Daling werkgelegenheid tot staan gekomen „Emigratie" naar Doggersbank Apostolische taak van de vrouw Subsidiëring Gemeentelijke Universiteit Amsterdam K ru iswoord raadse l ÊSESSr^—1 Toevloed jeugdigen oorsaak niet veront rustend hogere werkloosheid in juli Nationalisatie van Nederlandse bedrijven Zweefflessen trekken op tij en stroom door de Noordzee Studieweek van „De Graal" CENTRALE PERSONEELSDIENST PER 1 SEPTEMBER OPGEHEVEN Wetsontwerp in Eerste Kamer gunstig ontvangen FOTOGRAAF GESLAGEN EN BEROOFD De Dochter vm de 3 mm» NA EERSTE KWARTAAL 1958 Indonesië Openbare spaarpot in het Haagse gemeentemuseum Voor aankoop uit collectie-Regnault Premier Strijdom ernstig ziek Van Houwelingen in finale te Leipzig Groentijd begint 12 september a.s. CEES LASEUR WEER THUIS Schol uit Duitse Bocht Centralisatie en coördinatie van hoofdzakelijk technische aard Prinses Wilhelmina op bezoek in werkkamp Herdenking sterfdag van moeder Damen Koopman veroordeeld tot twaalf maanden Arbeidsinpassing van gerepatrieerden VRIJDAG 8 AUGUSTUS 195h PAGINA 9 Wereldtitel amateur-stayers v. Ü&S ■wfómm Niet nieuw F ranciscanessen Te Heijthuijsen en in Ohé en Laak Beroep van minister op gemeentebesturen Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag 41 De eerste zonnestralen spelen om de bergtoppen, als een ruiter-1 hij. „Hoor het te keer gaan." In een wolk van stof stormt de Noorman In de analyse van de reeds verstrek te gegevens over de stand van de werkgelegenheid in juli wordt door het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid o.m. opgemerkt dat uit de trendcijfers blijkt dat na het eerste kwartaal 1958 een stilstand in de da ling van de werkgelegenheid is inge treden. Dit nadat er sinds begin 1957 tot en met maart 1958 sprake was van een voortdurend toenemende werkloos heid, waarbij vooral het laatste kwar taal van 1957 en het eerste kwartaal 1958 en sterke stijging te zien gaven. Het zomerseizoen heeft grote Invloed Volgens persberichten in Djakarta be staat de mogelijkheid, dat Indonesië zai overgaan tot nationalisatie van de Ne derlandse bedrijven, welke tijdens de recente anti-Nederlandse campagne onder regeringstoezicht werden gesteld. Het dagblad „Pos Indonesia" (een voortzetting van het vroegere, en ge woonlijk welingelichte Chinese dagblad „Keng Po" in Djakarta) meldde, dat de regering een commissie ad hoe heeft geïnstalleerd, welke onder leiding staat van de minister van staat voor econo mische stabilisatie, kolonel Suprajogi, en heiast is met het bestuderen van de Nationalisatie van Nederlandse bedrij- VeN in Indonesië. Het blad voegt daar aan toe, dat de Bwgelijke nationalisatie een „follow up"- maatregel zou zijn binnen het raam van °e „overname" van Nederlandse bedrij ven tijdens de campagne van verleden Nteuw-oSinea. bevrijdinS van westelijk In de hall van het Gemeentemuseum te Den Haag is een antieke geldkist ge plaatst, die als een openbare spaarpot dienst gaat doen. De deksel van de kist staat open: over de kist is een glasplaat gelegd met een gleuf, die wacht óp de giften van bezoekers. Het is de bedoe- Ung. dat t deze bijdragen een donatie van de sreniging van'vrienden van hef Sle men eUS6T WOrd™^°ot kope^uh dn 0f„mevr ^erken wil aan- pen Ult ae collectie Regnault. De Zuidafrikaanse minister van justi tie, Charles Swart, heeft gisteren in de volksraad medegedeeld dat de toe stand van de zieke Zuidafrikaanse eerste