Verdediging van Nieuw-Guinea Uier cooavaejt Uitzending van troepen naar N.-Guinea belangrijk vertraagd gewijzigd 1 GRATIS! Khroesjtsjev: dwaas China te negeren Beesten Westelijke bladen ingenomen met Khroesjtsjevs ommezwaai ',Vdfi J35* - Eerst moet de dienstplichtwet worden Partai Katolik blijft afzijdig Schilder van Schiermonnikoog RECEPTENBOEKJE Antwoord aan Grote Drie Tsjang Kai Tsjek volgens de Sovjet premier „een politiek lijk" Topconferentiewaar niemand iets voor voeldegenadeslag toegebracht in Italië EEN FRAAI mr Geef WJ Uescaf** maar WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 ©0® t? de ideale zachte baaitabak in de handige plastic tabakszak DOUWE EGBERTS K.L.M.-„Viscount" De doop van de „Leonardo da Vinei Dr. Drees: Geen reden tot aanstoot Louis de San krijgt twintig jaar Congres in Solo Gewijzigd wetsontwerp Verhoging kosten van jachtaktes Ph. Musters ridder in de Orde van St.-Silvester Liga-kinderen zo sterk, gezond en levenslustig! Krachtige Kost voor het Kind! Martin van Waning Kecep^b05 Heerlijke recepten VlissingenBreskens Nieuwe veerdienst stagneert nogal Gedeputeerde Staten nemen maatregelen Pech voor inbrekers Echte „Bartje" heeft het gewonnen Hoewel thans het Midden-Oosten ieders belangstelling trekt, mag dit voor de Nederlanders geen reden zijn om de ontwikkeling in de Pacific uit het oog te verliezen. De opstand op Sumatra en Celebes ls door de Indonesische regering mi litair bedwongen. Geleidelijk zullen de strijdkrachten van deze regering meer en meer vrij komen. Zij zijn in staat geweest amphibische en triphi- bische operaties uit te voeren, waar bij vervoeren over zee nodig waren. Moderne gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers heeft Indonesië van Sovjet-zijde ontvangen en in het bui tenland wordt luchtmachtpersoneel opgeleid. Weliswaar hebben al deze strijdkrachten nimmer ernstige weer stand behoeven te breken, doch wel is het organisatorisch vermogen ge bleken om de strijdkrachten een ex peditie over grote afstand met lan dingen en luchtlandingen te doen uit voeren. Inmiddels is de communisti sche stroming in Indonesië eerder versterkt dan verzwakt en blijft zij de nationalistische gevoelens ten ongun ste van Nederland en van het Wes ten beïnvloeden. De Nederlandse regering heeft gemeend haar militaire machtsmiddelen op Nieuw-Gui nea op beperkte schaal te moeten versterken. Dit heeft aan Indonesië mee' misbaar ontlokt dan de aard en de kracht van deze versterking zou den mogen doen verwachten. Tevens werd Nederland er van beschuldigd geruchten te hebben verspreid om trent een actie, welke van Indonesi sche zijde tegen Nieuw-Guinea zou worden ontketend. Het is begrijpelijk, dat men zich in Nederland bezig houdt met de vraag, wat men van Indonesië ten aanzien van Nieuw-Guinea kan verwachten. De machtsverhoudingen hebben eni ge wijziging ondergaan. Voorheen be hoefde niet met een Indonesische luchtmacht te worden rekening ge houden, nu wel. Bovendien beschikt Indonesië over parachute- en com mandotroepen, die bijzonder geschikt zijn voor kleine acties tegen Nieuw- Guinea. Merkwaardigerwijze is in Neder land wel eens de mening uitgespro ken, dat men de Karei Doorman eventueel naar Nieuw-Guinea zou kunnen zenden! Op het eerste ge zicht lijkt dit enigszins met een ka non op mussen schieten. Doch zowel het kanon als de mussen ontbreken. Men moet zich 'mmers afvragen met welke middelen dit schip moderne gevechtsvliegtuigen zou moeten be strijden. Evenmin is het duidelijk, welke