Nieuw Nederlands record op tienkamp van Kamerbeek Maastrichtenaar Timme maakt in Eindhoven grootse vorderingen Delnoye loopt twee mijl in nieuwe recordtijd r4 tl Corrie Schimmel heeft de langste adem op 1500 m UYTENDAAL onbetwist de beste springruiter Bredanaar rijdt in het Goffert stadion tweemaal een foutloos parcours Tal van zeilers door de storm in moeilijkheden II Ondanks een hinderlijke enkelblessure: Bleeker vestigt in Gouda record op tien mijl: 51 minuten51 seconden Jeugdploeg klopt Curaqao opnieuw tr mm Kampioene Jans Koster na een specta culaire strijd onttroond Willemse behaalt titel bij heren Wereldrecord van •Lenie de Nijs verbeterd Waterpolitie moest vele malen te hulp komen Prachtige zege in Glasgow Tegenstand is nu heel wat groter Trieste dag voor de Spaanse sportwereld 200 meter rugslag Italië zegeviert over Engeland Jac. Kraan eerste in de Holland-week Coppi opvolger van ploegleider Binda? MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 PAGINA 7 11 Zeven doden 4 Davis Cup-toernooi Een geblesseerde Eef Kamerbeek, Herman Timme, die met 6093 punten, B 'de tweede Nederlandse „hope" op de de man die de Nederlandse kleuren op de Europese atletiekkampioen- schappen zal verdedigen, heeft zater dag en zondag in bet gem. sportpark te Eindhoven bewezen, dat zijn ver kiezing voor Stockholm zeker geen vergissing is. Met een verschil van ruim 500 punten op zijn grote rivaal Herman 1 imme, behaalde hij het nationale kampioenschap en kwam met zijn totaal van 6657 punten tot een verbetering van zijn eigen Neder landse record (6509 punten). En dat was niet het enige. Kamerbeek be wees nog meer bij deze kampioen schappen. Hij toonde uit het hout gesneden te zijn waarvan men tien kampers maakt. Geblesseerd aan de rechterenkel was het even voor de kampioenschappen nog onzeker of hij hieraan deel zou nemen. Zijn dokter gaf hem voor de wedstrijd enige injecties en moedig begon de jonge PSV -er aan het moeilijkste en zwaarste onderdeel van de atletiek: de tienkamp. Kamerbeek toonde ook ondanks zijn blessure en de daaruit voortvloeiende slechte prestaties op de eerste dag een sterke mentale instelling die hem op de tweede dag over een teleurstelling heenhielp. Het waren zijn zwakke nummers, het polsstokhoogspringen en de 1500 meter, overigens nummers waaraan slec'lte puntenverdeling was toe gedacht, die de doorslag gaven voor een recordverbetering. Zaterdag, op de eerste dag, verbeterde hij zich op twee nummers met 134 punten, namelijk de 100 en 400 meter in respectievelijk 11.2 en 51.8 sec. en leverde hij met een worp van 13.32 meter bij het kogelstoten een in ver houding zelfde prestatie als bij zijn recordverbetering twee jaar geleden te Rotterdam; maar bij het hoog- en ver springen wilde het niet. Het versprin gen: 6.18 meter, bereikt in twee spron gen door een snelle aanloop doch niet door het afzetten, en het hoogspringen (1.60 meter) waren een teleurstelling temeer wanneer men weet dat zijn beste prestatie respectievelijk om en naby de 7.00 en 1.75 meter liggen. Vnnrfo®?1" zijn voetblessure hem had ge- twnfÜi bij het lopen zou het helemaal Jielachtig zijn geweest of hij die Hif u0lt 3364 punten was gekomen, go "leef daarmee overigens toch nog He en beneden zijn recordprestatie, epr ?an Timme was dan ook op de tof dag de meerdere van Eef met °taal 3537 punten en boekte een ver bazingwekkende vooruitgang, die op de bo'nfrï0 dag nog meer i°i uiting zou Niet hoopvol gestemd stema W£S darL °?k geen h°opvol ge- sintoK Kamerbeek die zondag op de ais mikaan verscheen. Hoe kan het anders zoals hn°vf? Punten achter staat en je, gen aan zei' ,meer Pijn dan genoe- allemaal .f„Jp beleeft. Maar het liep lukken. Hb+i?' Ineens scheen alles te horden, die \"?on op de 110 meter spikes wegmffLi1!) 