven en J. =>teen kist; G. Verwoerdt en A. Portegles. derne magie, klassiek pianospel, paro dieën. „De Greenhorns", het bekende cowboy-ensemble, dat verleden jaar zo veel succes oogstte, zullen ook weer present zijn. Onder de titel „Trefpunt Haarlem" zal de AVRO op 18 augustus een uitzen ding verzorgen van deze wedstrijd. De jury bestaat uit de heer Harm Smedes en mejuffrouw Didi Sanders namens de Stichting „d'Oprechte Ama teur" en de heer Jan W. van de Ven, journalist te Haarlem. De eerste avond wordt ingeleid door de heer Kees Bruin uit Amsterdam, de tweede door de heer Dick Nooij uit Den Haag en de derde wisselend door bei de heren. Er is een beker beschikbaar gesteld voor de winnende afdeling, terwijl er drie individuele prijzen zullen worden aangekocht. Hoewel vertrouwd wordt op gunstig weer is toch de mogelijkheid van re gen overwogen. Door medewerking van het gemeentebestuur is het mo gelijk de wedstrijden eventueel te doen geschieden in de aula van het Gymnasium. Daar is echter slechts plaats voor 200 personen. De Stich ting „Haarlems Bloei" stelt dan ook de gelegenheid open om tevoren toe gangsbiljetten voor deze avonden te kopen aan het Verkeershuis, Stations plein. De eerste tweehonderd kaarten voor elke avond zijn voorzien van een stempel, dat bij minder gunstig weer toegang geeft tot de aula. Op het Prinsenhof zijn zitplaatsen voor ruim 400 personen. Onder het motto „Goed gekleed, van vroeg tot laat met produkten van Nederlands fabrikaat" brengt „eMKa- show" uit Den Haag ook dit jaar weer onder leiding van mevrouw Krispijn op het Prinsenhof een serie modeshows in vakantietijd. De opzet is aan te tonen, dat men voor weinig geld smaakvol, correct, steeds gepast en goed gekleed kan gaan. Tevens zal een uitvoerige voorlichting gegeven worden over stof fen, samenstelling, verwerking en was- behandeling. Verschillende Nederlandse fabrieken werken mede aan de show, zodat het vertoonde zeer gevarieerd kan zijn. Gebracht worden zomer- en de nieuwste wintermodes, evenals heren- confectie, door de mannequins Janny, Joyce, Marry, Peggy, Zonny, Truty en Jack. Mevrouw Krispijn zal m persoon enige modellen voor de grote maten to nen. De explicaties worden verzorgd door Lies Veldheer. Advertentie TRANSFLUIDE De gemakkelijkste berijdbare wagen ter wereld. STUREN en GASGEVEN. Meer hebt U niet te doen. Nadere inlichtingen en demonstratie: Zondag 3 augustus zal in de kathedra le basiliek St. Ravo aan de Leidsevaart te Haarlem de neomist C. Handgraaf, missionaris van de H. Familie, 's mor gens om negen uur zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Hij werd zondag 27 juli door de bisschop van Breda, mgr. Jos. Baeten, in de kapel van het pensio naat „Sint Anna" te Oudenbosch pries ter gewijd. 3 augustus is er 's middags van twee uur tot half vier een receptie in het clubgebouw aan de Leidsevaart, hoek Westergracht. Om half vijf is er een plechtig danklof. Voor het eindexamen U.L.O. slaagden aan de St. Lucia-U.L.O.school aan de Planetenlaan de dames: Nelly Angevare, Marijke Bakker, Leida v. Balen, Irene Bax, Mieke Boots, Leny v. d. Bos, Jules Bosma, Fia Bouwman, Els Braak, Jeanne de Bruin, Els Coelen, Truus Coelen, Ma rijke Dazert, Ria Deutekom, Anny Duyn, Annelies v. d. Eng, Marijke Ettema, Tonny Faase, Ellen v. d. Graaf, Truus v. d. Haak, Marijn Harting, Greet Heemskerk, Diny Hilterman, Henny Janssen, Greet de Jong, Afra Kerssens, Ida Kooy, Willy Louwerens, Jetty Meyer, Margot Paap, Gea Rob, Janny v. Rooden, Netty Rooyers, Pearl Schardijn, Anny Schavemaker, Marianne Schou ten, Coby Schuyt, Judy v. Velzen, Truus v. Vessem, Ria Visser, Tiny Vijgeboom, Adri Vogel, Ans v. d. Wakker, Hanneke v. d. Wiel, Yolande de Winter, Greet Zwetsloot. 