Grote buit bij inbraak in juwelierszaak Grote belangstelling voor Bal des Nations Elegant en feestelijk slot van Christelijke partijen in het Saargebied vinden elkaar Niet Johannes Hoffmann, maar wel zijn C.V.P. wordt gerehabiliteerd Keinme merland Kruiswoordraadsel Deskundigenaan het iverk geweest Wordt aanklacht tegen vechtersbaas nu ingetrokken? Bloemencocktail in de Rijnstreek Twee toeristen verdronken Filmen in Amsterdam Wij zijn niet bang voor een oorlog Afscheid pater dr. Clementinus internationaal feest Onder regie van Dr. Adenauer Het jeugdwerk ZWCzZmmmmmmmA De PocWt ifaxx de DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 PAGINA - Voetbalcompetitie Ajax begint tegen D.W.S.-Amsterdam Pro Ecclesia Nederlandse in Italië door hitte bezweken K.L.M. weer naar Bagdad Chinees blad Commentaar op bezoek van Khroesjtsjev Vorosjilov naar Brussel Waterstanden Dansfestivai Beverwijk Naar schatting zevenhonderd mensen hebben maandagavond deelgenomen aan het Bal des Nations, het sluitstuk van het door de V.V.V. georga niseerde Internationaal Folkloristisch dansfestivai. In de tuin, zowel als in de zalen van het Kennemer Theater heerste een sfeer zoals Beverwijk maar zelden heeft gekend; dit programma-onderdeel is dan ook wel zeer bijzonder geslaagd. De reacties van de buitenlandse gasten en de opinie van de heer H. Cats, algemeen secretaris van de Federatie van Folkloristi sche dansgroepen over de organisatie van dit festival zijn eensluidend gun stig. De heer Cats leidt zijn zienswijze vooral af uit het grote enthousiasme van de groepen die de uitvoering en organisatie van de feesten roemen. De onderlinge verstandhouding van de groepen was prima; zonder deze zouden er hiaten zijn geweest. Een beter bewijs voor dit succes kan men niet wensen. Tableau voor de jacht HEEMSKERK Belangrijk verbeterde subsidieregeling UITGEEST MOEILIJKHEDEN MET BINNENWEGEN CASTRICUM DRIE KINDEREN TER BEDEVAART NAAR LOURDES 8 9 10 11 hMMIlMKf 38 Met een snelle blik in het rond, duwt Arnar hijgend de takken uiteen en haast zich zo snel de zware last in zijn armen het toelaat in de schaduw van de rotsen. Ingrid heeft allang ingezien, dat het geen zin heeft zich te verzetten. Ze heeft opgelet, welke richting Arnar genomen heeft en prent zich de omgeving goed in het geheugen, als hij een smalle donkere gleuf binnengaat. „Zo, hier vindt niemand ons", grijnst de kerel. „Moorde naar! Beul!" bijt het meisje hem toe, terwijl ze in snikken uitbarst. „Wat zullen we nu hebben?" zegt Arnar spottend. „Ik heb Hrap naar de andere wereld geholpen, je vader zal me daar dankbaar voor zijn, hèhè. En ik heb jou gevonden, ook daar zal hij blij om zijn." „Waarom breng je me dan niet naar de burcht Moordenaar, huichelaar. Je hebt Erwin willen vermoorden. Denk niet dat ik het niet weet." „Ach kom", lispelt Arnar, „hoe kom je er bij meisje! Je bent gewoon overspannen, denk ik. Tot je eigen bestwil zal ik je nu moeten vastbinden, om te voorkomen dat je domme streken uithaalt. Je vader is door het dolle heen van woede, nu je zo weggelopen bent. Daarom heb ik je hier gebracht, begrijp je? Ik zal eerst eens met hem praten en even wachten tot hij een beetje gekalmeerd is." Onderwal bindt hij haar secuur aan handen en voeten, zodat ze haast geen vin meer verroeren kan. „Het is maar voor even", grijnst hij. „Eerst poolshoogte nemen. En als alles dan eh in orde is, keren we samen naar