De droom van Johan Scholtes ,Ik wil een volksfeest, geen festival" W P.v.cLA. over hoogtepunt heen Kleinbeeld fotografen! Elephant Bill" overleden Brits overste liet olifanten werken voor de overwinning der geallieerden I Naar verlaging van melk- produktie door verhoging van prijs voor krachtvoer DODEN op de weg fe S f f. 9.90 TIJDELIJK f. 7.50 Een groot aantal olifanten diende de Britse i.p.v. de Japanse zaak NIVEA "W ereldmuziekconcours - Kerkrade Hoe ontvang je een gezant Gewoon als een mens; alleen je scheert je en je trekt een ander pak aan Moeten ive meer melkpoeder gaan gebruiken? Voorzitter C.H.U. Kabinet zonder KVP- ministers ondenkbaar GEVACOLOR Reversal Kleinbeeldfilm van G EVAERT HET MELKOVERSCHOT Dit jaar nóg meer melk Bouw duplexwoningen loopt sterk achteruit „Goedkope vlaggen"' worden geboycot VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 PAGINA o) VV g&x°S«2£ &S CüUfS 20 opnamen Nü moet U het eens zien in GEVACOLOR! FILM Kapittel van de zusters Dominicanessen Benoeming bisdom Haarlem Geen audiëntie I 9êmÊÈ ISiÉÊl Voor- en nadelen Produktie te groot Faillissementen in juni Voor 'vetvrij' zonnebaden zonnebrand lotion Ontslagen bij kousenfabriek 'at nu het „Wereldmuziekconcours-Kerkrade" heet vond eigenlijk gijn prille oorsprong in 1948. In die dagen geviel het dat een Engels mijnwerkerskorps de wens te kennen gaf in de be vriende Nederlandse mijnw erker sstad Kerkrade te concerteren. De burgemeester van Kerkrade gaf de briefwaarin het aanbod vervat was, dóór aan de fede ratie van Kerkraadse muziekverenigingen. Zij beschik te afwijzend, want men vond het bedrag aan onkosten zijnde de somma van 300 dat met het concert Bemoeid zou zijn te hoog. Een harmonie in Bleijerheide ham toen op eigen initiatief het kloeke besluit: „Dan laten wij ze komen". De Engelsen kwamen dus en het concert werd een doorslaand succes. Toen werd er iets Vlakker in de hoofden en harten van verschillende Kerkradenaren. Zij togen naar de heer Lempers, des tijds burgemeester, en zeiden: „Wij moeten dit in de toekomst op grotere schaal gaan doen". Dat werd toen een heel gepraat. Maar op 8 augustus 1950 werd de oprichtingsvergadering van de Stichting „Wereldmu ziekconcours-Kerkrade" gehouden. En de heer Johan Scholtes werd tot algemeen secretaris benoemd. Alge mene secretarissen nu zijn in de praktijk des levens de machtige mannen, meestal meer dan algemene voor zitters. Ook Johan Scholtes maakte die theorie waar. Hij werd de grote organisator van het Kerkraadse festijn. Het eerste wereldmuziekconcours, in 1951 ge houden, werd nog een Europese aangelegenheid. Maar er namen wél 75 korpsen uit 13 landen, tezamen 4000 blazende mannen, aan deel. In 1954 waren er 125 korp sen uit 18 landen, onder welke ook enige uit Amerika, in Kerkrade en nu, de komende augustusmaand, biedt de mijnwerkersstad gastvrijheid aan 200 korpsen uit 27 landen en dit maal zijn vier werelddelen vertegen woordigd. Waar het nu in 1962 heen moet weet nie mand. Niemandbehalve Johan Scholtes. Deze Johan Scholtes is een merk waardig man. Hij maakt op de partner, die iets langer dan terloops met hem converseert, de indruk van iemand die voortdurend dróómt. Dat is trouwens ook zo. En uit zijn dromen is het We reldmuziekconcours voortgekomen. Hij Wekt zelfs de indruk van iemand, die Voortdurend op het punt staat in slaap te vallen, zo quasi-moeizaam komen de woorden over zijn lippen, en met zulk retwat berustend-melancholieke blik Mnor u van achter zijn bril uit aan. Maar dat is dan kennelijk niet waar. Slapen doet Johan Scholtes alleen te rechter tijd en te rechter plaats. Voor de rest is hij klaar wakker en meestal net iets meer dan degene die hij om de een of andere reden voor zijn karretje meent te moeten