Eerste Kamer over het ontslag aan de huwende onderwijzeres Opvattingen bij K.V.P. verdeeld Radio en TV Chefarine-4' X Staat verkreeg een renteloos voorschot van 75 miljoen WIE ADVERTEERT— I EEN MOORD! WIJZIGING L.O.-WET Minister wil bij gehele onderwijs- wetgeving ruimere delegatie Beeldende en beeldige kunst wmm Twee opera s uit Salzburg Bankbiljettencirculatie op record niveau van f 4,3 miljard Amateur elftallen ingedeeld ïïHX«rass.»sjsrsssi Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Bennaars naar NO AD mrnmm Informatief jaar verslag van K.R.O. Vanavond Tweede etappe voor Fransman Everaert Van Houwelingen en Buis naar Leipzig Zeilwedstrijden van „De Maas99 Honderd wickets van spinner Lock Roovers snel op de 3000 meter Weekstaat Nederlandsche Bank Export bloemkool naar België stopgezet Nederlandse atleten naar Schotland Nederlanders zeilen goed in München WOENSDAG 30 JULI 1958 PAGINA 7 Verdeelde meningen Courses Hilversum t !tl «™n%Tot- winn-: f 9-4°. ph Kweekschoolwet LeeuwardenEnschede in Winschoten Opnieuw Algerijnse voetballers verdwenen Ronde van het Westen Wereldtitel amateur-stayers Atletiek in Arnhem door Zwemkampioenschappen van Politiesportbonden (Van onze onderwijsredacteur) Het debat over de wijziging der Lager Onderwijswet heeft zich dinsdag in de Eerste Kamer weer in hoofdzaak geconcentreerd rond de kwestie van het ontslag aan de huwende onderwijzeres, maar de kaarten lagen nu enigs zins anders dan een maand geleden, toen deze zaak in de Tweede Kamer aan de orde kwam. In het wetsontwerp stond aanvankelijk de bepaling, dat de gemeente raden zouden kunnen verordenen, dat de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, kan worden ontslagen. De discussie in de Tweede Kamer had tot resultaat, dat aangenomen werd een amendement-van Sleen, dat deze bepa ling uit de wet wilde lichten, en dat verworpen werd een amendement- Toxopeus, dat in de wet wilde vastleggen, dat een gemeenteraad bepaald niet meer zou kunnen ontslaan op grond van huwelijk. Uit de verwerping van het amendement-Toxopeus trok minister Cals de conclusie, dat de Tweede Kamer zeker niet de bevoegdheid van de gemeenteraden om tot ontslag over te gaan wilde beknotten. Hij verklaarde dan ook in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat de gemeenteraad kan blij ven bepalen, dat een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, op die grond kan worden ontslagen. Hij zou een dergelijke gemeentelijke verordening niet voor vernietiging voordragen. Tegen deze achtergrond heeft zich nu in de Eerste Kamer een nieuw debat ontwikkeld, waarbij het meest de aandacht trok de interpretatie van de heer de Roos (P.v.d.A.), die stel de, dat bij de verwerping van het amendement-Toxopeus in de Tweede Kamer mede een rol heeft gespeeld het „onaanvaardbaar", dat minister Cals tevoren ten aanzien van dit amendement had doen horen. Door deze druk zou de stemming een ver tekend beeld hebben gegeven van de opvattingen in de Tweede Kamer; er go zou volgens de socialistische woordvoerder de conclusie te ver gaan, dat de Tweede Kamer zich zo duidelijk zou hebben uitgesproken te gen een gemeentelijk verbod tot het ontslaan van de huwende onderwijze res. De heer Algra (A.R.) heeft hiertegen over geponeerd, dat het niet aangaat in een stemmingsuitslag de bedoeling van de uitgebrachte stemmen te verdiscon teren; men moet oordelen op grond van de uitslag tout court. Bij deze weer legging sloot minister Cals zich uiter aard grif aan. Mevrouw Schouwenaar-Franssen (V. V D.) wierp deze vraag op: de gemeen teraad kan nu volgens mr. Cals een verordening maken, waarbij het huwe lijk grond wordt voor ontslag aan de huwende onderwijzeres, maar kan de gemeenteraad ook verordenen, dat het huwelijk géén grond vormt voor ont slag? Minister Cals heeft geantwoord, dat een dergelijke verordening geen ~hl Zou hebben; de gemeenteraden zou- den dan nog tal van andere verorde- "Uigen kunnen maken over dingen, die 2e zelf niet willen doen. De heer van Hulst (C.H.) zei, dat de Jëgeling zoals ze nu is uitgevallen, toch het gevaar inhoudt van incidentele wil lekeur, hetgeen echter door de bewinds man is bestreden. Bij de K.V.P.