Haarlem verwacht in 1959 een tekort van ruim zes miljoen Reserves thans uitgeput; zonder rijkssteun in 1960 noodlijdend Noodlijdend Aöemda Haarlem en om 20korting VELE BEGROTING HAARLEM 1959 ONWEER! Afscheid pastoor B. G. H. Keyer HO LL AN DIA 27 ct. ,HOE JAN KLAASSEN DE KOUS OP ZIJN KOP KREEG" Honderden kinderen genieten van zonnige uitgaansdag op ALLE SPORTHEMDEN Grote Houtstraat 96, tel. 122L0 Nieuwbouw Ziekenhuis St. Joannes de Deo Budget voor 1959 10 miljoen GROTE GEMEENTEN HEBBEN EIGEN EN ONVERGELIJKBARE BEHOEFTEN Onder auspiciën Katholieke Speeltuinen WAARDEBON Verkeerslichten op het Houtplein te Haarlem Vandaag in gebruik De Buurtvereniging Oost verliest eerste voetbalontmoeting Gas- en eLektratarief wordt vastgelegd Televisie VRIJDAG 1 AUGUSTUS 195S «tkGINA 3 Noodlijdend NHC Reserves Eigen noden Nieuwbouw melk Die lekkere melk is morgen, maar ook overmorgen nog goed HAARLEMMERLIEDE Z( Films: Diversen Tentoonstellingen Reorganisatie nadert zijn voltooiing Drenkeling uit Spaarne gered Plannen voor organisatie van voetbaltoernooi tussen straten Burgerlijke Stand Haarlem Haarlem verwacht in 1959 een tekort van 6.157.000,Dit blijkt uit de ontwerp-begroting voor 1959, die B. en W. van Haarlem van daag bij de gemeenteraad heeft ingediend. Dit betekent, dat het te kort ruim 00.000,— groter is dan in 1958. Opnieuw kan het begrotings tekort gedekt worden uit de saldi-reserve, die in de afgelopen jaren zijn opgespaard. Het zal echter de laatste keer zijn, dat dit mogelijk is, want aan saldi-reserve resteert nu nog slechts een bedrag van 555.105,42, hetgeen voor een stad als Haarlem, waarvan de begroting een totaal bedrag van 79.406.000,— beloopt, een te verwaarlozen bedrag is. Wat er daarom het volgend jaar moet gebeuren, wanneer ongetwijfeld de uitgaven weer stijgen zullen en de inkomsten wellicht niet noemenswaard vermeerderen, is een vraag die het gemeentebestuur met grote zorg vervult. Zolang de gemeente nog voor circa 75% van haar inkomsten afhankelijk fs van het rijk, kan men stellen dat het gemeentelijk beleid goeddeels be paald wordt door de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Die financiële verhouding is in 1947 bij de wet geregeld, dasfrna enige malen herzien en zij eindigt formeel op 51 december van dit jaar. Daarna zal er een nieuwe wet op de financiële verhoudingen moeten komen. De staats commissie-Oud heeft daar jaren op gestudeerd. Zij heeft een aantal voor stellen ingediend, maar de regering heeft deze nog steeds niet overgenomen en als wetsontwerp bij de Kamer ingediend. De financiële verhouding tussen rijk en gemeente komt daarmee aan het eind van dit jaar op losse schroeven te staan, maar daarmee ook het gemeentelijk beleid. B. en W. van Haarlem hebben uiter aard rekening gehouden met dit trieste vooruitzicht. Zij hebben de uitgaven ge staag zien toenemen, terwijl de inkom sten voor de gemeenten een veel min der sterke stijging vertoonden. Van daar dat het College er zijn beleid op gericht heelt zo voorzichtig mogelijk uit te geven. Men wilde bepaald niet nood lijdend worden, welke toestand ontstaat als het tekort niet meer gedekt kan worden uit de reserves. Vandaar, dat men bij het samenstellen van de ont werp-begroting voor 1959 is uitgegaan van de gedachte, dat de uitgaven die van het vorige begrotingsjaar niet dan in uiterste noodzaak mogen overtref fen. Dat betekent, dat het voorzienings- peil weliswaar niet werd aangetast, maar tevens dat men de bestaande ta ken nergens de gewenste uitbreiding kon geven en dat men ook geen nieuwe taken op zich kon nemen. Zo is een meerderheid van het College van B. en W. blijkens de Memorie van Toelichting van oordeel, dat de finan ciële toestand van de gemeente de aan stelling van een tweede jeugdpsychiater niet gedoogt. De uitbreiding van de schoolartsendienst met twee schoolart sen en twee verpleegsters kon evenmin doorgaan, terwijl een meerderheid van het College