spannen. Johan Scholtes, geboren en getogen Kerkradenaar, is gemeente-ambte naar; de slechtste die er is, zegt hij «elf. En dat zal dan wel een tikkeltje overdreven zijn. Maar men kan zich voorstellen dat hij die geregeld en voor lange duur wordt „vrijgesteld'' ten be hoeve van de organisatie van het con cours, het ambtenaar zijn enigszins gaat ontwennen. Want het organiseren van wereldomvattende muziekconcour sen is geheel iets anders dan het dage lijks al of niet terecht aanwezig zyn op Meen overigens niet dat een 'es als een vorst troont in n' vertrek temidden van een allee„ 2. medewerkers. Hij doet alles trek;?' ®n dat „alles" heeft dan be werk e °P het zuivere organiseer- eornn.,Vvant natuurlijk zijn er ettelijke zich Ssies en commissarissen die er n. btee gaan bemoeien als het op de "ktische uitwerking van de plannen aankoint. Toen Scholtes destijds, in 1950 dus, Werd geroepen om het Wereldmuziek- eonc 'urs-Kerkrade waar te maken had "0 weinig of geen ervaring. Goed, hij nad wel eens een „Klokkenfonds" in le,v.®.n geroepen ten behoeve van de zelf?C .le klokken-in-de-toren. Hij had zego-p.tT?. muzikaal verleden; dat wil Maastricht had gestudeerd aan het gespeeld in® muzieklyceum, hij had in Spekhoi;L,!leTlanfare en harmonie parochieel en hij had ook het kundig organisator^ ma tot een Wat deed Scholtes rt„„ vóór kwam te zitten'" hh "er atlas, zag welke Plaatsen er zoal 'oo de wereldkaart te vinden wa?en en begon brieven te schrijven; braven gericht aan alle mogelyke staatshoof den, gezanten, ambassadeurs en bur_ gemeesters. Hij kan zich nog herinne ren hoe hij als een van de^ reacties op deze tot de wereld gerichte op roep een antwoord van onze ambas sadeur in Finland ontving. Een ant woord dat hierop neerkwam. „Myn heer, de folder, die u my gestuurd heeft, is nogal opgeschroefd, uw plannen zijn krankzinnig, maar lk zal toch proberen hier enige bekendheid aan uw streven te geven' Deze mis sive ontmoedigde Johan Scholtes ove rigens niet in het minst. Integendeel hij stuurde de Finse gezant een mis sive van „Excellentie, wel bedankt, maar ik had altijd gedacht dat ge zanten iets diplomatieker in hun taal gebruik waren". Er is al menig Fins korps geweest in Kerkrade. was niet de enige, die het ziin eèn sm P,e!°ofde- Den Haag zei zegt SchoUes. En KeI'?rade". ment de indrukva"n Te^Ve*' nister Cals het wereldmuzieteoncours persoonlijk openen. „Den Haa c haar ,,het stel idioten" gekomen. Johan Scholtes overziet als een veld heer het feest was De grote kracht van Johan Scholtes u8t, geloven wij, op de eerste plaats in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii iniiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiimiiiiiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zyn onuitputtelijk geduld, in de tweede Plaats in zyn vermogen om de gemakke lijkste en de meest directe weg te cmlcrseheidcnwaar anderen spontaan met de meest ingewikkelde procedure komen aandragen. Hy laat een gezant van een of ander land uit Den Haag naar Kerkrade komen. En iedereen vraagt zich onmiddellijk in lichte pa niek af: hoe ontvang je zo'n man? Scholtes zegt: „Gewoon als mens; alleen je scheert je en trekt een an der pak aan." En de meeste gezanten stellen het nu eenmaal wel op prijs „ge woon als mens" ontvangen te worden. Een Amerikaans korps schrijft dat het graag zou gekomen zijn, maar dat de financiële middelen het nu eenmaal niet toelaten. Wat doet Scholtes? Hij schrijft eenvoudig een brief naar Eisenhower en vraagt of daar nu niets aan te doen is. Dat Amerikaanse korps komt dus met een door zijn regering speciaal beschik baar gesteld chartervliegtuig. Het geduld van Johan Scholtes. Hy ontvangt een brief van een muziekge zelschap, helemaal uit Afrika. De kla