t De Dödoter Regen spelbreker bij tennis toernooi van Brederode ■I Rood en Wit zet eindspurt voort PW gewillig slachtoffer van Haarlems wraak Hoessein heft de Iraaks- Jordaanse Unie op II WIE ADVERTEERT- I EEN MOORD! Deens reisgezelschap kreeg geen gereserveerde plaatsen m Op korte termijn geen besluit tot stichting nieuwe stad Bloemencorso in Rijnsburg J Sterke halve finaleivedstrijd bij heren J eugdtoernooien bij Onze Gezellen Cricketcompetitie Israëlische regering verbiedt Britse vluchten over haar gebied Gevolg van misverstanden tussen de Deense en Nederlandse Spoorwegen Verknoeide vakantie Advies van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan minister MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 PAGINA Zomerwaterpolocompetitie Spannende race tussen Hillegom en N.V.A. Oplichter gearresteerd TELEFONIA WINT IN HOOFDDORP lIlJIIWIllllWffflwmMmij! De „Tupolev" in 3 uur MoskouAmsterdam r door AGATHA CHRISTIE Het incident op C.S. te Amsterdam Hoge onderscheiding voor de heer Van Beusekom - - - J. Het wedstrijdcomité had met de orga nisatie van het Brederode-tennistoer- nooi bepaald pech toen vrijdag door de regen geen partij gespeeld kon worden en het gehele A-toernooi, dat ten op zichte van andere toernooien toch al een dag later begon, geheel op zaterdag en zondag gespeeld moest worden. Het gevolg van deze situatie was dat enkele speelsters en spelers een overladen pro gramma hadden af te werken, het toer nooi te laat werd beëindigd en boven dien de finale in het heren-enkelspel tot zaterdagmiddag drie uur uitgesteld moest worden. De toeschouwers kregen als vergoe ding voor de eindstrijd heren-enkelspel een knappe halve finalestrijd voorge schoteld tussen de sterk spelende H. Reus, die met C. van Noppen eveneens het herendubbel won, en de Beverwijker J. L. Tervoort, die met mej. N. Dingier de overwinning behaalde in het mixed- double. H. Reus won de strijd met 6—3 en 62 en zal zaterdag J. Groen ont moeten in de finale. Het dames-enkel spel werd een zege voor mej. N. Ding ier uit Beverwijk die mej. E. van Scherpenzeel klopte met 60, 36 en 6—2. AFDELING A, H.E. (Ie ronde): C. Nieland sL H. Borgerding 61, 6—3; P. Nederkoorn sl. P. Putters 64, 97; C. Teitler sl. P. Titiheru 64. 61; J. Ter voort sl. R. Goudsmit 64, 63; F. Muschter sl. S. Okker 16, 62, 62; M. v. Berckel sl. ir. J. de Boer 62, 63; H. Reus sl. A. in 't Hout 63, 62. 2de ronde: J. Groen sl. C. Nieland 6—2, 2—6, 6—3; C. Teitler sl. W. Mazee 60, 60; H. Reus sl. A. v. d. Hof 61, 61; L. Verhoef sl. N. Groen 26, 63, 62; J. Tervoort sl. F. Neelissen 62, 62; K. v. d. Horst sl. F. Muschter 6 2, 6-4. Kwart eindstrijden: J. Groen sl. M. v. Berckel 6—1, 6—2; C. Teitler sl. P. Nederkoorn 60, 64; H. Reus sl. L. Verhoef 6—2, 6—4; J. Tervoort sl. K v. d. Horst 4—6, 86, 62. Halve eindstrijden: J. Groen sl. C. Teitler 63. 63; H. Reus sl. J. Ter voort 63, 62. Eindstrijd wordt zaterdag om drie uur gespeeld. D.E. (Ie ronde): mej. B. Horsten sl. mej. G. Nijssen 16, 6—4, 64; mej. E. v. Scherpenzeel sl. mevr. G. Steffelaar 63, 75; mej. A. Vink sl. mej. Y. Harms 7o62. Halve eindstrijden: mej. N. Dingier sl. mej. B. Horsten 62, 68, 6—3; mej. E v. Scherpenzeel sl. mej. A. Vink 6— 4, 6—2. Eindstrijd: mej. N. Dingier sl. mej. E. v. Scherpenzeel 60, 36. 62. H.D. (Ie ronde): R. Goudsmit en P. Putters sl. P. Titiheru en P. Barend 6 2, 36. 75; H. Reus en C. v. Noppen «1. J. Tervoort en J. Groen 63. 