FILMJOURNAAL 'J 1 Tinus van Doom, een vergetene Reclame-T.V. in banden van omroepverenigingen Spanning kort voor het einde ten top gestegen Vader heeft 't moeilijk Reprises en prolongaties S.O.S. aan de Zuidpool „Souvenir d'Italië" Hog ere waarde ring voor het lagere gemeente- personeel Gaande en komende Franciscanen Zes minuten per half uur naar Beiers systeem Mostertman blijft grote kanshebber Beverwijk heeft carillon Zestig man van de R.A.F. kam peert op Sandevoerde ZATERDAG 2 AUGUSTUS 195& PAGINA 2 Lido Films: Div< verser» Apotheken en dokters diensten Roxy Studio Agenda voor Leiden Films T entoonstellingen De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. DANSFESTIVAL TE BEVERWIJK Werkclassificatie en prestatiebeloning Nieuwe riolering in Willem de Zwijgerlaan Boeiende doordracht door J. Brants Kzn als opening dan expositie in Van Looy-museum Woningbouw „Park wijk" Haarlem VAKANTIESPELEN In katholieke speeltuinen te Haarlem WONDEREN DER TECHNIEK! Renault Frégate Transfluide GARAGE DEN HOUT Mutaties in Haarlem Vergoeding aan ANWB voor nieuwe wegwijzers Centrale Volksbank ADVIES VAN DE RADIORAAD H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem Om schaaktitel van Kennemerland Geysers in de Ekster- staat voldoen niet meer Wildeman veroorzaakt tal van aanrijdingen Motorcarrier op bromfiets en door ruit gedrukt Herwonnen Levenskracht ZANDVOORT Onder wij svoor stellen aan de Haarlemse gemeenteraad F. van Riel jubileert Geslaagden St.-Jozef- M.U.L.O. te Haarlem Het omstreden bejaarden tehuis Raad beslist woensdag over de vergunning Burgerlijke Stand Haarlem Heinz Rühmann speelt in deze film de rol van een schrijver, een niet meer zo jonge vrijgezel met trouwplannen. Hij ls nu niet de constante grappenmaker CINEMA-PALACE: De familie Trapp, a. 1.: 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Marcelino, brood en wiin alle leeft.; 10.30 uur. FRANS HALS; 't Zit in de lucht, a. I. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Dl. 2.30, 8 uur. LIDO: Vader heeft het moeilijk, a 1 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: Zolang er vrouwen zullen zijn, volw.; 11.30 uur. LUXOR: De rode Pimpernel, 18 j- 2 7 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.J: Sjors van de Rebellenclub, a. L; 10.30 uur. MINERVA:, T.m. zo.: The pyama Game 18 jaar. Za. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Ma. t.m. do.: Sjors van de Rebellen club, a. L; 2.30 uur. Ma. en di.: Bonjour Tristesse, str. volw., 8.15 uur. Wo. en do.: Du bist Musik, a. 1., 8.15 u. REMBRANDT: Scampolo, 14 j.; 2, 4.15 7 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.): Montagnes Jeugdvariété; 10.30 uur. ROXYTon. zo.: S.O.S. aan de Zuidpool, 14 jaar; 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: Jungle Jim en het ge doemde eiland, 14 jaar: 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIOSouvenir dTtalie, zie recensie; 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Elke ochtend: Vakantieprogramma met o.a. Donald Duck, Stan Laurel en Char lie Chaplin, 10.30 uur. Zaterdag 2 augustus Openluchttheater, 20 uur: Optreden van de Dutch Swing College Band. Zondag 3 augustus Openluchttheater, 14.30 uur: Pianospel door Emmy van Eden. Zandvoort, 12 uur: Herdenking van het tien-jarig bestaan van het Circuit met oun. nationale sportwagen- en motorraces. Maandag 4 augustus Planetenlaan, Haarlem: Vertrek van de Haarlemse Muggenronde. Vleeshal. Grote Markt, 14.30 uur: Jeugd voorstelling van het Poppentheater Jan Nelissen: De geheimzinnige kist uit China. Haarlem Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gilde- huys. Koninginneweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Men belle de fa. MathOt, tel. 11990. Tandartsen: Dr. K. G. van Putten, Gr. Houtstraat 20 rd.. Haarlem, tel. 20873; b.g.g. 20876. Wijkverpleging: Men belle het Wit-Gele Kruis. tel. 13863. Zieken vervoer: G.G.D., tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Dierenartsen: J. Heek, Koninginneweg 51, Haarlem. teL 13174. Aardenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, tel. 27570. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Witte Kruis, A. G. Haagsma, Zandvoortselaan 307. Bentveld, tel. 27343; Wit-Gele Kruis, zie onder Haar lem. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek. Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, tel. 02560-8249. Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, tel. 57753. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, zie on der Haarlem; Witte Kruis. J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16. Bloemendaal. tel. 52129. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903; J. L. Tom- brock. Burg. van Lennepweg 1, tel. 38032. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst; C. R. Post. Gillis School meesterlaan 2, Haarlem, tel. 10367. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zie onder Bloemendaal. Voorhout Doktersdienst: A. W. Bots, Voorhout, tel. 7393. Lisse Doktersdienst: J. M. van Dijk, Achter weg 6, Lisse, tel. 3134. maar een beetje melancholisch man, I die zich met zijn goede hart ontfermt j over de twee kinderen van zijn overle den zuster. Even dreigt zijn eigen hu welijk niet door te gaan en ook lijkt het, of hij de kinderen nog zal verliezen, maar alles komt tenslotte gelukkig goed terecht. De kleurenfilm, voorna melijk spelend in een romantische oude toren, is voor allen te zien in Lido. In Cinema Palace komt deze week een film terug, die nog eerst kort geleden veel succes heeft gehad in Haarlem: de Duitse filmcomedie „De familie Trapp". Voor alle leeftijden. Frans Hals heeft, eveneens voor alle leeftijden, ,,'t Zit in de lucht" van stal gehaald met George Formby. Een lachsucces uit vroeger dagen, dat nog altijd in trek blijkt. Rembrandt prolongeert het ro mantische „Scampolo" met Romy Schneider. Voor 14 jaar. Luxor brengt „De rode pimpernel", de spannende ge schiedenis uit de Franse revolutie met de tijdens de oorlog omgekomen Lesley Ho ward. Voor veertienjarigen. Minerva draait tot en met zondagavond „The pyama game", een vrolijke filmcomedie met Doris Day. Voor alle leeftijden. Maandag- en dinsdagavond draait voor volwassenen „Bonjour Tristesse", naar de gelijknamige roman van Frangoise Sagan, en woendag en donderdagavond kan men in deze bioscoop de Duitse musical „Du bist Musik" zien met Cate- rina Valente. Voor alle leeftijden. Roxy brengt tot en met zondag onder de titel „S.O.S. aan de Zuidpool" een reprise van de film ..Hell below Zero", het fascinerende verhaal van de strijd tussen een stuurman en de kapitein van een drijvende walvistraanfabriek te midden van de onmetelijke water- en ijsvlakten van de Zuidelijke IJszee. Alan Ladd speelt de rol van de stuurman en dat zegt voor de kenner al genoeg. „Heil below Zero" is een spannende film, goed gemonteerd en vanzelfsprekend voor een groot deel bestaande uit truc-opnamen. Veertien jaar. Johnny Weismüller verschijnt van maandag tot en met donderdag op het doek in Roxy. Als Jungle Jim komt hij terecht tussen een stam op wraak zinnende primitieven. Wie deze „Tar- zan"-figuur als zijn favoriet be schouwt moet maar eens gaan kijken, hoe hij het er nu weer afbrengt, maar men moet de veertien-jarige leeftijd bereikt hebben. Santpoort Artsen: M. Trooster. W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 2560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145, Sant poort, tel. K 2560-8249. Bennebroek Artsen: dr. G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 02502—430. Wijkverpleging: zuster A. G. Haagsma, Spiegeienburg- laan 22. Aerdenhout, tel. 0250026994. bij geen gehoor 27343. TRIANON: 2, 8 uur; zo. 2, 5, 8 uur: De brug over de rivier de Kwai, 14 jaar. Uitstekende oorlogsfilm over Britse ge vangenen in een Japans kamp. CASINO: 2.30, 7, 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7, 9.15 uur: Zoek het maar uit, a. 1. Een genoeglijke filmkomedie met Nor man Wisdom, de vermaarde komiek. LIDO: 2.30, 7, 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7. 9.15 uur: Liebe. Soramer and Musik. A. L E n kleurige Duitse musical. LUXOR: 2.30. 7, 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7. 9.15 uur: Droomeiland. A. 1. Romantische filmfantasie met om. Romy Schneider. REX 7.15. 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur: Rokende revolvers, 14 j. Spannende Western. Iedere middag, behalve zondag om half drie: Carnaval in Texas. A. 1. Feestelijke musical naar Amerikaanse snit met o.a. Esther Williams. Donderdagavond: High Society. A. L Sprankelende filmkomedie met Frank Si natra en Grace Kelly. BLOEMENWEEK Zaterdag 2 augustus Rijnsburg's Bloemencorso. Vertrek van Stationsplein ongeveer half vier. Om onge veer half negen avondroute van het corso langs de Leidse Singels. De Lakenhal: Werken van A. H Bakker Korff. T.m. 15 sept. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Japanse penseeltekeningen. T.m. 12 okt. Wat er gebeurt met drie meisjes, die zomaar in zuidelijke landen langs de weg gaan staan liften, kan men zien in de sprankelende film „Souvenir d'Ita- lie", die deze week in Studio' draait, voor ouders met dochters, die willen liften is een en ander stellig instructief. Zij mogen het kijken naar de film niet verzuimen, evenais de meisjes zelf. Overigens valt het wel mee, althans op het witte doek. De liftende meisjes, een verlegen, uiterst terughoudende Engelse, een nogal intellectualistische Duitse en een spontane' Frangaise. kla ren het wel. Zij genieten van Italië en van de Italianen en zij maken stellig meer mee dan de „doorsnee"- touring car-reiziger, die bovendien méér be taalt. Een attractie van de film is ook dat men in natuurgetrouwe kleuren vee] van de bezienswaardigheden kan ge nieten, al is het daarom niet begonnen. Al met al een allcrvermakelijkste film met kostelijke typeringen, te genie ten voor hen. die onzes inziens ouder dan 14 jaar zijn. Adve. ntie GCOCfONCMD HANDEISM£BK «aluminium jaloezieën) Dekoratief. Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 Tel. 10743 - Haarlem Het internationaal folkloristisch dans- festival. dat dit jaar voor het eerst in westelijk Nederland wordt gehouden, is vrijdagavond te Beverwijk geopend met een dansfeest, dat oorspronkelijk in park Scheybeeck zou worden gehouden, maar tengevolge van de slechte weers omstandigheden plaatsvond in een der zalen van het Kennemer-theater. Behal ve «verschillende Nederladse folkloris tische groepen, nemen groepen uit Bel gië (Leuven), Schotland, Frankrijk, Oostenrijk, Ierland, Zweden, Zwitser land en Duitsland aan het festival deel. Vandaag wordt een grote folkloristi sche optocht door Beverwijk gehouden en zondag worden de laatste dansde- monstraties gegeven. Maandag wordt tot besluit een „bal des nations" gehouden. De dansgroepen zijn vrijdag officieel ten stadhuize van Beverwijk door burge meester J. G. S. Bruinsma ontvangen. B. en W. van Haarlem vragen de raad hen te machtigen vóór 1 januari 1959 voor tenminste één onderdeel van de gemeentedienst een loonregeling voor anbtenaren op weekloon in te voe ren op basis van werkclassificatie en prestatiebeloning. Voorts vragen B. en W. de raad aan de daarvoor in aan merking komende ambtenaren, die nog geen prestatiebeloning ontvangen, per 1 april van dit jaar een tijdelijke loon- toeslag van 3 procent toe te kennen. Tegelijkertijd wordt gevraagd de ambtenaren op jaarloon tot en met de rang van adjunctcommies één periodie verhoging toe te kennen vanaf 1 april van dit jaar. Aan de ambtenaren vanaf de rang van adjunctcommies A tot en met de rang van hoofdcommies A, zou eveneens een periodieke verhoging ge geven moeten worden, voor zover zij tenminste één jaar reeds hun maxi mumsalaris hebben genoten. Deze voorstellen houden verband met het advies van de minister van Bin nenlandse Zaken, die de gemeentebe sturen heeft aangeraden ten aanzien van het gemeentepersoneel op dezelfde wijze te handelen als ten aanzien van het rijkspersoneel is geschied. In de gemeente Haarlem zijn reeds bij ver schillende diensten en bedrijven functie beschrijvingen verricht, die de basis vormen van een nieuwe functiewaar dering. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de op verschillende functies toege paste genormaliseerde methode van werkclassificatie. Daarbij za1 een sys teem van prestatiebeloning worden in gevoerd. waarbij gemeten tarieven zul len worden gehanteerd, en waar dat niet mogelijk is een systeem van merit- rating. De Willem de Zwijgerlaan krijgt nieu we riolen. Dit in verband met de be langrijke betekenis die de weg krijgt en omdat het een belangrijke busroute is. Het wegdek zal daarom worden op gebroken en vervangen door een ge sloten wegdek. De nieuwe riolen komen onder de trottoirs. De huidige riolering, die te hoog ligt, ligt midden onder het wegdek. De kosten van een en ander bedragen 81.300. B. en W. vragen de Haarlemse raad nu om een krediet van die grootte. Op ons bureau, Smedestraat 5 te Haarlem, liggen voor een ieder ter in zage de passagierslijsten van het m.s. Sibajak van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd, aankomend 9 augustus in Rotterdam. Met een toespraak, bewogen van toon en zeer terzake kundig over de persoon, het leven en de ach tergronden van de jong overleden schil der Tinus van Doom heeft de heer J. Brants Kzn. vrijdag de tentoonstelling uit het nagelaten oeuvre van deze, sinds kort her-ontdekte schilder in het Van Looy-museum geopend. „Tinus van Doorn was nog niet he lemaal vijf en dertig jaar oud toen hij in mei 1940 in Brussel stierf. Met hem ging een onzer belangrijkste schilders heen." Dit citaat was het uitgangspunt voor spr. om de onbekendheid van Van Doom's groot kunstenaarschap te mar keren en de algemene erkenning te il lustreren die hij in de laatste maanden door een serie exposities heeft verkre gen, zodanig dat