Beroep van rusthuis-directrice tegen weigering van vergunning verworpen COGSAC REM Y MARTIN m Kleermaker indruk bij wilde verloofde goede Arbeidsreserve gestegen in Noord-Holland HENSEN Diamanten echtpaar te Naai den tytouucA I GEMEENTERAAD HAARLEM De vernielingen in speeltuinen K;JA.Vu'r'en„k?u-?n- ys» 2Vzjaar voor verduistering «tics Honkbalclub EDO in het zilver ROB VAN STRAATEN DRINGT GERARD FENNIS VAN DE EERSTE PLAATS Zware bergrit brengt verschuivingen in klassement Rehabilitatie-beschikking fabriceerde hij zelf Drie maanden voor brand stichting Niet verontrustendvanwege de toe vloed van jeugdige krachten De bruidegom bouwde jaren geleden de „Spijker"-auto V.S.O.R DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 PAGINA 3 Met 27-7 stemmen heeft de gemeenteraad van Haarlem gistermiddag het beroep ongegrond verklaard en verworpen, dat mevrouw B.-H., de eigenares van het omstreden rusthuis in het Westerhoutpark heeft inge steld tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders haar een ver gunning te weigeren tot het houden van een verpleeg- en verzorgingshuis voor bejaarden. Ruim twee uur discussieerden de raadsleden over deze geruchtma kende kwestie in een besloten vergadering. Na de heropening van de openbare vergadering bracht de voorzitter het pre-advies in stemming, uitgebracht door de raadscommissie, die het beroepsschrift van mevrouw B. onderzocht- heeft. Zoals reeds gemeld, adviseerde de raads-commissie het beroep te verwerpen. Tegen verwerping van het beroep stemden de leden van de V.V.D., mevrouw SCHELTEMA en de heren STOFFELS, BETTINK en FIBBE alsmede de C.P.N.-leden PROPER en HENNE- VELD, en de heer PIELAGE (P.v.d.A.). Kolenclausule Zeer oude uit het beste Cognac-gebied My mart^ Veertig jaar bij Droste Ripperda—H.B.G. Burgerlijke Stand Haarlem Mairf raat 31 rd; LJpf.«?r £"sMk^SKhCrEEr Haarlemse koopman veroordeeld Uitspraak Haarlemse Rechtbank W.K.A. kring Haarlem Namen voor nieuwe gemeentelijke lycea Jeugdtoernooi bij Onze Gezellen Haarlemse Muggenronde Examens r.-k. Industrie- en Huishoudschool Haarlem E.D.O.Volendam Kopergieter gaat in hoger beroep OVERALLS KOKSBUIZEN - PANTALONS MUTSEN en SLOVEN PAARLAARSTEEG 1 - Afscheid pater Groen Morgenmiddag modeshow op Prinsenhof ZAND VOORT Vuurwerk in Zandvoort f 2400 voor Rode Kruis PHILIPS AUTO-RADIO Inbouw en reparaties Beurs van Amsterdam Beurs van IV York bonden: tot 1 januari van het volgen de jaar. De intrekking is noodzakelijk geworden door de onzekerheden rond de kolenprijs. Onderzocht zal nog wor den of het mogelijk is een verbeterde clausule te ontwerpen. Bü voortgezette toepassing van de clausule zou de ver mindering van ontvangsten bij de klein verbruikerstarieven groter zijn dan de daling van de lasten. De heer FIBBE (V.V.D.) nam het op voor de kleinver bruikers. Hij wilde nog wat wachten. Wethouder ANGENENT (K.V.P.) be toogde, dat de buiten-werking-stelling slechts tijdelijk is en dat men moet af wachten, hoe de situatie zich zal ont wikkelen. De raad ging met het voor stel akkoord. De heren FIBBE (V.V.D.) HENNEVELD en PROPER (beiden C.P.N.) kregen de aantekening tegen te hebben gestemd. De raad besloot ook het reeds eerder beschikbaar gestelde krediet van f 41.500 voor de verbetering van het woonwagenkamp in de Waarderpolder te verhogen met 5.800. Als gevolg van een administratieve vergissing was De raad ging na ampele discussie ak koord met het voorstel van B. en W. een nieuwe loonregeling in te voeren voor ambtenaren op weekloon op basis van werk-classificatie en prestatiebe loning, alsmede tot salarismaatregelen voor lager en middelbaar gemeenteper- soneel. De C.P.N.