46, 75; M. v. Berckel en K. v. d. Horst sl. J. v. d. Hof en J. Verspoor 61, 6—0. Kwart eindstrijden: R. Goudsmit en P. Putters sl. H. Borgerding en H. v. Dinther 62, 1—6, 63; H. Reus en C. v. Noppen sl. J. Roelvink en C. Nieland 62, 6—4: M. v. Berckel en K. v. d. Horst sl. J. v. Splunter en F. Muschter 63, 63; S. Okker en L. Verhoef sl. A. en L. Banning 63, 61. Halve eindstrijden: H. Reus en C. v. Noppen sl. R. Goudsmit en P. Putters 46, 62. 61; S. Okker en L. Verhoef sl. M. v. Berckel en K. v. d. Horst w.o. Eindstrijd: H. Reus en C. v. Noppen sl. S. Okker en L. Verhoef 64, 46, 6—2. G.D. (Ie ronde): mej. N. Dingier en J. Tervoort sl. mej. G. Nijssen en K. v. d. Horst 64, 75: mej. E. v. Scherpen zeel en S. Okker sl. mej. B. Horsten en R. Tienstra 7—5, 6—2; mej. K. Okker en C. Nieland sl. mej. A. Vink en J. Vink 6—0, 6—0. Halve eindstrijden: mej. N. Dingier en J. Tervoort sl. mevr. Westra en H. Reus 75, 64; mej. K. Okker en C. Nieland sl. mej. E. V. Scherpenzeel en 5. Okker 2—6, 6—0. 7—5. Eindstrijd: mej. N. Dingier en J. L. Tervoort sl. mej. K. Okker en C Nie land 9—7, 6—0. AFDELING B, H.E., halve eindstrij den: A. Banning sl. P. Koster 26, 61, 63; L. Banning sl. H. v. Doom 75, 6—1. Eindstrijd: A. Banning sl. L. Banning 4—6, 6—3, 6—4. D.E., halve eindstrijden: mevr. G. Steffelaar sl. mej. Y. Taverne 63, 6 2; Wil v. d. Broek sl. mej. M. Jansen 6—4, 3—6, 6—4 Het einde van de zomer-waterpolo- competitie van de KNZB is vrijwel in zicht. DWR heeft in de eerste klasse A geen winst kruinen boeken daar ook de laatste wedstrijd tegen DZV met 62 verloren werd. De eindstand van de eerste klasse A is: DZV 1 10 16 HVGB1 10 9; Zwemlustl 10 16, SVH1 10 8; Dolfijn 1 10 11, DWR 1 10 0. Eindstand eerste klasse B: Zian 1 10 20, AZ '70 1 70 8; DJK 1 10 10, UZSC 1 10 7; RZC 1 10 9; HPC 1 10 6. Van de reserve eerste klasse A luidt de eindstand: SVH 2 10 15, HVGB2 10 9; DZV 2 10 11, Dolfijn 2 10 7; DJK 3 10 11, GZC 3 10 7. In de competitiekring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond blijven in de eerste klasse heren NVA en Hillegom elkaar op de voet volgen in de strijd om de kampioenstiteL NVA speelde de laatste wedstrijd tegen NVA 2 dat met 53 verslagen werd. NVA heeft nu met 14 punten uit 8 wed strijden de leiding; Hillegom volgt met 12 punten uit 7 wedstrijden maar moet nog tegen NVA 2 spelen. Haalt Hillegom ook uit deze strijd het volle pond dan zal een beslissingswedstrijd om de kampioenstitel moeten volgen. De marechaussee te Zevenaar heeft deze week de 53-jarige v. d. B. aan gehouden, wiens opsporing was ver zocht in verband met oplichtingen waar van hij wordt verdacht. Hij werd ge pakt toen hij naar Duitsland wilde rei zen. Een 42-jarige vrouw uit de hoofd stad heeft bij de politie aangifte ge daan dat hij haar sedert juni j.l. voor een totaal bedrag van 6.700 zou heb ben opgelicht. Hij spiegelde de vrouw voor met haar te zuilen trouwen. Voorts zou hij door allerlei verhaaltjes geld bij een klooster te Ar een (L.) hebben los gekregen. Hij is reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest. Vandaag is hij van Roermond, waar hij opgesloten is, naar de hoofdstad overgebracht en voor de officier van justitie geleid. Eindstrijd: Wil v. d. Broek sl. mevr. G. Steffelaar 62, 75. H.D., halve eindstrijden: A. Banning en G. Hartman sl. T. Hienkens en H. v. Doorn 75, 62; R. en P. Heringa sl. H. Zanders en R. Tienstra 63, 36, 6—4. G.D., eindstrijd: mej. Y. Harms en J. de Vilder sl. mej. M. Tielung en H. Zanders 86, 62. AFDELING C, H.E., halve eindstrij den: R. Heringa sl. J. Post 61, 68, 62; C. Gaus sl. N. Vreeken 36, 64, 12—10. Eindstrijd: R. Heringa sl. C. Gaus 6— 2, 6—2. D.E., halve eindstrijden: mej. T. Feijen sl. mej. Y. Taverne 64, 68. 