logistieke voorzieningen ter plaatse aanwezig zouden zijn voor een dergelijk schip. Tenslotte is dit vliegtuigmoederschip steeds als een belangrijke en noodzakelijke maritie me bijdrage voor de N.A.V.O. aange prezen, welke bijdrage door het zen den naar Nieuw-Guinea zou komen te vervallen. Degenen die de Karei Doorman ter sprake brengen, hebben zich wel bijzonder weinig reken schap gegeven om welke militaire maatreeelen het in Nieuw-Guinea gaat. Er zijn twee duidelijke behoeften, n.l. de verdediging tegen moderne vliegtuigen en die tegen infiltraties bit de lucht en over zee. Tegenover deze vliegtuigen is lichte luchtdoelar tillerie wel van zeer weinig waarde. Allereerst is daarom een moderne eenheid van de luchtmacht noodzake lijk. Daartoe ontbreken de gehele in frastructuur (vliegbasis met verbin dingen, reparatiebedrijf enz.) en de grondorganisatie. Bovendien zou een dergelijke eenheid moeten worden ^trokken aan de N.A.V.O.-bijdrage, toch reeds is gereduceerd. De luchtanente aanwezigheid van een sonel^acht'S(luadron zal grote per- vereisen6" *inanciële inspanningen breekt. Geh^d,at Praktisch alles ont- tie zijn, als ml anders zou de situa- van bondgenootscehannnerielijke.SteU" kunrten verwachtenP Z13de Z0U De andere behoefte: verdedigint, tegen infiltraties uit de lucht en over zee vereist een daartegen georgani seerd verdedigingsstelsel, waarin de waarschuwing een allereerste Plaats inneemt. Marine en luchtmacht, doch eventueel marine-luchtmacht zijn daarbij noodzakelijk, mede om deze infiltraties te voorkomen. Om ze te bestrijden zijn zeer mobiele land strijdkrachten nodig. Op Nieuw-Gui- nea zou mei> evenals bij een moge- lijke aanvaller eveneens aan para chutisten en commandotroepen kun nen denken, beide elite-troepen, wel ke een uitstekende opleiding en een uitrusting vereisen. De aan- d^gfuik£aoniers zijn inderdaad met lijkbaar. verSe" over moderne uitrncT- mate is ons onbekend, beschikken, nen wij, dat moderne^°fer niet of vrijwel niet aanwezig zyn S Wel zouden wij in staat zijn Pannoa eenheden te vormen, die met dJTm eigen strijdwijze zeer geschikt zouden zijn om tegen infiltraties op te tre den. Het vormen van deze eenheden Past geheel in het streven het zelf. beschikkingsrecht van de Papoea's te realiseren. In dit streven moet de be- volking worden toevertrouwd zichzelf te verdedigen. Nederlandse steun zou de vorming, de opleiding en de ""rusting van deze eenheden niet unnen worden ontbeerd. Het zal ten a?di2 ziin deze taak aan te vat- «n geheel los van bestaande militai- «7ev-ire?elinSen om een doelmatige rii rrv, j1,Ze in deze bijzondere omstan digheden toe te passen. De tot nu toe genomen maatrege len gaan voorzover uit de be richten is op te maken niet in vorengenoemde richting. In duistere taal is iets aangekondigd dat geen vis en geen vlees is. Men krijgt niet doiru dat de regering een dui- T,g y°or zich ziet. Geheel on- ren wol tS diit: niet' omdat te vo ren wel met zekerheid is te zeggen st\ndiehprdenCirialleen niet in alle om" standigheden de consequenties van aLVkanndMofe ri>Ua-i6 ln de Paciflc n kan. Met dit uitgangspunt van Advertentie •Sn coopvaert (Van onze Haagse redactie) De regering heeft de scheepsruimte, die was gereserveerd voor het vervoer van enkele honderden dienstplichtigen van luchtdoelartillerie en infanterie en voor het transport van hun wapens, moeten afbestellen. De militairen zou den in de loop van deze maand vertrek ken. Zfj waren door een gezamenlijk verblijf in het legerkamp Oirschot op hun toekomstige taak in Nieuw-Guinea voorbereid. Men heeft ter elfder ure (Van onze Haagse redacteur) Dr. Drees, ad interim optredend ais minister van «Verkeer en Waterstaat, heeft in antwoord op vragen van het Staatkundig Gereformeerde Tweede Ka merlid van Dis verklaard, dat de plechtigheid van de doop van het K L. M.