-leden kregen de aantekening tegen de werk-classifica tie te hebben gestemd. De heer VAN DER VELDT (K.V.P.) was niet erg feestdriftig wat de werk-classificatie etreft. Hij wilde dit systeem zien als een hulpmiddel bij de loonvorming, maar niet als een uitgangspunt. De heer SILVIS (A.R.) maande ook tot voorzichtigheid bij de werk-classificatie, maar hij meende wel, dat dit systeem te prefereren is boven vroegere loon- stelsels. Wethouder BAKKER (A.R.) wees er op, dat het gemeentebestuur een nieuwe weg inslaat met de voorge stelde regeling. De werk-ciassificatie is een vervolg .op de functiebeschrij ving door de onlangs aangestelde taak- analyst. Hij zegde de heer SILVIS de gevraagde voorzichtigheid bij de toe- Passing toe. Het voorstel om 2.170 beschik baar te stellen voor het treffen van voorzieningen aan de speeltuin DVS aan de Vondelweg en de speeltuin Jeugdland" aan het Theemsplein gaf de heer BETTINK (V.V.D.) aan leiding te vragen, hoe het mogelijk is, dat baldadige jeugd voor meer dan duizend gulden schade heeft aan gericht in de speeltuin DVS. Daar zijn ongeveer 85 vierkante meters tegelbestrating opgebroken en de te gels zijn spoorloos. Wethouder HAPPe betreurde het gebeurde. Het was hem eveneens een raadsel, wat er met de tegels gebeurd is en waar de ze gebleven zijn. In de buurt waren huizen in aanbouw en de jeugd speel de er nogal in groten getale. De ver nielingen moeten in een week tijds aangericht zijn. Het voorstel werd z. h.s. aanvaard. Eveneens ging de raad akkoord met net voorstel de economische clausule bfj de kleinverbruikerstarieven voor gas en electriciteit in te trekken. Op Voorstel van de heer WENSING (C. H.U.) werd daaraan een termijn ver- Advertentle IMPORTEURS; JACOBUS BOELEN AMSTERDAM Op dinsdag 12 augustus zal de heer J- H. Beilschmidt, Zuid-Schalkwijk 41B te Haarlemmerliede, de dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad van Droste's Cacao- en Chocola- te Haarlem, chef van dÜ 1-2 de heer Beilschmidt zal 's a£deling suikerwerkerp. Hp toor cmtvangen °°<I, directie °D door het iuhnP, Aor<len. waarna hp worden. ]ubUeumfonds gehuldigd zal Ripperda en HBc avond om vijf uur een wln _?aterdag- lijke wedstrijd op het terrif'ndscbaPPe" perda aan de Schalkwijkerw!gVan Rip" Bevallen van een zoon; H. c. m a Teeven-de Jong: H. de Wit-Everts- i' nf Buné-Draijer; C. E. Koster-van der Tol- van een dochter: E. C. E. A. Duif-Vree- dcnburgh; M. Wakker-de Nobel; j. jji- ®andoorn-Stevenhaagen; J. P. Holle- 'eUe-Beentjes. jOv^leden: A. van de Graaf, 15 m., Nif,tPaterslaan; H. van Waart, 11 j., van «ouhuysstraat 3; J. Koetse, 51 j., L. H. Gooi, 86 j., nÜcn Van Heemskerkstraat, irü rtrouwd: J. E. Rijnders en M. van den; G. H. E. Keuss en H. E. Korte- «aas; J. w Hilbrander en A. M. van Mansum; j. A M. den ouden en H. M. platei; J. Twisk en H. C. Essenberg; ivr ™™aas en C. Jak; G. Weijers en S. ?el'ei; c- Overbeek en J. van den »ilr de Vries en H. J. Schweit- H 'rC •■Mescher en M. P. Herkemij; T vi„ 1Jer Ten A- M- C. I. Keevel; W. p fLff Bos; J. G. T. Brendel en R. Waisviszj E. Strandstra en I. de Haan; van ijn- q t r, tA «"«"usura en 1. at selihk en M. A Klinkenberg. Getrouwd: L. P. van Deursen en H fan1!?1 J H dT Goec?e.en E- M. J. van Zee- Twee jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht legde de Haarlem se rechtbank vanmorgen op als straf aan een 68-jarige koopman uit Haar lem, die veertien dagen geleden terecht stond wegens verduistering van 3.850,- ten nadele van een Ridderkerker. Hij was vanaf 1911 reeds dertien maal veroordeeld wegens oplichting en toen hij twee jaar geleden zijn laatst op gelegde straf uitgezeten had, was hij op nieuw met zijn kwalijke practijken be gonnen, niet anders aan de slag kunnen de komen. Hij had eenvoudige mensen, kleine spaarders, gouden bergen voor gespiegeld. Per advertentie was hij met hen in contact gekomen. Zij konden „op afbetaling" via hem allerlei winstge vende en aantrekkelijke beleggingsob jecten kopen, zoals een vakantiecen trum op de Veluwe en een winkelhuis aan de Utrechtsestraat in Amsterdam. Het eind van het liedje was, dat de Ridderkerker, het laatste slachtoffer van de verdachte, al zpn spaarcenten kwijt is. De officier van justitie had een zelfde straf geëist. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de chauffeur van een veiling in Lisse, die veertien dagen geleden te recht stond wegens geknoei met bloem bollen. Hp werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden onvoorwaarde lijk. Tegen hem waren geëist wegens diefstal in vereniging acht maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tijdens de vergadering van de Kring Haarlem van het Werkverband Katho liek Amateurtoneel heeft de voorzitter, de heer J. van der Veldt, medegedeeld, dat hij om gezondsheidsredenen en bij gebrek aan tijd zich gedwongen zag zijn functie neer te leggen. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Suerink uit Heemstede. De heer A. G. van Stigt uit IJmuiden vervangt de heer J. Kraay, die zich elders heeft gevestigd. HaaHf^uelter en Wethouders van ingang van iben besloten aan de met nieuw! gemeente1Plem!3er t® stichten te geven van f b lycea de namen sch^oï ?n h"t voorrnaHaSteH^f cUm bouw aan de Zijlvest) en ïr ia Manderlyceum (in het geboJw^ir^rie Oosterhoutlaan). gebouw aan de laatstgenoemd bedrag, nodig voor ver betering van het sanitair, destijds niet meegevraagd. Op de kruising van de Amsterdamsevaart met de Voormalige Oude Weg komt in plaats van het „klap- bord" een draagbaar verkeerslicht, op verzoek van het wijkcomité Haarlem- Oost, omdat de raad daarvoor z.h.s. 2.500 beschikbaar stelde. Bij hamerslagen werd ook besloten 147.500 uit te geven voor het ver nieuwen van de riolering van de Klei ne Houtweg. Ook in de zijstraten wor den de riolen vernieuwd tot de eerst volgende toegangskoker. De vernieu wing is wenselijk nog vóór de weg wordt geasfalteerd. Ook werd goedge keurd het voorstel 81.300 beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de riolering van de Willem de Zwijgerlaan, die men eveneens wil gaan asfalteren nadat de riolen weer goed zijn. De overige agendapunten werden eveneens z.h.s. goedgekeurd. Zo krijgt bijvoorbeeld de Veronicaschool van de zusters van Liefde aan de Antonie- straat 10.300 voor de verbetering van haar in deplorabele staat verkerend gymnastieklokaal. De geloofsbrieven van de op 28 mei gekozen raadsleden werden na het ge bruikelijke onderzoek in orde bevonden. m Ter gelegenheid van het 25-jarige be staan van de honkbalclub EDO wordt zondagmiddag 10 augustus een honkbal wedstrijd gespeeld tussen een negental oud-internationals en een negental, sa mengesteld uit EDO'ers, die 25 jaar geleden successen vierden. Het negen tal van de oud-internationals bestaat uit de volgende spelers: R. de Mon (Sport club Haarlem), J. Baas (HHC), F. Heu- vel-Rijnders (HHC), W Smit (Sportclub Haarlem), B. Meenhorst (WGA), J. Voeteling (Sportclub Haarlem), J. Har- tog (HHC), W. Langereis (Sportclub Haarlem) en H. Boersma (OWO). Het jeugdtoernooi van Onze Gezellen wordt zaterdag en zondag besloten. Zaterdag spelen de adspiranten en zondag komen de sterkste jeugdploegen in actie. Bij deze laatsten zien we ploe gen van Volendam. Velsen. HBC„ Lisse, SJC, St. Pancratius, Grashoppers en Onze GezeÜen zodat van een sterk bezet veld gesproken kan worden. Het toer nooi begint zondagmiddag om twaalf uur. De vierde etappe van de Haarlemse Muggenronde heeft de verrassing van een nieuwe leider in het algemeen klas sement in de A-groep gebracht. Gerard Fennis van de ploeg van de Indische Buurt heeft zich kennelijk in de twee voorgaande ritten die hij beide op zijn naam wist te brengen, zoveel van zijn krachten gevergd, dat hij niet in staat was Rob van Straaten en Fred Ausma tegen te houden. Zij finishten met royale voorsprong op de drager van de Mug- gentrui en daardoor kon Rob van Straa ten zich aan het eind van de dag In het witte ere-tricot steken. De beslissing viel gisteren in een zwa re bergrit op de Zeven Heuvelenweg bij Berg en Dal in de nabijheid van Nij megen. De „coureurs" hebben stevig op hun pedaien gestaan, want zo zwaar was de rit, dat een truck met oplegger driemaal diende te stoppen, omdat zijn radiator kookte. De jongens lieten zich echter niet van hun stuk en daarmee van hun pedalen brengen. Allen bereik ten zij zonder ongelukken de