Crisis in Libanon nu vermoedelijk snel opgelost Premier Sami Es Sohl bereid af te treden WIJZIGING wet op de dienstplicht Vakbondsleider in de V.S. ernstig mishandeld Met benzin^ overgoten en in brand gestoken Wapenstilstand op eiland Cyprus Operaties tegen Britten en Turken stopgezet KHROESJTSJEV: Westen wil oorlog in Midden-Oosten RESULTAAT kabinetsvergadering Geen Britse en Amerikaanse vluchten meer over Israël Kind door trein gegrepen en op slag gedood Khroesjfsjev en Mao Tse Toeng zijn hel eens Ontvoerders zetten hem bewusteloos en zwaar gewond hij ziekenhuis af NA GOLF VAN GEWELDDADEN Parachutisten in Amman Deel van Sovjet- vloot nabij Newfoundland Hun bedoeling is de V.A.R. en Irak te overweldigen .Het weer. Voor uitzending naar Nieuw-Guinea Deserteur uit de tweede wereldoorlog nu pas berecht JONGEN ONDER EEN VORKHEF TRUCK DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 82ste JAARCANC No. 29978 Een oplossing voor de crisis in Libanon staat voor de deur. Gisteravond heeft de nieuw gekozen president, generaal Foead Sjehab, in een eerste toespraak voor radio Beiroet verklaard dat Libanon er naar zal streven dat buitenlandse strijdkrachten zich uit het land terugtrekken, en bijna tege lijkertijd is ook bekend geworden dat premier Sami Es Sohl bereid is binnen twee of drie dagen af te treden, indien dit een oplossing van de crisis kan bespoedigen. 1,111 Op bewaakte overweg ™".,,rrkende' heeft een noodlanding gemaakt in Libanees gebied, dat door de opstandelingen wordt beheerst, aldus heeft Reuter gisteren te Beiroet verno men. De vlieger, die ongedeerd was is naar de regermgslinies geleid door le den van de Druzenstam, die in het ge bied te Noord-oosten van Beiroet ope reert. Twee gewapende mannen hebben gisteren Frank Kier» dorf, een Amerikaanse vakverenigingsfunktionaris, meege» nomen „voor een ritje". Zij hebben de man met benzine overgoten en een lucifer bij zijn kleding gehouden. Kierdorf, die 56 jaar is, kan zich vanaf dat ogenblik tot het moment waarop de onbekenden hem voor de deur van een zieken huis afzetten, niets meer herinneren. Kierdorf werd, met verbrande kleren, stinkend naar benzine en overdekt met ernstige brandwonden, voor een ziekenhuis in Pontiac, in de staat Michigan, afgezet. De auto noch de inzittenden heeft men kunnen opsporen. Slechts zes maanden dwangarbeid Aan verwondingen bezweken Man verdronken COMPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ en RADIO HOLLAND éee MORRIS 'fjeforeyot/fai// STURKA SPORTKLEDING Wisselvallig Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A, M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Minister Stat gaat haast maken met b=„ aa"Passing van de dienstplichtwet 7onri;,,c gr°ndwet, wat betreft de uit- n=Jz R..Van dienstplichtige militairen vnn ?delen overzee. In de loop ontwerf0-8ende maand zal hi) een wets- dienstn?; Poenen tot wijziging van de wern ^twet °P dit punt' AIs dï* 0nt" pliehtiï aangenomen zullen dienst- zondor. j zonder hun toestemming en northT- at daarvoor een speciale wet en a naar Nieuw-Guinea, Suriname dp de Antillen kunnen worden uitgezon- do k e Wet bevat op het ogenblik nog e bepaling, dat de dienstplichtigen van Iandmacht zonder hun toestemming met dan krachtens een afzonderlijke vet naar Nederlandsch-Indië, Surina- n 01 ^uracao worden gezonden. wete bePerkende artikelen in de grond- cr.e^ren in 1956 al geschrapt. De Repast Srtwet was ecbfer nog niet aan- ook ariaeren wilde wachten tot meteen voorgestel! wijzigingen konden worden toekomst a{e .echter in de naaste Nieuw-Guine!stpbchtige militairen naar den, moet menZUv!len worden uitgezon- deze enkele wyz; voorlopig laten bij Maandagmorgen is op de bewaakte overweg by de Poulingstraat te Almelo Ret Ambonese jongetje F. W. H. Malisa- •ba, nog geen twee iaar oud, door de Passerende trein Hengelo-Almelo gegre pen. Het knaapje was op slag dood. Volgens de politie te Almelo waren de spoorwegbomen gesloten. Het kind was onder een der bomen door gekro pen. e trein had door het ongeval zes mi nuten vertraging. Dit hebben A.F.P. en U.P.