K.L.M.: In eerste halfjaar verlies van 2,4 miljoen Geen brommers toegestaan op Scheveningse boulevard V Universiteit begint in 1959 met grote uitbreidingen Kermissen klagen over de concurrentievan de T.V. Het Plein wapent zich tegen de knokkers Portiers zweren elkander broedertrouw Passagier door draaiende schroef gedood Kruiswoordraadsel Grote baten door verkoop vliegtuigen en vrijgekomen belastingreserves Verbod zou juridisch zwak zijn Overeenstemming met rijksinstanties Kinderen te vroeg naar huis, ouderen blijven weg Ernstig ongeval op Schiphol POT-SIERLIJK De Dochter i/an de J Vervoer licht gedaald, kosten gestegen VECHTERSBAZEN KRIJGEN HET IN AMSTERDAM MOEILIJK VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 PAGINA Amsterdamse Bouwraad gereed Mr. J. G. Buddingh de Voogt overleden Roeiploeg voor Poznan Auto tegen trein op onbewaakte overweg Belgische onderscheiding voor mr. B. J. M. van Spaendonck Nieuw schip voor K.R.L. De botermarkt Produktschap v. Zuivel juicht aanbevelingen van de O.E.E.S. toe Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag /WIIMUUDBHJIIIIflOl) 35 Ze. schrikken allebei van de onverwachte ontmoeting en de ruiter maakt een beweging of hij er ijlings van door wil gaan. Maar dan bedenkt hij zich, als hij Hraps hond ziet. „Goeiendag!" zegt de oude, terwijl hij naderbij komt. „Vroeg op pad, hè? Zoek je hier wat, vreemdeling?" Hij kijkt de ander slaperig aan en schijnt diens gejaagde, onrustige houding niet op te merken. „Ikehja, ik volg een spoorvan een beer, die ik aangeschoten heb", mompelt Arnar. „Sjonge, dan mag je wel oppas sen." Hraps stem klinkt lijziger dan ooit. „Het is wat je noemt een drukke morgen, je bent de tweede die ik in de gauwigheid tegenkom hier." „De tweede?" Arnar kan zijn schrik nauwelijks verbergen, maar Hrap babbelt onnozel voort. „Ja, en dan tel ik de gewonde, die ik gevonden heb niet eens mee, want dan zijn 't er drie. Da's dat. Sjonge, die was er erg aan toe. Maar hij zal 't wel halen, zou ik denken, ja zeker. Nou, goeiendag, vreemdeling, kijk maar uit je ogen, da's dat." „Hé, wacht eens eventjes", zegt Arnar hees.. „Die gewonde zal mijn kameraad toch niet geweest zijn? Hoe zag hij er uit?" „Nou, dat zou ik nietmeer weten", mompelt Hrap sloom. „Maar die andere kerel, die ik tegenkwam, was een jager, da's dat. Wacht eens eventjes. Die gewonde had het wel over ene Arnar. Ben jij dat?" Arnar staart de oude even wezenloos aan. Hij schudt dan zwijgend het hoofd. „Nou dan ga ik maar. Goeiendag", grijnst Hrap stompzinnig en met de oude hond op de hielen verdwijnt hij in het kreupelhout. Roerloos staart Arnar hem na. „Dus Erwin leeft nog", prevelt hij schor. „Dan kan ik geen enkel risico meer nemen. Die oude gek weet niet, dat ik hem ken. Hij is natuur lijk op weg met die zak etenswaar naar Ingrid. Ik hoef slechts zijn spoor te volgen om haar in handen te krijgen. En dan wil ik wel eens zien, wie aan het langste eind trekt." De K.L.M. heeft, blijkens een bericht aan aandeelhouders, in het eerste halfjaar 1958 een verlies geboekt van 2,4 min. tegen een winst van 7,8 min. in de overeenkomstige periode van 1957. De bedrijfsinkomsten ver toonden een daling van 219,3 tot 216,2 min. De bedrijfskosten stegen daarentegen van 227 tot 246,3 min. In de bedrijfskosten zijn begrepen de gewone afschrijvingen op vliegend materieel tot een bedrag van 31 