eveneens om deze reden van oordeel is dat thans niet kan worden overgegaan tot aanstelling van een ad- xk, Wanneer de regering niet spoedig een voorstel bij het parlement indient om door ®en wijziging van de financiële ver houding tussen rijk en gemeente de inkomsten der gemeenten te vergro ten, zal in 1960 een groot aantal ge meenten, waaronder Haarlem, nood lijdend worden. Dat betekent, dat men de uitgaven niet langer meer kan dekken. De laatste jaren heeft Haar lem uit zijn reserves moeten putten zijn begrotingstekorten te dek- eT Die reserves zijn thans uitgeput, heeft- "aarlemse gemeentebestuur Period 2ezien om gedurende de op dee' ~at de thans vigerende Wet kracht *lnanciële Verhouding van eindjes aa- ,fus se(tert 1948 de nieuwe regnel^LklaIi? knopen. De keliike ve?h g bracht een aanmer- Sffeent.lijke inrert aanzien int zelfs dat de eerste zelfs alle onrendabele schuld van vóór 1948 worden afgeschreven In 1956 kwam de kentering. De uitgaven bleven stijgen, terwijl de inkomsten nauwelijks vermeerderden. Dank zij het voorzichtige beleid van B. en W. heeft men het uit kunnen zingen tot 1957, toen de bestaande Wet op de financiële verhouding formeel ten einde liep. De geldigheidsduur van de Wet is, tweemaal met een jaar verlengd en zelfs in die beide jaren heeft Haarlem het kunnen uitzingen. Verschillende andere gemeenten moesten in die tijd reeds het loodje leggen. Maar vanaf I960 is dat anders. Dan wordt ook Haarlem noodlijdend, ten- z0 er .een nieuwe Wet op de finan ciële verhouding komt en mits deze wet een belangrijke inkomstenver- randeertnGebeurt(d gemfn,ten ga7 de toestaI|e^\^aTUeVten er bijzonder somber uit De eniaV Tn "nog teiddekl h<H begrotingstekort dan nog te dekken, hgt in het dras tisch verlagen van de uitgaven Dat betekent een ernstige aantasting van het verzorgingspeil van de gemeente De subsidies zullen drastisch be snoeid moeten worden en met name het onderwijs zal er onder moeten lijden. Dat zal dan niet de schuld zijn van Haarlem want B. en W. zijn inderdaad verschrikkelijk zuinig ge weest in hun beleid maar van de rijksoverheid, die onmachtig bleek €en rechtvaardige financiële verhou- dlng tussen rijk en gemeente tot stand te brengen. Vóór de oorlog kon men de verant woordelijkheid voor noodlijdendheid Jbet recht van spreken afschuiven op de gemeenten zelf. Na de oorlog kan men dat niet meer. De gemeenten zijn financieel aan handen en voeten ge bonden aan het rijk, dat voor 75 bepaalt hoeveel inkomsten een ge meente krijgt, en dat voor een goed deel de gemeenten verplicht welke uitgaven zij moeten doen. De verant woordelijkheid voor de noodtoestand waarin veel gemeenten terecht zijn gekomen, berust dan ook bij het rijk. constateren maakt echter het hrikbeeld, dat vele gemeenten hun moeizaam verworven voorzienings- Peil wellicht drastisch zul len moeten verlagen, niet minder triest en onver kwikkelijk. junct-directeur voor het Frans Halsmu seum. Hoewel B. en W. de afgelopen ja ren steeds een voorzichtig beleid heb ben gevoerd, moest toch in 1957 reeds paal en perk gesteld worden aan de stijging der uitgaven. Toen en in 1958 was dat echter uit hoofde van de be stedingsbeperking. Thans is het, om dat de noodlijdendheid dreigt, een toestand waar vele gemeenten reeds toe vervallen zijn. De toestand van de gemeentekas zou nog zorgwekkender zijn geweest, wan neer niet onlangs bepaald was, dat de algemene uitkering uit het gemeente fonds voor Haarlem met ƒ600.000 per jaar was verhoogd. De uitgaven nemen echter in veel sterker mate toe. De sa larissen stijgen, de kapitaalslasten ne men toe, de sociale zorg wordt steeds meer uitgebreid, de verpleegprijzen stij gen. Dit zijn uitgaven, die men doen moét en waar geen evenredige inkom sten tegenover staan. Haarlem is er door een voorzichtig financiëel beleid in geslaagd in de af gelopen tien jaren, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten op nieuwe leest geschoeid