de burcht terug, 'dat beloof ik je." Wanhopig ziet ze hem gaan. Al te goed beseft zij wat Arnar van plan is. Terwijl zij hier machteloos af moet wachten, zal de doortrapte sluipmoordenaar de jager, die met Erwin op weg is naar de burcht, pogen te achterhalen en hen beiden doden. Een grote hoeveelheid gouden siera den, ringen, horloges, sigarettenkokers enz., is het afgelopen weekeinde gestolen uit de juwelierszaak „De Goudbeurs'' aan het Damrak in het centrum van Am sterdam maandagmorgen ontdekte een employé, dat de buitendeur geforceerd was en alarmeerde direct de politie. Hoe groot de waarde van het gestolene be draagt kon maandag nog niet worden opgegeven, maar vast staat wel. dat de dieven een flinke slag hebben geslagen. Boven de winkel zijn verscheidene kantoren gevestigd, en er is een gemeen schappelijke ingang. Vermoedelijk heb ben de dieven kans gezien zich daar te laten insluiten en zich ergens verborgen gehouden in de kelder of elders, tot iedereen het pand had verlaten. In de gelijkvloers gelegen gang hebben zij een gat geboord in de wand, waarachter de winkel ligt en zijn zo in de zaak geko men. Alleen gouden sieraden zijn ont vreemd, het zilver heeft men laten lig gen. Mede hieruit wordt geconcludeerd, dat het geen amateurs zijn geweest. Om te kunnen verdwijnen hebben zij de bui tendeur moeten forceren. Aan de straat zijde is de etalage beschermd door een getralied rolluik en bij de buitendeui met een stalen rolluik. Het is de tweede keer binnen een jaar tijd, dat de eigenaresse van „De Goud beurs", mevr. Puymbroeck, die ook een felijknamige zaak in de Leidsestraat ezit eveneens op no. 57 ongewenst bezoek in haar zaken heeft gehad. In de nacht van woensdag 25 op don derdag 26 september van het vorig jaar werd een zeer spectaculaire inbraak ge pleegd in de winkel aan de Leidse straat, waaruit voor vele duizenden gul dens aan briljanten en gouden sieraden werd gestolen. De inbrekers kwamen via de deur van een huis in de om de hoek gelegen Kerkstraat op het dak. Zij for ceerden een dakraam van het pand in Er is een kans, dat de moeilijkheden op het Rembrandtsplein en het Thor- beckeplein te Amsterdam, die ontstaan zijn na de rel vorige week in een caba ret, binnenkort in de doofpot worden gestopt. De advocaten van de bij deze rel betrokken partijen, mr. E. L. Bakhuys, voor de cabaret-eigenaar en mr. M. H. Huygens uit Den Haag voor Th. v. d. V., die in een dronken bui de moeilijk heden had veroorzaakt in het cabaret, hebben een weggetje gevonden dat de vechtersbaas uit handen van de politie moet houden. Van der V. heeft via zijn raadsman aan de advocaat van de cabaret-eigenaar zijn excuses laten aan bieden voor het voorval en zich bereid verklaard een anti-alcoholkuur met een nakuur te ondergaan, te controleren door een nader aan te wijzen daartoe be voegde- en voorts zich aan een langdurig psychiatrisch toezicht te onderwerpen. In overleg met mr. Huygens zal mr. Bakhuys de officier van justitie dan verzoeken de aanklacht, die de cabaret- eigenaar terzake van huisvredebreuk tegen van der V. heeft ingediend, voor waardelijk te seponeren. De officier van justitie moet n.l. beslissen of de aan klacht voorwaardelijk of definitief wordt geseponeerd dan wel dat tot vervolging zal worden overgegaan. Zondag 24 augustus begint het voet balprogramma van de ere-divisie. Wat Amsterdam betreft met een plaatselijke ontmoeting. De nieuwe combinatie DWS/Amsterdam bindt de strijd aan met Ajax. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het stadion van de Meerclub. Het programma vermeldt voorts een revan che voor de beslissende wedstrijd om het landskampioenschap tussen Enschede en DOS, en verder Blauw Wit-PSV, Feijenoord-NOAD, Willem n-Sparta, SHS-NAC, VW-ADO, MVV-Rapid en Elinkwijk-Fortuna. Het Rtjnsburgs bloemencorso heeft zaterdagmiddag onder een stralende zon de tour van Rijnsburg via Oegst- geest naar Leiden gemaakt en hier mede werd de Leidse bloemenweek kleurrijk besloten. Het was een schone bloemenstoet, die duizenden langs de weg het genoegen heeft geschonken dat de organisatoren beoogden. In de nacht van vrijdag op zaterdag zjjn in de Flo rahal te Rynsburg armen vol bloemen over de vijftig corsowagens, Hie naar een ontwerp van de Amsterdamse bloemsierkunstenaar Kiersch waren ge maakt, verdeeld. Vooral gladiolen wer den als versiering gebruikt. Rijnsburg heeft als dorp van snijbloemkwekerijen op dit gebied een reputatie op te hou den. Ook anjers werden verwerkt en voorts lisdodden, pijlvormige „dom pers" die het temidden van de gladio len in velerlei kleur en variëteit goed deden. Het corso werd onder de naam „bloe mencocktail" voorgereden, en deze veelomvattende titel gaf de medèwerl kers de kans om de fantasie de vrije teugel te laten. Men zag een water skiër voorbijgaan, achtervolgd door Dia na, de godin van de jacht, Chinese ta ferelen reden aan de bewonderende menigte voorbij, met bloemen schilde rende artiesten en ook de jaargetijden Inspireerden tot weidse bloementa- bleaus. De schoonste wagen van het corso, zo stelde de jury vast, was een perso nenauto, bedolven onder rozen en an jers, die was ontworpen en uitgevoerd door de heer Alb. Paauw uit Oegst- geest. Een hartelijk applaus ontlokte de prachtig geschakeerde praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Kat wijk en Rijnsburg „Paauwenoog" die geschilderd was in oranje en diep-lila, bijna zwarte gladiolen. Tegen kwart voor vier bereikte de stoet Leiden om half vijf reed zij langs de bordes van het stadhuis waar wet houders en loco-burgemeester van het passeren getuige waren, 's Avonds reed het corso nog eenmaal verlicht door de straten van de Sleutelstad, waarna het weer koers zette naar het bloemen- dorp Rijnsburg. Z.H. de Paus heeft mevr. P. Hofhuis- Kellvink te Den Bosch wegens haar grote verdiensten op kerkelijk en sociaal terrein begiftigd met het gouden ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice. de Leidsestraat, daalden de trappen af en geraakten zo in de winkel. Aan de straatzijde waren zij voor ongewenste belangstelling gevrijwaard door een rol luik. Ook deze inbraak bleek uitermate goed voorbereid te zijn geweest. Het is de tweede grote juwelendief- stal binnen een maand in de hoofdstad. Zondagmiddag 20 juli j.l. werden uit de woning van een handelaar in gouden en zilveren voorwerpen in de Dintel- straat in Zuid grote aantallen kostbare diamanten, gouden ringen en half-edel- stenen voor een waarde van enkele tien duizenden guldens gestolen. Hoewel men dus van de inbraak op het Damrak thans nog onmogelijk de waarde van het gestolene kan vaststel len. meent de politie wel uit de mede delingen van de gedupeerde op te kun nen maken dat er voor meer dan f 10.000 ftrdwenen is. Twee bewoners van het jeugdhotel aan de Leuvensestraat te Scheveningen, de 