TAK winnaar op tien-jarig circuit van Zandvoort Amsterdammer Steutel op MV Agusta is in de 125 cc klasse ongenaakbaar KNAPPE PRESTATIES OP BRITSE SPELEN Steenvoorden het snelst in ronde van Made Grandioos honkbalduel tussen HHC en EDO De Volewijckers nu vrijwel seker van degradatie Aj Gecombineerde motor- en autoraces Valpartij loopt zeer goed af Engelse damesatleten zijn favorieten voor Stockholm Herstelde Derksen heeft oude vorm nog niet te pakken iax laat weer een steek vallen Driekami) op de sormt wmmm VOLENDAM OOK NU TE STERK VOOR WILLEM II V riendschappelijk Gaston Muellegg verongelukt KNWU wijst renners aan voor Frankrijk Joke Bijleveld won alle nummers bij de meisjes Amerikaanse atleten winnen in Polen MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 PAGINA 6 Dodelijk ongeluk van Collins in Nürburgring Brooks zegeviert in grote prijs van Duitsland Ferrari definitief uit wedstrijdsport? Australisch zwemlesje voor Franse dames ÉÉÈÈÊi Vier maal raak Belgische atletiektitels Tilburgers met 20 verslagen Pierre Massy overleden Wereldkampioenschappen (1Lam22S-D29.fj.de Graaf' Estafette' 655 Strijd is in deze race niet geleverd. Jonker, ook met D.K.W., kon het tempo wel volgen, doch was niet in staat ver andering in de voorste positie te bren gen. De gemiddelde snelheid van Van Zalinge bedroeg 109,620 km/u. De sportwagens en traagste rensport- wagens gaven echter meer strijd te zien. Een fanatieke strijd zelfs. Hans Tak met Mercedes leidde 9 van de 10 ronden lang het rennersveld op de voet gevolgd door 3 renners: Vetter met M.G., Slotemaker met Jaguar en Bouwmeester, ook met M.G. Vetter en Slotemaker wisselden nog wel eens van tweede en derde plaats, doch de Mer cedes van Tak bleek niet te passeren. Vetter liep vaak snel in bij het nemen der bochten, doch de Duitse wagen liep op de rechte stukken gemakkelijk uit. Totdat in de laatste ronde na de Tarzanbocht Vetter zijn kans nam en Tak voor de Hunserug passeerde. Wie schetst echter de verbazing, toen bij het uitkomen der laatste bocht plotse ling de Jaguar van Slotemaker in het zicht kwam, in plaats van een M.G. of Mercedes. Vetter bleek zelfs naar de Op het tienjarig circuit van Zandvoort is zondagmiddag vaak buitengewoon fe Plaats verdrongen te zijn. Slotema- rpectaculair gereden. Zoals bijvoorbeeld in de tweede race van de ren- en sport- rA xfen wagens. Slotemaker werd winnaar. Op foto gaat hij als eerste door de bocht. sne'beid van 120,085 km/u., Hans Tak Tak (31) heeft zijn grote rivaal niet kunnen houden en is definitief van de yerd tweede, gevolgd door Bouwmees- r - ton mof VI fl Tl a iTironlP mnlpln «AMnAKO eerste plaats verdrongen. In wagen nummer 16 rijdt J. Vetter. (Van een verslaggever) De snelheidswedstrijden voor mo toren en sportwagens op het circuit van Zandvoort, georganiseerd door de K.N.M.V. en de K.N.A.C., hebben inderdaad, mede door het bijeen brengen van sportwagens, waarvan de snelheden elkaar zo dicht moge lijk benaderden, de beoogde span ning gebracht. Het slotstuk van deze middag was een race tussen de twaalf snelste ren- en sportwagens over 12 ronden. Onbedreigd liet Hans Tak zich als de beste renner in deze categorie afvlaggen. Slotemaker, die echter buiten mededinging meereed, was wegens een defect aan zijn Jaguar in de zevende ronde gedwon gen de strijd te staken, waarna Tak zich niet meer bedreigd voelde, om dat Vetter aan het stuur van zijn M.G. A met slechts een cylinderin- houd van T 500 cc. een te grote ach terstand had om de positie van Tak nog in gevaar te kunnen brengen. De wedstrijden, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Zand- voortse circuit, werden door onge veer 25.000 toeschouwers bijgewoond. Ook de motorenthousiasten hebben hun hart kunnen ophalen. In de 50 cc klasse is een felle strijd geleverd om de eerste plaats en de snelheden, welke deze kleine machines bereikten, kon men nauwelijks geloven. Met een gem. snelheid van 84,945 km/u. draaide de Rotterdammer v. Exel de snelste ronde. Van Koeveringen op Itom bezette 5 van de 6 ronden de leidersplaats. Het bleek echter dat de Rotterdammer een ex traatje voor de laatste ronde bewaard Tijdens een ongeluk op de Nürburg ring is zondagmiddag de Britse