62; mej. M. Sikkes sl. mevr. J. Oei 61, 6—2. Eindstrijd: mej. M. Sikkes sl. mej. T. Feijen 64, 75. H.D., halve eindstrijden: C. en J. Gaus sl. J. Post en J. Boon 46, 6—4, 64; J. Schmidt en T. Hienkens sl. H. Went- holt en P. Groenland 97, 75. Eindstrijd; C. en J. Gaus sl. J. Schmidt en F. Hienkens 46, 97, 75. DJ)., halve eindstrijden: mej. C. Lamp en mej. N. Dingemans sl. mevr. T. Zwager en mevr. P. Sickler 75, 60; mej. B. Meltzer en mevr. Tuinder sl. mej. R. Vermeij en mej. T. Feijen 63, 46, 6—0. Eindstrijd: mej. C. Lamp en mej. N. Dingemans sl. mej. B. Meltzer en mevr. Tuinder 63, 62. G.D., halve eindstrijden: mej. M. Sik kes en H. Wentholt sl. mej. K. de Wildt en J. Schmidt 97, 79, 61; mej. I. Sengers en P. Pronk sl. mej. T. Feijen en T. Hienkens 64, 46, 86. Eindstrijd: mej. I. Sengers en P. Pronk sl. mej. M. Sikkes en H. Wentholt 63, 6—2. De j eugdtoernooien bij „Onze Gezel len" werden zaterdag en zondag voort gezet. In het adspirantentoernooi op zaterdagmiddag zegevierde „Onze Ge zellen" voor Beverwijk, DSS en Geel Wit. De uitslagen waren: DIOADO 0-0, Alliance—MSC 1-0, "IO—Geel Wit 0-0, MSCOG 0-4, Geel Wit—ADO 1-0 DSS MSC 3-1. BeverwijkAlliance 2-0, ADOOG 0-4, BeverwijkGeel Wit 3-1, DSS—OG 0-2. Beverwijk- ADO 3-0. DSS Alliance 0-0 BeverwijkDIO 5-0 Al liance—OG 0-7, Geel Wit—MSC 1-1, DIO—DSS 0-5. Eindstand: 1. OG, 2. Beverwijk, 3. DSS, 4. Geel Wit. In het B junioren toernooi op zondag legde Terrasvogels voor de tweede maal beslag op de beker. Velsen B ein digde op de tweede plaats terwijl Con cordia en Onze Gezellen door straf schoppen moesten uitmaken wie op de derde prijs beslag mocht leggen. Con cordia was de gelukkige. De uitslagen waren: DSOV aOG b 2-3, Velsen b-Van Nispen a 1-1. DSOV —GVO 0-1 DCO—Van Nispen 2-0, GVO Concordia 0-2, OG bVelsen b 1-2, DCOVelsen b 1-2, TerrasvogelsDSOV 3-1, GVOTerrasvogels 0-2, DCOCon cordia 0-0, OG bTerrasvogels 2-2. Vel sen bConcordia 0-0 Terrasvogels DCO 2-1, DSOVVan Nispen 1-2, Van NispenConcordia 1-1, OG bGVO 2-1. Eindstand: 1. Terrasvogels, 2. Velsen b, 3. Concordia, 4. OG b. Telefonia heeft het Teun Overbeek toernooi van ETO in Hoofddorp gewon nen. De uitslagen waren; Robaver ETO 1-1, (Robaver w n s), Zandvoort- meeuwen—Telefonia 4-4 (Telefonia w n s). Om derde en vierde plaats; Zand- voortmeeuwenETO 4-3. Om eerste en tweede plaats: TelefoniaRobaver 4-2. (Van onze cricketmedewerker) Rood en Wit heeft zjjn prachtige eindspurt in de cricketcompetitie ook in de ontmoeting tegen VOC voortgezet. Met een zege van 103 runs keerden de Haarlemmers, die uit hun laatste vier wedstrijden 10 punten behaalden, huis waarts. Ook Haarlem was zondag in geduchte vorm en nam tegen PW wraak voor de grote nederlaag, welke men in de eerste match tegen de Enschedeërs had geleden. Met niet minder dan 138 runs en 2 wickets toonden Voogd en de zjjnen hun meerderheid. Na een gewonnen toss batte Rood en Wit eerst. Bij een stand van 80 voor 6 was het beeld vooralsnog „duister". De Nijs 33, J. de Ruig 20. Met Onstein en Meyer op de mat onderging de gang van zaken echter een sterke wijziging. Onstein, die fraai batten liet zien, sloeg in een snel tempo een kansloze 65 bij een. Meyer begon zijn innings met in de eerste over Lochmann van Benne- kom op drie achtereenvolgende ballen voor zes weg te slaan! De Rood