Haarlem evini Vanavond start de A-groep van het Brederode-toernooi Lekke daken van huizen in de Provinciënbuurt worden gerepareerd Oranjevereniging Zuid-Schalk wijk hield geslaagd feest Katholiek gesondheidscongres Van verpleegster hangt het af of het ziekenhuis de mens als mens ziet Gripsholm in IJmuiden Wat doet Sjehab Opruiming Behang NAAIMACHINES B- en C-toernooi vordert snel Gemeenteraad Heemstede GEMEENTELIJKE SUBSIDIES VOOR 1959 haas azijn Draagbaar ver keerslicht bij de Amsterdamse Poort W. Dyserinck overleden Een ontvangst in Velsens raadhuis I VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 PAGINA 9 Ronde van Badhoeve dorp wordt zaterdag verreden Strijd tussen adspiranten, nieuwelingen en amateurs Vereniging Nederlandse Gemeenten VOLGEND JAAR VOOR ACHTTIEN MILLE CONGRES IN HAARLEM Jeugdtoernooi bij Onze Gezellen 8 '118 m **- i sla met s/a zonder 1 Op verzoek van wijkcomité Stadskweektuin van Haarlem voor publiek open Programma H.C.B. Gemeen tezaken voor het.eerst KOOPT NU BAKKER 5BEH ANC Gen. Cronjéslraal 13S Haarlem - Telef. 55432 Duurtetoeslag voor het gemeentepersoneel Nieuwe riolering voor de Kleine Houtweg KV P-fractievoorzitter vraagt inlichtingen ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 In speeltuin aan Vondelweg Baldadige jeugd brak betegeling weg; schade 1150.- Men heeft in de B- en C-afdeling van het Brederode-toernooi, dat tot en met zondag op de banen achter de ruïne van Brederode in Santpoort de aan dacht vraagt, woensdag en donderdag grote vorderingen kunnen maken, waar door er enige tekening in de strjjd is gekomen. In het B-toemooi is men in het heren enkelspel vrijwel tot de kwart finales gevorderd, terwijl bij de dames singles mevr. Steffelaar door een zege op mej. Y. Taverne (63 en 62) zich reeds in de finale speelde. Wil van de Broek bereikte de halve eindstrijd maar haar tegenstandster is nog niet bekend. Bij de dubbelspelen (het damesdub- bel wordt bij gebrek aan belangstelling niet verspeeld en evenmin in de A-af deling) plaatsten zich voor de halve eindstrijden heren: A. Banning en G. Hartman, T. Hien- kens en H. van Doorn en R. en P. Heringa. Voor het gemengd dubbel drongen reeds tot de halve eindstrijden door: mej. M. Tielung en H. Zanders, die in de eerste ronde mevr. Steffelaar en W. ten Houte de Lange met 57, 86 en 63 terugwezen en het dubbel mej. I. Goossens en J. Vink. In de C-afdeling werden de kwart eindstrijden heren enkelspel reeds be reikt door R. Heringa, R. Reinalda, R. Rote en N. Vreeken, terwijl by de da mes mej. T. Feijen, mei. Y. Taverne, mevr. Oei en mej. M. Sikkes zich van een plaats in de halve eindstrijden ver zekerden. Vanavond wordt met het interessante A-toernooi begonnen en het programma voor de eerste avond luidt: H. E.: H. Borgerding - C. Nieland, P. Nederkoorn - P. Putters, P. Titihe- ru - C. Teitler, R. Goudsmit - J. Ter voort en F. Muschter - S. Okker. D. E.: mej. G. Nijssen - mej. B. Horsten, mej. E. v. Scherpenzeel mevr. G. Steffelaar. H. D.: M. van Berckel/ K. van der Horst - J. van d. Hof/J. Verspoor. De uitslagen van woensdag en don derdag luidden: Afdeling B H. E. (Ie ronde)A. Banning sl. H. Zanders 64 en 64, J. v. d. Meijden sl. A. v. Swaay 63 en 75, R. Tienstra sl. F. Neelissen 75 en 75, J. v. d. Enken sl. N. Vreeken 60 en 60, L. Banning sl. P. Hendriks 6—3, 46 en 61, B. Scheps sl. J. Vink 64 en 62, T. Groen sl. A. in 't Hout 97 en 61, G. Hartman sl. R. Reinalda 26. 63 en 61. 2de ronde: A. Banning sl. J. Schmidt 6—3 en 6—2, J. Klop sl. J. Bollerman 6—8, 61 en 64, A. v. d. Hof sl. J. v. d. Meijden 63 en 62, P. Koster sl. J. v. Splunter 8—6, 0—6 en 6—0, H v. Doorn sl. dr. P. Zonderland 6—2 en 6—4, T. Groen sl. G. Hartman 7—5 en 64. D E. (Ie ronde)mej. M. Sikkes sl. mevr. J. Oei 6—4, 10—12 en 6—1, mej. I Goossens sl. mej. Y. Harms 64 en 6—2. Herstel uitslag 29 juli: mej. Y. Taverne sl. mevr. v. d. Werf en niet Wil v. d. Broek met 36, 75 en 64. (2e ronde): mevr. G. Steffelaar sl. mej. T. Kloet 60 en 63. Wil v. d. Broek sl. mej. M. Sikkes 62 en 63. Halve eindstrijd: mevr. G. Steffelaar naej. Y. Taverne 63 en 62. S. D. (Ie ronde): P. Koster en J. d. Eijken sl Z. Verwaal en W. Ho- winet 7—5 en 11—9. ,2e ronde: T. Hienkens en H. v. Hoorn sl. Th. Hinlopen en K. Bakker 6—2 