Tentenkamp in Karinthië door bandjir in meer gespoeld Vijf doden en vijf vermisten Topconferentie Sprong naar de vrijheid op vakanti NOODWEER BOVEN OOSTENRIJK EN DUITSLAND Vruchteloos overleg tussen Kerk en staat in Polen Nieuwe aanval in partijblad Massale uitbraak uit gevangenis Kort geding te Assen om het beeldje van Bartje In kunstzaken voor f6.75 en in andere kleur in ivarenhuis voor f4.95 Kansdat gesprek op 12 augustus kan beginnengestegen Verkorting van arbeidstijd .Het weer. Gesprek met prinses Alexandra Nederlandse jongen in Oostenrijk in een rotsspleet verongelukt Sportclub Enschede contracteert midvoor Oostenrijks elfta] Israël Britse regering erkent bewind in Bagdad Tweeling te water een kind verdronken Raket met kemlading beproefd j&ce MORRIS 'ieforeiyou6u/ff Tamelijk koel weer Morg en zon Het weer in Europa ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 o 82ste JAARGANG No. 29976 Bij overstromingen in zuid-oost-Oostenrijk veroorzaakt door zware regenval zijn volgens de laatste berichten vijf mensen om het leven gekomen, terwijl voorts vijf personen worden vermist. Aanvankelijk werd een hoger dodencijfer opgegeven. Dit was het gevolg van de enorme verwarring die ontstond, nadat bergbeken door zware slagregens in woeste stromen veranderd rotsblokken, bomen en vee met zich mee voerden naar de dalen, telefoonverbindingen verbrekend en verschillende dorpjes isolerend. Dertien gevangenen en twee bewakers gedood Te Valkenburg Man meende dat het een pop was Sociaal commentaar In Stille Oceaan STURKA SPORTKLEDING Aan zee - - UliiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De sinds donderdag vermiste zestien- Jarige Nederlandse jongen Johan Maar ten Dijkstra, afkomstig uit Geleen, in Zuid-Limburg, is vrijdagochtend leven loos in een rotsspleet van de Hinden- burgberg, in de omgeving van Klagen- furt in Oostenrijk, aangetroffen. Het Stoffelijk overschot is geborgen. De jeugdige Dijkstra was donderdag middag begonnen mev een bestijging van de westelijke helling van de berg. Hij had tegen zijn moeder gezegd dat hij haar, een uur na zijn vertrek, van een der rotsen op zijn weg zou toe wuiven. De jongen heeft dit gedaan en schijnt hierbij te zijn uitgegleden en om laag te zijn gestort, met het hiervoor Vermelde gevolg. Rusland De rantsoenering van ben zine voor particulieren te Moskou is opgeheven. Tot dusver kregen de eige naars van personenauto's een der tigduizend in de Russische hoofdstad een rantsoen dat hen in staat stelde ongeveer duizend kilometer per maand af te leggen. (A.F.P.) In Polen is een commissie, waarui afgevaardigden van Kerk en staat zit ting hebben, wederom bijeen geweest voor een bespreking van de gebeurte nissen in het klooster Jasna Gora te Czestochowa, waar de politie zoals ge meld onlangs een inval heeft gedaan, hetgeen tot een handgemeen met enke le in de kerk aanwezige gelovigen leid de. Het K.N.P. verneemt van welin gelichte zijde te Warschau, dat er aaa- wtjzingen zijn dat het overleg geen re sultaat heeft opgeleverd. Tn het dagblad van de Poolse com munistische partij ,Trybuna Ludu" is vervolgens een nieuwe aanval gedaan n?mc? Kerk- Volgens het blad zou een pnester te Malawa, een afgelegen dorp I™ zuiden van het land, de gelovi- o. 1 nebben opgeroepen om de ongelo- *gen op te hangen en te trachten plaat- f.j'Uke communisten te overreden hun lidmaatschap van de partij op te zeg gen. Volgens U.P.i. gelooft men te War schau, dat de Poolse gelovigen op het ogenblik rijp worden gemaakt voor een scherper optreden tegen de Kerk. i" ,,Nowe Drogi", het blad van de oeoreiici in de communistische par- wi'n» onIangs een uitvoerige beschou- Kerk Aerschenen over de verhouding zevent£?t- In de beschouwing, die voorePJt„,PaSina's besloeg, wordt het gtogfn t a.lsot de Kerk allerlei po ter niet t* werk stelt "de kei- komt." seven wat de keizer toe- Men acht het mogelijk, dat Stanislaw Pavlak, die donderdag is ontslagen als secretaris van het district Warschau van de communistische partij, spoedig zal worden benoemd