-toestel „Leonardo da Vinei" be zwaarlijk kan worden uitgelegd als een zodanige begunstiging van een bepaal de kerkelijke richting, dat de aandeel houders van de K.L.M. er aanstoot aan zouden kunnen nemen. De heer van Dis liet in zijn vragen over deze aangelegenheid uitkomen, dat hij deze specifiek rooms-katholieke handeling bij een vliegtuig, behorend tot een luchtvaartmaatschappij, waar bij de Staat der Nederlanden ten nauwste betrokken is, ongeoorloofd en ontoelaatbaar acht. Minister Drees heeft nu de, volgende uiteenzetting gegeven: De vliegtuigen van het type „Viscount" dragen namen van luchtvaartpioniers uit diverse lan den; teneinde de hiermee bedoelde hul de aan deze pioniers meer reliëf te ge ven is de naamgeving van de toestellen geschied in de landen, waaruit de pio niers afkomstig waren. De K.L.M. heeft aldus de banden met de landen, die in haar luchtnet zijn opgenomen, willen versterken. In dat licht moet de in de cember verrichte doop van de „Leonar do da Vinci" in Italië worden gezien. Dr. Drees antwoordt ontkennend op de vraag of de minister aan de direc tie van de K.L.M. zu"n afkeuring over de handeling kenbaar heeft gemaakt, 5y<f- of hij dit alsnog zal doen. Hij wil ve a-an ,'R K.L.M. in overweging ge- ,f ,ch in het vervolg op de diepere bezinn""5 Van dergelijke handelingen te ontdekt dat een artikel van de dienst plichtwet de uitzending van de dienst plichtigen zou kunnen verhinderen. De dienstplichtwet moet nu eerst aan de grondwet worden aangepast, voor uit zending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea, zonder hun toestem ming, mogeljjk is. De wijziging van de dienstplichtwet op dit punt zal, in september worden voorgesteld. Wanneer deze wijziging tot stand zal komen is niet bekend. Zeker is wel dat de uitzending door deze merkwaardige en niet gemakkelijk te begrijpen gang van zaken belangrijk zal worden vertraagd. Men zal waarschijn lijk de reeds aangewezen militairen niet meer kunnen uitzenden omdat zij na de wijziging van de dienstplichtwet waar schijnlijk nog slechts betrekkelijk korte tijd in dienst zullen zjjn. Het ziet er naajr uit dat men militairen van een jongere lichtingsploeg zal moeten aan wijzen voor uitzending. Met vrijwilligers schijnt men het uit te zenden detache ment niet op de vereiste sterkte te kun nen brengen. De groep vrijwilligers zou daarvoor te klein zijn. Louis de San, de Belgische consul- generaal te Damascus, is door het Li banese militaire Hof van Beroep we gens het uit Syrië binnensmokkelen van wapens voor de opstandelingen tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld, aldus meldt A.F.P. Een krijgs raad had De San ter dood veroordeeld. De Katholieke Partij in Indonesië, de Partai Katolik, heeft tijdens een vier daags congres, dat in Solo is gehouden, met overweldigende meerderheid be sloten zich afzijdig te houden van de huidige regering en van de politiek, die in deze regering wordt belichaamd. De stichter en huidige voorzitter van de partij, de oud-minister van econo mische zaken Kasimo, heeft het aldus ingenomen standpunt vurig verdedigd. Bij de stemming over het voorzitter schap van de partij kreeg Kasimo 326 van de 338 uitgebrachte