Ï. uit kringen in de omgeving van de Libanese regering vernomen, nadat gis termiddag ten huize van de president, dat is nu nog S jam oen, een kabinetsver gadering heeft plaatsgehad. Drie minis ters hebben tegenover journalisten ver klaard, dat zü van plan waren geweest hun ontslag voor het begin der kabi netsvergadering aan te bieden, doch zjj waren hiervan teruggekomen, nadat zy hadden bevonden dat Sami Es Sohl over woog het ontslag van zyn kabinet aan te bieden teneinde de taak van de nieuwe president te vergemakkeiyken. Het ka- bint-Sami Es Sohl telde aanvankelijk veertien leden. Twee ministers hebben, na het uitbreken van de opstand, hun ontslag aangeboden en een derde trad na de landingen der Amerikaanse strijd krachten af, zodat er nog elf ministers in functie zyn. De leider van de oppositie in Liba non, Kashid Karami, heeft bovendien de militairen die onder zijn gezag staan, gelast de vijandelijkheden te gen de strijdkrachten van de regering te staken en met hen samen te wer ken. Hij beval zijn volgelingen vriend schappelijk met de vroegere tegen. standers om te gaan. Israël heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten doen weten, dat de vluchten met strijdkrachten en voorra den naar Jordanië via het Israëlische luchtruim onmiddellijk stopgezet moeten worden, aldus heeft Reuter van gezag hebbende zijde in Jeruzalem vernomen. De beide landen hebben Israël zondag verlof gevraagd de vluchten voort te zetten. Een Brits militaire woord voerder in Jordanië heeft ver klaard, dat de Britse strijd krachten op het vliegveld van Amman „ruim voldoende levensmiddelen en an dere voorraden hebben". In Amman hellen waarnemers over naar de me ning dat de regering van Israël de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië heeft verzocht de vluchten te staken in ver band met een Russische waarschuwing aan Israël. In de Iraakse hoofdstad is gisteren de nieuwe Russische ambassadeur, Zait- zef met de hele staf van de ambassa de aangekomen. De diplomatieke be trekkingen tussen Irak en de Sovjet-Unie werden in januari 1955 verbroken. Zaitzef was kortgeleden hoofd van de afdeling Midden-Oosten van het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken. p was reeds ambassadeur te Bagdad an februari 1945 tot augustus 1948. Een verkenningsvliegtuig van de Ver enig e Naties die de Syrisch-Libanese Premier Nikita Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en het staatshoofd van communistisch China, Mao Tse Toeng hebben overleg gepleegd in verband met een eventueel te houden topconferentie. Nadat een gemeenschappelijk communiqué was ondertekend, volgde de protocolaire handdruk. Dighenis, de leider van de E.O.K.A., de verzetsorganisatie der Griekse Cyprioten, heeft in pamfletten, die gisteravond in de Cyprische hoofdstad Nicosia zijn verspreid, een onmiddellijk ingaand bestand afgekondigd „in alle operaties tegen de Britten en Turken", aldus bericht Reuter. Dighenis stelde de volgende voorwaarde: „Indien de uitdagingen der Britten en Tur