14r9 sec- ouder zijn de 15.4 sec. 'de, hetgeen tegenover winst betekende n~vkd?m 124 Punten met 40.36 meter' braéht dlscuswerpen op, zodat de verhoudinÜJ>u/lten meer Nederlands record en de .tpssen bet moment geleverde prestauL0p dat gunstiger waren (4788 tegen I§40 ten). pun- Duel met Timme De grote verrassing kwam bij het polsstokhoogspringen. Niet dat Eef Kamerbeek 3.60 meter bereikte, dat had bij al eerder gedaan in Rotterdam, maar Timme leverde zulk een strijd, dat hij Kamerbeek als het ware opjoeg naar ®en prestatie die hij misschien niet ge leverd zou hebben zonder de prikkel van de man uit Maastricht. Timme, wiens beste prestatie op 3.00 meter stond, wilde maar niet opgeven. Steeds boger ging het toen hij en Kamerbeek e enige overgeblevenen waren. 3.20 meter, 3.30 meter en zelfs 3.40 meter, al deze hoogten pas bij de derde beurt behaald, betekenden punten; nog eens Punten winst, die er in het vorig sei zoen niet waren uitgekomen. Eef Kamerbeek, die op dit nummer geen jast had aangezien hij links afzet kwam ot 3.60 meter en probeerde tot driemaM We de 3.70 meter, maar dat lag boven 2,jn macht. Op dit onderdeel geen winst maar ook geen verlies. Het negende bummer, het speerwerpen, leverde voor ue Eindhovenaar met een worp van lu-26 meter, 760 punten op. Elf punten meer dan de vorige keer. 1500 meter beslist jNa het speerwerpen moest de 1500 g!®ter de beslissing brengen. Koorts- jj btige berekeningen wezen uit dat tj 1 Kamerbeek op de marathon van de 4 bkamp, de 1500 meter, een tijd van zijjbin. 47.2 sec. moest lopen wilde hij bet. record met slechts een punt ver- soiwkeu. „Dat haal ik nooit", zei hij den maar alsof hij zijn eigen woor- de i.^üde logenstraffen startte hij in en p.ede serie met Timme, Klaassen 68 f 1Schbuch zo snel dat de eerste ronde ge ®ec°nden op de klokken bracht, het- hp).n, de insiders veelbetekenend met de j ofd deed knikken. De tweede en z.am de ronde (78.4 sec.) waren lang- dat re' maar toch was het reeds zeker, jtJ" Kamerbeek zijn record zou breken. - ,man Timme, die ongeveer vijf meter ter hem volgde, moest beneden de v., ™,m- 48 sec. blijven wilde hij de 6000 nunten volmaken. Het publiek voelde mPJranmng en bleef de lopers aan- beot?lgT- En het ëelukte: Eef Kamer- laatste reserves aansprekend, mshte m 4 min. 32.6 sec., de snelste tijd toejuichingen'66^1' gemaakt' onder luide Verrassend is eveneens het totaal van tienkamp is. Dini Hobers van DOL uit Nieuw- Amsterdam is dit weekeinde in het Sportpark Veenoord, de trots van de Drentse gemeente Sleen, voor de vierde achtereenvolgende keer Nederlands kampioene vijfkamp geworden. Evenals in de voorgaande jaren eindigde Corrie van den Bosch van Taxandria (Oister- wijk) op de tweede plaats. Dini Hobers bereikte een totaal van 4329 punten en verbeterde daardoor haar beste persoonlijke prestatie met 40 punten. Dit