rinettist heet het daarin, mag met het oog op zijn gezondheid geen zout gebrui ken in zijn eten. Niet alleen krijgen die Afrikaanse musici een keurig antwoord op hun schrijven, maar die brave kla rinettist kan er ook staat op maken dat hij gedurende zijn verblijf in Kerkrade zoutloos zal eten. De Italianen schrij ven een brief, waarin zij vertellen ge hoord te hebben dat het altijd regent in Holland en wat zij nu moeten doen. Zij krijgen antwoord van Scholtes: „Ik ben Onze Lieve Heer ook niet, maar ko men jullie maar gerust". Scholtes heeft zo in de loop der ja ren 30.000 brieven geschreven. En hij heeft zich daarbij tot plicht gesteld dat de post van elke dag ook nog diezelfde dag wordt behandeld. „Anders word ik er onder verpletterd", zegt hij. Hij doet meer dan- zijn plicht. Wanneer een Fin in het Engels schrijft kan hij er staat op maken dat hij een in het Fins ge stelde missive terug ontvangt. Er zijn paters in Kerkrade en omgeving, die het vertaalwerk wel even op zich ne men. En als het gaat om bijvoorbeeld een Turkse brief, wel, dan is er de Turkse ambassade in Den Haag nog. Dan duurt zo'n antwoord drie dagen, oeeft Scholtes nagegaan. Maar hij zal Ho leder geval voor zorgen dat heel Kerkrade een goede indruk krijgt van les°Eedaanhrf'tes kriigt veel> 20 niet al" vasthoudendheid" ™geloofl^ taa.ie de mogelijkheid van geï°°v-F waarvan zij nimmer ^dach^hadden overtuigd te worden. Hij gaat nratef met de commandant van een in de na bijheid gelegen militair vliegveld om deze functionaris duidelijk te maken dat hij dat geraas van straaljagers tij dens de muziekuitvoering niet hébben kan. De commandant gelóóft hem niet alleen maar stelt ook 300 schijnwerpers en 2000 m kabel voor de verlichting, die door de militairen zelf zal worden aan gelegd, beschikbaar. Johan Scholtes is op een fantastische manier bijzonder praktisch. Hy organi seert een talencursus, dat wil zeggen, hy laat de Kerkradenaren in groepsver band moderne talen leren en.hy zo g dat er publiciteit over komt in bladen in alle delen van de wereld. „Want", zo zegt hij verontschuldigend „wij kun nen nu eenmaal geen tonnen voor pro paganda uitgeven". Hy is er de oor zaak van dat een armlastig Alge rijns muziekkorps toch naar Kerkrade komt, want de muzikanten verrichten gewoon scheepsdiensten, de fluitist dweilt de vloer en de trompettist kookt. „Ik wil geen festival, maar een volksfeest", zegt Johan Scholtes. Dat volksfeest hééft hij al; iedereen, die ge tuige is geweest van de concoursen in 1951 en 1954 zal dat toegeven. Maar het is duidelijk dat hem toch wel een volks festival voor ogen staat. In 1962 zal de Milanese Scala naar Kerkrade komen en de Hamburgse Staatsopera, Schol tes zal Britten en Hindemith proberen aan te sporen tot het schrijven van oorspronkelijke muziek voor harmonie orkest, zoals hy al tegen Ton de Leeuw gezegd heeft: „U krijgt een hele maand een harmonie-orkest tot uw be schikking, maar schrijf er eens wat voor". Vandaag is het wereldmuziek- concours-1958 in Kerkrade begonnen. Gedurende de hele maand augustus zal men Johan Scholtes kunnen gadeslaan, De christelijk historische unie is niet bijzonder enthousiast over de u!t- slag van de jongste gemeenteraadsver kiezing. Daartegenover staat een zekere mate van tevredenheid over de uitslag van de statenverkiezingen. Dit zei don derdagavond mr. H. K. J. Beernink, de nieuwe voorzitter van de C.H.U.bij de opening van de driedaagse zomercon- ferentie, die de C.H.U. op het confe rentie-oord Woudschoten te Zeist houdt en die deze avond door de ministers Helders en Staf werd bijgewoond. Vergelijkt men de uitslag van de Ka merverkiezingen 1957 met die van de statenverkiezingen 1958, dan is er vol gens mr. Beernink een procentuele vooruitgang