ken ook na het door ons afgekondigde bestand aanhouden, behoud ik mij na 10 augustus het recht voor een onmiddellijke tegenactie te gelasten." Di ghenis' bestandsaankondiging volgt na een golf van gewelddaden, die zich in de laatste tijd op Cyprus heeft voorgedaan. Alleen reeds in juli vielen er 97 doden, hetgeen meer is dan in welke maand ook van de veertig maanden, die de wanordelijkheden op Cyprus thans hebben geduurd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiii Een Amerikaanse deserteur, die vrij dag j.l. door een te Verdun, in Frank rijk, zetelende Amerikaanse krijgs raad tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, zag zijn straf gisteren ver minderd tot zes maanden dwangarbeid, aldus meldt Reuter. De Amerikaan de serteerde op het eind van de tweede wereldoorlog, uit vrees voor straf, na- d: t hem zijn vrachtauto was ontstolen. Hij vond onderdak bij een charmant Frans meisje, Y vette Beleuse, die in het dorp Mont d'Origny, in Noord- Frankrijk woonde en die de Amerikaan bij een eerdere gelegenheid had leren kennen. Enige weken geleden werd de schuilplaats van de deserteur ontdekt. Yvette Beleuse hebft vrijdag j.l., ver gezeld door de vijf kinderen uit haar huwelijk met de Amerikaan, de zitting van de krijgsraad bijgewoond. Er zijn bij president Eisenhower vele verzoek schriften uit binnen- en buitenland, om de straf van de deserteur te verminde ren, binnengekomen. De strafverminde ring is gelast door brigade-generaal Ro bert J. Fleming van het Amerikaanse leger in Europa. Honden^pgêslagen^oen"rf« %zie%Van een aantal oude trolley-bussen die op een bussenkerkhofin Kansas City (V.S.) opgeslagen, toen de Blue River buiten haar oevers trad en het omringende land bijna twee meter onder water zette. In de haven van Larcana op Cyprus zijn gisteren twee Turkse Cypriotische politiemannen op klaarlichte dag door terroristen in een auto doodgeschoten. Dit meldt U.P.I. Voorts zit de stad Ga latea zonder water, omdat brand ge sticht is in het pompstation van de wa terleiding. In een dorpje in het zuidoos ten van het eiland drong een terrorist een café binnen en gelastte alle gasten, met het gezicht naar de muur te gaan staan. Vervolgens opende hij als een wil de het vuur op hen, zonder veel succes overigens want de meeste schoten gin gen naast. Slechts één man werd ge wond, en zijn verwondingen waren niet ernstig. Bjj wijze van tijdelijke maatregel mo gen vrouwen met hun kinderen bij hun echtgenoten van Britse militairen zich niet meer op Cyprus voegen. Deze maat regel is afgekondigd nadat zoals gemeld in het afgelopen weekeinde twee Britse militairen, een sergeant en een kolonel, door schoten in de rug werden vermoord.' Naar va.: de zyde van de Westduitse inlichtingendienst verluidt, heeft de Russische regering eenheden van de machtige Arctische vloot der Sovjet unie tot in de nabyheid van New foundland gedirigeerd. Volgens United Press International wordt dit als een machtsvertoon beschouwd. In de wateren van Newfoundland zyn de vaartuigen gesignaleerd en men neemt aan, dat zij werden begeleid door duikboten. Normaal is, dat vlootoefeningen ais die welke nu zo ver westelpk plaats hadden, worden gehou den binnen het bereik van de 500 straal jagers, die ter bescherming van de Arctische vloot dienen en bases te lp.nd hebben. Dat betekent, dat de oefenin gen in andere gevallen beperkt blyven tot de Barentsz-Zee en de wateren rondom Spitsbergen. Men weet niet, hoe groot de Rus sische scheepmacht was die tot New foundland doordrong. De Westduitse inlichtingendienst