DE WERELD IN MINIATUUR I Druipsteengrotten, wonderlijke bouwsels van de natuur I SPROOKJESLAND ONDER DE AARDE I W sa D Vraag Antwoord WIE ADVERTEERT EEN MOORD! De maquette- en modellenfabriek Mextalin Aalst levert steden j havens en fabrieken in het klein j De installaties kunnen verkleind wordenhet produktie-proces niet BIJNA EEN BOTSING TUSSEN MAANRAKET EN ADONIS Meer ontwikkelde priesters en Het begon met „het goedverlichte huis Koepel van polyester op de Utrechtse Sterrenwacht m mm Pleidooi voor Niet beantwoorde vragen DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 PAGINA 7 Examens w Voor onze jeugdige lezertjes De ene krijgt Brandend Maagzuur bU wijze van toetje België zet invoer van uien stop Hoe ontstaan druipsteen grotten? Stalactieten en stalagmieten Minister Helders naar de Expo Ridder Oranje-Nassau Autokoop met garantie door AGATHA CHRISTIE Woningverbetering en huurblokkering Veerdienst A.O.W. Belasting Bedieningsgeld UllHllfHIIIIIIlllHIIttlHIIIIItlHIIIHIIIIItlllli uiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiuTi it re zijn geen ingenieurs, maar ingenieus zijn we wel", zegt de heer H. G. Jansen, terwijl hij met bijna kinderlijke trots zijn jongste produkt: een miniatuur zak- kenlift, demonstreert. Het is een op schaal verkleinde kopie van een ap paraat dat door een Cuykse machine fabriek in de handel wordt gebracht en de werking is precies dezelfde: als men er een - evenredig verkleind - Zakje op plaatst, begint het ma chientje te zoemen en wordt de zak automatisch omhooggeheven; neemt men de zak er af, dan zakt de plaat waar hij op stond direct weer naar beneden. Er is één groot verschil tussen de echte machine en de ver kleining: bij de echte wordt de han deling veroorzaakt door een motor; in het model gebeurt het langs elek trische weg, via een akku, die in een doos onder het model verstopt zit. Het motortje is er wel, maar het doet niets. Dat kan ook niet, want het is veel te klein. Maar dit doet niet ter zake: het gaat om een demonstratie model, dat moet laten zien, hoe het werkelijke apparaat in de praktijk werkt. De heer Jansen is oprichter en direc teur van een van de meest wonderlijke bedrijven die in ons land te vinden zijn: het maquette- en modellenbedrijf Mex tal in Aalst. Hij levert alles in minia tuur: gebouwen, complete havens en steden, installaties en machines, in hout, maar voornamelijk in metaal en perspex. Statische produkten, zoals fabrieks complexen, maar nog meer bewegende, functionerende modellen, voor reclame- en studiedoeleinden. In de hal van de fabriek staan een boortoren en een „ja-knikker" zoals de B.P.m. ze in bedrijf heeft, alleen wat kleiner. Ze zijn precies op schaal ver vaardigd voor genoemde maatschappij die ze gebruikt bij de opleiding van haar personeel. Voor dit doel heeft Mextal ook tien volledige oliedistrlla- ties gemaakt, die een plaats gekregen hebben in opleidingscentra over heel de wereld. In de perspexketels zijn de verschillende stadia, van ruwe olie tot kerosine, duidelijk zichtbaar; heel het complex kan bovendien in werking worden gesteld. Dat betekent niet, dat dan op kleine schaal olie wordt gedis tilleerd dat is volslagen onmogelijk maar wel, dat de werking van alle onderdelen natuurgetrouw wordt na- gébootst. De machines zijn dus niet fabricerend, maar wel functionerend. Het is vaak een hele toer om dat echt .functioneren te realiseren... Men kan dat nl. niet afkijken van de w.erkelijkheid, omdat deze in een mi niatuur