In het land waar water even schaars is als geld Directeur-generaal voor de Voedselvoorziening ir. Franke neemt nog geen ontslag Dankbare Canadezen spelen uitstekend afscheidsconcert Handel m versnipper kabel de LOS ANGELES ZOEKT WEER HET ROMANTISCHE GASLICHT B O O „DULLES GA NAAR HUIS West Vancouver Boys veroveren het hart van hun pleegouders De bedwinging van de Taag zal het aanschijn van Oud-Castilië en Estremadura grondig veranderen „The American Way of Life" DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 PAGINA 6 Braziliaanse studenten: Economische hulp aan Turkije Beeldhouwer Italo Griselli overleden Man dood op straat gevonden Slachtoffer van een aanrijding? Aparte verwikkelingen bij „Landbouw" Aanstaande wijzigingen op departement bieden blijkbaar gunstig perspectief Kerkrade blaast een dagje uit Buurman komt met blote voeten op visite Te Genève Fjodorof antwoordt New York Times Communistische geleerden tegen voortzetting van de kernproeven Raad van de O.E.E.S. Engeland herkozen voor het voorzitterschap Katholieke Illustratie SPANJE BOUWT GROOTSTE STUWMEREN VAN EUROPA Uitgeblakerde huizen zonder water in een gloeiende Spaanse zonnehitte. (Van onze correspondent In Spanje) In Spanje Is water even schaars als geld. Dat is het niet alleen op de kale, dorre, zongeblakerde hoog vlakten, waar geen grasspriet en geen struik kunnen groeien, maar evenzeer in de grote steden, in Madrid, Barcelona, Valencia en Sevilla, waar in de zomer maanden vele dagen lang geen druppel water uit de kranen komt. Dit tergen de gebrek aan deze bijna even belang rijke levensbehoefte als de lucht die wij inademen, vormt een van de zwaarste problemen voor de bestuurderen van dit geteisterde land. Want hoewel de Spaan se bodem in hoofdzaak zeer vruchtbaar is, heeft de uitermate gebrekkige water- verdeling een zeer geringe agrarische ontwikkeling tot gevolg, die tevens oor zaak is van de achterlijkheid en de on kunde van de Spaanse boer. Van de ruim 50 miljoen hectaren, de totale op pervlakte van Spanje, zou meer dan de helft voor min of meer intensieve land bouw geschikt te maken zijn. Maar ruim 68 procent van de voor landbouw bruik bare grond ontvangt minder dan de 55 By het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dul les, aan Brazilië zijn zeer strenge be veiligingsmaatregelen genomen, aldus meldt Reuter. Meer dan tweeduizend politiemannen bewaakten de route van het vliegveld naar het centrum van Rio de Janeiro. Oe enige demonstratie die was toegestaan, was van de stu denten. Van het gebouw van de natio nale studentenbond hing een zwarte vlag met de woorden Dulles, ga naar huis". Toen Dulles voorbijreed, riepen de studenten aan de ramen deze woor den in spreekkoor. De economische hulp, die Turkije van de Verenigde Staten, het Internationale Monetaire Fonds en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zal ontvangen, bedraagt in totaal 359 miljoen dollar, zo heeft de Turkse minister van financiën, Hasan Polatkan bekend ge- maakt Bovendien heeft Turkije, naar de minister mededeelde, uitstel van be taling voor schulden van in totaal 400 miljoen dollar gekregen. Door deze hulp verlening zal Turkije zijn invoer kun nen vergroten en al zijn behoeften kunnen dekken. Het uitstel van betaling geldt voor een periode van 6 maanden. Inmiddels zullen onderhandelingen worden gevoerd over een nieuwe af lossingsregeling. De Italiaanse beeldhouwer Italo Gri selli is maandag op 78-jarige leeftijd in Florence overleden. Hij is de maker van o.a. de groep soldaten van het monument voor Victor Emmanuel, dat op de Piazza Venezia in Rome staat en van het monument van koningin Mar- gherita in Bordighera. Griselli was voorzitter van de beeldhouwersgroep van de academie van schone kunsten in Florence. hoeveelheid neerslag die voor een rede lijke oogst noodzakelijk