en 6—1. G. D. (Ie ronde): mej. M. Tielung en H. Zanders sl. mevr. G. Steffelaar en W. ten Houte de Lange 5—7, 8—6 en 6—3, mej. I. Goossens en J. Vink sl. mej. M. Beek en W. v. Swaay 6—3 en 63. Afdeling C, H. E. (2de ronde): J. Perry sl. D. v. Geest 64 en 97, C. Kroskinsky sl. Pum Rote 64 en 60, P. Pronk sl. T. Groen 97, 36 en 86, g^Rietberg sl. J. v. Egmond 97 en hoot® *"on<|e: R. Heringa sl. F. Doode- eetver 6—l en 6—3, R. Reinalda sl. iN1ggebrugge 60 en 63, R. Rote Op het parcours aan de Rijst vogel straat in Badhoevedorp organiseert de Halfwegse wielerclub „De Bataaf za terdagmiddag 2 augustus in samenwer king met de S.V. „Lynden voor de achtste maal de Ronde van Badhoeve dorp. Dit rondespel begint reeds uur met een wedstrijd voor aaspiran ten over 25 km, waarna om drie uur de nieuwelingen (54 man) va" Si, gaan voor een wedstrijd over 50 km. Het hoofdnummer van deze Badhoeve dorper wielerronde is de strijd voor amateurs over 100 km, waarvoor om half vijf het startschot wordt gelost, lal van prominente renners, onder wie 5a«m>,T'PIOen, Piet van der Lans uit ofoen Tn r'» Noordhollandse kam- Êtrmond fe Hagenaar Ab van Niesten 'de Amlt f Beverwijker Coen rinus en Wim KleblSf1 Tan^a^Wet" ten uit Noordwjjk, de Ha'arlemmt? Henk van Weeren, Mik Snijder uit Halfwee en de Santpoorter Coen Visser hebbln ervoor ingeschreven. Bovendien zullen ook de plaatselijke favorieten Eef Balk Ab Sluis en Piet Zantman tot de deel nemers behoren. Voorts is de mogelijk heid niet uitgesloten dat de in Dene marken verblijvende Badhoevedorper Jan Buis aan de start zal verschijnen. sl. H. Rietberg 63 en 61 N. Vreeken sl. J. Wijnand 6—1 en 6—0. D.E. (3de ronde): mej. T. Feijen sl. mej. H. Hendrikse 57, 64 en 62, mej. Y. Taverne sl. mej. T. Hage- meijer 62, 68 en 64, mevrouw J. Oei sl. mej. N. Dingemans 75 en 64, mej. M. Sikkes sl. mej. I. Frater man 62 en 61. H.D. (Ie ronde)P. Peters en P. Schellekens sl. H. en T. Schmidt 46, 86 en 60, W. Holdrinet en J. v. Grie ken sl. J. v. Egmond en J. v. Olden- mark 61 en 64, E. Visser en J. v. d. Meijden sl. J. v. d. Berg en J. Wijnand 61 en 64, R. Tuinder en P. Hagemeijer sl. A. Flack en K. Roncken 86, 36 en 86, W. Costers en D. Gouda sl. J. Leverink en J. Kerk- hoff 60 en 61, J. Perry en W. v. d. Bree sl. M. Bosman en C. Vogelzang 64 en 61. 2de ronde: C. en J. Gaus sl. P. Pe ters en P. Schellekens 64 en 63, B. Scheps en H. de Ridder sl. J. Nan en R. v. Rooden 86 en 62, J. Perry en W. v. d. Bree sl. W. Costers en D. Gouda 26, 6—3, 86. D.D. (2e ronde)mej. R. Vermeij en mej. T. Feijen sl. mevr. M. Roze- krans en mevr. D. Hordijk 64, 26 en 62. G.D. (Ie ronde): mej. Y. Taverne en v. Leuven sl. mevrouw en de heer Riet berg 62 en 63, mej. H. Hendrikse en J. Post sl. mej. R. Vermejj en D. Honig 62 en 7—5, mej. K. v. d. Put ten en J. v. d. Eijken sl. mevrouw Tuin der en P. Hagemeijer 75, 36 en 75, mej. G. Botman en H. Rozemeijer sl. mej. v. d. Noort en J. Nan 61 en 63. 2de ronde: mej. K. de Wildt en J. Schmidt sl. mej. N. Dingemans en F. Deibei 62 en 97, mej. M. Sikkes en H. Wentholt sl. mej. Y. Taverne en A. v. Leuven 46, 6—4 en 86, mej. N. Teer en D. Gouda sl. mej. J. Over- meer en A. Bersee 6—4 en 64, mej. T. Feijen en T. Hienkens sl. mej. G. Botman en H. Rozemeijer 61 en 62. Op de ontwerp-begroting 1959 is een bedrag van 10.000,- geraamd aan kos ten van het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dat vol gend jaar in Haarlem zal worden geor ganiseerd. De Vereniging houdt om de twee jaar een congres en tijdens het vorig jaar gehouden congres besloot men in 1959 naar Haarlem te komen, daartoe uitgenodigd door B. en W. van Haarlem. De kosten van het congres worden geraamd op 18.000,-. De Vereniging vraagt aan de deelnemers aan het con gres een bijdrage, waarvan twee der den wordt uitgekeerd aan de organise rende vereniging, i.e. Haarlem. Ver wacht mag worden, dat Haarlem hier door 8000,- ontvangt. Het jaarlijkse jeugdtoernooi van de RKSV Onze Gezellen mag zich ditmaal wel in een zeer grote belangstelling verheugen. Niet minder dan dertig ver enigingen zijn er bij vertegenwoordigd met pupillen, adspiranten en junioren. Zondag is het groots opgezette toernooi begonnen met de strijd tussen de pu pillen-elftallen. Velsen won het toernooi, voor