-fractie bleken de me ningen verdeeld te liggen. De heer Derksen sprak uit, dat men voor zichtig moet zijn met het te berde brengen van het subsidiariteitsbegin- hon deze kwestie. Tot op zekere ee?jp® kan dit beginsel worden aan- liedoS men zeSt dan, dat de echte- de zelf wel kunnen uitmaken of Paarna°A al dan niet blijft werken. hHift er echter, aldus spreker, overheid e? nieetsli®finSsrecht van de ïeiiike dr»r»v, i alleen van de plaat- 3 Al! l0oku van de rijksover- efnsél onverkort subsidiariteitsbe- g zou hanteren, zou wHe wft-geze5d, dat een 65-jarige die wil blijven werken dat zelf maar taoet uitmaken, doch' hier erkent men toch ook het recht van de overheid om een regeling te treffen Zoals de zaak nu is uitgevallen wor den de belangen van het gezin niet gestimuleerd, aldus spreker. Het is verheugend, dat de minister gemeen telijke ontslagverordeningen met voor vernietiging lal voordragen, doch zal een vollende minister insgelijks han dden? Spreker is hier met geheel ge rust op. In dezelfde geest sprak prof. Gielen, die op grond van wetenschappe U derzoekingen aanvoerde, dat de arb van de gehuwde vrouw het gezin zeei De Tilburgse voetbalvereniging Noad (ere-divisie) heeft maandagavond over eenstemming bereikt met de Bergen op D°sko (tweede divisie) Heze vlreefa- o?n de linksbinnen van bfricre Rm.us Bennaars. De 26- jarige Bergenaar is tien maal opge- steld geweest m de nationale ploeg De transfersom bedraagt ca. 20.000 gulden. De Bergen op Zoomse club, die mo menteel in malaise verkeert raakt daarmee zijn prominentste speler kwijt. De uitslagen van de dinsdagavond te Hilversum gehouden draverijen NAC-priis, 1960 m: 1. Vrolijke Frans, p. A. Strooper, 2.59.2, 1.33.3; 2. Woudduif s; 3. Vanedel P. Tot. winn.: f 11.—, pl. f 3.30, 1.30, 3.30; cov. f 5.70, gek. f 12.60. Liefhebbersprijs, 1900 m, le afd.: Va nity Hanover, M. Vergay, 2.45.8, 1.26.4; 2. Veratonka; 3. Uno Pronto. Tot. wmn.: 2.10, pl. f 1.20, 2.20, 1.60, cov. f 5.60, Sroepskopp. f 7.50. 2e afd.: 1. Visuil S, W. H. Geersen, 2.44.8, 126.7; 2. Utopie; 3. Vink S. Tot. winn.: I 2.—, pi. f 2.00, 2.50; cov. f 3.60; gek. f 6.70. Finale: 1. Visuil S, W. H. Geersen, 2.44.3, T26.5; 2. Vanity Hanover; 3. Veratonka. Tot. Winn.: f 2.20, pl. f 1.30, 1.30, cov. 3.40, groepskopp. f 4.30. öportiviteitsprijs, 2360 m: 1. Tarzan Hol landia G, R. G. Heyman, f 3.25, f 1.26.8; Thundera; 3. Rita Rosa. Tot. winn.: 6.40, pl. f 1.80. 4.60, 4.40, cov. f 9.30, Sroepskopp. f 9.50. Spanning-prifs, 1980 m. le afd.: 1. Sagne a Or W. van Leeuwen, 2.47, 1.24.3; 2. Ta- bor Harvester D; 3. Toneel D. Tot. winn.: f 18 40 2'8°' cov' f 51°' gek' tw» afd': j S*iicIc Hongershof, J. van Doyerwaard, 2.49 8, 125.8; 2. Query Hano- 4.50, 2.50, cov. f 4.gek. f 26. Totale omzet: f 96.346. vaak niet ten goede komt. Daartegen over stond echter mevrouw Luyckx (K.V.P.)die zich met hetgeen er uit de bus is gekomen tevreden toonde. Zij betoogde, dat de echtelieden bij een belangrijke beslissing als het buitens huis werken van de vrouw, de overheid niet nodig hebben. Dit was dan wel de hoofdmoot van „et debat. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard, waarbij de heren Gielen en Derksen lieten aantekenen, dat zij dit vanwe ge de kwestie der huwende onderwij zeres geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. De in de avondvergadering volgende behandeling van een wijziging der Kweekschoolwet bracht een fundamen tele kritiek van de heer Derksen, die de vrees uitsprak, dat de toelating tot de tweede leerkring van leerlingen, die het eerste deel van het staatsexamen onderwijzers hebben gedaan, de eerste leerkring zal uithollen, en 'die voorts de voorgestelde verruiming van de mo gelijkheid tot aktenstudie in de derde leerkring van de kweekschool met een argwanend oog bekeek. De heer van Hulst toonde zich ten aanzien van deze punten eveneens nogal gereserveerd, doch hij was toch wat minder pessimis tisch dan de heer Derksen. Duidelijk steun kreeg de bewindsman echter van de heer Algra, die waarschuwde voor een systeemdwang. Op de valreep deed de bewindsman tenslotte nog een uitspraak, die voor uitliep op de behandeling van het wetsontwerp, dat de onderwijzers toe gang wil geven tot de universitaire examens in de psychologie