te bespeuren van 8,43 op 9,39 procent. Sprekende over de waarde van zulk een vergelijking zei de heer Beernink, dat de statenverkiezingen van dit jaar een bijzonder karakter droe gen. Veel meer dan eerder het geval was hebben de statenverkiezingen di1 jaar volgens hem gefungeerd als een graadmeter voor de politieke verhou dingen in ons land. Het ging ditmaal niet om provinciale politiek, maar men liet zich leiden dior de gang van za ken in het vaderland. Men wenste zich uit te spreken over de landspolitiek. De spanningen in de P.v.d.A. ne men volgens de heer Beernink toe. De vraagstukken, die nu spelen, waarvan hij o.m. noemde het vraagstuk van Nieuw-Guinea, waarover de Wiar- di-Beckmanstichting onlangs een rap port het licht deed zien, houden vol gen., hem de leden verdeeld. De P.v.d.A. is, aldus mr. Beernink, over haar hoogtepunt heen. Het rammelen met de portefeuille door de socialisti sche ministers alsmede het door hen uit te spreken „onaanvaardbaar" kan daarom volgens hem achterwege blij ven. De jongste verkiezingen hebben n.l. duidelijk aangetoond, dat het Ne derlandse volk niet achter de socialis ten wenst te lopen. Over de K.V.P. zei mr. Beernink, dat in deze partij de eenheid volledig hersteld is. De K.V.P. kan volgens hem rekenen op 35 procent van het to taal aantal geldige stemmen. Hy noem de dit voor de politieke verhoudingen in ons land van grote betekenis. Deze J machtsverhouding, aldus mr. Beernink, is van dien aard, dat een kabinet zon der K.V.P.-ministers ondenkbaar is. Advertentie Anno 1771 ^>k. BEEKBERGEN lei.K 6766 580 op zyn ietwat slome manier wandelend door de mijnstad, een wijziging bespre kend hier, een vergeten detail regelend daar. „Mijn taak is het", zegt hy „om me te bemoeien met de pers en om de diri genten gerust te stellen, want die zijn altyd verschrikkelijk zenuwachtig". Hy zal méér doen. Genietend overigens van de verwezenlijking van zyn droom. En als op 31 augustus de laatste noot van het concours is verklonken? Zal Johan Scholtes dan het moede hoofd met een zucht van verlichting neerleg gen? Neen, hy gaat onverstoorbaar verder met dromen. HERMAN HOFHUIZEN. Advertentie Donderdag is in het moederhuis van de zusters Dominicanessen te Voor schoten het veertiende algemeen kapit tel gehouden. Tot algemene overste is gekozen zuster Pascaline Coopmans, priorin van het moederhuis. Tot eerste raadzuster is herkozen zuster Petronel- la Camp. Raadzusters werden voorts: priorin Consilia van het St. Dominicus- klooster te Bilthoven. priorin Edelberta van het St. Rosaklooster te Amsterdam en priorin Victorine van het St. Tho masklooster in Den Haag. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem heeft benoemd tot professor in de H. Schrift aan het theologicum te Warmond de zeereerw. heer B. P. M. Hemelsoet die student was aan de bij belwetenschappen te Rome. Mgr. J- P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag 5, dinsdag 12, woensdag 6 en woensdag 13 augustus geen audiëntie verlenen. Telefoneren is voor Scholtes letterlijk, „het halve werk' n Engeland is vrijdag het overlijden bekendgemaakt van „Elephant Bill", gepensioneerd luitenant-kolo nel en drager van de „Order of the British Empire", wiens werkelijke naam James Howard Williams was. Hij is zestig jaar geworden. Zyn bijnaam heeft hij verworven in de Tweede We reldoorlog, toen hy een wel heel byzon- dere bijdrage tot de geallieerde zaak heeft geleverd. Toen namelijk de Ja panners het schiereiland Malakka ver overden, werden de Britten zich opeens weer bewust van het grote belang, dat de olifanten als vervoermiddel en werk kracht in de oorlog kunnen vertegen woordigen. Tot 1895 waren deze dieren opgenomen geweest in de sterkte van de Royal Engineers van het Brits-Indi