Vader vliegt naar zijn verloren gewaande zoon in Warschau i Venhaêe, Schiphol herstelt zieli van inzinking „De Ark", tehuis en school voor acht poliopatiëntjes Britse gezondheidsdienst bestaat tien jaar ■ÏÏTZrHOORMAN Elkaar in negentien jaar niet gezien Schietpartij in woonwagenkamp Voor halve ton gestolen Bejaarde man vermoord te Ede Ook Turken op Cyprus willen bestand Films in Venetië Restauratie Muiderslot Records gebroken in de afgelopen maand Caat Israël over tot preventieve actie? Uniek beademingscentrum bij Zuiderziekenhuis in Rotterdam KRUISWOORDRAADSEL i Voorschriften voor lastige patiënten Mm De Dochter 1faxx de iÉMMi WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PAGINA DRAMA UIT DE NAZI-TIJD Anderhalf jaar geëist Pater drs. L. Hoogveld Provinciaal der Augustijnen 2H jaar voor huwelijks- zwendelaar De inbraak aan Damrak Jongetje tegen de tram gevallen Piloot Pope krijgt geen buitenlandse verdediger Frankrijk grootste inzender - m Maak er een feest van met Sommer laat zich niet meer over dr. Eisele uit Minister Staf luncht met minister Luz Japanse prenten voor Rijksmuseum Burgemeester van Koedijk Dokters en verpleeg sters in burgerkleding In Amsterdam School voor Joods Hoger Onderwijs «r Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Adres aan ministers Kamers van Koophandel bezorgd over verhoging der Rijnvaartpremies wK - 1 1WF MJy mSm 5^' „„«i/HrtMiiftRRiiniJiKHlIlllDKfllilW}))® /WIIII/IIIIIDIHIJ -39 Nog nagrinnikend om zijn eigen slimheid haast Arnar zich door het woud terug naar de beek, waar hij zijn paard achtergelaten heeft. „Zie zo," mompelt hij, „nu moet ik mij haasten, want intussen zullen Olaf en de anderen ook wel op onderzoek gegaan zijn. Dat komt dan mooi uit, hèhè. Terwijl die daar in het bos rondscharrelen, heb ik de kans om Erwin te pakken te nemen." Er voor zorgend zijn sporen te verbergen, rijdt Arnar in een grote boog terug, tot hij de plek gevonden heeft, waar Erwin lag en het duurt niet lang of hij heeft het spoor van de jager en het paard te pakken. Op zijn hoede zijnde, maar toch zo snel mogelijk, volgt hij het dui delijke spoor en hij klakt tevreden met de tong, als hij na verloop van tijd de niets vermoedende prooi in het oog krijgt. Zijn scherpe ogen nemen het terrein even in zich op. Dan wendt hij de teugel en in de beschutting van een heuvel rijdt hij op geruime afstand aan hen voorbij. Hij verbergt zijn paard tussen de bosjes en glijdt als een aal in de richting van de smalle zandweg. Koel zoekt hij een pijl uit, bepaalt de windrichting en laat zijn slachtoffers rustig naderen. Maar de duivelse grijns besterft hem op het gezicht, zodra hij de gelaatstrekken van de jager ziet. Een panische angst dreigt hem even te overmannen en zijn hand trilt. Dan echter klemt Arnar de lippen opeen. „Des te beter," fluistert hij hees. „Eerst hij, dan Erwin." En langzaam gaat de boog omhoog. Uit het KLM-toestel uit New York stapte dinsdag op het platform van Schiphol de 48-jarige Sam Levenstein, een kleine bouwer van huizen in het stadje Hillside in de staat New Jersey. Hij was op weg naar Warschau, waar hij zijn verloren gewaande zoon. de 28-jarige Philip, die hij in negentien jaar niet heeft gezien, zal treffen. De geschiedenis van Sam Levenstein blijkt een Nazi-drama te zijn geweest, w-aarbij de thans genaturaliseerde Ame rikaan zijn echtgenote, twee dochtertjes en een zoon heeft verloren. In de oor logsjaren werd de Poolse Jood Leven stein door de Nazi's van het ene con centratiekamp naar het andere gesleept. Na de oorlog bleek, dat zijn 