Amerika trekt een bataljon mariniers uit Libanon terug Man hosp tracht ita te doden 19 verstekelingen krijgen paspoort Voortdurend jazzmuziek aan boord van de Nautilus Khroesjtsjev antwoordt Macmillan Melkaffaire kost overheid dit jaar 575 miljoen gld. Het weer Murphy blijft optimistisch, ook in Parijs De Wit wordt niet vervolgd De vrijheid gewonnen Tijdens de historische Pooltocht Brand begon in prullenmand Men zoekt naarstig om de lasten wat te verminderen Bisschoppen over zondagviering op feestdagen SYMBOLISCHE MAATREGEL Aanval met hamer tijdens haar slaap (Van een verslaggever) Schade circa één ton Iets beter weer Het weer in Europa DINSDAG 12 AUGUSTUS 1958 o 82ste JAARGANG No. 29984 éee MORRIS '{jeforeyot/tfup/ Damespantalons in kleuren Koel weer Een eerste bataljon Amerikaanse mariniers ongeveer 1500 man zal Libanon morgen verlaten. Dit is volgens A.F.P. door de Amerikanen officieel meegedeeld. Het is bekend dat het ministerie van buitenlandse zaken er bij het ministerie van defensie op heeft aangedrongen, tenminste als symbool een aantal soldaten uit Libanon terug te trekken, voordat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties morgen de problematiek van het Midden-Oosten in behandeling neemt. In totaal hebben de Verenigde Staten momenteel ongeveer 14.300 soldaten en mariniers in Libanon gelegerd. Met een hamer heeft een 41- Jarige man maandagavond in een woning aan de Von Zesen straat te Amsterdam getracht zijn 55-jarige hospita, mevrouw 3. H. Dane, van het leven te be roven. Hij heeft haar een reeks slagen op het hoofd gegeven. Zij is in levensgevaarlijke toe stand naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis gebracht. De man, die juist gisteren uit het zieken huis was ontslagen, is vannacht op straat gegrepen en naar het politiebureau Linnaeusstraat qe- leid. Aan zee o.» - - Zuidpool wordt in kaart gebracht In kringen van deskundigen schat men, dat de overheid dit jaar uit het Landbouwegalisatie- fonds aan de melk-affaire onge veer 575 miljoen gulden zal kwijt raken. 100 miljoen gulden daar van bestaan uit consumenten subsidie, het bedrag dus waar mee men de melkprijs zou moe ten verhogen, wanneer de over heid de consument niet meer zou steunen. De resterende 475 miljoen heeft betrekking op de bekende prijsgarantie voor de boer, welke de overheid dit jaar op ongeveer 9 cent per kg melk tot een produktie van 5,18 mil jard kg - komt te staan. De ga rantieprijs bedraagt momenteel 28,25 cent per kg melk, zodat de boeren gemiddeld waarschijn lijk slechts een kleine 20 cent voor hun melk zullen maken. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR 48 A DAM TEL 717162 Verwachting' tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk verspreid voorko mende buien, daarna flinke opkla ringen, maar morgen in de loop van de dag were toenemende bewolking, met later van het westen uit enige regen. Overwegend matige wind tus sen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 5.19-20.10. Maan: 3.24-18.44. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, loogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5 30 uur 's avonds tel. 21544. De speciale afgezant van president Tj'senhower voor het Midden-Oosten, Robert Murphy, heeft gisteren na zijn besprekingen met de Franse minister van buitenlandse zaken ,Couve de Mur- Ville, zijn reeks optimistische verklarin gen voortgezet met de mededeling dat er tussen de Verenigde Staten en Frank rijk geen meningsverschillen bestaan over het Midden-Oosten. Van Franse zijde heeft Reuter over hetzelfde onder houd vernomen, dat dit heeft geleid tot een algemene gedachtenwisseling. in het bijzonder over de toestand in elk der landen van het Midden-Oosten die door Murphy zijn bezocht. Volgens de Fran sen was het gesprek zeer belangwek kend, nuttig en vriendschappelijk. U.P.I. heeft in Beiroet vernomen dat de regering van Libanon een plan heeft opgesteld, dat voorziet m toe zicht van een politiemacht van de VN op de Libanese grenzen, neutra liteit van Libanon en, binnen deze neutraliteit, nakoming van de ver plichtingen ten opzichte van de Ara bische landen. De Libanese minister van buitenlandse zaken, Malik, ver trekt vandaag naar New York ten einde dit voorstel in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toe te lichten. De oppositie heeft ech ter laten weten, dat zij twee afgevaar digden naar New York stuurt, Sm De kostganger had wekenlang in