is. Akkers die in de vroege lente keurig bewerkt zijn en de meest vruchtbare indruk geven, lijken in de zomer korstige woestijnen, waarop heel korte tarwe groeit, die slechts enkele onvolgroeide korrels per halm draagt. De stoffige, gebarsten grond schreeuwt om water, water. De mensen die in deze gebieden wonen ge lijken op hun grond. Hun huid is dor en droog, vol rimpels en barsten. Maar zij kunnen hun dorst nog met wijn les sen! De eerste bevloeiingssystemen wer den in Spanje door de Moren aange legd. Zij maakten daarvoor schrander gebruik van de beschikbare hoeveelhe den water, van de sneeuw op de toppen van de Sierra Nevada. Na de verdrij ving van de Arabieren raakten deze kleine, maar ingenieuze bevloeiingswer ken in verval. Eerst onder Karei III werd daar weer aandacht aan besteed. Toen werden putten gegraven, waaruit door windmolens en door ezels het wa ter werd opgepompt. Die oude putten zijn nog steeds in gebruik. Overal ziet men nog uitgemergelde paarden en ezels rond een put sjokken. Zij zetten een schoepenrad in beweging dat het water uit de put opschept en in een goot stort. Vandaar vloeit het over de ver dorde aarde. Het is een pittoresk beeld, maar een droevig. Want deze middel eeuwse methode levert nauwelijks vol doende water voor een paar honderd vierkante meter, voor de directe omge ving van de put. Even verderop ster ven de planten van de droogte. De laatste Spaanse regeringen heb ben het probleem van de watervoor ziening groots aangepakt en sedert 1900 zjjn in Spanje 150 stuwmeren met een totale capaciteit van 15-.000 mil joen kubjeke meter water gebouwd en in bedrijf gesteld. Het moet gezegd dat een groot deel hiervan de laatste twintig jaar onder het regiem van Franco tot stand is gebracht. Te veel is het waterprobleem door vorige re geringen als wapen in hun politieke strijd gebruikt, zonder dat grote re sultaten werden bereikt. In 1939 be droeg de totale capaciteit van de stuw meren slechts 4000 min kubieke meter. Thans zijn nog negentig andere kunst matige meren in constructie met een g;zamenljjke capaciteit van 12.000 miljoen kubieke meter. Geprojecteerd zijn 128 andere die 11.000 miljoen ku bieke meter water kunnen bevatten. De functionerende stuwmeren zorgen voor de geregelde en constante irri gatie van ongeveer 1.200.000 hectaren. Wanneer het hydrografisch plan zal zijn uitgevoerd zullen minstens 4.000.000 hectaren constant over water beschikken. Het hydrografisch stelsel is niet al leen van belang voor de bevloeiing van de verdroogde aarde, maar levert te vens via waterkrachtcentrales de al evenzeer ontbeerde elektriciteit. Thans leveren de centrales ongeveer 12.000 miljoen kilowatt-uur per jaar. Wanneer het totale plan zal zijn uitgevoerd is de produktie opgevoerd tot ten minste 34.000 miljoen kw-uur. joen kubieke meter. Beide kolossale waterreservoirs zijn onderling met el kaar verbonden door een watertunnel van 3,5 kilometer lengte met een door snede van ruim 44 vierkante meter. Via deze tunnel kan de waterstand in de beide gigantische reservoirs op peil gehouden worden. Om een indruk van dit geweldige project te geven mogen enige cijfers die nen. In totaal werden hierin 750 miljoen pesetas geïnvesteerd. Er werd een spe ciale cementfabriek gebouwd met een produktie van 50.000 ton cement per jaar. In de beide stuwdammen alleen al werd een miljoen kubieke meter be ton verwerkt. Voor de tunnel had men meer dan 50.000 kubieke meter nodig. In totaal zijn anderhalf miljoen arbeids dagen aan de bouw besteed. De lengte van het meer van Entrepenas bedraagt 54 kilometer. Op sommige punten is het bijna 75 meter diep. Het meer van Buendia is 51 kilometer lang. In totaal zijn door de beide meren 10.185 hecta ren geïnundeerd. Hét dorpje Buendia verdween onder de watermassa's. Bei de meren zorgen voor de bevloeiing van 160.000 