niet kan worden verwezenlijkt. Als men b.v. een werkend model moet maken van een cokesoveninstallatie, ^an men wel de installatie op schaal Verkleinen, maar niet het proces. Voor het functioneren van het model moet dus een eigen oplossing worden ge- Vonden. De opdrachtgevers vragen trouwens niet altijd om modellen die de werking imiteren; vaak moet deze alleen aanschouwelijk worden voor gesteld, waarbij men van z.g. „lopend licht" gebruik maakt. Licht is ook bij vele maquettes een belangrijk ele ment: industrieën die hun fabrieks complex in miniatuur laten nabouwen, vragen dikwijls om een aparte ver achting van de verschillende onder eten, zodat men deze naar believen op Ij voren kan halen door een druk over6iïnoP' wat hij een uiteenzetting hijzotidh» .inrichting van het bedrijf r, u Instructief kan zijn. De behoefd dellen en ma aan functionerende mo- gterk toegenomi«tte-« is de laatste 3aren wat nog gebouwrt Maduettes zowel van wat bestaat: bedru#°et worden als van werken etc. m Op de Sterrenwacht te Utrecht is mo menteel een nieuwe koepel in aanbouw, die geheel uit polyester (kunststof) is vervaardigd. Voor zover ter plaatse be kend, is de Utrechtse Sterrenwacht de eerste in Europa die dit materiaal voor een koepel toepast. Werkspoor is mo menteel bezig de in segmenten aange voerde koepel, die in een ijzeren skelet wordt: gevat, te monteren. De halve .bol ls 2,30 meter breed. Men hoopt de nieu- ?v?r twee maanden met eni ge plechtigheid in gebruik te nemen. dat dtit^atmJf°ird,eel van polyester ls, geleidt zodat ri warmte zeer slecht lingen buiten tot en?Peratuurschomme- nêfkunnèn Wordegn Pities bin- weinig condenswater Sit en eI Bovendien is de koerei VanUhJevorind: asbest bekleed, die het weinW "a"1 water absorbeert. Men hooft met''de" ze combinatie van materialen do ideale omstandigheden voor obserwltte te bereiken. Amsterdam, 4 aug. - Engeis m P-A. sl de dames A. Govers (Den Vaag). N. C. Clarijs-van Lith (Amster- S?m) en de heren J. P. Augustijn (Den A a,g)' P M Pieters (Haarlem) en W. yfëser (Den Haag). m*w°lle 4 schoolakte Duits Z,;9, 1. m. A v d. Broek te Soest; H. Ams?ïvfld te' Haarden; G. Weersma te A nV^am; A Ehren te Curagao G. t n, rs te Vught, C. H. v. d. Scheer te Utrecht; mei W Dekker te hoos- dumen; mej. m' E H. Mooren te Til- ourg en mevr 1 M. W. de Brouwer- onneveld te Amsterdam. Huisakte: A HÓ77 C5 te °en Haag: mevr. W. M. den Hollander-De Blank te Rotterdam; H. T o L?.uferink te Almelo, en mevr. K. ^IlfSlters-Kraus te Amsterdam. AMSTERDAM, 4 aug. - Boekhouden M-°' Koolma. UTRECHT, 4 aug. Frans M.O. A: G. van Dijk, Rotterdam; C. M. J. Sinke, Amsterdam; G. G. A. Smulders, Eind hoven; A. S. Spruit, Arnhem; L. de bwart, Doetinchem; H. G. Tan, Den «aag; J F. Blom, Wormerveer; C. Verheul, Voorburg; G. J. M. Verpaalen, Rotterdam; R A. de Vries, Akkrum; If v j ®olle, Rotterdam; mej. - F- Noordzij, Rotterdam; mej. S. A. M. Tolmeijer, Arnhem en mevr. J van Straten-Gest, Aerdenhout meeste maquettes voor ontworpen ge bouwen, die alleen maar een tijdelijke functie hebben, nl. een indruk te geven van hoe het wordt, zijn deze laatste ma quettes doorgaans van meer perma nente aard. Ze worden daarom bij voor keur niet in hout of board, maar in metaal uitgevoerd. Omdat bijna alles handwerk is, is het maquette-bouwbe drijf zeer arbeidsintensief. Een waar maquetteparadijs is de wereldtentoonstelling in Brussel, waar naar schatting voor tien miljoen aan maquettes staat. Verscheidene hiervan zijn