47 leerlingen deden examen, 1 werd afgewezen. Vrijdag 1 augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. Vrugt, Dolfijnstraat 7 te Haarlem, in dienst trad bij het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noord-Holland. De heer Vrugt, werkzaam als administratief hoofdambtenaar bij de afdeling stroom- verkoop, zal die dag door de directie worden ontvangen. Morgen, donderdag 31 juli, verzame len de kinderen vanaf zeven jaar van de tien katholieke speeltuinen in Haar lem zich in het Openluchttheater te Bloemendaal, waar het toneelgezelschap „Arena" het spel „Hoe Jan Klaassen oe kous op zijn kop kreeg" zal opvoeren. Tevoren wordt een picknick gehouden in het Bloemendaalse bos. De toneel voorstelling begint om één uur. De kin deren maken de tocht naar Bloemendaal te voet. Vanaf de speeltuin „Kinder vreugd" aan de Godfried van Bouillon straat vertrekt de stoet om half tien, vanaf de „Mariagaarde" aan de Wester gracht om half elf. De kinderen van „Don Bosco" aan de Phoenixstraat yer" trekken om elf uur, van „Elba" (Ged. Schalkburgergracht) om tien uur. De speeltuin „Zaanenoord" blaast om tien uur de aftocht, „Noordervreugd" (Am bachtstraat) om half tien, „Overveen", „Het Paradijsje" (Witte Herenstraat) en „Hof van Eden" alle om half elf. De kinderen dienen brood en drinken mee te nemen. De terugtocht van het Open luchttheater wordt per bus naar de di verse speeltuinen gemaakt. De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin en de besturen van de verschillende bij de vereniging aange sloten speeltuinen hebben met de sa menstelling van het vakantie-program ma van de katholieke speeltuinen een goede greep gedaan. In alle delen van de stad blijkt onder de kinderen een grote belangstelling te bestaan, vaak zelfs groter dan in voorgaande jaren. In enkele tuinen moeten de grote eve nementen nog komen, maar ook daar is reeds een grote belangstelling ge bleken. Voor „opa" op de tuin brengt een en ander zijn voordelen, maar ook zijn na delen mee. Het enthousiasme onder de kinderen is soms zo groot, dat hij zijn handen vol heeft om hen tot kalmte te manen. „Het is verschrikkelijk leuk", hoorden wij een opzichter zeggen, „want wanneer je met de kinderen op kunt schieten en je weet wat te vertel len, dan zijn ze niet bij je weg te slaan. Ze „hangen" gewoon aan je. Zelfs wanneer je een wandeling door de stad maakt, laten ze je niet met rust en groeten ze je uitbundig. „Opa" heeft het deze week extra druk, want behalve de uitreiking van de nieuwe toegangskaarten rond de maandwisseling heeft hij ook de ver koop in handen van de toegangsbewij zen voor de toneelvoorstelling die mor- Op de banen van het tennispark Bre- derode heeft men maandag en dinsdag getennist voor het Brederode B- "n C- toernooi. Het bleef uiteraard nog bii voorgevechten waarbij het Bloemen- daal-dubbel P. Titiheru/P, Barend door R, en P. Heringa verrassend werd uit geschakeld in de B-afdeling, setstanden 8-6 en 6-2. Pas vrijdag start men met het A-toernooi en wij vragen ons af of de prominenten die gewoonlijk ock voor de dubbelspelen inschrijven niet te veel in te korte tijd m het strijdperk moeten verschijnen. De uitslagen van maandag en dins dag luidden: Afdeling B, H.E. (Ie ronde): J. Schmidt si. J. v. Zwieten 6-4 en 6-0, J. Klip sl. F. Deibei 6-1 en 6-2, A. v. d. Hof sl. F. Doodeheefver 6-3 en 6-2, J. v. Splunter sl. J. Brunink 6-4 en 6-4, H v. Doorn sl. E. Schmidt 8-6 en 6-4, dr. p. Zonderland sl. L. Banning 6-1 en 11-9. de ronde): mej. Y. Taverne sl. wilhe v. d. Broek 3-6, 7-5 en 6-4. 2e ronde: mevr. G. Steffelaar sl. mej. 1. Kloet 6-0 en 6-3. n";D- de ronde)T. Hienkens en H. v. 3 e a o Splunter en F. Muschter J-6, 6-3 en 6-2. mfnVp4w AJ .?anning en G. Hart- J *V?Ai/^ci ron^®': mej. I. Goossens en "ink sl. mej. M. Beek en W van Swaay 6-3 en 6-3 a Do°dheefver sl. M. Bosman 5-7, 6-Ö en 6-2, P. Pronk sl R. Tuinder 6-0 en 6-0, J. Schmidt sl. F. Deibei 6-0 en 6-4, R v. Rooden sl. C. Vogelzang 4-6, 6-4 en 11-9, H. L. Rietberg sl. F. van Mauw 9-7 en 7-5, J. Wijnand sl. J. v. Leverink 6-2 en 6-3, R- Hagemeijer sl j. y. d. Berg 6-2 en 6-1, G. Kroskmsky sl. K. Noordzij 6-0 en 6-0. 2e ronde: J. Post sl. H Schmidt 6-3 en 6-3, J. v. d. Meijden sl. J. Kerkhoff 6-0 en 6-1, J. v. Grieken sl L v^Scha- gen 6-4 en 6-2, R. Heringa sl. F. v. Wor- kum 6-0 en 6-0, F. Doodeheefver sl. J. Blom 6-2 en 6-0, H. Niggebrugge sl. A. v. Leuven 7-5 en 8-6, R. Reinalda sl. J. Schmidt 6-2 en 6-3, C. Jans sl. Holdn- net 6-0 en 9-7, R. v. Rooden sl. F. Vis ser 6-4 en 6-4, R. Rote sl. A. Blaauboer 6-4, 4-6 en 6-4, N. Vreeken sl. P. Hage- meyer 7-5 en 6-0. D.E. (ie ronde): mevr. J. Oei sl. mej. G- Botman 6-3 en 6-3, mej. M. Sikkes sl- mej. N. Teer 6-3 en 6-0. ronde: mej. H. Hendrikse sl. mej. L. Meerwaldt 6-3 en 6-3, mej. T. Feijen ft0-meJfr' Van Grieken 5-7, 6-4 en 6-3, no oe hagemeijer sl. mej. M. Beek ft ea 7"5, mej. N. Dingemans sl. mej. M. de Rooy 7-5 en 6-2, mevr. J. L ft 5?eL J- Overmeer 6-2 SLi v;=^ n' kkes sl- mevr. Riet berg-Vis 6-0 en 6-3. H.D. (Ie ronde); j. Blom en C. Kros- kinsky sl. F v Mauw en R. Roovers 6-2 en 6-0, J Nan en R. v. Rooden sl. J. v. Roozendaal en J. v. d. Pol 7-5 en 6-3. 