stemmen. Naar het K.N.P. meldt, hadden de aposto lisch vicaris van Semarang, mgr. Soe- giapranata, blijkens zijn boodschap tot het congres, en de afgevaardigden uit Djokjakarta liever een wat soepeler standpunt ingenomen willen zien. De vergadering op zichzelf was een groot succes, want ondanks het feit, dat de verbindingen tussen de eilanden nog lang niet hersteld zijn, waren 348 van de 413 plaatselijke afdelingen in Solo aanwezig. Het congres heeft een beroep gedaan op het Indonesische volk en op zijn re gering om de grondwettelijke status te eerbiedigen. Opnieuw werd ook een be roep gedaan op Soekarno en Hatta, grondleggers van het moderne Indone sië, met elkaar samen te werken. De Partij verzocht de regering de komen de verkiezingen uit te stellen tot rust in het land teruggekeerd zou zijn. De Partij besloot nauw samen te wer ken met de Prot. Christelijke Partij de Parkindo; op laag niveau verloopt de ze samenwerking niet altijd even vlot zo bleek ter vergadering. Hoewel mgr. Soegiapranata geen steun vond voor zijn voorstel, dat de partij jegens de huidige overheid een soepeler hou ding zou aannemen, oogstte hij veel bij val in zijn aansporing eendrachtig te werken aan het algemeen welzijn, om dat allen door de liefde verbonden ho ren te zijn, ondanks verschillen in be langen en in overtuiging. (Van onze Haagse redacteur) In een gewijzigd wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, worden exclusief de bijkomende kosten de vol gende prijzen voorgesteld voor jachtak tes: ƒ40,- voor een gewone jachtakte (tot nu toe 25,-)30,- voor een akte bestemd voor een inwonend minderja rig gezinslid van de aktehouder en 10,- voor de zogenaamde logeerakte, die ge durende zes dagen voor vreemdelingen geldig is. De twee laatstgenoemde bijzondere aktes waren in de jachtwet van 1954 vervallen, doch ze worden nu op aan dringen van de Tweede Kamer weer in de regeling opgenomen. De ministers Vondeling en Hofstra ko men echter niet tegemoet aan de be zwaren tegen de verhoging van de re cognitie voor de gewone jachtakten. Bij het bedrag van 40,- moet nog geteld worden 15.- aan zegelkosten. een bij drage in het jachtfonds ad. 10,- (tot dusverre 5,-) en legeskosten tot maxi maal 10,-). Als het wetsontwerp wordt aangenomen zal een gewone jachtakte dus in feite ca. 75,- gaan kosten. Wegens zijn grote verdiensten voor de gemeenschap Halsteren is bij gelegen heid van zijn afscheid als hoofd der r.-k. jongensschool in Halsteren (N. Br.) waaraan hij 34 jaar als zodanig was verbonden, de heer Ph. Musters be noemd tot ridder in de orde van St. Silvester. Advertentie een nader te bepalen buitenlands po litiek en militair beleid - het Ve? band met onze N.A.V.O.-taak is on vermijdelijk zal Nederland intus sen wel kunnen beginnen de Papoea's te betrekken in de verdediging van hun eiland. Tegenover mogelijke in filtraties lijkt dit voorlopig een zeer doelmatig, zij het ook niet afdoend middel. Hebt u in dit kille land, dat over het algemeen bar kunst lievend is voor zover de porte- monnaie er niet aan te pas hoeft te komen, ooit gehoord van een kunstenaar, van een schilder of beeldhouwer, die het zo druk heeft als een nering doende? Het lijkt bijna onmoge lijk, maar op een van de Noord- zee-eilanden, namelijk op Schier monnikoog leeft Martin van Waning, schilder en beeldhou wer, die dit unicum heeft be reikt. ln deze zomermaanden, nu het op de eilanden, in zomer huisjes en pensions zo vol is, dat sommige eilandbewoners op hun eigen overloop of in hun eigen schuurtjes slapen, krijgt deze schilder-beeldhouwer drommen belangstellenden te verwerken in zijn fraaie atelier, al wil dat nu ook weer niet zeggen, dat hij zijn schilderijen aan de lopende band verkoopt.