Staatssecretaris Schinelzer voelt niet voor wijziging P.B.O.-wet van de m PHILIPS „Photoflux" Dure kleding gekocht maar niet betaald JACHT OP GELUID E Theorie of bakersprookje? 3 w Israëlisch Jeugdorkest laat zich opnieuw horen EXTRA /1-90, Instelling van bedrijfsschappen Onderzoek naar roepingen in Y.S.. 103-jarige op de Sibajak Bezitters van bandrecorders over heel de wereld wisselen tapes uit en houden geluidswedstrijden Muziek tussen de regens door KOEIEN EN STRAALJAGERS OP EEN TAPE Bespaar Rijksgoedkeuring voor bouwwerken In eerste helft 1958 een bedrag van f 291 miljoen Nederlandse bedevaart naar Kranenburg Inkomsten van strand vonders zijn gering Altijd zonnige IgJ flits-foto's met fS in het bekende Tegen vrouw een jaar niet aftrek geëist Non-stop festijn in Kerkrade I Benoemingen bij de paters Kapucijnen Bedrijf saalmoezenier in de Zaanstreek Kaas volvet 500 gram m 98 Koffie-Direct oedeïï:«<ri88 Marie-biskwie grot* rol *3*8" 3 1 10 Chocoladerepen 406- 85 Custard "''""dubbel pak -W *12 Kippesoep90 50 cent goedkoper! j Cut} WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PAGINA 6 Mgr. Bekkers draagt pontificale H. Mis op door JOSEPH ALSOP mvmm «JU Eervol ontslag voor dr. A. J. S. van Dam Examens op onze toch al lage prijzen) Soeparoma leeswaren flaton &T 25 Echte Vruchten-limonadesiroop m Pittige koffie250 gram vanaf 119 Margarineper pak vanaf 32 Mager ontbijtspek 150gram 49 Knakworstjespol 8 stuks 97 Boterhamvlokken200 gram 45 (Van onze Haagse redacteur) Staatssecretaris Schmelzer heeit een beslissing genomen in de reeds vaak besproken kwestie of de instelling van een bedrijfsschap bij algemene maat regel van bestuur mogelijk moet wor den gemaakt ook in die gevallen, waar een voldoende representatieve vertegen woordiging van de werknemers ont breekt. In 1955 verklaarde minister de Bruijn, dat hij niet geporteerd was voor een wijziging van de P.B.O.-wet op dit punt. Ook de staatssecretaris is na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat men die weg niet moet inslaan. In een nota, uitgebracht naar aanlei ding van het Tweede Kamerverslag over het wetsontwerp tot instelling van een bedrijfsschap voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en een bedrijfsschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, wordt mede gedeeld. dat er tot nu toe tien bedrijfs- schappen niet bij algemene maatregel van bestuur konden worden ingesteld omdat een voldoende representatieve vertegenwoordiging van de werknemers ontbrak. In sommige van deze gevallen waren er ook nog andere moeilijkheden. De socioloog dr. J. Fischer S.J. heeft een onderzoek gedaan in de Verenigde Staten naar het ontstaan van roepin gen tot priester en religieus. Hij publi ceerde de resultaten op de 11e studie zitting over de geestelijke roepingen. Dit congres had olaats te Notre Dame (V.S.). 60 pet. der seminaristen blijken af komstig te zijn uit de rijen van de middenstand. De grote gezinnen heb ben immer het meest bijgedragen tot het gehele complex van priester- en re ligieuze roepingen. Families met vier of minder kinderen stonden een derde van dezen af aan de Kerk. Tweederde deel der seminaristen komt uit een familie, die min stens één priester of religieus onder haar verwanten heeft. P. Fischer con stateerde, dat het in deze gevallen niet zozeer ging om het voorbeeld of de beïnvloeding van oudere personen op het jonge geslacht, maar dat er eerder een houding in deze families was, een mentale structuur, die gunstig is voor het ontluiken van roepingen. Zeer merk waardig is, dat tweederde deel van de clerus in de Verenigde Staten van open bare of bijzondere middelbare scholen komt en de klein-seminaries slechts eenderde van het totaal opbrengen. Bovendien blijkt, dat in verhouding