minister, Johannes Strijdom, in de af gelopen 24 uur een ernstige wending heeft genomen door het optreden van een long-embolie. Zijn verblijf in het ziekenhuis zaJ hierdoor voor onbepaalde tijd worden verlengd. De Nederlandse amateurstayer Van Houwelingen heeft zich vanmorgen in Leipzig geplaatst voor de finale van het wereldkampioenschap. Hij eindigde in de tweede serie achter de winnaar, de Oostduitser Wahl, maar vóór de Australiër Webb. Wahl reed zeer sterk en wist op Van Houwelingen na, het rennersveld te „lappen". De tweede Ne derlandse deelnemer Buis kon zich niet direct plaatsen. Hij eindigde in de eerste serie op de vierde plaats achter de Duit ser Meister, de Fransman Tomassi en de Belg Hermans, die door dit resultaat de finale bereikten. Buis zal nu moeten proberen, via de herkansingsrit in de eindrace te komen. A^ftJin^strissimus Senatus Studiosorum =6l^ensium «-S.S.A.) maakt be- voor het kom^?Vang van de groentijd september^ JSar ls bepaald op 12 Vanaf 8 september a.s. kan men zich hiervoor laten inschrijven en wel 's-mid dags van 14.00 tot 18.00 uur bij dë I.S.S.A., Sarphatistraat 3, Amsterdamse op het werkloosheidscijfer. Teneinde een indruk te krijgen van deze sei zoensinvloed wordt volgens bepaalde methoden een zogenaamd trendcflfer van de werkloosheid, gecorrigeerd voor seizoensinvloeden berekend. Voor het verkrijgen van een inzicht in de ont wikkeling van de werkgelegenheid heeft dit trendcijfer wel betekenis. Het ont wikkelde zich sedert juli 1957 als volgt: juli 1957 trendcijfer 52.000, augustus 1957 53.000, september 1957 58.000, ok tober 1957: 56.000, november 1957: 64.000 december 1957: 76.000, januari 1958: 81.000, februari 89.000, maart 102.000, april 99.000, mei 96.000, juni 94.000 en juli 103.000. De plotselinge stijging van het jull- cijfer is, aldus het ministerie minder verontrustend dan zij op het eerste gezicht lijkt. Zij is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat de jeugdigen, die in deze tijd van het jaar de scholen verlaten, thans minder snel door het bedrijfsleven worden opgenomen dan anders. Deze stijging draagt groten deels een tijdelijk karakter, aangezien de thans nog ingeschreven jeugdigen over enkele maanden wel in het ar beidsproces zullen zijn opgenomen. Hoe wel het tempo van opneming enigszins trager is geworden, is de opnamecapa citeit nog wel degelijk aanwezig. Jaar lijks verlaten er ongeveer 80.000 man nelijke leerlingen do scholen, zij komen voor het merendeel in de maanden juli en augustus op de arbeidsmarkt. In de metaalnijverheid komt de tra gere opneming van jeugdigen het sterkst naar vorap. Aan het eind van de verslagmaand-waren er ruim 2.000 jeugdige metaalbewerkers meer werk loos dan aan het begin. Het aantal oudere werklozen in deze bedrijfsklasse onderging echter een geringe daling. Hoewei nr- niet van een duidelijke op leving in de metaalnijverheid kan wor de:: gesproken, valt hier en daar wel enige verbetering van de orderpositie waar te nemen. In de textielindustrie is de situatie over het algemeen nog weinig gunstig. Slechts in het zuiden des lands bracht de fabricage van winter stoffen enige vermeerdering van de werkgelegenheid. De geregistreerde arbeidsreserve in de landbouw nam met rond duizend toe, doordat de verplegingswerkzaamhe- den en de hooioogst afliepen, terwijl de eigenlijke zomeroogstwerkzaamheden nog niet waren begonnen. De toeneming