2e ronde: J. Post en J. Boon sl. J. Rcozekrans en F. Knötschke 6-1 en 6-3. D.D. (le ronde): nej. R. Vermeij en mej. T. Feijen sl. de dames T. en H. Hagemeijer 6-3 en 7-5. 2de ronde: mevr. T. Zwager en mevr. P. Sickler sl. mevr. L. Schutte en mevr. A. Hoogstrate 6-4 en 6-2; mej. B. Meltzer en mevr. Tuinder sl. mevr. M. Rietberg-Vis en mevr. Folkers-Stru- ve 6-0 en 6-1. gen in het Openluchttheater wordt ge geven. Maar voor de toezichthouders en ook voor de toezichthoudsters blijft het ondanks het feit, dat het ook in de speeltuinen „hoogseizoen" is, een aangename bezigheid op de enthousias te kinderschare te passen en te helpen waar het nodig is. Het vakantieprogramma belooft in middels een groot succes te worden, ondanks het dikwijls slechte weer. Een fietstocht, die georganiseerd was door de speeltuin „Kindervreugd" en die de jongens en meisjes van twaalf tot veer tien jaar naar Uitgeest zou voeren, kón door de regen niet doorgaan en de to neelvoorstelling „Het zilver van de Pharao" moest in een zaal worden ge geven. Het enthousiasme onder de kin deren was er echter niet minder om. Hoe groot de belangstelling in oost is, moge blijken uit het feit, dat niet min der dan honderd kleuters vandaag de kleuterdag in Groenendaal meemaken. Voor de bustocht van maandag hebben zich nu reeds meer dan honderd kinde ren opgegeven. Tweehonderd kinderen van „Kindervreugd" hebben al plaat sen besteld voor de voorstelling in het Openluchttheater. De leiding bij de di verse evenementen baart in Haarlem oost evenwel grote zorgen, maar het bestuur van de speeltuin ziet met ver trouwen de toekomst tegemoet. In alle geval wordt nu alles in het werk ge steld om de kinderen een zo prettig mo gelijke vakantie te bezorgen. De toneelvoorstellingen die het to neelgezelschap „Arena" deze week in verschillende speeltuinen heeft gege ven is niet alleen in „Kindervreugd" een buitengewoon succes geworden, ook in andere tuinen bleek de belang stelling overweldigend. Honderdveer tig kinderen zaten maandagmiddag in de school aan de Nieuwe Gracht, waar „Don Bosco" onderdak had ge zocht, „Noordervreugd" aan de Am bachtsstraat had rond driehonderd be zoekers en „Hof van Eden" aan de Geusevesperstraat kwam tot eenzelf de aantal. In enkele tuinen moeten de grote eve nementen nog beginnen. Zo krjjgt Over veen „Arena" nog op de tuin met het toneelspel „De reis naar Bombola", ter wijl voor 19 augustus een grote uit gaansdag is georganiseerd naar Mar ken en Volendam. „Mariagaarde" heeft haar jaarlijkse boottocht nog voor de gJ „maar intussen zijn de stempel- wandeltocht en het bezoek aan het Frans Halsmuseum grote successen ge bleken. De speeltuin „Elba" is ook nog niet goed op gang gekomen, maar wat op het programma staat belooft wel iets. „Zaanenoord" heeft al enkele wan deltochten en een filmdag achter de rug, maar de toneelvoorstelling moet nog komen. „Het Paradijsje" begon gis teren zijn vakantieprogramma met een ochtendwandeling. Ook hier echter ligt nog een toneelvoorstelling in het voor uitzicht. Het succes van het Haarlems Speel tuin Verbond, dat evenals de Haar lemse Katholieke Vereniging voor het Gezin een vakantieprogramma heeft sa mengesteld is niet minder groot, of schoon gisteren de toneelgroep „Arena" weigerde een voorstelling te geven, om dat het weer te slecht was. Overigens zeer tegen de zin van het speeltuinbe- stuur. De kinderen mochten echter als compensatie een bezoek brengen aan de Rembrandt-bioscoop, waar Ger Montag- ne's jeugdvariété optreedt met een cir cus op het toneel. De kinderen waren enthousiast over deze plotselinge pro grammawijziging, zeker toen één der kinderen de wedstrijd op de home-trai ner won en dus mee mag dingen naar de grote prijs, die op 7 augustus