en Witter strandde op 36 en na 3 uur bat ten waren de gasten all out voor 190 runs. Stroo had met 4 voor 13 de meeste wickets. Lochmann van Benne- kom 371, Huising 243, Terwiel 1 28. Ook VOC moest daarna aan den lijve ondervinden dat het met de Haar lemse aanval de laatste weken slecht kersen eten is. De VOC-ers konden tegen de bowlerij weinig uitrichten en zaten aan de kant voor slechts 87 runs. Alleen J. B. van Weelde 32 en Wiener 14 bereikten de dubbele cijfers. De bow- lingcijfers waren: Onstein 219, Bijle- veld 2—14, Venker 17, J. P. de Ruig 4—23. Haarlem had met PW nog iets goed te maken vanwege de 26 all out op het „Slagman". De Haarlemmers hadden er aan bat goed het oog in, waarbij Van Buchem als openingsbat met 26 stijl volle runs de aandacht op zich vestigde. Van Dok en Van Alphen waren spoedig verdwenen, maar met de gebroeders Maas aan de wickets moesten de PW- bowlers het danig ontgelden. Vooral Max Maas 86 vergastte het publiek op een serie harde slagen 11 x 4, 1 x 6) en met zijn broer Paul 39, werd een stand van 113 runs opgezet voor het vierde wicket (4 voor 158). Bijdragen van Honnebier 14 en Onkenhout 17 voerden de telegraaf naar 209 voor 8, hij welke stand captain Voogd na iets minder dan 3 uur batten sloot. Stroink 2—51, Leeftink 3—62, Scheffer 3—65. De innings van PW is gauw verteld. Met uitzondering van Jordaan, die een geduldige 36 bijdroeg, faalden de be zoekers volkomen en voor een totaal van 71 zat de ploeg aan de kant. Max Maas, die met zijn bowlingcijfers van 5 voor 18 een fraaie allround prestatie op zijn naam bracht, had de meeste wickets. Paul Maas 224, Van Dok 310. 37 „Wel bij mijn baard!" schreeuwt Hrap, die het eerste zijn spraak terugkrijgt. „Hoe heb je mijn hond„Je hond ligt in de beek, dood!" zegt Arnar met een kille grijns, terwijl hij onheilspellend de boog opheft. Met een kreet van smart en woede springt de oude overeind. „Moordenaar", krijst hij, „mijn lieve, trouwe makker." De bijl zwaait bliksemsnel uit, maar sneller is Arnars pijl en met een doffe snik knakt oude Hrap voorover. Star van ontzetting wijkt Ingrid achteruit, maar Arnars hand sluit zich als een klem om haar pols. „Mee!" snauwt hij, „en vlug een beetje." De angst geeft haar ineens moed en als een furie stelt zij zich te weer, maar het helpt haar niet. Alsof zij een veertje is, grijpt Arnar haar op en draagt haar naar buiten. Ingrids vertwijfeld hulpgeroep klinkt door het bos, doch het heeft weinig zin. Wie is hier die haar horen kan? En ten laatste geeft zij haar tegenstand maar op. Met grote sprongen rent Arnar het pad terug en vurig hoopt het meisje, dat hij mis zal stappen, dat hij omlaag zal storten in een der verborgen diepe spleten tussen de rotsen. Het zou haar het leven kos ten maar ook het zijne. Arnar stapt echter niet mis. Ze bereiken de beek, waar Arnars paard geduldig staat te wachten. „Zo meisje", grijnst hij, „eerst breng ik jou ergens waar ze je zo gauw niet zullen vinden, en dan zullen we wel verder zien. En het wanhopige meisje voor zich in het zadel zettend, verdwijnt Arnar in galop tussen de bomen. Koning: Hoessein van Jordanië heeft zaterdag b(j decreet bepaald, dat de Iraaks-Jordaanse Unie heeft opgehou den te bestaan, aldus bericht Reuter. Deze unie werd in februari in het le ven geroepen, twee weken nadat Egyp te en Syrië zich hadden verenigd tot de Verenigde Arabische Republiek. Twee weken geleden deelde koning Hoessein nog mee, dat hij zich na de moord op zijn neef Feisal