tweemaal zoveel jongelui, afkomstig van de openbare of bijzondere school, tot de wijdingen komen, als die van het klein-seminarie afkomstig. De meerderheid van de clerus, die de „gewone school" achter zich heeft, was lid van sportorganisaties en ver schilde van haar medescholieren slechts door een sterkere religiositeit en een grotere getrouwheid aan de spirituele praktijken. (Van onze Haagse redacteur) In de eerste helft van dit jaar is vol gens een opgave, die minister Witte heeft overgelegd aan de Tweede Kamer, tot een bedrag van 291 miljoen gulden rijksgoedkeuring verleend voor bouw werken boven de 100.000.-. Op 31 december van het vorig jaar beliepen de aangehouden aanvragen 571 miljoen gulden; op 30 juni j.l. staat hiervoor een bedrag van 471 miljoen gulden genoteerd. Tot de aangehouden aanvragen be hoorden op laatstgenoemde datum die voor 333 scholen, 104 overige bijzondere gebouwen, 86 overheidsgebouwen, 70 gebouwen voor gezondheidszorg en hy giëne en 97 gebouwen uit de sector van handel en verkeer. De bisschop-coadjutor van 's-Herto- genbosch, mgr. ,V. M. Bekkers, zal zondag 10 augustus een pontificale H. Mis celebreren en een feestpredikatie houden in het Duitse stadje Kranen burg, dat ligt tussen Kleef en Nijme gen. Die dag trekt een Nederlandse be devaart naar Kranenburg in het kader van de viering van het feit dat zeshon derdvijftig jaar geleden in het Duitse grensplaatsje een miraculeus kruis beeld werd gevonden. Een schaapsherder had acht en twin tig jaar tevoren een H. Hostie op on waardige wjjze ontvangen en deze in een boom verstopt. Uit de H. Teerspij ze groeide, volgens de legende, in de boom een crucifix, dat spoedig in de parochiekerk van Kranenburg werd vereerd. Talrijke gebedsverhorin gen zouden hebben plaats gehad. Uit de offers, die de gelovigen brachten, werd in de eerste helft van de vijftiende eeuw een kerk gebouwd, welke nu nog geldt als een van de parels van de ker- kenbouwkunst uit die tijd. De minister van verkeer en water staat en van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie hebben een onderzoek doen instellen naar de gemiddelde jaar lijkse inkomsten der strandvonders over de jaren 1952 tot en met 1956. Uit de verstrekte gegevens blijkt, dat deze in komsten over het algemeen gering zijn. Behoudens in een zevental gevallen Terschelling, Vlieland, Texel, Velsen, Urk, Rotterdam en Hoek van Holland zjjn de gemiddelde inkomsten aan beheerloon minder dan 100 per jaar. Onder de genoemde zeven gevallen zijn er drie, waarin het gemiddelde boven 300 is gekomen. Het hoogste bedrag was 558.38 (Texel), hetwelk werd bereikt door een zeer aanzienlijk bedrag in een jaar, waartegenover echter twee jaren staan, waarin in het geheel geen beheerloon werd ont vangen. De minister van verkeer en water staat ziet voorshands geen aanleiding tot wijziging van het in de wet op de strandvonderij neergelegde beheerloon over te gaan, zo deelt hij mee in een brief aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van deze wet. Aangezien men er echter rekening mee moet houden, dat een wetswijzi ging toch niet het beoogde effect zal sorteren is staatssecretaris Schmel zer niet van plan aan te sturen op een dergelijke wijziging van de wet. Er kunnen toch wel bedrijfslichamen tot stand komen. Behalve dat instel ling bij de wet mogelijk blijft, is het wellicht mogelijk, dat de organisato rische verhoudingen in een bedrijfs tak zich zo ontwikkelen, dat de kri tische percentages voor het kunnen aannemen van een voldoende repre sentatieve organisatorische vertegen woordiging van ondernemers en werk nemers worden bereikt, zodat alsnog bij algemene maatregel van bestuur een bedrijfslichaam kan worden in gesteld. De regering verklaart niet bevreesd te zijn, dat de