autocou reur Peter Collins om het leven geko men. Tijdens de race om de Grote prijs van Duitsland begon de Ferrari van de Engelsman plotseling te slingeren en raakte van de baan. Collins werd uit de wagen geslingerd. Hij liep ernstige ver wondingen op. In het ziekenhuis van Bonn werd hem een bloedtransfusie toegediend, die echter niet meer mocht baten. De races gingen door. De Engels man Brooks behaalde met zijn Vanwall een verrassende overwinning voor zijn landgenoot Salvadori en de Fransman Trintignan, beiden in een Cooper. ,,De dood van Peter Collins betekent, dat mijn firma zich zonder twijfel geheel uit de wedstrijdsport zal terugtrekken", zo ver klaarde Enzo Ferrari, directeur van de Fer- rari-fabrieken, zondagavond te Modena, toen hij vernam, dat de Britse coureur, die deel uitmaakte van zijn race-stal, was veron gelukt. Eerder had Ferrari al aangekondigd, dat dit merk reeds zeker van de titel niet meer zou deelnemen aan de wedstrij den voor het wereldkampioenschap merken (sportwagens). In Modena is men desondanks van me ning, dat Ferrari zeker nog zal uitkomen in de races om de grote prijzen van Por tugal en Italië, die meetellen voor het we reldkampioenschap coureurs. Dit om de Fer- rari-rijder Mike Hawthorn de kans te geven zijn kansen op de wereldtitel hij voert met 30 punten het klassement aan te verdedigen. Nog een week en ze zullen ook in Ne derland te zien zijn - de Australische wonderzwemsters. De Nederlandse meis jes zullen het zwaar te verduren krijgen tijdens de Nederlandse kampioenschap pen, waaraan ook negen vertegenwoor digsters van het vijfde werelddeel zul len deelnemen. Zondag trad de Australische zwem ploeg, die momenteel Europa „doet", op in het George Vallery-stadion te Tourel- le, waar de Franse zwemkampioenschap- pen worden gehouden. De Franse jon gens en meisjes kwamen er eenvoudig niet aan te pas. De Australiërs, die bui ten mededinging zwommen, wonnen alle nummers met grote overmacht. Op de 100 meter vrije slag dames werd het zelfs een drievoudige Australische zege. Winnares werd Dawn Fraser in 1,7 sec., tweede werd Alva Colquhoun (1.03.2) en derde Lorraine Crapp (1.04.0). Kampioene van Frankrijk werd Heda Frost, die niet minder dan 4.6 sec. na Lorraine finishte. Het jongste lid van de toerploeg, het 14-jarige zwemstertje Anne Nelson, zorg de voor een overwinning op de 100 me ter rugslag. Haar tijd was 1 min. 14,9 sec. Ook de herennummers eindigden met Australische overwinningen. had, want bij het ingaan van de 6e ronde passeerde hij Van Koeveringen gemakkelijk en finishte onbedreigd met een gemiddelde snelheid van 81,549 km/u. In de 125 cc. klasse kon de Amster dammer Steutel op M.V. Agusta de overwinning niet ontgaan. In de 5e ronde lanceerde hij een aanval op de leidersplaats van Huberts (Eysink) met succes. Van de derde plaats wipte hij in een ronde naar de eerste plaats, daarmede Welp op NSU achter zich latend, die in de trainingsritten van zaterdag d: snelste tijd had gedraaid. De gecombineerde 250 cc. en 350 cc. klassei gaven een zeer interessante strijd te zien, waarin van der Sluis op A.J.S. en Cordang op Velocette elkaar behoorlijk de voet dwars zetten. Ronde na ronde joegen zij achter elkaar aan, totdat in de laat ste ronde voor de ..Hunserug" v. d. Sluis zijn rivaal trachtte te passeren. Hij verloor echter de macht over zijn stuur en kwam te vallen. Het liep ech ter gelukkig goed af, want in de vol gende race in de 500 cc. klasse ging hij opnieuw van start. Evenwel bracht hij het toen niet verder dan een derde plaats. De strijd heeft zich voorname lijk ontwikkeld tussen Peeperkorn op Norton en Grammer op Triumph. Na 12 ronden ging Peeperkorn als eerste 'over de eindstreep. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 120,573 km/u. De snel ste ronde was ook voor zijn rekening n.l. 123,424 km/u. Na deze races kwamen de opgevoer de toerwagens tot 1600 cc. aan de start, waarvoor Van Zalinge ingeschreven had met zijn D.K.W., voorzien van een door hem zelf ontworpen 3-carbura- teursysteem. Met dit 900 cc. wagentje kon hij genoeg snelheid ontwikkelen om zijn naaste rivaal, Huisman met Volvo 1580 cc., veilig voor te blijven. ter met M.G. De twaalf snelste renners van deze serie kwamen later nog eens tegen elkaar uit, om dan echt om de eerste plaats te vechten. Doch zover was het nog niet, want de rensportwagens stonden reeds warm te draaien voor een race over 15 ronden mpt prominenten als Dooijes, Poll en Tak. Slotemaker reed met 'n Cooper race wagen buiten mededinging mee. Het rennersveld viel in deze race in 3 groe pen uiteen, waarvan de eerste groep met Poll (Poll-special), Dooijes (Hiron- delle) en Tak met Ferrari ver van de tweede groep wegliep. Poll heeft om de eerste plaats een felle strijd gele verd tegen de Ferrari van Tak, doch zijn eigengebouwde „Special" met een 1300 cc. cylinderinhoud kon het toch niet bolwerken tegen de Ferrari van Tak met een cylinderinhoud van 2996 cc. In de 11e ronde weigerde de 1490 cc. Hirondelle van Dooijes verder dienst te verrichten, zodat Poll onbedreigd als tweede over de eindstreep ging. Met 1 ronde achterstand volgde Hezemans op de derde plaats. De allersnelste was evenwel de Cooper met Slotemaker aan het stuur. Zijn gem. snelheid be droeg 132.294 km/u. De snelste ronde, die voor de klassering in aanmerking kwam, werd gedraaid door Dooijes, n.l. 133,700 km/u. Een opmerkelijk goede tijd, want de snelste ronde van Slote maker was 134,056 km/u. In de laatste en beslissende race heeft Hans Tak in zijn zilvergrijze Mercedes zich niet opnieuw laten ver schalken. Als eerste van start gaande heeft hij deze plaats met hand en tand verdedigd. Vetter deed het nu ook beter. Na het uitvallen van Slotemaker lag hij in derde positie achter Heze mans met Porsche, doch deze reed bui ten mededinging mee. Een fraai overzicht van de strijd tussen de juniorenrijders in de 250 cc en 350 cc-klasse. li***' Tijdens de Britse spelen, die in het White City stadion te Londen worden ge houden, heeft het Engelse meisje Mollie Hiscox het wereldrecord op de 440 yards verbeterd met een tüd van 55,6 sec. Deze prestatie is 0,7 sec. beter dan het oude record van Nancy Bovle (Austra lië), die op 23 februari 1957 te Sydney 56,3 sec. liet afdrukken. De tijd van Mol lie Hiscox is eveneens onder het nog met erkende wereldrecord van "arls® Chamberlain (Nieuw Zeeland), die op 8 maart van dit jaar deze afstand in o6,l seconde liep. Een Engelse heren estafetteploeg liep de 4x440 yards in 3 min. 9,6 sec. Dit betekent een nieuw Europees record voor deze afstand. De meest opvallende prestatie van deze eerste dag was ongetwijfeld de verbetering van het wereldrecord oyer de 440 yards dames door het 21-jarige Engelse meisje Molly Hiscox uit Middle sex, Merkwaardigerwijs behoorde dit nummer niet eens tot de wedstrijd. Het was slechts als „invitatie" in het om vangrijke programma ingelast. Dat de Engelse meisjes in Stockholm tot de favorieten zullen behoren, blijkt wel uit de tijden van de overige loopsters: zelfs nummer vijf mej. Piercy liep de af stand in 57,0 sec. De 36-jarige Britse atleet Fred Norris leverde tijdens wedstrijden in het graaf schap Surrey vier fantastische prestaties Hij deed dat echter op nummers waar voor geen officiële wereldrecords be staan n.l. de 20 mijl, 21 mijl, 22 mijl en 2 uur hardlopen. Zijn tijden waren respectievelijk 1 uur 43 min. 55,4 sec., 1 uur 49 min. 20.6 sec. 1 uur 54 min. 55 sec. en in 2 uur legde hij de afstand af van 36,870,5 km. Het oude „record" 2 uur hardlopen stond op naam van de Tsjechische dokter Pavel Kantorek met 36,419,3 m. Tijdens selectiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen, die dit weekeinde te Kassei werden gehouden en waaraan werd deelgenomen door Westduitse en Oostduitse atleten, zijn enkele voortreffelijke prestaties ver richt. De Westduitse estafetteploeg, samen gesteld uit Lauer, Burg, Fütterer en Germar, liep o.a. de 4x100 meter in de t(jd van 40,2 seconde, de beste tijd, die dit jaar in Europa werd geregistreerd. De Oostduitse damesploeg (Sadau, Stubnick, Birkemeyer en Mayer) kwam op dezelfde afstand tot een tijd van 44,8 seconde - een nieuw Duits record. Het wereldrecord op dit nummer, dat met een tyd van 44,5 seconde op naam staat van de Australische meisjes Strickland, Croker, Mellor en Cuthbert, werd dus tot op 0,3 seconde benaderd. De West duitse selectie liep de afstand in 45,4 seconde. De 