afkomstig uit het Brabantse bedrijf. Zo staan er in het transportpaviljoen van de Belgische Kongo twee maquettes, ieder van 14 bij 7 meter, die een natuur getrouw beeld geven van de havens van Leopoldville en Matadi. Ze zijn nauw keurig op schaal 1 200 gemaakt, met werkende kranen, varende schepen en water met een natuurlijke golfslag. In elk van beide maquettes zijn onge veer 6000 manuren verwerkt. Het zijn twee van de zeven monsterwerkstukken die het bedrijf voor de Expo vervaardigd heeft en waarvoor de fabriek met twee vleugels is uitgebreid. Het bedrijf van de heer Jansen be staat in oktober 20 jaar; in 1938 begon hij, in een werkruimte van 4 m2, met het uitvoeren van zijn eerste opdracht: miniaturen van „het goed verlichte huis" voor Philips. Toen ook de B.P.M. opdrachtgeefster werd, was definitief de basis gelegd. De opdrachten voor het bedrijf, dat sinds 414 jaar gehuisvest is in een modern fabrieksgebouw in Aalst, zijn sedertdien snel toegenomen en_het afgelopen jaar kwamen ze voor uit het buitenland. Op de Expo geeft deze maquette een beeld van de zware industrie in België: kolenmijnen, elektrische centrales, cokesovens enz. Leopoldville te Aalst in aanbouw C. e maanraket, met aan boord pro fessor Zonnebloem, en de ande re bemanningsleden en daar buiten Kuifje en Haddock, heeft bijna een botsing gehad met een vreemd soortig in de ruimte voortvliegend voor werp. Het was een reusachtige steen- brok. Professor Zonnebloem noemde deze vliegende rots Adonis. Jullie heb ben je vast wel even afgevraagd waar knrvA<tu'sach,:ige steenkolos vandaan kan n ®".en waarom ze Adonis heet. nachts n"enkui"iigen, mensen die des daar opgestlfri1 sterrenwacht met de in de E vde kijkers werken, hebben de aarde eens f er iaar^nm «ntdekt. dat beweegt, dS afstand vin de aarde en de zon ontwii,? gelijk blijft. Honderdvijftif^fy^fjX meter! Maar ook ontdekten de Itlrrln- kundigen, dat behalve de planeetTar- de, nog acht andere pjaneten rond de zon bewegen. Op dezelfde manier dul in een hele grote cirkel met de zón in het midden. In totaal draaien, elk 0p een bepaalde afstand van de zon, negen nlaneten hun ongeveer cirkelvormige banen in de ruimte. Het dichtste by cle zon zijn de planeten Mercunus en Ve- nus Dan onze aarde en daarna Mars, Jupiter, Saturnus (de planeet met de ring er omheen!) Uranus, Neptunus en Pluto. De helderste, Jupiter en Vwms, kun je op een heldere avond wel eens zien. De namen van de planeten zijni af komstig uit de oudheid. De vele goden waar de mensen toen in geloofden wer den zo genoemd. Ook de naam Adonis, d® naam van de geweldige steenmas sa die Kuifje tegenkwam, is zo oud. Waarom heet dit grote brok steen zo? dat uit te leggen moet je de geschiedenis van Adonis kennen. Ado nis was een heel mooie en schoon ge bouwde jongeman. Hij hield erg veel van Venus en Venus van hem. Zy was een eel mooi meisje, en een van de planeten heet naar haar. Ze probeer den dus een afspraakje samen te ma ken, maar tijdens de jacht op wilde zwjjnen kreeg Adonis een heel ernstig ongeluk. Van het afspraakje is nooit meer iets gekomen. Dat is ongeveer het verhaal zoals we het uit de ge schiedenis kennen. Tussen de planeet Mars en Jupiter hadden de sterrenkundigen nu eigenlijk verwacht nog een planeet te kunnen vinden. Dat hadden ze uitgerekend. Ze vonden geen mooie ronde planeet, maar in plaats daarvan een heel groot aan tal grote en kleine brokken steen. Pre- cies zulke rotsen als op het plaatje in het verhaal van Kuifje. Deze