hectaren landbouwgrond. De in die stuwdammen gebouwde elektrische installaties kunnen jaarlijks 175 mil joen kw-uur leveren. Die van Buendia hebben een maximale productie van 57.000 kw-uur. Deze bedwinging van de Taag zal het beeld van oud-Castilië en Estremadura veranderen. Daar zullen thans vrucht- bare landerijen ontstaan. Nieuwe in dustrieën zijn dichtbij de elektrische krachtbronnen in aanbouw, die een to tale omwenteling teweeg aullen brengen in dit armste deel van Spanje, waar nog middeleeuwse toestanden heersen, waar de bevolking tot de achterlijkste van gans Europa behoort. De stuwme ren zorgen voor water voor de droge landerijen, zij onttrekken water aan de lager gelegen gebieden langs de Taag, die elk jaar in de regentijd door over stroming worden geteisterd. Hierdoor zullen de beide stuwmeren hun invloed uitstrekken tot in Portugal, waar de Taag veel wateroverlast pleegt te ver oorzaken. Op de Oostgousdijk te Rotterdam is zaterdag het stoffelijk overschot aange- I troffen van de 53-jarige J. Bosschaart uit de Pleretstraat. De man, die per j fiets was, had even tevoren nog naar esn kennis gewuifd. Niemand heeft ech ter gezien dat hij is gevallen. Omdat de politie de mogelijkheid overweegt dat hij het slachtoffer is geworden van een aanrijding, verzoekt zij eventuele getuigen zich te willen melden aan het bureau Marconiplein te Rotterdam. Verenigde Staten De Engels-Ame rikaanse overeenkomst voor de uitwis seling van atoomwapengeheimen is gis teren officieel van kracht geworden met een notawisseling op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Het akkoord was op 3 juli j.l. getekend. (Rtr.) (Van onze Haagse redactie) Ir. J. A. P. Franke, de directeur-generaal voor de Voedselvoorziening van het departement van Landbouw, heeft minister Vondeling doen weten, dat hij zich verplicht acht zijn functie voorshands nog niet neer te leggen. In een deel van onze oplaag van gisteren berichtten wij zulks reeds. Medio juni van dit jaar had de heer Franke meegedeeld van zins te zijn zijn functie eerlang neer te leggen. Hij was tot dit besluit gekomen omdat hij het on eens was met de rol, welke hem was toebedeeld bij de voorbereiding van het internationale beleid op landbouwgebied. De Directie Internationale Orga nisaties, een betrekkelijk jonge afdeling van het departement, kreeg in het internationale werk, volgens de heer Franke, een te groot overwicht. Het kostte Kerkrade maandagmorgen heel wat moeite om te ontwaken. De vermoeienissen van de twee vooraf gaande concoursdagen waren er de oor zaak van. Vóór twaalf uur waren er geen muzikanten te bekennen. Het eer ste corps, dat zich rond het middaguur ,,en grand complet" op straat vertoon de, was de 185 man sterke mijnwerkers- harmonie des Houillères de Bassin de Lorraine uit Metz. Op de maat van een pittige mars trokken de Franse muzi kanten naar de Kerkraadse Markt om aldaar bij het standbeeld voor de mijn werkers een krans te leggen. Merk waardigerwijs kwam echter aan heel deze plechtigheid geen krans te pas. De musicerende mijnwerkers gingen van de veronderstelling uit, dat in Kerk rade ook wel een niet bestelde krans aanwezig zou zjjn. Maar zelfs het im provisatievermogen van concourssecre taris Johan Scholtes kon voor dit pro- De verschrikkelijke Spaanse zon droogt zelfs de rivieren in dit geteisterd land uit. Dan liggen tussen de kademuren nog slechts kiezelbeddingen te glinsteren in de middagzon. Dezer dagen heeft generaal Franco het nieuwste complex van twee stuw meren in bedrijf gesteld. Zy zijn de grootste van Europa en vangen, in een van de armste en het meest door de droogte geteisterde delen van Spanje, het water op van de Taag en diens zij rivier de Guadiela. Dit enorme pro ject is gerealiseerd op 60 kilometer af stand van Madrid in de omgeving van Guadalajara. In de Taag