SJC, Onze Gezellen en Geel Wit. Zaterdag en zondag komen adspiran ten en junioren in het strijdperk. Za terdagmiddag komen de A-adspiranten in actie en zondag spelen de B-junioren om de fraaie prijzen. Ook de volgende week zaterdag en zondag komen adspi ranten en junioren in de strijd zodat het O.G. toernooi drie weken in beslag neemt. Internationale wedstrijd tussen HCC en MCC (zaterdag en zondag). Eerste klas A. VOC - Rood en Wit, VRA - Hermes-DVS. Eerste klas B. Haarlem - PW, Excelsior - Quick (Den Haag), Sparta. - VVV. Tweede klas A. Rood en Wit 2 - Quick-Hg. 2. Tweede klas E. Rood en Wit 4 - Hermes DVS 3, CVHW - BMHC. Derde klas B. Rood en Wit 5 - Rood en Wit 6 (zaterdag). gemeenteraad van Heemstede heeft tpdens zijn gistermiddag gehou den vergadering, die onder voorzitter- schap stond van de loco-burgemeester, wethouder E. J. van Lent, het gevraag de krediet van 4.450 verleend voor het herstel van de daken van de nieuw bouwhuizen in de Provinciënbuurt. De huizen, die in 1952 gebouwd zijn door de Woningstichting Heemstede, blijken thans na zes jaar al mankementen aan de daken te hebben. De heeren Van Hees en Wey- ers (beiden K.V.P.) stemden om hun misnoegen over de slecht gebouwde hui zen te tonen tegen het voorstel. Des gevraagd verklaarden zij echter niet te gen het herstel van de daken te zijn. Heemstede krijgt een nieuwe kolken- zuiger-Faecaliënauto. Dit ter vervan ging van de nu in gebruik zijnde en uit 1926 daterende faecaliënauto. Voor de ze aanschaf werd een krediet verleend van 45.000. Enkele raadsleden vonden het bedrag hoog, maar hoewel ande ren dit beaamden in het belang van de volksgezondheid blijkt het ten volle verantwoord te zijn, aldus de voorzitter. Omdat het politiebureau «en nieuwe centrale verwarmingsketel nodig heeft stellen B. en W. voor daarvan dan een oliestookinrichting te maken. Het kre diet werd verleend, waarna de heer Reijnders (Arb.) er aan toevoegde „dan zijn binnenkort dus alle politie-agenten in de olie". Dit raadslid informeerde er bij de rondvraag naar, waarom het vijf entwintigjarig bestaan van het Heem- steeeds Gezondheidshuis door B. en W. niet was aangegrepen voor een jubi leumviering. Hij betreurde het boven dien te hebben moeten vernemen, dat het bezoek zou teruglopen. Wethouder Van Houten kwam hier in felle bewoor dingen tegenop. Ook hij had uit een krantenbericht vernomen, dat het be zoek achteruit ging. Hiertegen nam hij sterk stelling en noemde het een aan tijging tegen de doktoren en het ge meentebestuur. Hoewel hij niet met cij fers wilde komen zei wethouder Van Houten, dat ten opzichte van 1955 het aantal bezoeken in 1957 met 24 pet was toegenomen. In 1958 zal deze toena il10.,?,5 pet zijn als het aantal bezoeken hLif •'aar gelijk blijft als in het eerste nau jaar 1958. «9? fe" vraag van de heer Verspoor nlaruien de voorzitter mee, dat dine vL a°0Tr een eventuele verbre- onder bevonden zich onder meer drie vaststelling van partiële herzieningen van een uitbreidingsplan en het aan gaan van twee geldleningen (respectie velijk 220.000 en 209.000 groot) met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Tevens krijgt het gemeente personeel weer een duurtetoeslag, nu over het tweede halfjaar van het lopen de kalenderjaar. Het tweede tiental punten van de agenda leverde meer discussie op, waar. voor de raad nog bijna twee uur nodig had. Bi) de benoeming van een onder- wijzer aan de Bronsteeschool, wegens het toenemen van het aantal leerlin gen het werd de heer H. Jansen, thans onderwijzer aan een openbare la gere school in Diemen, die als enige op Begunstigd door goed weer hield de JJranje Vereniging „Zuid-Schalkwijk" "aar jaarlijks kinderfeest in en nabij de grote botenloods van de jachtwerf J. v. pzeeland. Nadat om 9 uur de kinderen niet muziek naar het feestterrein war en gemarcheerd werden ze hartelijk egesproken door de voorzitter van de vereniging, de heer Ton Huisebosch. rrmLneVinfen van het Wilhelmus be- diverse kinderspelen zoals ernff teken, zaklopen enz. enz. De het ont^rfen Van de middaS was wel laXriha". VM het ^dereircus enorm Guccis" V3n dit circus was een Hoewel ook op Schalkwijk de paar de voordracht stond kwam de moei lijkheid van het aantrekken van leer krachten naar voren. Geschikte