- Van Waning is een man, die men niet slechts in zijn werk, maar ook als mens, levenskunstenaar en heer kan waarderen. Bijna een kwart eeuw geleden vond hij in Schiermonnikoog een arsenaal, waar hij uit kon putten tot op de dag van van daag. Uit pure dankbaarheid, dat hij daar meer dan twintig jaar heeft mogen wonen en werken, heeft hij enkele jaren geleden, zijn eiland het model voor een beeld van een levensgrote schiere of grijze monnik aangeboden. Helaas is men er niet in geslaagd, althans tot op de dag van heden niet, om het benodigde bedrag voor het gieten in brons bijeen te brengen, maar het gebaar blijft er even waardevol om, en het past typisch bij Martin van Waning. Deze schilder en beeldhouwer is een martiale fiyuur met zijn goed verzorgde baard, zijn zwarte sigaar, het kalotje op het hoofd en zijn charmante optreden. Men zou hem zestig geven, hooguit, hij is omstreeks zeventig, maar hij is jong in zijn humor, verjongd in zijn werk en slechts bejaard in zijn levenswijsheid. Dat laatste is geen wonder, want de schilder heeft een avontuurlijk teven achter de rug. Hij was voorbestemd voor een loopbaan in de techniek. Gedurende zijn studie schilderde hij al en tot ieders verbazing keerde hij daarna de techniek voorgoed de rug toe en ging alleen maar schilderen en beeldhouwen. Onder meer Dankmeijer en Willem de Zwart werden zijn leermeesters en jaren later schilderde Van Waning in het kunstcentrum te Wiesbaden, waar hij veel succes had. Wellicht zou hij daar zijn gebleven, als hij met toevallig de Russische grootvorst Orloff had ontmoet, die zijn werk bewonderde en die hem bovendien aanstelde tot zijn particulier secre taris. Met de grootvorst ging Van Waning op reis door Europa. Hij schil derde in Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Noord Afrika en dat reizen en trekken duurde voort tot de grootvorst stierf. De schilder vestigde zich op een buiten in Rees. Doch in 1917 kwam hij terug naar Nederland. Hij werkte daarna in Oostvoorne, nog later in Engeland en in 1926 vinden we hem op de Vel uwe, waar hij ook de twaalf enorme doeken maakte, die als de Veluwe-cyclus bekend werden, doch vrijwel zijn vernietigd. In 1934 kwam de schilder naar Schiermonn'ikook, zonder de bedoeling daar te blijven. Dat bezoek gaf echter andermaal een beslissende wending aan zijn leven, want Van Waning is nog op het eiland. Meen echter niet, dat zijn leven er gezapig voortrolde. Hij kreeg daar op Schiermonnikoog de oude zeevaartschool als atelier en expositieruimte. Tijdens de afgelopen oorlog kwam hij bijna om onder het puin van die zelfde zeevaartschool, toen een aangeschoten bommenwerper zijn vernieti gend materiaal boven het eiland losliet. Bijna al het werk van de schilder werd in een paar tellen vernietigd, maar na maanden, toen hij nauwelijks weer was hersteld, hervond hij zijn oude kracht en kreeg ijij de moed. om opnieuw te beginnen. Hij werkt nu in een nieuw atelier achter zijn huis. Aan zijn werk is duidelijk zijn afkomst uit de Haagse school te zien, zijn werk is blij als hij zelf, opgewekt als de schilder, die nu honderden bad gasten ontvangt en dié geen afscheid van hen neemt met een „tot ziens", maar met een charmant „au revoir". Op Schiermonnikoog vond hij wat hij jarenlang in vele landen zocht: vrede, rust en