rotsen be schreven heel onregelmatige banen. Nu eens zyn ze heel dichtbij de zon en dan gaan ze er weer ver vandaan. Zy hebben, net als de planeten, aantrek kingskracht, die we voor de aarde zwaartekracht noemen. De zwaarte kracht van Adonis trekt nu de raket aan. De atoommotor is gelukkig sterker. Hoe de vliegende rotsen daar geko men zijn is een heel moeilijke vraag. Door ingewikkelde berekeningen weet men hoe groot ze ongeveer zijn. Ze zyn soms wel 50 kilometer in doorsnede. Probeer je maar eens voor te stellen hc groot dat is. De kleinere plane toïde zoals ze genoemd worden, kun nen ook ontdekt worden, wanneer ze heel dicht bij de zon komen. Het kleine planeetje Adonis nu is niet veel groter dan 20 km in doorsnede. Maar het komt met nog enkele andere planetoïden het dichtst bij de zon. De planeet Venus is ook heel dichtbij de zon. Ontmoeten, dat wil zeggen: bot sen, zullen Venus en Adonis waarschijn lijk wel nooit doen. Misschien kun je nu begrijpen waarom de sterrenkundi gen die in 1936 deze planetoïde ontdekte hem Adonis noemde. Advertentie de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het mo ment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker ook. Met ingang van 5 augustus heeft Bel gië, de invoer van Nederlandse uien in België verboden als gevolg v in de prijs ontwikkeling op de Belgische markt. Hoe lang het invoerverbod zal gelden is niet bekend. Deze maatregel geldt voor uien boven 30 mm doorsnede en dus niet voor zilveruien. Er wordt dit jaar in ons land een grote uienoogst verwacht. Het areaal is ongeveer 25% groter dan het vorig jaar en zoals de stand van het gewas zich op het ogenblik laat aanzien zal de kilo opbrengst zeer hoog zijn. Ook in de an dere uien producerende landen van Eu ropa schijnt de stand van het gewas overwegend zeer goed te zijn. ie tijdens een vakantiereis in het buitenland de kans krijgt een van de gerenommeerde druipsteengrotten te bezoeken, mag deze gelegenheid beslist niet voorbij laten gaan. De bezoeker zal er zekei geen spijt van hebben, want een rondgang door een van die geheim zinnige grotten betekent een unieke belevenis. Men komt daar in een ge heel andere wereld, ja, men zou zeg gen in de wereld van 't sprookje, want bodem, wanden en zoldering van de grot weerkaatsen ongelooflijk grillig in het kunstlicht. De schaduwen zijn diep, hetgeen mysterieuze effecten opwekt, terwijl in het licht der lam pen de druipsteenpegels schitteren in vele kleuren. Zo wandelend zou men er zich niet over verbazen, wanneer er plotseling kabouters, elfjes, draken en wat al niet voor legendarische wezens te voorschijn zouden komen. Het is vol komen begrijpelijk, dat dergelijke grotten in vroeger tijden een diepe indruk maakten op de bevolking van de streek, die minder reëel en bij- geloviger dan de moderne mens was. Het hoeft daarom echt geen verwon dering te wekken, dat er rond derge lijke grotten en bergholen de nodige sprookjes en legenden zijn ontstaan, waarin feeën, bergkoningen, reuzen, rovers en monsters een belangrijke rol spelen. Druipsteengrotten ontstaan alleen in kalksteen. Zij zijn daarom ook niet overal te vinden. Het is noodzakelijk dat er zich boven een grot, de holte in de grond, een dikke laag kalksteen bevindt. Het regen- of sneeuwwater kan dan door de uiterst kleine en nauwe spleetjes in de kalk zakken en zo komen tot het plafond van de grot. Tijdens dat zakken lost het water microscopisch kleine deeltjes kalk op, die met het water worden