en de pedagogie. De heer van Hulst had ge steld, dat men ervoor moet zorgen, dat de inhoud van het staatsexamen eerste leerkring kweekschool niet kan worden gebruikt als een argument contra de toelating van onderwijzers tot de universiteit. Mr. Cals antwoordde, dat de toela ting tot de examens psychologie en pedagogie z.i. geheel gebaseerd is op de speciale studie, die de onderwijzer maakt en niet op zjjn vooropleiding. In de lopende discussie over deze aan gelegenheid zal deze uitspraak zeker meetellen. Het Kweekschool-wetsontwerp is tenslotte z.h.s. aanvaard en de minister gaat evenals de Kamer met vakantie. ■SH wat- eft® In Vallauris aan de Franse Rivièra wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van Pablo Picasso's nieuwste werken. Een der tentoonstellingsdagen werd gecombineerd met een modeshow. LINKS: een creatie in de nieuwe Rivièra-mode naar een ontwerp van Marinette. RECHTS: een cocktailjurkje ook van Marinette. In het kader van het 75-jarig bestaan van de sportvereniging „Bato" te Win schoten zal zaterdagmiddag een voetbal wedstrijd worden gespeeld tussen En schede en Leeuwarden. Voor deze ont moeting, een evenement voor oostelijk Groningen, zal ongetwijfeld een grote belangstelling bestaan. Beide elftallen zullen in hun sterkste samenstelling aan treden. Leeuwarden komt uit met de twee nieuw aangekochte spelers, name lijk de bekende oud-internationaal An- dré Roosenburg, een voor deze streken niet onbekende speler, die namelijk reeds voor Neptunia, Delfzijl en Sneek heelt gespeeld en verder de vroegere recnts- buiten van Xexes Engelman, met wie enkele dagen geleden het contract wera afgesloten. Enschede verschijnt met Abe Ben stra op de rechtsbinnenplaats, met achter hem als rechtshalf de oud-internationaal Rinus Schaap. De opstellingen zijn: Enschede: doel: Van der Wint; achter: Busschers en Odenthal; midden Schaap, Weustink en Brouwer; voor: Moddejonge, Lenstra, Voges, Van der Wel en Janssen. Leeuwarden; doel: Koopman; achter: Van der Veen en Hiemstra; midden: Rui ter, Bakker en Tardy; voor; Engelman, Roosenburg, Van Oosten, Alma en Hoe- kema. Vier van de vijf Algerijnen die lid zijn van de voetbalclub Le Havre a.c., wor den sedert vrijdag vermist. De vier ver trokken vier dagen geleden uit Le Ha vre, zogenaamd om een plezierreisje naar Parijs te maken. Men acht het echter waarschijnlijk dat zij zich naar de Zwitserse grens hebben begeven, met Tunis als uiteindelijke bestemming. In april van dit jaai verdwenen niet minder dan 11 gerenommeerde Alge rijnse voetballers uit Frankrijk naar Tu nesië, op bevel van de rebellenbewe ging in Algerije. De meesten van deze voetballers hielpen daar een voetbal ploeg van de rebellenbeweging vormen. De vier voetballers die thans vermist worden zijn de hafspeler Mohamed Sou- kane, 27, zijn broer Abderahman, 22, rechtsbinnen, de spil Smain Ibrir, 26, en de middenvoor Cherif Bouchache, 29. Ook de K.R.O. heeft over 1957 een jaarverslag het licht doen zien. Het is he eerste maal dat deze omroep een inrormatief overzicht geeft van de wJtz??mheden van het afgelopen VveF d.e financiële resultaten en kornet «H^ezii-tingen van de Stichting ve^id^ hler niets te weten. Wel erorf van het TJ nadruk de gestadige cember 519 onn h <!?ntal' dat °P 31 de" cember 519.000bedroeg. Daarmee is de K.iu.vA dus veruit de grootste omroen- vereniging van Nederitnd P Van de zendtijd werd li 5 procent aan godsdienstige uitzendingen be- steed. Lichte muziek nam 26,8 procent, ernstige muziek 24,8 procent van de zendtijd. Aan amusement werd nog eeen 5 procent besteed. Vrouwenpro- eramma's en ziekenprogramma's verg den aanmerkelijk meer tijd. Van de TV-uitzendingen werd 23,6 procent aan documentaire programma s besteed, 26,8 procent aan amusement en 24,4 procent aan toneel. Het verslag, waarop wij nog terugko men' If typografisch bijzonder fraaj verzorgd en bevat een voortreüelijke documentatie over het omroepbedrtf De A.V.R.O., die ook in de voorgaan- 2®, Wen uitgebreid aandacht aan de Mlzburgg Festspiele heeft gewijd, zendt dit jaar twee opera's van dit internationale muziekfestival uit. Op g 21 augustus brengt zij vanaf zu.uö uur eigen opnamen van de eerste uitvoering in Europa van