19-jarige Serge A. H. Paulin uit Pa rijs en de 23-jarige Roger Williw af komstig van het eiland Wight, worden sedert zondag vermist. Zij waren bij golfbreker 46 in Scheveningen gaan zwemmen en waren hier nog door een vriend waargenomen toen zij zich in nood bevonden. Door het vormen van een levende ket ting hebben een dertigtal badgasten zondag in Scheveningen vier inwoners van Amsterdam, die zich in nood be vonden. uit zee kunnen redden. De 54-jarige mevrouw E. A. Barlagen. Waalkens uit 't Waar bij Nieuwolda is zaterdag bij een hevige hittegolf in Ita lië om het leven gekomen. Zij was met haar echtgenoot en een bevriende ge zinsverzorgster op vakantie. Zij werd door de hitte bevangen en kreeg een hartaanval, waaraan zij later in het zie kenhuis te Bolzano is overleden. De KLM heeft toestemming gekregen om met ingang van woensdag weer ge regeld naar de Iraakse hoofdstad Bagdad te vliegen. Het is de KLM toegestaan passagiers van alle nationaliteiten te vervoeren. De omgeving van de Staalstraat in Amsterdam was maandagmorgen herschapen in een grote openluchtstudio: Hier herleefde de oorlogstijd door de opnamen voor de film naar het dagboek van Anne Frank, enkele meters verder werkte men aan de opnamen voor „Operatie Amsterdam". Op de foto: De in een winterse straat veranderde Staalstraat. Het communistisch-Chinese dagblad Ta Koeng Pao schreef maandag, dat de communisten niet bang zijn voor een oorlog met het Westen en dat zij „de imperialisten van de kaart zullen vegen", als zulk een oorlog uitbreekt. Het blad, dat te Peking verschijnt, schrijft dit als commentaar op de reis naar China van de Russische premier, Nikita Khroesj tsjev. „Of een oorlog kan worden vermeden of niet, wordt niet alleen bepaald door de eenzijdige inspanningen van de vre- delievenden", aldus Ta Koeng Pao. „Als de imperialisten erop aansturen de we- 'reld in een oorlog te verwikkelen, dan zijn de vredelievende landen en volke ren niet bevreesd. Zij zullen de impe rialisten van de kaart vegen en een al tijddurende vrede in de wereld tot stand brengen". Het blad zegt, dat communistisch Chi na, Rusland en het „socialistische kamp" zowel de kracht als de vastberadenheid bezitten om deze historische taak te ver vullen. „Ditmaal zal de waarschuwing, gege ven door de leiders van acht honderd miljoen Russen en Chinezen, dat Ame rika en Engeland hun agressieve strijd krachten terstond uit Libanon en Jor danië moeten terugtrekken., beslist een belangrijke rol spelen bij het tot staan brengen van de Amerikaans-Britse im perialistische agressie en het vermijden van een nieuwe oorlog". Een Russische regeringsdelegatie on der leiding van president Vorosjilov zal van 11 tot en met 13 augustus een ve- zoek brengen aan de Wereldtentoon stelling te Brussel. De ministers van landbouw en volksgezondheid en de onderminister van cultuur maken o.a. deel uit van de delegatie. Tijdens het bezoek zullen Russische nationale da gen worden gehouden. Het definitieve vertrek van pater dr. Clementinus o.f.m. cap., de vorige rec tor van IJmuiden-oost, die onlangs tot generaal definitor te Rome werd be noemd, is thans zeer aanstaande, bon dag 10 augustus zal hij voor het laatst in zijn parochie de Hoogmis opdragen. Daarna wordt tot half een in het patro naatsgebouw gelegenheid gegeven af scheid van hem te nemen. Pater dr. Clementinus o.f.m. cag. was van 1945 tot 1951 rector te IJmui den-oost. In