Maniak sticht brand in vijf boerderijen Naar crisis een nieuwe tussen Kerk en staat in Polen? Staatspolitie bestrijdt de lezing die de bisschop over de actie heeft gegeven Oost en West interpreteren gegevens der kunstmanen T oenemende spanning DE INVAL IN CZESTOCHOWA Loos gerucht over bom in vliegtuig Kardinaal Wyszynski aanwezig in de bedevaartplaats Jasna Gora Televisie-relais met behulp van satelliet? Uitbreiding T.V.- zenduren STEEKPARTIJ IN RUSTHUIS Straaljager moet een noodlanding maken Kunstpoot voor een ooievaar? Sovjet-delegatie naar Rusland teruggekeerd De uiterst snelle „blinde Getracht zijn vrouw van het leven te beroven CONGRES IN MOSKOU Mogelijk door grotere opbrengst van kijkgeld Een jaar en drie maanden geëist Piloot ongedeerd In Den Haag weet men van niets Cadeaugegeven baby weer bij ouders Aangevallen door een emu K.L.M.-toestel ivas goed bezet Uitspraak over nylon- invoer uit Italië WOENSDAG 30 JULI 195» PAGINA Twee jaar geëist West duit se convair vertrekt met vijf uur vertraging Lezing van kerkelijke zijde Conflict met bedevaart gangers Politie verschaft zich met geweld toegang Franse contacten 1 Tussen half een en drie uur in de nacht van maandag op dinsdag heeft een dronken maniak, de 35-jarige fabrieksarbeider B. de M. uit Gouda, brand gesticht in vijf boerderijen tussen Gouda en Montfoort en daardoor 21 mensen dakloos gemaakt. De schade wordt op enige honderdduizenden guldens ge schat. De foto toont het blussingswerk aan de gang in de eerste hooiberg welke in vlammen opging, die van de heer W. Spruit te Willeskop onder Montfoort. Deze foto toont de geblakerde resten van de boerderij van de veehouder ■P. Boere aan de weg HaastrechtOudewater, het tweede bedrijf, dat ten prooi viel aan De M's vernielzucht. Op deze foto ziet men de schade die werd aangericht op het bednjjvan de heer W. Houdijk onder Haastrecht, waar alleen het woonhuis behouden kon worden. Dit was de derde boerderij die in brand werd gestoken. Het blussingswerk op het yierae o e arilt, waarop de rode haan kraaide, de boerderij van de heer B.-btreefiand tussen Haastrecht en Gouda. 3 Het blussen van de smeulende resten van de uitgebrande boerderij van de heer K. van de Vis te Gouderak, het vijfde bedrijf dat een prooi van het vuur werd. y t>e Rotterdamse rechtbank heeft twee ar gevangenisstraf met aftrek geëist «gen een 46-jarige olieman te Rotter- Hfj zou geprobeerd hebben zijn roegere echtgenote van het leven te «roven. Verdachte ontkende. Wel gaf toe, dat hU die ochtend bü haar toe« geweest- Volgens de vrouw zou hp Een geprobeerd hebben haar te wur- SedreTgd rmee Wel meer zou hebben Een convair van de Westduitse lucht vaartmaatschappij, die gisteren naar Frankfort zou vertrekken, heeft op de Londense luchthaven meer dan-vfjf uren oponthoud gehad naar aanleiding van een telefonische anonieme mededeling dat er een bom aan boord was geplaatst. De 44 passagiers moesten het toestel weer verlaten, terwijl hun bagage werd uitgeladen en onderzocht. Er werd niets gevonden. In Polen is gisteravond een officiële verklaring uitgegeven waarin de be schuldiging wordt geuit, dat in het klooster „Jasna Gora" in het diocees Czestochowa tegen de staat gerichte geschriften zyn gedrukt en verspreid. De officiële verklaring bestrijdt voorts de juistheid van de mededelingen, die de bisschop van Czestochowa volgens U.P.I. in een herderlijk schrijven heeft gedaan. Dit schrjjven handelde over de inval, die leden van de Poolse staatsveiligheidsdienst, zoals gemeld, Vorige week maandag in het klooster „Jasna Gora" hebben ondernomen en over de incidenten die daarop gevolgd zijn, toen verontwaardigde gelovigen de actie van de politie wilden ver hinderen. Het herderlijk schrijven is volgens U.P.I. zondag in de kerken vap het diocees voorgelezen. In de officiële verklaring die daarop zo snel is uit gegeven, zien waarnemers een aanwijzing, dat zich een nieuwe ernstige cri sis tussen Kerk en regering in Polen aan het ontwikkelen is. Interieur van de bedevaartkapel in Czestochowa. Boven het altaar staat beroemde beeld van de zwarte Madonna. het Volgens U.P.I. heeft