min. tegen 21,8 min. in de eerste helft 1957. Het bedrijfsverlies bedraagt dus 16,6 min. tegen een bedrijfswinst van 6,3 in 1957. Onder meer door winst op verkoop van verouderd materiaal, (wat in 1957 eerst in het twee de halfjaar 8,3 min. opbracht) alsmede door het vrijvallen van voorzie ningen voor belastingen tot een bedrag van 5 min. (v.j. gereserveerd voor belastingen 2,2 min.) wordt het bedrijfsverlies enigszins gecompenseerd. Zoals bekend werd over het eerste kwartaal 1958 een verlies becijferd van 6,8 miljoen tegen 0,1 miljoen in het eerste kwartaal 1957. Als belang rijkste oorzaak hiervoor werd tijdens de jaarvergadering de vliegersstaking genoemd die rond 5 miljoen heeft gekost. K.L.M. in eerste halfjaar (in min guldens) Bedrijfsinkomsten Vervoersinkomsten Overige inkomsten Bedrijfskosten Winst verkoop ver ouderd materieel Saldo overige baten en lasten Extra-afschrijvingen vliegend materieel Winst/verlies vóór belastingen Vrijgevallen uit „Voor zieningen voor belas tingen" resp. gereser veerd voor belastingen naar de winst Belastingvermindering wegens investerings aftrek (in 6 maanden 'A van het geschatte jaarbedrag) Winst/verlies 1958 1957 216,2 219,3 13,5 14,0 229,7 233,3 246,3 227,0 —16,6 6,3 CO «O —1,8 —0,5 —11,6 +5,8 1,4 —1,5 —13,0 +4,3 +5,0 —2,2 +5,6 +5,7 —2,4 +7,8 De invloed van de economische re cessie bleef in het tweede kwartaal merkbaar, aldus de directie. Er zijn echter tekenen, die erop wijzen, dat de economische situatie in de voor ons be langrijkste landen niet ongunstiger is ge worden. De vervoerscapaciteit, welke na het verlies van de landingsrechten te Dja karta beschikbaar was gekomen, kon nog niet volledig elders worden aange wend. De vergunning driemaal per week te Singapore te landen werd tijdelijk uit gebreid tot een vergunning voor een vijfmaal wekelijkse dienst met Singa pore als eindpunt. Na evacuatie van de Nederlanders uit Indonesië werd deze vergunning wederom op drie diensten per week gebracht en thans is met in gang van 1 augustus 1958 de frequentie verminderd tot twee diensten per week. Over de definitieve rechten te Singa pore zullen binnenkort onderhandelingen worden gevoerd. Op grond van een luchtvaartovereenkomst tussen Neder land en de Sovjet-Unie werd eind juli een dienst Amsterdam-Moskou geopend, welke voorlopig eenmaal per week zal worden uitgevoerd. Het nieuwe lage tarief, geldende voor de op 1 april 1958 ingevoerde „economy- class" op de lijnen over de Noordatlan- tische Oceaan, heeft het luchtvervoer binnen het bereik gebracht van een nieuwe groep passagiers. Het vervoer in deze klasse ontwikkelt zich bevredigend. In april en mei werden de medio 1957 bestelde drie Lockheed L-1049H vlieg tuigen aan de vloot toegevoegd. Deze vliegtuigen worden gebruikt ten be hoeve van het vervoer in de „economy- class" op New York. In de loop van het tweede kwartaal werden drie Douglas DC-4 vliegtuigen en een Douglas DC-3 vliegtuig verkocht. In het geschil met de vliegers omtrent hun salariëring kon begin juli door be middeling overeenstemming worden be. reikt. Een overzicht van het vervoer op de lijndiensten yolgt hieronder: Eerste halfjaar 1958 1957 (in duizenden tkm) Passage Vracht Post Totaal Produktie Beladingsgraad 85.798 32.483 4.544 122.825 219.372 56,0% 85.472 0,4% 34.086 4,7% 5.105 11,0% 124.663 1,5% 210.261 4,3% 59,3% Advertentie „De Gooise moordenaar" zoals