solli citanten blijken zich terug te trekken als er geen woonruimte voor hen en hun gezin aanwezig is of binnen korte tijd blijkt te komen. De heer Kooyman (prot. chr.) stelde voor in zulke geval len een huis uit het gemeentebezit „dienstwoning voor een onderwijzer" te maken. Volgens de heer Reijnders (Arb.) kan dan een woning bij het ver laten van de dienst ook worden ont ruimd, omdat het eigendomsrecht zou preveleren boven de huurwetten. MP MMU Tegelijk met de ontwerp-begroting- 1959 hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad het ontwerp- subsidiebesluit aangeboden ter goed keuring. Vele subsidies zijn gelijk ge bleven aan die van verleden jaar. Wij vermelden hieronder de subsidies, die volgens het voorstel gewijzigd moeten worden, terwijl wjj bovendien vet gedrukt de subsidies aan katholieke instellingen vermelden. Achter het subsidiebedrag vermelden wij tussen haakjes het subsidievoorstel op de be groting voor 1958. Vereniging Katholiek gezinsvoogdij en patronage1500 1500)Afd. Haarlem r.-k. Reclasseringsver.500 500)Stichting kath. Schoolpsych. Dienst: 48.755 24.105). Consultatie- bureaux voor zuigelingenzorg, w.o. het Wit-Gele Kruis: ƒ42.000 (ƒ42.550); Con- sultatiebureaux voor kleuterzorg, w.o. het Wit-Gele Kruis: 10.500 10.500); Instellingen voor het uitzenden van kin deren 29.000 33.000)Wijkverpleging w.o. het Wit-Gele Kruis: ƒ51.850 50.150)Med. Maatsch. Consultatie bureau voor Alcoholisme en Werkgroep van Anonieme Alcoholisten: 2500 1500); Alg. Ned. Invaliden Bond: 5500 (ƒ4100); r.-k. Openbare Leeszaal 40.000 40.000); Stichting Jong Haar lem,vooruit!: ƒ19.500 17000): subsidies voor balletuitvoeringen 4000 5000)stichting Voortgezet Econo misch Onderwijs2500 (ƒ1500); Ver. voor school- en werktuinen: ƒ19.500 18.000)jeugdafdelingen voor sport- ver. 20.000 17.500)Instellingen voor sociale jeugdzorg, w.o. de stichting Ka tholieke Sociale Jeugdzorg: 86.400 82.500)Haarlems Speeltuinverbond 53.000 50.250)Haarl. kath. ver. voor het gezin: 33.530 29.360); Ver. t.b.v. r.-k. militairen: 1000 1000); Bissch. Museum ƒ1.000 1.000); Kin derhuis „Zonnehuis": 1500 2000); Kleine Theresiastichting: 2500 2500) St. Josephhuis „Sa Trinitas" 15.000 15.000); Marthavereniging 2000 2000)Ver. voor kraamverzorging, w.o. het Wit-Gele Kruis: 33.8ÓÖ Advertentie VA d.e" ®cflaars worden, was er voor het ringsteken op het losse paard grote be- langstelling. Na felle strijd was mejuf frouw Rina Hoenderdos al haar manne lijke concurrenten de baas en ging met de eerste prijs naar huis. Bij het ring- steken op de fiets voor volwassenen was Mevrouw Hugtenburg de gelukkige. 's Avonds bracht een toneelgezel schap onder regie van de heer E. Hug- terburg met groot succes het blijspel „Polly Perkins" ten tonele. De talrijke ke aanwezigen, onder wie de bescherm heer van de vereniging, burgemeester drs. J. Visser en diens echtgenote, heb ben zich dan ook uitstekend vermaakt. De Oranjevereniging kan op een zeer geslaagde feestdag terugzien. Twaalf tot dertien referaten per dag zijn het overvloedige resultaat van de eerste katholieke wereldconferentie van de gezondheid, die deze week van 27 juli tot 2 augustus in het Vaticaan se Paviljoen op de Wereldtentoonstel ling In Brussel, op kasteel Arenberg en in de gebouwen van de Leuvense uni versiteit wordt gehouden. De verschil lende secties in de katholieke gezond heidszorg: artsen, verpleegsters, apo thekers en ziekenhuizen hebben hun verschillende congressen samenge voegd in deze katholieke wereldconfe rentie. De referaten gehouden door deel nemers uit alle delen van de wereld be handelden onderwerpen van zeer uit eenlopende aard, doch alle geïnspireerd door het algemeen thema van de con ferentie: hoe kan de katholieke gezond heidszorg, geestelijk en lichamelijk, de wereld menselijker maken? Dr. van Rossum, België, zei tot de verpleegsters: Van het optreden van de verpleegsters hangt het in hoge mate af 01 het ziekenhuis de mens als mens blijft zien en niet degra deert tot geval. De taak van de ver pleegster is een dubbele: enerzijds de verpleging van de zieke, anderzijds ae samenwerking met de artsen. Dit vereist hoge zedelijke eigenschappen en een volledige beroepskennis. snrakf\^de Pa®yrnaker (Leuven) be- vLuïr <?e internationale