meege voerd. Ligt er nog een flinke laag Duidelijk steken de stalactieten af tegen het plafond van een druipsteen grot, waar men zelfs een onderaards boottochtje kan maken hetgeen de rondgang door de grot nog indrukwekkender maakt. teelaarde ofwel humus boven de laag kalk, dan is dat nog beter, want het water neemt, zakkend door de humus- laag, koolzuur op en koolzuurhou dend water kan veel meer kalk op lossen dan normaal. Is het water met de opgeloste kalk tot het plafond van de grot doorge drongen, dan kan het daar de kalk weer afzetten op het gesteente. Het best gaat dit, wanneer de grot wijd en er een goede luchtcirculatie is, waardoor het water spoedig ver dampt. Elke waterdruppel zet dan een klein ringetje kalk op het ge steente af. Na vele duizenden jaren vormen er zich op die manier afhan gende kaljcpegels, de stalactieten, waar steeds weer druppels aan komen te hangen. Ook komt het voor dat een druppel kalkwater niet aan de afhangende pegel blijft hangen, maar tenslotte van de punt naar beneden valt en op de grond verdampt en daar zijn kalk- ringetje afzet. Na vele duizenden ja ren ontstaan op die manier ook op de bodem van de grot staande kalk- pegels, de stalagmieten. want het ene ringetje kalk komt op het andere. De afhangende, zowel als de staan de kalkzuiltjes hebben de meest gril lige vormen en dikwijls ook nog schitterende kleuren van wit, geel, bruin, rood en alle tussentinten, ver oorzaakt door diverse mineralen, die in de oplossing terecht kwamen. Soms raken de hangende en staande pegels elkaar en ontstaat er één zuil, die in zijn grillige vorm met andere zuilen als het ware het gewelf torst. Het is begrijpelijk, dat op deze ma nier de meest bizarre en sprookjes achtige interieurs in de grotten kun nen ontstaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiHiiiMiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiimi; n Mlin lil li 11li 11111111111H In het jubileumnummer van het blad van het Ushaw-college, het priester seminarie van de Katholieke Kerk in Noord-Engeland, dat 15C jaar bestaat, heeft de aartsbisschop van Liverpool gepleit voor een betere ontwikkeling van de priesters. Vroeger, aldus de aartsbisschop, mgr. Heenan, en in som mige streken en landen is het nog zo, was de priester praktisch de enige be studeerde man in het dorp. De snelle ontwikkeling van het onderwijs echter, waardoor bijna elke pientere jongen of meisje in staat wordt gesteld min stens een middelbare opleiding te ge nieten, is er oorzaak van, dat het in tellectuele gehalte van de parochie veel en veel hoger wordt. Deze tendenz zet zich nog steeds voort. Daarnaast zorgen ook radio en televisie voor een veel bredere algemene ont wikkeling van de mensen, die niet ge studeerd hebben. De komende genera ties, aldus de aartsbisschop, geven er geen zier om of hun pastoor of kapelaan nu al zonder stotteren een stuk Grieks kan vertalen. Volgens de r oderne stan daard zal de priester zelfs onontwik keld lijken, indien hij niet op de hoogte is van de elementaire wetenschap, zij het dan populair. „Tenzij de priester ook algemeen ontwikkeld is, zal hij een vreemdeling zijn tussen zijn meer ge vormde parochianen". Mgr. Heenan pleit dan voor een aanpassing van de seminarie-opleiding aan de eisen, die onze tijd stelt. De minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, zal morgen op uitnodi ging van de Belgische minister van ko loniën een bezoek brengen aan de Expo. Voornamelijk ter bezichtiging van de tentoonstelling van de Kongo en Ruanda Urundi. De minister zal vergezeld wor den door de secretaris-generaal van het ministerie, de heer B. Krijger. By K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Vesseur, secretaris-ontvanger der ge meente Zaandijk. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan da Redactie van ons blad (met te de Unker-bovenhoek der enveloppe: „VropenrubrieJe"). De beantwoording ge schiedt gratis. Da Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de bestisstng dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men boude er nog rekening mee, dat men minstens 14 i dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons 1 niet mogelijk tt. te te gaan op verzoeken tot persoonlijke 1 beantwoording der brieven. rurcru-j-u-u-un. H. B.In augustus 1956 kocht ik een auto met garantie. Na 8 maan den rijden (ca 4000 km met ca 600 reparatiekosten), begaf ook de mo tor het en was de auto totaal op. In augustus 1957 nam betrokken au tohandelaar deze auto terug, onder getuige verklarend: ,.Ig wist niet dat hy zo slecht was. U krijgt van mij een andere auto, want deze auto moet van de weg af". Nu is het juli 1958 en ik heb nog steeds geen andere auto. Na vergeefse pogingen om hem zyn belofte te doen nako men, heb ik deze handelaar schrif telijk doen weten, dat hy binnen 4 weken moest zorgen, dat de zaak in orde kwam en dat ik anders zou gaan procederen. Die termijn is in middels verstreken, zonder dat ik antwoord heb ontvangen. Is hier wellicht iets aan te doen, zonder di rect naar een advocaat te lopen, wat wel een en ander zal kosten? U zoudt alsnog kunnen proberen de aangelegenheid in der minne te rege len en wel door hem alsnog schriftelijk aan te manen. Doet u dit by aangete kend schrijven met bericht van ont vangst (inlichtingen over de wijze van verzending ten postkantore) en houdt u afschrift van die brief. Na verloop van de door u gestelde termijn voor antwoord adviseren wij u toch om een plaatselijke advocaat in de arm te ne men. De kosten behoeven niet zo hoog te zyn, als blijkt, dat een eenvoudig schrijven van deze advocaat tot het be oogde resultaat voert. Het lijkt ons het beste, dat u de betrokken handelaar de keuze geeft tussen het nakomen van zijn belofte of schadevergoeding en het be drag van deze schadevergoeding onder werp van onderhandeling (in persoon) te maken. Bij dit laatste zou de door u te nemen advocaat zeker goede dien sten kunnen verrichten als uw adviseur. Verlopen de onderhandelingen dus niet direct naar wens, aarzelt u dan niet, van deskundige hulp gebruik te maken. 64 zullen toch niet écht zijn? Nee, dat is eigen lijk niet denkbaarzei Phillipa, op de grond ge hurkt, yverig de overal verspreide bolletjes opra pend. Craddock nam er een op zijn hand en was juist van plan op smalende toon te zeggen, dat ze onmo gelijk echt konden zijn, toen hij zich inhield. Ten slottehet konden misschien echte parels zijn! Letitia Blacklock had hem weliswaar verzekerd, dat er geen kostbaarheden in huis waren.... -maar als Randall Goedler iets cadeau gegeven had, zou het zonder twijfel kostbaar zijn geweest. De dingen leken valsmaar waren ze dat ook? Iemand, die wist dat ze echt waren zou er stellig een moord voor over hebbenzo groot was de waarde, die zy in dat geval vertegenwoordigden. De inspecteur vermande zich echter en keerde tot de werkelijkheid terug. Juffrouw Marple was ver dwenen. Hij ging direct naar de pastorie. Hij trof hier mevrouw Harmon en de