van het aanbod van kantoorpersoneel bestaat geheel uit jeugdigen. Het aan tal ingeschreven gerepatrieerden onder ging geen wijziging van betekenis. De acteur Cees Laseur, die een klei ne week geleden in Parijs een maag bloeding heeft gehad en aldaar in een ziekenhuis werd opgenomen, is in zo verre hersteld dat hij gisteren in het vliegtuig naar Nederland kon stappen. Laseur en zijn echtgenote arriveerden omstreeks zes uur 's avonds op Schip hol. Aan de arm van zijn dochter Me rel, die haar vader was komen halen, kwam de acteur de landingstrap af. De van te voren klaargezette brancard bleek gelukkig geen dienst te hoeven doen. De heer Laseur begaf zich snel in de ambulance-auto, die hem naar Den Haag zou brengen. Ook zijn collega-directeur van de Haagse Comedie, de heer Paul Steen bergen en diens echtgenote, Myra Ward, waren ter verwelkoming op het vlieg veld aanwezig. Twee martiale mannen in het hoofdkwartier van de Libanese rebellenleider Jumbiatt in de bergen bij Moukhtara, ten zuiden van Beiroet. De man links spreekt voor zichzelf. De man rechts, een lid van de stam der Druzen is een wandelend arsenaal: zijn lichaam torst banden ammunitie, handgranaten en revolvers. Deense kotters, door Engelsen ge charterd, brengen jonge schol uit de Duitse bocht, dus ook uit het gebied benoorden de Wadden-eilanden, naar de Doggersbank. De schol wordt daar weer in zee uitgezet en vindt er veel betere levensomstandigheden dan in de Duitse bocht. Het gevolg is, dat de schol er veel sneller groeit en dus economisch sneller aan waarde wint. De waarde vermeerdering kan na een aantal maan den al ƒ150 tot ƒ200 per duizend exem plaren belopen. Het vorig jaar is hiermee een weten schappelijke proef genomen. Onderzoe kingsvaartuigen vingen schol in de Duitse Bocht, merkten deze en zetten ze weer uit bij de Doggersbank. In een periode van 10 maanden werd ongeveer 30 procent van de gemerkte vis terug gemeld. Dit is een zeer groot percen tage. Dit jaar hebben de Engelsen het onderzoek voortgezet, nu op economi sche basis, zij het nog op kleine schaal. Zij hebben daarvoor de medewerking Onder de titel ,,De apostolische taak van de vrouw, gericht op de actuele noden in Nederland" wordt momenteel op de Tiltenberg te Vogelenzang, het nationale zowel als internationale cen trum van de Graalbeweging, een stu dieweek gehouden. Gedurende de eerste helft van deze week hebben ongeveer 90 deelneem sters uit een verscheidenheid van be roepen leraressen, onderwijzeressen, fONiale werksters, verpleegsters, jeugd leidster, bedrijfsleidsters, alsook enke le academici en studenten, zich bezon nen op het thema: Wij ontvingen een gave, wij hebben een opgave. De gave werd belicht door dr. J. C. Groot, professor aan het Philosophi- cum te Wormond, m een drietal inlei dingen: „Christus, de Apostel", Wat verbindt ons met Christus en Ziin Kerk" en „Ons Christen-zijn in deze tijd". De consequentie van deze gave, onze opgave dus, speciaal gericht op de ac tuele noden in Nederland, werd achter eenvolgens besproken door mgr. prof. dr. J. Willebrands, die enkele dagen geleden door het Nederlands Episco paat benoemd is als bisschoppelijk ge delegeerde voor het oecumenisch werk, in „De zorg van de Kerk voor de ge deelde christenheid". Met Ingang van 1 september wordt «e centrale personeelsdienst opgeheven. De taak van deze dienst wordt die da tum overgenomen door het bureau per