Ziekenhuis gelegen met een hernia Nog in het gips en nog niet volledig her? steld, was hij gisteren thuis gekomen Jr. de Von Zesenstraat. Hij begaf zich s.. avonds naar bed, maar moet wakker ?lJ'n gebleven totdat zijn hospita naar b®d was gegaan en sliep. In zijn pyama ,l°op hij toen naar haar kamer. Met rt0lle kracht heeft hij daar enige malen ?e hamer op het hoofd van de slapende Mevrouw Dane laten neerkomen. Naar bloedbesmeurde pyama van de man oordelen, moet de vrouw nog zijn Q£vaakt en zich hebben verbet. kostganger heeft de vrouw, van lau hü dacht dat ze dood was, op bed Zij*1 liggen. Hij heeft een oyerjas over tehi.byama aangetrokken en is de nach- hehi?e straat opgegaan. Enkele buren hin ben hem zien lopen. Zijn verschij- ve'« kwam hun zo merkwaardig en bpf^ilderd voor dat zij de politie op- Tot u' die de man naar huis bracht. hla n ontsteltenis vonden de pólitie- stic daar ook de bewusteloze, ern- VeA-, gewonde vrouw. De kostganger trant,. aFde toen dat hii ook nog ge- beGG had, zichzelf van het leven te dr °7en door de gaskraan open te de o v°igens de verklaringen van 8een?en n echter rook het in het huis «eenszins naar gas. Het motief voor de moordaanslag is «gal duister, te meer daar de man °r zijn ziekte zeer goed met de °uw kon opschieten. Wel was de man ezeten geraakt van het idee dat hij Vensgevaarlijk was gewond en dat «n ziekte ongeneeslijk was. Ook schijnt I ln het ziekenhuis eens een bedrei- ••hS tot de vrouw gericht te hebben. Majdalani en Wafik Najea, die het secretariaat van de V.N. zullen ver zoeken hen, en niet Malik, als de rechtmatige vertegenwoordiging van het Libanese volk te beschouwen. De zesde verjaardag van de troonsbe stijging van koning Hoessein van Jor danië is gisteren in Amman zonder veel feestelijkheden verlopen. In verband met de rouw wegens het overlijden van koning Feisal van Irak, een neef van koning Hoessein, waren de gebruike lijke festiviteiten afgelast. In Amman is nog steeds de staat van beleg van kracht, waardoor samenscholingen van meer dan drie personen verboden zijn. Koning Hoessein nam gisteren in zijn paleis de gelukwensen van ministers, diplomaten de Bedoeïnen-Sjeiks in ontvangst. Vijf doden, vijftig gewonden en zeer grote materiële schade waren de trieste gevolgen van het ernstige spoorweg ongeluk, dat zich dezer dagen heeft voorgedaan bij Sloatsburg in de Ame rikaanse staat New York. Twee foren sentreinen botsten tegen elkaar. De foto toont redders en nieuwsgierigen op de plaats van de ramp bjj de vernielde treinen. Zowel de rechter in eerste aanleg als het hof van justitie te Willemstad heeft maandag beslist, de journalist De Wit inzake de aanklacht wegens smaad schrift niet te vervolgen. Zoals be kend had de verdediger verzet aange tekend tegen de dagvaarding, waar door instructie en een gerechtelijke uit spraak nodig waren betreffende de noodzaak van de vervolging. Zowel in eerste als in tweede aanleg is het ver zoek om vervolging nu dus verworpen. (Van onze Haagse redactie) In het jeugdhuis „De Haven" in Was senaar heerst vreugde over de komst van een groep van 19 verstekelingen uit Indonesië, de eersten die van de minister van justitie thans een paspoort hebben gekregen. Het bezit van dit kostbaar boekje betekent voor hen de vrijheid in Nederland, waarop zij we kenlang gewacht hebben. De groep komt De commandant van de Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus", het eerste schip dat onder de ijskap van de Noord pool is doorgevaren, heeft gisteren vol gens United Press International in Enge land verklaard dat de bemanning van de „Nautilus" op de historische reis slechts weinige ogenblikken verstoken is geweest van jazz-muziek. In de 96 uur dat het schip onder de Noordpool voer, stond de juke-box op het schip alleen even op non-actief toen de commandant, de 37-jarige William Anderson, zijn mannen vertelde, dat zjj als eersten de Noordpool „door midden voeren". „Er steeg geen gejuich op. De mannen luis terden stil. Ik wist precies wanneer we onder de geografische pool zouden varen. Weinige seconden tevoren begon ik af te tellen. De seconden verliepen lang zaam, totdat ik zei: We zijn er. We zitten onder de Pool". Dit vertelde Anderson op een persconferentie in Londen. De „Nautilus" ligt thans in Portland, de eerste haven waar de bemanning sinds zij twintig dagen geleden uit Pearl Har bour vertrok, mag passagieren. -Zij juichten niet, omdat ik hen op het hart had