30-jarige vrouw, zijn elfj .rige en tienjarige doch tertjes alsmede een zoontje van 214 jaar door de Duitse bezetters van Polen ver moord. De zoon Philip, die in 1940 ne gen jaar oud was, bleek, teen de vader was opgepikt, te zijn ondergebracht bij een oom. Wat er in de bezettingsjaren precies is gebeurd, weet Sam Leven stein nu nog niet, maar in ieder geval schijnt Philip in Sovjet-Rusland ver zeild te zijn geraakt. Vier weken geleden kreeg Sam Levenstein een brief van Philip, waarin stond: Ik ben in Polen teruggekeerd, ik vertoef in het stadje Opole Lubelski, het plaatsje waar de familie Levenstein oorspronkelijk van daan komt. 6 mei 1945 is Levenstein door het Ame rikaanse leger in het concentratiekamp Ebensee in Oostenrijk bevrijd. Hij ging twee jaar later naar de Verenigde Sta ten en heeft zich daar een nieuw be staan opgebouwd. Bij stukjes en beet jes heeft hij de geschiedenis van zijn vrouw, zijn beide dochtertjes en zijn ene zoon vernomen. Van Philip had hij nooiit meer iets gehoord. Zijn verstand Voor de Amsterdamse rechtbank heeft de officier van justitie anderhalf jaar met aftrek van het voorarrest geëist tegen een 31-jarige koopman, die met zijn gezin in een woonwagen huist en die op zondagochtend 30 maart j.l. in het woonwagenkamp te Laren uit een re volver een schot loste op de 34-jarige J. M., eveneens een koopman, die met een woonwagen m het kamp stond. Het kogeltje ketste echter op een rib af en veroorzaakte slechts onbetekenend letsel. Aan deze zo gelukkig afgelopen schiet partij was zaterdagavond reeds een flinke rel voorafgegaan. Verdachte was toen met M en diens broer uit geweest en had zeer veel bier gedronken. Terug in het kamp kreeg hij met de twee broers ruzie, waaraan de politie te pas moest komen. De volgende ochtend liep een der broers langs zijn woonwagen om water te gaan halen. Volgens verdachte zou deze broer zijn woonwagen zijn gaan bekogelen, maar de als getuige gehoorde broei- ontkende dit met nadruk. Ver dachte greep zijn revolver en terwijl de jongste broer tussen de woonwagens dekking zocht, bleef de oudste staan in de veronderstelling dat het een onschul dig alarmpistool was. Verdachte richtte in grote woede het wapen op hem en loste het schot. De officier meende dat poging tot doodslag bewezen was. maar de verdedi ger betoogde, dat verdachte niet geweten zou hebben, dat het wapen geladen was. Uitspraak 13 augustus. Tijdens het provinciaal kapittel der Augustijnen dat in Culemborg wordt gehouden is tot provinciaal van de Nederlandse provincie gekozen pater drs. lector Lucas Hoogveld. Pater Hoog veld is IC november 1910 in Eist ge boren. Hij werd priester gewijd 25 juli 1934. Sinds 1946 was hij rector van het Gymnasium Augustinianum in Eindho ven en sinds augustus 1946 maakte hij als definitor deel uit van het bestuur van de Nederlandse Augustijnenprovin cie. De Rotterdamse rechtbank heeft een 30-jarige bankwerker uit Rotterdam, veroordeeld tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had zich in Duitsland voorgedaan als ir. Wilhelm Karl Ne* scher, Freiherr d'Archarbourg, ook voorgegeven bezitter te zijn van een grote tabaksplantage in Indonesië en erfgenaam te zijn van een rijke groot papa. Onder valse vlag had hij ter wijl hij reeds getrouwd was trouw beloften gedaan tan een Duits meisje uit Wassen en haar en anderen onder valse voorwendsels geld afhandig ge maakt. Ongeveer 50.000 gld. bedraagt de waarde der gouden sieraden en briljanten die het afgelopen weekeinde uit de juwelierszaak aan het Damrak in de hoofdstad zijn gestolen. De