was, rond te ko men. Vóór 1948, toen de nieuwe rege ling van kracht was, kon men niet an ders doen dan lenen om de tekorten te dekken. Na 1948 werd alles aanzien lijk beter. De gemeente deelde mee in de rijks-belastingopbrengst. Haar lem slaagde er een aantal jaren in aanzienlijke overschotten te kweken, zozeer zelfs, dat in 1955 alle onrendabe le schuld van vóór 1948 kon worden af gelost. De uitgaven bleven echter stjj- gei en de inkomsten vermeerderen niet evenredig. In 1956 vertoonde de Haar lemset rekening voor het eerst weer een tekort en thans na tien jaar is de eens gekweekte reserve vrijwel geheel opge soupeerd. Weliswaar heeft Haarlem nog recht op circa 7.5 miljoen aan reserves, maar daar mag men niet aankomen, want die is geblokkeerd. Alleen de ren te ervan kan worden benut. Toch moest men ook in de tijd van de overschotten steeds voorzichtig bljjven. Men wist wel, dat men een uit kering uit het gemeentefonds kreeg, maar men wist nooit hoeveel en wan neer. Vaak kwamen die besluiten pas af, lang nadat de begroting was inge diend. Vaak kreeg men nog lang daar na extra uitkeringen, zodat men nooit wist hoeveel de inkomsten van de ge meente in een bepaald jaar zouden be dragen. Vandaar dat B. en W. een voor zichtig uitgavenbeleid gingen voeren, want de uitgaven had men wel zelf in de hand. De. voorstellen, die de staats commissie Oud heeft ingediend, lijken de situatie niet veel te verbeteren. De suggestie van deze commissie om een woonplaatsbelasting in te voeren en daardoor de gemeenten iets van een eigen belasting terug te geven, onder vindt algemeen veel kritiek. Het is een elasting zonder enige progressie, die "®rVns.,.reke,,inS houdt met de gezins- tandigheden. Deze woonplaatsbelas- 5 z?u Haarlem ongeveer 4,5 miljoen n opgebracht. Nog niet vol- »u H»t ,"S hct begrotingstekort, zo als dat voor 19o9 geraamd is, te dekken. Algemeen wordt verwacht, dat de fi nanciële verhouding tussen Rijk en ge meenten herzien zal zijn, eer de ge meentebesturen de begroting-1960 gaan ODstellen. B. en W. gaan daarbij uit van de eedachte, dat Haarlem hoe dan ook straks een hogere uitkering uit het ge meentefonds krijgt. Dit kan ook niet an ders, want anders wordt de gemeente noodlijdend. En dit wordt met veroor- zaakt door onverantwoord hoge uitga ven, want het blijkt, dat alle g meenten 'n ongeveer even gr°ot takort per inwoner vertonen. Giote gen als Haarlem kunnen niet volgens ze^- normen behandeld worden, die voor ve le andere gemeenten gelden. Haarlem is een centrumgemeente, die allerlei extra voorzieningen moet bieden. De bo demgesteldheid maakt het bouwen hier duur, evenals de wegenaanleg. Met de ze geheel eigen noden en behoeften zal de nieuwe financiële verhouding reke ning moeten houden, willen de grote gemeenten niet binnen de kortst moge lijke tijd armlastig verklaard worden. Dp de post „Onvoorziene uitgaven" is een bedrag van 250.000 geraamd in verband met de mogelijke salaris- verbetering voor de lagere en middel bare ambtenaren. Voor de rijksambte naren geldt reeds per 1 april van dit jaar een verbeteringsregeling en op ge meentelijk niveau is overleg gaande om spoedig deze rijksregeling ook voor het gemeentelijk personeel van toepassing te verklaren. Blijkens de thans ingediende ontwerp begroting, wil de gemeente in 1959 in vesteren tot een bedrag van 18.008.600. Hierbij is geen bedrag be grepen voor de financiering van de wo ningbouw, die immers door het rijk zai geschieden. Men hoopt in 1959 te komen tot gehele of gedeeltelijke uitvoering van o.m. de uitbreiding van de Noor derhout en de bouw van kleuterscholen in Parkwijk, Schalkwijk en aan de Jan Gijzenvaart, een ulo-school aan de Rem- bangstraat, een lagere school in Park wijk, een school voor lichamelijk ge- brekkigen, een nieuw gebouw voor het Lorentzlyceum, uitbreiding van het schoolgebouw aan de Oosterhoutlaan, bouw van gymnastiekzalen, een ge bouw voor de Werkplaats