totaal betekende tevens een nieuw noordelijk districtsrecord. £en goede prestatie van het Drentse meisje, al bleef zij nog ver van het nationale record, dat Fanny Blankers- Koen in 1951 vestigde (4692 punten). De kampioene won twee onderdelen: het kogelstoten (13.60 meter) en het hoogspringen (1.60 meter) en deelde voorts met Mieke Schenk de eerste plaats op de 200 meter, die met een sterke tegenwind werd gelopen in de goede tijd van 27.1 sec. Bij het ver springen eindigde zij als tweede achter Mieke Schenk. Voor de 80 meter horden tenslotte had zij 12.5 sec. nodig. Dit num mer werd gewonnen door Corry van den Bosch (12.2 sec.). De Eindhovense atleet Kamerbeek leverde zondag voor eigen publiek een unieke prestatie door het nationaal record op de tienkamp te verbeteren, ondanks een hinderlijke enkelblessure. Op de foto ziet men de kampioen in actie bij het polsstokhoogspringen, het onderdeel waarop zijn grote rivaal Timme hem zo goed partij gaf. Tijdens internationale atletiekiMdstrij den in Glasgow heeft de Limburger Joep Delnoye voor 'n nieuw Nederlands record gezorgd. De atleet van Kimbria won de 2 mijl in 8 min. 52.6 sec. en bleef daarmee 2.4 sec. onder het oude record dat sinds 1951 op naam stond van Wim Slijkhuis. Delnoye had precies één seconde voor sprong op nummer twee, Onentia uit Kenya. Derde werd de Engelsman lan Binnie in 8 min. 57.2 sec. en vierde de Zeeuw Hein Cujé in 8 min. 59.4 sec. Direct na de start zorgden Delnoye en Cujé er voor dicht bij elkaar te komen. Kennelijk hadden de twee Nederlanders de bedoeling door een goede samenwer king tot snelle tijden te komen. Nu eens was Delnoye gangmaker, dan weer had Cujé de leiding. Na 1600 meter echter moesten zij, gedwongen door de steeds aanvallenden Binnie en de atleet Onen tia uit Kenya, hun taktiek opgeven. Cujé viel terug naar de vierde plaats, maar Delnoye kon het hoge tempo goed vol gen. Direct na het luiden van de bel voor de laatste ronde schoot Binnie plotseling naar voren. Delnoye ving de Engelsman echter prachtig op en pas seerde hem in de bocht. Hoewel hij kort voor het einde nog een laatste'aan val van Onentia had af te slaan, ging de Limburger met één seconde voor sprong op de man uit Kenya als eerste door de finish. Toen de tijd van Delnoye 8 min. 52.6 sec bekend werd ge maakt, bleek het record van Wim Slijk huis met 2.4 sec. te zijn verbeterd. TÖdens een 20 kilometer wegwedstrijd de straten van Gouda heeft Piet hL.Mr.i v?n Lycurgus uit Krommenie miilrecord °P de 10 Engelse alstnnd +e* Bleeker kwam op deze en bleef din en Üjd van 51 min' 51 sec- oude rJrnfd dï?e rmms^oots onder het record dat met 53 min. 25.9 sec. op naam stond van Janus van der Zande. Ook de tweede wedstrijd tussen het Nederlandse elftal, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, en de jeugdploeg van Curacao heeft een over winning voor de Nederlanders opgele verd. Het K.N.V.B.