federatie, l katholieke ziekenhuizen de vraag rioto h,oe de familie van de zieke ingeschakeld kan worden in het teamwerk van de medische verzorging fl1."1 8aa^ verantwoordelijkheid zowel m het ziekenhuis als na het ontslag. De meeste familieleden weten er totaal niets van af, aldus prof. Raeymaker. Dr. W. Weebers (Nederland) bepleit te voor de artsen een sociologisch on derzoek van het milieu in het kader van de gezondheidszorg. Er moet voorts sa menwerking zijn tussen gezin en specia list en een actieve medewerking. Groot was de aandacht, die vooral de artsen hebben besteed aan het pro bleem van de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden, waartoe de Paus in zijn toespraak tot de we reldconferentie heeft opgeroepen. Hier over ontwikkelden dr. Cochaux (Bel gië), dr. Girolaini (Italië), dr. Costa Joshi (Indië) en dr. Lechat (Congo) hun ideeën. In kasteel Arenberg bespraken de apo thekers hun internationale problemen onder leiding van de Spaanse apotheker Anos. Een aparte sectie van de vroed vrouwen kwam in het St.-Michielscol- lege te Brussel bijeen om te luisteren naar zuster Hougardy, die sprak over de zedelijke en beroepsverantwoorde lijkheid van de vroedvrouw en over de eisen van de opleiding. Bijzondere interesse bij veie toehoor ders trok het referaat van de Engelse arts dr. Pemberton, die de balans op maakte van tien jaar genationaliseerde gezondheidszorg in Engeland. Bij de na delen onderstreepte hij de neiging tot een wij-geloven-het-wel-mentaliteit en de materialistische tendenz in de ge zondheidszorg. Hij constateerde echter bij het merendeel van de Engelse art sen trouw aan de traditionele vrijheid en aan de beroepsverhouding tussen ge neesheer en patiënt. Talrijke onderwerpen werden nog be sproken: de groeiende behoefte aan po sitieve geneeskunde (dr. J. Gregoire. Canada), samenwerking overheid en particulier initiatief (dr. Mol, Neder land), een pleidooi voor de opneming van de priester in het medisch team (dr. Grenet en dr. Pumailloux, Frank rijk). Het voornaamste accent van de ver schillende congressen, met name van de artsen en van de ziekenhuizen, viel donderdag op de internationale activi teit in de gezondheidszorg. Dr. Anno (Japan) pleitte voor internationale sa menwerking tussen de katholieke art sen. Een van de wegen daartoe, aldus dr. Anno, is uitwisseling van artsen. Op deze wijze kunnen zij beter elkan ders problemen leren kennen. Hij nodig de de katholieke artsen uit naar Ja pan te komen om daar de katholieke medici van advies te dienen. De internationale federatie van katho lieke ziekenhuizen is reeds tot enkele conclusies gekomen. Zij zal stappen on dernemen tot haar erkenning als inter nationale organisatie met consultatieve status bij de Verenigde Naties. Verder wil de federatie de internationale sa menwerking bevorderen onder meer op technisch gebied. Ook zal de federatie in de toekomst studies bevorderen op het gebied van de menselijke verhoudin gen in het ziekenhuis, taakverdeling en dergelijke. Vanavond zullen de congressisten en kele uren al hun problemen vergeten voor het galaconcert dat in het paleis voor Schone Kunsten te Brussel wordt gegeven. Een internationaal gezelschap van kunstenaars voert werken uit van Zoltan Kodaly, Gustav Mahler, Mari- nus de Jong, Mozart enz. De koninklijke zangvereniging Mastreechter Staar verleent zijn medewerking. Annie Her mes zingt de alt-partij in de hymne „Ci- vitas Dei" van Marinus de Jong. 36.000); Bjjz. soc. zorg en maatsch. buurtwerk: 79.020 83.014); Ver. voor maatsch. werk, w.o. het r.-k. Interpa- roch. Soc. Char. Centrum: 30.400 30.400)instellingen voor gezinszorg: ƒ55.315 (ƒ37.610); instellingen voor ge zinshulp 101.095 67.770); Maatsch. zorg voor zieken: il.100 11.475); St. Julianavereniging: ƒ600 600); r.