door Gerrit Voorting wordt uitgereikt. Sedert ongeveer een jaar geleden de heer P. M. Smit is gaan optreden als beheerder van het kantoor Zandvoort van de Twent sche Bank, is de bedrijvigheid bij deze enige te Zandvoort gevestigde bankinstel ling zeer toegenomen. Onderkennende de noodzaak van het bieden van service aan de badgasten (waarmede ook direct de be langen van de Zandvoortse neringdoenden worden gediend), heeft dit bankkantoor in deze zomer zijn deuren in ruime mate bui ten de gewone bureau-uren opengesteld voor het wisselen van vreemde valuta. Zelfs op zondag is de bank voor dit doel enkele uren geopend. Daarmede werd in een te Zandvoort lang gevoelde behoefte Ook de andere afdelingen van het bank bedrijf namen in omvang toe, als gevolg waarvan de kantoorruimte onvoldoende was geworden. Onder leiding van de architect prof. ir. H. T. Zwiers is thans een omvang rijke verbouwing tot stand gebracht, waar door een smaakvol en doelmatig geheel werd verkregen. Bovendien werd een twee de kluis gemaakt, waardoor voldaan kon worden aan de toenemende vraag naar safe loketten. Zandvoort kreeg in dit bankgeboiiw bo vendien een noviteit: een „nachtkluis". Deze kluis is door een stalen koker ver bonden met de buitenmuur van het bank gebouw. Aan het eind van die koker be vindt zich een draaibare cilinder, die met een sleutel kan worden geopend. De Bank verhuurt nu aan haar cliënten cassettes, waarin men op tijden, dat de Bank geslo ten is, zijn geld of geldswaarden in de nachtkluis kan deponeren. De nachtkluis is een uitkomst voor talrijke Zandvoortse zakenlieden, die uiteraard in de badplaats het meeste geld ontvangen op tijdstippen, waarop de Bank gesloten is. Zij kunnen op deze wijze hun geld gemakkelijk bij de Bank deponeren. In verband met de verjaardag van prinses Irene komt de Oranjevereni ging te Zandvoort dinsdag 5 augustus met een groot feestprogramma in de muziektent op het Raadhuisplein. Zij heeft daarvoor Tonny van Zwol en zijn cabaret-ensemble geëngageerd. 's Middags om half drie is er een variétévoorstelling voor de jeugd. Des avonds om acht uur wordt een pro gramma voor de ouderen gebracht. Voor bezoekers van 65 jaar en ouder is een beperkt aantal zitplaatsen be schikbaar. Met het organiseren van de ze voorstellingen voldoet de Oranjever eniging aan het verzoek van velen, die graag „midden in het seizoen" een goed cabaretprogramma in de open lucht zagen opgevoerd. Aan belangstelling zal het bij goed weer dan ook niet ont breken. Advertentie Voor het mulo-examen (A-diploma) slaagden: Wim v.d. Berg; Ben Bosdijk; Siem Hopman; Gerard Kortekaas; Ri chard v.d. Lit; Hans Maas; Piet Mes man; Nico v.d. Raadt; Jan Ruigrok; Pe ter Samson; Dick Smit; Boy Snater; René Thoolen; Jan Vermoolen; Peter Vosse; Ton Wildeboer; Martien de Zwart; Paul Bon; Harrie Bunnik; Hans Creemers; Wim Goemans; Guy de Ja ger; Harrie Jansen; Jacques van Kim- menaede; Ton Kop; Guus Kramer; Piet Kroon; Jos Lommerse; Harrie Meiman; Paul Mossinkoff; Wim van Raay; Gé Rhee; Ronald van Rooden; Jac Rijke; Rudie Sens; Diederik Swarte; Wim Ver- steege; Peter Willemse; Paul Brugman; Ran Dollé; Ton Duivenvoorden; Ben Halsema; Joost Hesseling; John Hop man; Mart van Kesteren; Robert Kuij- pers; Frank Lapré; Peter Metten; Rob Muller; Tito Muyale; Piet Nederstigt; Gerard Spierings; Frans Steenbeek; Cor Stokman; Paul Strodijk; Aad Vermin; Piet Wiering; Ton Willemse; Ronald Schenkhuizen; Dick ten Wolde. Voor het B-diploma slaagden: Dick van Amerongen; Piet v.d. Berg; André Blokker; Kees van Dongen; Arie Enge lenburg; Frans Goemans; Ton van Hou ten; Ben Juffermans; Guus Kramer; Louis Kalkers; Bert Meerten; Dante Pippolo; Leo Schrama; Hans Staphorst. De Velsense politie heeft maandag avond een man aangehouden die de laatste tijd meermalen per telefoon dames benaderde en dan onbehoorlijke taal bezigde. De man, die in IJmuiden- oost blijkt te wonen, heeft de feiten toegegeven. Een prettig model en - ondanks de billijke prijs het kostelijke Elisabeth Bas arorria. v overheerlijk tot de laatste trek Het vorig jaar werden regelmatig nieuwe schepen aan de vissersvloot toe gevoegd. Dit betrof zowel loggers, trei- lers als kotters. De animo om nieuwe schepen te