-team won de ont moeting met 2-1. Bij de rust leidden de Nederlanders met 1-0. Het Cura- gaose team mag dan geen revanche gekregen hebben, dit betekent niet dat i de Nederlanders een gemakkelijke overwinning behaald hebben. Dat de gasten tenslotte wonnen is voor een belangrijk deel te danken aan de hechte defensie, die alle moeite heeft gehad om de score van de tegenstanders be perkt te houden tot een doelpunt. De voorhoede van het Nederlandse team zorgde echter voor gevaarlijke aanvallen en mede daardoor hebben de ruim 5000 toeschouwers die naar het Rif-stadion waren getrokken een inte ressante en bovendien goede wedstrijd gezien. De gastheren begonnen direct al met snelle aanvallen. Zij poogden de defen sie van de Nederlanders te verrassen. Maar doordat de verdedigers een conse quente dekking doorvoerden, konden de aanvallen steeds tijdig tot staan worden gebracht. Belangrijk, wellicht zelfs beslissend was dat de Nederland se spelers kans zagen het ploegverband te bewaren. Eigenlijk onverwacht zorg de linkshalf Fransen (GVAV), goed mee naar voren gegaan, voor het eerste Nederlandse doelpunt. Met een harde schuiver in de linkerhoek maakte hij keeper Stomp kansloos (0-1). Nog geen vijf minuten na de hervat ting was het middenvoor Janssen (Stormvogels), die .oor het tweede Nederlandse doelpunt zorgde. Daarna trokken de Nederlanders zich terug in de verdediging. Keer op keer poogden de eiland-bewoners de hechte defensie te doorbreken, doch steeds weer liepen die aanvallen vast. In de 20e minuut kende scheidsrechter Leo Horn, na een onjuiste actie van stopper Schilder, een vrije trap toe aan Curasao. Een scrim mage volgde en met een listig tikje wist rechtsbinnen Cameron de achter stand van de zijnen te verkleinen tot 2-1. j&... 4 Twee Spaanse wielrenners, die deel namen aan de Ronde van Portugal, zijn zondagavond overleden. Joaquim Polos, een 20-jarige renner, viel tengevolge van uitputting door de hitte van zijn fiets en is enige uren later in een hos pitaal te Santarem, op 78 km. van Lis sabon gelegen, overleden. De 25-jarige Raul Motos kreeg een hartverlamming kort nadat hij te Alpiarca, de finish- plaats van de eerste etappe van de ronde, was aangekomen. Het was zondag bijzonder warm in Portugal. Er werden temperaturen van meer dan 92 graden Fahrenheit gemeten. Drie Spaanse voetballers, hun trainer en de chauffeur van de bus waarin zij werden vervoerd, zijn zondag veronge lukt bij Candasnos toen de bus in bot sing kwam met een vrachtwagen. Drie andere spelers en de bestuurder van de vrachtwagen werden gewond. De spelers die getraind hadden en op weg waren naar Saragossa, maakten deel uit van Fraga, een Spaanse derde-divisieclub. Zowel de bus als de vrachtwagen vlogen na de botsing in brand. Voor de eerste drie aankomenden in een invitatiewedstrijd op 9e 100 yards tijdens de Britse spelen welke zaterdag in (Van onze sportcorrespondent) Twee Bussumse zwemsters hebben zaterdagmiddag hun zoveelste duel uit gevochten. De negentienjarige Corrie Schimmel en de nog deze maand 20 jaar wordende Jans Koster van de Bussumse zwem- en poloclub streden met elkaar om de Nederlandse titel op de 1500 me ter vrije slag in het prachtig gelegen zwembad Sijsjesberg te Huizen. Tot op de laatste meters van dit ruim 20 min. durende enerverende duel was het niet zeker wie van beide zwemsters met de erepalm zou gaan strijken. Ruim 500 toe schouwers, onder wie een groot contin gent Huizers, rezen als één man op om toch maar niets te missen van de finish van dit boeiende zwemduel, dat uitein delijk door de blonde Corrie Schimmel met enkele meters in haar voordeel werd beslist. Spontaan omhelsde Jans Koster haar clubgenootje na dit duel, dat haar als kampioene van Nederland op