Indonesische communisten nu op soek naar een prooi aangebroken nieuwe Moeilijke tijden voor de Amerikaanse en de Britse bedrijven? D Oreopithecus mens of aap? Oude uniformen en vaandels en koninklijke paarden KNIPPERLICHTEN Geldontwaarding Aantal werklozen in juli gestegen Prof. dn H. Weve Slachtoffer van de Eiger Lustrumprijsvraag voor een mars Cees Laseur ziek in Parijs Nederland erkent het individuele klachtrecht Nederland zij op zijn hoede Schoolhoofd in Noorwegen DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 PAGINa FOTOGRAFEREN! Riskeer niets vraag films onandeur Sint- Comi Sylvester Koninklijk gezjn -n Imperia Vroede vaderen van San Remo moesten worden teleurgesteld "Madurodam" verwacht een topjaar Voor de vijfde maal Taptoe Delft Jongen onder mestkar gedood hLleTjilTen^ lZZde btj Hans Kaart naar Londen Suriname en Ned. Antillen „stellen er geen prijs op" Arbeidstijdverkorting Huur sanering moet voorrang hebben Zuster Rita Zender op Celebes in beslag genomen Djakarta: gebruikt voor contact met Nieuw-Guinea Bisdom Paramaribo op 24 augustus '""iimiiiiiiiiimiiiiiwiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie De geregistreerde arbeidsreserve is tussen eind juni en eind juli van dit jaar met bijna 4.000 mannen gestegen. Volgens een opgave van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid bedroeg deze reserve eind juli 77.302 tnannen tegen 73.579 eind juni. Voorts waren er eind juli 6.052 werkloze vrou- j®*1 geregistreerd tegen 4.820 eind juni. ««aantal openstaande aanvragen steeg 25 cqo ze'fde periode voor mannen van ~a.633 tot 28.014 en voor vrouwen van ''o lSl tot 25.406. Eind juni en eind juli 1957 bedroeg oe geregistreerde arbeidsreserve respec tievelijk 31.484 en 37.016, het aantal Werkloze vrouwen respectievelijk 2.440 en 3.320. Het aantal openstaande aan vragen eind juni en eind juli 1957 be droeg respectievelijk 64.151 en 65.076 voor biannen en 39.265 en 38.852 voor vrou wen. Van het aantal eind juli 1958 inge schreven mannen van 77.302 werkten er 12.811 op sociale werkvoorzieningsobjec ten en 13.177 op aanvullende werken. Van de 6.052 ingeschreven vrouwen Werkten er 519 op sociale werkvoorzie- hingsobjecten. De geregistreerde arbeidsreserve was eind juli als volgt over de provincies ver deeld (tussen haakjes de cijfers van eind juni): Groningen 6.984 (7.444), Friesland 5.967 (5.155), Drenthe 7.321 (6.433), Over ijssel 6.771 (6.208), Gelderland 7.823 £?-°j?6). Utrecht 4.015 (3.556), Noord-Hol- (lldRoV0?, *10.410). Zuid-Holland 12.096 Rrah=A' i?feland 2.252 (2.465), Noord- (2 748) '558 (10.602) en Limburg 2.813 v;Pe, vicaris-generaal van de aarts bisschop van Utrecht, mgr. D. Huurde- hoo'j heeft prof. dr. H. J, M. Weve, Utr, 'Sleraar echt in de oogheelkunde te gasthuis n directeur van het Ooglijders, benocmi'nJnfdedeIin8 gadaan van zijn van St.-Svi,,ot commandeur in de orde dan 28 jaar ïm r- Prof. Weve is meer r.-k. St.-Antoni,Var? het bestuur van het "usziekenhuis te Utrecht. Het koninklijk gezin is gisteravond naar imperia gereden, vlak bij San Remo, vaar in een restaurant aan zee werd ge dineerd. Het menu bestond uit ravioli, «koteletten met marsalawijn en vor Pe vorstelijke toeristen waren wasi do.or de beleefdheid van een fo- die eerst vroeg of hij foto s tp rn J nemens alvorens met zijn apparaat huif ?r0(luvreren- ZÖ gaven er dan ook beswS mming voor. De foto's waren omroep V°°r de Italiaanse televisie- di? een0dv^ne aut°riteiten te San Remo 1C een gala-avond seerd ter ere vói wv georgani- moesten worden tewmnldi>k bezoek' Woordvoerder van de d' Een berichtte de vroede °TnkU-ike familie oericnite üe vroede lamme strikt incognito op rek tren dat men koninklijk paar geen offie?