het Gooise trammetje in de volksmond heette heeft gisteren definitief zijn laatste rit gemaakt. Tot nu toe deed alleen nog maar een vrachttrammetje dienst tussen het station Naarden-Bussum en de chemische fabriek Naarden. Hier ziet men het lokomotiefje „de sik" feestelijk versierd tijdens de laatste rit, die overigens oojc niet zonder ongelukken verliep. Een fotograaf die van de iokomotief sprong verstuikte n.l. zijn enkel. (Van onze Haagse redacteur) B. en W. van Den Haag hebben be sloten de boulevard te Scheveningen met ingang van heden i te sluiten voor bromfietsen. Het verbod, dat voortaan zal gelden van 1 april tot 1 oktober, wordt aangegeven door de plaatsing van het ronde, roodomrande witte verkeers bord met een fiets in het midden. Daar onder komt de tekst, dat het bord alleen geldt voor rijwielen met ingeschakelde hulpmotor. Het verbod is ingegeven door de over weging, dat de verkeersveiligheid in ge vaar wordt gebracht door de vele jeug dige bromfietsers, die de lange rechte boulevard als racebaan gebruiken. Daarnaast heeft ook het hinderlijke ge luid van de bromfietsen aanleiding ge geven tot de verbodsbepaling. Het ver bod zal zeker met instemming worden begroet door de vele bouleyardbezoe- kers, die reeds lang weinig ingenomen waren met de drukte en het lawaai van de vele bromfietsen. De boulevard was een soort racecircuit voor brommers aan het worden. Daarnaast vraagt men zich in de kring der verkeersdeskundigen echter af of B. en W. van Den Haag bij het uit vaardigen van dit verbod wel voldoende juridische grond onder de voeten heb ben. B. en W. werken met het argument van de verkeersveiligheid. Als de brom fietsers de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen geldt dit echter niet alleen voor de boulevard, doch ook op andere wegen. Het kan zijn dat de ma nier van rijden op de boulevard ver keerd is, doch tegen dit euvel zou dan, aldus de redenering uit deze hoek, met processen-verbaal moeten worden opge treden. Ook het argument van het la waai is niet sterk. Het geknetter is in derdaad hinderlijk, maar het gemeente lijk verbod door kruist de zopas inge voerde voorschriften inzake de geluids demping van bromfietsen. Op grond van een en ander acht men het niet denkbeeldig dat, wanneer het bij een overtreding van het verbod" tot een rechtszaak in hoogste instantie zou komen, B. en W. van Den Haag de Hoge Raad niet aan hun zijde zullen vinden. „De kinderzaken op onze kermister reinen ondervinden in steeds toenemen de mate de gevolgen van de televisie uitzendingen voor kinderen op woens dag- en zaterdagmiddagen" zo begint een brief van de Nederlandse vereniging van kermisvdkgenoten „Ons Belang" aan de besturen Vi de vijf omroep verenigingen en de Neaerlcndse Tele visie Stichting. De kinderen verlaten reeds om vier uur of half vijf de ker misterreinen en na afloop der televisie uitzendingen keren ze niet terug omdat het dan etenstijd wordt, zo vervolgt de brief. H"t hoofdbestuur van „Ons Be lang" verzoekt de omroepverenigingen dan ook te willen overwegen indien het althans technisch mogelijk is de kinderuitzendingen van woensdag en zaterdagmiddag te verschuiven naar een tijdstip tussen één en twee uur. Ook door de programmastop op vrij dagavond bij de televisie voelt het Ne derlandse kermisbedrijf zioh gedupeerd, want deze avond is voor het bedrijf evenals voor andere