voor Antiek Textiel, uitbreiding van het gebouw van Openbare Werken en verplaatsing van de werkplaats en de opslagruimten aan de Raaks. Ten aanzien van het onderwijshoofd- stuk wordt opgemerkt, dat de geboorte- piek nu de lagere scholen verlaten heeft, maar de scholen voor voortgezet onderwijs heeft bereikt. De nieuwbouw in oost en noord maakt echter weer een groot aantal lagere scholen onont beerlijk. De voorbereiding van een ge bouw voor een lyceum in „Schalkwijk" zal ter hand genomen moeten worden. De personeelsvoorziening vooral bij het ulo-onderwijs blijkt zorgen te baren. Binnenkort zal met het onderwijs begon nen worden aan een school voor indivi dueel lager technisch onderwijs, terwijl spoedig voorstellen worden ingediend tot stichting van scholen voor lichame lijk gebrekkige en slechthorende kin deren. Op 1 januari denkt men de sportter reinen aan de Prins Bernhardlaan in gebruik te kunnen nemen. Voor de aan leg van een sportpark aan de Verlengde Orionweg is eveneens een bedrag ge raamd. Advertentie Pastoor B. G. H. Keyer, benoemd te Heer Hugowaard, heeft gisterenavond afscheid genomen van zijn parochie in Haarlemmerliede. Tijdens een bijeen komst in de school, welke door ver schillende parochianen en andere be langstellenden werd bijgewoond, sprak de heer C. A. Nelis namens het kerkbe stuur en herinnerde hjj er aan, hoe de voorganger van pastoor Keyer slechts anderhalf jaar in Haarlemmerliede was geweest. „Wij dachten, zo zeide hij, dat de bisschop bij de nieuwe pastoor er wel een flinke schep boven op zou gooien, maar dat is niet het geval ge bleken. Na drie en een half jaar moet u ons weer verlaten". De heer Nelis verklaarde daarop, dat iedereen steeds bp de pastoor kon aankloppen en dat hij niet alleen geestelijk maar dikwijls ook zakelijk zijn parochianen tot steun was geweest. Zo had hij het geld, dat hem bij zijn zilveren priesterfeest ten geschenke was gegeven, de parochie cadeau gedaan ter sanering van de fi nanciën. Aan het doorzetten van pastoor Keyer was het tevens te danken, dat het werk van het orgelcomité zijn beslag kon krij gen en het orgel in de kerk fraai werd gerestaureerd. De heer Nelis overhan digde de scheidende pastoor een ge schenk onder couvert. Wij krijgen nu een opvolger, die ook een kruisje zal ma ken, aldus zeide hij tot slot, maar wij zullen aan u de beste herinneringen be waren. De burgemeester van Haarlemmerlie de drs. J. J. M. Visser, die met zijn echtgenote aanwezig was, was ge schrokken, toen hij hoorde, dat pastoor Keyer Haarlemmerliede zou verlaten. Hjj memoreerde, hoe destijds iedereen, ook de pastoor, eerst de kat uit de boom had gekeken, maar dat daarna de sa menwerking gegroeid was naar een goede vriendschap. Zowel namens het gemeentebestuur als persoonlijk bracht de burgemeester pastoor Keyer dank voor wat hij gedaan had en hij wenste hem alle succes toe in zijn nieuwe pa rochie. Daarna voerden nog het woord de heren Terborg tN.K.J.B.), Van der Aar (L.T.B.), Buis (Toneelvereniging), en Mientjes (Kerkkoor). Zij allen ge tuigden van hun waardering voor het werk van de pastoor, die op vrijwel geen bijeenkomst ontbrak. Zijn woorden gingen vergezeld van een attentie. Pastoor Keyer tenslotte, die kort te voren afscheid had genomen in Spaarn- dam, sprak woorden van dank voor de samenwerking en de goede geest, die hij in Haarlemmerliede ondervonden had. Advertentie Een excellente sigaar met het verfijnde Elisabeth Bas aroma. overheerlijk tot de laatste trek De toneelvoorstelling in het Open luchttheater te Bloemendaal is gisteren een glanzend hoogtepunt geworden in het vakantieprogramma van de katholieke speeltuinen in Haar lem. Op voorbeeldige wijze had de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin de dag georganiseerd en op grandioze wijze is het festijn verlopen. De weergoden verleenden op alle mo gelijke wijzen hun medewerking door het theater te overgieten met zon en vandaar zag