als hoofd van de Unie beschouwde en alles in het werk zou stellen om in het Iraakse deel van de Unie „vrede en stabiliteit te herstellen". Zoals bekend hebben sindsdien echter tal van mogendheden waaronder de Sovjet-Unie, de V.S., Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan het vepublikein- se bewind in Irak erkend. Koning Hoessein onderschreef de be slissing van zjjn kabinet om de Jordaan se grondwet te herzien, nu „de consti tutie van de Arabische federale staat is opgeschort en in feite niet kan worden toegepast". Voorts werd besloten, dat de regering alle fondsen en eigendom men van de Arabische federale staat welke thans in Jordanië zijn, in be heer zal houden. De onenbare aanklager van een Jor- i daanse krijgsraad, majoor Sjammaa, heeft gisteren de doodstraf geëist tegen 60 personen die worden beschuldigd van een poging tot omverwerping van het ger zei, dat de 28 voor de krijgsraad ge leide verdachten hebben bekend. De an deren worden bij verstek berecht. De 28 aanwezige verdachten, allen inwo ners van Koefr Soem nabij de Syrische grens, werden vorige week zondag en maandag gearresteerd. Volgens Britse militaire kringen in Amman heeft men een bevoorradings- vlucht van Cyprus uit voor de Britse troepen in Jordanië, welke over Is raëlisch grondgebied zou leiden, afge last. Naar verluidt zou de Israëlische regering opnieuw tegen de Britse vluch- en over haar gebied hebben geprotes teerd. De „Tupolev-104" van Aeroflot heeft zaterdag de afstand tussen Moskou en Amsterdam met tegenwind in 3 uur af gelegd. Het vliegtuig was door de slechte weersomstandigheden later uit Moskou vertrokken dan de aangege ven schematijd. De afstand werd zonder tussenlanding gevlogen. Er bevonden zich 28 passagiers aan boord, die voor het overgrote deel met de K.L.M. van Schiphol verder vlogen naar New York en het Midden-Oosten. Bij de landing was de Schipholweg weer voor een korte tijd voor alle verkeer gesloten. Na anderhalf uur vertrok de „Tupolev" huidige Jordaanse regiem en van ver-1 weer naar Moskou. Nu bevonden zich boden wapenbezit. De openbare aanltla- 3 passagiers aan boord. In Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden wordt heden een groot bloemencorso gehouden. Hier ziet men een der fraaie praal wagens voor het vertrek. 63 „Nu zit je toch te liegen, geloof ik. Wanneer heb je hem dan voor het laatst ontmoet?" vroeg juf frouw Blacklock. Weifelde Julia even, eer ze antwoord gaf? Kor daat en duidelijk klonk uit haar mond: „Wij waren allebei drie jaar, toen we elkaar voor het laatst hebben gezien. Toen is hij met moeder mee ge gaan. Ik heb ze daarna geen van beiden meer ont moet. Ik zou niet weten waar ik ze zoeken moest! Nu zou ik kunnen zeggen, dat ik er erge spijt van heb," besloot Julia. „Maar dat is helemaal niet waar. Ik zou het een tweede keer net zo doen, geloof ikmaar natuurlijk niet, als ik van die moordpartij te voren had geweten." „Julia," hernam juffrouw Blacklock, „want zó zal ik je nu maar blijven noemen, je zei, dat je bij de Franse verzetsbeweging werkzaam bent ge weest...." „Ja zeker. Gedurende anderhalf jaar. „Dan heb je ook wel leren schieten?" „Nou en of!" Haar koele, blauwe ogen keken weer in de hare. „Ik heb ook niet op u geschoten, Letitia, al kan ik dit alleen maar op mijn woord verklaren. Maar ik kan u wèl vertellen.Als ik op u had ge mikt.dan zat u hier nu niet meer!" Het geluid van de auto, die voor de deur stopte, verbrak de spanning van dit ogenblik. „Wie is dat nu weer?" vroeg juffrouw Blacklock nerveus. Mitzi stak haar verfomfaaide coiffure om de hoek van de deur. „Daar heb je de politie weer eens!" riep ze schel. „Je reinste razzia's, noem ik dat. Wanneer laten ze ons eindelijk eens met rust Ik houd het niet langer uitIk schrijf aan de eerste-minister! Ik zal aan jullie koning schrijven!" Craddock schoof haar krachtig, doch niet al te onvriendelijk op zij. Zijn gezicht stond echter zo on gewoon bars en onheilspellend, dat alle aanwezigen met ontzag werden vervuld. Dit leek hun een ge heel andere inspecteur Craddock. Met grote ernst begon hij: „Juffrouw Murgatroyd is vermoord. Zij is gewurgdnog geen uur geleden." Zijn ogen bleven op Julia rusten. „U, juffrouw Simmons waar is u de hele dag geweest?" Geheel op haar qui-vive antwoordde zij: „In Mil- Chester. Ik kom net thuis." „En u?" wendde hij zich tot Patrick. „Precies zo!" „Is u allebei tegelijk thuis gekomen?" "Jaallebei tegelijk," bevestigde Patrick. e®nee, Patrick, dat geeft toch niets!" gaf aar-u1 ?rotest te kennen. „Zo'n leugentje komt h zz uit' De mensen in de bus kennen ons. Ik ben één bus vroeger naar huis gegaan, inspecteur. De bus, die hier om vier uur aankomt!" „En wat heeft u toen gedaan?" „Toen ben ik een eina gaan lopen." „In de richting van De Keien?" „Nee, dwars over de akkers." Zijn ogen doorboorden haar. Julia zat met bleek gelaat en strakke lippen hem aan te kijken. Maar vóór iemand iets kon zeggen rinkelde de telefoon. Juffrouw Blacklock wierp een vragende blik op in specteur Craddock en nam toen de hoorn op. ,,Ja, met wie? O, jij daar Dot? Wat zeg je? Nee, hier is ze niet geweest. Ik heb geen idee, zegJa, die is hier wèl op het ogenblik." Zjj liet de hoorn zakken en zei» „Mevrouw Harmon wilde u graag even spreken, inspecteur. Juffrouw Marple is nog niet thuis en mevrouw Harmon begint zich ongerust te maken." Met twee stappen was Craddock al bij de telefoon. „Hallo, met Craddock!" „Ik maak me ongerust, inspecteur, hoorde hij Dots stem aan de andere kant, met iets van kin derlijke angst. „Tante Jane is uitgegaan...... en ik weet niet waarheen. En nu hoor ik, dat juffrouw Murgatroyd is vermoord. Is dat heus waar?" „Ja, dat is maar al te waar, mevrouw. Uw tan te heeft tezamen met juffrouw Hinchliffe het lijk gevonden." „O, dan is ze daar dus!" klonk het opgelucht aan de andere kant. „Neen, dat spijt me, daar is ze niet meer. Ze is er.... laat eens zien.... ongeveer een half uur tje geleden weggegaan. Is ze nu nog niet thuis?" „NeeHet is op zjjn hoogst tien minuten lo penWaar zou ze kunnen zijn?" „Misschien op bezoek bjj een van de buren?" „Ik heb al opgebeldallemaal opgebeld! Ze is nergens. Ik maak me nu zo ongerust, inspecteur!" „Ik ook," dacht Craddock. Doch vlug zei hij: „Ik kom dadelijk naar u toe!" „Doet u dat. Zij heeft hier namelijk ook een stuk papier achtergelaten, waarop ze allerlei onbegrijpe lijke dingen heeft geschreven. Ik begrijp er tenmin ste niets van!" Craddock legde de hoorn weer neer. Angstig vroeg juffrouw Blacklock: „Is er nu ook al iets met juf frouw Marple gebeurd? Laat ik hopen van niet!" „Ik hoop ook van niet!" Zijn mond stond grim mig vastberaden. Juffrouw Blacklock zat min of meer radeloos met haar hand aan het hoge halssnoer parels, dat zij altijd droeg. Met hese stem sprak zij: „Het wordt hoe langer hoe erger! Degene, die dat allemaal ge daan heeft, moet stapelgek zijn, inspecteur, sta- pelgèk!" „Dat is nog de vraag!" Toen brak het parelsnoer onder het zenuwachtige