is het stuw meer „Entrepenas" (tussen de rotsen) gebouwd, dat 891 miljoen kubieke me ter water kan bevatten. In de rivier de Guadiela heet het stuwmeer „Buendia" dat een capaciteit heeft van 1571 mil- Tandaag is het honderd jaar geleden, dat de eerste transatlantische 1/ kabel tussen Ierland en Newfoundland werd gelegd en koningin Victoria van Engeland en president Buchanan van de Verenigde Staten via deze kabel felicitatietelegrammen wisselden. Deze twee tele grammen zijn nog door omstreeks zevenhonderd telegrammen gevolgd, tot op 3 september 1858 de omstreeks 2400 Engelse mijl lange kabel het begaf. Het heeft daarna tot 1866 geduurd, vóór een nieuwe, definitieve kabelver binding tot stand kwam. Het juweliershuis Tiffany Co. had toen al een klein kapitaal verdiend aan een overgeschoten, twintig mijl lang stuk van de eerste kabel. De firma had dat stuk n.l. in 316.000 kleine mootjes doen hakken en ze voor vijftig dollarcents per stuk als souvenir verkocht. Men kan zelfs zeggen, dat de sigarenbandjesindustrie en daarmede de rage om die bandjes te verzamelen aar die eerste kabel haar opkomst te danken hebben Een Cubaanse sigarer-fabrikant had n.l. bij de Duitse drukkerij van Anton Bock de eerste bandjes voor zijn Havana's doen vervaardigen, welke hij aan M. W. Field de vervaardiger van die eerste kabel, aanbood. Een Belgische drukkerij kwam daarna op het idee deze bandjes in serie (t. w. van alle presidenten van de Verenigde Staten) te maken. De volledige serie komt zelfs niet volledig voor in de 75.000 sigarenbandjes omvattende verzameling van de Amerikaan Louis Rubin, de grootste van alle verza melingen op dit gebied. Speciaal om de filatelisten te plezieren zal op 15 augustus een roodyiolette. Amerikaanse herdenkingszegel (van vier dol larcent) worden uitgegeven, waarop een globe staat afgebeeld met in het midden een lijn, welke de telegraafverbinding tussen het oostelijk en het westelijk halfrond symboliseert, terwijl aan weerszijden resp. de zeegod Neptunus en een zeemeermin staan afgebeeld. Los Angeles, ij een langer verblijf in de V.S. beginnen steeds meer kleinere en gro tere verschillen met wat in Nederland gebruikelijk is op te vallen. Eerstens de hui zenbouw. Het meest type rende is wel, dat in de woonhuizen, zowel van de arbeiders als van de welge stelde middenklasse, de voordeur rechtstreeks tot de woonkamer toegang geeft. Alleen in de zeer dure hul zen komt men eerst in gang of vestibule. De brievenbus is buitenshuis, vaak op een paaltje op het trottoir, en heeft niet de bij ons ge bruikelijke sleuf, maar een deurtje of klep zonder slot. Pakketten worden, als er niemand thuis is, eenvoudig op de stoep gedeponeerd. In een land, waar zoveel, ook gehuwde vrouwen werken, komt het natuurlijk nogal eens voor dat de woning verlaten is. Om dezelfde re den bevinden zich ook de meters va g- water en elektriciteit buiten de wo ning. Ook de inrichting van de huizen verschilt nogal van de onze. Het gebruikelijke zitje bijv. met de tafel in het midden en een hanglamp erboven ziet men hier niet. Alle meubels staan zoveel mogelijk langs de wand ge schaard en laten het midden van de kamer geheel vrij. Moderne woonkamers zijn in verschillende kleuren be- i hangen of geverfd, twee wanden zachtgroen en de andere tw^e crème bijv. of i wanden geolied hout en de vierde behangen met een kleurig bloempatroon. Zijn I er meerdere ramen met gor- -lijnen, dan zijn ook vaak in verschillende kleuren. Maar velen hebben l.p.v. gordijnen de z.