24-jarige Hans Hüneke vestigde voorts een nieuw Duits record op het nummer 3000 meter steeple chase met een tijd van 8 minuten en 37,4 sec. Dit weekeinde werden in het Heysel- stadion te Brussel de wedstrijden om de Belgische atletiektitels afgewerkt. De kampioenen bij de heren werden: 100 m. Vercruysse (10,9 sec.), 200 m.Ver- cruysse (21,7 sec.), 400 m: De Clerck (49,1 sec.), 800 m: Leva (1,51,6), 1500 m: Verheuen (3.49,7), 5000 m: Allonsius (14.31,8), 110 m horden: Salmon (14,8 sec.), 200 m horden: Lambrechts (25,1 sec.), 400 m horden: Lambrechts (54,3 sec.) 3000 m steeple chase: Leenaerts (9.07,4), verspringen: Salmon 7.24 me ter). hoogspringen: Herssens (1,90 m), polsstokhoogspringen: Van Dijck (4,20 m), discuswerpen: Dewaay (46,45 m), kogelslingeren: Haest (51,40 m), kogel stoten: Wuyts (14,41 m), speerwerpen: Van Zeune (66,80 m). De bal is voor Volendam weer gaan rollen en wel voor het eerst na de voetbalvakantie in Tilburg, waar zater dagavond tegen de kersverse eredivisie club Willem II gespeeld werd. De uitslag 2-0 in het voordeel van Volendam gaf de verhouding weer. Hoe wel de uitslag werd bepaald, door twee fraaie doelpunten van Tol en Smit, ont plooide Volendam zijn grote kracht eerst goed in de tweede helft. De ver dediging van de Volendammers was uit stekend en vooral doelman Keizer heeft zich bijzonder onderscheiden en daar mee zichzelf gerehabiliteerd voor de off-day d' hem in de bekerfinale tegen Sparta lelijk parten speelde. In Tilburg was men zeer te spreken over het spel van Volendam en over de ganse wedstrijd die uiterst spor tief en vlot werd gespeeld. Voordat de competitie gaat draaien speelt Volendam nog uitwedstrijden tegen EDO, Hollandia en De Volewijckers. De eerste competitiewedstrijd speelt Volendam op 14 september, daar een verzoek om op 7 september vrij te mogen hebben in verband met de Volendammer kermis door de KNVB is .goedgevonden. Te München Gladbach is een vriend schappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tus sen Borussia en Nac (Breda). De Duitsers wonnen de ontmoeting met 5—3, nadat de rust met 11 was ingegaan. In Zwolle speelde PEC tegen Elinkwijk. De wedstrijd eindigde onbeslist: 1—1. Voorts werd te Maastricht een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tussen MVV en de Belgische club Patro. Deze ontmoeting eindigde eveneens in een ge lijk spel: 33. Te Winschoten versloeg sportclub En schede het team van Leeuwarden met 42. Andere resultaten van vriendschappelijke voetbalwedstrijden luiden: TSV Marl-Huels— Higtersbleek 52 (22), Eintracht Nord- horn—Tubantia 2—3 (1—2), Duisburg—Rot terdam (steden wedstrijd) 2—0 (00). Rapid J. C. heeft zondag in Oberhausen een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen RotWeis Oberhausen, een club uit de Duitse .Oberliga". Vijfduizend toeschouwers zagen een tech nisch zeer goed spelend Rapid J.C., waarin Jacobs als keeper de beste man was, met 00 gelijk spelen. By een ongeluk met een sportvlieg- tuig dat op de Bios-Soleilkliniek te Lausanne terecht kwam, heeft Gaston Muellegg, president van de Interna tionale Roei Federatie en een interna tionaal bekende sportfiguur, het leven verloren. Hij was 68 jaar. Muellegg gold in alle landen als een zeer bekwaam sportdiplomaat en zijn dood betekent eent zwaar verlies voor de internationale roeisport. Zijn laatste grootse plan, de instelling van wereld kampioenschappen roeien, is de verwe zenlijking nabij. Zondagavond is op 58-jarige leeftijd te Roermond overlèden Pierre Massy, omstreeks 1927 spil van het Nederlandse voetbalelftal. Massy, speler van Roermond, kwam in de periode van 1926 tot 1928 12 maai voor het Nederlandse elftal uit. Zijn laatste wedstrijd speelde hij op 30 mei 1928, tijdens het Olympische voetbal toernooi te Amsterdam, tegen Uruguay. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft een aantal renners geselecteerd voor de wereldkampioenschappen wiel rennen, die tegen het einde van deze maand en begin september te Reims (wegwedstrijden) en Parijs (baanwed- strijden) worden gehouden. De defini tieve ploeg zal binnenkort uit deze selectiegroep worden samengesteld. De geselecteerde spelers zijn: profes sionals: weg: Van den Brekel (Echt), Van der Borgh (Koningsbosch), Damen (Lieshout), Piet van Est (Fijnaart), Wim van Est (St. Willebrord), DeJongh (Made), Kersten (Siebengewald), Lahaye (Bunde), Peter Post (Amsterdam), De Roo (Schore), Stolker (Zuilen) en Gerrit Voorting (Roosendaal). Acht renners kunnen voor dit nummer worden ingeschreven. Sprint: Derksen (Amsterdam), en Schotman (Amster dam). Achtervolging: Geldermans (Bever wijk), De Groot (Amsterdam) en Peter Post (Amsterdam). Voor dit nummer kunnen twee renners definitief worden ingeschreven. Stayers: Koch (Utrecht), Pronk (Eg- mond aan Zee), Vreeswijk (Alphen a.d. Rijn), Wagtmans (St. Willebrord) en Martin Wierstra (Amsterdam). Drie stayers kunnen worden ingeschreven. Amateurs: weg: Van Egmond (Den Haag), de Haan (Klaaswaal), Hugens (Hoensbroek), Lotz (Stein), Rentmeester (Ierseke), Scholten (Rijswijk), Van der Steen (Etten), en Teunisse (Utrecht). Uit deze acht renners zullen er zes worden geselecteerd. Sprint: Captein (Amsterdam), Gerrit sen (Amsterdam),, De Graaf (Rotterdam) en Reingoud (Culemborg). Drie ama teur-sprinters kunnen worden ingeschre ven. Achtervolging: Buis (Badhoevedorp) Hugens (Hoensbroek) en Moolenijzer (Amsterdam). Twee amateur-achtervol gers zullen definitief worden ingechre- ven. Voor de derde maal is Bob BecTard tenniskampioen van Canda geworden. Winnaar bij de dames werd Eleanor Dodge. Piet Steenvoorden uit Heemstede is zondag winnaar geworden van de Ron de van Made, een rit voor professionals en onafhankelijken over 125 km, die was georganiseerd door de „Pedaalrid ders". Als tweede eindigde Kersten uit Siebengewald, op 17 sec., Mertens (Bel gië) werd derde. Aan de wedstrijd, die werd bijge woond door 10.000 toeschouwers, ging een huldiging van de Nederlandse Tour renners vooraf. De strijd is voortdurend zeer fel ge weest, vooral dank zij de grote ijver van de plaatselijke favoriet Piet de Jongh. Vrijwel onmiddellijk na de start waagde hij, met Steenvoorden en de Beverwijker Geldermans een uitloop- po ring en hij had succes. Geldermans viel weliswaar door een lekke band terug, maar de beide vluchtelingen kre gen enkele ronden later steun van Van Dongen, Stolker. Kersten, Hijzelen- doorn, Van der Pluym en Gijs Pauw. Het achttal liep tenslotte na 45 ron den het peloton in. Daaruit waren ech ter juist zes renners ontsnapt (Adri Veorting, Post, de Zeeuw Van der Sluys, Piet van Est, Groot en de Belg Mer tens) die de jacht op de kopgroep had den ingezet. Na ruim 90 km volgde de aansluiting en was het aantal kansheb bers dus uitgebreid tot veertien. Steenvoorden wilde toen geen risico's meer nemen. In gezelschap van Maas, Verhoef en de Roosendaler De Bruin demarreerde hij opnieuw. Uiteindelijk had hij nog reserves genoeg om in de slotfase de tegenaanval van zijn concur renten af te slaan. De Belg Mertens won de sprint van het tweede groepje voor Adri Voorting. In het honkbalstadion in Amsterdam is zondagmiddag de honkbalwedstrijd OVVO tegen EHS uit Haarlem gespeeld, ivellce door de Amsterdammers met 1-3 werd verloren. De foto laat zien hoe Flip Le Cuivre (OVVOf? óp de thuisplaat werd uitgetikt door de achtervanger van de bezoekersNico Trompvoordat hij een punt voor OVVO kon maken. Scheidsrechter Schijvenaar kijkt gespannen toe. (Van onze honkbalmedewerker) EHS heeft na een fantastische strijd, door een 31 zege op OVVO, de kansen op de landstitel voor de Amsterdammers, geheel op losse schroeven gezet. Mede doordat EDO, ook al na verlenging, met 2—1 van HHC won, zijn thans zowel EDO. EHS en O WO gelijke kanshebb ers geworden. Sparta is na de 4—1 zege op VVGA behouden gebleven voor de hoofdklasse. De Volewijckers daarentegen hebben de vrijwel laatste kans om de degradatie te ontgaan laten schieten. Er werd met niet minder don 18.'2 van Schoten ver loren. In de eerste klasse heeft WVHEDW door de 4—3 zege op Ajax, zijn lot, dus de kans op titel en promotie in eigen hand genomen. De twee degradatiecandidaten TYBB en Kennemerland verloren resp. met 60 van ABC en 3-8 van HCK. TYBB diende na afloop protest in tegen een arbitrale dwaling. Ook Blauw Wit kon zich niet veilig stel len en verloor met 6—9 van UVV. Het Haarlemse Noordersportpark heeft weer staan dreunen op zijn