plukken van juffrouw Blacklocks vingers en alle gladde, witte kogeltjes rolden als hagelstenen over de grond. Met een angstkreet riep Letitia: ,,o, mijn parelsmijn parels!" De schrik en de zielsangst, die uit haar woor den spraken waren zó onmiskenbaar groot, dat al len haar verwonderd aankeken. Met haar hand aan haar hals, draaide zij zich om en holde snikkend de kamer uit. Phillipa begon dadelijk de parels op te rapen. „Ik heb haar nog nooit zo van streek gezien," zei ze. „Natuurlijkze draagt ze altijd. Zijn ze misschien een bijzondere herinnering voor haareen ge schenk van Randall Goedler misschien?" „Dat is mogelijk," zei de inspecteur langzaam. (Wordt vervolgd) De directies van de Deense en de Ne derlandse spoorwegen hebben een ge meenschappelijk onderzoek ingesteld 'naar de gebeurtenissen met een Deens reisgezelschap, dat op zaterdag 19 ju li met de Scandinavië-expres van Am sterdam naar Kopenhagen reisde. Uit dit gemeenschappelijk onderzoek werd het volgende geconstateerd: regel matig worden door de Deense spoorwe gen reizen als de onderhavige georga niseerd. Daarvoor dienen de Deense spoorwegen reserveringsaanvragen bij de N.S. in, die helaas in dit geval niet door de N.S. ontvangen zijn, en daar door niet zijn uitgevoerd. In een van de voorgaande gevallen had de N.S. de aanvraag wel ontvangen en uitgevoerd, maar helaas geen ant woord gezonden. De Deense spoorwegen meenden daarom, dat de reservering voor de afreis van het gezelschap op 19 juli in orde was. De Deense spoorwegen hebben de reisleidster een copie van de reserve- ringsaanvraag meegegeven en de reis leidster aangeraden direct na aankomst in Amsterdam bij de Nederlandse spoor wegen om bevestiging te vragen, dat de reservering werkelijk in orde was. Die verschillende misverstanden had den tot gevolg, dat de hotelhouder van het hotel, waarin het gezelschap logeer-" de, namens de Deense reisleidster eerst op de avond vóór de afreis (18 juli) het reserveringsbureau opbelde. De hotelhouder verklaarde tijdens een verhoor door de spoorwegrecherche, telefonisch contact te hebben gehad met het inlichtingenbureau en als ant woord te hebben gekregen dat de reser vering in orde was. De N.S. heeft door een nauwkeurig onderzoek geconsta teerd, dat een dergelijk gesprek noch door het reserveringsbureau noch door andere N.S.-instanties van het Centraal Station te Amsterdam gevoerd is. Toen de volgende morgen het reisge zelschap enige tijd voor het vertrek van de trein op het perron kwam, en zich tot de conducteur wendde, bleek direct dat er voor dit gezelschap niet gereser- was. Misverstanden tussen reisleidster en conducteur, alsmede taalmoeilijkhe den hadden ten gevolge dat het gezel schap aannam, dat het niet met deze trein mee kon. De deelnemers van het gezelschap hebben daarop zonder toe stemming van de conducteur zitplaat sen die voor andere reizigers bestemd waren, en die daarom van reserve ringsstroken voorzien waren, in bezit genomen. Tevens hebben enkele le den van het gezelschap enige d°°r N.S.-personeel in het compartiment gebrachte reserveringsstroken S°A1 "deze onregelmatigheden en mis- 4.1 een gespannen en onaangename stemming tussen bet reis- eezelschaD™n. het N.S.