kardinaal Wys zynski zich inmiddels naar het kloos ter begeven, waar sedert 1956 het „Instituut van de primaat" is geves tigd. Deze instelling verzorgt met toestemming van de Poolse regering de uitgave van geestelijke litera tuur. De kardinaal, die zoals gemeld in een brief aan de staatscommissie voor de kerken tegen de gebeurtenis sen in het klooster heeft geprotesteerd, onthoudt zich volgens U.P.I. van ieder contact met de gelovigen, kennelijk om nieuwe incidenten te voorkomen, De bisschop van Czestochowa heeft in zijn herderlfjk schrijven de bevolking aangespoord „het stilzwijgen te bewa ren en zich als katholieken te gedra gen". De lezing, die van kerkelijke zijde van het incident is gegeven, luidt volgens U.P.I. o.a. als volgt: „Op 21 juli, aan de vooravond van de nationale bevrij- dinsdag, kwam om twee uur 's middags een groep mannen het bureau van het „Instituut van de primaat" in Jasna Go ra binnen. Twee hunner, die zich be kend maakten als de officier van justitie van Katowice en zijn assistent, deelden personeel van het instituut mede dat zij huiszoeking wensten te doen. Een lid van het personeel, Miroslawa Hankie- wicz, verbaasde zich hierover en tracht te de leiding van het klooster telefonisch op de hoogte te stellen. Een vrouw, die zich in het gezelschap bevond, pakte evenwel de telefoon van Miroslawa af en sneed de kabel door. De huiszoeking was erg simpelpamfletten noch boe ken werden onderzocht. Ze werden een voudig in manden gedaan. Onder de lectuur die werd meegeno men waren boeken van het „Alberti- num" (katholieke uitgeversmaatschap pij), waaronder een boek van kardinaal Wyszynski. Ook werden boeken meege nomen die zijn uitgegeven door „Pallo- tinum" en werken die door staatsuitge verijen zjjn verspreid"- „Pater Pawel liet de hoofdredacteur van het instituut, Skapski, bij zich ko men, die twee dagen tevoren, samen metpater Dabrowski, een bespreking had gehad met functionarissen van het bureau van de censor in Warschau over de wettelijke basis van de werkzaam heden van het instituut. Deze bespreking had onder meer betrekking op het ge bruik van kopieer-machines. Skapski toonde de heer Morawski (een perscon troleur die zich bij de politie bevond) do cumenten en regeringsdecreten waarin wordt verklaard, dat de rooms-katholie- ke kerk een sociale instelling is en als zodanig niet verplicht de door haar ver menigvuldigde teksten voor te leggen aan de censor. Van illegale activiteiten was geen sprake. Er was ook geen ge heime activiteit, omdat alle teksten die werden vermenigvuldigd de vermelding droegen „uitgegeven op last van de pri maat van Polen". Hieruit vloeit voort, dat de werkzaamheden van' het insti tuut een sterke wettelijke grondslag hebben. De openbare aanklager en de heer Morawski vroegen daarna de kopieer machines te mogen zien. Toen hun werd gevraagd waarom zij boeken in beslag namen, die met goedkeuring van de censor waren uitgegeven, ant woordde een van hen: „Dit nest met parasieten moet worden vernietigd". „Groepen bedevaartgangers die des avonds de avondmis wilden komen bijwo nen, zagen dat er iets mis was. Er ont stond een uitgebreide woordenwisseling tussen bedevaartgangers en de politie. De gelovigen begonnen tegen de actie van de politie te protesteren. Op dit ogenblik arriveerde de bisschop van Czestochowa, mgr. Golinkski, en vroeg naar een verklaring voor de protesten. Tegelijkertijd begon het volk krachtiger te protesteren, ondanks het verzoek van de paters de kalmte té bewaren. Om negen uur sloten de monniken de poort van het klooster, overeenkomstig traditioneel gebruik. De politie-functio- narissen weigerden echter het klooster te verlaten, waarop de bedevaartgan gers eveneens verklaarden te blijven. De politie vroeg daarop radiografisch om versterkingen, waarna de pel grims de toegang tot het klooster bar ricadeerden. Nadat auto's met 200 gehelmde poli tiemannen op het toneel waren versche nen verschafte men zich met geweld toegang tot Jasna Gora en werd de me nigte aangevallen. Het licht werd door de politie gedoofd en men ging over tot het afranselen van