amusements- en horecabedrijven de slapste van de In Lermoos in Oostenrijk, waar hij met vakantie vertoefde, is op 57-jarige leeftijd overleden mr. J. G. Buddingh de Voogt, rechter bi) de rechtbank te 's Gravenhage. Mr. Buddingh de Voogt werd 15 april 1901 geboren. Na zijn studie was hij tot 1938 advocaat en procureur in het voormalige Batavia en werkzaam op het kantoor van de landsadvocaat. In 1939 werd hij juridisch ambtenaar bij de octrooiraad en in 1941 rechter bij de rechtbank te 's-Gravenhage. -lij was lid van de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel. De Nederlandse equipe, die aan de Europese roeikampioenschappen te Poz nan (Polen) zal deelnemen, is defini tief samengesteld. Aan de dameskampioenschappen op 23 augustus zullen deelnemen de dub- belvier van de LVST De Vliet uit Lei den en de skiffeuse mej. Luderus van de Kon. Dordtsche Zeil- en Reoivereniging. Mevr. R. van Suylekom-Vuijk zal als chef d'Equipe de damesploegen bege leiden. Voor de herenkampioenschappen op 30 augustus worden ingeschreven, de twee zonder stuurman van de Amster damse studentenroeivereniging Nereus, de acht van de Nereus en de skiffeur L. Redelé van de Kon. Dordtsche Zeil en Roeivereniging. De heer R. van Om meren \.an Nereus zal als algemeen re serve deel van de Equipe uitmaken. Doordat een der roeiers van Nereus vier met stuurman zijn enkel heeft ge broken kan de oorspronkelijk gedachte uitzending van deze ploeg niet door gaan. Op een onbewaakte overweg tussen de Friese plaatsen Marrum en Ferwerd is gistermorgen een vrachtwagen tegen een passerende goederentrein opgebotst en onherstelbaar beschadigd. Volgens de politie te Ferwerd wa„ het ongeval te wijten aan onoplettendheid van de vrachtwagenchauffeur, die als door een wonder geen noemenswaardig letsel op liep. Minder goed kwam een der inzit tenden. het vierjarig broertje van een meerijdend knechtje, er af. Het kind moest g'steravond in het ziekenhuis worden opgenomen, waarschijnlijk met een hersenschudding. Na de botsing schoot de vrachtwagen na?"- de overzijde van de overweg, waar hij op twee fiet sers inreed. De fietsen werden aanmer kelijk beschadigd de fietsers kwamen «r af met lichte verwondingen. (Van een verslaggever) Dertig portiers en uitsmijters van vermaaksetablissementen aan het Rem- brandtsplein en het Thorbeckeplein in Arasterdam hebben elkaar donder dagmiddag de plechtige belofte van hulp gedaan als dronken vechtersbazen een aanval op of in hun zaak mochten openen. Aanleiding tot deze broeder band tussen de concurrerende exploitanten is het optreden van het steeds groeiende corps vechtersbazen, dat uit de criminele sfeer van het Oude- kerksplein 's avonds nogal eens „afzakt" naar de pretbuurt van het Thor beckeplein. Eenmaal buiten him eigen buurtje leggen de „benenbrekers" als „Utrechtse Jantje", „Buck Jones", de „Tijger", Rinus V. hun merkwaar dige vechtgewoonten niet af. Kees Manders, de minder bekende (en be gaafde) broeder van „Dorus" Manders, die een gok naar het geluk waagt in de pretbuurt met zijn gloednieuwe zaak „Het Uiltje", heeft een van de „jongens" op bezoek gehad. Hij wist hem niet alleen eruit te werken na dat deze „Zwarte Riek" had gemolesteerd maar hem zelfs te beschadi gen. Dit nu zijn de vechtersbazen van de Oudekerkbuur niet gewend. Zij zijn bovendien hogelijk verbolgen over de euvele moed van Kees Manders