verzekeringsmaatschappij heeft voor aanwijzingen, die leiden tot het opsporen van de buit, een beloning van 10 procent der waarde van de terugge komen goederen uitgeloofd. De inbrekers hebben eerst getracht vanuit de kelder een gat in de vloer van zaak te boren, en toen dit mis lukte hebben zij een raam in de gang opengeschoven en een stuk hardboard, dat dit venster afdekte, vernield. Nadat ze uit de etalage en de toonbank allerlei gouden sieraden, horloges, armbanden, ringen, sigarettenkokers en briljanten hadden weggenomen hebben ze een groot etuk kerstpapier over de open plekken in de etalage gelegd, om de diefstal zo lang mogelijk aan de aandacht der voorbijgangers te onttrekken. Toen maandagavond de 12-jarige Roe lof Koopmans uit de Oranjeboomstraat In Rotterdam zich hollend naar een tramhalte begaf, struikelde hij en viel hjj tegen een bijwagen van lijn 3 aan. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het op weg naar het Westerziekenhuis Overleed. zei hem, dat ook Philip was omgeko men, maar intuïtief had hij de stille hoop, dat de jongen misschien ergens ter wereld nog in leven zou zijn. Philip leefde inderdaad nog, kwam vier weken geleden uit Sovjet Rus land in Polen terug, en informeerde in Opole Lubelski, van boer tot boer gaande, of men hem iets over zijn fa milie kon vertellen. Stavinsky, een van die boeren, kon de nu 28-jarige Philip Levenstein mededelen, dat zijn oom Julius in New York woonde. Hij wist ook het adres en Philip schreef aan oom Julius.De laatste stuurde het epistel door aan vader Sam. In de afgelopen weken heeft vader Sam vier maal met zijn Philip in Opole Lubelski getelefoneerd. Hij bestelde twee vliegtuigbiljetten bij de K.L.M.. van New York via Schiphol naar Warschau, waar hij inmiddels is ge arriveerd. Hoeveel uren is het vliegen naar Warschau? Ziet Warschau er nu anders uit? Gaan wij rechtstreeks of zijn er nog tussenlandingen? Deze en andere vragen vuurde Sam Levenstein op iedereen af, want het uur van hereniging tussen vader en zoon was nabij. Ja. hij zou alles in het werk stellen om Philip mee terug te nemen naar Amerika. Na de hereniging, na negentien jaar van schei ding, was dat toch wel het minste, wat de Amerikaanse en Poolse autoriteiten zonden toestaan, mompelde hij. In zijn woning aan de Wekeromse- weg te Ede is de 73-jarige heer C. Can ter Visscher, gepensioneerd bouwkun dig tekenaar van de genie, door nog on bekenden vermoord. Met ingeslagen schedel en aan de voeten geboeid is het slachtoffer maandagavond laat op zijn bed op de bovenverdieping van zijn wo ning gevonden. Roof is zeer waarschijn lijk de drijfveer geweest. Vermoedelijk is de moord reeds zaterdag of zondag geschied. De heer V. woonde al jaren alleen In zjjn achter dennebomen verscholen huisje. Het is niet bekend, of er geld of waardevolle voorwerpen zijn ontvreemd. Maandagmorgen merkte een petro- leumsienter uit Ede, dat de deur van de woning niet was vergrendeld. Op zijn bellen werd geen gehoor gegeven. Hij .vond het vreemd, maar nam nog geen maatregelen. Des avonds ging een der buurtbewoners eens op nader onderzoek uit. Hij zag evenmin tekenen van leven in het huisje en ook brandde er geen licht. Hij alarmeerde daarop de politie. Toen deze verscheen, trof zij de be jaarde bewoner met ingeslagen schedel en geboeid op bed liggend aan. De We- keromseweg enkele kilometers bui ten Ede's centrum ligt in de stille buurtschap De Driesprong. De ondergrondse Turks-Cypriotischa organisatie T.N.T., heeft, in navolging van de EOKA, voor onbepaalde tijd een staakt-het-vnren