schoonheid. Dat is dan ook de reden, waarom hij steeds, als hij enige tijd afwezig is geweest, bij het naderen van het eiland zijn hoed even licht. Advertentie Bij aankoop van een bus Nescafé ad 50 gram Vraag Uw winkelier om inlichtingen over de Nescafé receptenboekjes. aimL. In zijn brieven aan de Westelijke Grote Drie heeft de premier van de Sovjet-Unie zijn voorstel de Veiligheidsraad te verzoeken een spoedzitting van de Algemene Vergadering uit te schrijven uitgelegd als een Russische poging de vrede in het Midden-Oosten te bewaren en te versterken, aldus meldt Reuter. Khroesjtsjev hoopt dat bestudering van de crisis in het Midden-Oosten in de Algemene Vergadering waarin zowel grote als kleine mogendheden vertegenwoordigd zijn het mogelijk zal maken mid delen te vinden om het oorlogsgevaar, geschapen door de acties van de V.S. en Groot-Brittannië, af te wenden. De Russische premier is ervan overtuigd dat een topconferentie, Zoals hij heeft voorgesteld, er toe zal bijdragen mid delen te vinden om aan de koude oorlog een einde te maken en het uit breken van een werkelijke oorlog te voorkomen, mits dan de deelnemers aan deze conferentie zich hiervoor volledig inzetten. Het onmiddellijk bijeen roepen van een topconferentie op het hoogste niveau is in het belang van alle landen, aldus Khroesjtsjev. De man, die naast mji aan de tapkast ston tl, haalde onverhoeds een schildpad uit de zak van zijn colbertje en deponeer de het beest naast mijn glas. Nu drink ik zelden bier in gezelschap van schildpadden en ik keek dus ietwat bevreemd naar het onzeker op vier tafelpootjes wag gelende dier. „Hij doet niks, hoor", zei de man luchtig. „Goed", antwoordde ik „als je maar om het glaswerk denkt". Inmiddels was de waard naderbij ge komen, pakte het dier op met de van zelfsprekendheid van een man die iedere dag schildpadden op zijn tap kast vindt, stopte het in een doosje en borg toen alles weg tussen de flessen. En eenieder ging gewoon door met, blank kijkend, op een borreltje kau wen. De eigenaar van het exotische stuk fauna wandelde nu achteloos de deur uit en keerde even later terug met een klein jongetje op de arm. Ook dat zette hij op de tapkast en even vreesde ik dat de waard ook het ventje in een doos zou stoppen. Maar er gebeurde niets van die aard. Wel haalde het ke reltje een mica-kastje te voorschijn, waarin een gruwelijke hagedis onheil spellend op de loer lag. Als er nu een olifant was komen binnen wandelen had ik dat heel gewoon gevonden. „Werkt U bij Artis?" vroeg ik de man. „Nee", antwoordde hij „ik handel er in, in beesten". En voor ik er erg in had haalde hij een adder uit zijn binnenzak. „Hé", riep ik „doe weg dat beest; dat is gevaarlijk". „Welnee", antwoordde hij. „Het is geen giftige". Nochtans rekende ik snel af, bewoog mij haastig naar de uitgang en strui kelde over een hondje dat keffend te gen de muur op vloog. Toen ik thuis kwam heeft mijn vrouw tegen haar gewoonte in een half uur praten nodig gehad om mij er van te overtuigen dat ik géén orang-oetan ben. In de afgelopen dagen is de veer boot „Prinses Beatrix", die 1 augustus werd ingezet op het veer Vlissingen- Breskens, verscheidene malen uit deze veerhavens vertrokken met nog vol doende plaatsruimte aan boord, terwijl tal van automobilisten en passagiers op de wal moesten achterblijven. Dit kwam doordat men thans geen kaartjes meer op de veerboot kan kopen en de twee loketten, een te Vlissingen en het an dere le Breskens. de stroom van veerge- bruikers niet snel