werknemersvertegen woordigers in het bestuur van het be drijfsschap voor de detailhandel in alco holhoudende dranken geen eigen bijdra ge aan het beleid zullen kunnen leveren wegens het ontbreken van voldoende praktische ervaring. De ervaring bij de andere bedrijfslichamen, waar de werk nemersvertegenwoordigers evenmin over veel „routine in het vak" beschik ten, heeft geleerd, dat de ernstige wil zjjn taak goed te vervullen voor velen hunner een zo krachtige stimulans is geweest, dat zij reeds vrij snel in staat waren een waardevolle bijdrage in de werkzaamheden te ieveren. Het schip „Sibajak" van de Kon. Rot terdamse Lloyd brengt op het ogenblik de 103-jarige mevrouw Portier -Tan Kiet Nio naar Nederland. Mevrouw Portier, van origine een Chinese, werd geboren in Modjokerto en heeft de Nederlandse nationaliteit. Zij is reeds vijftig jaar weduwe en heeft een kleindochter in Den Haag. Mevr. Portier is helder van geest, doch wel enigermate bedlegerig. Toen zij in Soerabaja aan boord kwam, werd zij als oudste passagiere, die de Lloyd ooit vervoerd heeft, door de gezagvoerder van de „Sibajak", kapitein J. C. Flach, aan de valreep met bloe men begroet. Mevr. Portier zal worden ondergebracht in het paviljoen voor be jaarde gerepatrieerden in het Gemeente- Ziekenhuis te Hilversum. De „Sibajak" wordt zaterdagmorgen 9 augustus in Rotterdam verwacht. Advertentie W Mm-.:- 1 Jis rode doosje „Ik zeg precies hetzelfde als nog geen jaar geleden: deze vrouw wordt enorm gedreven door een zucht naar luxe, maar deze praktijken kunnen niet door gaan", aldus sprak de officier van jus titie bij de Rotterdamse rechtbank, toen hjj gisteren zjjn requisitoir hield in de zaak tegen een 50-jarige vrouw, tegen wie hij vervolgens een gevan genisstraf eiste van een jaar, met af trek van voorarrest, en terbeschikking stelling van de regering. De vrouw was pas op 23 februari j.l. uit de gevangenis ontslagen, veroor deeld wegens flessentrekkerij, n.l. het doen van bestellingen in confectie- en schoenenmagazijnen, zonder voor het ge leverde te betalen. Nauwelijks weer op vrije voeten had zij opnieuw de verlei ding niet kunnen weerstaan om in soortgelijke zaken zich mooie en dure dingen aan te schaffen, zonder ooit te betalen. Het bedrag was ditmaal op gelopen tot ƒ1.700. Verdachte beweerde een en ander ge daan te hebben onder invloed van een man. Zelf verdiende ze als propagan diste van een toffeefabriek 44 per week. Haar raadsvrouwe bracht in het mid den, dat verdachte niet het oogmerk zou hebben gehad het geleverde met te betalen. Betaling was haar slechts niet mogelijk geweest. Omdat zij het oogmerk van flessentrekkerij niet be wezen achtte, vroeg de raadsvrouwe vrijspraak van de tenlastelegging, sub sidiair een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Van onze speciale verslaggever) r zijn in Nederland naar schatting 75.000 alOO.OOO bandrecorders in omloop. Een aantal hiervan wordt gebruikt voor zakelijke doeleinden. Meer dan de helft echter van het aan tal apparaten is in handen van parti culieren, die er een hobby van maken, radioprogramma's, grammofoonplaten e.d. over te nemen op de geluidsband, die het gegichel van tante tijdens een verjaardagsvisite opnemen en onder grote hilariteit afdraaien, de eerste kre ten van hun pasgeboren baby vastleg gen, enz. In vele gevallen verdwijnt na enige tijd de belangstelling voor deze hobby en wordt het kostbare apparaat Washington De Amerikaanse Amerika overhoudt, nadat de Sov- regering onder president jets hun eerste atoomaanval zullen Eisenhower heeft zich ten hebben gedaan. Dit deel van de doel gesteld het Kremlin in de ko- Amerikaanse slagkracht, dat over- mende vijf jaren een overweldigende blijft na de eerste aanval, is de eni- meerderheid aan nucleaire