die periode werd door de parochianen de Fatimakapel gebouwd als een monument van dankbaarheid, dat de parochie voor directe oorlogshan delingen gespaard was gebleven. In 1951 werd pater dr. Clementinus door het provinciaal kapittel gekozen tot provin ciaal overste als opvolger van pater dr. Ferrerius. Zes jaar heeft hij deze func tie bekleed. In 1957, toen ook voor IJmuiden-oost een scheiding werd ge bracht in de functies van gardiaan en rector, keerde pater dr. Clementinus als rector naar IJmuiden-oost terug. Hij had echter eerst nog een opdracht voor Rome uit te voeren, die hem maanden lang in beslag nam. Zijn laatste recto raat heeft slechts een jaar geduurd en van die tijd heeft hij slechts een deel aan zijn parochie kunnen wijden. Niette min zullen vele van zijn parochicanen, vooral zij die hem ook tijdens zijn eer ste rectoraat hebben meegemaakt, de gelegenheid aangrijpen zondag persoon lijk afscheid van hem te nemen, nu hij zich metterwoon in Rome gaat vestigen. IJMUIDEN. Dinsdag 5 augustus Hoog water: 6.59 u. en 19.20 u. Laag water: 2.45 u. en 14.56 U. Woensdag 6 augustus Hoog water: 7.34 u. en 19.56 u. Laag water: 3.18 tu en 15.29 U. Het bal, dat tot laat in de nacht duurde, viel bij de vele bezoekers, die afwisselend dansten bij muziek van een dansorkest, het Gavioli-orgel of een boerenkapel, zeer in de smaak; de stem ming was opperbest. Een waardig sluit stuk van een mooi festival. Een van de zaken, die naast de be langrijke zakelijke gegevens, telkens- jare onze aandacht trekt, in het jaar verslag van het P.W.N., is het tableau van de jacht en van het aantal buitge maakte volwassen konijnen. In het jaar verslag over 1957, dat thans is ver schenen, lezen we dat in 1957 geschoten werden 2063 fazantenhanen en 1815 fa- zantenhennen; 22 patrijzen; 541 hout snippen; 589 hazen en 3562 konijnen. Een totaal van 8.592 stuks wild bij een to taal van 294 dagjachtvergunningen. Het aantal konijnen nam weer belang rijk toe, hoewel nog einde 1957 aan my- xomatose gestorven konijnen werden ge vonden, o.m. in de terreinen Bakkum en Castricum. Ter bescherming van de wild- en vo gelstand werd een aantal hermelijnen, wezels, bunzings, verwilderde katten, eekhoorns, Vlaamse gaaien, eksters, zwarte kraaien, kauwen en bonte kraaie geschoten en gevangen. Het aantal zil vermeeuwen werd in toom gehouden door afschot en het rapen van eieren. Het bal, dat tot laat in de nacht duurde, was een uitermate vrolijk en ongedwongen festijn van oude en jonge mensen, die als één grote familie pret maakten. In de balzaal was het over vol met danslustigen, die op muziek van een goed spelende band een fox- trott of Engelse wals dansten. Vanaf het balkon en uit de foyer keken velen toe, maar ook in de feëriek verlichte tuin, waar vele paren na een „warme" wals verkoeling zochten, werd naar hartelust gedanst. Hier stond het fraaie Gavioli-orgel, dat zijn vrolijke klanken schonk; niet altijd uitgelezen dansmu ziek, maar het publiek van het Bal des Nations danste overal op. We zagen de echtgenote van burge meester J. G. S. Bruinsma op de vloer met de Oostenrijker Alphons Kasser, de sympathieke oude heer, die in Be verwijk door zijn goedlachs voorkomen opviel; in de tuin begonnen de char mante Franse gasten een promenade. Overal stonden buffetten waar men verfrissingen kon bestellen. Een Fran- Caise nodigde een eenzame heer uit ten dans, terwijl een andere wat swing- dans ten beste gaf, ook al strookte deze dans niet met haar fraai nationaal toi let, maar wat hindert dat voor een keer. De buitenlandse gasten zijn op deze laatste dag nog in vijf volle bussen op excursie geweest. Alkmaar, Bergen, Schiphol, Aalsmeer en Egmond stonden op het programma. Met speciale per missie reden de wagens door het Pro vinciale duinterrein en waar een mooi plekje was stapte het gezelschap uit. Men was vol lof over de bloemenpracht in Aalsmeer en in Bergen raakten de buitenlanders zo in hun element, dat voor een uitspanning, „Duinvermaak" geheten, een internationaal orkestje naar hartelust begon te spelen en allen een polonaise begonnen. Iedereen dans te met iedereen, tot groot vermaak van de buitenlanders zelf en van de vele Bergenaren, die dit kostelijke schouw spel met genoegen gadesloegen. Een heerlijk diner volgde na deze prettige excursie in het Kennemer- theater, waar twaalf kelners af en aanliepen. Tijdens dit diner kwamen enkele Zwitserse gasten met een pop in de klederdracht van de Zwitserse dames aandragen, terwijl de heer Al phons Kasser namens de Oostenrijkers woorden van dank sprak. Zweden bood de heer Cats een fraai vaantje aan, ter wijl de heer Chr. Belterman een fraai paard van houtsnijwerk in ontvangst mocht nemen, De Schotse groep be waarde zijn verrassing voor de bal avond. Alle buitenlanders kregen op hun beurt een theelepeltje met de Wijkertoren afbeelding er op. De heer Cats, zowel als de heer Jonker, die wij tijdens het bal in de tuin vlak bij een alleraardigst priëeltje even spraken, waren vol lof over het vele werk dat de heer Belterman van het V.V.V.- bestuur heeft verzet. Zonder andere werkers te kort te doen heeft de heer Belterman het hoofd koel gehouden, hoewel alles om hem heen draaide. Men kon hem wel de ziel van het festival noemen die uitstekend werk heeft gedaan. Ook het werk van de dienst openbare werken werd zeer op prijs gesteld. (Van onze correspondent in Bonn). Het schijnt dan nu toch eindelijk te gelukken om de twee grote Chris telijke partijen in het Saargebied, dat als elfde deelstaat sinds 1 januari 1957 politiek weer by de Bondsrepubliek behoort hoewel het financieel-economisch nog tot 1 januari 1960 aan Frankrijk ge bonden blijft bij elkaar te brengen. Het gaat hier om de Saarlandse afde ling van de Christelijk-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer en de Christelijke Volkspartij van de vroe gere (pro-Franse en voor separatist uit gekreten) premier Johannes Hoff mann. Tot dusverre is deze fusie, die vooral door de C.D.U. partijleiding in Bonn wordt gewenst teneinde ook in het Saargebied een absolute Christelijke meerderheid tot stand te brengen, voort durend mislukt. Omdat het met de fusie tussen C.D.U. en C.V.P. alsmaar niet wilde vlotten, heeft de Hoffmann-partij voor de Bondsdagverkiezingen in september 1957 waarin zij als betrekkelijk klei ne landelijke partij alléén geen schijn van kans had een afgevaardigde in het federale parlement in Bonn te bren genaansluiting gezocht en gevonden bjj de Christelijk-Sociale Unie, het Beier se „filiaal" van de C.D.U. Sindsdien heet de Hoffmannpartij C.S.U.-C.V.P. In de 50 man tellende JOHANNES HOFFMANN Saarlandse Landdag heeft zij 11 zetels (tegen 16 voor de C.D.U., 13 voor de liberale „Demokratische Partei Saar" Reeds sedert geruime tijd doet zich in Heemskerk de behoefte gevoelen aan een nieuwe regeling betreffende de subsidië ring van de plaatselijke organisaties voor de vrije jeugdvorming. De steeds snellere toename van de bevolking, alsmede de bouw van enkele nieuwe jeugdhuizen, waardoor de activiteit van de jeugdvereni gingen zal toenemen, maken het vaststel len van een nieuwe subsidieregeling thans noodzakelijk. De door het college van B. en W. ont worpen nieuwe verordening wijkt in be langrijke mate van de tot op heden gel dende regeling af. De oude regeling voor zag slechts in een jaarlijkse bijdrage aan de verenigingen, bestaande uit f 1.per jeugdlid en een vast bedrag van f 50 per vereniging. De nieuwe subsidierege ling kent aan de verenigingen jaarlijks een bijdrage toe in de werkelijk gedane uitga ven, o.a. wegens salariëring en opleiding van jeugdleidsters en jeugdleiders, kos ten van gebouwen, terreinen, kampwerk enz. Het subsidie bedraagt 75 procent van de kosten van de salariëring van jeugd leiders en 50 procent van de overige in de verordening genoemde kosten, terwijl ook in een minimum subsidie is voorzien voor kleine verenigingen. Aan B. en W. wordt de bevoegdheid ge geven te beslissen over een verzoek om toekenning van subsidie, over de voor sub sidie in aanmerking komende bedragen, over de uitbetaling bij voorschot en over de intrekking van het subsidie. De Kath. Stichting voor Bijzonder Gezins- en Jeugd werk heeft medegedeeld met de nieuw ontworpen regeling akkoord te gaan. Voor het diploma Moderne Bedrgfs- administratie slaagde te Alkmaar de heer Co Bletfendaal te Heemskerk. Dat de Uitgeester binnenwegen niet op het huidige verkeer zjjn berekend en aan vakmanschap cn de zelfbeheersing der chauffeurs zware eisen worden ge steld bewezen een tweetal aanrijdingen binnen de gemeente. Toen een vrachtauto, bestuurd door de Alkmaarder B., op het Bonkenburg stond te wachten voor een tegemoetko mende vrachtauto van de firma R. al hier, wilde de bestuurder van een be stelauto, bestuurd door D. uit Alkmaar, de stilstaande auto passeren, hetgeen beslist niet kon. Het gevolg was dat beide wagens aan de zijkant werden beschadigd. Er vonden geen persoon lijke ongevallen plaats, maar wel maaK- te de Rijkspolitie procesverbaal op. Op de Middelweg bij de winkel van Albert Hejjn stond aan de rechterkast een vrachtauto geparkeerd, bestuurd door J. uit Barendrecht. Een andere vrachtauto, bestuurd door B. \iit Anna Paulowna, wilde hier passeren, maar ook hier was het gevolg dat beide wa gens werden beschadigd en dat de Rijkspolitie proces-verbaal opmaakte. Twee meisjes en een jongen zijn van daag vertrokken voor een bedevaart naar Lourdes. Dit is mogelijk geworden door een in de St. Pancratiusparochie ondernomen actie, waaraan ook de scholen deelnamen. In gezelschap van hun ouders zijn de drie vanmorgen per auto naar Roosendaal gegaan, waar de blauwe bedevaartstrein van de 66ste Bedevaart naar Lourdes hen opwachtte. De oudste van het drietal is de 15- jarige Thea Schermer. Thea overkwam vorig jaar een ernstig ongeval, ten gevolge waarvan zij nu nog enigszins moeilijk loopt. Overigens is het een echt levenslustig meisje, dat bij deze tiendaagse reis de leiding van het drie tal zal hebben. Het tweede meisje is de 13-jarige Joke Duin, die een ernstige heupoperatie heeft ondergaan. En ten slotte is er de 12-jarige Kees Verwer, die enige jaren vertoefd heeft in het asthma-centrum te Zeist. De Castricummer N. J. Rozemeyer, in dienst van de gemeente Heemskerk, slaagde te Utrecht voor het diploma bouwkundig opzichter B. 8 voor de sociaaldemokraten en 2 frak- tielozen). De landelijke regering telt 8 ministers, van wie 5 uit de C.D.U., 2 der D.P.S. en 1 van de S.P.D. De situatie is dus zo, dat de van oudsher als pro-Duits bekend staande partijen (die in 1955 met een zo over tuigende meerderheid het referendum wonnen, als gevolg waarvan Frankrijk het Saargebied tenslotte losliet) de re- gerings-coaiitie vormen en de C.S.U.