eindstreep waar Rob de Waard zich bij de A-klas- sers als eerste plaatste en Nico Hand- graaf van de Vogelenbuurt de overwin ning voor zich opeiste in het B-klasse ment. De vierde etappe van de Muggenron de is een in vrijwel alle opzichten ge animeerde tocht geworden, waarbij het weer aan alle kanten zijn medewerking verleende. De rit ging van de start plaats, het kampeerterrein ,,De Ree bok" bü Oisterwtjk door het fraaie Bra bantse landschap over St. Michielsges tel en Eerde naar Uden. De hele ka ravaan stapte daar van de fietsen om in een uur krachten op te doen voor het tweede gedeelte van de rit, dat leid de via het vliegveld Volkel, St. Hu- bert en Cuijk door het noordelijk deel van Limburg naar Mook en via Groes- beek naar Berg en Da). De met de ronde meerijdende mecani cien Cees van Geem heeft in deze vierde rit zijn handen vol gehad. Her haaldelijk deden zich ondanks het feit, dat voor de ronde de fietsen grondig wa ren nagezien, mankementen voor aan de remmen. Eenmaal zakte een van de jongens door zijn voorvork, maar uit de volgauto kon men alles halen, dat nodig was om de deelnemers zijn tocht te laten vervolgen. Lekke banden zijn er de gehele dag geweest en eenmaal diende een voorwiel opnieuw van spaken te worden voorzien. Een pedaal van een van zün medecon cours was namelijk in het wiel van de ongelukkige „renner" geraakt en met veel lawaai werden vrijwel alle spaken losgetrokken. Bovendien moest de ver- bandtrommel eenmaal voor de dag ko men, toen een van de jongens kwam te vallen. De bergrit heeft in het kamp der renners veel opschudding veroorzaakt, niet zozeer doordat het een tocht was met vele moeilijkheden, maar veeleer doordat hij in het klassement belang rijke verschuivingen teweeg gebracht heeft. B)j de A-klassers toonde Rob de Waard (Slachthuisbuurt) zich de beste klimmer. Hij werd gevolgd door Ruud Philippo van de Vogelenbuurt en op de derde plaats nestelde zich Ad ter Schuur, rijder in de equipe van de Bo- menbuurt. Rob van Straaten nam door De 41-jarige kleermaker C. B. uit Bloemendaal had in het begin van dit jaar zeif een zogenaamde beschikking de rechtbank op officieel uit- TJ Papier opgesteld om de ge- die zi"n Srn de ongunstige inlichtingen, tor or Brarlemse verloofde over hem loooon %aren gekomen, volledig te weer een „li 9 bad namelijk al vier vonnis- Vnnr L strafblad staan, hu zioh ®,cbtbank te Amsterdam moes' ?,oir^°-onsda': verantwoorden we- SÜnSt«7oi fiorr ln geschrifte en diefstal no welke feiten hij prompt bekenden De kleermaker had officiële papieren enveloppen en formulieren laten drukken en zich tevens voorzien van stempels, o.m. een m bet Neder landse wapen met in de rand „officier van justitie Hij zond deze „beschik king" aan z jn verloofde. De president van de rechtbank verklaarde daarin dat B. zich niet aan enig strafbaar feit' schuldig had gemaakt. De officier van justitie voegde er aan toe dat de aan tijgingen tegen B. vals waren. B. werd tenslotte op grond van artikel 637 van de rehabilitatiewet „volledig gerehabili teerd". Het stuk droeg drie handteke ningen. De naam van de president luid de mr. Hartsuiker, die nota bene officier van justitie in de hoofdstad is. De twee andere namen waren die van een kan tonrechter en een juffrouw, die op de griffie van het kantongerecht werk zaam is. Tenslotte was nog vermeld, dat de werkgever van B. van deze beschikking in kennis was gesteld. De kleermaker had ook nog een brief van de reclas sering opgemaakt. Doch het mocht al lemaal r.iet baten, want alle^ kwam uit Het bleek, dat de man ai eerder deze tactiek had toegepast. Hij had n.l. vroe ger een z.g. brief van de burgemeester van Roosendaal en van een voogdijver eniging valselijk opger.