soneelsvoorziening van de rijksoverheid dat onder leiding staat van de rijkspsy- chologische dienst. Voortaan zullen de rpkspersoneelsaangelegenheden, naar de opzet van het K.B. van 25 juni 1958, meer gecoördineerd worden behandeld dan .vroeger het geval was. Zo zijn de ministeries nu verplicht aan het bu- r,ess?rteert onder de minister an binnenlandse zaken, een opgave te alle vacatures. Voor iedere larufJ?r|n^an minister van binnen- ten voordracht doen van ren hoogste zes personen. Het Derso- Neelzoekende ministerie is niet aan d£ se opdracht gebonden, maar in gevl van afwqking van de voordracht zal men toch in overleg met het b^eau te **erk moeten gaan. Hoewel het hier dus ffat centralisatie en coördina- verandert er e$k technische aard verandert er door de benalinc over het dp6miniiteWe00^ iets Principieels, daar hun benoemingsbe leid weliswaar autonoom blijven doch bp aie uitoefening van de autonomie op de vingers worden gekeken. Het hure&u zal vooral gróte aandacht schenken aan de herplaatsingsmogelijk- heden van wachtgelders. Bovendien zal het zich ook bezig houden met de mo gelijkheden welke interne verschuivin gen bieden. Ambtenaren die zich in be paalde functies nie. thuis voelen, of die menen op esn andere post betere voor uitzichten te hebben, kunnen hun zwa righeden aan het bureau voorleggen De meldingsplicht van vacatures geldt niet voor onderwijzend en doce rend rsoneel en speciale door de mi nister aangewezen functies of groepen van functies. Dr. M. de Jong, secretaris van het bisdom Rotterdam, sprak over „Onze verantwoording tegenover de nood van de onkerkelijkheid". In deze geest was ook de voordracht van de heer C. M. Thoen, een der di recteuren van het K.S.K.I. over de „Geestelijke ontwikkelingsgebieden in Nederland". Kwamen in de discussies met de sprekers vooral de praktische moge lijkheden en moeilijkheden in Neder land ter sprake wat betreft onkerkelijk heid en oecumenische beweging, toch kregen ook problemen van elders de aandacht: mejuffrouw L. Leichner gaf in een geïllustreerde lezing haar erva ringen weer over de ontmoeting van de Islam en het Christendom in Marokko. Een verrpking voor het begrip van de tijd, waarin wij leven en waarin wij on ze taak te vervullen hebben, was te vens de boeiende voordracht van de heer Th. Govaart over de experimen tele poëzie. In de tweede helft van de studieweek zal besproken worden wat het christen zijn, dat een totale vrije inzet en een persoonlijke verantwoording vraagt, voor de vrouw betekent en hoe de vrouw deze opgave moet zien in het milieu, waar haar taak ligt. rieHó Ka H- prlnse;s, Wilhelmina heeft donderdag een volkomen onverwacht bezoek gebracht aan het oecumenische internationale werkkamp dat geduren de de maand augustus wordt gehouden aan de Velderslanen te Apeldoorn. De bedoeling van dit kamp is, dat de kam peerders, afkomstig uit diverse lan den, waaronder Amerika, Japan en Portugal, gedurende hun verblijf bou wen aan een buurthuis voor de bewo ners van deze wijk, die zich moeilijk aanpassen. v De prinses, die vergezeld was door mevrouw H. J. de Savornin Lohman-van Hasselt, dame du pa lais, en de heer en mevrouw Th. Booy, werd welkom geheten door o.a. de voorzitter van de stichting „Velderslanen Vooruit". De prinses maakte nadien een rondgang door het kamp, sprak met verscheidene van de kampeerders en had vooral veel aandacht voor het metselwerk van de vrouwelijke kampleden. Zij liet zich uitvoerig inlichten over de plannen van dit zeer gemengde oecumenische gezelschap en dronk met de deelnemers gezellig een kopje kof fie in het clubgebouwtje. Ook vele buurtkinderen kwamen de prinses een handje geven. H.K.H. toon de zich bijzonder verrast toen een van de kinderen haar een bosje anjers aan bood. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. ingeroepen van een aantal Deense kot ters, uitgerust met een bun. Daarin wordt de schol, per bun ongeveer 20.000 exemplaren, gemakkelijk levend gehou den. De schol wordt met de snurrevaad gevangen en loopt daarbij zo goed als geen enkele beschadiging op. De schol groeit in de omgeving van de Doggersbank aanzienlijk sneller dan in de Duitse Bocht. De vissen van on geveer 4 jaar groeien in de Duitse Bocht ongeveer 2,5 centimeter per jaar. Rond de Doggersbank is de groei echter 5 tot 7,5 centimeter in een jaar. Interessant is hierbij te vermelden, dat de gedwon gen „emigratie" van de schol door En- geland wordt gefinancierd, maar ook de 'enen profiteren hiervan mee. Bij de Doggersbank vissen namelijk zowel En gelse als Deense kotters op schol. De Nederlandse visserij op schol is er (nog) van geen betekenis. Het transplanteren van schol is niet nieuw. De Denen doen het al van vóór 1930. Zij brengen daarbij jonge schol van de Noordzeekust met auto's over land naar de Oostzee, waar de schol weer uitgezet wordt. Vooral in de eerste tijd heeft dit zeer goede resultaten op geleverd. Thans zijn de successen niet meer zo groot. Het nieuwe van de door de Engelsen uitgevoerde transplantatie, is dat deze plaats vindt in dezelfde zee. Van belang is in dit verband te weten of de schol-trek een bepaalde oorzaak heeft. Wordt deze veroorzaakt door getij en stroom of zoekt de schol de beste voedselplaatsen op. Om te kunnen nagaan of de schol zich door getij en stroming laat meevoeren heb ben de Engelsen bij de Doggersbank een aantal flessen in zee uitgezet. De ze flessen zijn zodanig verzwaard, dat ze juist boven de zeebodem blijven zweven. Verschillende van deze zweef-flessen die dus met de stroom meetrekken, zijn al door de vissers in hun netten terug gevonden. Ook Nederlandse vissers hebben dergelijke vondsten gedaan. Meer dan 30 flessen zijn reeds bij het centraal visserij-laboratorium te IJmui- den ingeleverd. De flessen waren ge vist in het zuidelijk deel van de Noord zee, enige vlak voor de kust bij IJmui- den. Vooral voor deze laatsten toonden de Engelse biologen grote belangstel ling. Uit het terugvinden van de gelijk tijdig gemerkte schol zal moeten blijken in hoeverre er verband bestaat tussen de trek van de flessen en die van de schol. (Van onze Haagse redacteur) Het wetsontv, rp voor de voorlopige subsidiëring van de huisvestingskosten der gemeentelijke universiteit te Am sterdam is door de Eerste Kamer blijkens het voorlopige verslag met in- stemmL-g ontvangen. Aan de kritische kanttekeningen, die deze instemming vergezellen, is het volgende ontleend: Het wetsontwerp spreekt niet alleen over uitgaven voor het kopen van ter reinen en de stichting van nieuwe ge bouwen, doch bijvoorbeeld ook over de getaxeerde waarde van de voor univer sitaire doeleinden te bestemmen ge bouwen, die reeds eigendom van de ge meente zjjn. Men vraagt zich af of hier gedoeld wordt alle gebouwen, die bij de universiteit in gebruik zijn, dan wel alleen de