vele critici nu spreken van een openbaring. Dank zij de grote belangstelling van de heer Boone voor het werk is Haar lem in de tentoonstellingsreeks opgeno men. Spr. vergeleek het omvangrijk gra fisch werk van Van Doom met de Vla mingen Cantré, Minne, v.d. Woestijne en Masereel en zijn schilderijen met Kruyder, Chagall, Permeke, De Smet, Frits van den Berghe en Tijtgat. Hij beklemtoonde echter de strik eigen persoonlijkheid van Van Doorn, die on afhankelijk is gebleven ondanks het on begrip waaronder hij heeft geleden zon der ooit enige concessie te doen. Een geloof in eigen scheppingskracht heeft hem nooit ontbroken; het was evenwel gepaard aan bescheidenheid. Hij leefde met zijn gevoelens, .vooral bij alles wat schuldeloos bestaat, dieren en planten. Spr. ging vervolgens over tot een ana lyse van het oeuvre in verband tot de persoonlijkheid en de sociale instelling van de schilder die „aan de wereld leed uit een overdaad van liefde." Bij het aanschouwen van dit werk zal een ieder op zijn wijze de emotie on dergaan van een bijzondere schoonheid waarbij dingen zuiverder en ontroeren der gezegd zijn dan door menig kun stenaar van internationale faam. Van Doorn die zijn laatste jaren in .-russel doorbracht, verkeerde in de u? Xan ^an van Njjlen en Goeshoff h'6 m rJaj?1;ste als medewerker aan ue N.R.C. voor beeldende kunsten is opgevolgd. heer Brants vergeleek het heftige en bewogen leven van Van Doorn, groots in zjjn korte bloei met dat van Marsman, met wie hij ook de dreiging m het wereldgebeuren en de ondergang heeft voorvoeld als een zware druk De dag waarop de Duitsers Brussel binnen trokken was ook de dag van zijn dood en die van zgn vrouw. Met hem ging niet alleen een onzer belangrijkste schik ders heen, maar verloor tevens de Ne derlandse cultuur een harer zuiverste en nobelste zonen. Na deze imposante en uitvoerig ge documenteerde openingstoespraak be zichtigden de aanwezigen deze voor Haarlem zeer bijzondere expositie. Door de woningstichting „Vooruit gang" te Haarlem is, naar ontwerp van de Architecten Combinatie ir. W. Ph. Harreveld, W. W. van Kempen, Brakel en Buma, Brouwer, Architecten B.N.A., opgedragen aan de firma van der Put ten, aannemers te Haarlem en Velsen, de bouw van 193 eengezinswoningen, 24 beneden- en 24 bovenwoningen voor be jaarden, 25 stuks daggarages en 5 be drijfsruimten, in Parkwijk Haarlem (o) een en ander zonder glas, schilder- en behangwerk. De aanbesteding heeft plaats gehad 28 mei, de gunning van het werk kwam op 28 juli 1958. Het programma van de vakantie- spelen en andere evenementen in of uitgaande van de katholieke speel tuinen in Haarlem voor maandag 4 augustus luidt: KINDERVREUGD, G. van Bouillon straat: Grote uitgaansdag naar een speeltuin ergens in Zuid-Holland voor kinderen vanaf zeven jaar. MARIAGAARDE, Westergracht: Be zoek aan de Kennemerduinen voor jongens en meisjes van negen tot dertien jaar. Brood meenemen. Vertrek om half tien van de speel tuin. Terug om ongeveer vijf uur. ELBA, Ged. Schalkburgergracht: 's Morgens wedstrijden voor jon gens en meisjes van drie, vier en vijf jaar, 's middags voor jongens en meisjes van zes, zeven en acht jaar. ZAANENOORD, Zaanenstraat: Spel op de eigen tuin. NOORDERVREUGD, Ambachtstraat: Autobustocht naar de Kennemer duinen (speelvijver) voor kinderen van negen tot dertien jaar. Boter hammen en drinken meenemen. Vertrek om half tien, terug om streeks half vijf. HOF VAN EDEN, Geusevesperstraat: Om half tien een Vossenjacht in het Burg. Rijkerspark te Santpoort. Om twee uur 's middags een fiets- puzzletocht voor kinderen van elf tot veertien jaar. Advertentie VLIEGENDE SCHOTELS Nog niet. Maar wel De gemakkelijkst berijdbare wagen ter wereld. Sturen en gasgeven. Meer hebt U niet te doen. Nadere inlichtingen en demonstratie: De benoemingen bij de Franciscaner Minderbroeders, welke heden zijn af gekomen, hebben ook in Haarlem enke le mutaties gebracht. Een van de be langrijkste is de benoeming van pater Jozua Groen tot pastoor van de Fran- ciscanerkerk te Woerden. Pater Groen, die in 1904 werd geboren, en in 1932 priester werd gewijd, werd in 1947 aan de Groenmarktkerk te Haarlem als ka pelaan verbonden. In de elf jaar die hij in Haarlem werkzaam is geweest, heeft hij onder meer bekendheid ge kregen door zijn directeurschap van het Katholiek Militair Tehuis en door zijn geestelijke verzorging van de militai ren, die in Haarlem gelegerd waren. Faustinus Vrjjmoed, die kapelaan was te Cabauw nabij Montfoort in Utrecht, is in zijn plaats als kapelaan aan de Groenmarktkerk benoemd. Voorts gullen Haarlem verlaten de paters Gonsaldus Wilshaus, vroeger mo derator van het r.