-aakt. In de rap porten werd B. een neurotisch persoon met veel waanideeën genoemd. De verdediger was van oordeel, dat men dit kinderlijk opgestelde stuk niet au serieux Kon nemen. Er kon zich daar uit geen nadeel voordoen 7. hjj vroeg daarom o< dit feit vrijspraak Na zijn scheiding is de man in de war geraakt - leidt aan een soort.vervolgingswaan zin. Op grond daarvan vroeg pleiter uiterste clementie bij het opleggen van een straf. De rechtbank doet op 19 aug. uitspraak. zijn sterke rit de leiderstrui over van Gerard Fennis, die nu de derde plaats inneemt. In het B-klassement wisselden Ruud Donkel en Rob Bosdik van posi tie. A.-klassement: Rob van Straaten (In dische Buurt)2. Fred Ausma (Indi sche Buurt)3. Gerard Fennis (Indi sche Buurt). B-klassement: Jos Mathot (Vogelen buurt); 2. Rob Bosdijk (Bomenbuurt) 3. Ruud Donkel (Amsterdamsebuurt). In het ploegenklassement na de vier de etappe heeft de Vogelenbuurt, on danks de goede prestaties van de A- renners van de Indische Buurt, de lei ding. 1. Vogelenbuurt 245 punten; 2. In dische Buurt 217 p.; 3. Transvaal- buurt 206 p.; 4. Slachtshuisbuurt 197 p.; 5. Haarlem-zuid 194 p.; 6. Amsterdam sebuurt 189 p.; 7. Vondelkwartier 187 P-; 8. Bomenbuurt 178 p.; 9. Leidse- buurt 152 p.; 10. Harmenjanswegbuurt 125 punten. Aan de r.-k. Industrie- en Huishoud school te Haarlem slaagden voor de akte Na le deel; de dames: C. J. M. Beuger; M. P. C. Hendriks; M. E. H. Th. Klaver; G. M. Lammers; A. P. Reidsma; P. J. A. Schuurmans; H. Th. M. Wiersma; E. Winthorst. Afge wezen: 1. Voor de akte Na 2e deel: de dames: A. M. C. van Beek; M. P. C. Hendriks; C. A. Jorna; E. Th. N. Kempers; C. M. C. Kneppers; G. M. Lammers; A. M. Q. Lommerse; P. J. Meereboer; C. J. I. M. Mudde; J. C. v. d. Pol; B. M. v. Tongeren. Afgewezen: 3. Voor de pedagogische aantekening; de dames: A. M. C. van Beek; M. P. C. Hendriks; C. A. Jorna; E. Th. N. Kempers; C. M. C. Kneppers; G. M. Lammers; A. M. Q. Lommerse; P. J. Meereboer; C. J. I. M. Mudde; J. C. v. d. Pol; B. M. v. Tongeren. Afgewezen: geen. Voor het diploma Kinderverzorgster van de Centrale Raad voor Kinderuit zending te 's-Gravenhage: de dames: A. T. Heyer; H. H. Kuyten; J. C. M. Nelis; C. J. J. Platei; C. H. Selhorst; H. B. Smit; Th. A. W. Veling; J. G. E. Ver- berne. Afgewezen: geen. Voor het schooldiploma Kinderver zorgster; de dames: C. Buur- A. T. Heyer; H. H. Kuyten; J. C. M. Nelis; C. J. J. Platei; C. H. Selhorst; H. B. Smit; Th. A. W. Veiing; J. G. e. Ver- bernê; W. H. de Weers; A. M. Noom. Afgewezen: geen. Voor de Vormingsklasse: de dames: E. A. W. Bijvoet; M. Th. Donkers; M. A. M. Grapperhaus; J. C. H. M. Heere mans; G. G. M. Hendriks; A. M. Juf fermans; E. M. Joosten; A. E. M. Keuss; C. A. M. Klaver; W. M. L. de Koning; J. M. D. Koomen; W. C. M. Meijer; E. Th. P. Nederstigt; E. Pitka; Th. P. Roosenboom; J. M. J. Schouten; J. C. A. de Swart; V. M. J. Tervoort; J. M. fhoolen. Afgewezen: 5. Voor Assistente in de Huishouding: de dames: M. v. d. Bergh; C. M. M. v. d. Bijl; E. Christiaans; A. A. van Eg- mond; B. M. Fransen; C. C. J. M. Fre- nay- U. G. M. de Groot; M. C. W. Hof land; Th. M. Jonckbloedt; J. W. Kemp; C. P. J. Koppert; A. F. Lammers; J. A. R. Lommers; A. W. Mathot; J. Th. L. A. Melsen; J. W. M. Nijsen; A. C. E. v. d. Pavert; C. H. M. Reiber; M. G. Rekveld; M. A. L. Roozen; Th. J. van Rossum; E. Th. M. Ruygrok; J. G. M. Staats; A. A. M. Thijssen; V. M. Veen; M. L. J. Visser; E. M. Vosse; A. J. M. Willemse; A. M. Willemse; Th. E. de Wit. Afgewezen; geen. Voor de Naaister-opleiding; de da mes: H. G. de Groot; I. N. H. Heijnen; M. Pereira; C. A. A. Philippi; N. Toers- bijns. Afgewezen: 1. Voor de Kostumière-opleiding: de dames: E. Kol; Th. M. Nales; Th. J. Verdonk. Afgewezen, geen. Voor de Primaire-opleiding: de meis jes: J. C. M. van Altena; M. C. Bartels; MAE Blonk; J. M. J. Braat; M. J. Celie; C. H. J- Cornelissen; M. H. J. van beursen; A. A. M. Draayer; C. M. Duyn- A. M. Goossens, A. J. de Groot; C. M.' Harsveld; M. J. C. Haver; L. H. J. Heddema; C. M. Henneman; P. G. Hoenderdos; M. W. Jonkheer; L. Klin kenberg; J- B- M- v- d- Kolk; J. A. Könst; A. A. Kortekaas; W. van Kim- menaede; J. Laas, Ch. W. M. Lemmens; A. M. Molenaar; E. M. H. Nieuwen- diik- G. A. M. Oorthuis; M. V. W. van Oplóo; M. B. L. G. v. d. Peijl; W. Rade maker; M. P. Roeien; C. M. Rolvink; H W M. de Rooy; A. S. M. van Ruy- ten; E. A. L. Rijbroek; A. M. Rijper; M. S. Sanders; Th. E. M. van Schie; C. A. Schuyt; J. M. A. Seignette; M. A. Sikkenk; J. A. Smit; C. G. M. van Soest; J. G. M. van Soest; C. Spek; I. A. M. Smit; P. H. v. Stein; W. Stijn- man; M. J. Tegeler; J. Uitendaal; A. C. v. d. Veldt; L. Verburgt; A. C. M. Verdegaal; C. M. Verdegaal; A. M. F. Willemse; H. C. M. Willemse; A. M. Zonneveld. Afgewezen. 