gemeentelijke gebouwen, die bestemd zijn om te zijner tijd in ge bruik te worden genomen door de uni versiteit. In dit verband is de vraag gerezen of naar het oordeel der rege ring de eigendom van de gebouwen, die de universiteit in gebruik heeft, over moet gaan naar de nieuwe rechts persoon wanneer de universiteit haar De zusters Franciscanessen van Heijt huijsen hebben donderdag op plechtige wijze de honderdste sterfdag van de stichteres van haar congregatie, Moe der Magdalena Damen, herdacht. Dit gebeurde in het klooster St.Elisabeth te Heijthuijsen. Mgr. Maurice Otunga, bisschop-coadjutor van Kisumu (Kenya) droeg er 's morgens een Pontificale Hoogmis op. In aansluiting hierop volg de een herdenkingszitting tijdens wel ke zuster Angelica Cools, lerares aan het lyceum Fons Vitae te Amsterdam, een interessante inleiding hield over het leven en werken van Moeder Magdale na, speciaal vanuit historisch oogpunt belicht. Burgemeester A. Geurts van Heijt huijsen schetste de betekenis van ge noemde congregatie speciaal op so ciaal gebied, terwijl de provinciaal van de Paters Franciscanen te Weert, pater Castulus van den Eijn- den OFM, vooral de eenvoud van Moeder Magdalena roemde. De feest zitting werd omlijst met zang van het koor van de zusters en ingeleid door rector J. Tacken, die tevens de aan wezigen welkom heette. Buiten de -eeds genoemde autoritei ten waren er nog aanwezig het gene rale bestuur van de zusterscongregatie met aan het hoofd Moeder Ignace uit Rome, de provinciale overste van Ne derland, Moeder Longina, de oversten van de beide Duitse provincies, de de ken van Heijthuijsen, de hoogeerwaar de heer W. Q. J. Geurts, en de rector van het generalaat, pater dr. Chris- pinus Smits OFM. Zij allen woonden tenslotte een opvoering bij van het openluchtspel Katrienke Damen, speeld door de inwoners van Ohé en Laak en geschreven door de aldaar ge boren schrijver Paul Haimon. In de geboorteplaats van Moeder Magdale na, Ohé en Laak, zal haar honderdste sterfdag 17 augustus worden herdacht. De rechtbank te 's Gravenhage heeft een 37-jarige koopman uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De koopman had in de nacht van 9 op 10 maart de 33-jarige foto graaf F. de Boer uit Rijswijk bewuste loos geranseld en daarna beroofd. De koopman had de fotograaf die avond in een café in de binnenstad van Den Haag ontmoet. Hij zag dat de fotograaf, toen deze zijn consump ties betaalde, een bundeltje rijksdaal ders bezat. Het tweetal ging later naar een ander café, waar het een chauffeur en een koopman ontmoette. Gevieren besloten ze, toen het a] ver na midder nacht was geworden, in Rijswijk nog een borrel te pakken. In Rijswijk sloeg verdachte de fotograaf in een stille laan neer. De officier van justitie vorderde een week geleden dezelfde straf tegen de koopman als de rechtbank giste ren heeft opgelegd. De zaken tegen de chauffeur en de andere koopman, die aan de beroving zouden hebben deelgenomen, werden vorige week voor onbepaalde tijd uitgesteld. toekomstige status zal hebben gekre gen. Een deel van de Kamer betreurt het, dat de wet eerst op 1 januari van het volger jaar in werking zal treden. Men wijst op de ernstige huisvestings moeilijkheden in het bijzonder van de medische faculteit en men zou als in gangsdatum 1 januari 1958 aangewezen willen zien. Nu het er om gaat in een noodtoestand te voorzien worden de argumenten, die