-k. bureau voor Levens, en Gezinsmoeilijk heden 750 750); UW: 14.380 14.350)Verenigingen voor bejaarden, w.o. de Katholieke Bond voor Bejaar den: 2652 2.385); Kennemer Med. Opvoedk. bureau 14.200 11.800) Kath. Stichting voor Geest. Volksge zondheid: 8040 7.240); Kath. Paed. Beroepskeuzebureau: 600 600). Op verzoek van 't Wijkcomité Haar lem-oost" vragen B. en W. van Haar lem de raad om een krediet van 2500 voor het aanschaffen van een draagbaar verkeerslicht. Hiermee zal gedurende de spitsuren het verkeer geregeld moeten worden op de Kruising van de Amster damsevaart, de voormalige Oudeweg en de Herensingel. Tot nu toe wordt dit verkeer geregeld met een zogenaamd „klapbord", maar het blijkt dat dit vooral in de herfst en winter bij donker weer slecht zichtbaar is. Er is een proef genomen om het klap bord met behulp van een schijnwerper te verlichten, maar die proef is niet ge lukt. Mede met het oog op de veiligheid van de bedienende verkeersagent willen B. en W. daar nu een draagbaar ver keerslicht doen gebruiken. De daarvoor benodigde leidingen zijn reeds gelegd toen de tramlijn Amsterdam-Zandvoort werd opgebroken. Op 82-jarige leeftijd is overleden de heer W. Dyserinck te Aerdenhout, die in het maatschappelijk leven, in het bij zonder op het gebied der weldadigheid en reclassering, lange jaren een zeer vooraanstaande plaats heeft ingeno men. De heer Dyserinck was tot 1919 lid van de fa. Willemse Dyserinck, com- missionnairs in effecten te Amsterdam. Gedurende de eerste wereldoorlog hield hij zich actief bezig met het werk on der de Belgische vluchtelingen. Hij was onder meer bestuurslid van het Neder landse comité dat zich hun lot had aan getrokken. De verdiensten van de heer Dyserinck op dit gebied vonden erken ning door diens onderscheiding met de Koning Albert II Medaille. Als voorzit ter van de Commissie „O. en O.", ont wikkeling en ontspanning voor gemobi liseerde militairen tijdens de oorlogstijd 19141918, werd hem het Witte Mobili- satiekruis toegekend. Enige tijd deed de heer Dyserinck actief dienst als ka pitein bij het Vrijwillig Automobile corps. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. Het stoffelijk overschot zal aan zijn laatste rustplaats worden toevertrouwd 4 augustus te Westerveld, na aankomst van de trein van 10.04 uur. De kweektuin van de gemeentelijke dienst voor Den Hout en de plantsoe nen van Haarlem aan de Kleverlaan is van zaterdag 2 tot en met zondag 10 augustus voor het publiek geopend, 's Morgens van tien tot twaalf uur; 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van half zeven tot half negen. Aanstaande zaterdag ontvangt B.M. H.C.2 aan de Zomerzorgerlaan te Bloe- mendaal het elftal van R. en W. d. Aan de Spanjaardslaan treedt R. en W. a als gastheer op van Haarlem 4, terwijl C. V.H.W.2 de gast is van R. en W. c. Zaterdag 9 augustus staat de compe titie van de H.C.B. stil, daar die dag de tweedaagse wedstrijd van het Neder lands XI op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan te Haarlem aanvangt. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de B.V.Brandstoffenhandel v. h. N. v. Breemen en Co een stuk grond aan de Ir. Lelyweg ter grootte van 3150 m2 voor jaarlijks 1.30 mer m2 erfpacht uit te geven. De koper wil er een opslag voor vloeibare brandstof, een kantoor, een woning, een garage en een taploods bouwen. Binnen vijf jaar kan hij het terrein dan kopen voor 26 per m2. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de benedenwoning van perceel Lange Herenstraat 32 zwart onbewoon baar te verklaren. De eigenaar wil er zijn garagebedrijf mee uitbreiden. In IJmuiden liggen vandaag twee passagiersschepen de Bergensfjord uit Noorwegen, die vanmorgen om 6 uur binnenliep en de „Gripsholm" uit Zweden die om 8 uur afmeerde aan de toeristensteiger. De in totaal ongeveer 850 passagiers trekken van daag door ons land, natuurlijk naar Amsterdam en Volendam. Vanavond om 8 en 9 uur verlaten zij IJmuiden weer. Beide schepen gaan dan naar Antwerpen en vandaar terug naar New York. De foto toont de ..Grips holm", een gloednieuw schip, dat zijn eerste reis maakt een cruise langs vele landen. Advertentie Wij kochten van een grote be hangselpapierfabriek een gewel dige partij restanten, waaronder vele lichtechte soorten en mo derne dessins. ZIE ONZE ETALAGE. BEHANGERS BESCHIKBAAR. Maak gebruik van onze afbrand en plaktafel-service. In overeenstemming met een aanbe veling van de minister van Binnenland se zaken, stellen B. en W. van Haar lem de raad voor het daarvoor in aan merking komende gemeentepersoneel met een salaris van hoogstens 429,48 per maand of hoogstens 99,82 per week, een duurtetoeslag voor 1958 vast te stellen van 31,20 per kind. Het