gelast, aldus meldt U.P.I. In de straten van Nicosia werden gisteren pamfletten verspreid, waarin de leden werden opgedragen alle activi teit te staken. Verdere orders zouden zij „via de gebruikelijke kanalen" ontvan gen. Het besluit van de T.N.T. kwam nog geen 24 uur nadat de leider van de Grieks-Cypriotische verzetsorganisatie EOKA, George Grivas, gehoor gaf aan het verzoek van de Britse premier, Mac- millan, de strijd te staken. Grivas waar schuwde echter zijn activiteit te zuilen hervatten, „wanneer de Engelse en Turkse provocaties aanhouden" De stemming in Nicosia, waar de af gelopen twee maanden vrijwel elke dag iemand werd gedood, was gistermiddag aanzienlijk rustiger dan tot voor kort. De Indonesische regering zal geen bui tenlandse verdediger toelaten voor de Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope, die enige maanden geleden met een Mitchell-bommenwerper van de op standelingen boven Ambon werd neer geschoten en door de regeringsstrijd krachten gevangen werd genomen, al dus meldt het persbureau Antara. Frankrijk staat bij negen andere lan den vooraan op het 19e filmfestival van Venetië, wat betreft het aantal films dat per land vertoond zal wor den. De keuze-commissie van het festival heeft de 14 films die uitgekozen zijn, bekend gemaakt, na meer dan honderd films, waarvoor om vertoning was ge vraagd, de revue te hebben laten pas seren. Het filmfestival van Venetië zal van 24 augustus tot 7 september worden gehouden. Alleen de Ver. Staten en Japan zijn de enige landen, die meer dan een film zullen mogen laten zien. Zij korrren bei de met twee films op het festival uit. De uitgekozen films zijn: Claude Autant-Lara „En cas de malheur" (in geval van een ongeluk); Louis Malle: „Les Amants" (de minnaars). Malle is een jonge filmer, die nog maar één gro te speelfilm heeft gemaakt, „Ascenseur pour l'échafaud" (lift voor het schavot): Astruc: une vie" (een leven), naar de novelle van Guy de Maupassant. A. Mann: „God's little acre" en M. Ritt: „Black orchid" (beide Ameri kaanse films); H. Iganaki: „Moeho- matsoe no issjo" (De waaghals) en K. Kinosjita: „Narrayama Boesji Ko" (De legende van Narayama), beide Ja panse films; F. Rossi: ,.Ln Sfida" (De uitdaging), Italiaanse film; K. Jell- gren: „Nattens Ljus" (Het licht van de nacht), een Zweedse film; Ciaureli: „De weduwe van Otar" (een Russische film): R. Neame: „The horse's mouth" (een Engelse film). •<V ::->N Bij het zoeken naar de oorzaak van een ernstige lekkage bij de poorttoren van het Muiderslot bleek, dat de aansluiting van de open weergang met de poorttoren dringend rstauratie behoefde. Met het herstel is direct een aanvang gemaakt, waarbij o.a. van oude van sloop afkomstige stenen gebruik wordt gemaakt. Advertentie TOFFEES Tot en met juli van dit jaar telde Schiphol aan in- en uitgaande passa giers van alle luchtvaartmaatschappijen tezamen meer dan een half miljoen personen, een record in de geschiedenis van de Amsterdamse luchthaven. Het eerste halfjaar vertoonde, zowel wat de aantallen passagiers betreft als de kilogrammen post, vracht en bagage, aanvankelijk een dalende lijn, maar in mei viel een opleving te bespeuren, welke zich in juni krachtig heeft voort gezet, zodat na de eerste zes maanden van dit jaar 438.713 in- en uitgaande passagiers in de hallen van de lucht haven werden geteld, meer dan acht duizend meer dan in de overeenkom stige periode van 1957. De topdag was zaterdag 28 juni met een totaal van 4224 luchtreizigers. In totaal passeerden in juni 105.971 personen de loketten, hetgeen eveneens een