Samuel Bar- be1" s °PjIa in vier akten „Vanessa", di®.,da zaterdag tevoren in het Festspielhaus zal worden uitgevoerd. Op donderdag 4 september kan men vanaf 20.05 uur luisteren naar eigen opnamen van de voorstellingen van Giuseppe Verdis opera in vier akten Don Carlos die wordt gegeven in de Felsenreitschule. De beide opera's wor den uitgevoerd met medewerking van de Wiener Philharmoniker en het koor van de Weense Staatsopera. De uitvoe ringen z\jn respectievelijk onder leiding van Dimitri Mitropoulos en Herbert von Kara jan. In samenwerking met Guy Bolton heeft de befaamde Engelse humoristi sche auteur G. P. Woodehouse een klucht geschreven „Come on Jeeves", die de V.A.R.A. onder de titel „Wedden my Lord" vanavond uitzendt via de televisie. Willy van Hemert voert de regie, de decors zijn van Peter Zwart. Verdi's opera „Un ballo in masche- ra" (een gemaskerd bal) is in het Holland Festival in jjuli onder leiding van Francesco Molinari Pradelli uitge voerd in de Stadsschouwburg in Am sterdam. Daarvan zijn ten behoeve van de radio opnamen gemaakt, die de V.A.R.A. vanavond zal uitzenden. De solisten zijn o.m. Giuseppe Zampieri, tenor, Scipio Colombo, bariton en Gré van Swol-Brouwenstijn, sopraan (402 m 20.15 uur). Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Da vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen talen. BEROEMDE GEMEESMIDDELEM IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, w*nl dit woidt btschtrmd door hel bestanddeel (helersi. De tweede etappe van de Ronde van het Westen voor profs van Granville naar Rennes over 184 km is gewonnen door de Fransman Everaert in 4 uur 49 minuten 11 seconden. De uitslag luidde verder: 2. Novak (Fr.) z.t.; 3. Rews (G.B.) z.t.; 4. Scodel- ler (Fr.) z.t.; 5. Saint (Fr.) z.t. In het algemeen klassement heeft Evéraert de leiding. Aan het wereldkampioenschap stay ers voor amateurs, dat op 5, 6, 8 en 10 augustus in het Alfred Roschstadion te Leipzig wordt gehouden, zullen voor Nederland Van Houwelingen (Sassen- heim) en Buis (Aalsmeer) deelnemen. Op 5 en 6 augustus zullen series en op 8 augustus de herkansingen worden ver reden. Alle wedstrijden gaan over 50 km. Op zondag 10 augustus gaat de fi nale over een uur. De driedaagse zeilwedstrijden van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas", die op de Zeeuwse stromen zijn ge houden, zijn geëindigd. Wegens de harde wind zijn de ronde en platbodemjachten en de draken maandag niet gestart. Ook dinsdag konden de draken niet uitvaren. De winnaars van de verschillende klas sen waren: ROR C-klassen: Zwerver, strm J. van de Vorm; „Kluut", strm A. H. van Beunin- gen. Ronde en platbodemjachten: „Jan Klaassen", W. J. G. Aalders. Dinsdagavond werd voor de eerste klasse c heren van de zomercompetitie van de KNZB gespeeld de waterpolo- wedstrijd MerwedeDe Sleutelstad. De ontmoeting eindigde in een 73 zege voor Merwede. Engeland heeft de vierde testmatch tegen Nieuw Zeeland gewonnen met een innings en 18 runs. De tweede Nieuw. Zeelandse innings leverde slechts 85 runs op. De eindscore was: Nieuw Zeeland 267 en 85, Engeland 365 voor negen wickets (gesloten) Engeland heeft de eerste 4 wedstrij den van de rubber van vijf al gewonnen. Tony Lock, de linkshandige spinner uit Surrey, boekte de beste bowling cy- fers van al zijn testmatches door zeven wickets te nemen voor 35 runs. Zijn vijfde slachtoffer, de 20-jarige John Sparling, hielp hem aan zijn honderd ste wicket in testmatches. Oe Nieuw-Zeelandere, die hun twee de innings op 30 voor nul stonden, had den 68 runs nodig om een nederlaag met innings te ontgaan maar zij faalden er barmelijk op een door de regen aange taste pitch die in de zonneschijn opdroog de. De pace bowler Brian Statham luid de de laatste acte in door Bert Sutcliffe uit te gooien. Daarna deed Lock vrijwel wat hi) wilde tegen batslieden die niet opgewassen waren tegen zijn listig en agressief bowlen. Op het sportpark Hartenstein in Arn hem zjjn dinsdagavond nationale atle tiekwedstrijden gehouden. Oorspronke lijk zouden de wedstrijden zelfs inter nationaal zijn, maar daar de Duitsers niet kwamen opdagen verloor de mee ting haar internationale karakter. De beste prestatie kwam op naam van de Roosendaler Roovers 'Thor) die d2 3000 meter heren won in de zeer goede tijd van 8 min. 20 sec. Frans Kunen (Sprint, Breda) eindigde als tweeds in 8 min. 24.2 sec. De Amsterdammer Hof stede (AAC) won de 100 en 200 meter bij de heren, en Hannie Bloemhof (Pal- thene, Arnhem) zegevierde op beide nummers bij de dames. Voornaamste uitslagen: 110 meter hor. den heren: 1. Nederhand, (ALO, Rot- terd.) 15.