NAUTILUS vaart onder het ijs over de Noordpool Atoomduikboot vindt nieuwe weg tussen oostelijk en westelijk halfrond 1830 mijl onder de ijskap Ministerieel bezoek voor 103-jarige repatriante Vredesplan voor Midden-Oosten aan de V.N. voorgelegd Vrachtwagen van een dijk gereden CAO-strijd in bouwvakken laait weer op Verkorting van arbeidstijd Locomolief botst op trein in Italië GEWELDIGE PRESTATIE VAN DE AMERIKANEN Straaljagers van Rood-China in de nabijheid van Formosa Aan boord van de Sibajak DullesGromyko en Selwyn Lloyd naar de Algemene Vergadering Spoor van oom Kierdorf nu gevonden Vijf ling geboren in Éolivië Kantoorbouw in Amsterdam stopgezet Het weer. Iets gunstiger zomerweer President JNasser naar Rome Belangrijke reductie op f 100 min lening Bank Ned. Gemeenten Moskou is tegen de atoombewapening van Zwitserland HAMMARSKJÖLD ZOEKT EEN OPLOSSING VOOR DE CRISIS 61-jarige man vrijwel op slag gedood Auto van vakverbond verkocht Nu vakanties voorbij zijn Jongetje verdronken Het weer in Europa ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1958 o 82ste JAARGANG No. 29982 Na de Russen met hun Spoetniks hebben nu ook de Amerikanen een prestatie geleverd om trots op te zijn. De „Nautilus", de eerste atoomduikboot ter wereld, is onder de ijskap van de Noordpool door van de Stille naar de At lantische Oceaan gevaren. Het Amerikaanse vaartuig is in de nacht van 22 op 23 juli vertrokken uit de haven van Pearl Ï1 arbour op Hawaï. Het volgde de route door de Bering- sti aat, tussen Siberië en Alaska. De „Nautilus" dook onder de enorme ijskap en maandag j.l. passeerde hij de Noord pool. De Amerikaanse zeelui hebben door hun prestatie een nieuwe zeeweg tussen het oostelijk en westelijk halfrond gebaand. Eergisteren is de commandant van de „Nautilus", kapitein W. R. Anderson, bij IJsland door een helikopter van boord gehaald en naar Washington overgebracht. Gis teren is hij door president Eisenhower op het Witte Huis ontvangen en onderscheiden met het Legioen van Verdien ste. Alle leden van de bemanning hebben een eervolle ver melding gekregen. Duidelijk bedoeld om de spanning te vergroten" De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjöld, heeft gisteravond, op de eerste bijeenkomst van de spoedzitting van de Algemene Vergadering over de toestand in Libanon de afgevaardigden een „vredesplan voor het Midden-Oosten" voorgelegd, aldus meldt United Press International. LORD BRENDON BRACKEN OVERLEDEN Sociaal commentaar ee MORRIS ieforeifwóujjf STURKA SPORTKLEDING Warmer Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- ïoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Mevrouw Anderson woonde de plechtigheid in het Witte Huis bij. Zij was Van de reis van haar man niet op de hoogte en de hele gebeurtenis was derhalve^en^ ompe e verrassing voor haar. Het nieuws over de geslaagde Wkaanse zenders u T® b«zonderheden worden vandaag door Ame- van de Na „Ui, en van de wereld uitgezonden. De prestatie vermeld'Het J™ de £eh<de westelijke pers met grote koppen vnledo e Huis heeft meegedeeld, dat de door de „Nautilus" ge- gue zeeweg veel korter is dan de tot dusver gebruikelijke. Van Londen aar Tokio moet men thans nog 11.200 mijl afleggen. De nieuwe route is slechts 6.300 mijl lang. De machinist en de stoker van een Italiaanse lokomotief werden gedood toen hun machine bij Vittuno-Arlundo, een plaatsje bij Milaan, op een stilstaande goederentrein vloog. De goederentrein werd zwaar beschadigd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, heeft gisteren volgens Keuter ver klaard dat communistisch China op verscheidene tot dusver onbezette vlieg velden aan de kust tegenover Formosa straaljagers van Russisch type heeft samengetrokken en dat deze maatregel „duidelijk bedoeld is om de spanning te vergroten en het oorlogsspook te doen opdoemen". De