record is voor de luchthaven. Het record stond op 102.839 personen, geboekt in juli 1957. Juli van dit jaar heeft overigens alle verwach tingen overtroffen met bijna 114.000 pas sagiers. Het postvervoer is in juni aanzienlijk toegenomen en steeg van 264.000 kg in juni 1957 tot 276.000 kg in de overeen komstige maand van dit jaar, waarbij vooral het intercontinentale postvervoer sterk omhoog ging. Toch blijft het totale postvervoer van de eerste zes maan den van dit jaar nog 40.000 kg ach- Israëlische bladen schreven gisteren over de mogelijkheid van een Israëli sche „preventieve oorlog" of annexatie van westelijke delen van Jordanië, vóór dat Jordanië in handen valt van de Verenigde Arabische Republiek. Volgens een van de bladen is dit een van de belangrijkste onderwerpen van ,het gesprek 'eweest tussen de Franse minister-president. De "Jaulle, en de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Meir, tijdens een ont moeting gisteren in Parijs. Martin Sommer, de beul van Bucheii- wald, die tijdens het tegen hem gevoer de proces beschuldigingen aan het adres van de Beierse dokter Eisele richtte die volgens hem vele conce-tratiekampbe woners om het leven zou hebben di tn komen, heeft geweigerd zich aan een nader verhoor hieromtrent te onlerwei- pen. Sommer, tot levenslang veroor- oeeld, vertoeft thans in de gevangenis te Bayreuth. De minister van landbouw a.i. ir. C. Staf heeft gisteren in het Schevenmgse Kurhaus aan de lunch de minister van landbouw van Israël de heer Kadish Luz te gast gehad Minister Luz ver blijft enige dagen in Nederland voor een privébezoek aan de Wageningse in stituten, de Zuiderzeepolders en de Aalsmeerse bloemenveiling. Bij de lunch zat ook de directeur-ge neraal van de landbouw ir. A. W. van de Plassche aan. Vernomen wordt, dat in hoofdzaken over landbouwtechnische onderwerpen is gesproken. ter bij dat van het eerste halfjaar 1957. Dat geldt ook voor het goederen transport, dat nog 350.000 kg ten achter is gebleven bij dat van de maanden januari tot en met juni 1957. Niettemin viel in juni een sterke stijging waar te nemen want de vergelijkende cijfers waren: juni 1958 2.660.000 kg, juni 1957 2.410.000 kg. Verwacht wordt, dat in de maanden juli en augustus de groei van het goederenvervoer ten opzichte van dezelfde maanden van 1957 zo sterk zal zijn toegenomen, dat de balans eind augustus een aanmerkelijke plus zal vertonen in vergelijking met het vorig jaar. Het bagagevervoer was in het eerste halfjaar met 8.365.000 kg al 200.000 kg hoger dan eind juni 1957. Wjjlen de heer dr. J. A. Bierens de Haan, die op 13 juni te Siëna (Italië) is overleden, heeft aan de Staat der Ne derlanden, ter plaatsing in het rijks prentenkabinet van het Pujksmuseum te Amsterdam, zijn verzameling Ja panse prenten (Surimono) gelegateerd. Dit legaat, dat de hoofddirecteur van het Rijksmuseum namens de staatsse cretaris van O., K. en W. heeft aan vaard, bestaat uit ongeveer 300 stuks. De collectie geeft van het werk van Ho- kusia, Shumman, Hokkei en Gakutai een overzicht met soms zeer complete series. Bij K.B. is benoemd tot burgemees ter van Koedijk in Noord-Holland de heer J. J. Landman, thans wethouder van onderwijs in Den Helder. De heer Landman is lid van de P.v.d.A. Hy is gedurende vijf jaar wethouder in Den Helder geweest. Op het terrein van het Rotterdamse Zuiderziekenhuis is onlangs een huisje betrokken, waar zo weinig mogelijk her innert aan de sfeer van een verpleeg inrichting. Zusters en doktoren lopen er in burger binnen, een hoge groenhaag scheidt het houten gebouwtje