grondves ten. Zo emotioneel en grandioos was het treffen tussen HHC en EDO, een treffen dat in de laatste innings zijn weerga in de competitie nog niet heeft gehad, en dat uitgroeide tot een sen sationele verlenging, die weliswaar slechts één inning bevatte, maar beslist niet meer kon hebben, omdat in deze ondragelijke spanning bij een aantal supporters de realiteit zoek was geraakt. Zo heeft deze honkbalstrijd van haast drie uur en twintig minuten de massa aangegrepen. Opnieuw werden de toe schouwers zonder favoriet geconfron teerd met het feit, dat honkbal de harts tocht tot ongekende hoogte kan opvoe ren, en tot wilde enthousiaste tonelen aanleiding kan zijn. Reeds in het begin was die spanning er al. Niet dat er kansen waren, die op de rand van realisatie stonden, want zover hadden de werpers Peters en Smidt met hun respectievelijke clubgenoten achter zich l16* *aten komen. Maar juist om dat de wedstrijd groeide en er niet gescoord werd liep de spanning op. Toen EDO in de zesde slagbeurt wel een man over de thuisplaat kreeg en dus met 1—0 de leiding nam. ging er zelfs een gemompel van teleur stelling door de rijen van de duizen den aanwezigen. Want de wijze waarop dit punt ontstond had niets met ver dienste te maken, maar was het re sultaat van een slip, en daarvoor was de strijd veel te mooi. Gelukkig wist HHC zich op tijd te herstellen, en kon de Bruin, die een vrije loop veroverd had met behulp van Jongeling, die weer schitterend speelde als korte stop, en Jules de Pierre over de thuisplaat worden geholpen 1—1. Toen begon het leven pas goed. Dolf de Zwart joeg de bal naar het derde honk, maar Meenhorst onderschepte het gevaar, en wierp toen kansloos voor de EDOer naar het eerste honk. Hopman boekte drie slag, maar wist van ht door schieten te profiteren. Echter niet lang, want op een slag van Leo Kops volgde een pracht dubbel spel. Ook HHC ging voor nul aan de kant. 11 dus na negen innings. Vol goede moed toog EDO na drie uur honkbal weer aan slag. Smit plaatste een gave tik. Feenstra hielp hem zelfs naar het derde honk met een stootslag, die hem zeil ook een honk deed bezetten. Smit, die van slagman J. Kops een stootslag ver wachtte was reeds gaan lopen en we:d uitgetikt. Ook J. Kops werd uitge- vangen. Zo zag EDO zijn fraaie kans haast voorbij gaan. Haast, want coach van Leuven dacht hier anders over Peters speelde op een vrije loop, wat lukte. Van Leuven trad toen zelf in het slagperk, en ook hij kreeg, volko men juist gezien van Smidt, een vrije loop. Maar waar Smidt niet direct op gerekend had, was dat Piet de Nieuwe aan de beurt was. Juist deze situaties, drie honken bezet en twee man uit, zijn voor De Nieuwe je van het: een heldenrol. Prompt speelde hij die ook. Kansloos voor het HHC-veld verdween de bal achtr hettweede honk. De 21 voorsprong die hieruit ontstond, werd niet meer afgestaan. Eyen prachtig, maar minder enthou siast door het publiek meegeleefd, was net treffen tussen OVVO en EHS. Het wa? zelfs opvallend hoe stil de ruim vijfduizend aanwezigen in het honk balstadion wei waren. De weemoed aan de komende afbraak van dit schoons, zal hier zeker niet vreemd aan zijn geweest. Men kon toen nog niet weten dat voor deze afbraak het voetbalbe- stuur van OVVO, de heren Beessm en Jaspers, mensen die zich de vrien den van de honkbaisport noemen mede verantwoordelijk zijn. Op rustige wijze was OVVO in de vierde slagbeurt aan een 10 voorsprong gekomen, toen de gebr. Urbanus een vrije loop verovrden en Rietbergen een zuivere tik gaf, waar op H. Urbanus kon scoren. In de zesde inning werd het 11 door Houtkamp, die met een honkslag geprobeerd had Oosterbaan over de thuisplaat te krij gen, wat niet lukte, en nu zelf gehol pen werd door B. Tromp en v. d. Mark. Na de gewone speeltijd van negen in nings was het nog 1— 1. In die tiende EHS slagbeurt, liet het tot dat moment foutloos spelende OVVO-veld twee ste ken vallen. Het scherp op winst spe lende EHS liet deze kansen niet onge bruikt. Eerst kwam v. Esveld over de thuisplaat op een slag van Houtkamp. Deze kon weer scoren doordat Kruis een bal van B. Tromp in het verre veld uit zijn handen liet vallen, 13. Even ont stond voor EHS in de gelijkmakende