-,en dat het Wenste. De woordvoerder h?ae Aeceptie Waar de oprechte dank van u ^ells" on prins over voor de hartelilke°bISgin «ngen van het stadsbestuur. bGd°e- dit m!n'atuurstad „Madurodam" heeft half'ma.r ,eerder dan in vorige jaren de Wri(i Miljoenste bezoeker ontvangen. De heer j^°0rzitter van Madurodam, de dag de rA„W' P' L Wilde heette maan" zoen 1958 '00°ste bezoeker van het sei- me.juffrouwEkT en b°°d de f™? ook de heer f T°rm Uit Rotterdam als die bezoeker nrJ\KanS Uit Rotterdam schenk n 500.001 was een ge- IC T at an' ^staande uit 2 retours per het h naar Rrussel, een bedrag voor boek 62 aan de Expo, en het foto- HetTr Madur°dam. heei'J wuf°e^ aan de ExP° 20 zei de z'en ni1 Was door "Madurodam" ge- dat h S 6011 kleine tegenprestatie, om- teoiiSteii Stad?e dank 2ij de wereldten- meer 6 tienduizenden buitenlanders jarej, mocht ontvangen dan 1956 vorige e anti-Nederlandse campagne, die vorig jaar december in Indone sië werd ingezet, heeft wel suc- ses gehad. Succes althans in de ogen van degenen, die het land uit de wes terse invloedssfeer willen verwijderen. De grote meerderheid van de Neder landse bedrijven en ondernemingen is onteigend. (Het mag misschien anders heten: .Onder beheer gesteld" of zo, maar het komt er toch wel op neer dat de eigenaars ze kwijt zijn.). Van de ruim 200.000 Nederlanders, die er bij de soevereiniteitsoverdracht in Indone sië woonden, zijn er daar nu misschien nog 10.000 over. Vooral de laatste maan den heeft de repatriëring, die vaak op een evacuatie begon te lijken, in ver sneld tempo plaatsgehad. Van de Ne derlanders, die er nu nog in Indonesië zijn, is het grootste deel ook weer voor nemens op korte termijn het land te ver laten. Aan het eind van het jaar zui len er misschien nog maar een duizend Nederlanders in Indonesië over zijn: mensen van zending en missie (als hun tenminste het werken op een gegeven ogenblik ook niet onmogelijk wordt ge maakt) en nog wat achterblijvers. Mis schien is zelfs deze schatting te hoog. De communisten hebben in Indone sië wel „succes" geboekt. Bij het wes terse bedrijfsleven daar nam het Neder landse verreweg de belangrijkste plaats in, en dat is nu uitgeschakeld. Er zijn enkele uitzonderingen (de drie Neder landse banken, d.w.z. de N.H.M., de N.H.B. en de Escomptobank, hebben bijvoorbeeld in Indonesië nog een be trekkelijke vrijheid om hun werk op de oude voet voort te zetten), maar die zul len mogelijk ook maar van tijdelijke aard blijken te zijn. En het valt dan ook te begrijpen, dat de ogen van de Indone sische communisten zich gaan richten op andere buitenlandse bedrijven: En gelse, Amerikaanse, Belgische mis schien. Men zoekt een aanleiding om ook deze te onteigenen en het werken onmogelijk te maken. Voor de Engelse en Amerikaanse gelooft men deze nu gevonden te hebben in de komst van Amerikaanse troepen in Libanon en van Engelse in Jordanië. Iteeds heeft de In donesische communistische party ge dreigd met een boycot-actie tegen de Engelse en Amerikaanse bedreven in Indonesië en met de bekloddering van huizen en kantoren is men al begon nen Zo begon vorig jaar ook de anti-Ne derlandse campagne. Vast staat wel, dat deze de Indonesische regering vol komen uit de hand is gelopen. Toen In donesië zijn aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea vorig jaar in de Verenig de Naties bracht, was het tevoren wel duidelijk, dat het daarvoor niet voldoen de steun zou krijgen. De Indonesische regering begon daarom te dreigen met acties tegen de Nederlandse belangen in Indonesië. Zij moest iets hebben om de aandacht af te leiden van de verslech terende economische toestand van het land: óf een succes in de Verenigde Na ties óf een nieuwe anti-Nederlandse campagne. Het werd duidelijk dat het laatste het zou worden, toen Nederland weigerde ook zelfs maar met Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea te praten. Ook toen nog bestond echter bij de Indonesi sche autoriteiten het plan een anti-Ne derlandse actie van beperkte opzet te ontketenen, die niet veel meer dan sym bolische betekenis zou hebben. Een aan tal werkloze