om een aanklacht in te dienen. Dit „doet men nietin de buurt. Men zwijgt, ook voor de rechter. Kees handhaaft de aanklacht ook na dat hij verschillende malen, naar hij zegt, met aanbiedingen voor afkoop is benaderd en verder ook enige malen met breuken van armen en benen is bedreigd. Tijdens een bijeenkomst in zijn etablissement, waarbij alle portiers opgekomen waren, heeft h$ de aan klacht in stemming gebracht. Het bleek dat alle portiers en uitsmijters van me ning waren, dat de kogel nu maar eens door de kerk moest. Commissaris P. E. de Ruiter, chef van het bureau Singel, was ook ter zit ting aanwezig en hij liet de kritiek op het optreden, of beter gezegd het soms niet optreden van zijn agenten, rustig over zich gaan. De veteranen van de Amsterdamse politie kennen de buurt en het vak. Zij weten waar en wanneer zij hard moeten toeslaan. De dertig portiers hebben verder plannen gesmeed voor een waarschu wingssysteem, dat strikt geheim moet blijven. Maar het komt erop neer dat, zo gauw een van de harde jongens van de walletjes, wordt gesignaleerd, met alleen de politie maar ook een club judoërs van ,,de zwarte band" wordt gewaarschuwd. Dat zal ze, zo menen de exploitanten van het Plein, wel af schrikken. Nu is het wachten op de eer ste aanval. Ongetwijfeld zal de Chicago- sfeer de populariteit van de etablisse menten bij de toeristen verhogen. Men mag zich zelfs afvragen of Kees Man ders niet...., maar laten vij iedereen het recht op een eerlijke boterham gun nen. hele week Het publiek brengt de vrij dagavond doorgaans thuis door en het zou naar de mening van het kermis bedrijf een televisieprogramma op deze avond ongetwijfeld op prijs stellen. Het kermisbedrijf beveelt een verschuiving van deze programmastop aan van de vrijdag naar b.v. de woensdag, een avond waarop het publiek wel pleegt uit te gaan. Thans zendt de televisie op woens dagavond meestal een toneelstuk uit, waardoor deze avond „van oudsher niet de slechtste voor het kermisbe drijf' geleidelijk aan een avond wordt zonder veel bezoekers. Voor een gun stige exploitatie kan het Nederlands kermisbedrijf deze avond niet missen, aldus de brief. Mr. W. M. Morren, directeur van de afdeling onderwijs ten stadhuize van Amsterdam, heeft als voorzitter van de Raad voor bouwaangelegenheden van de Universiteit van Amsterdam, op een persconferentie ten stadhuize onthuld wat nu direct zal worden gebouwd zo dra per 1 januari a.s. de financierings regeling met het Rijk voor de bouw kosten van de Universiteit in werking treedt volgens een wettelijke interimre geling, die voor 1959 en 1960 geldt. Er zijn bouwplannen voor een totaal van 32 miljoen gld., waarvan voor zeven miljoen gld. het volgend jaar. De mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft overeenkomstig de wet negentig procent van dit bedrag, du- 6.3 miljoen, op de rijksbegroting voor 1959 gezet. Aan de stichting van enige gebouwen, te weten hulpgebouwen voor de orga nische chemie en het natuurkundig prac ticum, is men al begonnen. De totale kosten hiervan, ruim negen ton, vallen dus nog niet onder de wettelijke finan- cieringsregeiing met het Rijk want die begint pas het volgend jaar in werking te komen. Maar er was zulk een grote behoefte aan deze gebouwen dat de bouw ervan niet langer kon wachten. En dus zal Amsterdam dat zelf moeten betalen. Wat voor het volgend jaar op het