men niets dan blije ge zichten van opgewekte en uitgelaten kinderen. Soms was het muisstil, een volgend ogenblik trilde de grond van gelach of van aanmoedigingen en waar schuwingen aan het adres van de alom Het vakantieprogramma van de katho lieke speeltuinen in Haarlem bereikte gisteren een hoogtepunt in een grote uit gaansdag, die zijn climax vond in de toneelvoorstelling „Hoe Jan Klaassen de kous op zijn kop kreeg" door de toneel groep Arena. Te voet waren de kinderen naar Bloemendaal getrokken en in het BloemencLaalse bos werd een massale pi c-nic gehouden. De interesse ging daarbij echter niet alleen uit naar de eet- en drinkwaren, ook de dieren van de hertenkamp hadden over belangstel ling geen klagen. CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Marcelino, brood en wijn, alle leeft.; 10.30 uur. FRANS HALS: 't Zit in de lucht, a. 1. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: Vader heeft het moeilijk, a. 1.; 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Zolang er vrouwen zullen zijn, volw.; 11.30 uur. LUXOR: De rode Pimpernel, 18 j.; 2, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.): Sjors van de Rebellenclub, a. 1.; 10.30 uur. MINERVA:, T.m. zo.: The pyama Game 18 jaar. Vr. 2.30, 8.15 u. Za. 2.30, 7. 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do.: Sjors van de Rebellen club, a.. 1.; 2.30 uur. Ma. en di.: Bonjour Tristesse, str. volw., 8.15 uur. Wo. en do.: Du bist Musik, a. 1., 8.15 u. REMBRANDT: Scampolo, 14 j.; 2 4 15 7 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.): Montagnes Jeugdvariété; 10.30 uur. T,n2t* zo': S.O.S. aan de Zuidpool, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Jungle jim en het ge- wnmn eiland, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. 9?? 0S°uvenir d'Italie, zie recensie; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. yakantieprogramma met ?'a' Stan Laurel en Char les Chaplin, 10.30 uur. MUZIEK EN TONEEL Zaterdag 2 augustus Openluchttheater, 14.30 uur: Kindervoor stelling „Dik Trom, de held van het cir cus". Openluchttheater, 20 uur: Optreden van de Dutch Swing College Band. Zondag 3 augustus Openluchttheater, 14.30 uur: Pianospel door Emmy van Eden. Dinsdag 5 augustus Grote Kerk, Haarlem, 20 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. Program ma: Werken van Tunder, J. s. Bach, d'Aquin, Franck en Langlais. Donderdag 7 augustus Grote Kerk, Haarlem, 15 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Programma: Werken van Le Grand, Dufay, Gabrieli, Sweelinck, Pachelbel, Czernohorsky, Cou- perin en Stanley. Prinsenhof, Haarlem, 20 uur: Klein- kunstconcours. Vrijdag 1 augustus Strand, Zandvoort, 22 uur: Groot vuur werk. Gemeentehuis, Lisse, 20 uur: Openbare vergadering van de raad der gemeente Lisse. Zondag 3 augustus Zandvoort, 12 uur: Herdenking van het tien-jarig bestaan van het Circuit met o.m. nationale sportwagen en motorraces. Maandag 4 augustus Planetcnlaan, Haarlem: Vertrek van de Haarlemse Muggenronde. Vleeshal, Grote Markt, 14.30 uur: Jeugd voorstelling van het Poppentheater Jan Nelissen: De geheimzinnige kist uit China. Dinsdag 5 augustus Vleeshal, Grote Markt, 14.30 uur: Jeugd voorstelling van het Poppentheater Jan Ne lissen: De gestolen koningskroon. Raadhuisplein, Zandvoort, 14.30 uur: Ca baretvoorstelling voor de jeugd door het ensemble van Tonny van Zwol. Raadhuisplein, Zandvoort, 20 uur: Caba retvoorstelling door het ensemble van Ton ny van Zwol. Woensdag 6 augustus Stadhuis, Haarlem, 14 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Haar lem. Vleeshal, Grote Markt, 14.30 uur: Jeugd voorstellingen van het Poppentheater Jan Nelissen: De verdwenen halsketting. Zomcrlust, Zandvoort, 20.30 uur: Tafel- tennisdemonstraties. Donderdag 7 augustus Vleeshal, Grote Markt, 14.30 uur: Jeugd voorstelling van het Poppentheater Jan Ne lissen De draak in het zwarte bos. Gemeentehuis, Hoofddorp, 14.30 uur: Openbare vergadering van de raad der ge meente Haarlemmermeer. Raadhuisplein, Zandvoort, 20.30 uur: Op treden van de Tirolerkapel „De Alpenja gers" uit Haarlem. Prinsenhof, Haarlem, 14.30 uur: Mode show in het kader van de zomeractivitei- ten. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 13—16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.3016 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden Advertentie Alléén tegen inlevering van deze WAARDEBON geven wij op zaterdag 2 augustus (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1017 uur; op zon en feestdagen van 1317 uur. T.m. 6 sept. elke za.-avond van 20.30 22.30 uur bijzondere avondopenstelling met kaarsverlichting. Grote Kerk. Te bezichtigen van 917 uur op werkdagen. Stadhuis, Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 9—17 uur; za. 9—12 uur. T.m. 6 september elke za.-av. van 2022 uur: kaarsverlichting van de historische vertrekken. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1017 uur. De eerste zondag van elke maand van 1317 uur. T.m. 31 augustus: Tentoonstelling „Golt- zius als tekenaar", t.g.v. 400e geboorte dag van H. Goltzius. Geop. dag. v. 1017 uur; zo. 1317 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 14—17 uur. Llnnaeushof, Bennebroek: Geopend tot en met september van 9 uui v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kunsthandel Bier, Gr. Heiligland: T.m. 7 sept. tentoonstelling van schilderyen van Jan Sluyters. Geop. op werkdagen van 1017 uur. Kunstzaal „In 't goede uur", KI. Houtstraat: Tentoonstelling van tekeningen en etsen van Harry Prenen. Geop. dag. van 1019 uur. Huis Van Looy, KI. Houtweg: Herdenkings tentoonstelling van Tinus van Doorn. Geop. dag. van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. Kweektuin Hout en Plantsoenen: Geopend van 2 t.m. 10 aug. dag. van 1012, van 14—17 en van 18.30—20.30 uur. en immer gevierde Jan Klaassen, die de toneelgroep „Arena" op het gras bracht. Het slot kwam met een dave rend „hoera"-geroep. „Hoe Jan Klaassen de kous op zijn kop kreeg", heette het stuk dat ..Are na" opvoerde en het was de climax van een uitgaansdag die de kinderen vanaf zeven jaar van de negen katho lieke speeltuinen gezamenlijk door maakten. Vol kinderlijk enthousiasme waren zij 's morgens aan de voetreis naar Bloemendaal begonnen, de jon- jongens en meisjes van de speeltuin ..Don Bosco" aan de Phoenixstraat. gesteund door de wetenschap, dat hen in het Bloemendaalse Bos een grote ..bevoor radingsauto" met limonade wachtte. De andere groepen stapten zonder die we tenschap naar de plaats van bestem ming. het bos van Bloemendaal. waar zij onthaald werden op een pic-nic van enorme omvang. Het was een bont al lerlei van kleuren tussen de bomen. Tot stomme verbazing van de leiders en leidsters aten zij hun extra grote boter hammenzakjes tot de bodem leeg en dronken zij tezamen ettelijke liters melk, water, limonade en wat dies meer zij. Geruime tijd heerste er in het bos een vreugdevolle stemming, maar toen trok de groep op naar het Open luchttheater. Tweeduizend kinderen verdrongen elkaar bij de ingang en speurden later naar een in het voor hun speeltuin bestemde vak geschikte plaats. Joelend, lachend en trappelend van ongeduld wachtten zij op het ogen blik waarop „het doek zou opgaan", het ogenblik, waarop Jan Klaassen zijn aanhangers een van zijn avonturen zou laten meebeleven. Dat ogenblik kwam en met voile teugen genoot de jeugdige schare van het gebodene. „Hoe Jan Klaassen de kous op zijn kop kreeg", is een verhaal gemaakt naar de beroemde geschiedenis van Meester Patelijn. „Arena" speelde het in de geest van de toneelstukjes, zoals die werden opgevoerd door groepjes toneelspelers op een jaarmarkt, een kermis of een carnavalsfeest: op een plankier met een gordijn, van waar achter de spelers naar voren komen. Het was een fleurig geheel met de ka rakteristieke kledij van Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn. „Meester