meent, dat de Russi sche Arctische vloot 106 duikboten heeft. De duikbootbasis van deze schepen is Kola-baai. De 18-jarige Louis A. den Neling, die gistermiddag op een terrein aan de Javakade te Amsterdam een vorkhef truck bestuurde, verloor door onbeken de oorzaak de macht over het stuur. De wagen kantelde en de jongeman raakte er onder. Ernstig gewond werd hp naar het Weesperpleinziekenhuis overgebracht, waar hy later op de mid dag is overleden. Het Engelse parachutisten-regiment in Amman heeft een demonstratie gehouden, waarbij Koning Hoessein aanwezig was. Men ziet hier de Koning de stof van een valscherm betasten. Premier Nikita Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft 29 juli, even voor zyn vertrek naar communistisch China, vol gens U.P.I. een interview verleend aan een groep Indische journalisten, dat eerst gisteren is gepubliceerd. Over het Midden-Oosten verklaarde de Sovjet leider dat Engeland en de Verenigde Staten op de lange duur hun strijd krachten uit Jordanië en Libanon zullen terugtrekken, omdat de volkeren van deze landen niet zullen rusten eer zy hun doel hebben bereikt. Volgens Khroesjtsjev zyn de Amerikaanse en Britse strijdkrachten in Libanon en Jor danië geland om een aanval tegen Irak te ondernemen, in het Midden-Oosten een oorlog te beginnen en de Verenig de Arabische Republiek te overweldi gen. Khroesjtsjev achtte het gevaar nog niet geweken. De „interveniërende" landen blijven hun strydkrachten con troleren en onder deze omstandighe den „moeten de vredelievende volke ren byzonder waakzaam" zyn. Hy voorspelde dat de Westelijke mogend heden in het Midden-Oosten zullen worden verslagen. In zyn besprekin gen met Nasser, zo verklaarde hy, zyn hy en de Arabische president tot de slotsom gekomen dat alle stappen moeten worden gedaan om de vrede en onafhankelykheid der Arabische landen veilig te stellen. De Russische premier beschuldigde de Verenigde Staten en Engeland van pogingen het houden van een topconfe rentie tegen te houden. „Zy verbergen deze pogingen door het verzinnen van alle mogelyke gecompliceerde procedu re-kwesties, die een bijeenkomst op hoog niveau zouden verhinderen," aldus Khroesjtsjev. Over de toekomst der internationale betrekkingen kon hy nog niets zeggen, daar deze nog in een crisis verkeren „Het is beter te wachten alvorens de vooruitzichten onder woorden te bren gen. Wij staatslieden hebb n een be paalde tijd nodig, voordat wij kunnen zeggen of de internationale betrekkingen ten goede of ten kwade zullen keren." Khroesjtsjev was ervan overtuigd dat de „vredelievende volkeren de oorlogs zuchtige kolonialisten zullen verslaan" en dat de „agressors genoodzaakt zul len worden rekening te houden met krachten voor de vrede en tegen het ko lonialisme." In antwoord op een vraag heeft Khroesjtsjev volgens Reuter verklaard, dat deelneming van buitenlandse vrij willigers aan de gebeurtenissen in het Midden-Oosten „een echte oorlog" zou betekenen. Het is naar zijn mening be ter als er niet zulk een oorlog komt en er „vrijwilligers noch soldaten naar Li banon worden gestuurd." Zondag heeft de rivierpolitie uit de Nieuwe Maas te Rotterdam ter hoogte van de eerste petroleumhaven het stof felijk overschot opgehaald van de 45- jarige H. C. Z winkels uit Honselers- dyk, die 23 juli j.l. op de Veersteiger te Rozenburg te water was geraakt en verdronken. Advertentie voor alle Maatschappijen van de leveren wij direct uit voorraad. Kierdorf is in het verleden herhaal de malen verhoord door de senaats commissie die een onderzoek