de 1500 meter onttroonde, niet echter als wereldrecordhoudster, want in het door de wind woelige water ondervon den de zwemsters en zwemmers te veel De kampioen van Nederland springen voor 1958 heet Bertie Uytendaal. In het Goffertstadion te Nijmegen heeft de Bredanaar zondagmiddag met zijn paard Hanko op ondubbelzinnige wijze aange toond dat hjj op dit ogenblik Neder lands beste springruiter is. Zelfs cracks als Timmer en ritmeester Gruppelaar konden daar niets aan veranderen. Twee manches werden verreden en in beide ronden bleef Uytendaal foutloos. En als men dan bedenkt dat nummer twee Timmer met 19 strafpunten uit de bus kwam, is het verschil tussen de kampioen en de „rest" wel duidelijk aangetoond. Ruim 8.000 toeschouwers waren er in het zonovergoten stadion, toen achter eenvolgens negen ruiters in de ring kwamen voor het nationaal kampioen schap springen 1958. Zij hadden zich in de vier voorgaande selectiewedstrijden gekwalificeerd door met hun prestaties boven een bepaalde grens te komen. Er was er een die gemist werd, de In het Goffertstadion te Nijmegen is zondag een nationaal concours hippique gehouden, waann was opgenomen de strijd om het nationaal kampioenschap springen, de „grote prijs van Nijmegen". Winnaar werd L. C. M. Uytendaal uit Breda met „Hanko", die het parcours tweemaal zonder fouten aflegde. tie ook, die slechts met een kampioen schap beloond kon worden. 's Ochtends om negen uur was op het voorterrein een dressuurproef M begon nen, waaraan door de sterkste dressuur ruiters en amazones werd deelgenomen. Annie van Doome uit Deurne bezette met Halva de eerste plaats (705)4 pt.). Het springconcours Mb om de grote prijs van de stad Nijmegen voor hen die niet gekwalificeerd waren voor het springkampioenschap, leverde een over winning op voor M. M. Koster uit Zand- voort. Hij was de enige die een foutloos parcours kon maken. Tweede werd Willy Scheeren op het jonge paard Berenice. De prijs van Brakkestein, een jachtspringconcours waarvoor 22 deelnemers in de ring kwamen, bracht een eerste plaats voor Scheeren. De strijd om de Kolonel C. H. La- bouchere wisselprijs, een enorme dure grote zilveren mand, had dit jaar weinig om het lijf. Van de drie deelnemers, majoor S. W. F. K. Bisschoff van Heems- kerek, J. J. L. Baron van Lynden en de Groninger D. J. Mellema won laatstge noemde zowel de dressuur als het springconcours Ma en kon zodoende evenals vorig jaar de prijs meenemen naar Zeerijp. Zowel nu als in 1957 was het Gerard, die hem de overwinning bracht. Uitslag kampioenschap van Neder land springen („grote prijs van Nijme gen"): 1. L. C. M. Uytendaal, Breda, met „Hanko", eerste manche 0 strafp., twee de manche 0 str.p., totaal 0 str.p., totaal- tijd 238,4 sec. 2. Tonny Timmer, Ooster beek, met „Master", (4 15) 19 str.p., totaaltijd 246,8 sec. 3. Irene Jan sen, Ubbergen, met „Adelboom" (8 15) 23 str.p., totaaltijd 218 sec. 4. H. J. M. Wouters v/d Oudenweyer, Eist, met „Rebel" (23)4 +0) 23% str.p., totaal tijd 273,8 sec. 5. Ritmeester bd J. J. Gruppelaar, Ede, met „d'Artagnan", (818261% str.p., totaaltijd 266,8 sec. nationale kampioen springen 1957 Willy Scheeren uit Vught. Vorig jaar eerste en nu „gezakt" voor de kwalificatie- eisen. Dat Scheeren indien hij geen pech heeft toch een zeer goed springruiter is, bewees hij in