laten bouwen was in 1957 over het'algemeen echter geringer dan in het voorgaande jaar. De ontwikke ling om de schepen met krachtiger motoren uit te rusten zette zich vrij wel voor alle categorieën vaartuigen in versterkte mate voort. De betekenis van de stoomvaartuigen nam verder af. Wat het aantal stoomtreilers betreft vallen er over 1957 geen belangrijke wijzigingen te vermelden. Slechts één stoomtreiler werd voor de sloop afge voerd. Deze groep van schepen is in de loop der jaren aanzienlijk kleiner geworden. Van de 46 stoomtreilers in 1947 waren er eind 1957 nog slechts 8 over. De motortreilervloot werd uitgebreid met 5 nieuwe schepen. Op 31 decem ber 1957 waren er 26 beschikbaar. In aanbouw waren 7 motortreilers. In de groep Noordzeekotters vond een belangrijke uitbreiding plaats. Aan de vloot werden 9 nieuwbouwkotters toe gevoegd. Het motorvermogen van de in het afgelopen jaar in de vaart ge brachte kotters lag niet onder de 200 Vrijdag zullen twee grote passagiers schepen, die elk met ongeveer 400 pas sagiers cruises maken, de gehele dag ligplaats hebben in IJmuiden. De 23.192 ton metende Zweedse „Gripshoim", een gloednieuw schip ter lengte van 192, maakt zijn eerste reis en komt om 8 uur aan de toeristensteiger. Agenten van de rederij zijn Kuyper, van Dam en Smeer uit Amsterdam. Vrijdagmorgen om 6 uur komt het Noorse passagiersschip „Bergensfjord" in de Noordersluis van IJmuiden. Daar zullen de passagiers gedebarkeerd wor den om in één dag „Holland te doen". De „Bergensfjord", die 176 meter lang is en 18.739 ton meet, krijgt dan lig plaats in het Noordzeekanaal, ter hoog te van de spoorweghalte Casembroot- straat. Agent van de Noorse rederij is de N.V. P. A. van Es en Co. te Amster dam. De belangen van beide schepen in IJmuiden worden behartigd door de N.V. Halverhout en Zwart's Scheeps agenturen. Naar de „Bergensfjord" zal met een bootje een half uurs verbin ding worden onderhouden. Aan boord van beide schepen vindt 's middags voor een kleine groep genodigden een cocktail-party plaats. De passagiers van de „Bergensfjord" zullen niet in de Noordersluis weer aah boord gaan. Zij komen met bootjes van Amsterdam en gaan op het Noordzeekanaal weer aan boord. De „Gripshoim" zal 's avonds om 8 uur de trossen bij de toeristensteiger weer losgooien. De „Bergensfjord" ver trekt 's avonds om 9 uur. Beide sche pen varen dan naar Antwerpen. Op 8 september krijgt IJmuiden nog een derde passagiersschip op be zoek. Het is de „Stockholm", een schip van 12.165 ton. Dit schip maakt dan een kortere cruise, waarin echter ook IJmuiden is opgenomen. De „Stock holm" krijgt weer ligplaats aan de toe ristensteiger. De gladiolenstroom is losgebroken. In grote hoeveelheid van bloemen en variëteiten stonden ze op de lange tafels in de keuringszaal van het Krelagehuis opgesteld in grote en kleine inzendingen van vele bekende kwekers. Konijnenburg Mark, Noordwijk, presteerde het zelfs om 44 soorten voor het voetlicht te brengen. Te veel dus om ze alle met name te noemen en bepalen ons dus tot die variëteiten die het Ge tuigschrift van Verdienste verwierven. Dat waren de grootbloemigen Medium, mooi lichtgeel, de blauwe Handel, de rode Olivier Twist en de rose Kiss Waltz. Bij de z.g.n. Butterflies werd het getuigschrift toegekend aan Fantastic, geel met scharlaken, Diabolo, rose met karmijn, Gipsy Carnaval, zalm en licht rood, Clown, donkergestreept zalmoranje, Moira Shearer, wit met scharlaken in de keel, en de rode Isabella. A. J. Preyde, Breezand, toonde in prima kwaliteit met zware takken en brede kelken Humoreske, roserood, purpergevlekt, de helderrose Friendship, Bon Voyage, groenwit, Tarantella, mau ve, Stentor, wit en paars, Rêve Rose, de middelgrote rose Ravissante en Esta Bo- nita crème. Ook K. Kooy, St. Pancras, was weer met een aantal van zijn favo rieten aanwezig zoals de rose Lovely Melody, die ook getoond werd door Jonkman-Hulsebosch te Sassenheim, de lichtrose Bridesmaid, Tour de France, zalm, Picote, crèmewit, roodgezoomd, en de malvarose Wild Rose. P. v. d. Meer Cz., Noordwijk, vroeg aandacht voor een zeer zacht rose zaai ling PM 2 en voorts voor de donker blauwe Pamplona, de lichtblauwe Marie Luz, Magdalena, wit, Naranjita, oranje, de