slag- ge en werkelijke factor die de Rus kracht te bezorgen. Dat is althans de sen van een aanval terughoudt, eigenlüke zij het niet erkende reac- Naarmate de weegschaal doorslaat tie van de regering in Washington naar een onbetwistbare Sovjet-supe- op de waarschuwing, die de Spoet- rioriteit in de komende vijf jaar, niks inhouden. De verschrikkelijke moet dat deel van de Amerikaanse feiten, die bovenstaande verschrik- nucleaire slagkracht dat overblijft kelijké beschuldiging ondersteunen, na een eerste aanval, natuurlijk af zijn - zeer in het kort - de volgende, nemen. Het tempo, waarin -et af in de jaren tussen 1960 en 1963 of schrikkingsvermogen van de Ver- 1964 zullen de Verenigde Staten enigde Staten afneemt, wordt door tal slechts een bescheiden overmacht van speciale factoren beïnvloed, aan bemande bommenwerpers bezit- Sinds het ogenblik, dat de eerste ten, zolang het Kremlin zijn nieuwe Spoetnik de lucht in ging, heeft het supersonische straalbommenwerper opperbevel van de Amerikaanse voor lange afstanden niet in produk- Strategische Luchtmacht (S.A.C.) een tie neemt. In de tweede plaats is derde deel van alle vliegtuigen óf- volgens schattingen van de NATO de wel voortdurend in de lucht óf on- Sovjet-luchtverdediging minstens der de bepalingen van een z.g. 15 mi- tweemaal zo sterk als de Amerikaan- nuten-alarm gehouden. Deze maat- se. In de derde plaats staat Ameri- regel was bedoeld .om althans een ka, wat de produktie van intercon- derde deel van de Amerikaanse lucht- tinentale ballistische projectielen be- macht tegen de gevolgen van een treft, zozeer ten achter bij de Sovjet- eerste Sovjet-aanval te beschermen. Unie, dat de verhouding in 1963 als er tenminste geen drastische maatregelen van Amerikaanse zijde worden genomen zodanig zal zijn, H H dat tegenover 130 Amerikaanse pro- aanval overgaan zonder de steun jectielen van deze aard (plus wat van een ingewikkeld systeem van Polaris-raketten, die door duikboten tanken in de lucht. En dat systeem worden afgevuurd) ongeveer 2.000 zai ongetwijfeld door een aanval op Russische zullen staan. de zenuwknooppunten van de SAC Deze feiten geven uiteraard aan- worden ontwricht. Naarmate de tijd Maar de vliegtuigen, die aldus van de ondergang worden ge red, kunnen niet tot de tegen- leiding tot een vraag. Hoe is het mogelijk, dat de Amerikaanse rege- ring in een dergelijke stand van za- A ken berust, acht maanden na de dui- delijke waarschuwing van de eerste V Spoetnik? Er zijn allerlei uitwendige factoren in het geding. De belangrijk- voortschrijdt, zullen zij in ieder ge ste is zonder twijfel, dat president val te zwak en te gering in aantal Eisenhower zich ooit heeft laten be- z„ Qm de kracht van de nog steeds praten door de vroegere Amerikaan- hechter wordende Sovjet-luchtverde- se minister van financiën, George (jiging te kunnen breken. Kortom: Magoffin Humphrey. Humphrey leer- het dieptepunt van de komende de Eisenhower meer vrees te koeste- „griotje moeten de Sovjets wellicht ren voor milde of onaangename fis- rekening houden met een zeke- cale maatregelen dan voor de gewa- re schade die door Amerikaanse te- pende macht van het Kremlin. Maar eenaanvanen kan WOrden aangericht, geen enkele president zou aan dit - t genoeg om hen van hun stelsel van prioriteiten kunnen vast- t aanval te weerhouden, houden - zelfs met een president Dr. Raymond Garthoff, de bril- die zo beschermd wordt tegen volle- jante specialist van het Amerikaan- dige kennis van de verschrikkelgke J ministerie van defensie vooi het feiten als Dwight D. Eisenhower - ^raTeg sche denken der Sovjets als hij niet een of ander sluierachtig heeft "aangetoond, dat het Kremlin militair betoog had om daarmee de rnaatstaf voor de maximale ontstellende werkelijkheid te