gedrukt Hem te danken die deze reis had mogelijk gemaakt, zo vertelde Anderson gisteren in Londen. Iemand vroeg hem wie met die Hem werd bedoeld. Anderson antwoordde: „De goede God, natuurlijk". Onmiddellijk na de bemanning het belangrijke feit te hebben meegedeeld, tekende hij twee brieven, een aan president Eisenhower en een aan diens echtgenote. De president krijgt de brief, omdat hij de tocht persoonlijk heeft helpen voorbereiden, mevrouw Eisenhower omdat zij de meter van het schip is: zij heeft de „Nautilus" gedoopt. De bemanning heeft tijdens de tocht geen enkel ongemak gekend volgens de commandant. Ondanks het feit, dat het ijs boven het schip meer dan vijftien meter dik was, heerste er op het schip een „tamelijk comfortabele" atmosfeer. De gemiddelde temperatuur bedroeg er 72 graden Fahrenheit en de gemiddelde vochtigheid bedroeg 45 procent. De reis, zo verklaarde Anderson, leverde dank zij een nieuw soort kom pas, waarover hij geen verdere bijzon derheden wilde geven, minder moeilijk heden op dan een rit per auto door Londen. Een auto in deze stad zou eer der verdwalen dan de „Nautilus" onder het Poolijs. „Met dit apparaat konden we steeds precies zeggen waar we waren. Met de hulp van de geleerden die aan boord waren, kon precies de tijd wor den vastgesteld waarop we onder de Pool doorvoeren. Ik bedoel niet dicht onder de Pool of in de buurt van de Pool. Ik bedoel, dat we er precies onder doorgingen. Het instrument dat ons in staat stelde dit te doen is ongevoelig voor de aantrekkingskracht van de mag netische pool", aldus Anderson. De commandant zei voorts geen mo ment te hebben gevreesd te zullen ver ongelukken en nooit meer boven water te zullen komen. „We zouden een salvo torpedo's hebben afgeschoten die het ijs boven ons zouden hebben doen barsten. Ik ben er zeker van dat we er hierdoor in zouden zijn geslaagd de oppervlakte te bereiken". Hij verklaarde een grote toekomst te zien voor vrachtschepen die door atoomenergie zullen worden voort gedreven. „In de komende jaren zullen we waarschijnlijk onderzeetankers heb ben. Deze zouden kunnen worden ge bruikt voor het vervoer van olie van Alaska naar Europa", aldus Anderson. De „Osservatore Romano" heeft, naar aanleiding van de tocht van de „Nautilus" onder de ijskap van de Noordpool, in een hoofdartikel ver klaard dat deze gebeurtenis „op de rand van geschiedschrijving en mythe" staat. De „Osservatore Romano" bracht hulde aan het technisch kunnen dat deze reis mogelijk maakte, maar spreekt tevens zijn bezorgdheid uit over het feit dat de reis van de „Nau tilus" nauw verband houdt met de militaire wetenschap. We weten nu voor welk gebied de raket „Polaris" die van een duikboot afgevuurd kan worden, gemaakt is, al dus schrijft volgens A.F.P. de „Frank furter Allgemeine" in een commentaar over de pooltocht van de Amerikaanse atoomonderzeeboot. „Polaris" en Nau tilus zijn het Amerikaanse antwoord op de dreiging van Russische intercontinen tale projectielen, aldus het blad. „De ge hele noordelijke flank van de Sovjet- Unie ligt voortaan open". Premier De Gaulle van Frankrijk heeft president Eisenhower een geluk wens gezonden naar aanleiding van de tocht van de „Nautilus". Maandagochtend is commander William R. Anderson (links) in honden aange komen om zich in Engeland weer aan boord te begeven van de „Nautilus", waarmede hij de beroemde tocht onder het Poolijs maakte. Hij wordt begroet door vice-admiraal Clifford Duerfeldt van de Amerikaanse marine. uit Doesburg, waar zij in „De Kruis berg" voorlopig zonder bewegingsvrij heid was ondergebracht. Op de lijst van 19 werd tien dagen geleden een twintigste bewoner bijge schreven, de baby Maria S., dochter van Lundwig (29) en Maria Magdalena (22). De ouders waren op 17 mei in Djakarta aan boord gegaan van de „Johan van Oldenbarneveldt" en hebben zich enige uren na het vertrek van het schip bij de kapitein gemeld. De vader kon zich als matroos aan boord verdienstelijk maken. Beiden zijn zeer erkentelijk voor hun behandeling, ook in Nederland. Daar heeft de C.C.K.P. zich over hen ontfermd. Deze organisatie heeft thans een jeugd centrum in Wassenaar als opvanghuis ingericht. Het staat onder leiding van de heer Moora, voorzitter van de C.C. K.P., die veel heeft gedaan voor de verstekelingen en bij de autoriteiten we kenlang heeft gevochten voor hun vrij heid. De eerste groep van 19 zal vermoe delijk nog worden aangevuld met een 22-tal. