m m m mm Si I ZWAAR WEER IN EERSTE ETAPPE MUGGENRONDE 't Silver Stoepke Tijdens vissen verdronken Recordaantal passagiers op Schiphol in juli Suiker en Mostertman moeten om de hoogste eer strijden m 1 Gerard Fennis (Indische Buurt) rijdt in ere-tricot Planetenlaan zonder water Geluidsmetingen van vliegtuigen DE HAARLEMSE KEURING IN HET KRELAGEHUIS NAAIMACHINES Neger aangevallen te Amsterdam HIER zijn dan de 6 GELUKKIGE GESLAAGDEN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 ftp mmé Films: Diversen Films Burgerlijke Stand Haarlem ES?temaUWD: J' S' Scholtz en E' C' „De Kleine Stem" in Hannover Gevaarlijk spel met afsluitboom Bedrijfsvoetbal Leiding brak met water spektakel als gevolg Bromfietser tegen vrachtauto Gestolen auto slipt op de Zeeweg Om schaaktitel van Kennemerland - 6 a - Geen voorrang op Westelijke Randweg HAUTE COIFFURE MOLENDIJK - DAMESKAPPER VAKANTIESPELEN ENGEL, Gr. Houtstr. 181, tel. 14444 ZANDVOORT RAF-militairen stalen kleedjes uit café 10 jaar circuit J. B. Th. Hugenholtz gehuldigd Opbrengst collecte Duitse jongens over grens gezet Burgemeester met vakantie SANTPOORT Nieuwe steun van bouworde Ronde van Santpoort voor achtste maal in de feestweek Tegen touw gereden Jongetje loopt snelweg op Spreekuur wethouder Geluk Beurs van Amsterdam Beurs van a Y ork Het is gisteren allesbehalve mee gevallen in de eerste etappe van de vierde Haarlemse Muggenronde. Reeds bij de start op de Planetenlaan te Haar lem waren de voortekenen van wat het weer betreft niet gunstig en op weg naar de eerste etappeplaats, het natuur reservaat „De Beer" op het eiland Rozenburg, is daarin geen verandering gekomen. Regen en wind beheersten de eerste rit van de in totaal vierhon derd kilometer lange ronde, die de jon- Ïens door een groot gedeelte van Neder- and brengt. Ondanks alle tegenslagen, vooral de krachtige tegenwind werkte belemme rend, zijn de zestig deelnemers aan de ronde opgewekt naar het zuiden ge fietst. Vol optimisme voor de komen de dagen draaiden de jongens hun kilo-, meters, zich weinig aantrekkend van de regen. Hoewel enkelen te kampen had den met een mankement aan hun fiets bij de Spanjaardslaan in Haarlem al kreeg een van de jongens moeilijkheden met zijn ketting telde de eerste etappe geen enkele uitvaller. Er is ciNEMA-PALACE: De familie Trapp, a. 1.: 4.15, 7, 9.15 uur. iedere ochtend: Marcelino, brood en w;1n, alle leeft.; 10.30 uur. IJANS HALS: 't Zit in de lucht, a. L <•■30, 7. 9.15 uur. T Di. 8 uur. 1*100: Vader heeft het moeilijk, a. 1.; .2, 4.15, 7, 9.15 uur. lUXOR: De rode Pimpernel, 18 j.; 2, 7, 8-15 uur. Iedere ochtend: Sjors van de Rebellen club, a. 1.; 2.30 uur. MINERVA: Sjors van de Rebellenclub, a. 1.; 2.30 uur. Bonjour Tristesse, str. volw., 8.15 uur. Wo. en do.; Du bist Musik, a. 1., 8.15 u. REMBRANDT: Scampolo, 14 j.; 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Iedere ochtend: Montagnes Jeugdvariété, j, 10-30 uur. i?Y; Jungle Jim en het gedoemde eiland, STyhar; 2.30, 7, 9.15 uur. 2 if Souvenir d'Italie, zie recensie; Elkè 9'15 uur- o.a. jjUchtend: Vakantieprogramma met lie Cha??ld Duck, Stan Laurel en Char- aPhn, lo.so uur. Grote Kerk, Haar]paUgU concert door Albert <52' uur: Orgel- ma- Werken van erk- Program- cTAquin, Franck en La„g^f_r- S. Bach, Raadhuisplein, Zandvoort, retvoorstelling door het enseti ny van Zwol. Woensdag 6 augustus Stadhuis, Haarlem, 14 uur: Openbare ver gadering van de raad der gemeente Haar- vieeshal, Grote Markt, 14.30 uur: Jeugd voorstellingen van he' hahketting Jan Nelissen: De verdwenen ka!?ke""J?- Zomerlust, Zandvoort, 20.30 uur. lafel- tennisdemonstraties. ënse^HiUur: Caba" emble van Ton- TRIANON: De brug over de rivier de Kwai, 14 jaar. 2 en 8 uur. luÈ/uur Z°ek hEt maar uit- a- b 2.30, 7, LI7°°9:.151uur'. Sommer und Musik, a. 1. 2.30, LUXOR: Droomeiland a o nn r, REX: Rokende revolver, Hi°' 715015^' ?exase a:1dag °m haU Car na vil Donderdagavond: High Society, a. L BEVALLEN van een zoon: F. j. Ver- meulen-de Vries; W. van der Aar- Schippers; M. G. E. van Deursen-van E verdingen; H. Hoogervorst-Schenau; E- Leusink-Tangenberg; A. P de Boer- Grijmans; W. Baartmans-de Kouse- S^^eker* M van den Berg-van der Schalie;' J F M. van Liempt-Verdonk; M B. Welters-van der Voort; J. E. de TGeU2ebroek-Kruij£f; G. J. de Vnes- S T?n,eh; E. A Rethmeier-de Vries; M. hó„Bak-Vrii- A M. Rienstra-Hooge- fe J' Baik-Peeters; A M Wou- ^'Chris«aans; E. B Easton-Le- RfvaV H- Eijsvogel-ten Berge, j a LLÊn van een dochter: M. T. heet w""Baars: J' E' Jo^aan-Lans- RinltQ W' va" Excel-Witjes; W. H. C. Halm ?n Engelenburg; G. H. Bos- Hofu ri- J- M Bos-van den Heuvel; E. "aak-Kalf. ONDERTROUWD: J. J. G. Heere- ™ans en M. a. Lasschuit; J. Ravestein Hart: D- A- de Jong en L- Jan" sen, A. Trommel en H. S Stigter; J. C. VarfS£f en M- C. Snoek. Overleden M. Huijbers-Kluijt, 67 j., rijksstraatweg; J. Hering-van Akoojj, j., Zomerkade; M. Aveling-Harting, Bogastraat: D- van Aken, 71 i\ 1 Paeme£-Straat,; W' van den Berg, 70 J-. Paul Krugerkade; C. Tjaden 76 i Maerten van Heemskerkstraat. overigens wel stevig aan „getrokken" en bij Noordwijkerhout resulteerde dat in een botsing van een van de jongens met een auto. De gevolgen waren niet ernstig en de betrokken coureur kon zonder meer zijn weg vervolgen. Een ernstiger ongeval gebeurde kort voor de finish, toen tijdens de klassementsrit over anderhalve kilometer Serge Hand- graaf tegen een heuveltje reed en over de kop sloeg. Maar ook hier waren de gevolgen minimaal, zodat ook hij niet in de uitvallerswagen behoefde te stappen. De leiderstrui is inmiddels al van drager verwisseld. Bert Oomen, die het ere-tricot voor de ronde had verdiend bij een test, verloor het aan Gerard Fennis, een van de rijders uit de Indi sche Buurt, die in de klassementsrit de eerste plaats voor zich opeiste. Aan de prijzen die de jongens kunnen verdienen is er inmiddels een toege voegd. Op de boulevard in Scheveningen namelijk bood een Hagenaar, die met een van de leiders stond te praten en buitengewoon enthousiast werd voor de Haarlemse Muggenronde, een horloge aan. De aankomst van de eerste etappe kreeg evenals vorig jaar een bijzonder cachet, doordat in „De Beer" kinderen, uitgezonden door de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin, de jon gens een triomfantelijke intocht bezorg den. De eetzaal was met slingers ver sierd en buiten was een erepoort ge maakt van serpentine. Het was een ge hele Haarlemse aangelegenheid in ..De Beer" en er heerste een plezierige stem ming, vooral toen alle' magen met ette lijke kilo's aardappelen en groenten wa ren gevuld. De uitslag van de eerste dag is: A-klassement; 1. Gerard Fennis (Ind. Buurt!2. Rob van Straaten (Ind. Buurt); 3. Rob van Waard (Slachthuis- buurt); 4. Jan van Bezu (Slachthuis- buurt); 5. Wil van Slooten. (Slachthuis- buurt); 6. ex aequo de overige renners. B-klassement: 1. Jos Mathot (Voge- lenbuurt): 2. Ruud Donkel (A'damse buurt); 3. Richard Bosdijk (Bomen- buurt); 4. Wil Verleur (Bomenbuurt) 5. Wim Molendijk (Transvaalbuurt) 6. ex aequo de overige renners. Het ploegenklassement na de eerste etappe luidt; 1. Indische Buurt, 84 p:; 2. Slachthuisbuurt, 81 p.; 3.-4. Bomen- buurt en Vogelenbuurt, 80 p.; 5. Amster damse Buurt, 79 p.; 6. Transvaal Buurt, 76 p.; 7.-8.-9. Harmenjans Buurt, Haar lem-zuid en Vondelkwartier, 75 p.; 10. Leidsebuurt, 69 p. Het Haarlemse kinderkoor „De Klei ne Stem", bestaande uit kinderen tus sen zes en achttien jaar, is vorige week de gast geweest van de „Liedertafel Dimmer" in Hannover, in het kader van een culturele uitwisseling. Het koor, sinds kort onder leiding van de koor- wigent-pianist Anton de Beer, heeft meegewerkt aan een concertavond, die 1 oor de „Liedertafel Limmer" georga niseerd was. De Nederlanders behaalden er veel succes, met alleen met twe<Tstemmfge liederen van Van Ebbenhorlt TeSer- gen en van H van Tussenbroek maar ook met drie liederen op Duitse tekst' Wir gehen nun wo der Tudelsack" uii de Bauernkantate van J. s. Bach en tWGG volksliedjes. ,»Kuckuck der war herun'r gefall'n" en „Hans und Liesel". De organiserende vereniging voerde be halve werken van Mozart en Beethoven „nk meerstemmig bewerkte Nederland se v^ksliederen van Otto de Nobel uit. De Haarlemse kinderen zijn geduren de de hele week de gasten geweest van de leden van de Duitse liederta- fel Zij hebben vele mooie dagtochten gemaakt en waar de gelegen voordeed werd gezongen, bij n scheid werden hartelijke woorden ge sproken. De voorzitter van de "k116 tafel Limmer" zei onder meer aai hjj hoopte, dat door de uitwisseling en de ontvangst in Duitsland iets wegge nomen mocht zijn van de slechte in druk, die de Duitse bezetting in Neder land tijdens een misdadig régime heeft achtergelaten. De rede, die terstond in „o Nederlands vertaald werd, kreeg pp «ft kanten warme bijval. ,,De Klei- ,m kan op een onvergetelijke week terugzien. "^^*2 9-ja.rig knaapje vond het srister- avond tGgGn kwart voor zeven fifn om aan de afsluitboom van de Calhrvne- artSdptehnnrnnoTiIahgen op het moment dat de boom opgehesen werd De brug wachter, die dat zag en uiteraard onge lukken vreesde, stopte onmiddellijk met de boom. De jongen viel niettemin met zijn zitvlakje op de straat. Het gaf een harde klap en het slachtoffertje van zijn eigen onvoorzichtigheid moest met kneuzingen, onder meer aan het hoofd, naar het Groote Gasthuis worden ver voerd. Toen de eerste etappe ten einde was, verenigden de rennertjes zich met de andere „muggen" uit Haarlem in „De Beer" en wisselden zij hun ervaringen uit over de eerste dag. Advertentie die konden aantonen dat zij PRECIES 74 punten hadden op hun rapport Eindexamen U.L.O. 1958: le. Mej. F. van der Haak, Molenaer- straat 26 zw„ Haarlem, ontvangt een prachtig 15 st. anker-horloge van het bekende merk R E M o- V A. 2e. Mej. C. Beets, Albert Cuipstraat 42, IJmuiden, zal in het bezit komen van een 15 st. anker-hor loge van het overbekende merk ZE N T R A. 3e. De heer Sellers, Bosboom Tous- saintlaan 62, Heemstede, ontvangt een uitstekend 12 steens P R I S- M A ankerhorloge. 4e. Mej. M. E. Elshout, Wagen makerslaan 13, Haarlem, ziet zich in het bezit van een subliem 17 st. anker-horloge merk INDUS. 5e. Mej. E. Hartog, Kerklaan 8. Zuid-Schalkwijk, mag een mooi UNION 15 st. anker-horloge komen halen. 6e. Mej. C. J. M. Zonneveld, Maria- straat 10, Hillegom, ontvangt als laatste een fraai JUNGHANS horloge. Allen van harte proficiat en onze beste wensen voor de toekomst. U weet het, bij slaagt u altijd. De kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Keuze uit meer dan 1000 horlóges o.a. REMOVA - PRISMA - UNION - INDUS - ZENTRA - JUNGHANS. Zondagavond is de 57-jarige J. Heer uit Rotterdam, toen hij aan de Weerlaan te Hillegom zat te vissen, door nog onopge helderde oorzaak in het water geraakt en verdronken. Zijn vermissing werd ontdekt door een vriend, die de heer Heer niet meer aan de waterkant trof, toen hij terugkeerde van het zoeken naar aas. Hij waarschuwde on middellijk de politie, die na tweemaal dreg gen het overschot van de heer Heer uit het water ophaalde. Het lijk is overge bracht naar het Sint Jozefhuis. De uitslagen van de in de afgelopen week voor de bedrijfsvoetbalcompetitie te Haarlem gespeelde wedstrijden lui den: SVOW 1-DDS 1 2-1, Goby-DDS 2 5-3, Tramvogels-VES 3-2, SVOW 2-Heeremans 1-5, Vriebo-GIH 2-0, VW 2-HAC 2-4. Het programma voor deze week is A: SVOW 1-OVN, B: Wilbert-DDS 2, C: VVV 2-GIH, B: Goby-SVOW 2, B: Hee remans-VES. De ranglijsten zijn nu: afd. A: DDS 1 8-13 VVV 1 8-11, Nebima 1 7-7, SVOW 1 7-7, O VN 8-5, OCS 8-3: afd. B. DDS 2 10-14, Heeremans 8-13, Wilbert 7-12, Go by 9-9, VES 10-7, Tramvogels 10-7, SVOW 2 10-2. De bewoners van de huizen aan de Planetenlaan vermoedelijk vanaf num mer twintig zijn vanmorgen allen onge wassen naar hun werk gegaan. Zij heb ben ook geen thee kunnen drinken of waterpap kunnen eten, terwijl ook hun tanden ongepotst bleven. De water voorziening in de buurt was namelijk gestoord. Een brandkraan, die defect geraakt was, veroorzaakte de storing. De bou ten, waarmede de kraan bevestigd is, moeten vannacht tegen half vijf afgebro ken zijn, met 't gevolg, dat er op straat een flinke fontein van minstens drie meter hoog ging spuiten. Personeel van het gemeentelijk waterleiding bedrijf is vanmorgen om half acht di rect naar de Planetenlaan gegaan om het euvel te herstellen. Zij moesten daar toe een gaatje graven en een nieuwe kraan opzetten. Omstreeks negen uur was er weer water. Uiteraard trok het opspuitende water, dat vooral de eerste etage van nummer 20 ernstig bedreigde, de aandacht van vele omwoonenden, die, al of niet nog in hun nachtkleding, het spektakel aan schouwden. De ruiten van de eerste etage, die uit voorzorg met karton wa ren gebarricadeerd, bleken de wateraan- val goed te kunnen doorstaan. Op de Vergierdeweg in Haarlem noord vloog gisteravond tegen kwart over zeven een bromfietser tegen een vrachtauto op bjj de kruising met de Sint Bavostraat. De bromfietser, een in woner van Velsen. reed in de Sint Bavo straat in oostelijke richting. Hij gaf geen voorrang aan een vrachtauto, die op de Vergierdeweg in noordelijke rich ting reed. De bromfietser kreeg vlees wonden in zijn achterhoofd en een her senschudding. Hij moest naar het Sint Antoniusziekenhuis in ÏJmuiden-oost worden vervoerd. De Bloemendaalse politie verzoekt ge tuigen van de slip-partij, zondagmor gen omstreeks tien over zeven op de Zeeweg, zich met haar in verbinding te stellen. De geslipte wagen was gesto len van een Haarlemmer, die deze ge parkeerd had in de Aart van der Leeuw straat, de avond tevoren omstreeks ne gen uur. De bestuurder van de geslipte wagen was na het ongeluk verdwenen. De maand juli heeft een nieuw re cord opgeleverd voor het aantal passa giers, dat van Schiphol is vertrokken of op Schiphol is aangekomen. De KLM handelde voor de eigen vliegtuigen en voor de maatschappijen, waarvoor zij de afhandeling verricht, niet minder dan 113.630 inkomende en uitgaande passagiers af. In de maand juli van het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim 96.000 en in juni van dit jaar 99.335. De statistiek van de luchthaven Schiphol geeft aan, dat juli 1957 tot nu toe de topmaand voor het verkeer op de Amsterdamse luchthaven is geweest. Toen bedroeg het aantal inkomende en uitgaande passagiers voor alle maat schappijen, die Schiphol in hun gere gelde dienst hebben opgenomen, 102.839. Dit aantal is dus thans aanzienlijk overschreden. In het getal van 113.630 passagiers is niet begrepen de lucht reizigers, die op Schiphol zijn aange komen of daar vandaan zijn vertrok ken met de „Pan American World Airways", „El Al" en nog enkele an dere maatschappijen, die namelijk niet door de KLM worden afgehandeld. Topdag voor Schiphol is 5 juli ge weest met 4491 passagiers voor KLM en de door haar afgehandelde lucht reizigers van andere maatschappijen plus 42 passagiers van „Pan American", enz. Onder leiding van ir. G. J. van Os van de technisch physische dienst T.N.O. en T.H. te Delft, zijn zaterdag verscheidene metingen verricht op de geluidsproduktie van diverse typen vliegtuigen, die op Schiphol aankwamen of vertrokken. Op het platform waren kabels uitge legd en microfoons opgesteld met de bedoeling de toonhoogten van het ge luid van verschillende motoren, zoals die van het straalverkeersvliegtuig de Advertentie Door de fraaie remise van J. Jansen tegen de schaakkampioen 1957 van Mid- den-Kennemerland, L. G. Mostertman, heeft M. P. Suiker in de laatste ronde om de schaaktitel van Kennemerland kans gezien via een overwinning op Tj. de Jong, op gelijke hoogte te komen met Mostertman. Dit is het verrassende slot van een iets te langdurige strtfd, die zich echter van meet af aan heeft geken merkt door grote inspanning. In de laatste ronde waren er nog drie kans hebbers, waarvan er twee, M. P. Suiker en Tj. de Jong, elkaar moesten bestrij den. Beide spelers speelden aanvanke lijk wat afwachtend om eerst een con clusie te kunnen trekken over het ver loop van de partij tussen Mostertman en Jansen. Bij een eventuele overwin ning van Mostertman zouden beide spe lers namelijk kansloos op de eindzege zijn geweest daar zij een halve punt minder genoteerd hadden in de voor gaande ronden. Om in elk geval vrijwel ieder gewenst moment de spanning te kunnen oproe pen verdedigde Tj. de Jong zich met zwart reeds meteen met een onregel matige opening. Het gevolg was dan ook dat een onduidelijke situatie ontstond die voor beide spelers gevaren inhield. Bij het vorderen der partij bleek echter dat een lastig paard van Suiker een zet te laat door Tj. de Jong werd aange vallen waardoor deze cavalerist nogal onrust in cTe vijandelijke linies begon te zaaien. Het gevolg hiervan was dat Sui ker in het voordeel kwam en daarbij een pion kon winnen. De Jong meende deze weer snel te kunnen heroveren, maar overzag de daarmee gepaard gaan de insluiting van zijn koningin. Hij kreeg er een toren en een loper voor terug. In de onderhavige stelling echter een onvoldoende compensatie. Wanneer hij minder begerig naar de herovering van zijn pion was geweest zou de winst voor Suiker nog een zeer grote vraag zijn gebleven. Nu bleef het nog slechts een kwestie van techniek die Suiker overigens niet eens geheel hoefde te de monstreren daar zijn tegenstander de toegestane tijdslimiet ook nog over schreed. Intussen waren Jansen en Mos tertman al tot een verdeling van het punt gekomen. Het verloop van de partij was echter niet zo vredig als hetslot. Jansen koos de doorschuifvariant van de Franse partij en nam dubbelpionnen en een ge havende koningsstelling op de koop toe om in elk geval maar een aanval op touw te kunnen zetten. Deze kwam dan ook. Hij offerde vóór de vijandelijke De gladiolencommissie heeft het maandag niet cadeau gekregen! Om half één was men in de keu ringszaal van het Krelagehuis nog druk doende met het beoordelen. Intussen had men echter al vier inzendingen bekroond met een gouden medaille, om het over de getuigschriften en het andere klein goed nog maar niet te hebben. vaderlandse gladiolenspecialisten hadden dan ook een enorme hoeveel heid nieuwe zaailingen ten toon gesteld en het moeilijke was, dat ze stuk voor stuk best waren. Naast een indrukwekkende groep van p. Visser, St. Pancras, waarin vooral diverse kleinbloemige nieuwigheden de aandacht trokken, prijkte o.m. de reus achtige rose Regal van K. Kooy uit dezelfde plaats en ook de groep van A. J. Preijde uit Breezand bevatte diverse uitstekende zaailingen. Vooral in het witte genre zag men veel goeds. Merk waardig waren Lady's Friend, grijswit met blauwe stipjes en Hymne, rosewit met helderrose streepjes. Van H. J. Salman Zn., Noordwijk, was er een geweldige groep. Allemaal gladiolen van een zwaar type: lange, brede takken op sterke, lange stelen. Uitblinkers? De zalmrode Ambrosia, de gevlekte Pastel Beauty, de bijzonder mooie zalm oranje Gloriana en verschillende rode nieuwigheden, zoals Senator, Vermil lion Brillant, e.a. In het groepje van Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim, wa ren het vooral de apart rose Roman Holiday en de rode Santé, die opvielen. Naast enkele aardige nieuwe primu- linussen van G. Beukers, Noordwijk, was daar ook nog een collectie nieuwig heden van Konijnenburg Mark, Noord wijk. Tientallen nieuwe creaties werden den volke getoond en niet de eerste de beste experts moesten toegeven, dat ze bij het zien van zó veel moois en zó veel goeds duidelijk neigingen hadden om draaierig te wordenHet is met geen mogelijkheid te zeggen, wat nu de paradepaarden gaan worden, want ze staken allemaal ver boven de middel maat uit. Zowel de bonte butterfly aanwinsten als de grootbloemige, waar van de rode Herman v. d. Mark ons bijzonder bekoorde. Een aantal beste gladiolen voerde ook de fa. v. d. Meer, Noordwijk, ten tonele. We noemen o.m. de best ge bouwde vaal-lila Mauve Queen de lichtrose Lola Maria en de grijs blauwe Maria Liz, die een purper rood merk in het centrum heeft. De prima oranje primulinus Troef van Bijvoet Co., Overveen, trok ook nu weer de nodige belangstelling. Tenslotte: de sterke Zuidafrikaanse snijbloem Ornithogalum thyrsoides van Hollandse kralen geteeld en ten toon gesteld door fa. Orga, Noordwijkerhout, de fraai rode gladiool Danny Kaye van Turnhout, Noordwijk, de opvallende ge kartelde witte gladiool Ruffled Sen sation van C. J. Wigchert, Santpoort en enkele potten met volop bloeiende Achi- menes Escherianum van de Lissese bij goedkweker P. Drost, vorst een loper tegen twee pionnen. Het zag er wel aardig uit maar had toch niet zoveel om het lijf als was verwacht. Mostertman pareerde de aanval en kwam door verovering van nog een pion duidelijk in gewonnen positie. Wetend dat prolongatie van zijn titel vrijwel ze ker was begon hij wat argeloos te spelen waarvan Jansen dankbaar profiteerde toen Mostertman een giftige pion nam. Jansen won er meteen zijn stuk mee terug en belandde in een eindspel van toren en vier pionnen elk. Dit bleek voor geen van beiden meer te winnen hoewel het er nog even op leek dat zelfs de halve winst Mostertman nog zou ontgaan. Hij lost de moeilijkheden echter bekwaam op en kan nu aan een serie van twee partijen beginnen met Suiker om uit te maken wie zich kam pioen kan noemen. Valt in deze beide partijen de beslissing niet dan wordt nog een derde ontmoeting vastgesteld. Blijft ook dan de beslissing achterwege dan kan Suiker zich de nieuwe kam pioen noemen als gevolg van het dan toe te passen systeem Sonneborn-Berger. De eerste partij van het toernooi wordt deze week nog gespeeld. De derde en laatste partij van het toernooi vond plaats tussen C. Koomen en P. Hart. Een gave, spannende partij eindigde ten slotte in remise. De volgende eindstand werd hierdoor bereikt: 1 en 2 M. P. Suiker 8 6 1 1 6% L. G. Mostertman 8 5 3 3 Tj. de Jong 8 4 3 1 5% 4 J. Jansen 8 4 1 3 4% 5 G. L. de Haas 8 3 2 3 4 6 J. L. Wijdoogen 8 2 2 4 3 7 P. Hart 8 2 I 5 2% 8 F. J. Walda 8 2 6 2 9 C. Koomen 8 - 3 5 1% Een korte terugblik op het verloop en de prstaties der spelers leert ons me teen dat men dit soort wedstrijden bij voorkeur niet in de zomermaanden moet laten verspelen. Bovendien zal men het voorbeeld van de wedstrijden om de Haarlemse schaaktitel moeten gaan volgen door twee partijen in de week te spelen op een verplichte speel dag (-avond) waarvan onder geen enkel beding mag worden afgeweken. Ten eerste bereikt men dan een aanzienlijke verkorting van de titelstrijd terwijl onge twijfeld het snellere verloop voor meer dere spelers aanleiding zal worden aan de wedstrijden deel te nemen. Wat de prestaties der spelers betreft kan men zeggen dat M. P. Suiker; L. G. Mostert man; Tj. de Jong; G. L. de Haas en J. L. Wijdoogen aan de verwachtingen hebben voldaan. J. Jansen heeft de ver wachtingen ongetwijfeld overtroffen. Niet zozeer door zijn behaalde score dan wel door zijn manier van spelen en het opbouwen der partij. Zijn clubge noot P. Hart heeft teleurgesteld en kan stellig tot veel betere prestaties komen. Hetzelfde kan gezegd worden van F. J. Walda, die dan wel drie reglementaire nedrlagen kreeg te incasseren, maar voordien toch al van de drie hoogst ge plaatste spelers had verloren. C. Koo men heeft erg veel pech gehad ditmaal. Zijn bescheiden eindscore is in geen en kele overeenstemming met zijn speel- kracht. Zonder geluk .vaart echter nie mand wel, zelfs een schaker niet Op de Westelijke Randweg kwamen bij de Pijslaan twee auto's in botsing, doordat een op de Randweg rijdende wagen geen voorrang kreeg van een auto, die de weg wilde oversteken. De bestuurder van de auto, die geen voor rang gaf, een 57-jarige architect uit Aerdenhout, kreeg een hersenschud ding. Beide wagens werden vrij ernstig beschadigd. Tupolev-104 van Aeroflot, de DC-7c (vier zuigermotoren) van de K.L.M., de Vic- kers viscount van de B.E.A. (schroef- turbinevliegtuig met 4 motoren) en de Bristol Britannia van de Canadian Pa cific (eveneens viermotorig schroef- turbinevliegtuig, maar voor de lange afstand) op een bandopname-apparaat vast te leggen. In een later stadium zullen deze opnamen worden geanaly seerd in het laboratorium te Delft, waarna de mate van hinderlijkheid kan worden vastgesteld. De proeven worden fedaan in opdracht van de directie van e N.V. luchthaven Schiphol. De di rectie wil n.l. over gegevens beschik ken met het oog op het uitbreidings plan van de luchthaven; immers de geluidsproduktie der motoren, in het bijzonder die van de straalvliegtuigen is o.m. bepalend bij de bouw van het nieuwe verkeersa'reaal (gebouwen, af handeling enz). Weliswaar zijn de vliegtuigfabrieken bezig door middel van dempers de geluidsproduktie van straalmotoren te verlagen, maar de onderzoekingen bevinden zich. omdat het motorvermogen niet of althans wei nig mag verminderen, nog in een ex perimenteel stadium. De technisch physische dienst T.N.O. heeft zich niet beperkt tot metingen ten aanzien van de geluidsproduktie, maar men had ook apparatuur opge steld teneinde de temperaturen der uit- laatstralen te onderzoeken en gegevens te verzamelen over de snelheid van de uitlaatgassen. Binnenkort zullen ook metingen worden verricht over de ge luidsproduktie der motoren, als de vliegtuigen zich in de lucht bevinden, kort na de start of vóór de landing. Ook met deze gegevens zal bjj het vast stellen van het definitieve uitbreidings plan rekening worden gehouden. De technisch physisiche dienst T.N.O. en T.H. heeft onlangs nog adviezen uit gebracht over geluidsproblemen bij de bouw van de nieuwe windtunnels van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium (Amsterdam en Noord-Oost Polder), de aanleg van de Velsertunnel (rustiger dan de Maastunnel) en het lawaai van de bromfietsen, in het bijzonder in de steden. Advertentie geen luxe prijzen Schoonheidssalon annex Parfumerie SANTPOORTERPLEIN 1 - HAARLEM Tel. 19706 Buslijnen 2 - 3 - 4 en 8 Het programma van de vakantie- spelen van de katholieke speeltuinen in Haarlem voor woensdag 6 augustus luidt: Noordervreugd, Ambachtstr.: fiets tocht naar Schiphol met bezoek aan de Cruquius voor kinderen van tien tot veertien jaar. Vertrek om negen uur. Terug om half vijf. Het Paradijsje, Witte Herenstraat: om twee uur begint een kleutermid- dag in de speeltuin. Hof van Eden, Geusevesperstraat: Grote stempelwandeltocht voor kin deren van tien tot veertien jaar. Zaanenoord, Zaanenstraat: twee filmvoorstellingen in de tuin. Elba, Ged. Schalkerburgergracht: Tekenwedstrijd voor jongens en meis jes van zes tot dertien jaar. Kindervreugd, G. van Bouillon straat: om half elf en om half vier filmvoorstellingen in het clubhuis. Mariagaarde, Westergracht: uit gaansdag naar Groenendaal voor kin- trek, per bus, om half tien, terug om deren van zeven tot negen jaar. Ver vijf uur. Jongens en meisjes van tien tot dertien jaar kunnen meegaan met een fietstocht naar Schiphol. Vertrek om negen uur, terug om vijf uur. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze Terzake van diefstal van enkele kleed jes ten nadele van een caféhouder aan de Haltestraat te Zandvoort heeft de politie drie militairen van de R.A.F. aangehouden. Zij verkeerden in beschon ken toestand. Nadat zij in het politie bureau waren ingesloten werden zij ter beschikking gesteld van hun comman dant. Hun leger-onderdeel kampeert na melijk te Zandvoort. Naar wij vernemen, is de feestviering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het circuit van Zandvoort zondag avond in besloten kring voortgezet. Uit de sportverengingen welke van het cir cuit gebruik maken was een comité ge vormd onder voorzitterschap van de heer J. H. van Haaren, sportcommissaris van de K.N.A.C. Deze heeft de heer J. B. Th. Hugen holtz gehuldigd voor zijn verdienstelijk werk als directeur van het circuit. Als blijk van waardering werd hem een fraai bewerkte maquette van het circuit (in zilver) aangeboden. De populaire Willem Draijer. het „factotum" van het circuit, werd eveneens goed bedacht, hij ontving een televisietoestel. Tenslotte werd nog een bedrag van ruim 500 geschonken aan het Zandvoortse Rode Kruis als bijdrage in de kosten van aanschaffing van een ziekenauto- De in de parochiekerk van St.-Agatha te Zandvoort gehouden collecte ten bate van de armen der parochie heeft ruim 1400,- opgebracht. De Zandvoortse politie heeft drie 15- jarige Duitse jongens aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan dief stal van flessen melk. Deze jongens wa ren per rjjwiel op trektocht door ons land en hadden te weinig zakgeld bij zich. Vandaar dat zij trachtten op on eerlijke wjjze aan levensmiddelen te ko men. Zij zijn maandag als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet. Een 55-jarige kok uit Zandvoort is in een café te Zandvoort gearresteerd om dat hij ten nadele van een bezoekster in dat etablissement een portemonnaie met geld had ontvreemd. De burgemeester van Zandvoort is met vakantie afwezig en zal zijn eerst volgende spreekuur houden op woensdag 20 augustus van 1012 uur. Er is weer een nieuwe groep bouw gezellen aangekomen om het werk aan de acht huizen te IJmuiden, die door Santpoortse jongemannen worden gebouwd, te helpen voortzetten. Wa ren in de afgelopen weken Franse stu denten, ondergebracht in het Jeugd huis te Santpoort, aan het werk geweest, thans zijn het vijf Nederlandse priester studenten uit Alverna bij Wvchen, die een drietal weken van hun vakantie op offeren om aan deze huizen te werken. Deze groep is gehuisvest bij mevr. Njjssen aan de Kerkweg. Zoals de fraters mededeelden, deden ze dit werk niet voor de eerste keer. Vorige vacanties hadden ze gewerkt aan projecten in het buitenland, o.a. in Oos tenrijk en in Nederland, zoals in Wychen en Herpen. Het werk in IJmuiden begint op te schieten. Maandag hadden ze latten te gen het plafond gespijkerd, wat zeker geen licht werk is voor mensen, die ge wend zijn over hun boeken gebogen te zitten. Maar ze zijn vol werklust en willen het hunne bijdragen om het wo ningtekort te helpen verminderen. Dit woningtekort is zo groot, dat het nog verschillende jaren zal duren, alvorens de inzet van vrijwilligers zinloos begint te worden. Voor hen, die zich voor het streven der bouworde interesseren, zjj medegedeeld, dat het secretariaat ge vestigd is Groesbeekseweg 52 te Nij megen. Ruim zestig amateurs, onder wie de Denen Nielsen en Hansen en nagenoeg alle streekfavorieten, zullen woensdag avond 6 augustus met elkaar de strijd aanbinden in de achtste Ronde van Santpoort, een wielerronde, die ook nu weer door de Harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken" georgani seerd wordt in samenwerking met het Haarlemse „De Kampioen" in het ka der van de Santpoortse feestweek. Tal van prominente renners, zoals de plaatselijke favoriet Coen Visser, de IJmuidenaren Henk Oldenburg, Hans van Duin en Henk de Vries, de Bever- wijkers Henk Kuitwaard en Ton Hof land, welke laatste na een lange perio de van non activiteit weer is gaan fiet sen, de Haarlemmers Loek Vaars, Henk van Weeren, Theo Mathót, Peter de Jong, Toon Rutte, Aad Straver en Ton Tuyp, oe Castricummers Cees Lute, Toon Lute en Frans Klardi, Wim Bo- gers uit Nieuw Vennep, Mik Snijder uit Halfweg, de Badhoevedorpers Ab Sluis, Eef Balk en Piet Zantman en verschei dene Amsterdammers, w.o. Henny Ma- rinus, Wim Klebach, Gerry Spaans, zul len van start gaan. Of de twee Denen in dit selecte ge zelschap een kans maken is nog een grote vraag. Zij zullen er niettemin hard voor moeten fietsen, want er wordt op het parcours aan de Terrasweg in Santpoort altijd bijzonder snel gereden. De start van deze ronde is om half zeven en de af te leggen afstand be draagt negentig ronden (ongeveer 72 km). Op een landweggetje achter een bol- lenbedrijf in Santpoort is maandag om 12 uur de 29-jarige bromfietser A. M. uit Beverwijk tegen een touw gereden, waarmee een hijs-installatie was ge schoord. Het touw liep dwars over de weg en werd door de man niet gezien. Hij kreeg het touw tegen zijn hals en werd daardoor achterover van zijn brom fiets geslagen. Met inwendige kneuzin gen werd hij naar het Antonius-zieken- huis overgebracht en vandaar, na on derzoek, naar huis vervoerd. Maandagmiddag 4 uur is op de rijks weg te Santpoort nabij de Broekbergen- laan de 7-jarige R. D. uit Santpoort door een volkswagen gegrepen. De jongen had gekeken naar het opbouwen van de kermis en was toen de drukke rijks weg opgelopen. Hij werd door de volks wagen geschept. Zijn gebit was ernstig beschadigd en voorts had hij schaafwon den opgelopen. Na onderzoek in het An- tonius-ziekenhuis te IJmuiden-oost kon hij echter naar huis worden gebracht. De volkswagen kyeeg een paar flinke deuken. Zaterdag is op de Nieuwmarkt te Am sterdam een vechtpartij ontstaan tussen twee mannen, van wie een een neger was. Twee agenten wisten er een eind aan te maken, maar toen keerden drie andere mannen zich tegen de neger. De politie kwam opnieuw tussenbeide en gebruikte haar gummistok, hetgeen vol doende was om de mannen het hazen pad te doen kiezen. De Haarlemse wethouder D. J. A. Ge luk zal vrijdagmorgen spreekuur hou den van half twaalf tot half een. (Niet officiële koersenl vorig opening 3'A Ned 1953 3M> Ned 1953 3% Ned 1956 3V« Ned 1948 3V« Ned 1950 3V« Ned 1954 3V4 Ned 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3% B.N.G Won.bouw 6 Ned Handel M11 cert AJt.O Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Onliever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubbei Hol! Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mn Ned Scheepv Unie K.L-fd H VA Dell MtJ eert Vdaro 2% '56 1 4 dam '56 D A dam lil Kentespaarbr Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KX.M Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Bteel Slot 5/8 9314 92% 92% 86% 86% oo oofs 921 q 94A 91A 89 94A 109V4 89% 171 185% 197 185% 300i r 1751 i 363% 328 265 364% 294 Vb 295% 166.40 166.80 69% 69% 134% 135% 139% 130% 121% 120% 107.20 101% 110.80 112.— 93 100% 110 1/8 4/8 sen 2 53% 46 46% 51% 53 63% 64% 44% 45% 94V. 99% 28% 28% 38% 38% 34% 35% 54% 54s,g 44% 44% 81 81 51% 51% 47 48 26% 27% 70»/, 71% stMivniw vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3