bedek- hade di het wjnnen van de oor ken. De sluier die op het ogenblik m^gelijk maakt, heeft opge- wordt gebruikt, is de theorie van tfld &denf Tweede Wereldoor- „overkill Deze theorie is naar vo- 0" Sovjet-Unie heeft toen de ren gebra ht door- heAmerikaanse Tan tientallen miljoenen Sov- leger en de Amerikaanse vioot om t_h d CTe]iele of gedeel de financiële middelen, die zgtoege- |Lke gvernietiging van de meeste wezen hebben ^kregen te kunnen tel^te beschermen tegen de aanslagen aaar ieefd op, die het doen van enorme uitga ven ter versterking van de Amen- Men moet deze maatstaf van de kaanse nucleaire slagkracht onge- schade, die het Kremlin aanvaard- t wijf e ld zou meebrengen. baar acht, in gedachten houden. j- Men moet zich het Kremlin voorstel- at houdt deze theorie, die door Jen, als het beschikt over 1000 a 2000 1 L livuuv rnnrrl IC 1 ij dl O Ucl UCoUlHKl UVC1 JUv" dat onvertaalbare w°0f~ intercontinentale ballistische projec- „overkill" wordt aangeduid, tielen, over 1000 5 2000 projectielen dan in? Het komt eigenlijk hierop voor kortere afstanden, die de Ame- neer, dat het niet nodig is de nu- rjkaanse overzeese bases buiten ge- cleaire slagkracht op te voeren, ais vecht kunnen stellen, over een je al beschikt over waterstof-bom- enorm luchtverdedigingsnet, dat men en middelen om die bommen meer dan in staat is de Amerikaan- naar hun doel te brengen in een ma- se bemande bommenwerpers, die de te, die voldoende is om de Sovjet- eerste slag overleefd hebben, tegen Unie te vernietigen. Als je de mid- te houden; en over een aanzienlijke delen hebt ,,to kill", dan is het geld- vj0ot van eigen bemande bommen- verkwisten om je de middelen „to werpers voor eventuele precisieop- overkill" aan te schaffen. Omdat drachten. Wat zal het Kremlin dan deze theorie zo kinderlijk eenvoudig doen? Eenieder die niet wordt ver is, klinkt zij overtuigend. Toch is het giftigd door officieel zelfbedrog, moet onzin, omdat zij onvoldoende reke- verwachten, dat het Kremlin er al- ning houdt met de operationele wer thans mee zal dreigen de eerste kelijkheden en omdat zij in het ge slag toe te brengen. En hoe kunnen heel geen acht slaat op de politiek de Amerikanen, in het trotse bezit psychologische werkelijkheden. De van 13' intercontinentale ballistische operationele werkelijkheden kunnen projectielen tegenover 2000 Sovjet als volgt worden samengevat: projectielen van dezelfde soort, op In de eerste plaats laat het Krem deze bedreigingen van het^Kremnn lin zich niet weerhouden van een aanval op de Verenigde Staten dooi een of ander eenvoudig optelsomme tje van de Amerikaanse nucleaire slagkracht. Wat het Kremlin weer houdt, is een berekening van het evenwicht tussen zijn kracht en de Amerikaanse. Het Kremlin is met name voortdurend aan het bereke nen, hoeveel nucleaire slagkracht reageren? Dat zal een van de posten zijn op de vreselijke balans voor 1962-63; hoe zal hij de Amerikaanse daden beïnvloeden? Na de grote rampen in het Midden-Oosten zou de Amerikaanse regering de vermoede lijke antwoorden op deze psycholo- gisch-politieke vragen moeten ken nen. (Copyright N. Y. H. Trib.) Het Nationaal Jeugdorkest van Is raël, o.l.v. Shalom Riklis zondag j.l. met de hoogste» lau weren gekransd, kwam gisteravond op het podium in Kerkrade om er 5000 toehoorders op een concert te ont halen. Twee dingen zaten het ormest daarbij tegen. Aan een daarvan kan ook Kerkrade niets ver anderen. Het regent nu eenmaal wel eens een enkele keer in deze gezegende stre ken van onze aardbol. En het wilde nu juist gisterenavond tropisch regenen en donderen, althans gedurende een deel van dit concert. De donder bleek min der hind-rlijk dan de regen, die op het zeilen dak van de concerthal onafge broken neerruiste en het alleen