bouwprogramma staat en hopelijk nog dat jaar gereed zal komen, zijn: het Rusland Instituut (bouwsom 185.000 gld, bouwtijd 9 maanden), prop. anorgani sche chemie (bouwsom 250.000 gld., bouwtijd 9 maanden), v.d. Waalslabora torium (bouwsom 710.000 gld., bouwtijd een jaar), de dakterassen van de chi rurgische kliniek van het Wilhelmina- gasthuis (bouwsom 210.000, bouwtijd 9 maanden), de verbouwing van de zol derverdieping van het paviljoen 1 van het Wilhelminagasthuis (bouwsom 540.000, bouwtijd 1 jaar), verbetering kinderkliniek en chirurgische kliniek van het Binnengasthuis (bouwsom to taal 345.000 gld., bouwtijd 8 maanden), de uitbreiding van het laboratorium voor de gezondheidsleer (bouwsom 650.000, bouwtijd een jaar). Meer bouwtijd zullen vergen, ook al zal er het volgend jaar n-e begonnen worden: het natuurkundig laboratorium (kosten 3.360.000 gld., bouwtijd 2 jaar), de nieu we laboratorium vleugel van het Wilhel minagasthuis (bouwsom 8.400.000 gld., bouwtijd twee en een half jaar), de eer ste fase in de nieuwbouw van het Wil helminagasthuis tot academisch zieken huis (bouwsom acht miljoen gld., bouw tijd drie jaar) en de nieuwbouw van de Universiteitsbibliotheek (bouwsom 4.5 miljoen gld., bouwtijd drie jaar). Het hoofdgebouw van de universiteit, waarvan de definitieve vorm nog steeds wacht op de beslissing of de Neder- landsche Bank zal worden verplaatst en het Binnengasthuis zal verdwijnen, het geen nog wel jaren zal vergen, zal in 1960 aan de beurt komen, want over vijf jaar zal men de stroom studenten moeten kunnen opvangen, afkomstig uit de „geboortegolf" van kort na de oor log. Men zal ^3an ruimte moeten Donderdagmiddag is op Schiphol de 68-jarige C. H. uit Veenendaal na een rondvlucht met het Havilland vliegtuig „Dove" door de nog draaiende schroef gegrepen en gedood. Hij had met zijn 30-.jarige zoon de rondvlucht gemaakt en was zo enthou siast over zijn vliegtocht, dat hij, toen De ambassadeur van België heeft <an mr. B. J. M. van Spaendonck, vice- voorzitter van het nationaal hoofdbe stuur van het comité Benelux, de on derscheidingstekenen uitgereikt, beho rende bij het commandeurschap in de Kroonorde van België. Baron van der Straten Waillet deed deze uitreiking vergezeld gaan van woorden, die van grote waardering ge tuigden voor de daadkracht en de op er varing berustende wijsheid der adviezen van de heer van Spaendonck. Beide waren tot uitdrukking gekomen aldus de ambassadeur in wat de heer van Spaendonck, op grond van zijn werk en positie in het Nederlandse in dustriële en organisatorische leven, zo vruchtbaar heoft gedaan voor de sa menwerking in internationaal, en voor al in Benelux-verband. de „Dove" geparkeerd stond, geen acht sloeg op de wenk van de stewardess om de gebruikelijke weg naar het kan toortje van „Martins air charter", (de onderneming die de rondvluchten orga niseert) te volgen en achter de staart om naar het toestel liep, aan de rech terkant naast het raampje van piloot Blok ging staan om hem uit dankbaar heid een sigaar aan te bieden. Voor piloot Blok de man ontdekte, werd deze gegrepen door de draaiende schroef van de rechtermotor en op slag gedood. Toen de piloot zag wat er gebeurde, zette hjj in een onderdeel van een se conde het contact van de motor af, doch het was reeds te laat. Bij het onderzoek, door de rijkspolitie ingesteld, bleek, dut alle veiligheids