slagbeurt nog een moeilijke situatie. Maar geraffineerd samenspel van vanger Tromp en tweede honkman Jacobs, misleidde de Lugt die het derde honk had bereikt, en was gaan lopen. Hij sneuvelde als derde man op de thuisplaat, en EHS was zeker van de zege. H. Urbanus wierp 15 X 3 slag, 2X4 wijd en had 6 hoiriislagen tegen. Schuitemaker verdedigde EHS met 9 6 4. Schoten heeft van de Volewijckers niet veel heel gelaten. Drie innings hebben de Noord Amsterdammers de eer gehad, Schoten het score te kunnen beletten. In de zevende inning hadden de Haarlemmers al een 6 0 voor sprong opgebouwd. Toen de vole wijckers hierna twee runs scoorde, schrok Schoten even, want 6—2 is bij honkbal niet bepaald een veilige voor sprong. Keulemans opende de achtste slagbeurt met een drie honkslag. Hier- na kwamen zeventien spelers aan slag waarvan Bakker en Lukkien Keule- mans evenaarde. Anderen sloegen wat kleinwerk het veld in. Dit alles met elkaar bleek voldoende voor niet min- nf ,deItle" runs- Zowel v. d. Mast Y yjy moesten de wanhopige Boom P te hulp snellen. Maar er Zll ileei? houden aan. Schoten won met 18 2 ,en liet hiermede de laatste S t, aan de zwakste ploeg uit de hoofdklasse. Sparta heeft kans gezien zijn plaats ln de hoofdklasse te prolongeren. Zij stelde zich veilig door een 41-zege op VVGA, dat wel beter honkbal speelde, en gaaf veldwerk liet zien, maar aan slag de mindere was van de Spartanen. Op het werpen van De Koning konden de G.A-ers slechts drie gave slagen het veld inzenden. Van deze drie produceerde zij in de eerste slagbeurt er twee, Koene en Brands, waardoor Koene mede door een fout van de achtervanger kon scoren 10. Vijf innings lang bleef deze stand zo. In de zesde Sparta slagbeurt, kon Nico Brands niet direct de richting vinden. Dankbaar aanvaardden zowel Bazuin als Fabrie een vrije loop naar de honken. Bazuin echter wilde meer, n ging op weg naar het derde honk. In zijn poging dit te verhinderen, gooide vanger 'd Arnouldt over het honk heen en het was 11. Een pracht tik van Hendriks, een stootslag van Ras en een opoffe ringsslag van De Bruin bracht 1—3 op het score-bord. Een inning later lanceerde vanger v.d. Tol een home run wat Sparta op 1—4 en VVGA de definitieve nederlaag bracht. Brands gooide voor VVGA 7x3 slag, 5x4 wijd en kreeg 7 honkslagen tegen. De Koning had voor Sparta in dezelfde volgorde 5 2 3. De standen zijn: Hoofdklasse: EDO 13—20, EHS 12—18, OVVO 11—16, HHC 11—10, Sparta 11—10 Schoten 12—8, VVGA 11—6, De Vole wijckers 136. Eerste klasse: Ajax 11—17, UVV 11—16, WVHEDW 10—15. HCK 11—14, ABC 13—12, Blauw Wit 13—8, Kennemerland 13—6, TYBB 10—4. Uitslagen hoofdklasse: HHCEDO 1—2, OVVO—EHS 1—3, Schoten—De Volewijckers 162, VVGASparta 14, Eerste klasse: Blauw Wit—UVV 69, KennemerlandHCK 38, TYBBABC 6—9 (opv.) TYBB, WVHEDW—Ajax 4—3, Overgangsklasse a: SC HaarlemRFC 16—0, RCH—Rooswijk 14—7, Sparta 2 —Thor 11—11. B: NeptunusThe catchers 41, DEC OVVO 2 6—26, Schoten 2—HFC Haar lem 12—2, TIW—SVV 3—4. Zondag werden in het gemeenteplant* soen van Den Bosch wedstrijden achter derny-motoren voor profs en amateur! gehouden. Post, Gerrit Schulte en de Belg Rilt van Steenbergen domineerden. Vcoral Gerrit Schulte was fel op winst belust. Ondanks een val, wist hij het gehel« gezelschap, met o.a. de Duitser Bugh- dahl en de Australiër Arnold, achter zich te laten door de laatste vier klas sementen te winnen. Uitslag: Profs: 2 x 20 km en 1 x 40 km (totaal 8 klassem.) 1. Schulte (Den Bosch) 38 pnt.; 2. Peter Post (Amster dam) 36 pnt.; 3. Van Steenbergen (Bel gië) 31 pnt.; 4. Wim van Est (St. Willi- brord) 12 pnt.; 5. Lauwers (België) 12 pnt. Amateurs 2 x 10 km en 1 x 20 km (totaal 8 klassem.) 