- C.V.P. in de oppositie is. Een fusie van C.D.U. en C.S.U.-C.V.P. zou - Christelijke partijen een meerderheid in het Saarlandse parlement geven. De C.V.P. is sinds zij in de jaren voor de „Anschlusz" pleitte voor een (door de Fransen gewenste) afzonderlijke, in ternationale en in ieder geval Europese status, in de Saarlandse politiek een „outcast" geweest. De liberalen en so cialisten willen tot op de huidige dag met de C.V.P. niets te maken hebben en de Beierse C.S.U. heeft heel wat moeten horen, toen zij de C.V.P. toe liet onder haar vlag voor de Bondsdag te kandideren. In de Saarlandse C.D.U. zijn de me ningen over een fusie met de Hoffmann partij verdeeld. Er is een anti-vleugel onder leiding van de vroegere C.D.U.- premier dr. Ney en een pro-vleugel, die wordt aangevoerd door de huidige premier, Egon Reinert. De C.D.U.-lei- ding in Bonn heeft echter beslist, dat men de vete uit de (Franse) bezettings jaren nu maar moet vergeten en de C.V.P.-verdwaalden weer in de Chris telijke kudde moet opnemen. En zo is het onlangs in Saarbrücken gekomen tot een C.S.TJ.C.V.P.-ver- gadering, waarin positief werd gerea geerd op het C.D.U.-voorstel. Johannes Hoffmann, die nog steeds C.V.P.-voor- zitter is, maar sinds de „Anschlusz" in Frankrijk woont, was er voor naar Saarbrücken gekomen. De C.D.U. en C.V.P. zullen in landdag, streek- en ge meenteraden gemeenschappelijke frak- ties vormen, C.V.P.-ers zullen in de regering worden opgenomen en er zal een paritair landelijk bestuur van de samengesmolten partij worden gevormd. Daarbij zullen zich nog genoeg moei lijkheden van persoonlijke aard voor doen, want vele C.V.P.-ers (inclusief Hoffmann zelf, die overigens heeft ver klaard geen politieke ambities meer te hebben) blijven voor de C.D.U. onac ceptabel. Maar ditmaal schijnt de politieke lijn, die bondskanselier dr. Adenauer voor de partij in het Saarland heeft nitge- stippeld, tot het gewenste resultant te zullen leiden ter versterking der West- duitse meerderheidspartij en rehabilita tie der C.V.P. Horizontaal: 1. stopplaats voor treinen; - deel van oor. r-i 2. hoofdstad van Europees land; - verdieping; f4 3. vriend, - licht bier; 4. graafwerk- f5 tuig, - speculatie; 5. gedaantever- andering; 6. beroemd En- gels college, 10 - de oudere; 7. zinnebeeldige kentekenen; 8. verpakkings materiaal, - 18e eeuwse .japon, - pers. vnw.; oO 9. fijndraaien, - deel van kachel; O- 10. kalm, water (Fr.)0 11. onderricht, motorraces, voedsel. rH Verticaal: 1. kramp (med. term) - frequentie mo dulatie; 2. mak; - uitstalkast; 3. beroemde Griekse filo soof (348-322 v. C.); 4. waterstand, - harnas; 5. Mohamme daanse gods dienst, - voordeel; 6. schone jonge ling, - sint; 7. zwarte - nut; 8. voorzetsel, - vlug; 9. bekend mu ziekstuk van Handel, - pausennaamj 10. landbouw werktuig, - lendestuk van os; 11. snoepgoed, - do.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2