%. V„ stiaan- i se blinden of rolgordijnen van bamboelatjes, die meest half gesloten zijn, waardoor de kamers steeds in een half licht gedompeld zijn. En i 's avonds is het door het 1 bijna uitsluitend gebruik van schemerlampen in alle soorten en formaten ïiet veel beter. Als u denkt met uw elek trisch fornuis, ijskast en wasmachine hoogst modem te zijn, niet alzo volgens Amerikaanse begrippen. Gro te reclames in kranten en TV vertellen u hier: Wees modern, gebruik gas! Ja, in de juist geopende tentoon stelling voor woninginrich ting in Los Angeles wordt zelfs weer... gaslicht ge ïntroduceerd. „De met wee moed herdachte charme van zachtgloeiende gaslampen zal De wagens van de ge meentereiniging horen even eens tot onze vaste bezoe kers, maar in Los Angeles wordt van de huisvrouw verwacht, dat zij voor een deugdelijke voor-sortering van de diverse zaken, op het bezit waarvan zij niet meer gesteld is, zorg draagt in categorieën van voedselaf- val, papier en lompen, tuin- vuil en flessen, blikjes en een vleug van Amerikaanse traditie terugbrengen in uw woning". Wie weet, wordt binnenkort de goede oude petroleumlamp weer aange prezen als de meest exclu sieve verlichting voor met hun tijd en geld geen raad wetende lieden. Ook de al lernieuwste air-conditioner, die winter en zomer uw huis op steeds dezelfde tempera tuur belooft te houden, werkt op gas. ok in de V.S. komen sommige leveranciers bij u aan huis. De melkboer komt om de an dere dag, zon- en feestda gen inbegrepen, de bakker rijdt tweemaal daags langs, en zeker een dozijn keer per dag tinkelt het muziek- deuntje van een of andere ijscoman, hier „Good Humor- man" geheten, door de straat. Zij zijn uiteraard al len gemotoriseerd. Een hold up of beroving onder be dreiging met eer vuurwapen verleent nu er. dan een avontuurlijke toets aan deze overigens zc nuchtere be roepen. indien gewenst wordt ook de krant dagelijks door de krantenjongen, min ct meer goed gemikt, in de richting van uw huis ge slingerd. Treft hij raam of voordeur, dan weet men waar te zoeken. Maar tal loos zijn de keren, dat ik me in deze onmisbare nieuwsbron pas kan verdie pen na een naarstige sneur- tocht onder heggen of strui ken of onder voor het huis geparkeetde auto's. dergelijke vaste voorwerpen, op straffe van met de rom mel te blijven zitten. Een gewoonte, waar ik hier wel even aan moest wennen is het elkaar bij de voornaam noemen, vaak bij de eerste kennismaking. De winkeljuffrouw, die u een japon aanpast, de dienster, die u een kop koffie voor zet, de kapster die uw lok ken tot gloednieuwe krullen omtovert, zij allen zullen u vertrouwelijk met „dear", „honey" of „doll" aanspre ken. Dit moet alles een uiting zijn van de Ameri kaanse democratie en het is mij wel. Overigens heeft dit vlotte gebruik van de voor naam hier wel een andere gevoelsnuance dan bij ons, daar de aanspreekvorm in het Engels onveranderd „you" blijft, terwijl in het Nederlands het in zo'n ge val gebruikelijke „jij en jou" een hier niet noodza kelijke vertrouwelijkheid impliceert. Dat ook aangetrouwde kinderen veelal hun schoon ouders bij de naam noemen is een zaak, die slechts de betrokkenen aangaat. An ders wordt et echter, wan neer kleine kinderen als de meest gewone zaak ter we reld ouders, ooms en tantes, buren en bekenden met de voornaam aanspreken. Ge lukkig blijken er toch nog vele gezinnen te zijn, waar deze al te grote en onnodige familiariteit niet wordt ge tolereerd. p kledinggebied zijn ook nogal enige ver schillen te constateren. Jongens onder de 18 bijv. zullen hier nooit of te nim mer in een korte broek lo pen. Ternauwernood net luierstadium ontgroeid wor den zij in een lange broek gestoken. Een Hollandse jon gen in kniebroek of plus fours zou hier groot opzien baren. Zijn ze evenwel vol wassen, dan is het geoorloofd zich op warme dagen in shorts te hullen. Maar of ze dan een korte of lange been bedekking prefereren, boven het middel behoren zij, als de zon schijnt, elke bedek king te schuwen. Ook hier weer, 's lands wijs, 's lands eer, maar de eerste maal, dat een buurman ons in een dergelijke toestand een be zoek bracht, kon ik slechts moeizaam mijn verschrikte blik losmaken van 's mans kreeftrode, lichtelijk blad derende tors, die bovendien in een meer dan aesthetisch verantwoorde omvang aan wezig was. Daarbij had hij ook blote voeten, een andere typische voorkeur van de Amerikaanse smaak. Het is hier niets ongewoons overi gens net uitziende personen barrevoets te zien wandelen of uit dure auto's te zien stappen. Het Zuid-Californisch kli maat, dat al naargelang van ieders persoonlijke instelling beschreven kan worden als: warm, maar nogal fris in de schaduw, of koel, maar be hoorlijk warm in de zon, biedt nog extra mogelijkhe den voor variatie op kle dinggebied. In de winter is het niets opmerkelijks een laaggehalsde, mouwloze ja pon te zien wandelen naast een bontmantel met de kraag op. Terwijl laatst ons een lange, lage, jhroomglin- sterende sportwagen voor bijschoot met aan het stuur een jongedame, naar wier kleding, die ergens beneden de lijn van de carrosserie begon, men slechts kon gis sen en aan haar zijde een stoer-mannelijke begeleider in visserstrui met roikraag Ja, Amerika, en met name Californië is een land, v/aar men als degelijke Neder lander niet gauw raakt uit gekeken! LOUISE BURGHARDT bleem geen oplossing vinden. Derhalve deden de Fransen het zonder krans. In ruil hiervoor speelden zij bij het stand beeld het Nederlandse en Franse volks lied. Daarna verdwenen ook deze muzi kanten voor enkele uren. Het corps benutte de middag om een tochtje door Zuid-Limburg te maken. De gro te overwinnaars van zondag, de leden van het Nationale Jeugdorkest van Israël, waren maandag ook niet in Kerkrade te bespeuren. Zjj onderna men die dag een tochtje naar Luxem burg. Alleen de jeugdige muzikanten van de Canadese West Vancouver Boys Band waren in de concoursstad gebleven. Ter- wille van de niet opgekomen Banda Mi- litare di San Marino, die 's avonds in de concourshal zou concerteren, ver lengden de Canadezen hun verblijf te Kerkrade met één dag. Hierdoor kon den zjj maandagavond een extra concert verzorgen. Met plezier hebben de muzi kanten van West Vancouver dit ge daan, een prachtig middel als zij hierin zagen om hun gulle gastheren te dan ken voor de hartelijke ontvangst. Voor mevrouw Gale, de moeder van een van de muzikanten, kwam de ver lenging van de verblijfsduur van het Canadese corps in Kerkrade al heel gelukkig uit. Per vliegtuig kwam zij van Schotland, waar zjj enkele dagen verbleef, „even" over naar ons land, waar zij maandagmiddag een kort bezoek aan haar zoontje op het Kerk raadse muziekconcours bracht. Het afscheidsconcert van de Canade zen deed de drukte in het centrum van de feestvierende stad maandagavond weerkeren. Honderden muziekliefheb bers, waaronder vrijwel alle pleeg ouders van de West Vancouver Boys trokken op naar de concourshal. Hier genoten zij bijzonder van het spontaan gespeelde afscheidsconcert van hun pleegzonen. In de concourshal viel die zelfde avond nog meer te genieten. Bui ten de Canadese Band trad namelijk ook het bekende Bielefelder Kinderchor op onder leiding van Friedrich Oberschelp. Het goed verzorgde concert van het Bielefelder Kinderkoor werd bijge woond door twee Duitse componisten, Wilhelm Hegel en Hermann Erdlen, van wie de jeugdige zangertjes enkele liedjes voor Nederlandse luisteraars misschien een beetje te sentimenteel uitvoerden. Het luisteren naar het Bie lefelder Kinderkoor werd de aanwezi gen niet ai te gemakkelijk gemaakt van wege de storende amusementsmuziek die erg luid vanuit de te dicht bij de concerthal geplaatste ontspanningstent opklonk. De Russische hoogleraar Fjodorof, de man die een belangrijke rol heeft ge speeld by het lanceren van Ruslands eerste kunstmaan, heeft gisteren te Ge- neve, waar zoals bekend een conferen tie wordt gehouden van deskundigen uit net Oosten en Westen om de wegen te vinden voor een doeltreffende