licht zalmkleurige Mariposa, de zalmrose Anastasia, Calypso, mauve- rose, paars in de keel, en de gloeiend scharlakenrode Relampago. Ook H. J. Salman Zn., Noordwijk, hadden een uitgebreid sortiment opge steld waaronder, naast enkele oude pa radepaarden, de beste witte Albion, de zuiver getinte Orange Delight, Mary Arm, lichtpurper, White Perfection, met zeer lange tros en veel kelken open, en de oranjerode Ego Flos. Toscanini's Me mory, lichtpurper, en de rose Sweep stake kregen „Verdienste". P. Visser Cz„ St. Pancras, was even eens met een flink sortiment aanwezig, bestaande uit grootbloemigen, primulines en butterflies. De kleine prim. Little Trophy, wit, en Columbine, suikergoed- rose met witte vlek, kregen het Getuig schrift van Verdienste. Voorts noteerden we nog de primulinussen Juni, bloedrood, Page Boy, Oranjerood, wit gezoomd, Golden Surprise, en Candy, barnsteel- geel met scharlaken. Veredr Nanrisa, Smoky, Apotheose, lichtblauw, Para mount, blauw en de aardige groengele prim, zaailing P. 294. Van de kleinere inzendingen moeten we nog noemen A. J. Turnhout .Noord wijk, met Danny Kaye en Melody of Strauss. C. Colijn Zn., Voorhout, met de vermiljoenrode zaailing 1958. W. Groot, Enkhuizen: Tender Beauty, por- celeingeel, en G. J. H. Beukers, Noord wijk aan Zee, met de rose prim. Pink Attraction. Cor Geeriings Heemstede, behaalde met zijn zeer goede Blue Serenade, prachtige volle tak, „Verdienste". C. J. Wigchert, Santpoort bracht nogmaals enige oude bekenden in goede kwaliteit naar voren als Lilac Perfection, Ruffled Sensation, Prominence en City of Alk maar, terwijl P. Bijvoet Co., Over veen, naast prim. Troef een drietal prim, grandiflorus-variëteiten liet zien, n.l. de rode Picadilly, de lichtblauwe Elsbeth en Little Mo, rose met schar laken. De in de laatste jaren als een komeet aan de bloemenhemel omhooggeschoten Ornithogalum thyrsoides werd in beste staat gebracht door C. N. Berbee, Noord- wijkerhout, in goede arrangementen van Berg-Smit. Een aardig bolgewasje voor de pot is Lachenalia, met sierlijke gele buisbloemen boven bruingespikkeld blad. P. v. Hensbergen, Hillegom, toonde wederom de paarse Allium sphacroce- phalum en p. Drost, Lisse, het alleraar digste rijkbloeiende gewasje Achimenes Escheriana, purperen bloemen en brons groen kruid. Maas Van Stein, Hille gom, hadden een flinke vaas met de oranje Asclepias tuberosa opgesteld. Ook de eerste dahlia was er, n.l. de licht paarse halskraag Roulette van Zomer- v. d. Zwet uit Hoofddorp. Maakte A. J. Schoon, Akersloot, de vorige week grote opgang met zijn op vallend goede inzending Lilium longiflo- rum rubrum, thans liet hij beste groene Lil. longifl. album zien zoals men deze, naar deskundigen beaamden, de laatste 25-30 jaar niet tegenkwam. Ook Van Til-Harman, Hillegom, bracht een longiflorum, n.l. de zuiverwitte trompet Erabu. Op een eenkleurige, zui ver oranjegetinte tigrinum-zaailing on der de naam Morning Star, kreeg deze inzender „Verdienste". De beoordelings commissie betwijfelt echter of hier van een vertegenwoordigster van de tijger lelies sprake is. PK, terwijl het merendeel van de nog in aanbouw zijnde 7 kotters een motor vermogen van 300 PK en hoger zal krijgen. Aan het einde van het jaar waren 223 Noordzeekotters in de vaart te gen 213 op het einde van 1956. Met betrekking tot de loggers deed zich een belangrijke ontwikkeling voor. Door de hoge ouderdom van een aantal van deze vaartuigen was het voor de reders reeds enkele jaren moeilijk om de-e schepen rendabel te exploiteren. Deze situatie werd nog verslechterd doordat tengevolge van de gunstige werkgelegenheid aan de wal het aantal personen, dat zich aanbood ter visserij te gaan afnam. De beschikbare beman ningsleden gaven er de voorkeur aan te monsteren op modern ingerichte schepen, zodat het voor de loggers, die een ouderwetse accomodatie hebben vaak onmogelijk was voldoende des kundige bemanning aan te trekken. De redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij ontwierp een plan, dat voorzag in het afstoten van een 40-tal loggers, waarmee een bedrag was ge moeid van 60p.000. In 1957 verminderde het aantal be schikbare motor- en stoomloggers op basis van