maar moest afleggen als het orkest forte speelde, wat in een symfonie van Haydn niet zo vaak voorkomt. Toen de regen het orkestspel weer wat meer verstaanbaar liet worden, werd ook het tweede inconveniënt hoorbaar: de blazerskapel van een Ober Bayerische biertapper, die men te dicht bjj de hal der muzen zjjn tent heeft laten opslaan. Een harmonieorkest, dat „hors concours" op alle dagen dezer maand mee doet! Aangezien Kerkrade daar wel iets aan kan doen, zal het dit dan ook beslist moeten doen, ter wille van haar reputatie en ter wille van de kunst, die weliswaar hier door harmo nieorkesten wordt gediend, maar dan in geordende concurrentie. Wat nu het Israëlische Jeugdorkest betreft, het heeft veelszins goede indruk ken gevestigd, al kan men zich afvra gen, of de jury zich niet door emoties heeft laten meeslepen, toen zij dit or kest meteen maar de hoogste roem en prijs van de dag waardig keurde. Het is natuurlijk een zeer goed orkest, voor al de strijkers hebben die smijdige klank, waaraan men Joodse, voor het bespelen van strijkinstrumenten bijzon der gedisponeerde vingers herkent. Er zijn te weinig grondbassen i; het orkest waardoor men vaak het onrustige ge voel krijgt, dat de klank ergens door zou kunnen zakken. Technische bezwaren in klankevenwicht en duidelijkheid van sommige stemvoeringen komen daar natuurlijk wel uit voort. De houtblazers (400 a 1000 gulden) in de kast gezet, waar het zijn rente voor de hoge inves tering zeker niet opbrengt. Reeds in 1951 begreep de typograaf Harry Mat thews in Texas, dat de ware liefhebber van tape-recording meer vreugde aan het apparaat beleven kon door de onge kende mogelijkheden uit te buiten. Hij richtte een internationale corresponden tieclub op World Tape Pais die thans in 64 landen bijna 6.000 leden telt en ook in Nederland enige honderden aanhangers heeft gevonden. Een van de eerste Nederlanders was de Zeister ra diotechnicus Joop Goossen, die zelfs de internationale correspondentiemoge- lijkheden niet voldoende vond en daar om in 1956 met zijn vriend Ward van Heese uit Amsterdam de Nederlandse Vereniging van Geluidsjagers oprichtte, welke thans reeds meer dan 200 leden telt. De geluidsjagers hebben inmiddels een afzonderlijke internationale organi satie opgericht, de Fédération Internati onale des Chasseurs de Sons te Parijs, die zich niet alleen de internationale uit wisseling van gesproken brieven ten doel stelt, maar bovendien de voorlich- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiii ting over de veelzijdige gebruiksmoge lijkheden van de bandrecorder en ten slotte de organisatie van nationale en internationale geluidswedstrijden. Wie zich voor vijf gulden per jaar als lid aanmeldt (Slotlaan 154, Zeist), ontvangt een ledqplijst van de Neder landse geluidsjagers, met wie hij in correspondentie kan treden. Hij kan des gewenst ook buitenlandse adressen krij gen om met hobby genoten in Pakistan, Japan, Groenland enz. te corresponde ren. Voor de ware liefhebber zjjn er bijna onbegrensde mogelijkheden. Hij kan per band iets vertellen over zijn land en de gesproken tekst illustreren met wat zijn fantasie hem ingeeft: mo derne Nederlandse muziek, folkloris tische volkszang, het lawaai van brom fietsen, gierende najaarsstormen rond het huis, het eerste onbeholpen pia nospel van zijn dochtertje, kortom alle geluid, dat een beeld kan geven van hetgeen hij zijn buitenlandse tape-vriend wil vertellen. De Nederlandse vereniging geeft ook een eigen blad uit, uiteraard op een band, die onder de leden circuleert en zowel technische voorlichting geeft ais mededelingen doet over geluidswedstrp- den in binnen- en buitenland. Deze wedstrijden zijn de meest spec taculaire activiteiten van de geluids- iagers. Joop Goossen vertelt