tot waarnemend minister belast met godsdienstaangele genheden. Pavlak is een Stalinist. Sportclub Enschede is dan toch nog met een nieuwe aankoop uit de bus gekomen. De 27-jarige Oostenrijkse voetballer Richard Buzek zal het komend seizoen voor de Twentse topploeg uitkomen. Buzek speelde als midvoor in het Oos tenrijkse elftal tweemaal tegen Neder land en maakte tevens deel uit van de ploeg die Oostenrijk naar de wereld kampioenschappen zond. Woensdagavond zal de van Wacker-Wien overgenomen speler voor Sportclub Enschede in een vriendschappelijke wedstrijd uitkomen. Volgens Noorse statistieken over de walvisvangst is er in 1957 in de Zuide lijke IJszee een recordaantal van 58.737 walvissen gevangen. Bij het Millstattermeer werd een tentenkamp, waar ongeveer duizend mensen verblijf hielden, weggespoeld. Een achttal auto's, op de camping geparkeerd, kwam in het meer te recht. Buiten het getroffen kamp lie pen kinderen, die met de andere kam peerders in allerijl waren gevlucht, naar hun ouders te zoeken. In Bodensdorf aan het meer van Os- siach werd het publiek in een bioscoop verrast door het wilde water. In de pa niek die ontstond zijn twee bezoekers om het leven gekomen. Volgens Reuter werden zij door de stroom meegesleurd. Enkele auto's, die voor de bioscoop ge parkeerd stonden, verdwenen in het meer. Uit Radenthein en Landfass zijn eveneens slachtoffers gemeld. Volgens de eerste schattingen be draagt de door het noodweer veroor zaakte schade ruim acht miljoen gul den. De Oostenrijkse regering zal de verliezen van alle buitenlandse toeris ten vergoeden en voorts tweederde van de schade voor haar rekening nemen. Door de storm en het water zijn ook bruggen, wegen en huizen vernield. Eenheden van het leger en de politie hebben met andere reddingsploegen de handen ineen geslagen om de voor naamste verkeerswegen schoon te ma ken. Een stormfront, gepaard gaande met wolkbreuken, is gisteravond over West- Duitsland getrokken. Het kwam uit de richting van Nederland, trok langs de Rijn en daarna naar het Zwarte Woud. Bomen werden ontworteld, takken wer den afgerukt, bouwstellingen bezweken en tramleidingen werden vernield. Speciaal Bonn werd zwaar getroffen. Nog laat in de avond waren de brand weer en afdelingen van het Rode Kruis bezig de straten van de hoofdstad vrij te maken van omgevallen bomen en dikke takken. Twee Duitsers werden door de bliksem gedood. De storm trof streken waar men gisteren de hoogste temperatuur van het jaar heeft genoteerd. In Frankrijk steeg het kwik kort voor het middag uur tot 88 graden, een record voor dit jaar. Soortgelijke temperaturen heers ten langs de Rijn en in Zuid-Duitsland. Italië wordt geteisterd door een hitte golf. Dertien gevangenen en twee bewa kers zijn gedood in een gevecht dat volgde op een massale uitbraak uit een gevangenis op dertig kilometer van Haïff in Israël. Tien gevangenen en twee bewakers liepen verwondingen op. Van de ongeveer tachtig ontsnapte ge vangenen, hoofdzakelijk Arabieren, zijn er nog 64 op vrije voeten. Zij worden achterna gezeten met bloedhonden. Bij de naspeuringen zijn ook vliegtuigen in geschakeld. De vluchtelingen, die zich meester hebben gemaakt van wapens uit de opslagplaats van de gevangenis, zullen waarschijnlijk trachten Jordanië te bereiken, van waar de meesten af- komstig; zijn. ic?rf HUJtbraakpoging beg°n 's avonds, ten vco/wng8ne", z'ch gereed maak ten voor het avondeten. De bewakers werden aangevallen, nadat de teTefoom klararnwangen met de buitenwereld on- veïeiri r?rZ" gebakt. De opstand werd fovnn<*eS° Arabieren die levenslange gevangenisstraffen uitzaten. gevangenen steunden de w Pen I,sraeliër' die wegens xrioord tot levenslang is veroordeeld, heeft zich daarbij bijzonder onderschei den. Hij vocht met stenen en stokken om de muitende gevangenen te belet ten dat zij zich meester maakten van de wapenopslagplaats. Toen hij zag dat hij het niet kon klaren, rende hij naar een nabijgelegen politiebureau om ver sterkingen te halen. In het Gilwell Park, Chingford-Essex