bovengenoemde regeling met niet minder dan 37 loggers. Hiervan waren er in 1956 reeds 10 opgelegd. In het afgelopen jaar kwamen 5 nieuwe motorloggers in de vaart, terwijl 2 stoomloggers werden omgebouwd tot motorlogger. Op 31 december 1957 wa ren 212 motorloggers beschikbaar. Het aantal stoomloggers liep verder terug. Waren er hiervan eind 1956 nog 14 beschikbaar, in de loop van 1957 daalde dit aantal door sloop en door ombouw tot motorlogger tot 5. Het motorvermogen van de nieuwe loggers varieert van 500 tot 1.000 P.K. De treillogger begint door de steeds krachtiger wordende motoren zijn twee slachtige karakter meer en meer te verliezen. Het ligt namelijk niet in de rede, dat met dit soort schepen naast de treilvisserij de haringdrijfnetvisserij zal worden uitgeoefend. Deze schepen krijgen steeds meer het karakter van een treiler en zijn dan ook pas nadat diverse voorzieningen worden aange bracht nog geschikt voor de haring drijfnetvisserij. De rechtbank te Utrecht heeft van morgen vonnis gewezen in de zaak tegen drie Haagse kooplieden, die hebben te rechtgestaan wegens verzet tegen en mishandeling van de rijkspolitie. Veer tien dagen geleden was tegen elk van hen negen maanden gevangenisstraf ge- eist. Een 22-jarige verdachte werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Zijn twee kameraden, respectie velijk 47 en 18 jaar oud, kregen elk vier maanden voorwaardelijk. 23 mei j.l. werd eerstgenoemde ver dachte op rijksweg 12, nabij het benzine pompstation te Linschoten, door wacht meester J. van der Aa aangehouden, toen hij slingerend over de rijbaan liep en cmder invloed van sterke drank ver keerde. Er ontstond een vechtpartij met de politieman, waarbij ook de andere kooplieden en een juist passerende wachtmeester werden betrokken. Ten slotte slaagde de politie er in de drie mannen in te rekenen. Bij het bekümmea van de berg Ba- dile, in de omgeving van de Italiaan se plaats Sondrio, is een Nederlandse bergbeklimmer verongelukt en een an der gewond. De 19-jarige Theodoor van Lokeren uit Zaitbommel en zijn neef Peter Frank van Lokeren, eveneens 19 jaar maakten dinsdag op de helling van de BadHe een val van ongeveer dertig meter. Kort na aankomst hl het ziekenhuis van Morbegno is Theo aan zijn verwon dingen bezweken. Zijn neef werd slechts lichtgewond doch kreeg daarbij een shock. Theo was, gevolgd door zijn neef, be zig met een klimtocht. Tijdens de bestij ging gleed hij uit en trok vallend zijn neef mee aan het touw dat hen beiden verbond. De jongens vielen in een diep ravijn, waar een uitstekende rotspunt het touw tegenhield. Italiaanse bergbe klimmers hebben de jongens uit hun benarde positie bevrijd en ijlings naar het ziekenhuis in Morbegno vervoerd. (U.P.I.) Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KLM. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Raflway Tidewater U.S. Steel 26/7 49], 45s, 51Vib 63» 43 y2 95% 281', 38% 35% >j i 441, 81% 51% 46 25% TO 29/7 49% 45% 51% 63% 43% 93% 29% 38 34% 53% 43% 80% 50% 45% 25% 69% prtjsl.oudenO De Haarlemse wielrenners hebben zich in de verschillende wielerrondes weer uitste kend geweerd en vooral de nieuwelingen uit de Spaamestad vestigden de aandacht op zich. Eddy Sminia, onlangs nog een succes vol adspirant, wist in de Ronde van de Markthallen te Amsterdam zelfs zijn eer ste overwinning te behalen. Cees Piers werd er zevende, Henk van der Geest elfde en Cees Jansen twaalfde. In deze ronde veroverde Coen Visser een fraaie tweede plaats bij de amateurs en werd Aad Stra- ver achttiende. Een fraaie tweede plaats behaalde ook de nieuweling Eddy Riethoff in een gecombi neerde wedstrijd met amateurs in Olden- broek. Mede door een achtste plaats in Hen gelo werd hij in zijn categorie leider van het prestatieklassement van „De Kam pioen". Ook Wil Blommaert wist een punt voor dit klassement te behalen. Hij werd tiende in Castricum, waar de amateurs Henk de Vries en Henk Oldenburg resp. zeventiende en achttiende werden. De ama teur Hans van Duin behaalde in.het afge lopen weekeinde twee vierde plaatsen, resp. in Achtmaal en Heiloo, waar Olden burg achtste werd. De standen van de prestatieklassemen ten zijn: amateurs: 1. H. van Duin, 108 pnt. (IJmuiden); 2. C. Visser, 93 pnt. (Santpoort); 3. A. Rutte, 44 pnt.; 4. L. Vaars, 28 pnt.; 5. H. van Weeren, 24 pnt. (allen Haarlem) 6. en 7. A. Reekers. 