2. EDO opent het nieuwe voetbalseizoen met een vriendschappelijke wedstrijd tegen Volendam op zondagavond zes uur. Gisteren is de vierde etappe van de Haarlemse Muggen ronde verreden. Tus sen Haps en Cuijk aan de Maas stapte de karavaan even van de fiets om de inwendige mens te versterken en krach ten op te doen voor het volgend gedeelte van de etappe. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de 35-jarige kopergieter, die veertien dagen geleden terecht stond wegens opzettelijke brandstichting in zjjn woning aan de Korte Bagijnestraat te Haarlem veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf met aftrek. De officier van .justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had tegen hem een gevangenisstraf geëist van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. De brand ontstond in de nacht van 14 op 15 mei in de slaapkamer van de verdachte, die zijn huis kort vóór het uitbreken verlaten nad en er ook maar even in geweest was. Bij de behande ling van een echtscheidingsprocedure, tegen hem aanhangig gemaakt, had hij enige uren vóór de brand de president van de rechtbank gedreigd zijn boeltje in brand te zullen steken. Zijn verdedi ger, mr. J. H. A. M. van Son, had vrij spraak gevraagd, omdat hjj het bewijs niet volledig achtte. Verdachte zal in hoger beroep gaan. Advertentie voor het nieuwe L.T. Schooljaar. Zware drillkwaliteiten „SANFOR" maten 42—44 10.15 46—48 10.90 50—56 11.75 hebben wij ook in jongensmaten voorradig. De geregistreerde arbeidsreserve in de provincie Noord-Holland is, evenals die in Nederland, enigermate gestegen. Per ultimo juni was het totaal aantal werkloze mannen 9971, per eind juli 10269. Op aanvullende werken waren resp. 479 en 433 mannen werkzaam, waardoor de totale geregistreerde ar beidsreserve de cijfers 10450 en 10702 bereikte. De vraag naar arbeidskrach ten is daarentegen ook gestegen: van 4711 naar 5547. Het aantal werkloze vrouwen was eind juni 1023, per ultimo juli 1223. Openstaande aanvragen waren er onderscheidenlijk 6367 en 6323. Hoewel deze cijfers ogenschijnlijk enigermate verontrustend zijn, is men in kringen van het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem niet ontevreden over de gang van zaken. De stijging van de totale geregistreerde arbeidsreserve is namelijk in zeer belangrijke mate een gevolg van het grote aantal jeugdige krachten dat onlangs de scholen verliet. Bjj de mannen nam het aanbod van jeugdige krachten beneden negentien jaar toe met niet minder dan 550 per sonen, van 150 tot 701. De conclusie uit een en ander moet daarom zjjn, dat het aantal werklozen boven negentien jaar is gedaald met ongeveer 200 personen, een vermindering die vooral tot uit drukking komt in de kledingindustrie, de metaalnijverheid en bij het kantoor personeel. Een stijg'ng evenwel bemerkt men in de bouwnijverheid en in de land bouw. Bij de bouw zijn de vooruitzichten on danks de stijging van het aantal werk lozen van 1359 naar 1721 niet als on gunstig te kwalificeren. Eensdeels als gevolg van de stijging van de vraag (626 tot 803), aan de andere kant door de grote toevloed van jeugdige krachten. Een stijging van het aantal werklozen blijft everwei, zij het dat deze zeer ge ring is. De situatie in de metaalnijverheid ligt vrij gunstig, want het aanbod overtreft verre de vraag. Dat er desondanks 1461 werkloze mannen zijn is voornamelijk te wijten aan het feit dat men een nauw keurige selectie maakt naar bekwaam heid. Het grote aantal jeugdige metaal bewerkers, dat een aanzienlijke