wordt de derde samenkomst gehouden voor 350 „gehandicapte" Europese padvinders. Zij zullen tot 6 augustus van het Engelse landschap kunnen genieten. Bij de opening op 31 juli was o.a. Prinses Alexandra van Kent aanwezig, die zich hier onderhoudt met de Nederlandse padvinder hoek Diepstater. Vrijdag is in kort geding het beeld van Bartje, geesteskind van de schrij ver Anne de Vries, voor de president van de rechtbank te Assen gevoerd. Toen in 1955 Bartje door de Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout werd ver vaardigd en zijn standplaats kreeg op het gazon aan de Noordersingel te As sen, zijn er verschillende narigheden ge beurd. Bartje werd ontvoerd en in Gronin gen teruggevonden aan de voeten van het beeld van een lieftallig meisje in een der parken te Groningen. Later heeft een onverlaat Bartje van zijn sokkel ge stoten, waarbij beide benen braken. En nu vormde hij dan het onderwerp van een kort geding, waarbij een advocaat trachtte te bewijzen, dat een Asser warenhui: niets in de weg kon worden gelegd om copieën van Bartje te laten vervaardigen tegen een verkoopprijs van 4,95, niettegenstaande het recht om dit te doen door de beeldhouwster was geschonken aan een plateelfabriek in Schoonhoven. Dat gebeurde reeds drie jaar geleden en sindsdien werden deze copieën in tal van Asser kunstzaken verkocht, ech ter voor de prijs van 6,75. De eigenaar van het warenhuis had weliswaar voor de verkoop door de plateelfabriek te Schoonhoven willen worden ingescha keld, maar de man, die de beeldjes in Assen importeerde weigerde dit per tinent, omdat de kunstzaken er be zwaar tegen maakten, dat Bartje ook in een warenhuis zou worden verkocht. De warenhuishouder liet toen bij een onbekende firma andere beeldjes ver vaardigen, echter precies gelijkende op die van Schoonhoven. Ze waren welis waar afwijkend van kleur, n.l. wit en gitzwart (Bartje als nikkertje) maar dat kon de eigenaar van het warenhuis niet schelen. Suze Berkhout maakte tegen deze verkoop bezwaar, omdat, aldus haar pleitbezorger, mr. vV. van den Heuvel, te Dordrecht, de warenhuishouder dui delijk profiteerde van de reclame, die eiser had gemaakt. Het warenhuis njaakte aldus pleiter ook inbreuk op de auteursrechten, stichtte verwarring onder het publiek en voerde oneerlijke concurrentie. Mr. E. OosterhuL te Assen, die de be langen van het warenhuis verdedigde, wees er op, dat het warenhuis gedwon gen was de beeldjes ergens anders te laten maken, omdat de importeur ze niet wilde leveren aan zijn cliënt. De eisers hebben geen recht tot klagen, aldus mr. Oosterhuis, of tot het instel len van een vordering. Mr. van den Heuvel deed dat toch. Hij vroeg de rechter het warenhuis te veroordelen tot een dwangsom van 500 voor de verkoop van elk pseudo- beeldje. De rechter zal dmsdag uitspraak doen. Te Londen is officieel meegedeeld dat de Engelse regering het nieuwe regiem in Irak diplomatieke erkenning heeft verleend, aldus meldt U.P.I. Na talrijke andere landen hebben voorts ook de regeringen van Canada, Libanon, Denemarken, Noorwegen, Fin land, Portugal en Zwitserland het nieu- I we bewind in Irak erkend. Het beeld van Bartje, van de beeld houwster Suze Berkhout. Om de copieën van dit beeld wordt thans voor de rechtbank strijd geleverd. Het ziet er naar uit dat 12 augustus dinsdag over een week de omstre den topconferentie over het Midden- Oosten zal beginnen. Engeland en Ame rika hebben de voorzitter van de Vei ligheidsraad formeel verzocht voor die datum een bijeenkomst uit te schrijven, die bijgewoond zal kunnen worden door de regeringsleiders. Volgens het Brits- Amerikaanse voorstel moeten hier in leidende besprekingen aan voorafgaan, waarop getracht zal worden over eenstemming te bereiken over het on derwerp van de besprekingen in de Veiligheidsraad en andere procedure- kwesties. De besprekingen zouden moe ten worden gevoerd tussen de vertegen woordigers van de elf landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad en Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de