20 pnt. (Nieuw Vennep) en H. Oldenburg, 20 pnt. (IJmuiden); 8. A. Straver, 8 pnt. (Haarlem). Nieuwelingen: 1. E. Riethoff, 26 pnt.; 2. C. Piers, 20 pnt.; 3. E. Sminia, 17 pnt.; 4. C. Jansen, 7 pnt.; 5. A. Bogaard. 6 pnt.; 6. W. Blommaert, 1 pnt. (allen Haarlem). Van 5 tot 7 augustus a.s. zal het Griek se fregat „Iérax" een niet officieel be zoek aan Amsterdam brengen. De com mandant is de kapitein-luitenant ter zee M. A. Roussin. De bemanning bestaat uit 15 officieren, 105 adelborsten en 113 manschappen. Het stoffelijk overschot van da 30-jarige vrouw uit Amsterdam, wier opsporing door de politie was verzocht, is in de Boe ren wetering in Amsterdam-zuid ge vonden. Adve. -ntie (aluminium jaloezieën) Dekoratie! Duurzaam en Praktisch. Nassaulaan 76 TeL 19743 - Haarlem AKEN. - Technische Hogeschool: H. J. G. Beuken uit Heerlen geslaagd voor mijnmeetkundig ingenieur. AMSTERDAM, 29 juli. - Engels M.O.-A: M. E. Guibal, Amsterdam; M. J. C. A. van der Meulen-Zijlstra, A'dam; G. Hartog, Den Haag; N. M. Koster, Am sterdam; A. J. Debets, Voorburg; J. H. Jansen, Utrecht; O. Netze, Bussum; R. H. Stekelenburg, Amsterdam; W. Blaak- meer, Emmen; J. G. J. Dörenberg, Ubach over Worms; D. Postma, Lange- zwaag. AMSTERDAM, 30 juli Engels M.O.: C. M. Hoppenaar, Amsterdam; G. Stall- mann, Amsterdam; H. Crans, Den Haag; B. Keizer, Zwolle; G. F. Dat, Amster dam; V. E. de Gruiter, Den Haag; J. P. Mink, Noord-Scharwoude. 's-GRAVENHAGE30 juli Nijver heidsonderwijs 1958, akte NB (timme ren): H. Dam, Daarlerveen; A. P. Dierkx, Groede; J. Heyting, Veenendaal; A. van Slochteren, Groningen; Chr. J. van Stiphout. Teteringen; K. Merkus, Hoogezand; A. J. Oostrum, Lutjebroek; J. H van Wezel, Nijmegen. Akte NIH (bouwkunde): A. van Meggelen, Ridder kerk; R. J. van der Wurff, Umuiden. Pedagogisch getuigschrift N.O.: F. Priester, Kloet in ge: M. J. Reniers, Hel mond: C. P. Venema, Haarlem; H. H. Verbey, Delft; N. Verhulst, Westkapelle; A. Chr. Voermans. Amsterdam; B. A. Kolkman, Colmschate; M. J. Tillie, Echt; J. H. van Wezel, Nijmegen. 's-GRAVENHAGE. 29 juli. - Tekenen M.O.-A: C. J. Schouten, Voorburg Chr. Tjalma, Amsterdam; R. V. Rensen, Am sterdam; H. C. V. Rheeden, Den. Haag; J. Vegter, Rijswijk. ■s-GRAVENHAGE, 29 juli. - Tweede gedeelte notariële examens: J. Schijf- telen, Amsterdam; L. A. Peters, Roer mond; H. Holtman, Annen (Dr.). HAARLEM. Voor de hoofdakte-exa mens slaagden aan de Rijkskweekschool voor de gehele akte: H. Congn, Amster dam; mej. E. v.d. Laan, Wormerveer; A. Ooyevaar, Vogelenzang; C. Fokker, Middenmeer; H. v. Wageningen, Hei loo; R. Haye, Amsterdam; F. Horoan, Amsterdam; mej. A. Ooyevaar, Alk maar; M. Goodhart, Landsmeer; S. J. Bjjvoets, Amsterdam; P. Doves, Zaan dam. Voor gedeelte A: H. J. L. Oonijn, Amsterdam; J. Hendriks, De Weere; J. Fossen, Haarlem. Voor gedeelte B: A. v.d. Pal, Beverwijk; W. H. A. Jileren, Krommenie; E. Boon, Amsterdam; J. W. G. Brunekreef, Amsterdam; P. V.d. Berg, Amsterdam. UTRECI HT, 29 juli. - M. O.-A. Franse mevr. J. Groeneveld-Houwink, Waalre; H. A. Karsijns, Ermelo; H. J. Jansen, Den Haag; E. H. Hummelen, Utrecht; mevr. G. R. W. Jakos-Nederbragt, Am- hem; J. A. de Jong, Zaandam; H. G. L. Lavrat, Haarlem; mevr. H. M. D. Mar- tens-Simonis, Schiedam; mevr. D. Blom van der Veen, Bergen (N.-H.); mej. R. M. Kroon, Groningen; mevr. Th. M. Laout-Witte, Baarn; mej. M. Troost, Rotterdam. ZWOLLE, 30 juli Huisakte Duits M.O. A.: J. Kenter, Enkhuizen; J. F. Brama, Amsterdam: mej. E. Bongers, Zeist; mevr. S. S. Mans-Boomsma, TieL Schoolakte M.O. A: J. M. Boves, Meers- sem; H. A. F. Lenting, Tilburg; D. Wil mink, Aalsmeer; E. M. Ruigrok, Rotter dam; W. G. J. Boerrigter, Ommen; J. H. de Vries, Zevenaar; A. C. Harmans, Gorinchem; J. Jaarsma, Schagen; A. Wiegman, Nijverdal; A. C. den Besten, Amsterdam; J. N. Bodeving, Rotterdam; W. A. v. d. Harst, Scheveningen; J. M. J. Janssen, Poeldijk; G. v. d. Nieuwegiesse, Sassenheim; mej. C. M. Siemonsma, Am- hem; mej. C. L. de Lange, mej, H, L. de Haan, M. F. E. v. Doorat, Weert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3