predikant in de grootste ongerustheid aan. ,,Zij is er nog niet!", zei Dot. „Heeft ze gezegd, dat ze van De Keien dadelijk naar huis dacht te gaan?" vroeg Juliaan. „Nee, dat heeft ze niet gezegd" antwoordde Crad dock nadenkend. Hy herinnerde zich hoe energiek haar mond had gestaan, toen hij Jane Marple voor het laatste gezien had, en hoe staalhard haar an ders zo vriendelijke, blauwe ogen hadden geleken. „Zij stond met brigadier Fletcher te praten, toen ik haar voor het laatst gezien heb," vervolgde hij. „Bij het hek, stond ze. Ik dacht dat zij rechtstreeks naar de pastorie terug ging. Ik had haar wel met de auto kunnen laten brengen... maar ik had op dat moment zoveel te doen, dat zij onopgemerkt is weg gegaan. Misschien dat Fletcher nog iets meer weet te vertellen..." De inspecteur belde eerst naar juffrouw Hinchlif- fe, doch hoorde, dat Fletcher daar niet meer was. Hij had ook niet gezegd waar hij heen ging. Zij dachl naar Milchester... om de een of andere reden... Toen de inspecteur aan het hoofdbureau te Mil chester navraag deed, wist men hem daar niets om trent Fletcher mede te delen. Daarop wendde de in specteur zich tot Dot. „Waar is dat stuk papier, waar over u telefoneren?" Dot haalde het en hij spreidde het voor zich op ta fel uit. Dot probeerde het eveneens te ontcijferen en las uit het beverige schrift allereerst: Lamp. Daarop volgde het woord: Viooltjes. Vervolgens een tussenruimte en de vraag: Waar is het buisje aspi rine. Met grote moeite ontraadselden zy vervolgens ue wooraen: Zalige Moord. „Dat is die zoete cake van Mitzi!" legde Dot uit. „Een dappei gedragen ernstige beproeving," luid de de volgende regel. Hierna volgden de woorden jodium en parels. Wa' staat daar? Letty of Lotty? Haar e's lijken precies o's! Daar hebben we Bern en tenslotte „Ouder domspensioen". Mevrouw Harmon en de inspecteur keken elkan der stomverwonderd aan. Craddock recapituleerde „Lamp, Viooltjes. Waar is het buisje aspirine? Za lige Moord. Een dapper gedragen ernstige beproe ving. Jodium. Parels. Lotty. Bern. Ouderdomspen sioen." Dot vroeg: „Leest u daarin een betekenis?" Craddock antwoordde: „Alleen maar één sche merlichtje. Ik vind het hoogst merkwaardig dat zi,, het woord „Parels" heeft opgeschreven!" „Waarom? Wat kan dat betekenen?" „Weet u ook of juffrouw Blacklock altijd dat hoge parelsnoer draagt? Die drie rijen boven elkaar?" „O ja, altijd! We hebben er wel eens om gelachen. Ze zien er zu afschuwelijk vals uit, is het niet? Maar ik geloot, dat ze dat hoogst gedistingeerd vindt!" „Er kan natuurlijk ook een andere reden voor be staan," merkte Craddock voorzichtig op. ,,U bedoelt toch niet, dat ze écht kunnen ztfn? zei Dot. „Heeft u ooit de gelegenheid gehad echte parels van die grootte te aanschouwen?" „Neen, maai dit is duidelijk glas!' Craddock haalde even zijn schouders op. „Hoe het zy, het doet er op het ogenblik ook weinig toe. Het gaat nu om juffrouw Marple..^ Wij moeten haar zo gauw mogelijk zien te vinden." Zij moesten naar zien te vinden voordat het te laat was. Of was het misschien reeds te laat? Uit de woorden, die zij met potlood had neergekrabbeld bleek maar al te duidelijk, dat zjj een spoor volgde.. Zoiets was gevaarlijk... afschuwelijk gevaarlijk... Craddock liep met grote passen de pastorie weer uit. Zoeken..dat was het enige wat je doen moest Toen hoorde hij een bekende stem van onder de druipnatte laurierstruiken: „Meneer!", riep brigadier Fletcher met bijzonde re nadruk, „Menéér!"... Het was een vry droefgeestige maaltijd op Little Paddocks geweest. Niemand had een woord gezegd. Patrick had het onbehaaglijke gevoel dat hij volko men uit de gratie was. Krampachtige pogingen van zijn kant om e«m gesprek gaande te houden, hadden gefaald. Philipa Haymes zat geheel in gedachten ver zonken. Juffrouw Blacklock deed niet eens moeite meer haar gewone opgewektheid te veinzen. Zij had zich voor tafel nog verkleed en was beneden geko men met haar halssnoer van cameeën. Maar voor het eerst toonden de zwarte kringen onder haar ogen, hoe beangst zij was. Julia was de enige, die de hele avond haar apathi sche onbewogenheid behield. „Het spijt me, tante Letty, dat ik nu mijn koffers nog niet kan pakken. Maar de politie zal natuurlijk niet willen, dat ik van het toneel veidwijn. Maar ik zal uw dak heus niet bezoedelenof hoe noemen ze dat. Ik reken er overigens op, dat inspecteur Craddock elk ogen blik met de handboeien komt aandraven. Ik snap trouwens toch niet, waarom dat al niet veel eerder gebeurd is." (Wordt vervolgd) L. A. B.Ik heb een onlangs ge kochte woning, welke niet is inge schreven in het grootboek woning verbetering en een woning, welke dat wel is. Voor de eerste, waarin na de vorige eigenaar nu mijn doch ter woont, heb ik ca. 1.000 aan verbeteringen uitgegeven. Is het mogelijk deze verbeteringen te beta len met de geblokkeerde gelden van het andere huis? Of de huurwoning van uw dochter ten rechte niet is opgegeven by het groot boek, kunt u het beste verifiëren bjj de betrokken notaris of zaakwaarnemer, die ook de voor de aanmelding nodige formulieren S bezit. In ieder geval is het zo, dat uitbetaling van op het grootboek ingeschreven gelden slechts kan geschieden, indien een verhuurder verbeteringen heeft aangebracht aan een of meer in het grootboek ingeschre ven woningen. J. B.: Vaart de veerpont bjj Berch- ambacht 's nachts ook? Op werkdagen tot 23 uur, daarna vol- fens afspraak. Op zaterdagen en feest agen van 6 tot 24 uur. Normaal 20 minutendienst, bjj grote drukte om de 10 minuten. G. P. M. B.: Mijn moeder, 79 jaar, in Duitsland woonachtig, is door haar huwelijk met mijn (overleden) vader Nederlandse geworden. Heeft zij recht op uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet? Neen. Zij moet in Nederland woonach tig zijn. N. K.: Een bejaard echtpaar zon der kinderen heeft een inkomen van 2.700 per jaar. Moet het hier van belasting betalen? Doorslaggevend ls hier de vraag of dit echtpaar 65 jaar of ouder ls of niet. In het eerste geval krjjgt dat echtpaar 624 aftrek, omdat het 65 jaar is (ge weest) en betaalt dan geen belasting. geval, dus jonger zijnde dan 65 jaar (dan is men feitelijk ook „bejaard"), betaalt het wel belasting, omdat het dan niet in aanmerking komt voor aftrek van die 624 per jaar. J.'F. S.: Heeft een kamerwerk- meisje ook recht op bedienings geld? Neen, kamerwerkmeisjes niet, kamer meisjes wel. Sommige lezers zullen vergeefs wachten op de beantwoording van hun vragen. Steeds weer worden wij genoodzaakt vragen terzijde te leg gen; omdat zij volstrekt onduidelijk zijn omdat vraag noch antwoord zich lenen voor publicatie in een dagblad, en soms omdat zij van een dergelijke onnozelheid zijn, dat publicatie en beantwoording ervan belachelijk zouden zijn. Men lette voorts op de telkens in de rubrieks- kop herbaalde voorwaarden. Corres pondentie over het al dan niet be antwoorden van vragen moeten wij uitsluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7