V.N. De permanente Canadese vertegenwoordiger heeft t Brits-Ameri kaanse voorstel ondersteund en meege deeld, dat premier Diefenbaker bereid is een dergelijke topconferentie bij te wonen. Westelijke diplomaten in Mos kou voorspellen, dat de Sovjet-Unie het voorstel van Engeland en Amerika eveneens zal aanvaarden. Premier De Gaulle is voor het ogen blik evenwel niet voornemens een Veiligheidsraadbijeenkomst, zoals voorgesteld door Engeland en de V.S., bij te wonen, omdat een dergelijke vergadering z.i. alleen het toneel voor propagandaredevoeringen kan zijn. In bepaalde kringen in Frankrijk wordt echter druk op hem uitgeoefend om hem tot wijziging van dit stand punt te bewegen, aldus verneemt Reuter in kringen die in nauw contact met de premier staan. Naar in doorgaans betrouwbare krin gen verluidt zijn de V.S. en Groot-Brit- tannië het erover eens, dat het aantal landen dat aan een eventuele topconfe rentie over het Midden-Oosten moet deelnemen, zo klein mogelijk moet zijn. Een topconferentie in de Veiligheids raad betekent in de eerste plaats een bijeenkomst van de 11 leden van deze raad, t.w Groot-Brittannië, de V.S., de Sovjet-Unie. Frankrijk, nationalistisch China, Canada, Columbia, Irak, Japan, Panama en Zweden. Krachtens artikel 31 van het Handvest van de V.N. kun nen landen, die geen lid zijn van de Veüigheidsraad, doch die rechtstreeks betrokken zijn bij de in bespreking zijn de vraagstukken, tot een bijeenkomst van de raad worden toegelaten. Zij kun nen echter niet stemmen. Volgens het Brits-Amerikaanse standpunt zullen Libanon, Jordanië en wellicht ook de Verenigde Arabische republiek zich op dit artikel künnen be roepen om een uitnodiging te krijgen voor deelneming aan topbesprekingen over het Midden-Oosten. Moeilijker is echter de kwestie van de deelneming van Indië, waarop Khroesjtsjev zoals bekend heeft aangedrongen. De V.S. zijn er evenwel tegen. De tweelingzusjes Marion en Monique Obers, de twee en een half jaar oude dochtertjes van de op kasteel Oost te Valkenburg wonende leraar van de al daar gevestigde R.K. Landbouwwinter- school zijn vrijdagmorgen omstreeks half twaalf in het riviertje de Geul ge raakt. Een van de zusjes, Marion, kon nog worden gered. Monique evenwel verdronk. De beide kinderen waren over een omheining geklauterd die hun speel terrein rond hun huis van de uiterwaar den langs de Geul afsloot. Spelende op de terreinen bij de Geul raakten de zusjes plotseling te water. Een voorbij ganger, een toerist uit Nieuwe Tonge, zag Marion in de Geul liggen. Het kind klampte zich nog vast aan de oever rand. De toerist alarmeerde de bewoners van kasteel Oost, alsmede in de buur» verblijvende toeristen. Met vereende krachten werd Marion uit het water gehaald. ie Fm?*" Wagemngen is vrijdagavond de „Toer der V.N." oftewel „Toer 4* 14-inrinü d°or „ome" Joop Legerstee, geëindigd. Winnaar werd ge joop Walle uit Arnhem, die door twee charmante bewonderaarsters op de handen werd gedragen. Maandenlang heeft de 42-jarige Hongaarse atleet Ferencz Nagy zich getraind in het polsstokhoogspringen. Echter niet met het doel zich voor te bereiden op de een of andere atletiekwedstrijd. Neen, hij deed het om te ontvluchten. Vrijdag „nam" Nagy de vrijheid. Met een enorme sprong met de pols stok werkte hij zich over de Hongaars-Oostenrijkse grens, die niet alleen afgebakend is door een ijzerdraadversperring, doch tevens door een mijnen veld. Behouden belandde Nagy op Oostenrijks grondgebied en daar vroeg hij de politie om asyl. Advertentie (Van een medewerker) Het wettelijk regelen van een bepaal de situatie in het maatschappe lijk leven geschiedt meestal eerst op een moment, dat het vrije maat schappelijke verkeer zelf reeds aan de ze regeling is begonnen. Dit geldt met name ook voor het vraagstuk van de verkorting van de arbeidstijd. In navol ging van buitenlandse situaties kennen we ook in Nederland in verschillende bedrijfstakken en ondernemingen ar beidstijdsschema's, die een arbeidsduur aangeven lager dan de maximum ar beidstijd, zoals