betrokken vlieg tuigen zjjn volgens ontvangen berich ten van het type mig-17 en mig-19, al dus de woordvoerder. Enige dagen geleden deelde het Ame rikaanse ministeri van defensie mee, dat er F-100 Super Sabre straaljagers met Amerikaanse piloten naar Formosa werden gezonden. Deze toestellen wer den niet aan nationalistisch China ge leverd, maar zullen in Amerikaanse handen blijven. Men voer geheel in interna- •onale wateren. Anderson zei, dat op e Noordpool het water 13.410 voet diep hetgeen 1.927 voet dieper is dan "len eerst aannam. De „Nautilus" voer in 96 uur 1.830 hifil onder het ijs, van Point Barrow baar de Atlantische Oceaan tussen Groenland en Spitsbergen. Anderson zei, dat men door de periscoop tegen het ijs aankeek. Gedurende de eerste Zestien dagen van de reis waf de „Nauti lus" ongeveer 96 nrocent van de tijd ondergedoken. Tijdens zijn vaart onder de ijskap van de Noordpool heeft de „Nautilus", de eerste atoomonderzeeër ter wereld, een feeks televisiefilms opgenomen van de onderzijde van de ijslaag. Onder ande re bleek dat het ijs op vele plaatsen ge broken was. De ijskap moet voortdu rend in beweging zijn, tengevolge van Wndinvloeden en zeestromingen. De „Nautilus" had tien verschillende Spparaten aan boord voor het verken hen van de ijskap, en drie waarmee de Jyaterdiepte onder de kiel van de duik boot gemeten kon worden. Admiraal C. B. Monsen, een gepen sioneerd marine-officier die uitvinder is geweest van de z.g. „Monsen-long", een ademhalingsapparaat dat gebruikt wordt bij ontsnappingen uit onder wa ter varende of liggende onderzeeboten, kt -als zbn meninS gegeven dat de •Nautilus" een nieuwe zeeweg verkend heeft, die speciaal geschikt is voor on derzeeërs met atoomaandrijving. Zulke schepen zouden voor een reis van Lon- ^en,.*nalr u^?kio ïangs de Poolroute slechts de helft van de tijd nodig hebben ge,bruikt- Ook zouden ze fn mpn gunnen slepen waar- ™n T)nP ,l 't l;en kan transporte ren. Deze schuiten zouden zo gecon strueerd "unnen worden dat ze als ze hiet worden gebruikt, opgevouwen in de onderzeeërs kunnen worden meege- voerd. In talloze buitenlandse perscom mentaren wordt de Amerikaanse pres tatie beschouwd als het antwoord van de V.S. op de Russische Spoetniks. t.Sir Hubert Wilkins, de Britse ontdek- y/hgsreiziger die al in 1931 een poging »fe't gedaan om met een duikboot rt^heens „Nautilus" genaamd onder ^ijskap van de noordpool door^te^va- her' gel, De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus". 'i heeft echter ais zjjn mening te ken, gegeven dat men de tocht al lang eden met een gewone duikboot had .;hnen maken. De duikboot waarmee n.hkins indertijd zijn poging deed, was ®'n en beschikte slechts over instru- (jp hten dit in vergelijking met die van y .Amerikaanse „Nautilus" zeer primi- he. Waren. Verscheidene malen raakte op .Vaartuig de ijsmassa waardoor er ont .ee plaatsen een gat in de romp Van °p eniSe honderden mijlen ziin Noordpool moest Wilkins toen ^"Poging opgeven. Sch is nu adviseur bij de weten- "fppelijke dienst van het Amerikaan- chn te htetick jn ,je s(-aat Massa- ■asetts. Hij is zeventig jaar oud. p&ens d<? „Giornale d'Italia" zou Olscho D Na??.et va.n ;le Verenigde Ara- Bom epubllek elnd september naar "•e komen, aldus meldt A.F.P. Mevr. Portier-Tan Kiet Nio, aan boord van de Sibajak, had er al enige weken tegen op gezien, maar wist an derzijds dat het onvermijdelijk gebeuren moest. Op de dag van aai komst in Ne derland zou zij in het brandpunt van de belangstelling staan. Vanmorgen was het zover. De Sibajak arriveerde aan de kade van de Rotterdamsche Lloyd met weer enkele honderden repatrian ten aan boord, van wie mevr. Portier met haar 103 jaar de oudste passagier was, de oudste trouwens die de Lloyd ooit heeft vervoerd. De komst van minister dr. M. Klompé ter verwelkoming van de