-. sec.; 2. Boere (Minerva. Rot- terd.) 15.1. sec.; 100 meter: 1. Hofstede (AAC, Amsterd.) 11.-. sec.; 2. Eykel- boom (Cialfo, Arnhem) 11.1. sec. 400 meter: 1. Janssen (AAC, Amsterd.) 51.1 sec.; 2. Bollen (Quick Nijm.) 51.7. sec. Hoogspringen: 1. Nummerdor (Olympic, Apeld.) 1.80 m.; 2. Verheyen (Quick Nijm.) 1.75 m. 200 meter: 1. Hofstede (AAC, Amsterd.) 22,6 sec.; 2. Eykel- boom (Cialfo, Arnhem) 23.1. sec. 1500 meter: 1. Janssen (Thor, Roosend.) 3 min. 56.3. sec.; 2. Kerkhoven (Hellas, Utr.) 3 min. 59.9. sec. 3000 meter: 31. Roovers (Thor, Roo sendaal) 8 min. 20 sec.; 2. Kunen (Sprint Breda) 8 min. 24.2 sec. Polsstok hoogspringen: 1. Lamoree (Kometen, Arnhem) 2.99 m. Dames 100 meter: 1. Hannie Bloemhof (Palthene, Arnhem) 12.-. sec.; 2. Ria van Kuyk (Olympia 48, Den Haag) 12.1. sec.; 3. Ine Speyk (RKEAV, Enschede) 12.7. sec. 200 me ter dames: 1. Hannie Bloemhof (Pal thene, Arnhem) 24.8. sec.; 2. Ria van Kuyk (Olympia 48, Den Haag) 24.8. sec.; 3. Ine Speyk (RKEAV, Enschede) 25.9. sec. De Nederlandsche Bank heeft, blijkens de verkorte balans per 28 juli, een blanco en renteloos voorschot aan de staat ver strekt tot een bedrag van f 75,6 miljoen. De bank mag ingevolge de bestaande overeenkomst dergelijke voorschotten aan de schatkist verstrekken tot een maximum van f 150 miljoen. Dat de staat genoodzaakt was een beroep op de centrale bank te doen, is een gevolg van de zware eisen die met het einde van deze maand aan de schatkist zijn gesteld. Vrjjdag j.l. immers moest de staat de kwartaalsbetalingen aan de gemeenten verrichten, waarmee een bedrag gemoeid was van ruim 270 miljoen gulden. Re kent men daarbij de salarisbetalingen, die gesteld mogen worden op een bedrag tussen de f 50 en f 60 miljoen, dan valt het niet te verwonderen, dat het saldo van het rijk bij de centrale bank uitge put raakte en dat de bodem van de schatkist werd bereikt. Behalve dat daaruit het totaal van f 256 miljoen werd geput, moest boven dien bij de Turfmarkt worden aange klopt voor een bedrag van f 75,6 miljoen. De staat ontvangt woensdag echter uit de pas gehouden inschrijving op schat kistpapier een bedrag van f 338 miljoen, zodat de schatkist weer spoedig gevuld raakt. Aan de andere kant echter staat zij per 1 augustus voor een aantal ver plichtingen, die tezamen gewaardeerd mogen worden op f 130 miljoen. De circulatie heeft met een bedrag van bijna f 4275 miljoen een nieuw record bereikt. Deze week is weer voor f 86 miljoen aan biljetten in om loop gekomen. Men mag verwachten dat in de loop van augustus er een ge leidelijke terugvloeiing van biljetten zal plaats vinden en dat met de terug keer van normale omstandigheden aan het eind van de vakanties, de circu latie weer tot redelijke proporties zal worden teruggebracht. Werd vorige week enige bezorgdheid uitgesproken ten aanzien van het niveau van de banksaldi op circa f 450 miljoen, ditmaal is het een grote geruststelling dat de banken een flinke voorsprong op de kasreserve hebben weten te kweken. Met een saldo van ruim f 686 miljoen staan de banken er nu goed voor. Op de geldmarkt bleef daggeld onveranderd 2(4 procent, maar wordt na de ultimo met stelligheid een verlaging verwacht. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef en er ook in de convertibele valuta geen wijziging kwam, nam de netto de viezenreserve toe met f 22 miljoen. Hier door staan goud en valuta tezamen nu De competitie-indeling van het seizoen 1958-1959 luidt: Amateurs le kl. A: CW, DCG, DWV, Emma, Gouda, Laakkwartier, OSV, Quick, De Spartaan, Unitas, UW, VCS. B.: Alcides, Be Quick (Z.), Borne, ESCA, Hengelo, Quick (N.), Quick '20. Sneek, WVC, WW, ZAC. Zwaagwesteinde. C.: Alliance, Boxtel, Brabantia. Heer, Hoensbroek, Spel. Irene, Kimbria, MOC '17, Roermond, Spel. Emma, De Spechten, Vlissingen. West I, 2e kl. A.. Baarn, HBC, Hol land, Hollandia, ISV, De Kennemers, WA, VVB, Watergraafsmeer, West- Frisia, Zandvoortmeeuwen. Zeeburgia. B.: Aalsmeer, AFC, DEM, Heracles, HFC, HMS, HRC. O WO, Purmersteijn Schoten, TOG, WFC. 3e kl. A.: Alcm. Victrix, Always For ward, Assendelft, Beverwijk, CSV, IVV, KW, De Meteoor, QSC, Velsen, Wijk aan Zee, ZAP. B.: ADO. Alkm. Buys, Egmondia, EVC, HSV, KUEDO. Rood- Wit A, Vitesse. WSV, Zaandijk, Zilver meeuwen, ZW. C.: AW, DEC, Donar, JOS, Maarssen, NAS. NFC, Rapiditas SDO, SDW, Swift. ZSGO. D.: ADE, CDN, Celeritudo. DWSV, HBV, Nautilus, Neerlandia, RKAVIC. SEC. Stichtse Boys, Ultrajectum, Wilskracht/SNL. 4e kl. B.: DTS, DWB, St. George, Grasshoppers, Hollandia I. Monniken dam, RKATC, De Rijp, Succes, USVU, WL: C.: AGS. Ambon, APGS, DKC, GVO, OFC, KCZ, TWM, WZ. IJ-Boys, Zaanlandia. D.: ASV/Arsenal, ASVA, BIO, De Eland, ETO, Fokke. Kinheim, St. Pancratius, Rivalen, RODA, Terras vogels, VDO. E.: Animo, Bloemendaal, DVAV, EHS. Energia. De Meer, Onze Gezellen. TABA, Waterloo, WMHO, WMS. F.: BTC. DJK. De Germaan, Hoofdd. Boys, Madjoe, St. Martinus, Meerboys, Muiderberg, SDZ, Sloterdijk, Uithoorn, WV/HEDW. G.: Amersf. Boys, BVC, FAK, Nijenrodes, Patria, Quick A, Victoria, The Victory, WOG, WIJ, De Zebra's. H.: Amsvorde, Bilthoven, Brede- rode, DEV. EMM. Fortitudo, KDS, KWA, Midlandia, Saestum, SVF, Zwol. Vooruit. West II, 3e kl. A.: Alphen, Celeritas, Lugdunum, Olympia. Ripperda, RVC, TYBB, Voorburg, Vredenburgh. VVP, WSB, Wilhelmus. 4e kl. A.: ASC. Con cordia H., DOSR. Foreholte, Geel Wit, Hillegom, Lisse, SJC, Teijlingen, TAB, Warmunda. AGATHA CHRISTIE 59 "f?,at willen we nu juist te weten zien te komen, lu geYaJ\ d®gene, die dat gedaan heeft, heeft óók ?.!?ouufri,f ies vergift op Letty Blackloeks nacht- tateitje klaar gezet en zodoende arme Dora Bunner om zeep geholpen. En dat kan Rudi Scherz niet zijn geweest, want die was toen zo dood als 'n pier. Het moet dus iemand geweest zjjn, die op de bewuste avond m de zitkamer aanwezig was... en waarschijn lijk ook op Bunny s verjaardag tegenwoordig was. De enige, die daarbij niet tegenwoordig is geweest, was mevrouw Harmon." „Waarom zouden die vergiftigde aspirientjes daar juist op die verjaardag z\jn neergezet?" „Waarom niet?" „Hoe was dat mogelijk?" „Nu, we zijn allemaal wel eens even weg geweest. Ik heb mijn handen bijvoorbeeld boven op de badka mer gewassen omdat er beneden zo'n glibberig stuk je zeep lag. En mevrouw Easterbrook heeft zich staan poeieren op Letty's slaapkamer „Maar, Hinch, zou je dan denken „Dat wéét ik nog niet- Het lijkt me ook al te opvallend dan laat je je niet op de slaapkamer zien. Maar ja, er waren tal van mogelijkheden." „Er is niemand van de heren naar boven ge gaan?" „Je hebt ook nog een achtertrap. Trouwens, als iemand de kamer uitloopt, zit je hem niet na te kijken. Maar we moeten op de eerste aanslag op Letty Blacklock terugkomen. Prent de feiten dus goed in je hoofd. Want op jou komt het aan!" Juffrouw Murgatroyd keek hoogst ongerust. „Het komt er helemaal op aan wat jij bij die gelegenheid hebt gezien!" vervolgde juffrouw Hinch- liffe. „Probeer je dat dus voor je geest te roepen. De lichten gingen uit. Deur A, de gewone deur ging open. Wij zagen de zaklantaarn zwaaien en werden verblind door het licht. In die tussentijd holt X, de onbekende uit ons gezelschap door deur B, de gesmeerde, die anders nooit gebruikt wordt, de don kere gang inposteert zich achter die stomme Zwitser, schiet een paar keer op Letty en tot slot op de Zwitser. Hij laat de revolver in donker val len en is op zijn tenen in de zitkamer terug tegen de tijd, dat daar de eerste lucifer wordt aangestoken. Snap je dat?" „Ja, jamaar wie was dat dan?" „Kijk eens, Murgatroyd, als jij dat niet weet, dan weet geen mens het. Jij stond vlak achter de deur. Jij bent dus de enige, die niet in het licht van de zaklantaarn stond te kijken. Ik stond bij de schoorsteen met mijn tong uit de mond naar een slokje te snakken. Letty stond bij de doorgang naar de andere kamer om de sigaretten te halen. Patrick was al in de andere kamer bjj de sherry. Weet je wel?" „Ja, janu wéét ik het allemaal weer." „Besttoen is er nog een ander Patrick achter na gegaan, weet je wel? Eén van