controle op het staken van de kernproeven, een gemeenschappeiyke verklaring van de communistische delegaties op de con ferentie aan de pers verstrekt. In de verklaring wordt volgens Reuter gezegd dat het voor de uitwerking van een sys teem voor het ontdekken van kernproe ven niet nodig is kernwapenproeven te doen. Voorts wordt in de verklaring opge merkt dat de geleerden van de socialis tische landen de oprechte hoop koeste ren dat de conferentie de taak die zy op zich heeft genomen, tot een goed einde zal brengen. Deze hoop wordt versterkt door het feit dat de gecombineerde toe passing van de door de conferentie on derzochte methoden de volledige garan tie biedt voor een afdoende controle op de naleving van een eventuele overeen komst tot staking van de kernwapen proeven, aldus de verklaring. De ver klaring is onder meer een antwoord op een artikel in The New York Times van 28 juli, dat volgens prof. Fjodorof de beschuldiging bevat, dat „zekere communistische geleerden zich voor voortzetting van de kemproeven hebben uitgesproken." Engeland is herkozen voor het voor zitterschap van de raad van de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking voor het jaar 1958-1959. De heer Derick Heathcoat Amory, kan selier van de schatkist, zal voorzitter van de raad op ministerieel niveau blijven. Sir Hugh Ellis-Rees, hoofd van de delegatie van Groot-Brittannië bij de O.E.E.S., blijft voorzitter van de raad wanneer deze op ambtelijk niveau bij eenkomt. De raad heeft tevens de vice-voor- zitters van de raad en de voorzitter, vice- voorzittèr en leden van het uitvoerend comité gekozen. De heer Roger Ockrent, hoofd van de Belgische delegatie bij de O.E.E.S., blijft voorzitter van het uit voerend comité. Naar aanleiding van deze kwestie werden door de heer den Hartog, li beraal tweede-kamerlid, aan minister Vondeling vragen gesteld. Kan, zo vroeg hij, een directeur-generaal voor de Voedselvoorziening zjjn taak in het landbouwprjjsbeleid naar behoren ver vullen zonder dat hjj voortdurend deel heeft aan de behandeling van zaken met betrekking tot de afzet van land- bouwprodukten in het buitenland? Mi nister Vondeling antwoordde daarop, dat de wijzigingen in de organisatie, welke hij in gedachten heeft, de in vloed van de directeur-generaal voor de Voedselvoorziening op het interna tionaal beleid zeker niet zullen vermin deren. Het interne beraad, zo voegde hij daar aan toe, is nog ni t afgesto ten. Deze laatste mededelingen nebben de heer Franke nu doen besluiten orn zjjn plan om ontslag te nemen voors hands nog niet tot uitvoering te bren gen. Hij wenst de ontwikkeling van het beraad nu verder af te wachten. Het socialistische blad Het Parool gaf gisteren in een artikel zjjn visie op het geval Franke. Daarin werd gesuggereerd, dat de heer Franke zich sinds de oprichting van de DiO door minister Mansholt een fel tegen stander van deze Directie heeft be toond. Hij zou steeds, doch tever geefs hebben gepleit voor een inpas sing van het internationale werk in zijn eigen dienst. Het blad veronder stelt nu, dat minister Vondeling er in geslaagd zal zijn om de heer Fran ke er van te overtuigen, dat diens invloed op het internationale beleid niet minder zal worden, doch zich evenmin zal uitbreiden. Gesugge reerd wordt verder, dat de heer Fran ke zich wel bjj de zaak zal nebben neergelegd omdat zjjn kansen voor een functie bjj de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, waarnaar hjj lange tjjd gedon gen zou hebben, voor het ogenblik niet groot meer zouden zjjn. Wy hebben over deze laatste kwestie informaties, welke zich slecht met die van Het Parool verdragen. Het lijkt ons echter niet geraden om het socialisti sche blad verder te volgen in het pu bliceren van intimiteiten. Waar het in deze kwestie tenslotte om draait is de vraag hoe de interne organisatie