maatregelen waren getroffen, zodat het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid te w|jten is geweest. De schroef van de rechtermotor bleek vijf millimeter uit balans te zijn geslagen. Een boordwerk tuigkundige van „Martins air charter" kon de ontzette schroet teï plaatse her stellen. Voor rekening van de Kon. Rotter damse Lloyd is bij de Howaldt-werke te Hamburg het 14.700 ton metenoe schip Schelde Lloyd te water platen. Het schip is 165 meter lang, 21 meter breed, en kan een snelheid knopen halen. scheppen voor honderden studenten meer. De totale bouwplannen, vooral ook de uitbreiding van de natuurkundi ge en technische faculteiten, die zich in de naaste toekomst niet meer zullen beperken tot het z.g. Roeterseiland maar zich zullen uitstrekken tussen de Ach tergracht en de Sarphatistraat, zullen 200 miljoen gld. vergen, maar Mr. Mor ren voegde hieraan toe dat men zich hierbij vooral wil vastleggen op een miljoen gld. meer en minder. En bij deze bedragen zijn de kosten voor het verwerven van de terreinen niet inbegre pen! Mr. Morren zei echter dat overal ter wereld hoge bedragen moeten wor den gevoteerd om de universiteiten op wetenschappelijk peil te houden. Daar bij komt dat de gemeente-universiteit eén baccalaureaat heeft ingesteld als voorbereiding voor technische opleiding aan een technische hogeschool. Maar dat kan pas gebeuren als men de zeker heid heeft dat over een paar jaar be schikt kan worden over een nieuw ge bouw voor het chemisch practicum. Mr. Morren legde er de nadruk op dat alle plannen worden uitgewerkt in overleg met de rijksinstanties omdat het rijk nu de bouw grotendeels finan ciert. En dat overleg verloopt zeer pret tig en vruchtbaar, aldus mr. Morren, die er echter aan toevoegde, dat er toch twee tot vier maanden zullen verlopen voordat alle instanties (de Raad, Ged. Staten van Noord-Holland, de ministers, enz.) hun definitieve goedkeuring heb ben verleend. En dat houdt de bouw nog op. Voor wat het Wilhelminagasthuis be treft komt voor de bouw allereerst in aanmerking de zeer grote nieuwe vleu gel voor laboratoria enz. aan de Eerste Const. Huygensstraat. Mocht dit ge bouw in de toekomst te klein worden dan zal men er toe moeten overgaan 400 huizen af te breken aan de over kant van het Jacob van Lennepkanaal, waar de buurt bij de Kinkerstraat zal worden gesaneerd. Maar dat is alle maal nog toekomstmuziek. Het huidige poort- en adminintratiegebouw van het Wilhelminagasthuis zal plaats moeten maken voor nieuwe afdelingen van het academisch ziekenhuis, in de nabijheid waarvan de vier vleugels van het zus terhuis zullen verrijzen. Midden op het terrein komt de psychiatrie- en neuro- logieafdeling in hoogbouw. Verder staan een nieuwe kinderkliniek, een zeven verdieping hoog beddenhuis en een nieuw economiegebouw op het program ma. De Flexa één-pot-methode: oerst de verf verdund erop dan onverdund er overheen. De snelste methode om uw huis te sieren met Kleur Voor Jaren. de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden. Een woordvoerder van het Produkt schap voor Zuivel heeft verklaard, dat het produktschap de aanbevelingen van de ministerraad der O.E.E.S. inzake de botermarkt toejuicht. Wat de ver laging van de boterprfjzen betreft, die door de raad is aanbevolen, zeide de woordvoerder dat Nederland op dit ge bied de leiding heeft genomen. Reeds in april