Patelijn" handelt over een man die iedereen, zelfs de rechter, wil bedotten, het stuk dat Arena gisteren bracht kent een dergelijke figuur ook, maar dan een die de jeugd veel meer aan het hart ligt: Jan Klaassen. Eerst neemt hij een handelaar in kousen ertussen door zich uit te geven voor een machtig tove naar. Hij heeft zijn vrouw een paar nieuwe kousen beloofd en „tovert" dus een paar. Inmiddels heeft de knechl van de handelaar, die tevens tien scha pen houdt, een van de dieren gestolen van zijn baas. De rechter komt eraan te pas en ook die wordt door Jan Klaas sen bedot. Iedereen wordt het slachtof fer van Jan, maar hij beseft nog niet, dat hij zelfook in het ootje genomen wordt. Wanneer hem dat duidelijk wordt keert alles ten goede en omdat de „misdadigers" Jan en de knecht een oprecht berouw tonen en beloven nooit weer iets dergelijks uit te halen besluit de rechter hun geen straf op te leggen. Iedereen was tevreden: de rechter, de kousenhandelaar, de knecht, vrouw Katrijn en Jan en de kinder schare aan de andere kant van de vij ver. Daarvan getuigden de lofuitingen die de schrijver van het stuk, de heer Hep van Delft, zelf op het terras aanwe zig, aangenaam in de oren hebben moe ten klinken. Het eerste hoogtepunt van het va kantieprogramma van de katholieke speeltuinen was achter de rug en in de vierentwintig bussen die de jon gens en meisjes na afloop naar hun -speeltuin terugbrachten is ongetwij feld nog druk gesproken over het avontuur van Jan Klaassen. Maar de Vereniging voor het Gezin heeft nog een „grote" dag in petto. Want op 14 augustus komen wederom de kinde ren van alle speeltuinen bijeen, op het sportterrein aan de Kleverlaan, waar een groot Ganzebordspel met levende „poppen" wordt gehouden. Ook daar aan zal een massale pic-nic vooraf gaan, op het terrein van de Ijsbaan tussen de Delftlaan en de spoorbaan. De reorganisatie van het Houtplein te Haarlem nadert haar voltooiing. Gis teren namelijlf is men begonnen met het plaatsen van vijftien verkeerslich ten, die naar nien in politiekringen hoopt de knooppunten die er op drukke uren bestaan zullen oplossen. De verkeerslichten staan bij de hoe ken van de Wagenweg, de Dreef, de Baan, het Lorentzplein en op het Hout plein bij de splitsing voor het verkeer in de richting Dreef en de Baan. De lichten werken volgens het star-sys teem, waardoor de groene lichten een vaste tijd blijven branden. De moge lijkheid om de tijden te verlengen en om de lichten met de hand te bedienen blijven inmiddels bestaan. De lichten bij de hoek Wagenweg-Dreef zijn slechts voorlopig. Wanneer de gemeente Haar lem het terrein tussen deze beide wegen in bezit heeft, zal de stoeprand meer naar het zuiden worden verlegd. De verkeerslichten zullen dan eveneens worden verplaatst. Met behulp van een hengel en een reddingshaak hebben gistermiddag de brugwachter van de Buitenrustbrug en een 30-jarige inkoper uit Apeldoorn de vijf-jarige Hans J. uit het water van het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem ge trokken. Het jongetje was spelendenvijs door een zeven-jarige jongen in het water geduwd. Hij was reeds onder wat verdwenen, toen de brugwachter en de inkoper hem uit het water hesen. Vandaag is de nieuwbouw van het r.-k. ziekenhuis Sint Joannes de Deo in gebruik genomen. De eerste veer tien patiënten voor de nieuwe vrouwen afdeling zijn vanmiddag om twee uur gekomen. Ér worden thans reeds veer tien dames verpleegd. Tegelijkertijd zijn de andere afdelingen in de nieuwbouw in gebruik genomen: de Röntgenafde- ling, het uitgebreide laboratorium, de reuma-afdeling, de fysische therapie en de operatie-afdeling. Ais datum voor de officiële opening is vastgesteld 23 september. De ingebruikneming is derhalve zonder enig officieel vertoon geschied. Op Ma ria-He mei vaartsdag 15 augustus, zal de nieuwbouw worden ingezegend door mgr. C. G. van Trigt, de rector van het