iedereen, vrouwen, kinderen en geestelijken. De politieman nen gebruikten zaklantaarns om hun slachtoffers te zoeken. De monniken, die om stilte verzoch ten, werden eveneens geslagen. Enige vari hen werden gegrepen en per auto van het klooster naar elders vervoerd. Tegen 1 uur 's nachts was het klooster ontruimd. Daarna werden de eigendom men van het instituut in enkele wa gens geladen en naar Katowice ge bracht, waar het bureau van de officier van jusitite is gevestigd", aldus volgens U.P.I. de lezing van Poolse kerkelijke zijde, die zou zijn uitgegeven in ver band met „vele geruchten die de ronde deden, sommige juist en sommige on juist". De Poolse procureur-generaal heeft nu een verklaring uitgegeven, omdat „bepaalde kringen" berichten heb ben „verspreid", waarin „het optre den van de officier van justitie in een vals en onwaar licht is gesteld", zo wordt volgens U.P.I. in het officiële communiqué verklaard. „Tegen der gelijke personen, die onjuiste inlich tingen verspreiden die nadeel kunnen berokkenen aan de staat, zullen stap pen ondernomen worden", aldus de verklaring. Verder wordt betoogd, dat de inval in de uitgeverij in het kloos ter is ondernomen, omdat er zonder goedkeuring van het centraal bureau van perstoezicht godsdienstige ge schriften zouden zijn uitgegeven. In de verklaring wordt gezegd, dat een vervolging is ingesteld tegen hen, die gepoogd hebben het onderzoek in het klooster te hinderen, en dat één man gearresteerd is. Het communiqué meldt niet, of deze arrestant een geestelijke is of iemand uit de menigte, die tegen het optreden van de recherche demon streerde. Y T et klooster Jasna Gora, dat zich f—t meer dan 800 meter boven de JL JL vlakten van zuidwest Polen verheft, is een Maria-heiligdom. Het is al ruim drie eeuwen het centrum van de nationale verering van de H. Maagd van Czestochowa. Toen een Zweeds leger in 1655 het grootste deel van Polen, tot aan de Karpathen toe, had veroverd, werd het tenslotte tot staan gebracht vóór het klooster waarin de monniken zich dapper verdedigden. In Jasna Gora begon toen voor de Polen de victorie, want van daar uit werden de Zweden ver volgens uit het land verdreven. Een jaar later heeft koning Jan Casi. 'r in het klooster zijn land en troon toe gewijd aan de H. Maagd van Czes tochowa, de koningin van Polen. Sindsdien trekken jaarlijks duizenden Polen naar het heiligdom en sinds de oorlog is Jasna Gora voor de Polen steeds meer een symbool van de vrije Poolse natie geworden. In mei 1957 verzamelden zich een half miljoen Polen bij het heiligdom om de jaarlijkse beloften te hernieuwen en om kardinaal Wyszynski, na drie jaar gevangenschap, weer te begroe ten. Volgens de officiële verklaring heeft het „Instituut van de primaat" te Jas na Gora waarschuwingen in de wind ge slagen, dat het materiaal publiceerde dat de toestemming van de perscensuur niet had. Het instituut publiceerde pre ken en ander religieus-instructief mate riaal. Het communiqué betoogt dat de huisvesting van het Instituut in een klooster bewijst dat men de illegale ac tiviteit van de uitgeverij wilde bemante len. Tenslotte meldt het communiqué dat toen „enige personen in het kloos ter" zich verzetten, een afdeling staats politie „minder dan 30 man sterk" ter assistentie geroepen was. (Van onze Haagse redactie) De uitbreiding van het. aantal T.V.- zenduren is mogelijk geworden door sta ging van het aantal televisietoestellen en de nog te verwachten toeneming daarvan in 1959. De staatssecretaris van O.K. en W. heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid Roosjen (A.R.). Zoals dins dag bekend werd heeft de staatssecre taris aan de N.T.S. meegedeeld, dat hfj geen bezwaar heeft tegen een uit breiding van het wekelijkse aantal zend uren van 12 tot 15, en wel met ingang van 15 april. Mr. Höppener zegt nu. dat de opbrengst van het kijkgeld zodanig is toegenomen dat, naar wordt verwacht, in 1959 geen bijdrage uit de algemene middelen meer nodig zal zijn. Zelfs zal de N.T.S. een begin kunnen maken met de gelei delijke terugbetaling van de in de afge lopen jaren verstrekte voorschotten. Volgens de