er o van met aanstekelijk enthousiasme. Er zijn geluidsjagers, die complete hoorspelen maken, geïllustreerd e allerlei geluiden. Het boeiendst van deze hobby is de improvisatie. Hoe komt b.v. een Zeister geluidsjager aan het gekraak van boomtakken in het oerwoud? Joop Goossen probeerde het met het in elkaar frommelen van een krant onder een zinken wasteil, het effect was geweldig. Een ander op het gezang van vogels of het la- waai van straaljagers. De Delftse stu- dent Ru van Weezei (electro-techniek) heeft zelfs electronische muziek ge maakt en daarmee een internationa le prijs gewonnen. Ook dit jaar zul len de bekroonde banden van de na tionale wedstrijdt in Nederland inge zonden worden voor de internationale wedstrijd, die in oktober te Bern wordt gehouden. Wie eenmaal gegrepen is door de mo gelijkheden, welke internationale tape- correspondentie biedt, komt volgens Joop Goossen, die secretaris van de Nederlandse geluidsjagers is, .vanzelf tot geluidsjagen. De eerste gesproken brieven zijn veelal een beetje stijf en vormelijk, maar na enige tijd zien de correspondenten er een sport m, elkaar de loef af te steken met allerlei truc jes. Wanneer dan een relatie is ont staan tussen Oldenbroek en Marseille en vriendschapsbanden zijn aange knoopt, die tot persoonlijke ontmoetin gen kunnen leiden, is het ontvangen en beluisteren van een band een belevenis geworden. Aldus kan de tape-recording een mid del zijn om mensen en volken dichter tot elkaar te brengen. Er zijn zelfs al SS'.: Joop Goossen, secretaris van de Nederlandse geluidsjagers, probeert onder een zinken teil het geluid van de xylofoon van zijn zoontje op de geluidsband vas te leggen. zijn over het algemeen zwakker; het ko per is heel goed. De pauken zijn een horreur, en de voordracht bleef op deze avond enigszins angstvallig en saai, wat verschillende oorzaken kan gehad heb ben, maar daaronder ook wel het feit, dat de dirigent niet bijzonder duidelijk en opwekkend is. Het programma was goed gekozen voor de gelegenheid. Er waren vader landse stukken: een trompetconcert van Heinrich Kaminsky en een Israël- suite van Ben Haim. Bij wijze van hoffelijk en zeer gewaardeerd gebaar naar Nederland speelde het orkest Hendrik Andriessens Kuhnauvaria- ties, die deze uitmuntende strijkers zeer goed lagen. En verder hoorde men tussen de regen door Stra vinsky's Tweede suite en Haydns Symfonie nr. 88 in G. Vóór de regen begon, had men tenminste Beetho- vens Egmont-ouverture al gehad. Alvorens het Zzraëlisghe concert aanv'ng had men al, een compleet en een uur over zijn tijd gelopen concert, genoten van de Harmonie des Houillè» res du Bassin de Lorraine uit Metz, die zowel voor het gehoor als voor het ge zicht diep indrukwekkend zijn met een paar dozijn extra trompetten en twee dirigenten, een om de maat te houden, de andere', meer de joyeuze artiest zou men kunnen zeggen, om er de trompet ten extra pret in te laten hebben. Kortom: vijfduizend mensen hebben van 712 uur vrijwel non-stop muziek gehoord. Komt daar in de v. Baerle- straat eens om LEO HANEKROOT. Het Hoogwaardig Definitorium der paters Kapucijnen heeft pater drs. Ger- lach benoemd tot secretaris der pro vincie. Hij blijft tevens archivaris; als vice-archivaris treedt op pater Angeli- cus; tot hoofdredacteur van „Francis caans Leven" is dr. Optatus benoemd. Aan het theologicum te Udenhout wer den benoemd drs. Michelangelus lector der moraal: drs. Servatius lector voor het kerkelijk recht; drs. Angelinus lec tor in pastoraal en psychologie; pater Saturninus lector aan het vijfde jaar theologie te Tilburg; laatstgenoemde zal tevens sociologie en economie do- ceren aan het philosophicum te Hel mond en het theologicum te Udenhout. Voor de studie der theologie (specia lisatie