nieuwe Nederlandse bewoners, gold niet in de laatste plaats dit hoogbejaar de vrouwtje, dat nog vrij monter op een stoel zat toen mej. Klompé haar in een kleine salon aan boord begroet te en bloemen overhandigde. De echt genote van de kapitein, mevr. E. f1 lach-Michielen, verraste oma Por tier met een prachtige mand met pot planten, een attentie van prinses Wil- neimina, die er bij geschreven had: IL Krnjes, Wilhelmina verwelkomt u m Nederland". <^eLger?'schap bleef, in aanwezigheid T, J "tiys, directeur van de Lloyd, kapitein J. c. Fiach en een kleindochter van mevrouw Portier ge ruime tijd bijeen, en het moet gezegd, dat het vrouwtje de beproeving kranig doorstond. Zij was nog het minst ge- imponeerd door de fotografen en de te levisiecamera's. Zuster Th. Reymers, hoofd van het hospitaal van de „Sibajak", waar dit maal 57 patiënten hebben vertoefd ver telde, dat mevrouw Portier van de reis geen nadelige gevolgen heeft ondervon den. Het enige dit zij eigenlijk besef te, was dat ze op weg was naar haar tachtigjarige dochter en haar kleinkin deren. Zelf beweert ze „pas" 94 jaar te zijn, maar een oud paspoort heeft onweerlegbaar aangetoond, dat ze in derdaad 103 jaar op dit ondermaanse vertoeft. De kapitein heeft haar tijdens de reis bijna dagelijks even opgezocht en ook de 84-jarige moeder van dr. Mansholt, voormalig minister van landbouw, die naar Nederland terug kwam van een bezoek aan Nieuw-Zee- land, kon eenmaal van haar belangstel ling blijk geven. De overige passagiers hadden geen toegang tot het hospitaal. Mevrouw Portier wordt in een verzor gingshuis te Hilversum ondergebracht. Minister Klompé is nog geruime tijd op de Sibajak gebleven, o.a. om het hospitaal te bezoeken. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat op de tweede 4% procent obligatielening groot 100 miljoen gulden, waarop vrijdag de in schrijving openstond, tot een zodanig totaalbedrag is ingeschreven, dat bit de toewijzing ei.- belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. Het besluii van de Zwitserse regering om haar strijdkrachten met atoomwa pens uit te rusten, is in geen geval in overeenstemming met een politiek van neutraliteit, zo zegt Tass in een officië le verklaring. Hierin wordt voorts op gemerkt, dat „niemand Zwitserland be dreigt" en dat Zwitserland, door zjjn strijdkrachten uit te rusten met atoom wapens, een bedreiging schept voor de veiligheid van andere Europese landen. Bij IJsselmonde is gisteravond een vrachtauto, die moest uitwijken voor een tegemoet komende autobus, van de dijk afgereden. De v/agen greep in zjjn vaart de 61-jarige ijzerwerker L. Schip per, die van zijn fiets was afgestapt. De man was vrijwel op slag dood. Het on geluk gebeurde toen de vrachtauto bij het uitwijken met een van de voorwie len in een kuil terecht kwam, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. Na de wielrijder aangereden te hebben kwam de vrachtauto tegen een muurtje tot stilstand. Het voertuig werd zwaar beschadigd. Herman Kierdorf, de oom van de donderdag aan zjjn brandwonden over leden Frank Kierdorf, is gisteren be schuldigd van de onwettige verkoop van een Cadillac, die het eigendom was van het vakverbond van vrachtauto- chauffeurs, aldus bericht U.P.I. De procureur-generaal van de staat Michigan, Pal L. Adams, verklaarde dat hfj de Kierdorfs en een derde man in staat van beschuldiging zal stellen terzake van brandstichting van een was serij in Flint. Herman Kierdorf, evenals zijn neef een ex-veroordeelde en voormalige ver tegenwoordiger van het vakverbond, wordt op het ogenblik vermist, maar de politie is donderdag op zijn spoor geko men door het vinden van de Cadillac die hjj verkocht had. De wagen was het eigendom van de plaatselijke afdeling van het vakverbond. Procureur-generaal Adams, de offi cier van justitie van Oakland, Frede