invloed heeft op het totaal aantal werklozen en dat in vrijwel alle gevallen bekwame mensen levert, zal ongetwijfeld snel ge- plaats kunnen worden. In de landbouw hebben seizoeninvloeden een groot aan deel in de werkloosheid. De stjjging in het aanbod (228 tot 313) en de daling in de vraag (138 tot 120) zijn niet veront rustend, omdat in augustus de werkzaam heden weer voldoende werkgelegen heid bieden. Bij het kantoorpersoneel is er een kleine stijging in het aanbod, eveneens een gevolg van de grote toe vloed van jeugdige krachten. Bij de vrouwen is de situatie over het algemeen dezelfde gebleven als eind juni. Alleen in de sector kantoorperso neel neemt men 'n stijging van het aan bod van 226 tot 298 waar, evenals in de handel, waar het aanbod steeg van 87 tot 131. In beide sectoren staat daar een geringe daling van het aanbod te genover, vermoedelijk als gevolg van de plaatsing van jeugdige krachten. Het gewest Haarlem geeft ongeveer eenzelfde beeld te zien als de provin cie. Men bespeurt een stijging van het aanbod: van 1464 tot 1492, maar ook - hier vormt de toename van het aantal jeugdige werkzoekenden een belangrijk aandeel. Niet minder dan 129 jeug dige personen werden bij het Geweste lijk Arbeidsbureau geregistreerd. Per ultimo juni was dat totaal 21. De ver wachting is, dat het hoge totaal binnen een of twee maanden zal zijn geredu ceerd tot normale proporties. In de bouwnijverheid ziet men een stijging van 242 naar 265, maar doordat het aan tal jeugdigen steeg van 7 tot 31, trekt men de conclusie, dat de werkloosheid onder de ouderen iets is afgenomen. In de metaalindustrie bespeurt men een zelfde beeld. Opmerkelijk hierbij is evenwel dat bij de grote bedrijven de vraag naar arbeidskrachten zeer groot is, maar dat bij het kleinbedrijf mede als gevolg van de weinige animo in de bouwnijverheid, de vraag vrij gering is. Pater Josuah Groen O.F.M. zal in verband met zijn pastoorsbenoeming af scheid nemen van het Katholiek Mili tair Tehuis te Haarlem, waarvan hjj jarenlang directeur is geweest en waar voor hjj zich vele verdiensten verwor ven heeft. Maandagavond, tussen 8 en 9 uur. is er een afscheidsbijeenkomst, waar het de pater ongetwijfeld niet aan belang stelling za] ontbreken. De modeshow, die door eMKa uit Den Haag vanmiddag op het Prinsenhof ge houden zou worden, is wegens de re gen uitgesteld tot morgenmiddag. Bü re gen gaat de show door in de aula van het gymnasium Het vuurwerk dat verleden week we gens de slechte weersomstandigheden moest worden afgelast, zal thans wor den afgestoken vrijdag 8 augustus, des avonds om 10 uur op het strand vóór de Rotonde te Zandvoort. De huis. en straatcollecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis heeft te Zandvoort ruim f 2400.- opge bracht. Advertentie Maandag 11 augustus zal het zestig jaar geleden zün, dat Hendrik van As- selt en Pieterke Jansen op het Amster damse stadhuis in den echt werden ver bonden. Dat was dus in 1898 en het dia manten echtpaar de bruidegom 81 en de bruid 80 jaar genieten nog een goede gezondheid. Het kan met vreug de op deze 60 jaar terugzien. Lange tijd heeft de bruidegom in het grote licht van de belangstelling gestaan, want hjj is een van de pioniers geweest op auto- mobielgebied in Nederland en de heer van Asselt kan zich erop beroemen de ontwerper geweest te zijn van de be faamde „Spijkerauto" die in het jaar 1906 meedeed aan de auto-race Peking- Parijs, in welke race de Spüker-auto als tweede arriveerde. In Muiden geboren kwam Van Asselt op 11-jarige leeftijd naar Amsterdam en nog maar amper 16 jaar oud deed hij a' zijn intrede in de metaaiwarenfabriek Scholte te Amsterdam, waar hü n161 open armen werd ontvangen. Dat op zich was reeds een bijzonderheid, want de ontvangst was in die dagen wel eens anders. De jonge knaap had echter wat in zün mars, hetgeen o.m. bleek, toen „Scholte" begon met de bouw van mo toren voor P.T.T.-bussen. De P.T.T. in Amsterdam was namelijk toen al zover, dat men motoren liet bouwen om deze te plaatsen in de P.T.T.