desbetreffende Koninklijk Besluit is wel iswaar nog niet afgekondigd, maar B. en W. verzoeken de raad deze duurte toeslag reeds als voorschot toe te ken nen. B. en W. hebben reeds machtiging verstrekt deze toeslag uit te betalen en vragen de raad dus in feite om be krachtiging van deze machtiging. De riolering van de Kleine Houtweg blijkt in zeer slechte toestand te ver keren. Vandaar dat B. en W. voorstellen om daar, alvorens de weg van een as- faltwegdek te voorzien, eerst 'n nieuwe riolering te doen leggen. In alle aan sluitende zijstraten moet om onno dig opbreken later te voorkomen de riolering worden opgebroken tot de eer ste toegangskoker. De kosten worden geraamd op 147.000 en B. en W. ver zoeken de raad dit bedrag te willen toestaan. De heer J. Nuyens, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad van Velsen, heeft de volgende vragen aan het college van B. en W. gericht; 1. Is het juist dat de Velser Jeugd Cen trale uw college heeft verzocht (onder meer) een groep Duitse jongelui offi cieel te ontvangen? 2. Is het juist, dat uw college, hetzij eenstemmig, hetzij bij meerderheid, dit verzoek heeft ingewilligd? 3. Indien het antwoord op vorenstaan de vragen bevestigend luidt, mag daar uit dan worden geconcludeerd, dat de „jeugduitwisseling" met Duitse jonge ren uw hoge instemming had? 4. Is het gebruikelijk bij officiële ont vangsten de geldende vormen van wel levendheid in acht te nemen, er van uitgaande dat namens een ander wordt opgetreden? 5. Is het dan juist, dat zulks ten aan zien van de groep Duitse jongeren is nagelaten? 6. Ware het niet mogelijk geweest, on der respectering van de persoonlijke ge voelens van uw voorzitter, de officiële ontvangst zodanig te organiseren, dat datgene achterwege blijft, waaraan men algemeen in den lande aanstoot neemt? 7. Is uw college overigens van oor deel, dat alle andere middelen om Vel sen xn de huiselijke publiciteit te betrek ken in a fashionable and reasonable way (op een fatsoenlijke en behoorlijke wijze te vertegenwoordigen - al gründ- lich ausgenutzt (volledig uitgebuit) wa ren? D? verkiezing van generaal-majoor Foead Sjehab tot president van Libanon is eigenlijk het eerste goede nieuws uit het Midden-Oosten sinds op 14 juli in Irak de staatsgreep plaats had. De stemming heeft zich op ordelijke wijze voltrokken en de kandi daat heeft een ruime meerderheid be haald. Dat laatste is maar goed ook, want aangezien de Libanese grondwet in het Frans is opgesteld en naderhand in het Arabisch, de officiële taal, is vertaald, was het onduidelijk, of een kandidaat, om te worden verkozen, twee derde van de stemmen van de aan wezige of van alle parlementsleden no dig had. Hierover behoeft nu niet ge twist te worden. En er zijn nog meer gunstige aspecten aan deze verkiezing. Generaal Sjehab is een Maronietisch christen, zoals dat voor Libanese pre sidenten traditie is geworden, en die omstandigheid houdt op zichzelf een zekere garantie in voor het behoud van de Libanese onafhankelijkheid in de naaste toekomst. De gekozen president kan voorts rekenen op de steun van het leger, al is het niet helemaal zeker, of er ook in het Libanese leger niet een groep „jonge kolonels" is, die ook zon der de generaal een greep naar de macht zouden hebben gedaan. En ten- slott« heeft Sjehab in het jongste ver leden zo behendig gemanoeuvreerd, dat de leiders van de Libanese opstand hem niet bij voorbaat onaanvaardbaar ach ten. Dit laatste punt, de houding, die de opstandelingen op de duur jegens hem zullen innemen, is uiteraard een van de beslissende vragen. De leider van de opstand in Beiroet, Saeb Salam, heeft nu in feite een soort wapenstil stand afgekondigd. De leider van de opstandige Droezen in het Sjoef-gebied, de 40-jarige doctor in de rechtsgeleerd heid Kamal Jumblatt, heeft zich be reid verklaard Sjehab als president te aanvaarden, mits hij de Amerikaanse troepen verzoekt zo spoedig mogelijk het land te verlaten en mits hjj enkele andere voorwaarden vervult. De hele politieke en juridische posi tie van de Amerikaanse troepen in Libanon is van zodanige aard, dat de Verenigde Staten gevolg zullen moeten geven aan een verzoek van de wettig gekozen president van het land om hun mariniers terug te trekken. Als generaal