deze is toegestaan in onze arbeidswet. Desondanks steekt de Nederlandse situatie, vergeleken met die in andere landen, tamelijk ongun- stig af. Verreweg de meeste landen ken nen de wettelijke mogelijkheid van een kortere werkweek dan in Nederland is toegestaan. Wettelijk: daarmee corres pondeert lang niet altijd de werkelijke situatie. In Frankrijk b.v., waar men al sinds 1937 officieel de veeftigurige werkweek heeft, is de hoog betaalde overwerk-beloning een verschijnsel, dat ons in het kader van de Europese eenwor ding voor een aparte moeilijkheid plaatst. Intussen behoeft men zich er niet over te verwonderen, dat ook het nationale gesprek over dit onderwerp in omvang en diepte toeneemt. Reeds heb ben het N.V.V. en het C.N.V. bepaalde standpunten ingenomen. En ook in de K.A.B. hoort men regelmatig pleiten voor een verkorting van de werkweek, zij het dan, dat we hier meer te maken hebben met afzonderlijke vakbonden dan met een gedecideerd nationale stel- lingname. Na lezing van het S.E.R.-ad- vies over de verkorting van de ar beidstijd wordt de houding van de KAB een duidelijke demonstratie van voor zichtig sociaal-economisch beleid. Men versta ons goed. Voorzichtigheid heeft hier niet de bijklank van conservatis me, maar zij is eebaseerd op een reëel inzien van de moeilijkheden, welke een invoering van de verkorte arbeidsweek op korte termijn in de weg staan. Veilig mag worden aangenomen, dat de productieve kracht van ons volk jaar op jaar toeneemt. Het S.E.R.-advies veronderstelt, dat in het gunstigste ge val met een toename van 3 pet per jaar ma worden gerekend. De sociale recht vaardigheid gebiedt, dat de welvaarts stijging. welke een gevolg is van de pro- duktiestijging, zo gelijkmatig mogelijk over de hele bevolking wordt verdeeld. We zijn al lang over de periode heen, dat we er simpelweg mede volstaan een welvaartsstijging aan de werknemers te doen toekomen alleen in de vorm van een loonsverhoging. Heel de na-oorlogse geschiedenis laat zien hoe de opvattin gen ten onzent zijn. De wachtgeld- en werkloosheidwet, de algemene ouder domswet, de verbetering van de kinder bijslagwet, de regeling van de sociale voorzieningen, zijn enkele voorbeelden hoe een stijgende welvaart ten goede kan komen aan allen. (Vervolg op pagina 5) De Amerikanen hebben gisteren bij een proef in het gebied van het eiland Johnston in de Stille Oceaan een in een raket aangebrachte atoomlading tot ont ploffing gebracht, aldus is officieel te Washington bekendgemaakt. Deze ont ploffing maakt deel uit van de huidige reeks Amerikaanse proeven met kern wapens. Johnston ligt ongeveer 1.100 kilometer ten zuidwesten van Hawaii. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Krachtige tot matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon: 5.03-20.28. Maan: 21.37-9.2L Maandag: Zon: 5.05-20.26. Maan: 21.54-10.25. Zondag kunnen wij van een tijdelijke weersverbetering profiteren, wanneer een klein gebied van hoge luchtdruk van de Golf van Biscaje naar Frankrijk trekt en ook op het weer in ons land een stabiliserende invloed heeft. Van daag viel er op tal van plaatsen nog een bui en woei er langs de kust een harde wind. Zondag: goed strandweer. Vrijwel overal droog met zonnige periodes. Een frisse maar minder krachtige zeewind. Temperatuur overdag ongeveer 18 gra den Celsius. Zeewater 17 graden Celsius. Vooruitzichten: tegen maandag op nieuw enige regen te verwachten. max neersi. StatioD weei temp alge! gister er 14 uur Helsinki zwaar bew. 21 1 Stockholm regen 22 Oslo regen 21 4 Londen zwaar bew. 21 3 Amsterdam regenbui 22 3 Brussel half bew. 24 10 Luxemburg zwaar bew. 27 14 Parijs half bew. 24 7 Nice onbewolkt 29 0 Berlin half bew. 28 2 Frankfurt onbewolkt 30 27 Mtinchen onweer 31 16 Zürich zwaar bew. 32 0.2 t'eoéve licht bew. 33 0 Locarno onweer 32 13 Wenen half bew. 32 0 Innsbruck onbewolkt 34 0 «ome onbewolkt 37 0 Madrid onbewolkt 38 0 Mallorca mist BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tei. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1