-k. Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem, en Rudolf Pans, godsdienstleraar aan genoemd lyceum. De eerste is benoemd tot gods dienstleraar aan het Sint Bonaventura- lyceum te Leiden, de tweede tot gods dienstleraar aan het Ursulinenpensio- naat te Venray. Pater dr. Nicomedus Sanders, een bekend theoloog, die pas toor was van de Mozes en Aaron te Amsterdam, is geplaatst bij de Open Deur aan de Gierstraat te Haarlem. Pater Honoratus Caminada gaat de pastorie aan het Kleverpark, waar hij sedert enkele jaren van een welver diende rust genoot, verlaten. Hij zal zijn intrek nemen in het Franciscaanse rust huis te Maastricht. Vrienden en andere belangstellenden krijgen donderdag 7 augustus gelegenheid van hem afscheid te nemen in de pastorie, 's morgens van tien tot twaalf uur en later op de dag van vier tot zes uur. De plaats van pater Caminada wordt ingenomen door dr. Cassianus Hentzen, de vroegere pas toor van het Kleverpark, die dus nu, zij het onder andere omstandigheden, in zijn oude pastorie terugkeert. Tenslotte is aan de katholieke sociale jeugdzorg toegevoegd pater Valens Meys, die as sistent was in de parochie van De Rijp. Toen de Velser tunnel eenmaal ge reed was, moesten verschillende wegroutes gewijzigd worden. De A.N.W. B. heeft daartoe in Haarlem verschillen de andere richtingaanwijzers aange bracht. Ook de reorganisatie van het Houtplein en het gereedkomen van de rijksweg 4a (Ypenburg) maakten wijzi gingen in de plaatsing der wegwijzers noodzakelijk. De ANWB heeft bovendien op verschillende plaatsen op verzoek van B. en W. van Haarlem deze wegwijzers verlicht. In totaal kostte dat 6.648,99 en B. en W. vragen de raad nu een kre diet van die grootte om de ANWB scha deloos te stellen. In de maand juli werd bij de Centrale Volksbank, agentschap Haarlem, inge legd 4242,53 en terugbetaald ƒ5536,88 (Van onze Haagse redactie) De studie die de Radioraad geruime tijd geleden is begonnen om allerlei mogelijkheden te onderzoeken op het ge bied van reclame in de televisie en waar over binnenkort een rapport verschijnt, is in een van de ochtendbladen midden in het zoeklicht geplaatst. Aanleiding hiertoe zijn kennelijk de verruiming van de zendtijd die de televisie in 1958 krijgt toegewezen en de financiële moeilijk heden waarvoor men denkt te komen t© staan Hetzelfde blad kondigt aan dat de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij, waarmee dit blad goede relaties onderhoudt, wel kan inpakken. De radioraad heeft namelijk aan de sttaassecretaris mr. Höppener geadvi seerd dat de organisatie van de reclame uitzendingen in handen moet komen te liggen van de omroepverenigingen. In dat geval zou het krappe budget van de Nederlandse Televisiestichting mei nieuwe middelen kunenn worden uitge breid. Bij nadere informatie is ons van de zijde van het ministerie van O. K. en W. medegedeeld, dat hier wel heel dui delijk de wens de vader van de ge dachte is. Men acht de klacht over het zo krappe budget van de N.T.S. wel wat overdreven. De N.T.S. gaat in het komende jaar werken met een begroting van tien miljoen, terwijl deze het jaar daarvoor slechts zeven miljoen bedroeg. In dat licht bezien acht men ieder alarm over de onmogelijkheid om de Kathedraal: 6.30, 7.30. 9 H„ 11 en 12 uur. St. Antonius, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8. 9.15 H. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6. 7.30, 9. 10.30 H„ en 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15. 7. 8.15. 9.30 H.. 11 en 12.15 uur. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P Kruger- straat: 6.30. 7.45, 9 H. en 11 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg, 6.30. 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10-15, 11.30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H. 10.45 en 12 uur. BLOEMENDAAL, Allerh. Drieëenheid: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. Hulpkerk: 7.30 en 9 uur. AERDENHOUT: 7.30, 9 H„ en 11 uur. ZANDVOORT: 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 H„ 11 en 12 uur. Huis in de Duinen 8.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 6.30. 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O. L. Vr. Hemelvaart) 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: 6.45. 8, 9,15 H., 11 uur. VOGELENZANG: 7. 