Nederlanders zou worden uitgewezen en de Nederlandse bedrij ven zouden in het vervolg de vele ver gunningen die zij voor hun dagelijks werk steeds nodig hadden, nog wat moeilijker kunnen krijgen. De zaak liep echter anders. De In donesische communisten, sterk door hun beheersing van de vakbonden en door het feit dat zij de enige goed ge organiseerde partij zijn, namen de zaak over. Zo begonnen de groot scheepse anti-Nederlandse acties van het laatste halfjaar. De ene Nederlandse maatschappij heeft de strijd soms wat vroeger opge geven dan de andere, maar zo langza merhand hebben zij alle hun Nederland se personeel teruggetrokken omdat dit in het eigen bedrijf toch niets meer te vertellen had. Het Indonesische le&er' soms de overheid, vaak ook de vakbon den zijn op deze ondernemingen en be drijven nu de baas. Vakbekwaam zyn deze officieren en vakbondsleiders na tuurlijk niet en zo is de Indonesische eco nomie sterker en sneller achteruit ge vlogen dan ooit tevoren. Men kan slechts intens medeiyden hebben met de gewo ne bevolking, die hier volkomen buiten staat, maar die het slachtoffer wordt van de acties van de communistische dryvers. In Indonesië werken echter ook nog diverse buitenlandse niet-Nederlandse bedrijven. Men vindt er de fabrieken en ondernemingen van Goodyear, Uni ted States Rubber, Harrisons Cross- field Socfin, Sipef, Unilever, Shell, Stan- vac, Caltex en vele andere meer. Uiter aard willen de Indonesische communis ten dat ook die voor de bijl gaan. Wat betreft de Engelse en Amerikaanse (en die vormen de meerderheid) menen zy daarvoor nu een voorwendsel gevonden te hebben. De Indonesische regering toont zich bezorgd over wat er gebeurt, maar het ziet er naar uit dat de zaak haar ook nu weer uit de hand zal lopen. Dergelijke dingen gebeuren met alleen in Indonesië, maar met vele variaties in vele Aziatische landen. En zo hebben de Engelse en Amerikaanse acties in het Midden-Oosten ook hun gevolgen in het Verre Oosten en misschien ook wel in Afrika en andere delen van de we reld. Zouden ook die in de tactische be rekeningen zijn opgenomen? C. H. SCHAAP. De Zwitserse prof. Johannes Hürzeler, die momenteel in Grosseto het blok ligniet (bruinkool van houtachtige structuur) bestudeert, waarin zich het vrijwel complete versteende skelet van een „oreopithecus Bambolii" bevindt, ziet in de vondst een bewijs voor zijn stelling, dat de mens van een vóór- menselijk wezen, en niet van de aap af stamt. Indien de vóór-menselijke aard van de oreopithecus wordt bevestigd, kan worden aangetoond, dat een wezen met menselijke kenmerken bestaan heeft in een tijd waarin anthropoïde apen geen tekenen van een dergelijke ontwikkeling vertoonden. Dit alles volgens prof. Hürzeler. Tot nu toe nam men aan dat de eerste menselijke wezens ongeveer een miljoen jaar geleden op aarde ver schenen. Bestudering van het blok ligniet, waarin het skelet is vervat, heeft uitgewezen dat de versteende beenderen elf tot twaalf miljoen jaar oud moeten zijn. Het nemen van foto's is niet toe gestaan; een journalist die de bruinkool mijn heeft bezocht, verklaarde dat het skelet in gehurkte houding ligt. De schedel en een van de voeten zijn nog niet gevonden. Sinds 1870, toen de Franse geoloog Gervais het eerste onvolledige exemplaar op de berg Bambolo vond, zijn in de maritieme Alpen en in de heuvels van Volterra ettelijke beenderen van de oreopithecus gevonden. Gervais was er echter van overtuigd, met resten van een anthropoïde aap te doen te hebben. Vanaf de brug van een Canadese ijsbreker werd deze foto van een berenpaar in zijn geboorteland gemaakt. Steeds kleiner wordt het rijk van de ijsbeer, nu de mensen de streken rond de Pool verder en verder exploreren. De entourage waarin en de wyze waar op de Taptoe Delft in de vier voorgaan de jaren is opgevoerd, hebben deze groots opgezette militaire en muzikale show gemaakt tot een first class eve- ment, dat zich telkenjare opnieuw mag verheugen in de onverflauwde belang stelling van het Nederlandse publiek. Zo zjjn binnen enkele dagen en reeds drie weken voor de première behou dens op de V.V.V.