de heren. Het vervelende is, dat ik me niet meer kan herinneren cf dat nu Easterbrook of Edmund Swettenham geweest is!" „Ik óók niet!" „Natuurlijk niet. Maar er liep ook nog iemand anders die kant uitPhillipa HaymesDat weet ik nog zo goed, omdat ik dacht: mens, wat heb je een mooie rechte rug! Dat staat goed te paard! Ze haalde daar in de andere kamer iets van de schoorsteen. Wét, weet ik niet, want toen ging het licht uitDusMurgatroyd, opgeletin die kamer stonden Patrick, Phillipa en hetzij de kolonel, hetzij Edmund Swettenham. Heeft één van die drie het gedaanDan staan we machteloos. Maarer is óók nog de mogelijkheid, dat een van de anderen het gedaan heeft. Maar dan kun je me helpen. Want jij was de enige, die in de kamer kon kijken bij het licht van de zaklantaarn. Wat zag je toen? Een lege kamer?" „O, nee...... dat niet. Dora Bunner had haar mond openmevrouw Harmon zat op de leuning van een stoelmet haar vuisten voor het gezicht, net een klein kind." „Best. Dat zijn dus Bunny en Dot. Maar nu de rest. Mens, denk eens goed! Als je eenmaal weet wie je gezien hebt, kunnen we nagaan wie je hebt gemist. Was er een, die je beslist niet gezien hebt?" Geduldig zat juffrouw Murgatroyd in zichzelf te prevelen: „De bloemen op tafel, Hinch bij de schoor steen Opeens rinkelde de telefoon. Juffrouw Hinchliffe ging luisteren. „Hallo, ja? Met het station?" Met gesloten ogen prevelde juffrouw Murgatroyd geduldig voort: „Dora Bunnerhet tafeltje met de lamp, de doorgangO, maar dat is aller- gèkstriep zij opeens uit. „Wat zegt u?" blafte juffrouw Hinchliffe nu in het toestel. „Is het beest er al van vanmorgen acht uur? En bellen jullie mij nu eerst op? Dat vind ik een schandaal! Vergeten? Is dat het enige excuus? Zij gooide de hoorn op de haak. „Dat is onze rode setter! Die hebben ze de hele dag daar aan het station gehouden, zonder een druppel drinken. Nou vraag ik je! Die idioten bellen me nu pas! Ik ga het dier onmiddellijk halen." Zjj was de kamer al uit, maar juffrouw Murga troyd draafde haar achterna. „Hoor eens, Hinch, het is werkelijk allergèkstik begrijp er niets van!" Juffrouw Hinchliffe was nu de gang al uit en op weg naar de schuur, die als garage dienst deed. „We gaan er wei mee verder als ik terug kom," riep ze haar vriendin nog toe. „Je kunt toch niet mee, je hebt je pantoffels weer aan, zoals gewoon lijk!" Zi) drukte op de starter en met een ruk schoot haar two-seater naar buiten. Juffrouw Murgatroyd deed vlug een pas ter zijde en riep nog: „Luister nog even, Hinch, ik moet het je zeggen „Straks, als lk terug ben!" Zij reed de two-seater het hekje al uit. Opgewon den klonk de schrille stem van juffrouw Murgatroyd haar in de oren: „Hinch, ik heb haar niet gezien!" f Wordt vervolgd) (in ƒ1000) Activa: Wiss. in disc Wiss. gekocht Schatkistpap. weg. overn. Markenv. Voorschjek.crt. (bel) Voorsch. Rijk Goudmunt Zilvermunt Buitenl. activa Buitenl. betaalmidd. Uit bet. akkoorden Diverse rek Passiva: Bankbiljetten R.crt. schatkist Saldi bank, in Ned. Saldi uit bet. akk. Andere saldi v. niet Ingezetenen Andere saldi Saldi buitenl. geld Diverse rek Toelicht. Totaal schatk.pap. wJ. gul- densaldi uit bet. akk. belegd Schatk.pap. in disc. Muntbiljett. Cs Rijks kas) Percentage goud en deviezen 21/7 28/7 15.000 15.000 120-800 120.800 125.700 125.700 17.423 16.964 75.556 3.479.659 3.479.659 17.663 18.140 1.265.869 1287.531 717 695 104265 104.511 21.070 20.654 4.188506 4274.813 256.008 449.386 686 434 35.345 34.580 15.164 15.192 94.540 121.050 76.377 76.467 50.958 55.562 116.681 84.84 116.603 83.32 op f 4745 miljoen, tegen vorige week f 4723 miljoen. De post andere saldo aan de creditzijde vertoont een toene ming van f 26(4 miljoen, welke zonder nadere toelichting echter moeilijk ver klaarbaar is. Het dekkingspercentage daalde van 84,84 tot 83,32. Opnieuw wordt een Nederlands tuin- bouwprodukt toegevoegd aan de rij van produkten waarvan de export naar Bel gië is verboden. Met ingang van 30 juli is namelijk de export verboden van Nederlandse bloemkool naar dit land. Deze maatregel is een gevolg van de prijsontwikkeling voor bloemkool op de Belgische markt. Hoewel de laatste tijd de bloemkoolexport vanuit ons land naar België niet