8.30 H.. 10 uur. vleugels te kunnen uitslaan een stukje regie dat alle realiteit mist. Wel is juist, dat het hoofd van de afdeling Radio en Televisie van O. K. en W., mr. Schade van Westrum, zich in Beieren op de hoogte heeft gesteld van het daar gevolgde systeem van reclame-televisie. Aan dit systeem zou de Radioraad voorkeur willen geven. Het komt hierop neer, dat in dagelijks een half uur zend tijd zes minuten reclame wordt gegeven. Dit alles wil nog niets zeggen omtrent de keuze die de staatssecretaris zal ma ken en waarover wij nader zullen wor den ingelicht in een nota over dit on derwerp, die vermoedelijk in' de herfst zal verschijnen. Het is in ons omroep bestel helemaal geen eenvoudige zaak om een keuze in dit opzicht te maken. Het is zeer de vraag of de omroep verenigingen de reclame moeten gaan verzorgen, of dat een afzonderlijke maat schappij in het leven moet worden ge roepen. Het is ook niet uitgesloten dat een N.V. ontstaat, die door de omroep verenigingen zelf wordt gecreëerd. Tijdens een plechtigheid te Beverwijk is vrijdagmiddag het stadscarillon in gebruik genomen, dat werd opgericht in de klokkestoel van de dekenale kerk van St.-Agatlia aan de Breestraat. Na een inleidend woord van ir. L. Stoelinga, voorzitter van de Stichting Vrienden van de Beiaard, heeft ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter van de di rectie van Hoogovens en beschermheer van de Stichting, een rede gehouden. Hij beklemtoonde daarin hoe het samen spel van de klokken het symbool is van de samenwerking, die onder de mensen het goede doet bereiken. Dit samenspel heeft voor Beverwijk deze symbolische betekenis en is voor de streek een maanroep. Verheugend noemde hij het, dat in de snelgroeiende stad de aandacht niet alleen op het materiële, maar ook op het geestelijke en het culturele gevestigd is. De beiaardier Flucie van Bergen uit Sneek speelde op zijn verzoek het Wil helmus, waarmee het carillon in ge bruik genomen was. Burgemeester J. G. S. Bruinsma sprak zijn voldoening uit over hetgeen het particulier initiatief hier heeft we ten te bereiken, waarna mr. Romke de Waard, voorzitter van de Nederlandse klokkenspelvereniging de klokken aan de schenkers voorstelde. De geysers in 25 van de 83 woningen van de woningbouwvereniging „Onze Woning" in de Eksterstraat voldoen niet meer en verkeren in een zeer slechte staat. Onderdelen zijn niet meer verkrijgbaar, zodat ze vervangen moeten worden. De aanschaf van nieu we geysers kost 3.910 en de montering 144. De bewoners betalen thans 50 cent per week voor het gebruik van deze geysers en dit bedrag hoeft niet ver hoogd te worden. B. en W. stellen de Haarlemse raad nu voor aan „Onze Woning" voor dit doel een voorschot van 3.910 te verlenen. Met nog slechts drie partijen te spe len, is in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland de spanning ten top gestegen, niet op de laatste plaats is dat een gevolg van de remise-partij tussen de kanshebbers L. G. Mostertman (kampioen 1957) en M. P. Suiker. Van deze gelegenheid kon Tj. de Jong profiteren door een halve punt op zijn rivalen in te lopen. Hij won de afgebroken partij tegen P. Hart. Volgens verwachting maakte Mostertman in zijn afgelopen partij met De Haas geen fouten die de zege nog in gevaar konden brengen. De stand: t. L. G. Mostertman, 6 punten uit 7 partijen; 2 3. Tj. de Jong M. P. Suiker, 5!4 uit 7; 4. J. Jansen, 4 uit 7; 5. G. L. de Haas, 4 uit 8; 6. J. L. Wijdoogen, 3 uit 8; 7. P. Hart, 2 uit 7; 8. F. J. Walda, 2 uit 8; 9. C. Hoornen, 1 uit 7. Mostertman heeft met zwart nog een partij te spelen tegen Jansen en heeft daarbij een goede winstkans. Zijn con currenten Suiker en De Jong moeten elkaar in de laatste ronde bestrijden, maar zijn ondanks de importantie van de partij geheel afhankelijk van het res- sultaat van Mostertman tegen Jansen. Verliest hij namelijk dan is de winnaar van de partij Suiker-De Jong kampioen, bij een eventuele remise van deze laat ste spelers zouden zelfs drie deelnemers gelijk eindigen, hetgeen een aanzienlijke verlenging van het toernooi met zich mee zou brengen. Speelt Mostertman remise dan kan slechts de winnaar van de partij Suiker-De Jong op gelijke hoogte komen, waarna een tweetal be slissingspartijen noodzakelijk wordt. Het meest voor de hand ligt echter toch wel een zege voor de huidige kam pioen, waardoor het resultaat van de partij tussen zijn beide concurrenten van geen belang wordt. Koomen kan in de laatste ronde proberen tot een gedeelde laatste plaats te komen met Hart en Walda. Hij zal dan tegen Hart tot de volle winst moeten komen. Met wit spelend heeft hij hiertoe wel een Ondanks zijn remise met Suiker was Mostertman toch wel de speler die de afgelopen dagen zijde spon bij de di verse resultaten. Zijn remise met Sui ker deed hem namelijk nog net de lei ding behouden. Aanvankelijk leek het hier niet direct op. Suiker verdedigde