staatssecretaris kon niet eerder een beslissing over de zendtijd worden genomen, omdat eerst een over zicht aanwezig moest zijn over de posi tie van de rijksbegroting voor het ko mende jaar. De sfeer van het verhaal van het diakenhuismannetje riep mr. H. van Buuren, officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank dinsdagmorgen op in de zaak tegen een 55-jarige in valide man, zonder beroep, en tot voor kort woonachtig in rusthuis Avondrust in Vlaardingen. In dit tehuis waren kleine onenighe den tussen verdachte en zijn 73-jarige kamergenoot tenslotte uitgegroeid tot een drama, met als hoogtepunt de steek die de ernstig invalide de ander toebracht in de hals, achter het rech teroor. „Een bijzonder gevaarlijke plaats. Bijna had u iemand van het leven beroofd," zo hield de officier hem voor. De officier eiste een jaar en drie maanden met aftrek. Uitspraak 9 augustus. De berichten die ons uit Polen be reiken, wijzen op een plotselinge toe neming van de spanningen tussen de Kerk en de communistische overheid aldaar. Slechts de gezamenlijke in spanningen van kardinaal Wyszynski en partijleider Gomulka en hun beider vastberadenheid om baas in eigen huis te blijven hebben in de herfst van 1956 kunnen verhinderen, dat Polen tot een tweede Hongarije werd. Het zoeken van een „modus vivendi" met een communistisch bewind, zonder nochtans essentiële posities prijs te geven, heeft van de primaat en de bisschoppen van Polen grote kracht en moed gevergd, want zij begaven zich daarmee op nog niet in kaart ge bracht terrein. De zelfbeheersing die ook de Poolse gelovigen 98 procent van de bevolking aan de dag heb ben gelegd, heeft tot gevolg gehad, dat Polen lange tijd nadien binnen het z.g. „socialistische kamp" het land met relatief de minste dwang is geweest. Dat is nu hard aan het veranderen en de inval in het klooster Jasna Gora doet veronderstellen, dat de moed en het uithoudingsvermogen van Gomul ka het lelijk gaan afleggen tegen die van de kardinaal. iMiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmiimiiiMmiiim Dinsdagmiddag heeft de 29-jarige luitenant-vlieger G. E. C. Soons uit Arkel een noodlanding moeten maken op de vliegbasis Leeuwarden, kort na dat hfj van het veld was opgestegen met een Hunter-straaljager. Toen hij in de lucht was merkte hfj namelijk, dat er iets aan de motor van het toestel haperde. Met een scherpe bocht keerde hij boven de startbaan terug om het vliegtuig daar aan de grond te zetten. Door de sterke rugwind bleek de uit loop van die baan echter te klein, zodat het vliegtuig in een sloot belandde. De piloot bleef ongedeerd. (Van onze Haagse redactie) Berichten in de Franse pers geven de indruk, dat Frankrijk langs diplomatieke weg contact heeft gezocht met de Bene- lux-landen in verband met zijn streven om Frankrijk bij de voorbereiding voor een eventueel topgesprek te laten optre den namens Europa. In Den Haag wordt echter verklaard, dat van een Franse stap op dit punt niets bekend is. In Haagse kringen toont men zich overigens vrij gereserveerd ten opzichte van het Franse streven. De baby van veertien maanden die een vrouw zondagavond op de Ceintuurbaan in Amsterdam in handen werd gestopt, is weer bij zijn ouders. De vader van het kind, die een stevige borrel had ge dronken, had het kind op straat aan een voorbijgangster gegeven met een „hier, hou vast; mijn vrouw is weggelopen en er is niemand om voor het kind te zor gen". Het kind werd zo lang onderge bracht in een tehuis. De politie heeft de ouders kunnen opsporen, die net weer tot de conclusie waren gekomen dat ze geen ruzie meer zouden maken en dat ze hun baby terug wilden hebben. Op de vijfde algemene vergadering van het comité voor het internationale geofysische jaar, die woensdag in Mos kou begint, zal men trachten de gege vens, die de kunstmatige satellieten en raketten hebben verzameld, te ontcijfe ren en Interpreteren. Na 13 maanden van onderzoek zullen de voornaamste geleerder uit de diverse landen die mee hebben gedaan aan het voorbereidende werk verslag uitbrengen van hun be vindingen. Oost en West zullen in Mos kou voor de