j.l. zijn in Nederland de boter- prjjzen verlaagd en volgens de woord- 'voerder heeft dit in aanzienlijke mate bijgedragen tot verhoging van het bin nenlandse verbruik en tot vermindering van het overschot. De Nederlandse zui velindustrie hoopt, dat andere boter- producerende landen, zoals Denemar ken, Australië en Nieuw-Zeeland het Nederlandse voorbeeld zullen volgen. In kringen van de Nederlandse zui velindustrie gelooft men, dat het enige tijd zal duren alvorens de aanbevelin gen der O.E.E.S. verwezenlijkt zijn. Wanneer de invoerbeperkingen zijn ver zacht en de subsidie op geëxporteerde boter zijn verlaagd, zal een meer nor male situatie zijn bereikt. Het is even wel van wezenlijk belang, dat de boter- producerende landen ernstig streven naar bevordering van het binnenlandse verbruik door verlaging van hun prij zen voor de binnenlandse markt. Dit zou het boteraanbod op de exportmarkt verminderen en het gemakkelijker ma ken subsidies te verlagen en de prij zen op een hoger peil te brengen, al dus de mening in kringen van de Ne derlandse zuivelindustrie. Volgens radio-Moskou is in de Hermitage te Leningrad een tekening van Leonardo da Vinei ontdekt. Het is voor zover bekend de enige tekening van de Italiaanse meester in Rusland. In het museum te Leningrad bevinden zich twee van zijn schilderstukken. iff van 17 Horizontaal: 1. niets doen; 4. plaats in Japan; 8. deel v. d. V.S.; 12. soort vaas; 13. schaakterm; 14- deel v. d. mond; 16. drank; 17. ezel (Eng-)» 19. op de wijze van; 21. eenh. v. druk (af*:-); 23. metgezel, kameraad; 25. graafwerK s. 27. kier; 29. soort stof; 31. hoefdier*sn, uitroep; 34. plaats in Zuid-HoUand^d - zetsel; 39. verwijderd; 4°. vrw naamw 41. liefkozing^ t gels lidwoord; 45. naU^' D de Veluwe- *1 hlvelee5r0zangnoo?; 55. plaats in Utrecht;' 58 Frans lidwoord; 59. soort soep; 61. ge dicht van Homerus; 63. het spelen; 64. giazen uitbouw"67- iedere; 69. thee (Duits); 71. oud Nederlands lidwoord; 72meisjesnaam; 73. afgemat; 76. w?._eTt:®?ee' v- e- boom; 79. soort; 81. alleenspel; 82. plaats in Drente; 83. vlek. Verticaal: 1 van grote afmetingen; 2. plaats der oud- irJ - Y- e' muziekinstrument; 4. onder andere (afk.); 5. schrede; 6. vlek van inkt; 7. tandeloos zoogdier; 9. uitspansel; 10. dub belklank; 11. plaats in Overijsel; 13. soort iP 15- familielid; 18. Inhoudsmaat; 20. hofbediende; 22. leesteken; 24. uitroep; 25. sportterm; 26. gelofte; 28. Europeaan; 30. wa gendeur; 32. zaagafval; 33. slang; 35. soort stof; 36. werkelijk; 38. slot; 39. gevuld; 42. meisjesnaam; 48. nobele; 50. uitsteeksel; 52. meisjesnaam; 54. boom; 56. Ned. Televisie Stichting (afk.); 57. aanw. voornaamw.; 68. Luchtstrijdkrachten (afk.); 60. plant; 62. noodtoestand; 63. nu en dan; 65. rivier in txronmgen; 66. hennepbraak; 68. drooginrich- tmg; 70. jongensnaam; 72. pers. voornaamw.; 74. onderofficier (afk.); 78. meisjesnaam; 80. als eerder (afk.). Horizontaal: 1. Wimbledon; 2. Ameland - oma; 3. smient - ader; 4. de - identiek; 5. ork vroegte; 6. ako - klein: 7. bloot - Inn; 8. overgave - gij; 9. bedaard; 10. span t.i. - ode; 11. tas - asregen. Verticaal: 1. wasdom - oost; 2. immer - b.v. - pa; 3. mei - kalebas; 4. blei - koren; 5. land voogd; 6. enter - taats; 7. d.d. nok vair; 8. atelier; 9. nodigen - dog; 10. mee ting - de; 11. varken - ijzen. AAA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2