sche Leger. Ijlings werd nu het besluit genomen opnieuw een Compagnie Oli fanten aan het corps toe te voegen. Voor de oprichting ervan deed men een beroep op James Williams. Na afloop van de Eerste Wereldoor log, toen hij met het Devonshire Regi ment aan het wentelijke front had ge streden, toog Williams naar Brits-Indië. In 1920 werd hy opgenomen in de staf ratio*16 Eombay Burma Trading Corpo- Naar schatting werden vóór de oor log in Brits-Indië omstreeks zesduizend olifanten gebruikt voor allerlei vormen van zwaar werk in de oerwouden en m de havens. Daarvan bezat de Bombav Burma Trading Corporation er een goe- met deeideHinnd' Wi»ia™s werd befalt die iu deze enorme kudde, b« de hSntf verrichtte Hy bleek al gauw een merkwaardig ??cï'd0a?? u d2g te kunnen leggen A LyJ?' de acties en reacties van de ohfantendryvers, die in Bur ma „oezi s heten. Zonder dat hij *TieIn??^et-,?1Uanten te meken had gehad ontwikkelde hy zich ech ter ook tot een olifantenkenner bii uitstek. Zyn „fort" was een bijzonder sche ma, waarin werk en rust elkaar afwis selden, en waarmee hy talloze zieke olifanten heeft weten te genezen. Williams wierp zich met grote geest drift op de organisatie van de Compag nie Olifanten; op de duur kwamen er zelfs verscheidene en Williams wist zo doende te bereiken, dat een groot aan tal olifanten de Britse in plaats van de Japanse zaak dienden. De Compagnie Olifanten heeft onschatbare diensten bewezen by het evacueren, vlak voor de aanstormende Jappen, van de Britse kolonisten en hun gezinnen via de moe rassen en rivieren van de z.g. Burma Road naar Imphal in Assam. Ook by het verdrijven van de binnengedrongen vijand hebben de olifanten een grote rol gespeeld. Veldmaarschalk Sir William Slim, die aan het hoofd van het Veertiende 4JE JMM Na een dag van hard werken zoeken mens en dier afkoeling. Op de voorgrond, liggend op een drijvende boomstam, „Elephant Bill"; op de achtergrond een van de olifanten uit de Britse Compagnie Olifanten. Leger, de Japanners tenslotte versloeg, heeft een voorwoord geschreven by Wil liams autobiografie, die in 1950 ver scheen onder de naam „Elephant Bill". De veldmaarschalk prijst de opmerke lijke intelligentie en de waardigheid van de olifanten, maar ook de woudlo- perseigenschappen, het begrip voor de olifanten-psyehe en de legendarische moed van Williams en zyn medewer kers. In 1953 heeft „Elephant Bill" nog een oeschryving gegeven van één van de olifanten, die onzer zijn bevel aan de tocht over de Burma Road hebben deelgenomen, „Bandoola". Naar dit laatste boek is in Hollywood een film gemaakt. De laatste jaren van zijn leven woonde overste Williams In Cornwall, waar hy een boerderij had. (Van onze Haagse redactie) In landbouwkringen wordt druk beraadslaagd over de vraag hoe men tot een beperking van de melkproduktie kan komen. Naar wij vernemen zou men bij het bedrijfsleven wat voelen voor een verhoging van de prijzen voor krachtvoer. Duurdere veekoeken, welke niet in de garantieprijs wor den vergoed, zouden de melkveehouders er toe kunnen brengen minder met krachtvoer te werken, hetgeen de melkgift van de koeien zou doen dalen. Gedacht wordt aan een flinke heffing op veekoeken. Deze heffing zou ten goede komen van het Landbouw Egalisatiefonds, dat het bedrag later uitsmeert over alle melkveehouders. Indien de regeling succes heeft zou dat voor de boer die met dure veekoeken voert kunnen betekenen, dat zijn kostprijs bijvoorbeeld met één cent per kg stijgt, terwijl hij van het L.E.F. maar een klein gedeelte van die cent terugkrijgt. Men meent, dat het in de huidige pe riode van overproduktie en lage prij zen ook nationaal economisch gezien verstandig is het gebruik van kracht voer wat te verminderen, althans zeker