-kantoren rondzwer vende kaarten weer alle toegangsbe wijzen uitverkocht. Omdat dit jaar een lustrum jaar is, zijn bij wijze van terugblik de drie grootste succesnummers t.w. Night fall in Camp, Nimrod en de Belgische Grenadiersmars in het programma opgenomen. Uit historisch oogpunt wordt een in druk gegeven van uniformen en vaan dels van Staatse, Schotse en Zwitserse regimenten, zoals deze rond 1690 bij het leger van de Koning-Stadhouder Willem III, tijdens diens stryd tegen Lodewyk XIV, de Zonnekoning, in ge bruik waren. Tijdens dii historische nummer zui len een vestingcommandant met zijn kapitein-adjudant en een staf trompet ter in groot tenue en te paard op het marktveld verschijnen. De paarden hiervoor zijn afkomstig uit de konink lijke stallen en werden gaarne door Koningin Juliana ter beschikking ge steld. Aan de taptoe van dit jaar zal worden deelgenomen door vier harmonie-, drie fanfare- en vijf tamboercorpsen, teza men met het exercitiepeloton circa 600 man, die bij de finale het ganse markt plein zullen vullen, wanneer het Delfts Madrigaalkoor vanaf de torentrans het „Gelukkig is het land" uit de „Valer us Gedenkklanken" zuilen inzetten. Evenals de voorafgaarde jaren staat de Taptoe o.i.v. de luit.-kol. D. baron Mackay en de majoor R. van Yperen, terwijl uniformen en uitrusting werden verzorgd door de heer F. J. H. Th. Smits. Ter gelegenheid van het eerste lustruum is 'n muzikale prijsvraag uit geschreven voor een Marche Militaire. Als eis is gesteld, dat de compositie Een poging om de vervaarlijke en beruchte noordwand van de Eiger in het Berner Oberland te beklim men is voor drie jonge alpinisten op een mislukking Ven van hen, Noich, werd door een lawine getroffen en vrij erns ig gewond. Met zeer grote moeite werd, hij door zijn twee vrienden naar beneden gebracht. Hier ziet men hen gedrieën in het zieken huis. Links: Brandler; rechts: Ra- ditschnik en in bed de gewonde Noich. De acteur-regisseur Cees Laseur, te vens directeur van de Haagse Comedie, heeft op de terugreis van vakantie hij was met zijn echtgenote aan de Rivièra geweest in Parijs tot twee maal toe een maagbloeding gehad. Hij is in het Saint-Antoine-ziekenhuis opge nomen, waar men hem enige bloed transfusies heeft toegediend. Zijn toe stand is op het ogenblik tamelijk bevre digend. De heer Laseur zal echter voor lopig niet naar Nederland vervoerd kunnen worden. kersT I"38 het t0Waar met 789.368 bezoe- miüo d dat )aar echter kwam de half nins op 6 auS"stus. Van de ope- 417? 0? te52 af hebben reeds zocht personen Madurodam be- uüVellndnZge.,AUjert van Gierestein kantelende mLlt Lemmer is onder een nprinnd r>* ar terocht gekomen en andere jongens op* dTkar eZdaa'rbli moet het paard zijn geschrokken. Het dle\XntelZ Urj zodat de kar te de sloot kantelde Twee van de jongens konden op tijdvan de wagen springen, maar de elfjarige loge, die aan de lin kerkant zatkwam onder de lading te recht. De acteur-operazanger Hans Kaart heeft besloten het toneelspelen vaarwel te zeggen en zich geheel aan de opera te wijden. Hij zal zich te Londen ves tigen. Bij 't Royal Opera House Convent Garden zal hij voornamelijk dramatische tenorpartijen gaan zingen. Voor de veiligheid van alle weggebrui kers volgt hierbij nog eens een opsom- mmg van alle soorten knipperlichten en hun betekenis in het verkeer: Rood knipperlicht: dit betekent dat he slist vóór het licht of bij de stopstreep moet worden gestopt. Doorrijden is levensgevaarlijk. Dit licht kan men aantreffen bij onbewaakte of bewaak te spoorwegovergangen en bij beweeg bare bruggen. Groen knipperlicht: bij onbewaakte over wegen. Het betekent: er is geen trein in aantocht. Geel knipperlicht: treft men aan