af van het eigenlijke ziekenhuiscomplex en hoog stens zal af en toe een vleugje lysol lucht verraden, dat in de onmiddenijke omgeving zich honderden patiënten be vinden in grote ziekenzalen. Het huisje ziet uit op een groot grasgazon, om zoomd door struiken en geboomte, dat best een paardenwei zou kunnen zijn. Deze edele viervoeter zal men er ech ter nooit aantreffen, heel misschien wel eens een hobbelpaard en vrij waar schijnlijk binnenkort een geit.... Inder daad, de bewoners van dit in vrolijke kleuren beschilderd gebouwtje zijn kin deren, patiëntjes, die in ernstige mate door de kinderverlamming zijn getrof fen en nog geruime tijd in verpleging moeten blijven. Zó lang, dat er voor hen dit aparte huisje is gebouwd, dat voornamelijk bestaat uit één groot ver trek en waar zoveel mogelijk asso ciaties zijn nagestreefd met het norma le dagelijkse kinderleven. „De Ark", zoals het paviljoen is ge noemd, is in deze vorm een experi ment en uniek in Nederland. Of het een Europese en wellicht zelfs wereld primeur betekent, durft de directie van het ziekenhuis niet te garanderen, maar de kans daarop is vrij groot. De nieuwe verpleegwijze dankt haar ontstaan aan het inzicht, dat een zie kenhuis met alles wat daarbij hoort, voor kinderen die een langdurige medi sche verzorging buitenshuis nodig heb ben, niet de geëigende omgeving vormt. De sfeer is er niet geschikt voor een harmonische geestelijke groei van de patiëntjes en kan psychologisch een geheel verkeerde uitwerking hebben. Het gevaar is bijvoorbeeld niet denk beeldig, dat de couleur locale van een ziekenhuis hen deprimeert en aan le venslust doet inboeten, waaruit weer schadelijke gevolgen voortvloeien voor het genezingsproces. Terwijl de kinderen in een zieken huis opgaan in een groot geheel heb ben ze in „De Ark" een eigen thuis gevonden, waar de huiselijke sfeer ook zo dicht mogelijk benaderd wordt. Daarom hier geen verpleegsters in uniform en geen doktoren in witte jas, geen vaste bezoekuren ook of ande re elementen die aan een ziekenhuis herinneren. Het zaaltje heeft eerder iets weg van een speelkamer dan van een ziekenvertrek. Er is ruimte voor acht bedden, terwijl ook een gezellig zitje is geformeerd. Alles is in lich te, vrolijke kleuren gehouden en op een der wanden prijkt een pretentie loos schilderingetje, geïnspireerd op de naam van het huisje. Een der wanden bestaat vrijwel geheel uit glas, waarbuiten zich een ruime veranda uitstrekt, die weer grenst aan het idyllische grastapijt. De poliopatiëntjes, die aldus in „De Ark" een hen passende entourage heb ben verkregen, behoren tot de zwaarst getroffenen tijdens de epidemie van 1955—1956 en zijn aangetast in het ademhalingsorganisme. Van vele tien tallen slachtoffers konden de betreffen de spieren weer op gang worden ge bracht, maar in enkele gevallen bleek dit niet mogelijk. Deze patiënten, meest kinderen, waren aangewezen op kunst matige beademing, waarvan het Rotter damse Zuiderziekenhuis een der tien centra in Nederland is. Het groeiproces, waarin zij nog verkeren, maakt de be handeling gecompliceerder en stelt spe ciale eisen. De moderne techniek, ook op dit gebied, heeft vele moeilijkheden overwonnen en dr. G. J. van Weerden, hoofd van de afdeling patho-physiolo- gie en speciaal met het toezicht over de polio-patiëntjes belast, werkt nu met beademingsapparaten van vrij ge ringe omvang, die gemakkelijk aan het bed bevestigd kunnen worden en de kinderen voldoende van lucht voorzien. Zij zijn aangesloten op een persleiding en kunnen thuis op een fles met gepers te