eerste maal gegevens over satellieten op ruime schaal uitwisselen. Men verwacht dat vele geleerden zul len aandringen op verlenging van het geofysische jaar, dat in juni 1956 begon nen is en volgens de plannen op 31 de cember 1958 moet eindigen. Bekend is verder, dat verscheidene grote landen er belang bij hebben dat er een nieuw handvest voor het Zuid poolgebied ontworpen wordt, waardoor dit gebied een internationale status krijgt. „Znahic Sila" („kennis is macht"), een Russisch blad, heeft bekendgemaakt, dat het lanceren van een aardsatelliet die de uitzendingen van de Moskouse televisie doorgeeft aan de meerderheid der mens heid" al binnen het bereik van de Rus sische wetenschap en industrie is. De sa telliet zal daartoe tot een hoogte van 36.000 km de ruimte worden ingescho ten om dan verder met de aarde mee te draaien aldus het blad, geciteerd door Tass. De kosten van een en ander zouden slechts een klein deel bedragen van die van de duizenden televisiecentra etc., die nodig zouden zijn om een zo groot deel van de wereld te bestrijken. Met de eerste commerciële vlucht van de K.L.M. naar Moskou zijn dinsdagmid dag van Schiphol vertrokken prof. dr. W. Bleeker en prof. dr. J. Veldkamp, beiden van 't K.N.M.I. te De Bilt, die in Moskou aan de vijfde bijeenkomst van De in het Noorderdierenpark te Era- men in gevangenschap geboren ooie vaar die, nu tien weken oud. reeds vluchten maakt, daalde dinsdag na een vlucht in de ren van de emu, die van dit bezoek niet was gediend, en het dier dusdanig attaqueerde, dat het een poot brak. De vogel werd in het dia- conessenhuis te Emmen opgenomen. Onder assistentie van vier zusters moest de vogel een langdurige chirur gische behandeling ondergaan, waarbij een gipsverband werd aangelegd. Men hoopt dat de vogel de poot zal behou den om in staat te zjjn de trek naar het zuiden te volbrengen. Het Vogeltrek station te Leiden, dat de vogel heeft laten ringen, was n.l. benieuwd, of deze in gevangenschap geboren vogel de ouders zou verlaten om de trek naar het zuiden mee te maken. Mocht de poot niet genezen, dan zal worden ge tracht de ooievaar van een kunstpoot te voorzien. het internationale comité voor het geo fysische jaar zullen deelnemen. Gevraagd op het geofysisch jaar inder daad nog met een jaar zal worden ver lengd, antwoordde prof. Bleeker: „Ik heb daarover niets in de stukken kun nen vinden, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men dit wil doen met bepaalde onderdelen van de werk zaamheden. Het onderzoek, om een voor beeld te noemen, van het asgrauwe licht van de maan ter verkrijging van gege vens over het terugkaatsend vermogen van de aarde, is pas laat begonnen, om dat de speciale camera's, voor deze ar beid nodig, niet zo snel gereed konden zijn. Nu is de kans groot, dat in Moskou zal worden besloten om dit onderzoek ook na 31 december van dit jaar voort te zetten.. Verder zullen waarschijnlijk de activiteiten voor het onderzoek in de antarctica worden geprolongeerd." Met de „Olivier van Noort" van de K.L.M. is gistermiddag van Schiphol de delegatie van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot, aan het hoofd waarvan luchtmaarschalk S. F. Saworonkob stond, naar Moskou terug gekeerd. De delegatie werd o.m. uitge leide gedaan door een van de directie leden van de KLM, ir. F. Besangon. Het toestel was zeer goed bezet. In de toeristenklasse waren 46 passagiers ge boekt en in de eerste klasse 12 perso nen. De meeste passagiers zullen en kele internationale congressen in Mos kou bijwonen. Vanmiddag keert het K.L.M.