minister Cais in de Tweede Kamer heeft aangevoerd tegen het verlenen van terugwerkende kracht, onvoldoende geacht. Andere Kamerle den stellen de vraag of men mag aan nemen, dat kosten van in 1958 begon nen en in 1959 voortgezette werken in elk geval onder de interimregeling zul len vallen en dat de minister zal pro beren een afzonderlijke regeling te treffen voor objecten, waarvan de in vesteringsverplichtingen geheel binnen 1958 vallen. Van verschillende zijden wordt In het Voorlopig Verslag aangedron gen op spoedige verschijning van de rapporten der commissie's-Jacob„ welke commissie de subsidieregeling van de bijzondere instellingen vein hoger onderwijs en van de Gemeente lijke universiteit in onderzoek heeft. De minister van binnenlandse zaken heeft de medewerking ingeroepen van de gemeentebesturen om de Nederlan ders uit Indonesië, die gedwongen wer den naar ons land te evacueren, in te passen in het Nederlandse arbeidspro ces. Ter zake wordt uiteraard bij voortdu ring een beroep gedaan op het Neder landse bedrijfsleven. De daar tot dus ver bereikte resultaten kunnen bemoe digend worden genoemd. Waar is ge bleken, dat onder de gerepatrieerden zich vele landgenoten bevinden, van wie verwacht mag worden, dat zij met succes een functie in de overheidsdienst kunnen vervullen, moge ik, aldus schrijft de minister gezien de belang rijkheid en de urgentie van het onder- werpelijke vraagstuk en de omstandig heid, dat de gewestelijke arbeidsbu reaus in de afgelopen jaren bij plaat sing van gerepatrieerden de volle mede werking van de gemeentebesturen mochten hebben, ook thans de colleges van B. en W. uitnodigen terzake hun medewerking te verlenen. De minister zegt het op prijs te stel len, indien in voorkomende gevallen van vakatures bij de diensten en instel lingen in de gemeenten met de moge- lijkheid tot plaatsing van bedoelde ge repatrieerden rekening wordt gehou den. Twee tankschepen zijn vandaag in dichte mist bij de ingang van Newport in de Amerikaanse staat Rhode Island met elkaar in aanvaring gekomen. Een der schepen zou onmiddellijk in brand zijn gevlogen en ontploft. Volgens de eerste berichten zijn er drie doden en verscheidene gewonden. Horizontaal: 1 geneesheer, 4 Frans pers. voornaamw. 6, natuurkundeterm (afk.), 7 soort stof, 10 als onder (afk.), 12 deel van Amerika (afk.), 15 winter - voertuig, 16 indische specerij, 19 spoel, 22 bekende motorraces (afk.), 23 ver dieping, 24 Frans pers. voornaamw., 25 zeeinham, 26 uitheems zoogdier, 27 goud (Fr.), 29 lidwoord, 31 gouverneur gene raal (afk.), 32 deel v. e. Franse ont kenning, 33 speelgoed, 35 heden, 38 ope ning, 39 kwaad, 41 lichaamsvocht, 42 grutterij, 44 plaats in Gelderland, 45 pers. voornaamw., 46 inhoudsmaat (afk.) 48 deel v. d. wang, 50 zacht, 52 water in Brabant, 54 beleving in de slaap, 57 vruchten, 61 de onbekende (afk.), 62 water in Friesland, 63 zonder genade, 67 klein roofdier, 70 kindergroet, 71 zin, 73 jongensnaam. 76 Duits pers. voor naamw., 78 Chinese maat, 79 deel v. d. hand, 81 sport, 83 meisjesnaam, 85 plek, 86 meisjesnaam, 87 solide, 90 keurig, 92 Frans lidwoord, 94 titel (afk.), 95 het romeinse rijk (afk.), 97 zangnoot, 98 echtgenoot, 100 vette vloeistof, 101 dus (Eng.). 103 te volgen weg, 104 als eer der (afk.), 105 droevig, 108 deel v. e. deur, 111 zangnoot, 112 voetbalvereni ging, 114 bijwoord, 115 schepsel, 116 wa terstand (afk.), 117 selenium (afk.), 118 vochtig. Verticaal: 2 deel v. e. bijenkorf, 3 jongensnaam, 5 op dit moment, 6 N.V. (Franse afk.), 8 vierhandig zoogdier, 9 klein roofdier, 11 kindergroet. 