enkele andere rubrie ken, waarin de 40-jarige manege directeur uit Vught steeds onder de prijswinnaars te vinden was. In het uitermate zware Mb. springcon cours, waarvan het parcours een lengte had van 760 meter, waren 15 hindernis sen opgenomen met een maximum hoogte van 1.40 meter. De fabrikant uit Garderen, Jan van Tiel, startte als eerste. Met zijn elf jaar oude Holsteinemerrie Heidgrafin kwam hij tot acht fouten. Vier daarvan liep hij op bij de sloot. Na hem Ben Arts met Tatjana. De Amsterdammer begon zeer goed, kwam foutloos tot aan de tiende hindernis en draaide toen ver keerd om een obstakel heen. De bel luidde en dat betekende voor Arts hét einde van het kampioenschap 1958. Harry Wouters van den Oudenweyer had twee weigeringen. De leerlinge van ritmeester Gruppelaar, Irene Jansen uit Ubbergen, kwam op acht strafpunten. De moeilijke viersprong nam ze feil loos. Snel, misschien te snel stormde Adelboom op de sloot af. Een luid ssst ging door het stadion. De ruin nam zijn aanloop en op dat moment kwamen er een paar jongetjes van de tribune naar beneden rennen. Misschien heeft dat Adelboom van zijn stuk gebracht, in ieder geval belandde hij midden in het water. Uytendaal toonde zich aanvankelijk nog helemaal géfen kampioen in spe. Bijna maakte hjj dezelfde fout als Arts, maar op het laatste nippertje bemerkte de Bredanaar zijn vergissing en liet hq Hanko draaien. Bij de sloot raakte Han ko een balk. Verder maakte hjj geen fouten. Wat zou de jury beslissen? De uitspraak luidde: „Goed". Was de strijd daarmee al beslist? Het leek .van wel, want zij, die na Uyten daal kwamen maakten allen meerdere fouten. Het kampioenschap kon Uytendaal niet meer ontgaan. Hij mocht zelfs nog acht fouten maken, aangenomen dat zijn grootste concurrenten Irene Jansen, Gruppelaar en Timmer foutloos zouden rijden. Dat gebeurde niet. Integendeel. Uyten daal maakte aan de laatste onzekerheid en de nog gekoesterde illussies heel snel een einde, door ook de tweede manche foutloos te rijden. Een prestatie die op dit prachtige nationale concours-hip- pique overal bovenuit stak, een presta- hinder om tot een opzienbarende presta tie te komen. De Robben-zwemmer Her man Willemse en zqn clubgenoot coming-man André Hermsen leverden eveneens felle strijd. De Hilversumse zwemkampioen Willemse kon met ruim vier meter voorsprong zijn titel prolon geren. De strijd tussen Jans Koster en Corrie Schimmel zal men niet licht vergeten. Nadat Mary Kok van de Robben in de eerste dames-serie met straatlengte voor sprong op haar concurrenten had ge wonnen, was het al duidelijk dat de tweede serie de beslissing zou brengen. De beide Gooise zwemsters zouden, dat stond vast, elkaar wel „opschroeven" tot een uiterste krachtsinspanning en inder daad verliep dit volgens plan. De snelle start gaf Jans al direct enige voorsprong, die zij op 100 meter reeds tot enkele meters had opgevoerd. Meer stond Cor rie Schimmel haar in het verdere strijd- verloop niet toe. Met de regelmaat van de klok werden de baantjes getrokken: 100 meter in 1.9.8, 200 meter in 2.29.