genoeg kunnen vep- werken. Tal van veergebruikers hebben in de afgelopen dagen daardoor een uur op de volgende veerboot moeten wachten. De veergebruikers ondervonden even eens vertraging door het feit, dat af en toe een reserve-boot werd ingelast, het geen in Breskens niet tijdig bekend werd gemaakt, zodat ook deze boot werd gemist. Tijdens een gisteren ge houden zitting hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland zich ernstig over deze problemen beraden. Naar de di recteur van de provinciale stoomboot diensten in Zeeland, mr. J. L. Nieuwen- huis, mededeelde, zullen op zeer korte termijn de volgende verbeteringen wor den aangebracht: 1. Tussen de twee veerfuiken te Vlissingen zal, voornamelijk ten ge rieve van de treinpassagiers. een kaartenverkooploket met dubbele be zetting worden geplaatst. 2. De bezetting van het kaartenhuis voor de verkoop van kaartjes voor voertuigen zal met één man wor den uitgebreid. 3. De bezetting van het kaartver kooploket te Breskens zal eveneens met een man worden uitgebreid. 4. Aan het begin van de toegangs wegen naar de oude en de nieuwe veerhaven te Breskens zal een aan duidingsbord worden geplaatst, zodat de gebruiker van het veer tijdig weet van welke veerhaven hij gebruik dient te maken. 5. Er zal een betere bebakening van de toegangsweg tot de oude veerha ven te Breskens worden aangebracht Door deze maatregelen hoopt men de stagnatie voor de gebruikers te ver minderen. Khroesjtsjev merkt dan volgens Tass op dat dé Veiligheidsraad in zijn huidi ge samenstelling onder druk van de V.S. in feite een soort van commissie is geworden, waarin voor het grootste deel landen zitting uebben, die lid zijn van de NATO, de verdragsorganisatie van Bagdad en de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie. En in deze com missie wordt de plaats van de wettige vertegenwoordiger van China ingenomen door een vertegenwoordiger van „het politieke lijk". Tsjang Kai Tsjek. Hier door is de Veiligheidsraad in feite ver lamd en niet in staat, buiten de wil van de V.S. om, een besluit te nemen, dat werkelijk kan bijdragen tot het waarborgen van de vrede in de wereld, aldus de Russische premier. Hij zegt dan verder dat het dwaas is de Chinese volksrepubliek te negeren. Zonder haar kunnen de Veiligheidsraad en de V.N. niet doeltreffend werken voor het be houd van de vrede en veiligheid, zo merkt Khroesjtsjev op. De Sovjet-leider verklaart voorts dat de landing van de Amerikaanse troepen in Libanon en van de Britse troepen in Jordanië in de hele wereld be schouwd wordt als een rechtstreekse aanval. Daarentegen hebben de rappor ten van de V.N.-waarnemers in Libanon duidelijk aangetoond dat er geen spra ke is van indirecte agressie tegen Li banon van de zijde van de V.A.R. In deze omstandigheden is het de Sovjet- Unie niet duidelijk op grond van welk recht de V.S. de rol van beoordelaar en scheidsrechter op zich nemen en blij ven beweren dat er een of andere vorm van indirecte agressie tegen Liba non is geweest zo zegt Khroesjtsjev in zijn brief. Hi) merkt dan in dit ver band op dat Eisenhowers verklaringen over Indirecte agressie tegen Libanon bedoeld zijn om de aandacht af te lei den van de Brits-Amerikaanse agres sie in het Midden-Oosten. (Van onze correspondent) Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit de etalage van een juwelierszaak in de Bakkerstraat te Arnhem kleine sieraden ontvreemd. Deze lagen in de onmiddellijke nabij heid van enkele briljanten ter waarde van 40.000. Omdat