bij ge vaarlijke situaties (o.a. kruispunten). Aangezien hierdoor wordt aangegeven dat „voorzichtigheid geboden is", dient de aandacht extra te worden verhoogd en de snelheid aan de omstandigheden ter plaatse te worden aangepast. Oranje knipperlicht: wordt aangetroffen in tunnels en het betekent dan: voor zichtig rijden. Het is dan gewenst om in één file te gaan rijden; snelheid te matigen en scherp letten op het gedrag van de voorligger, teneinde een bot sing te vermijden. Oranje knipperende bol: beschermde voetgangers-oversteekplaats: snelheid matigen, zo nodig stoppen vóór de voet gangers-oversteekplaatsen. Voetgan gers op de voetgangers-oversteek plaats mogen niet worden gehinderd. Blauw knipperlicht: moet bij duisternis worden gevoerd door motorvoertuigen, ORANJE KNIPPER^ knipper liCH-T LICHT TUNNEL Stoppen Voorlicht ig GRO knipper; 'licht i «*hden Doorrijden Voet gangers ORANJE KNIPPER bol v°orrang hebben GEEL KNIPPER LICHT BLAUW KNIPPER LICHT ^voorzichtig Links rij dende auto [ANWBjVJSE^ die voor het jagen van vaartuigen of vanwege werkzaamheden links hou den. Een met blauw knipperlicht tege moetkomende auto moet dus aan de linkerzijde worden voorbij gereden. zowel door harmonie- als door fanfare corpsen gespeeld moet kunnen wor den en tevens geschikt is om te wor den gebruikt als loopmars. Compo sities welke hieraan voldoen, kunnen tot 1 januari 1959 worden ingezonden aan het bestuur van de Stichting Del- festa p.a. van de heer J. W. van Hoek, Fabritiusstraat 5 te Delft. Voor de beste inzending is een prijs van 1000 uitgeloofd. In de periode van 22 aug.-2 september zullen tien uitvoeringen worden gege ven, waarbij op woensdagmiddag 27 augustus een speciale kindervoorstelling is ingelast. Tenslotte is het eerste lustrum ook aanleiding tot het verschijnen van een Taptoeboekje in de Zwarte Beertjesserie waarin tussen talrijke fraaie foto's bij dragen zijn opgenomen jan mr. E. Elias, Oolbekkink, Arie Kleywegt en Schaap- sma. Het geheel is voorts verlucht met tekening van Ted. Schaap. (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering is voorne- mens voor Nederland het individuele klachtrecht te erkennen, zoals in dit i recht is voorzien bü het Verdrag tot be- scherming van de rechten van de mens en de fundamentele vryheden. Dit ver drag werd in november 1950 te Rome gesloten, maar ondanks aandrang uit de Tweede Kamer, werd de noodzakeiyke verklaring van erkenning nog niet afge legd. Minister Luns verklaarde reeds tij dens de behandeling van zijn begroting voor 1958 dat de regering tot erkenning had besloten, doch hij stelt er prijs op eerst de uitdrukkelijke goedkeuring van het Parlement in deze belangrijke zaak te krijgen. Met dit doel is thans een voorstel bij beide Kamers ingediend. De regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen hebben medege- gedeeld op erkenning van het klacht recht voor hun gebied geen prijs te stel len. De erkenning zal dan ook alleen gel den voor Nederland. In „De Onderneming", het orgaan van het Centrale Sociaal Werkgevers Ver bond worden enige bezwaren ontwikkeld tegen de arbeidstijdverkorting. Het meent, dat Nederlad bijzonder op zijn hoede moet zijn. Gewezen wordt o.m. op het feit, dat internationaal en nationaal de econo mische recessie nog niet is overwonnen. De politieke situatie is geladen van gevaarlijke spanningen. In verband met het mogelijk toelaat baar stellen van combinaties van zes daagse of vijf-daagse werkweken vraagt het CSWV zich af hoe dit in de praktijk moet toegaan. Voorgestaan wordt geleidelijkheid en een gedifferentieerde uitvoering. Het be drijfsleven bestaat echter ni»t uit zelf standig wekende eenheden, maar men is in grote mate onderling van elkaar afhankelijk. Zal het in de praktijk eigen lijk wel mogelijk zijn dat in een bepaal de fase er bijv. drie of vier vrije zater dagen per kwartaal zijn waarop 'n deel van de bedrijven wel