Sjehab handelt volgens de wensen van de opstandelingen, dan wacht hij met een dergelijk verzoek niet tot 24 september, als zijn ambts termijn officieel begint, maar komt hij er nu onmiddellijk mee voor de dag. Het is echter de vraag, of Sjehab zo overhaast te werk zal gaan. Er is geen enkele aanwijzing, dat hij zelf bijzonder gesteld is op de aanwezigheid van de Amerikaanse mariniers. Van hun komst twee weken geleden werd hij pas enkele uren tevoren op de hoogte gesteld. Maar aan de andere kant houdt hij zich niet aan de letter van de wet, als hij eigen machtig de ambtsperiode van de zit tende president, Camille Sjamoen, be kort. Sjamoen heeft bekendgemaakt, dat hij niet van plan is af te treden, voordat het officieel zijn tijd is. Maar er zijn ook geruchten, dat hij van plan is een grote buitenlandse reis te maken, waardoor hij in feite natuurliik toch van het toneel zou verdwijnen. De houding van president Sjamoen is dus het eerste punt, dat aan de orde komt. Maar bij de vraag, of de Amerikaanse troepen zich wel overhaast kunnen terugtrek ken, komen ook nog andere kwesties ter sprake. In de eerste plaats zou het inconsequent zijn, om de Amerikaanse troepen terug te trekken, zolang er nog geen afdoende waarborgen.zijn gescha pen voor het behoud van de Libanese onafhankelijkheid. De verkiezing van generaal Sjehab alleen is daartoe niet voldoende. Er zal op zijn minst uitbrei ding gegeven moeten worden aan het korps waarnemers der Verenigde Na ties. In de tweede plaats moet rekening worden gehouden met de positie van de Britse troepen in Jordanië, waar een politieke oplossing van de bestaande spanningen zelfs nog niet aan de kim daagt. En in de derde plaats moet de schijn vermeden worden, dat Amerika zijn troepen terugtrekt onder de druk van Khroesjtsjev's bedreigingen. Met de verkiezing van generaal Sjehab zijn dus stellig nog niet alle problemen opgelost. In het bijzonder geldt dat voor de binnenlandse politiek van Libanon. De parlementaire democratie heeft er tot dusver bepaald niet op bevredigende wijze gefunctio neerd. Pierre Rondot. die er een studie aan heeft gewijd, noemt drie verschil lende kloven, die dwars door het natio nale patroon heen lopen: de godsdien stige, de feodale en de stedelijke. Onge veer de helft van de bevolking is chris telijk te noemen: de christenen zijn weer te verdelen in Maronieten de grootste groep), Grieks orthodoxen. Grieks Ka tholieken en Armeens orthodoxen, om nu maar de voornaamste te noemen. De Libanese Mohammedanen zijn te on derscheiden in Soenieten, Sji ieten, Droe zen en anderen. Men is in de eerste plaats Maroniet of Sji'iet en pas daar na Libanees. De president moet een Maroniet zijn en de premier een (Soen- ni-) Mohammedaan. Bij deze scherpe religieuze en ethm- sche verdeeldheid komt ook nog een. aanzienlijke hoeveelheid cor.uptie. In de steden verzamelen sommige autoriteiten de vagebonden en messentrekkers van hun stadswijk rondom zich en gedragen zich dan zo ongeveer als een stamhoofd buiten de stad. Deze stedelijke „stam men" zijn in -staat de kiezers te beïn vloeden en zij handelen derhalve in stem men. Ieder, die verkozen wil worden, moe* een bedrag van soms 100 a 300.900 Libanese ponden neertellen om op hun „lijsten" te worden geplaatst. Tegen de ze misstanden richt een man als Kamal Jumblatt zich. Vandaar zijn eis om on der Sjehab het ministerie van binnen landse zaken te bezetten. Het is echter niet zeker, of hij op de democratie als zodanig veel prijs stelt. Want Jumblatt is weer een van de voorstanders van het „positieve neutralisme" a la Nasser en la Tito. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Baldadige jeugd heeft op het terrein van de Speeltuinvereniging D.V.S. aan de Vondelweg de tegelbestrating tot een oppervlakte van 85 m2 opgebroken of vernield. De speelwerktuigen kunnen nu door de ontstane gaten en kuilen, bijna niet meer gebruikt worden. B. en \V. van Haarlem vragen nu de raad om een krediet van 1150 om de tegelbe strating weer in orde te brengen. Bovendien vragen B. en W. een kre diet van 1020 om de toegangsweg tot de speeltuin „Jeugdland" aan het Theensplein te bestraten. Vooral bij re genweer levert dit zandpad bezwaar op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9