zich Skandinavisch en riep tal van ver wikkelingen op die zijn tegenstander weinig goeds voorspelden. Mogelijk overschatte hij zijn kansen, hetgeen hem er toe bracht een stuk tegen twee pionnen te offeren. Toen Mostertman alle slagen wist te pareren bleef Suiker met een materiële achterstand zitten wat hem bij hervatting der partij Een 35-jarige chauffeur uit Haarlem heeft gisteren met zijn groene personen auto de buurt rond de Herensingel en de Oudeweg te Haarlem onveilig ge maakt. De man had zich te gooi ringen aan de openbare lagere scholen e goed ge- voorgelegd ter goedkeuring. Biet be- c?aan*aan"lirikèle'borrels én was' in zijn regTement is; veertig jaar oud. auto gestapt. Met grote snelheid was hij vannacht rond half twee vanuit de Fabriciusstraat de Zuidpolderstraat in gereden. Hij botste ter hoogte van per ceel 60 tegen een motorcarrier, die op zijn beurt een bromfiets kraakte en met de voorzijde door de ruit van de slaap kamer van het huis reed. De chauffeur van de auto reed zonder te stoppen slin gerend de Teylerstraat in. Op de Herensingel bij de hoek van de Fabri ciusstraat reed hij een afsluithek omver als gevolg waarvan een rode lantaarn in stukken viel. Een derde melding van een aanrijding veroorzaakt door de groe ne auto kwam van de voormalige Oude weg, waar de wagen links op de weg rijdend een uit tegenovergestelde rich ting komende personenauto schampte. De bestuurder van de groene wagen reed nog ongeveer honderd meter door, maar toen weigerde plotseling door de vele beschadigingen de motor. Na een kort onderhoud met de bestuurder van de aangereden auto, liep de 35-jarige chauffeur weg, naar hij zei om de poli tie te waarschuwen. Hij keerde echter niet terug. De politie nam de zaak in onderzoek en kwam aan de band va het nummer bij de 35-jarige cha" Men vond de man op bed. Hij het gebruik van alcoholhouden De auto werd in beslag gen Het Haarlemse comité voor Herwon nen Levenskracht belegt dinsdag 5 augustus een belangrijke bijeenkomst in hotel Hof van Holland aan de Groote Markt voor alle parochiële comité's ter behandeling der reorganisatieplan nen en de propganda voor de lijst en openbare collecte in deze maand. Het kampeerterrein „Sandevoerde" aan de Kennemcrweg te Zandvoort heeft dezer dagen een militaire bezet ting. Gelukkig heeft deze macht alleen vreedzame bedoelingen: een afdeling van de in Duitsland gelegerde Royal Air Force, zestig man sterk, komt eni ge dagen aan de Nederlandse kust kam peren. Zjj hebben een kampeer-accom- modatie meegebracht die gezien mag worden. Bjj de tenten staat opgesteld een diesel-aggregaat voor het opwek ken van electrische stroom, een brand spuit en een keuken-wagen. Dit bezoek van de Engelse gasten accentueert het internationaal karakter van de bevolking van het kampeerter rein. Men vindt er Nederlandse, Duitse, Belgische, Franse, Zweedse, Deense en Noorse kampeerders. Dit samenzijn op één kampeerterrein is zeer bevorder lijk voor de verbroedering der Europe se volkeren. Ongeacht de nationaliteit gaan de kampeerders kameraadschap pelijk met elkaar om; zij beogfenen ge zamenlijk sport op het aangrenzende sportpark en treffen elkaar in de kamp winkel en in de cantine. Dank zij de ruime opzet van dit nieu we kampeerterrein voorziet Zandvoort thans voor het eerst sinds verscheide ne jaren in voldoende mate in de be hoeften van het „sociale toerisme". Kampeerders behoeven niet meer we gens gebrek aan ruimte uit de gemeen te verwezen te worden. Op „Sande voerde" staan thans tussen de 250 en 300 tenten maar het terrein is zó groot, dat wellicht het dubbele aantal tenten een goede plaats zou kunnen vinden. De sanitaire accommodatie is daar trou wens op berekend. dwong nog een felle strijd te voeren om althans de halve winst in de wacht te slepen. Hjj speelde het eindspel ech ter dermate sterk dat Mostertman toch geen gelegenheid kreeg zijn voordeel in winst om te zetten. Een sterk eindspel van Suiker bracht een verdeling van het punt tot stand, hetgeen gezien het spelverloop wellicht de beste beloning voor beide spelers was. Eerder in de week had Mostertman zijn partij met De Haas tot winst ge bracht. Het toreneindspel met een pion meer bleek voor De Haas niet meer te houden. Mostertman kon zich zelfs nog enkele zwakke zetten veroorloven zon der daarmee de winstmogelijkheden te niet te doen. Hart vocht in zyn afge broken partij tegen De Jong met 'n pion minder voor een moeilijke zaak. Toen de dames werden geruild en Hart een toren aan een pion zag gebonden was het snel bekeken. Een wanhoopsuitval kostte hem zelfs nog een stuk. Hy kon bovendien promotie van een pion van zijn tegenstander niet meer voorkomen. Redenen genoeg om de ongelijke stryd te staken. De laatste partijen zullen nog deze week worden gespeeld. B. en W. stellen de Haarlemse raad voor ten hoogste 10.300 beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzienin gen aan de inrichting van het gymnas tieklokaal bij de katholieke lagere school aan de Antoniestraat. Voor de aanschaf fing van twee elektrische naaimachine* voor de Th. M. Ketelaar-uloschool aan de Parklaan wordt 675 gevraagd. De styging van het aantal leerlingen op de Van Zeggelenschool II maakt uit breiding van de hoeveelheid leer- en hulpmiddelen noodzakeiyk en B. en W. vragen de raad voor dit doel een bedrag van 1150. Ten behoeve van het vele handenarbeid-onderwijs in de eerste klas van de gemeentelijke Anslijnschool aan de Parklaan, moet in het klaslokaal een gootsteen met aanrecht worden aange legd. Dit kost 900 en B. en W. vragen de raad nu om dit bedrag. B. en W. stellen de raad ook voor een gemeenschappeiyke regeling aan te gaan met Hillegom, waarby deze laatste gemeente zich verplicht een bepaalde bydrage te leveren in de kosten die Haarlem maakt voor Hillegomse kinde ren die in Haarlem naar een school voor v.h.m.o. gaan. De regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 januari 1952 ei) is geldig voor de jaren 1952 t.m. 1955. Voorts stellen B. en W. de raad voor de ketel van de centrale verwarmings installatie van het gebouw van de HBS-b aan de Zijlvest geschikt te maken voor oliestook. Dit kost ƒ13.000, maar de jaarlijkse exploitatielasten worden dan met 6.745 verminderd. Tenslotte heb ben B. en W. van Haarlem de raad een nieuw reglement voor schoolvergade- Het nieuwe reglement geldt ook voor de kleuterscholen. De heer F. van Riel, Wilgenlaan 38 in Zwanenburg, zal 5 augustus gedurende 40 jaar de elektriciteitsvoorziening van Noord-Holland hebben gediend. De heer Van Riel, technisch opzichter B in het district Amstelland, zal die dag door d# directie op het hoofdkantoor in Bloe mendaal worden ontvangen. Van de r.-k. Muloschool „St.-Jozef", Ged. Oude Gracht 120 te Haarlem slaagden voor het Mulo-B-diploma de jTT.,oripnv pieter Biji, Haarlem; Hmk BÓttSfer. Haarlemmermeer; Antoon den Pieterman, Velsen; Nico Welagen, VVoonr het Mulo-A-diploma (in bijna alle gevallen met middenstandsdiploma) slaag- den: Hans Abeling, Haarlem; Kees van Veen, Haarlem; Jos van Balen, Haarlem; Max van den Berg, Haarlem; Herman Bos, Heemstede; Aloys Duyn, Haarlem; KeeS Duindam, Haarlem; Frans de Goede, Haar lem; Nico Gorter, Haarlemmermeer; Fred de Graaff, Haarlem; Coen Kenter, Haar lem; Peter van Kessel, Zandvoort; Adri van Ruppenveld, Haarlem; Paul Lammers, Haarlem; Geer Mascini, Heemstede; Hans van den Maagdenberg. Haarlem; Henk Pronk, Haarlem: Aad Pijnaker, Haarlem; Y Reichwein, Haarlem; Jan Roos, Haar lem; Peter van Rijn, Haarlem; Peter Scnolz, Haarlem: Walter Videier, Haarlemmer meer; Ed Voll, Haarlem; Peter van der Wal, Haarlem; Antoon Wiggers, Haarlem, Martin Zut, Haarlem. Afgewezen: geen. Woensdagmiddag om 2 uur komt de Haarlemse gemeenteraad bijeen om zich uit te spreken over een pre-ad- vies, dat 'de commissie-ad-hoc. heeft op gesteld met betrekking tot de weige ring van B. en W. om de beheerster van het omstreden bejaardentehuis in het Westerhoutpark, mevrouw H. E. B.- H. een vergunning te geven tot exploi tatie van het rusthuis. De raad zal over dit rusthuis vermoedelijk in een besloten vergadering spreken, ook al kan haar besluit uiteindelijk slechts in een openbare vergadering genomen worden. Wü vernemen, dat een meer derheid van de commissie-ad-hoc voor stelt de weigering van B. en W. te ondersteunen, terwijl een minderheid van één lid een andere mening zou zyn toegedaan. Tydens de raadszitting van volgende week woensdag zullen ook de geloofs brieven worden onderzocht van de kan didaten voor de gemeenteraad, die op 28 mei tot raadslid zyn gekozen. BEVALLEN van een zoon: G. Elli- gens-van Roode; R. M. van wyk- Frank; J. Agyan-varr Os; G. A. Ames- Derr; M. P. A. Zaat-Kuper B. Salz- mann-Groenendijk; R. B. van Tienen- Renssen. BEVALLEN van een dochter: A. A. Milatz-Smit; J. Winter-van der Velde. ONDERTROUWD: J. R. van Kraa- nen en J. H. Eijking. GETROUWD: L. G. Brekelmans en T. M. de Vilder; M. Visser en M. A. H. Goedemans: D. van Veenendaal en S. N. R. Bains. OVERLEDEN: J. C. Govers-Been- ders, 74 j.. Graafschapstraat; M. van Kessel-Mense, 74 j., Kamperlaan; J. H. van de Weterink, 67 jaar; Eendracht- straat; A. P. Vogel, 76 j., Velserstraat; W. Dyserinck, 81 j., Gasthuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2