1. Van den Hout (St. Michelgestel) 33 pnt.; 2. Van der Ven (Vlijmen) 30 pnt.: 3. Bardoel (He- del) 26 pnt.; 4. Scholten (Den Haagl 23 pnt.; 5. Solaro (Den Bosch) 21 pnt. In Strijen werd zaterdag een weg wedstrijd voor profs en onafhankelijken gehouden, waaraan o.m. Nederlandse tourrenners deelnamen. Winnaar werd Arie van Wetten, die de 150 km afleg de in 3 uur 57 min. 41 sec. Hij had een kleine voorsprong op een groepje renners, van wie Leo van der Pluym de sprint won. Derksen rijdt weer Jan Derksen is in de eerste wed strijd na lijn val te Bielefeld zondag vierde geworden tijdens de interna tionale sprintwedstriiden voor profs, die te Kopenhagen werden gehouden. In de e-rste manche versloeg hij de Deen Lvkke maar in de halve finale verloor hij van de Zwitser Plattner. In de rit om de derde en vierde plaats werd hU vervolgens verslagen deor de Duitser Potzernheim. Winnaar werd de Frans man Gaignard die in de finale Plattner gemakkelijk klopte. De ex-wereldkampioen bij de ama teurs Michel Rousseau (Frankrijk), die de Italiaan Maspes verving, speelde in dit selecte gezelschap geen rol Van be tekenis. Reeds in de eerste rit werd hij uitgeschakeld door Potzernheim. Ronde van Joegoslavië Zondag is de Ronde van JoegoslaviS voor amateurs begonnen met de 137 km lange rit van Ljubljana naar Maribor. Aan de ronde acht etappes, totale afstand ruim 1000 km nemen 68 ren ners deel, o.w. de Nederlanders Hu gens, Kamphuis, Knoops, Ramakers en Roth. De eerste etappe werd gewonnen door de Belg Tembuyser in 3 uur 52 minu- tep en 34 seconden. Hij finishte voor zijn landgenoot Bostoen, de Duitser Alt- welk en de Joegoslaaf Valtchitch. De Nederlandse ploeg staat na de eerste dag op de achtste nlaats in de algemene ploegenrangschikking. België leidt. De uitslagen van de op de Sintelbaan aan het Olympiaplein gehouden drie kamp op de sprint luiden: Dames A (100 m, 150 m en 200 m): 1. Nannie Haase, LDA, 55.4 s. (12.2, 18.4, 24.8); 2. J. van Wessem, A.A.C., 85.2 (11.5, 22.8, 50.9); 3. F. Ewouds, Vole wijckers, 86.1 ((11.2, 22.8, 51.1). De lö® en 200 m werden gewonnen door Otten, terwijl zijn clubgenoot Van Wessem de 400 m voor zijn rekening nam. Dames B: E. Nieuwpoort, H.A.V., 58.1 (12.9, 19.1, 26.1). Dames C: A Hoogma, Estafette, 63.5 (14.-, 21.-, 28.5). Óok bij deze atletes werden de no's 1 eerste op de afstanden 100, 150 en 200 meter. oe?e(en Hooftman (A.V. 86-7 (11.6, 23.5, 51.6). Heren C: W. H. nravw vit 89.Z (12.-, 23.9, 53.3). Heren D: W. (12.-, 24.3, 53.5). De afstanden waren 100 m, 200 m en 400 m). Meisjes (60 m, 80 m en 100 m): 1. Joke Bijleveld, Celebes, 29.8 sec (7.6, 10.-, 12.2); 2. J. Vrijburg, De Meeuwen, 31.5 (8.-, 10.4, 13.1); 3. J. M. Tamerus, Zaan land; 31.6 (8.1, 10.5, 18.6). Joke Bijleveld won alle nummers. Op de 100 m bleet zij slechts 0.1 sec boven haar Nederland! record. Jongens (100, 200 en 300 m): 1. J. Vis sers, Haarlem, 72.3 (11.7, 23.5, 37.1); 2. J- Spaander, Hollandia, 73.-, (11.7, 24.-, 37.3>> 3. J. de Vries, A.A.C., 73.4 (12.-, 23.8, 37.6). De tweedaagse atletiekinterlandwed- strjjd tussen de Verenigde Staten en Polen, die in het stadion te Warschau werd gehouden, is door de Amerikanen gewonnen met 167 tegen 151 punten. Bfl de heren waren de gasten de sterkste» (115-97 punten), bij de dames zegevier den echter de Poolse meisjes (54-52 pnt). Op de tweede dag verbeterde de Pool Jerzy Chromik het wereldrecord 3000 meter steeple chase. Chromik won de race in 8 minuten en 32 seconden en bleef daarmee 3.6 sec. onder het oude record dat op naam staat van de Hon gaar Sandor Rosnyoi en de Rus Rzi- schin. Uiteraard betekent de prestatie van Chromik ook een nieuw Europees record. De 800 meter heren was misschien nog opwindender dan de race tegen het horloge van Chromik. Dit was de triomf der taktiek, voortreffelijk toege past door de beide Polen Tadeusz Kazi en Zbigniew Makomaski. Zij brachten er een Olympisch kampioen Torn Courtney mee op de knieën. Glenn Davis, meervoudig wereld recordhouder gaf op deze laatste dag weer eens een opmerkelijk staaltje van zijn kunnen. Hij won zowel de 400 metef horden in 49,8 sec., als de 200 me ter en had bovendien nog een groo" aandeel in de zege van de Amerikaan se ploeg op de 4 x 400 meter estafette- Op de eerste dag had de onvermoei bare Glenn reeds de 400 meter in eert wereldtijd van 45.5 sec. gewonnen. Ronnie Morris maakte zijn falen van Moskou werd daar verslagen door de Rus Boulatov weer goed, door bij het polsstokhoogspringen nog over de lat te springen toen deze 4 m 58 las- De Pool Wzny werd 5 centimeter min der tweede en hij mocht toen een vg muiier voor een nieuw nationaal cord gaan invullen. Brevee, Fit, Essajas, A.A.C., 89.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6