ziekenhuis. De bezichtiging van de nieuwbouw en van de nieuwe vrouwenafdeling is een enorm succes geworden. De broe ders hebben dinsdag zeker duizend men sen in groepjes van tien rondgeleid. De kijkers, die na afloop op een kopje koffie onthaald werden, waren vol bewondering over de nieuwe aanwin sten van het ziekenhuis. Alle begin is moeilijk: dat heeft gis teravond ook het voetbal-elftal van de enkele dagen geleden in de Eerste Zuid- polderstraat opgerichte buurtvereniging D.B.O. ondervonden. Het was de eerste wedstrijd, die het team speelde en het werd meteen een fikse nederlaag. Met 5-1 werden de mannen van D.B.O. van het Van Zeggelenplein naar huis ge stuurd. Het was overigens een nederlaag met ere. want ware het niet, dat de tegen stander een team samengesteld uit veteranen uit Haarlem-oost een zeer nauw contact onderhield met Vrouwe Fortuna. de score had geheel anders ge lopen. Nu konden de DBO-ers. die met een gemiddelde leeftijd van bijna dertig jaar ook niet tot de jongsten behoorden, slechts eenmaal het net vinden en dan nog pas enkele minuten voor het einde. Dat de (kaalhoofdige) doelman van D. B.O. zich vaak weerde als een panter en verschillende malen zijn doel voor een zeker schijnende goal behoedde, is daarom maar een schrale troost voor de talrijke supporters, die gisteren de strijd op het veld aan bet Van Zegelen- plem meemaakten. De Buurtvereniging Oost heeft inmid dels het plan opgevat het terrein waar op gisteren de voetbalwedstrijd plaats vond, als sportveld te bestendigen. Men wil er verschillende sporten op laten be oefenen, uitsluitend door de bewoners van Haarlem-oost. Ook is de idee opge worpen een voetbaltoernooi te houden tussen de straten van de buurt. Men wil de daarvoor een wisselbeker beschik baar kunnen stellen. Het geld ervoor komt er wel, want D.B.O. heeft reeds ongeveer tachtig donateurs. Bij de laatste wijzigingen van de gas- en elektratarieven in Haarlem is in de verordening een zogenaamde economi sche en kolenclausule opgenomen. Do bedoeling was, dat de gas- en elektra tarieven zouden stijgen en dalen met de kolenprijs. B. en W. van Haarlem willen deze clausule nu buiten werking stellen, omdat zij niet aan het gestelde doel blijkt te voldoen. Op het ogenblik blijkt de kolenprijs een dalende tendenz te vertonen, het geen zou moeten betekenen dat de ta rieven omlaag zouden moeten gaan. Maar gas en elektriciteit worden voor een belangrijk deel ingekocht bij Hoog ovens en PEN. Deze laatste twee heb ben hun verkoopprijzen niet evenredig doen dalen. Wanneer de Haarlemse ta rieven nu wel de volle daling zouden meemaken, zou dit in feite verlies be tekenen voor het energiebedrijf. B. en W. stellen daarom voor de clausule voor lopig buiten werking te stellen. Intussen zal men dan naar een andere oplossing zoeken. BEVALLEN van een ZOON: G. de Marcas-Santcroos, S. C. Lodder-Koele- meijer, A. T. M. van den Dries-Booms, G. Stigter-Jongeling. A. J. Teeuwen- Lommerse, A. E. Hester-Jensen. BEVALLEN van een DOCHTER: C. J. van Broekhuizen-Sinnige, C. Lau rent- van der Vinden, W. J. van Zelst- van der Stelt, C. M. Vianen-Blom, J. J. van der Weijden-Pel. OVERLEDENM. van Warmerdam- Balm. 61 j„ Rijksstraatweg, J. M. Ade laar. 82 j., Ged. Schalkburgergracht. ONDERTROUWD: H. Schoffelmeer en T. A. Slaman. GETROUWD: J. J. P. van Deenen en H. Bosch, R. de Boer en A. Hoorweg, N. Mentjox en A. M. Dijkers, J. Klin- gers en K. Kneijnsberg. De waarnemend regeringscommissa ris voor het radiowezen heeft aan het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting medegedeeld, dat behoudens goedkeuring door' de wetgever de N.T.S. en haar componenten voor dek king van exploitatiekosten en ter finan ciering van investeringen over het jaar 1959 zullen kunnen beschikken over on geveer 10 miljoen gulden (over 1958: 7,1 miljoen), waarin niet begrepen zijn de kosten verbonden aan zenderhuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3