13 schre de, 14 ongeveer (afk.), 16 tegenvaller, 17 jongensnaam, 18 meisjesnaam, 19 meisjesnaam, 20 nu en dan, 21 fortifi catie, 28 mantel (Fr.), 30 land in Europa, 31 weerklank, 32 verdedigingsorganisa tie, 34 kinderverlamming, 35 deel v. Amerika (afk.), 36 kindergroet, 37 gou verneur generaal (afk.), 38 was, 40 voor zetsel, 43 in orde (afk.), 44 lor, 45 be vestiging, 47 bergplaats, 49 kloosterzus ter, 50 afstandsmaat (afk.), 51 N.V. (Franse afk.), 53 jongensnaam, 55 ri vier in Nederland, 56 vreemde munt, 58 regelmatig, 59 klein takje, 60 aanzien, 61 verbinding, 63 sportterm, 64 van flin ke afmetingen, 65 deel v. d. bijbel (afk.), 66 Frans pers. voornaamw., 67 deel v. d. bijbel (afk.), 68 meisjesnaam. 69 elas ticiteit, 72 zangnoot, 74 toegankelijk, 75 Nederland (afk.), 77 melkklier, 79 pla tina (afk.), 80 familielid, 82 herkauwer, 84 als God wil (Lat. afk.), 85 selenium (afk.), 86 goed, 88 vorm van tieren, 89 aantal personen, 91 meubel, 93 hofjon ker, 96 telwoord, 99 hoofddeksel, 102 rust en regel, 104 tijdperk, 106 electrisch geladen deeltje, 107 soort schip (afk.), 109 de somma van (afk.), 110 drank, 112 muziekterm (afk.), 113 deel van Amerika (afk.). Horizontaal: 1 sprokkelaar. 2 profeet - Pau, 3 aanfluiting, 4 Aden - kind, 5 vi breren - E.K., 6 Leo - rotting. 7 inrü - enk, 8 sla - kleed, 9 gat - Geleen, 10 air - Bonn, 11 ongeluk - sop. Verticaal: 1 Spa - vlieg, 2 praaien - aan, 3 rondborstig, 4 offer - ijl - re - 6 kelner - A.G., 6 keu - rok - E.B.U.. T etiket - klok, 8 tintelen. 9 apin ineens, 10 aandenken, 11 rug - kg - op. ATA i G ppsf rplft P dmf dnnr» rl Cl x TO 11 ni nnnw Vi ot "NT nAnrlon viirl t Tl^ trvtfinn TAnm il'+ A 77 J! .1.1. TT.xT7S_i 1 schare in gestrekte draf door de vallei naar het Noorden rijdt. „Ik vraag me af, waarom Arnar er alleen op uitgegaan is," zegt de Noorman, die met Svein Langtand en Olaf de Berenjager aan het hoofd van de troep rijdt. Olaf haalt nors zijn schouders op. „Begrijp je dat niet, Koning? Ik wel. Hij maakt zich ongerust over Ingrid. Dat is duidelijk genoeg. Maar ik vraag mezelf ook wat af en wel waar die zoon van je uithangt. Ik wil hele maal niets beweren, maar vreemd vind ik het." „En ik niet minder, Olaf," knikt Eric met een frons. De Berenjager gromt onverstaanbaar en staart voor zich uit. Doch dan houdt hij ineens de teugels in en luistert scherp. „Stil eens. Ik hoor een paard hinniken." Ook de anderen hebben het ge hoord en grimmig zet Eric zijn ros in galop. „Dat beest heeft wat," roept vooruit. Angst knijpt hem de keel dicht. Het zou Erwins paard kunnen zijn, dat daar zo angstig hinnikt. Over de top van de heuvel heen krijgt hij het dier in het ooghet rent kennelijk door het dolle heen in grote cirkels rond, achtervolgd door een ruiter. „Wat is dat voor een malle vertoning?" gromt Svein, die hem met Olaf achterna gekomen is. „Wat heeft dat beest op de rug?" Op dat moment is de ruiter, die hen nog niet opgemerkt schijnt te heb ben, er in geslaagd het dolle paard bij de teugel te grijpen en het weer spannige dier ruw meetrekkend, verdwijnt hij achter een boomgroepje. „Daar moet ik het mijne van hebben," gromt Olaf, zijn paard aanzettend. „Komt mee, mannen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9