werkt en een ander deel niet? Zal dan het aantal gevallen waarin arbeidstijdverkorting wordt toe gepast daarom niet veel groter worden dan het advies in zijn theoretische op zet wil toelaten? Arbeidstijdverkorting betekent een bestemming geven aan een deel van het nationale inkomen in een richting, die op geen enkele wijze het sociale pro bleem van onze tijd oplost. Een verdere huuraanpassing, annex looncompensatie, behoort een hoge plaats te krijgen op de prioriteitenlijst. Al hetgeen kan bij dragen tot de oplossing van het woning noodprobleem, waartoe met name een verdere huursanering behoort, dient voorrang te hebben boven arbeidstijd verkorting, aldus het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond in zijn bespreking van het advies van de S.E.R. Zuster Rita van de congre gatie der zusters van St. Fran- ciscus Xaverius die uitsluitend werkzaam is in Noorwegen, als Nederlandse (in de wereld mejuffrouw van Balen) gebo ren en getogen, staat in Noor wegen al zesentwintig jaar voor de klas. Aan de katholieke school in Bergen aan Noorwe gens westkust heeft ze de laatste jaren zelfs de vijfde, zesde én zevende klas samen voor haar rekening. Dat kan niet anders met.de ruimte, waarin ze zich moet behelpen. Bovendien is ze schoolhoofd en dat is met el kaar natuurlijk wel wat veel. Tijdelijk is ze deze zomer dan ook in Nederland om contact te zoeken met Nederlandse onderwijsinstellingen en de weg te vinden naar financiële steun voor het neerzetten van een schoolgebouw met meer expan siemogelijkheid. De school huist namelijk nog steeds in enige lokalen van de pastorie en daarom is het niet mogelijk de klassen anders te groeperen. Jammer is dat voor het apos- tolaatswerk, dat aan deze school inhaerent is. Want in elke klas is nu maar plaats voor 9 leer lingen terwijl, als de klassen gesplitst werden een zuster- onderwijzeres is beschikbaar er méér niet-katholieke leerlingen konden worden toegelaten. Van de 62 leerlingen, jongens en meisjes, die de school telt, zijn er 37 katholiek en 25 niet. Zij, maar ook hun ouders leren het katholicisme kennen en dat versterkt de onontbeerlijke „goodwill" van de katholieke kerk in Noorwegen. Die overigens zeer sterk gegroeid is sinds de laatste kwart eeuw in dit land, waar onbegrip, vooroordelen en wan trouwen tegenover al wat katholiek is, zeer lang hebben voortgewoekerd. Op de bevolking van ruim drie miljoen is slechts één op de duizend mensen katholiek. De laatste jaren echter zijn er veel convertieten onder kunste naars en journalisten en er komen nu ook jonge katholieke gezinnen. Dat is dus hoopgevend. Zuster Rita, Friezin van geboorte, helder, doortastend, „sportief als we een bepaalde levenshouding met groot aanpassingsvermogen zo mogen aanduiden, lijkt ons geknipt voor Noorwegen, waar men ongecompliceerd leeft en waar men van elkaar toegankelijkheid, hulpvaardigheid en reali teitszin verwacht. Ook bij een religieuze. En de Noorse jeugd met wie ze dagelijks omgaat, is zeer vooruitstrevend en onafhankelijk. Ze weten pre cies wat ze willen en ze zijn heel zelfstandig, de paardestaart-meisjes tn hun gele oliejassen die volgens de nieuwe teenagermode van kraag tot zoom volgekrast zitten met handtekeningen! Nu is Noors wel geen erg gecompliceerde taal, maar het ts toch met zo heel eenvoudig om als Nederlandse aan Noorse dertien- en veertien- jarigen Engels te leren. Zuster Rita heeft daarvoor dan ook een speciale cursus gevolgd, waar zij de enige religieuze was. Niet slechts de enige non maar ook de enige vrouw was zij onlangs tijdens een zomercusus, waar zij haar slöjdkennis wilde bijschaven. Op alle Noorse scholen krijgen de meisjes huishoudles en als er voldoende capaciteif is aan huishoudlokalen, de jongens ook. Bovendien krijgen de jongens slöjdles, onder anderen van zuster Rita. Haar 39 mannelijke collega's van de slöjdcursus hebben stom verbaasd. gestaan, dat een