kerkgeschiedenis) te Leuven werd pater Fidelis bestemd. De paters Joannes Bosco, Hermas en Albertus zijn in verband met de prediking aan gewezen om te Nijmegen theologie te gaan volgen; verder zijn aangewezen de paters Manfred voor journalistiek (Nijmegen)Sidonius, missiologie en vergelijkende godsdienstwetenschappen (Rome)Joachim, kerkelijk recht (Ro me). Pater Albuinus die zijn philosophi- sche studies te Rome heeft beëindigd, gaat zijn studie voortzetten te Leuven aan het hoger instituut voor wijsbegeer te. Tot leraar geschiedenis aan het se minarie tp Oosterhout (N.-Br.) werd benoemd drs. Crescentius. Voor de missie onder de Indianen in het bisdom Osorno (Chili) werden be noemd dr. Auxentius (Th. F. Wijnho ven uit Rotterdam) en pater Winfried (Wilh. C. van der Berg uit Breda). Voor de missie zijn verder aangewe zen pater Matthaeus, med. drs., en de paters Emmanuel, Raynerius, Mauri- nus en Nivardus. Kapelaans; te Amsterdam (Tichel straat) pater Amideus; te Nijmegen (Fatima) pater Libertus; te IJmuiden- oost pater dr. Livinus. Pater Giraldus (Chr. G. J. Gerritzen) is aalmoezenier in vaste dienst gewor den bij de Kon. Luchtmacht (stand plaats Nijmegen). Pater dr. Anastasius is herbenoemd tot vice-secretaris van de Generale Pfo- cuur te Rome. Tijdens internationale atletiekwedstrij den te Boedapest heeft de Hongaar Istvan Roszavolgyi de 1500 meter ge lopen in de zeer goede tiid van 3 min. 40,3 sec. u huwelijken uit voortgekomen, al be hoeft dit niet beslist de bedoeling te zijn van een juffrouw in Cambodja, die een bandje naar Beverwijk stuurt. Het gaat er ons slechts om, zo be sluit Joop Goossen, dat de n.ensen hun bandrecorders werkelijk produktief ma ken en er een prettige vrijetijdsbeste ding in vinden. Wie alleen maar de ne gende van Beethoven van de radio wil overnemen, kan voordeliger een plaat kopen. Maar degene, die het ruisen van de zee, het lawaai van een dragline, koeiengeloei en het gerinkel van melk emmers weet op te vangen om dit al les te monteren in een praatje over ae inpoldering van de Zuiderzee, beleeft een puur genoegen aan zijn hobby, ver rast een onbekende buitenlander, spij kert zijn vreemde talen bij en bereikt tenslotte misschien meer voor de een wording van de wereld dan politici op tien internationale conferenties. En het is bovendien ook nog goed koper! De bedrijfsaalmoezenier voor de ^aanstreek, de weleerw. heer Goudt, heeft van zijn hoofdaalmoezenier uit Beverwyk de zeereerw. heer Geraeds bericht ontvangen, dat voor de Zaan streek een tweede bedrijfsaalmoezenier is benoemd, namelijk de weleerw. pater Sutorius O.F.M. Bjj K.B. is aan de heer A. J. S. van Dam, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs, met in gang van 1 september 1958 op zijn ver zoek eervol ontslag als zodanig ver leend, onder dankbetuiging voor de ve le diensten aan het rijksschooltoezicht bewezen. UTRECHT, 5 aug. Frans M O A: L. A. Thiels, Rotterdam, L. van den Til- laar, Heemstede, J. H. Timmer, Amster dam, J. A. Viddeleer, Amsterdam, M. B. Doedens, Emmen, H. Visser, Voor burg, A. P. Weikamp, Bennebroek, mej A. M. Stoop, Vlaardingen, mej. A. S. Thijssen te Mill, mej. M. A. Voster- mans te Helmond, mej. P. J. de Vos te Leiden, mej. A. M. de Vré te Amsterdam en mej. M. N. J. van Waardhuizen te Dordrecht. 's-GRAVENHAGE, 5 aug. Nota riële examens, eerste ged.: B. Cami- nada te 's-Gravenhage, H. W. Pot te Deventer en H. E. Mulder te Groningen. Tweede ged.: M. Abma te Amsterdam en J. P. J. M. Eldering te Alkmaar. Tot en met 12 augustus: f bij aankoop Bij alk* I 5.- waren 1 fits Sinaasappel4Mr 105 Framb»z«n-b«»»ajiJJ02l^_^§l HAARLEM: Amsterdamstraat 50 - Barteljoris- straat 25 - Rijksstraatweg 10 HEEMSTEDE: Raadhuisstraat 49.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6