groot was, is men toch in Nederlandse tuinbouwkringen alles behalve te spreken over deze herhaalde grenssluitingen bij de export naar Bel gië. Voor 'de jaarlijkse atletiekwedstrij den in Glasgow op 2 augustus en in Edinburgh op 9 augustus heeft het be stuur van de K.N.A.U. een heren- en damesploeg ingeschreven. In Glasgow starten Yska (A.A.C.) op de 440 yards, Heida (AV23) en Haus (PSV) op de 880 yards, Blankenstein (trekvogels) op de mijl, Cujé (EMM) en Delnoye (Kimbria) op de twee mijl en Peter Nederhand (ALO) op de 120 yards horden. Aan de wedstrijden te Edinburgh zul len de volgende dames deelnemen: 110 yards Hannie Bloemhof (Palthene) en Ine Spijk (RKEAV), 220 yards: Hannie Bloemhof en Nannie Haase (LDA), 50 meter horden: Willy Bakker Cysouw (Marathon) en bij het hoogspringen: Nel Zwier (Olympia). De Nederlandse zeilers in de Flying Dutchman-klasse, Schooneveldt, Jager en Gulcher hebben tijdens de Starnber- ger zeilweek die te München zijn ge houden, goede prestaties geleverd. Zij eindigden alle drie onder de eerste zeven in het algemeen klassement To taal waren er 5 races en kwamen 53 jachten aan de start. De uitslag luidt: 1. „Kummel" strm Kuke (Berlijn)2. „Duysterghast" strm Schooneveldt (Amsterdam); 3. „Frech- daks" strm Hirtch (München)4. „Binsenschnuffel" strm Haist (Mün chen); 5. „N.N." strm Jager (Lem mer); 6. „Susanne" strm Ludwig (We nen); 7. „Frithjofna" strm Gulcher (Naarden). Onder auspiciën van de Politie Sportver eniging „Baam" werden in het bosbad „D« Vuursche" de nationale zwemkampioen schappen gehouden van de Nederlandse Politie Sportbond. Achttien politiesportver- enigingen namen hieraan deel. Uitslagen: 50 meter rugslag nieuwelin gen: 1. B. de Jong, Schiedam, 42.3 sec.; 2. A. Wispelwey, Alkmaar, 42.9 sec.; 3. H. J. Berkhout, Hermandad, Rotterdam, 44 sec. 50 meter rugslag senioren: 1. J. Domen- schet, H.P.S.V., Den Haag. 37.7; 2. J. Numan, 40 en 3. J. v. d. Vliet, AP.G.S., Amsterdam, 43.2 sec. 50 meter rugslag veteranen: 1. J. van Dijk, H.P.S.V., 39.4 sec.; 2. G. J. Timmer mans, Velsen, 40.9 sec. 100 meter rugslag senioren: 1. G. Schoon beek, Hermandad, 1.16.5; 2. W. F. Wamel, Haarlem, 1.22.1. 50 meter schoolslag nieuwelingen: 1. G. de Raad, A.P.G.S., 42 sec.: 2. W. van Wijk, Hermandad, 42.4 sec.; 3. B. de Jong, Schie dam, 44 sec. 50 meter schoolslag junioren: 1. J. Dom- manschet, H.P.9.V., 40.3 sec.; J. van Es, Hermandad, 40.9 sec. 50 meter schoolslag veteranen: 1. J. van Dijk, 43.5 sec.; 2. M. A. de Jonge, 2.44.1 sec. 100 meter schoolslag senioren: 1. B. Gro ninger. Alkmaar, 1.25.5; 2. T. H. Schutze, Kon. Mar., 1.31.8; 3. P. de Hoog, Herman dad, 1.36.8. 50 meter borstcrawl nieuwelingen; 1. J. H. Timmerman, Hilversum, 1.30.3: I. C. L. van Du y ven voorde, Velsen, 32 sec.; 3. A. Wis pelwey, Alkmaar, 34.5 sec. 50 meter borstcrawl junioren: 1. H. Em merik. A.P.G.S., 35.5 sec.; 2. J. Wubben, Hermandad, 35.8 sec. 50 meter borstcrawl veteranen: 1. H. Duiker, Hengelo, 1.322. 100 meter borstcrawl senioren: 1. G. Schoonbeek, Hermandad. 1.08.8; 2. J. H. Timmerman, Hilversum, 1.11.1. 3 x 50 meter estafette wisselslag: 1. Her mandad, Rotterdam, 50.6; 2. H.P.S.V. 's-Gravenhage, 53.1; 3. P.S.V. Haarlem. 68.4. Fopduiken: 1. T. H. Schulze, Kon. Mar., 18.2 sec.; 2. Dé Hoog, Hermandad, 18.3 sec.; 3. Van Duivenvoorde, H.P.S.V., 18.8 sec. 5 X - 50 meter borstcrawl. estafette: 1. Hermandad, Rotterdam, 2.35.8. 50 meter gekleed zwemmen, laatste 15 m met drenkeling: 1. B. Groninger, Alkmaar. 59.8 sec.; 2 J. Barendse 1.01.1; 3. J. A. Neu teboom 1.02.2. 400 meter borstcrawl: 1. J. H. Timmer man, Hilversum, 5.53.9; 2. G. Schoonbeek, Hermandad. 5.54.2. 3 x 35 meter wisselslag, persoonlijk nieuwelingen: 1. J. v. d. Vliet, A.P.G.S.. 50.1 sec.; 2. W. van Wijk, Hermandad. 6.54.2 sec. 3 X 35 meter wisselslag, persoonlijk. Ju nioren: 1. Wulman, HJP.S.V., 49 sec.; 2. Domenschet, 49.4 sec. 3 X 50 meter wisselslag, personolijk, se nioren: 1. W. F. Wamel. Haarlem. 2.11.8; 2. T. H. Schultze. Kon. Mar., 2.21.6. De polowedstrijd, die aan het slot van deze kampioenswedstrijden tussen een Po- litie-zevental en de Robben uit Hilversum gespeeld werd, werd door de Robben met 32 gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7