rick Ziem, en diens assistent hebben de bewering van Frank Kierdorf, dat hjj door twee mannen in brand was ge stoken, geheel weerlegd. Een onderzoek bij de wasserij, waar brand was ge weest, brachten een groot benzineblik van vijf gallon inhoud en andere bewij zen van brandstichting aan het licht. In La Paz (Bolivië) is een vijfling, allen van het mannelijke geslacht, ge boren. De babies, die evenals de moeder, mevrouw Luisa de Toro, in uitstekende gezondheid verkeren, zijn in couveuses geplaatst. Zij -vegen 1.500 tot 1.700 gram en meten 30 tot 35 cm. De vader is een mijnwerker uit Oruro. Mevr. De Toro heeft al verscheidene malen tweelingen gekregen. Nadat Hammarskjöld zijn plan had in gediend, werd de zitting tot woensdag verdaagd. De afgevaardigden hebben zodoende voldoende gelegenheid het plan van de secretaris-generaal te be studeren. Inmiddels zullen dan ook de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië, Dulles, Gromyko en Selwyn Lloyd, In New Vork zjjn gearri veerd, zodat zij de leiding van de hun landen vertegenwoordigendende de legaties op zich kunnen nemen. Vol gens U.P.I. staat het reeds vast dat het plan van Hammarskjöld voor de Weste lijke landen in grote trekken aanvaard baar is, omdat het vele punten bevat, die naar de mening der Westelijke ge delegeerden deel moeten uitmaken van het totaal der oplossingen in het Mid den-Oosten. Het betoog van Hammarskjöld, dat in zeer voorzichtige bewoordingen was ge steld, bevatte een aantal suggesties waarvan de volgende de voornaamste zijn: Een politiemachtvan de V.N. zou in Libanon moeten worden gelegerd; „Speciale maatregelen" voor Jorda nië, waaronder „enige versterking" van de commissie van de V. N. voor toezicht op de naleving van het be stand in Palestina. Een bevestiging van de zijde der Arabische staten dat zij zich zullen hou den aan de beginselen van de Arabische Liga betreffende „wederkerige eerbied voor de onschendbaarheid en soeverei niteit van eikaars grondgebied", „non agressie", „niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden" en „samenwerking op basis van weder zijds, even groot voordeel." Verlening van economische en tech nische hulp aan het Midden-Oosten via de Verenigde Naties. Algemeen begrip en eerbied voor de „vraagstukken en aspiraties" van de Arabische volken door hen te verzeke ren, dat zij „hun eigen toekomst mogen bepalen op een .odanige wijze dat het belang van zowel elk afzonderlijk land als van het gehele gebied het best wordt gediend." De eerste bijeenkomst van de Alge mene Vergadering duurde slechts 35 minuten. De afgevaardigden waren het erover eens, dat er slechts één kwestie zou worden besproken, nl. de klachten van Libanon en Jordanië over inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden door de Verenig le Arabische Republiek. Op voorstel van de voorzitter, de 'Tieuw-Zeelaider Sir Leslie Munro, werd daarop besloten woensdag het eigenlijke debat te be ginnen. Daarop werd de zitting tot die dag geschorst. Sir Leslie Munro had de bijeenkomst geopend met een verzoek tot de afge vaardigden der 81 leden van de V.N. zich te onthouden van onwaardige pro paganda en de kwestie objectief te be zien. Te Washington wordt algemeen ver wacht dat president Eisenhower een bezoek van één dag aan New York zal brengen om de Algemene Vergadering toe te spreken, aldus verneemt Reuter. (Van een verslaggever) „Dit werk is voor onbepaalde tijd stopgezet, aangezien de timmerlieden, betonafwerkers en sjouwerlieden op dit werk zich niet konden verenigen met de toepassing van de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf. De principaal Dorr - Oliver N.V." Deze mededeling staat op een groot bord te lezen op het betonskelet van het nieuwe kantoor dat het Amerikaan se ingenieursbedrijf Dorr-Oliver aan de Apollolaan in Amsterdam bouwt. De op drachtgever is de voortdurende kleine acties moe geworden en heeft de gehele bouw stop gezet, totdat normalere toe standen gaan heersen. Voor de commu nistische activisten is dit een ongewone tegenzet. Nu de bouwvakarbeidersvakantie voorbij is, proberen de communisten opnieuw rumoer in de bouwwereld te veroorzaken. In Amsterdam heeft zich de actie tegen de toepassing van de CAO verscherpt omdat er in het com munistische kamp de tegenstel ling heerst tussen de groep-de Groot, die het blad „De Waarheid" in handen heeft en de groep Gortzak, zelf een oud- bouwvakarbeider, die de papieren heeft van de oude EVC. De strijd om de hegemonie wordt over en weer met veel fanatisme gestreden. Op een vrijdagavond door circa 250 Amsterdamse bouwvakarbeiders bijge woonde vergadering in gebouw Marcan- ti, heeft een lid van het Amsterdamse communistische bouwvakcomité, N. G. Staphorst, medegedeeld, dat sedert de invoering van de nieuwe c.a.o. op 16 juli j.l. tot nu toe 1266 bouwvakarbei ders in „actie" zijn geweest. Op 20 objecten, omvattend 841 arbei ders, werd gemiddeld een week ge staakt en volgens de communistische spreker volledig succes bereikt, d.w.z. doorbetaling der oude lonen. Bij zes objecten, 240 arbeiders, werd gemid deld anderhalve dag gestaakt en een compromis tussen patroon en arbeiders bereikt, waarbij de arbeiders „een veer moesten laten". Er zijn nu nog 185 arbeiders op diverse objecten in sta king. De nieuwe c.a.o. is volgens spre ker door deze acties gemaakt tot een paskwil en door de Amsterdamse bouw vakarbeiders grotendeels getorpedeerd. De heer Staphorst zei o.m. nog: de lonen moeten net zo lang „versierd" worden tot er een behoorlijk loon komt. De ondernemers en bouwvakarbeiders zijn vindingrijk. Hij noemde in dit verband fietsgeld en andere soortgelijke vergoedingen. Aan het slot der vergadering werd besloten dat het comité een datum zal bepalen, waarop drie meetings van een uur tijdens de middagschafttijd in de buurt der grotere bouwobjecten zullen worden gehouden, of een halve dag het werk zal worden neergelegd en de bouwvakarbeiders uit heel Amsterdam op een plaats bijeen zullen komen. In Londen is gisteren, na een langdu rige ziekte, overleden Lord Brendon Bracken, tijdens de afgelopen oorlog Brits minister van voorlichting en een van Churchill's naaste medewerkers. Hij is 57 jaar geworden. Lord Bracken die leidinggevende functies heeft bekleed bij de „Finan cial News", de „Financial Times" en „The Economist", heeft zich in 1951 we gens ziekte uit het parlement terugge trokken. Bij die gelegenheid werd hem de titel van Lord gegeven. Gistermiddag is het 5-jarig jongetje W. Norg, toen hij op een werkschuit speelde, in de Nieuwe Houthaven te Amsterdam, te water geraakt en ver dronken. (Van een medewerker) De vraag of verkorting van de ar beidstijd mogelijk is. is vanzelf sprekend op de allereerste plaats een economische aangelegenheid. Maar daarmee is de kwestie van de arbeids duur zelf niet geworden tot een uitslui tend economische kwestie. Zoals we vo rige week reeds schreven, is ook de So ciaal Economische Raad van mening, dat onder de huidige omstandigheden verreweg het voornaamste motief voor werktijdverkorting is gelegen in het verlangen naar meer vrije tijd. Door deze uitspraak heeft de Raad een ele ment in discussie gebracht dat veel meer zijden heeft dan die, welke in het rapport zelf worder. behandeld. Op zich achten we dit verlangen niet ongezond, mits waarborgen groeien, welke een juist gebruik van die vrije tijd garanderen. We zeggen met opzet dat zulke waarborgen moeten groeien; wachten tot het moment, dat ze er zijn, zou betekenen een verschuiving naar een onbekende toekomst. Toen in 1918 de achturendag verplicht werd inge voerd, zijn er vele lieden geweest, die ernstig tegen het misbruik van de vrije tijd hebben gewaarschuwd. Hun