het gat dat zij door het stale'i traliewerk heen in de etalage ruit hadden geslagen niet groter was dan een flinke vuist, lag de kostbare buit juist buiten hun bereik. Het la waai van de versplinterde ruit heeft hen er vermoedelijk van weerhouden, het nog eens te proberen. De New Yorkse ochtendbladen to nen zich ingenomen met Khroesjtsjevs jongste voorstel voor het houden van een buitengewone zitting van de alge mene vergadering der V.N. ter be spreking van de toestand in het Mid den-Oosten. De „New Vork Times" is van oordeel dat de Sovjet-premier in zijn nieuwe boodschap tot de regerings leiders der westelijke „Grote Drie" het aanvankelijk geopperde denkbeeld van een topconferentie in de veiligheids raad. waar in feite niemand iets voor voelde, de genadeslag heeft toege bracht. In de Algemene Vergadering zal minister Dulles de gelegenheid heb ben zijn klachten over indirecte agres sie door de Sovjet-Unie en de Verenig de Arabische Republiek te luchten, ter wijl hij tevens de kans krijgt een con structief economisch program voor het Midden-Oosten te ontvouwen. „Al met al kunnen de V.S. meer winnen dan zij verliez bij een bijeenkomst van de Algemene Vergadering", zo conclu deert de „New York Times". De „New York Herald Tribune" noemt het jongste Russische voorstel ..opzienbarend", maar vindt, dat 't wes ten er alleen maar ingenomen mee kan zijn. Het Westen had deze gang van za ken immers aanvankelijk voorgesteld, maar men heeft deze methode niet di rect gevolgd als gevolg van de verwar ring die door de verschillende Russi sche voorstellen is ontstaan. Het blad ziet in Ie jongste Russische positie-ver andering een terugtocht en, gezien het eraan voorafgaande overleg te Peking, een bewijs, dat Khroesjtsjev „niet lan ger baas is in eigen huis". De Britse pers borduurt op het zelfde patroon. Khroesjtsjevs bood schap wordt gebracht onder koppen als „Khroesjtsjev vindt een excuus" en „Khroesjtsjev slaat de koers van Mao in". De liberale „Manchester Guardian" vindt, dat het Westen het Russische voorstel moet accepteren, omdat het in de algemene vergadering de gele genheid krjjgt, zijn optreden in het Midden-Oosten uit te leggen en te trachten verzekeringen van de Sov jet-Unie te verkrijgen. De conservatieve „Daily Telegraph" is van oordeel, dat 't Kremlin zich wel zorgen moet maken over het feit. dat de sterke Amerikaanse strijdmacht die vorige maand in het Midden-Oosten landde, daar nog is en de zaken daar tot rust heeft gebracht. De socialisti sche „Daily Herald" schrijft, dat de Sovjet-premier „alles uit onze absurde positie haalt en er plezier in heeft, de gek te steken met de westelijke lei ders". Ook Franse politieke commentators zien in het jongste 'oorstel de invloed van Mao Tse Toeng. Verscheidene bla den spreken van een „volte-face", een totale ommezwaai, te verklaren uit Khroesjtsjevs bezoek aan Peking. De president van de Asser rechtbank, mr. A. Maassen, heeft gistermiddag op verzoek van de Amsterdamse beeldhou wer Suus Berkhout en een plateelfa- briek te Schoonhoven een warenhuis te Assen een verdere verkoop van „Bar- tje"-beeldjes verboden, op straffe van een dwangsom van 500,- per, na ver oordeling. verkocht exemplaar. Het wa renhuis had miniatuurtjes van Suus Berkhouts beeldhouwwerk „Bartje" in de handel gebracht zonder daarvoor auteursrechten te betalen; bovendien waren deze Bartjes getrouwe copieën van beeldjes die de plateelfabriek in overleg met Suus Berkhout maakte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3