niet te stimuleren. Krachtvoer moet immers worden ingevoerd. De deviezen welke daarvoor moeten worden be taald komen echter slechts voor een ge deelte terug omdat de exportprijzen voor zuivelnrodukten zo laag zijn. Wat heeft het dan voor zin, zo vraagt men zich af, dure deviezen te besteden aan het opvoeren van een moeilijk verkoop bare produktie? Een tweede voordeel van het genoem de systeem is verder, dat het een globaal systeem is, dat niettemin de verantwoordelijkheid voor de produktie- beperking laat bij de individuele melk veehouder. Tegenover het globale systeem staat de mogelijkheid van gedetailleerd ingrijpen, waarbij de individuele boeren bepaalde produk- tiekwanta worden toegewezen. Gaan zy deze produktie te boven, dan ont vangen zy over het meerdere geen ga rantie. Een dergelijk systeem schijnt men vooral op het ministerie van land bouw voor te staan. Aan een dergelijk systeem kleven echter veel nadelen. Op de eerste plaats geeft het vaststel len van de produktiehoeveelheden voor iedere boer ongetwijfeld aanleiding tot een verregaande rompslomp. Vervol gens wordt een dergelijk systeem psy chologisch byzonder moeilijk verteerd. Tenslotte betekent een rechtstreeks in grijpen in de produktie, dat er in de bedrijven een leegloop ontstaat. Dat laatste zal by duurder krachtvoer veel minder het geval zijn, daar in dat ge val alleen een verandering in de varia bele kosten optreedt. Het systeem van de duurdere vee koeken zal uiteraard van invloed kun nen zijn op de melk voorziening. Kracht voer wordt met name in de winter gebruikt, wanneer de melkgift toch reeds geringer is. Als het systeem suc ces heeft zou het aanbod van verse melk wel eens zo gering kunnen wor den, dat de zuivelfabrieken in veel gro tere mate mager melkpoeder moeten gaan toevoegen. Dat betekent, dat de smaak van de melk niet de voedings waarde in bepaalde perioden wat minder goed zou kunnen worden. Van mager melkpoeder bestaan in ons land grote overschotten. Met de huidige stand van de produk tie is het niet gunstig gesteld. De melk produktie is als gevolg van de gunstige grasstand toegenomen. In het eerste halfjaar bedroeg de melkproduktie reeds zes pet meer dan het gemiddel de. Deze ontwikkeling zal zich ook in het lopende halfjaar wel voortzetten. Er is ongeveer 25.000 ha grasland meer in gebruik genomen, terwijl het aantal koeien met twee pet is gestegen. Deze ontwikkeling is, behalve door de goede grasgroei, veroorzaakt door de minde re winstgevendheid van akkerbouwpro- dukten als vlas, peulvruchten en der- gelijke. Er was reeds een neiging van bouwland over te springen op het min der riskante grasland. Daarnaast zijn ook de slachtveepryzen niet extra ren dabel, hetgeen de prikkel om koeien naar de slachtbank te geleiden niet heeft vergroot. Het ziet er met dit alles naar uit, dat de produktie van het vorig jaar (5,2 miljard kg melk) ver zal worden overschreden, terwijl echter over die meerdere produktie. volgens de plan nen van minister Vondeling geen melk- toeslag zal worden betaald. De vraag op welke wijze deze garantiebeperking moet worden verwezenlijkt is echter nog lang niet opgelost. Moeten de individuele boeren de schade van hun overproduktie zelf dra gen, terwijl de plannen tot produktiebe- perking eerst afgekondigd werden toen het melkprijsjaar reeds half verstre ken was? Moet de garantiebeperking per streek worden doorgevoerd, of wor den uitgesmeerd over de landelijke ga rantieprijs? Naarmate het melkprijsjaar verstrijkt wordt het antwoord op deze vraag urgenter. Men schijnt er echter nog lang niet uit te zijn. (Van onze Haagse redactie) Het aantal duplex-woningwetwonin- gen, dat in ons lani wordt gebouwd is de laatste jaren zeer sterk afgenomen. Van 1951, toen ruim 4700 