van het departement van Landbouw zich het best kan aanpassen aan het zich Wijzigende internationale beirjd en of daarbij de juiste personen op dé juiste plaatsen terecht komen. De Directie Voedselvoorziening houdt zich bezig met de economische proble men van het landbouwbeleid. Naarma te de internationale organisaties op landbouwterrein belangrijker werden achtte minister Mansholt het nodig om een aparte dienst te creëren, de DIO, welke aanvankelijk een juridischs en institutionele opzet meekreeg, nameljjk het leggen van de verbindingen met de internationale organisaties. Het gewicht van de DIO nam snel toe, speciaal na het tot stand komen van het Euro- marktverdrag. Formeel bleef de orga nisatie wat zjj was. Dat veranderde echter toen mi' nister Vondeling enige tijd aan het bewind was. Deze minister voer een veel scherpere koers. Zjjn plan was om de DIO ook formeel die neggen- schap te geven waarnaar zy m de praktyk reeds aardig op weg was. De dienst was uitgegroeid tot Onge veer tien academici en haar optre den op internationaal terrein werd steeds zelfstandiger en had steeds meer betrekking op zaken van mate rieel beleid. Daarbij kwam, dat. enige belangrijke figuren uit de Directie voedselvoorziening naar andere.Posl" ties verdwenen of gaan verdwijnen- Onder deze omstandigheden oordeel" de de beer Franke zjjn verantwoorde lijkheid zodanig aangetast, dat hij zjjn ontslag in het vooruitzicht stelde. Het is bepaald niet zo, dat het con flict op „Landbouw" er louter en al leen een is tussen socialisten en niet- socialisten. De heer Franke is welis waar liberaal en de DIO heeft een kennelijk rose tot rode kleur, doch in het conflict Franke-Vondeling weet de eerstgenoemde zich gesteund door po- mieke tegenvoeters, óók van so lialisti- si l,e huize. Op het departement maken sommigen zich zorgen over het feit, dat de tegenstellingen tussen de afdelingen op de duur moeten leiden tot een "ioot verlies aan oude, ervaren krachten, het- g. en het landbouwbeleid over het al gemeen zou schaden. i'an de strijd tussen minister Mans- holi en de heer Franke, waarvan Het 1 f.rool melding maakt, dragen wjj even- eins kennis. Het mag in dat verband r.iet onvermeld blyven, dat de heer Franke zich door zjjn uitlatingen nirr- mei heeft doen kennen als de meest enthousiaste voorstander van de E.E.G. Het nummer van deze week bevat een artikel over de verzameling doodsprent- jes van de heer Leo Bisterbosch te Am sterdam. in totaal driehonderdduizend, waaronder die van koning Lodewijk XVI en koningin Marie Antoinette en van Karei Naundorff (Lodewijk XVII?), alle met Nederlandse tekst. Er wordt een begin gemaakt met een relaas, sa mengesteld uit het boek van een weten schappelijk onderzoeker, over zonder linge gebeurtenissen, welke zich heb ben voorgedaan in de op Haïti nog steeds levende, uit Afrika afkomstige heidense Vodoucultus. Rogier van Aerde schrijft na een zwerftocht door Italië over de diverse voordelen van het kamperen tegenover het logeren in een hotelka mer. J. W. Hofwijk geeft een verslag van zijn thuisreis van Israël met de Israëli sche luchtvaartmaatschappij, welke op haar oceaanvluchten de Bristol Britan nia's heeft ingezet en daarmede de blauwe wimpel voor het snelste oceaan- vervoer heeft behaald. Verder is er een reportage over de bouw van de enorme Mackicbrug in de Verenigde Staten, een werk dat de bouwers voor bijna on overkomelijke moeilijkheden heeft ge plaatst. Er wordt ook een interessante fotoserie afgedrukt van de vangst van jonge giraffen in Afrika. De karakteris tiek der week betreft de jonge Parijs® modeko ing Hubert de Givenchy. Ja" Cottaar vermaant de supporters va» onze aankomende jonge wielrenner5' hen niet over het paard te tillen en m®, te bederven. „Handen thuis, supporters-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6