zuster in kap en habijt zich zo fiks weerde aan de werkbank! Dat was een introductie voor menig gesprek. Want terug houdend zijn de Noren volstrekt niet. Voor een dergelijke cursus in de hoofdstad Oslo komen de deelnemers uit alle hoeken van heel het uitge strekte land, soms enige dagreizen ver. „Er zijn er bij", zegt zuster Rita, „die nog nooit een katholiek, laat staan een zuster gezien hebben, en niet begrijpen, hoe je in het onderwijs terecht hebt kunnen komen. Ze denken zo ongeveer dat je als non wordt geboren." De katholieke school in Bergen staat uitstekend aangeschreven. Bijna honderd procent van de leerlingen slaagt voor het toelatingsexamen tot het middelbare onderwijs. En dat ondanks de primitieve behuizing. Be vriende relaties in Nederland hebben enige jaren geleden gezorgd dat er nieuwe banken kwamen. Maar voor een heel nieuw gebouw komt er zoveel méér kijken. Het schoolgeld is miniem en kan niet hoger zijn dan een bedragje naar draagkracht. Want het openbaar onderwijs is in Noorwegen vrij. Bijzondere scholen krijgen een geringe subsidie voor de aanschaf van leerboeken. En de kleine parochie van vierhonderd leden kan niet veel méér doen dan de „Vrienden van de St.-Paulusschool" al doen. De moeders, ook de niet-katholieke maken allerlei kleine geschenkjesmet de handigheid die de Noorse huisvrouw eigen is, vooral poppekleertjes, die tegen Kerstmis goed verkocht worden. Maar die opbrengst is slechts een druppel op de gloeiende plaat. „Toch moeten we beginnen met de nieuwe school," zegt zuster Rita met dat benijdenswaardige rustige vertrouwen dat pioniers eigen is en ze doet slagen! Wie haar van hieruit zou willen helpen kan een bijdrage zenden aan de heer G. van Balen. Kastanjelaan 3, Hilversum. Wij hopen, dat zuster Rita naar Noorwegen terugkeert met uitzicht op een mogelijkheid om haar klassen te splitsen. Zodat ze jaarlijks méér dan negen nieuwe Noorse leerlingen, onder wie vier of vijf niet-katholieke, kan opnemen. De boom kent men aan zijn vruch ten. Dit bijbels adagium geldt ook voor het sociaal-econo misch beleid. Over langere termijn beschouwd, blijken de meeste lan den er in te zijn geslaagd, het werk gelegenheidsvraagstuk tot een bevre digende oplossing te brengen, even wel ten koste van de waardevastheid van hun munteenheid. Tot deze con clusie leidt een door de National Ci ty Bank of New York gepubliceerde statistiek, waarin een overzicht wordt gegeven van de achteruitgang der koopkracht van de valuta's in een zestiental landen sedert 1947. In de eerste plaats interesseert ons daarbij, dat Nederland kennelijk tot de landen behoort, die er het minst in zijn geslaagd, de koopkracht van hun munteenheid voor uitholling te behoeden. Sedert 1947 liep deze koop kracht terug van 100 tot 66 percent, waarbij de spaarders koopkrachtver liezen van gemiddeld ruim vier per cent per jaar leden. Geen wonder dan ook, dat de bereidheid van beleg gers om tenzij tegen een hoge rente op lange termijn kapitaal op de obli- gatiemarkt ter beschikking te stellen een gevoelige deuk heeft gekregen. Een overheid, die het goed meent met de bevordering van de bezitsvorming, zal er voor hebben te zorgen, dat aan het proces van sluipende geld ontwaarding definitief een einde komt. De spaarder dient er verze kerd van te zijn, dat hij niet nog verder de dupe wordt van een beleid, dat onder schijnschone leuzen de spaarzin met een „negatieve rente" beloont. Wat blijft er immers na aftrek van belasting van de rente vergoeding over, wanneer het geld met gemiddeld vier percent per jaar deprecieert? Minder dan nul. Het sparen mag niet langer een onvoor delige zaak blijven. De zelfingenomenheid, die ons volkskarakter kenmerkt, heeft de er kenning, dat wij het er zoveel min der goed hebben afgebracht dan som mige andere volkeren, lang in de weg gestaan. Het wordt tijd, dat ook daaraan een eind komt. Met de Ver enigde Staten, die