pessi mistische voorspellingen zijn niet uit gekomen, want van die tijd af dateert b.v. het volkstuinwerk; het ontwikke lingswerk zoals volksuniversiteiten, volksconcerten, maar ook het cursori- "T sche werk uit- gaande van vak- en standsorgani saties, het deelne men aan cursus sen tot verhoging van het eigen vakmanschap en de algemene ontplooiing van de per soon, zijn sindsdien in omvang en belangstelling toegenomen. Het re sultaat van dit alles is dat de ar beidersstand van nu onvergelijkbaar veel hoger staat in uiterlijke en inner lijke beschaving dan toen men nog bij na werkeljjk een arbeidsslaaf was. Met een beroep op deze historische ontwik keling zou men nu de redenering kun nen opzetten: laat die meerdere vrije tijd maar komen, we hebben het na 1918 geklaard, we zullen het ook nu wel weer redden." Toch klopt deze redene ring niet helemaal. Vooreerst gaat het uiteindelijk niet om een arbeidstijdver korting met 3 uur per week. maar speelt in de gedachte van de voorstan ders een veel rigoureuzer inkorting. Om te beginnen b.v. hopen enkele grote be drijfstakken binnen drie jaar de vijfda- genweek te hebben bereikt, dus met de permanente vrije zaterdag. En vervol gens kijkt men naar Amerika, waar in verschillende bedrijfstakken reeds een werkweek van 35 uur bestaat. Men be grijpt dat dan het probleem anders komt te liggen. Vele van de boven aan gegeven middelen (welke vaak tevens doel op zich zijn) behoren reeds zoda nig tot de levensgewoonten, dat ze aan beïnvloedende kracht gaan verliezen. Op de tweede plaats zeggen ze de jon geren over het algemeen betrekkeliik weinig. De rapporten over het vraag stuk van de vrijetijdsbesteding, die ons de laatste jaren hebben bereikt, spre ken alle over het streven naar een goede voorbereiding op het leven. Welnu, wie de huidige voorbereiding op het leven van de jonge arbeider nog eens beziet krijgt meer dan ooit de overtuiging, dat de moderne mens in toenemende mate gezien wordt als een voortreffelijk instrument tot produktie- verhoging. (Vervolg op pagina 5) Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Warmer weer met zonnige perioden en waarschijnlijk overal droog. Aan vankelijk zwakke, later matige wind uit zuidelijke richtingen. Zondag Zon: 5.14-20.15. Maan: 0.32-16.29. Maandag Zon: 5.16-20.13. Maan: 1.21-17.20. Een actieve stormdepressie boven de oceaan verandert weinig van plaats en zorgt ervoor dat me; een zuidwestelijke stroming warmere lucht van subtropi sche oorsprong naar west-Europa stroomt. Aanvankelijk komt hierin nog veel bewolking voor. Een storing die van Ierland naar Schotland trekt zal mor genochtend nog een warmtefrontje over ons land doen trekken met plaatselijk wat motregen, maar daarna komen op- Idaringen voor, waarin de temperatuur tot 20 gr. of iets hoger gaat stijgen. Ook krijgt het weer een wat rustiger karakter. Hoewel er nog geen sterk hogedrukgebied in de buurt is, mogen wij voor de komende dagen toch wat stabieler en zomerser weer verwachten. Gedurende het weekeinde geleidelijk beter strandweer met enkele opklarin gen. Zwakke wind tussen zuid en zuid west. Overwegénd droog weer. Tempe ratuur in de middag 18-20 graden C., zeewater 17 graden C. Vooruitzichten: een periode met wat stabieler strand weer en opklaringen is in de komende dagen waarschijnlijk. max. neersL Station Weer temp. af gel gisteren 24 uir Stocknoim zwaar bew. 20 1 Oslo regen 16 0.4 Kupenhager onbewolkt 18 2 Londen regen 22 X Amsterdarr zwaar bew. 18 5 Brussel geheel bew. 20 0.6 Luxemburf motregen 19 1 Partls motregen 20 6 Nice onbewolkt 27 0 Berlin regen 22 0.1 Frankfuri motregen 23 1 München zwaar bew. 19 2 Ztincn zwaar bew. 22 0 Genève onbewolkt 23 0 Locarno onbewolkt 27 6 «ome onbewolkt 31 0 Wenen onbewolkt 22 1 Innsbruck zwaar bew. 23 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1