-, 300 meter in 3.49.5, 400 meter in 5.10.7, 500 meter in 6.32.7, 600 meter in 7.54.1, 700 nieter in 9.16.1. Hier was het, dat Jans Koster met Corrie Schimmel „op de voet" al een baanlengte voorsprong had op Astrid Sanderson, terwijl zij steeds ruim vier seconden onder de tijd van Mary Kok bleef, welke tijd zij ge leidelijk opvoerde. De 800 meter ging in 10.37.4, de 900 meter in 12.0.7, de 1000 me ter in 13.22.9. Luide aangemoedigd door de talrijke Gooise supporters vochten de twee hun strijd uit: 1100 meter 14.45.5 en nog steeds Corrie een tweetal meters achter Jans. Toen gebeurde het! Met een fel tussen- sprintje werkte Corrie zich naast Jans en het keerpunt op 1150 meter namen Corrie en Jans tegelijk, de 1200 meter ging in 16.8.7 en reeds hier tikte Corrie bijna onzichtbaar eerder aan dan Jans. Corrie zette haar overwinningsmars voort: 1300 meter 17.31.3, 1400 meter 18.53.3. Jans Koster zette aan voor een felle eindsprint, roffelend aioegen" haar benen op het water. Corrie Schim mel ging echter sneller. Met drie meter voorsprong tikte zij als eerste aan: tijd 20.10.2, slechts 7,2 sec. meer dan het we reldrecord, dat Jans in juli '57 te Hil versum vestigde. In de achterhoede stre den Judith de Nijs en Tineke Lagerberg fel om de derde en vierde plaats in deze serie en het was tenslotte Judith de Nijs die met handbreedte verschil het eerst aantikte. Tijden respectievelijk 20.48.5 en 20.48.6. Het 14-jarige Amerikaanse zwemster- tje Chris von Saltza heeft het wereld record op de 200 meter rugslag, sedert 17 mei 1957 in het bezit van Lenie de Nijs, met maar liefst 1.1 sec. verbeterd. Zij won op de eerste dag van de Ame rikaanse zwemkampioenschappen voor dames, haar serie in de tijd van 2 min. 37,4 sec. Zij verrichtte deze prestatie in een 50 meterbad te Topeka (Kansas). Later verbeterde Chris von Saltza ook het Amerikaanse record op de 100 meter vrije slag door een tijd van 1 min. 3,5 sec. af te laten drukken. Tijdens de Amerikaanse zwemkam pioenschappen voor dames die te To peka (in Kansas) worden gehouden heeft Carin Cone de 100 meter rugslag gewonnen in 1 min. 12,2 sec. Zij bleef hierdoor 0,7 sec. onder het officiële wereldrecord dat de Engelse Judith Grinham tijdens de spelen van Melbour ne op 1 min. 12,9 sec. heeft gebracht Aangezien Judy Grinham onlangs te Cardiff al een tijd van 1 min. 11,9 heeft laten afdrukken een prestatie die evenwel nog niet als record is erkend betekent de tijd van Carin Cone geen verbetering van het wereldrecord. De 16-jarige Sylvia Russka verbeter de wel een wereldrecord, namelijk op de 4 x 100 m. wisselslag persoonlijk. Zij zwom de afstand in 5 min. 43.7 sec. en bleef daarmee 2,8 sec. beneden het oude record, dat reeds op haar naam stond. De Australiër Murray Rose heeft tijdens zwemwedstrijden te Culver City (Californië) de wereldrecords op de 800 meter en 880 yards vrije slag op zijn naam gebracht. Hij zwom de 880 yards in 9 min. 13,5 sec. en bleef daarmee precies 1 sec. beneden de 9 min. 14,5 sec. waarmee Jon Konrads op 22 februa ri van dit jaar de wereldrecords op de 800 meter en 880 yards vestigde. De Davis Cupwedstrijd Italië-Groot Brittanmë (finale Europese zone), welke te Milaan is gespeeld, is door Italië met 4-1 gewonnen. In het derde enkelspel won Pietrangeli (It) met 4-6, 6-3, 6-4, 6-1 van Knight en Sirola (It.) zegevier de in het laatste enkelspel met 6-3, 6-2, 6-2 over Davies. Italië zal nu uitkomen tegen de Philippijnen, winnaar van de Aziatische zone. Het is met het weer eigenaardig ge steld tijdens de zeilwedstrijden deze zo