van 1947 tot 1957 de koopkracht van de dollar met twintig percent zagen achteruitgaan, behoeven wij ons niet te vergelijken. Evenmin met Zwitserland, waar de valuta „slechts" elf percent aan koopkracht verloor. Is het echter niet enigszins beschamend, dat de West- duitse Bondsrepubliek, die in 1948 on getwijfeld voor nog zwaarder proble men stond dan Nederland, haar valu ta in 1957 op een koopkrachtniveau van 87 percent wist te handhaven, ter wijl dat van de gulden tot 66 percent daalde? Ook tegenover België legden wij het af. De Belgische franc stond immers in 1957 op 77 percent van zijn niveau in 1947. Het is daarbij een schrale troost, dat het Engelse pond met 62 percent en de Franse franc met 56 percent er voor hebben gezorgd, dat wij met onze gulden geen Europese recordhouders op het gebied van uit holling der valuta werden. Zelfs het „arme" Italië bracht het er met 74 percent nog beter af dan wij. In het koor der volkeren hebben wij al thans op monetair terrein reden tot meer bescheidenheid dan onze offi cials gewoonlijk aan de dag leggen. Van een van onze ministers is be kend, dat hij de volledige werk gelegenheid boven de handha ving van de valuta stelt, ongeacht de nasleep van sociale onrechtvaardig heden die de inflatie zowel in haar acute als sluipende vorm kenmerkt. De Nederlandse regering als geheel toont zich echter vastbesloten, ver dere koopkrachtafbrokkeling van de gulden te voorkomen. Zij moet daar voor kunnen rekenen op de medewer king van het gehele volk, zowel bij de handhaving van de stabiliteit van de lonen en prijzen, als bij de beper king van de overheidsuitgaven, waar aan niet is te ontkomen, nu de be lastingontvangsten niet langer meer aanzienlijke overschotten boven de ramingen opleveren. Intussen ziet het er naar uit, dat de totstandkoming van de Europese Gemeenschappelijke Markt de hand having van de koopkracht van de gulden niet bepaald gemakkelijker zal maken. Het is bekend, dat niet alle partnerlanden er in zijn geslaagd, ge ordende monetaire en betalingsba lansverhoudingen in het leven te roe pen. Met name in Frankrijk is dit nog geenszins het geval. Een keten is nu eenmaal zo sterk als haar zwak ste schakel. Inflatiebestrijding dient dan ook meer dan tot dusver een zaak van internationale samenwerking te worden. De Euromarkt gaat een twijfelachtige toekomst tegemoet, wanneer niet alle aangesloten landen een gezonde monetaire en financiële politiek voeren. Ook moet de eis van een gemeenschappelijke conjunctuur- politiek in het belang van een even wichtige ontwikkeling worden ge steld. De geschiedenis van Benelux heeft de noodzaak van coördinatie der politiek van de aangesloten lan den op afdoende wijze aangetoond. Wij mogen niet het risico lopen, dat onze nationale inflatiebestrijding door invloeden van buitenaf wordt verstoord. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiimiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat een radto- zend- en ontvanginstallatie in beslag is genomen, welke naar wordt beweerd zou zijn gebruikt voor contact tussen de opstandelingen in noord-Celebes en 't on der Nederlands bewind staande west Nieuw-Guinea. De zender werd „kort geleden" tijdens zuiveringsacties buit ge maakt. Voor de verheffing van het apostolisch vicariaat Suriname tot het zelfstandig bisdom Paramaribo zullen enkele kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders worden uitgenodigd. De plechtigheid zal worden gehouden zondag 24 augustus. Uitgeno digd zijn: mgr. R. Fomi, Pauselijk ge zant bij de regering in Caracas., mgr. J. M. Holterman, bisschop van Willem stad, mgr L. Guily, bisschop van George town.. mgr. F. Ryan, aartsbisschop van Port of Spain, en de abt van de Mount St.-Benedict in Port of Spain, Adelbert van Duin. Mgr. Forni heeft intussen reeds bericht dat hij 22 augustus in Paramaribo zal aankomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5