lucht werken. Thuis, want het stre ven van de dokter en zijn helpsters is er op gericht de kinderen zo spoedig mogelijk één of twee dagen per week in het huis van ouders of familie te la ten vertoeven. Een der patiëntjes, een jongetje, kan zelfs al een gehele nacht zonder het apparaat en gaat ieder weekeinde naar huis. Anderen kunnen dat slechts enkele uren volhouden en hebben daarna het apparaat weer no dig. Overdag kunnen zij echter zonder bezwaar thuis zijn. De sfeer in „De Ark" is blijmoe dig, ondanks de zware handicap waaraan de kleine bewoners lijden. Zij zijn nog jong, hun leeftijd va rieert van 6 tot 13 jaar, en wellicht beseffen zij de ernst van hun kwaal niet. Een feit is dat zij zich „happy" voelen, zoals dr. Van Weerden het uitdrukt, ook al, dunkt ons, omdat zij in alles als gewone kinderen worden behandeld. 's-Morgens krijgen zij les van een onderwijzeres, die gebruik maakt van uitklapbare schoolborden en vanwege het onderling leeftijdsver schil veelal individueel onderricht geeft. Ouders, familieleden en ver zorgsters kunnen ieder uur van de dag „De Ark" bezoeken en zich met de kinderen bezighouden. Dagelijks mogen de patiëntjes er een uurtje of langer uit en alles wordt gedaan om de eigen ademhaling te bevörderen. Iedere twee uur keert een verpleeg ster de kinderen op hun andere zijde om longontsteking en nierstenen te voorkomen. De resultaten zijn moed gevend. „De Ark" is gebouwd met geld van het Prinses Beatrix Poliofonds, dat voor dit nobele doel een bedrag van ƒ85.000 ter beschikking stelde. De ap paraten en andere benodigdheden zijn van de gemeente Rotterdam, die ook overigens belangrijke sommen aan de verpleging besteedt. Het geld Is zonder twijfel wél besteed. De medische staf, die zich met toewijding het lot van de poliopatiëntjes aantrekt, is omtrent de toekomst gepast optimistisch. Een vol ledige genezing is nooit te bereiken, maar de therapie is er op gericht om de kinderen in staat te stellen een re delijk normaal leven te leiden en een redelijke mate van levensgeluk te ge nieten. „De Ark" is de eerste stap op weg naar dat normalere leven. Begin september zal in Amsterdam een dagschool voor joods hoger onder wijs worden geopend. Er zullen ongeveer 25 lesuren per week worden gegeven o.m. in Talmoed, rabbijnse literatuur, joodse geschiedenis en joodse filosofie. Deze nieuwe onderwijsinstelling is ^en onderdeel van het Nederlandsch Israëli tisch Seminarium. Zij leidt niet op voor een bepaald diploma doch beoogt uit sluitend een ver doorgevoerde joodse algemene ontwikkeling te geven. De school staat financieel los van het kerk genootschap. 4 "i j V i 9 JO n /A '9 ir 46 SÖ le 44 41 43 49 Ar 44' V JJ J O 3/ Ji jj *9 Jt Ji Horizontaal: 1. vogel; 3. zangnoot; 5. zwelling; 7. sport; 9. ijzerhoudende aarde; 10. kledingstuk; 12. teleurgesteld; 14. traag; 16. gedroogde halmen; 17. Frans onb. voornaamw.; 18. onmeet baar getal; 19. wapen; 23. vlak, glad; 27. wereldtaal; 28. roeipen; 30. alpen weide; 31. insecteneter; 33. schram; 35. spil; 36. landbouwwerktuig. Verticaal: 1. sluiting; 2. tandeloos zoogdier; 3. zangnoot; 4. plaats in Overijsel; 5. meisjesnaam; 6. briefaanhef (afk.); 7. eenh. v. kracht (afk.) 8. na komelingschap; 9. geogr. aanduiding (afk.); 11. voegwoord; 13. rivier in Ita lië; 15. noodsein; 16. teleurgesteld; 19. Chinese maat; 20. groet; 21. taaie lek kernij; 22. ambtshalve (Lat. afk.); 24 min; 25. indien; 26. tot en met (afk.); 28. inhoudsmaat (afk.); 29. maanstand (afk.); 32. verlaagde toon; 34. zangnoot. Horizontaal: 1. station - lel; 2. Parijs - etage; 3. ami - lager; 4. spade - gok; 5. metamorfose; 6. Eton - sr.; 7. attri buten; 8. fles - sak - hij; 9. malen - agla; 10. gerust - eau; 11. les TT - kost. Verticaal: 1. spasme - f.m.; 2. tam - etalage; 3. Aristoteles; 4. tij - pantser; 5. islam - nut; 6. adonis - st.; 7. neger - baat; 8. te - fluks; 9. Largo - Leo; 10. eg - ossehaas; 11. lekkernij - ut. De Kamers van Koophandel voor Amsterdam en Rotterdam hebben aan de minister van Verkeer en Waterstaat en van Buitenlandse Zaken een adres gericht, waarin zij hun bezorgdheid er over uitspreken, dat de Belgische rege ring op 1 mei j.l. de Rijnvaartpremies met 40% heeft verhoogd, met als motief de vermindering van de koopkracht van de Belgische munt sedert 1951 en de voortschrijdende ontreddering van het Belgische rijnvaartverkeer. De Kamers van Koophandel menén, dat deze maatregel door de Belgische regering eenzijdig en zonder overleg met de Nederlandse regering genomen kunstmatig de belangen van een der Beneluxpartners bevoordeelt en die van een andere partner schaadt. Zij achten dit een gedragslijn die in de nieuwe verhouding van Benelux en E.E.G. niet past en verzoeken de ministers stappen bij de Belgische regering te doen ten einde redres van deze onaanvaardbare situatie te verkrijgen. „Seaboard Excavators inc." een Amerikaanse bergingsmaatschappij, is begonnen met het lichten van het Ne derlandse motorschip „Prins Willem V" dat 14 oktober 1954 op Lake Michigan na, een aanvaring gezonken is (Van onze Londense correspondent) Het is dit jaar tien jaren geleden dat de toenmalige minister van Volksge zondheid in het Britse Labourkabinet, Aneurin Bevan, de Nationale Gezond heidsdienst instelde, een dienst welke Groot-Brittannië's belastingbetaler nu 7,5 miljard gulden per jaar kost. Er zijn dit jaar talrijke artikelen verschenen in dagbladen en periodieken over de groei en ontwikkeling van de gezondheids- Het paviljoen „De Ark" voor poliopatiëntjes op het binnenterrein van het Zuider Ziekenhuis te Rotterdam. dienst gedurende de eerste tien jaren van zijn bestaan. Er heerst nog steeds veel ontevreden heid over de dienst zowel bij artsen als patiënten. De minister van Volksgezond heid, Walker-Smith, heeft besloten proberen het kan weinig meer bete kenen dan een hoopvolle poging om althans een reden voor ontevredenheid aan de kant van de artsen weg te ne- men. De artsen hebben er zich herhaal delijk pver beklaagd dat vele patiënten misbruik maken van de gratis behan deling en onredelijke eisen stellen aan hun dokters. De minister heeft nu aan de Britse medische bond een schrijven gezonden, bevattende een ontwerp voor gedragsvoorschriften bedoeld voor p&* tiënten. Deze voorschriften hebben tot doel te voorkomen dat patiënten voort aan onredelijke eisen zullen stellen aan hun huisdokter. Een van de klachten van de artsen is, dat patiënten op alle uren van de dag opbellen om hun arts te ontbieden voor huisbezoek. Een andere klacht is, dat vele patiënten geneigd zijn om van hun artsen bepaalde geneesmiddelen te eisen welke zij geadverteerd hebben ge zien of welke hun kennissen en vrienden gebaat heten te hebben. Als de Britse medische bond en de minister het eens zijn geworden over de gedragsvoor schriften voor patiënten, zullen deze voorschriften in gemakkelijk verstaan bare taal worden aangeplakt in de wachtkamer van de dokter. Onder meer zal waarschijnlijk worden beslo ten dat patiënten, die huisbezoek van hun dokter verlangen, hiervan kennis moeten geven vóór tien uur in de mor gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2