-toestel, dat zijn eerste commer ciële vlucht voor de geregelde dienst Amsterdam-Moskou maakt, op Schip hol terug. De president van het Haagse ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in het geding over de import van goedkope Italiaanse nylon dameskousen. Het ministerie van economische za ken heeft een onderzoek aanhangig ge maakt tegen een Nederlandse import firma, die met dumpingsprijzen zou hebben gewerkt. Deze firma had de verlening van een invoervergunning ge- eist. De president van de rechtbank heeft, de secundaire eis van de firma inge willigd, namelijk, dat de regering bin nen korte ttjd zal meedelen of op de partij kousen, die niet inklaarbaar te Venlo ligt opgeslagen, wel of geen im portvergunning zal worden verleend. Deze termijn is gesteld op veertien da gen. Hij zei ook, dat de regering ge rechtigd is een onderzoek in te stellen naar eventuele dumping. De gedaagde, de staat, werd tot vol doening van de kosten van het geding veroordeeld. Janus Dusee, zijn vrouw en hun zoon Albert met de prijswinnende duivin. at zoudt doen als u voor de tweede keer binnen enkele weken een auto had gewonnen, benevens een fiets en een radio en een aantal contanten, voor een totale waarde van f25.000? De vrouw van Janus Dusee, een 75-jarige duivenmelker in de Oranjestraat in Tilburg, was gisteren gewoon aan de was, maar ze liet haar huishoudelijk werk direct in de steek om ons over haar duiven te verteUen. „Ons moeder is eigenlijk de melkster," zei een van haar getrouwde zoons, die even later kwam binnenvallen. Zij zorgt ervoor en ze eten uit haar hand. Daarvan konden we ons overtuigen toen ze ons door de bijkeuken was voorgegaan naar het duivenhok, waar ze met trots en tederheid de witpen duivin voorstelde, die de ongehoorde prestatie heeft geleverd om achter elkaar én de grote wedvlucht uit St.-Vincent (1023 km) én de vlucht uit Dax (985 km) te winnen. „Het is verschrikkelijk", zegt moeder Dusee, als we haar vragen hoe ze het vindt. „Den hillen dag hed.de volk. De drukte van St.-Vincent was nog nie achter de rug en toen de prijs van Dax. Mar ik zij d'r blij mee" voegt ze eraan toe. En dan brengt ze de papieren op tafel van de duivin, die de Dusees zelf hebben gekweekt. De grootvader van het kostbare dier komt uit Zeelst, van de beroemde stal van Bazelmans. die in 1949 werd verkocht. Moeder Dusee is de doffer, wiens kleindochter zo'n succes zou behalen, er zelf gaan kopen. De moeder van de prijswinnares is afkomstig van „Boer" De Rooy uit Tilburg, zo vernemen we voorts en als tragische bijzonderheid wordt vermeld, dat de vader op St.-Vincent" gesneuveld is. Moeder Dusee was zaterdag bang, dat „de blinde", zoals de duivin wordt genoemd, het voorbeeld van haar vader zou gaan volgen. „Ais ze maar terugkomt?, zei ze bezorgd naar de plensregen kijkend, „dan ben ik al lang tevreden." Ze kwam terug, om twee minuten voor zeven. Janus Dusee, timmerman-in-ruste, die intussen is thuisgekomen, ver telt het nog eens in geuren en kleuren. Zijn zoon Albert, die bij de Volt werkt, was nog thuis en stond op het plaatsje met de kraag op in de regen om uit te kijken. En jawel, daar kwam ze aan. Met zachte drang van de mattenklopper werd ze het hok in geloodst en binnen enkele minuten was ze geklokt. Veel haast hadden de Dusees trouwens niet behoeven maken, want de vogel lag 1 1/2 uur vóór op de tweede; maar dat bleek pas later! De duivin had de 1000 kilometer gevlogen met een snelheid van bijna 1500 meter per minuut en de organisatoren van de vlucht in Breda, waar Dusee onmiddellijk met een auto heen snelde, konden hem nauwelijks geloven. De duivin maakt ondanks de geleverde topprestaties een montere indruk. Ze pikt de haar toegeworpen graantjes alsof er niets gebeurd is. „Maar ze heeft verstand," zegt de zoon met heilige overtuiging. „Als moeder haar liefkozend streelt, gaat ze er by liggen alsof ze er alles van begrijpt." De verstandige duif is vijf jaar oud. Ze heeft reeds tal van grote wed vluchten meegevlogen, in totaal ver over de 100.000 km, zo bleek ons uit een vluchtige inzage van haar weavluchtpapxeren, die moeder Dusee zorgvuldig in het geldkistje bewaart. Wat ze met de auto's gaan doen? „Verkopen". En met het geld? „Op de spaarbank zetten." Ze zullen er een onbezorgde oude dag van hebben. Met het algemeen ouderdomspensioen dat ze krijgen en met hetgeen hun nog thuis wonende zoon Albert erbij legt, kon de boel net draaien, nu wordt het allemaal wat gemakkelijker. Maar desondanks doet moeder Dusee de was. Ze zal het geld van haar duiven, die ze meer dan een halve eeuw heeft verzorgd, niet over de balk gooien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5