duplexwonin gen gereed kwamen, is het aantal voort durend gedaald tot 107 in 1957. Deze cij fers geeft minister Witte in zijn ant woord op vragen van het communisti sche Eerste Kamerlid Seegers. De be windsman verklaart ook, dat het deel van de huur van deze woningen, dat be stemd Is om t.z.t. de ontsplitsing te be kostigen, in het algemeen niet toerei kend is gebleken. Wanneer dat in en kele gevallen echter wel het geval mocht zijn, zal hy een verzoek om de huur te verlagen in gunstige overwe ging nemen. Het totaal aantal faillissementen uit gesproken in de maand juni 1958 be draagt 132 (1957: 101), te verdelen als volgt: In de provincie Noord-Holland (exclusief Amsterdam 13 (6), Amster dam 20 (14), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 12 (6), Den Haag 6 (7), Rotterdam 14 (3), Utrecht 9 (4), Gelderland 10 (17), Noordbrabant 15 (10), Limburg 16 (8), Zeeland 1 (2), Friesland 5 (3). Groningen 1 (3), Dren te 3 (5), Overijsel 7 (11). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 januari 1958 t.m. 30 juni 1958 be draagt 789 (645b (Medegedeeld door de firma Van der Graaf Co, Amsterdam) Advertentie Mooi, gezond bruin worden zon der ook maar één pijnlijk plekje. Gebruik daarvoor Nivea zonne brand-lotion. Vetvrij - dus het laat Uw huid niet glimmen. Nivea zonnebrand-lotion schenkt U een stralende teint. kleine fles f 1.10 grote fles f 1.73 Donderdag is op de rijksweg 's-Her- togenbosch - Eindhoven, nabij het landgoed Venrode onder Boxtel de 48- jarige mevrouw H. A. van Heukelon- Kock uit Zwijndrecht, moeder van der tien kinderen, verongelukt. Het echtpaar Van H. maakte een vakantietrip per tandem-bromfiets, welke tocht echter een einde vond toen het tweetal door onverklaarbare oor zaak op de snelverkeersweg geraakte, juist op het moment dat twee auto's elkaar passeerden. De tandem werd geschept en me vrouw Van H. werd zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis overleed. De heer Van H. liep een ernstige bekken- fractuur en schaafwonden op en werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Donderdag kwam bij de verkeers lichten op de hoek' van de Enschedese- straat en de Weemenstraat in Hengelo het negenjarige meisje C. Klein Haar huis met haar fiets te vallen. Het kind kwam tussen een truck en de daaraan gekoppelde oplegger terecht. Op dat moment sprong het verkeerslicht op groen en reed de vrachtwagen weg. Een der wielen ging over het meisje, dat ernstig gewond naar het r-k zie- kenhuis moest worden overgebracht. Zij is daar in de loop van de avond overleden. Op het congres van de Internationale Transportarbeiders Federatie die in Amsterdam is gehouden is een resolu tie aangenomen betreffende de boycot van schepen, die onder z.g. „goedkope vlaggen" varen. Een speciale commis sie van de I.T.F. zal nog het tijdstip van deze boycot bepalen, dat, zoals op een persconferentie werd meegedeeld, zo lang mogelijk geheim zal worden ge houden. Het zal de grootste internatio nale actie zyn die de I.T.F. ooit heeft ondernomen. Het doel ervan is de posi tie van de zeelieden te beschermen De totale tonnage van alle schepen die onder goedkope vlaggen varen be draagt naar schatting vijftien miljoen. Honderd van deze schepen waarvoor een collectieve overeenkomst bestaat, die door de I.T.F. wordt erkend, zullen van deze boycotactie worden uitgesloten. De I.T.F. telt ongeveer zeven miljoen leden. De directie van de kousenfabriek De Jong en Van Dam te Hengelo waar ongeveer vijfhonderd man werken, heeft besloten aan veertig mannelijke personeelsleden ontslag aan te zeggen terwijl er weinig kans op verbetering is. Enige tijd geleden is men in dit be drijf reeds tot werktijdverkorting, over gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5