mer. Was het op de eerste dag van de Hollandweek volkomen windstil, zondag op de tweede dag, stond er een stevige zuid-wester met krachtige windstoten, die talrijke zeilers in moeilijkheden brachten. De waterpolitie moest vele malen te hulp komen bij schepen, die averij hadden opgelopen, of waren omgeslagen. Vooral de lichte klas: -n hebben het hard te verduren gehad. Velen bleven trouwens onder deze ruwe weersomstandigheden aan de wal. Zelfs geroutineerde zeilers als de Aegirman Verhagen en de enige buiten lander de Engelsman Dawes. voorzit ter van de F. D.-association, gingen in de Flying Dutchmanklasse met hun bo ten ondersteboven. Verhagen lag op dat moment in tweede positie achter Jac. Kraan, die in zijn Mustang een fantas tische race zeilde. Hij ging er direct na de finish vandoor om bij de eerste boei reeds een grote voorsprong te heb ben. Ook verder werd hij niet meer bedreigd. Met een enorme vaart bereikte hij de finish. Ver daarachter finishte zijn clubgenoot Bierman als tweede en Gulcher (KWVL) als derde. Stenhuis (Aalsmeer) en de Vries (NNWB) kre gen een gebroken mast. Al zeer onfortuinlijk was ook Bart Kraan bij de Sharpies. De oude Wete ringman zag zijn goede positie te niet gaan, toen hij moest teruggaan om zijn zusje, dat als bemanning fungeerde en overboord werd geslagen, op te halen. Toch werd hij nog vijfde. Winnaar werd nu Hoekstra (W. V. Amsterdam), die in zijn Typhoon het eerst over de finish kwam, met Pi- 3 en v. d. Linden Jr., bei den van het Witte Huis achter zich. Bij de Valken is het hier opnieuw een geheel open strijd. De Hagenaar Rolf v. d. Baumen van de Kaag werd in deze tweede race eerste. In het laatste pla- neerrak sloeg hij in zijn Bounty II zijn slag. Daar nam hij een flinke voor sprong. die hij niet meer afstond. Daar zag ook Prins (H.W.H.) nog kans zijn clubgenoot Staartjes van de tweede plaats te verdringen. In de grote Vrijheidsklasse spelen de Witte Huiszeilers weer een hoofdroL Winnaar werd de Haas Jr. met daarach ter S. de Jong, beiden van genoemde vereniging; als derde kwam de Vries van de Kaag binnen. Bij de Olympia- jollen waren het dezelfde zeilers, die in de prijzen vielen als op de eerste dag, alleen in andere volgorde. Eerste werd Haaksma (De Kaag) vóór Stellingwerf (H.W.H.) en H. Prins (H.W.H.). De Taas van Taselaar (IJsselmonde) ging in de 16 m2 streepklasse het eerst door de finish gevolgd door Siebrand (N.N.W.B.) en Schiet (de Koenen). De Witte Huiszeilers zegevierden ook bij de Pampussen met als eerste Saur en als tweede W. Blok. Derde werd Kuylman (K.W.V.L.). Winnaars in de overige klassen wa ren: Amons (Het IJ) in de Stemklasse vóór v. d. Winden (Aalsmeer) en Coops (K.W.V.L.); v. Dijk (De Kaag) bij de 12 voetsjollen vóór Muntinga (de Eem) en Holtrop (Haarlem), Sleeswijk (K.W. V.L.) bij de Finnen vóór Warburg (De Kaag) en Willems (De Schinkel), Wolfs winkel (H.W.H.) in de Puntklasse en in de beide jeugdklassen. resp. de Win kel en Albers, beiden van De Kaag. Naar verluidt zou Fausto Coppi winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1949 en 1952 Alfredo Binda opvolgen als directeur technique van de Italiaan se equipe in de Tour'de France. Onlangs heeft Binda al officieus aan gekondigd dat hij van plan is zijn functie neer te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7