instelt naar de activiteiten van gangsters in het Amerikaanse vakbondsleven. De ernstige mishandeling, die men hem heeft laten ondergaan, houdt met de ze kwestie verband. Men heeft hem kennelijk willen laten boeten omdat hy te veel zou hebben losgelaten, of men heeft hem willen bedreigen om dat men vreesde dat hy te loslippig zou worden. Een derde mogelykheia is dat men door hem te mishandelen anderen een waarschuwing heef' wil len geven. Kierdorf die in Flint (Michigan) woont, werd gisteren van huis gehaald door twee mannen die hem. onder be dreiging met pistolen, gelastten in een auto te stappen. Toen de man bij hel ziekenhuis weer tot bewustzijn kwam kon men hem alleen door middel van zyn vingerafdrukken hy had al eens eerder wat met de politie van doen ge had identificeren. Inmiddels is ge bleken dat zyn oom, Herman Kierdorf, met eenzelfde „behandeling" bedreigd is. Zijn oom is eveneens, een hoge func tionaris van de bond van transportar beiders, waarvan James' Hoffa de lei der is. Frank Kierdorf heeft indertijd voor de senaatscommissie, die de invloed van de onderwereld op de vakbonden onder zoekt, heel weinig losgelaten en zich steeds verscholen achter het vijfde amendement, een grondwetswijziging waarin gesteld wordt dat niemand ge dwongen kan worden verklaringen af te leggen die hem kunnen belasten. De gewonde heeft by het eerste nog kor te politieverhoor gezegd dat zijn be handeling „iets te maken heeft met moeilijkheden in de bond" maar wat kon of wilde hy niet zeggen. Toen "Lie lorf in het ziekenhuis aan kwam was hij gekleed in onderbroek, badmantel, schoenen en sokken. Een schoen en een sok waren gedeeltelijk verbrand en- zijn gehele lichaam was zwart geblakerd, op de vingertoppen na. Kierdorf heeft verklaard dat de twee mannen de wagen een stille weg op reden, waar een hunner hem met een pistool bedreigend uit de auto zette. De man met het pistool goot een vloeistof over Kierdorf heen de ander hield er een lucifer bij. ..Het gaf een klap", heeft Kierdorf de politie verteld. Zich rollend in het gras heeft Kier dorf getracht dc brand te blussen. Ver volgens hebben de twee mannen hem naar een ziekenhuis teruggebracht. De oom van het slachtoffer. Herman Kierdorf, heeft vanochtend verteld dat hij ongeveer een kwartier voordat zijn neef geïdentificeerd kon worden, een anoniem telefoontje hee't gekregen. Een man zei: Kierdorf, jij jij bent de volgende". Frank Kierdorf heeft vier jaar gevangen gezeten wegens verschil lende inbraken en overvallen. Zijn oom heeft 15 jaar gezeten wegens beroving van een bankloper. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 5.08-20.23. Maan: 22.48-12.31. Nog veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen, maar morgen geleide lijk beter strandweer met opklaringen. Krachtige tot matige wind uit westelijke richting. Temperatuur overdag 17 a 18 gr. C.. zeewater ruim 16 gr. Vooruitzich ten: nog licht onbestendig, maar met wat meer zon. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM max. neersl. Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Stockholm zwaar bew. 19 0.5 Oslo geheel bew. 19 8 Kopenhagen motregen 18 2 Londen motregen 23 0.1 Amsterdam motregen 18 0.1 BrusseJ zwaar bew. 17 0 Luxemburg zwaar bew. 20 0 Harijs zwaar bew. 21 0 Nice licht bew. 27 0 Berlijn onbewolkt 23 0 Frankfurt zwaar bew. 24 0 München onbewolkt 20 0 Zünch mist 22 0 t'eneve licht bew. 23 0 Locarno half bew. 27 0 Wenen onbewolkt 23 0 Innsbruck motregen 24 0.1 tiome mist 30 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1