-personeel veroor- laakt Toen het gezelschap, volgens ver klaringen van de aanwezige functionaris, sen, bleef weigeren de onrechtmatig bezette plaatsen te verlaten, heeft de dienstdoende stationschef op dat mo ment de hulp van de politie ingeroepen. Tegenover het bericht van de Deense reisleidster en van meerdere deelne mers van het gezelschap, dat minstens een heer en dame door de politie met e®n gummistok geslagen werden, staat het uitvoerige rapport van de po- i u Amsterdam, waaruit bleek dat slechts tegen één heer door de politie fors werd opgetreden en dat dit ge schiedde omdat hij aan het bevel van de politie, het compartiment te verlaten geen gevolg wilde geven. De betroffen politie-instantie betreurt het dat de po litie in dit geval ertoe gedwongen werd de gummistok te gebruiken. Het spijt de directies van de Deense spoorwegen en van de Nederlandse spoorwegen zeer dat dit voorval is ge beurd. Zij zullen er ernstig voor waken, dat dergelijke gebeurtenissen in de toe komst niet meer voorkomen De Venezolaanse regeringsjunta heeft de voormalige Nederlandse ambassa deur bij de Venezolaanse regering, mr. J. Chr. van Beusekom, onderscheiden met het „grootkruis van de bevrij der" de hoogste onderscheiding die Venezuela kent. Mr. van Beusekom ia thans ambassadeur in Argentinië. Radeloos staat deze kampeerster bij de resten van haar tentje, nadat een bandjir een kamp waar 1000 mensen kampeer den had overvallen en in het Mills tatter meer had gespoeld. (Van onze Haagse redactie) Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land hebben de minister van binnen landse zaken geadviserd niet op korte termijn te besluiten tot de stichting van een nieuwe stad ten behoeve van de Haagse agglomeratie. Volgens ramingen van de staten zal de bevolking van het gebied Leiden-Den Haag-Delft in 1980 1.150.000 a 1.160.000 personen bedragen. Deze stedengroep zal bij een gemid delde woningbezetting van 3,55 in Den Haag en omstreken echter ook woon ruimte bieden voor 1.160.000 personen. Er is derhalve geen reden op korte ter mijn te besluiten tot de stichting van een nieuwe stad, aldus gedeputeerden. Stichting van een nieuwe stad, zo zeg. gen ged. staten in hun advies, betekent het inleiden van 'n groeiproces dat auto matisch meer nationale kosten veroor zaakt. Met name is dat het geval bij een plan: als Wils veen. Het op gang brengen van zulk een groeiproces is al leen dan verantwoord als de uitbrei ding op zichzelf onvermijdelijk is of na- tionaal-economisch rendabel. Aangezien voor het een noch het ander het bewijs is geleverd, verdient een gedecentrali seerde ontwikkling de voorkeur. Gezien de onzekerheid van alle prognoses en de verwachting van voortgaande bevol kingsgroei na 1980, achten gedeputeerde staten het wel verantwoord via een streekplan gronden voor de stichting van een nieuwe stad te reserveren. Overigens menen gedeputeerden dat om algemeen planologische redenen de voorkeur moet worden gegeven aan het plan-Reyens van de gemeente Pijnacker boven dat van Wilsveen van de steden in de Haagse agglomeratie. Zij noemen de ligging van Reyens gunstiger. Uit voering van het plan-Reyens kan gelei delijk gebeuren. Het gebied Reyens lijkt door zijn ligging voorbestemd voor ver stedelijking. Uitvoering van het plan- Wilsven zou een aantasting van het groene middengebied van de provincie betekenen. De wenselijkheid van een district zo als de gemeenten van de Haagse agglo meratie voorstellen, blijft volgens het advies bestaan. De belangen van de be trokken gemeenten zijn zo nauw ver strengeld dat de gemeenschapplijke be hartiging van die belangen nodig is. Ge deputeerden achten het van belang dat het geprojecteerde district tot stand komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2