-bussen, die de breivenbussen moesten gaan ledigen. Van Asselt ontpopte zich in dit vak als een uitstekende kracht, wiens ideeën over motoren de aandacht trokken. In 190t stapte de jeugdige Van Asselt over naar de Eerste Nederlandse Automo bielfabriek en kwam daar aan het hoofd van een groep van zes personen te staan en hier is het, dat hjj geschie denis in de Nederlandse automobiel In dustrie begon te schrüven. Hij kreeg de opdracht een auto te ontwerpen, die ge schikt moest zün om ueel te nemen aan de monster-afstandrace Tokio-Pariis Toen werd de „Spijker" geboren en hel succes was verzekerd, het succes waar in ook Van Asselt ten volle deelde. In de race kreeg de „Spijker" nabij Warschau een flinke deuk door een botsing met een stevige rots en Van Asselt rustte riiet voordat hü zelf binnen twee dagen vanuit Amsterdam in Warschau de schade hersteld had. Een tweede plaats veroverde de ge kneusde Spüker en dat betekende een hele eer voor de eenvoudige Muidense jongen. Talrük zün de verhalen die de heer van Assel nu nog weet te vertellen over de goede oude tüd, toen de auto nog een monster van kwaadaardigheid op de Nederlandse wegen was. Wat te zeggen van een poiitie-agent uit Haarlem, die surveillerend op de weg tussen Haar lem en Amsterdam daar plotseling naast d< puffende tram een zwart mon ster zag opdagen. „Dat ding rijdt on verantwoordelijk snel," dacht de die naar van de Hermandad bij zichzelf en zich van zün plichten bewust liet hü de Spükerauto stoppen. Later kwam de zaak voor de rechter en de trambe stuurder getuigde piet de agent, dat die wagen te hard ging. Tien gulden boete luidde toen het vonnis van de rechter. De auto had met een snelheid van 30 «m Nog voor het jaar 1914 begon de heer van Asselt met een eigen garagebedrijf in de Hobbemastraat te Amsterdam en op de dag zelf, dat de eerste schoten de eerste wereldoorlog inluidde, bracht de diamanten bruidegom van vandaag zijn eerste eigen auto op de markt on der de naam „Econoom". De oorlog be tekende voor de heer van Asselt een spaak in het wiel: er ging een remmen de invloed op de ontwikkeling van zijn auto van uit. De benzine raakte uitgeput en van de nood een deugd makend ging Van Assell maar bomen zagen voor een aziinindustrie. Doch niet zodra was de oorlog achter de rug, of de garage bloeide weer onder zün gloedvolle lei ding. In 1923 kwam het garagebedrijf van de heer van Asselt naar Bussum. Vele ouderen onder de lezers zullen zün ga rages nog kennen aan de Brinklaan, de Amersfoortsestraatweg en de Huizer- weg. In 1945 verhuisde het echtpaar naar Naarden en daar woont het nu nog aan de Beethovenlaan, waar maan dag ongetwijfeld de zes kinderen, de 14 kleinkinderen en de 4 achterkleinkinde ren het zo krasse echtpaar zullen komen complimenteren. Dat er dan nog gespro ken zal worden over de ..Spijker" en de ..Econoom", ach, staat dat eigenbjk niet bü voorbaat vast? Koninginneweg 6, Tuin laantje 18. Telefoon 14024 (Niet officiële icoersen) vorig opening Slot 7/8 3»4 Ned 1953 92H 3^ Ned 1953 93% 3% Ned 1956 92% 92% 3V4 Ned 1948 86% Ned 195D 86% 3V4 Ned 1954 88% 3Y4 Ned 1955 J 88% 3-3hit Ned 1947 91%% 91% 3 Ned 62-64 bel fac 94% 94% inschr Grtblc 1946 3% 89% R.N G Won bouw 6 108% Ned Handel Mil cert 169 A K U 190% 189 Van Berkels Patent 197 Calve-Delft cert 304 Van Geldei 175 Kon H<»ognvens cert 330 Unilever cert 3711 Ned Kabe) 268 Philips 299- 298% Kon Petroleum 170.70-1 70.90 „Amsterdam' Rubber 70% 70 Holl Amerika LijD 135 135% Kon Ned Stoomb MP 139- 140% Ned Scheepv CTnle 122% 120% K. L .M 104,1< H V A 107% Dell MO cert 117.4' 115 A dam 2^ '56 I 84% A dam 5b D 94 4 dam 111 100 rtentespaarbr 110% anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Waro Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S 6 teel 5/8 6/8 53 U 51 46 Vi 45!ie 53 52H 6334 634i 4444 44:4 9814 95% 27% 26% 38% 38 35% 35 \i 53% 53 4474 4514 81 82 51(4 51-4 47 46% 27% 2"% 69T4e 69% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3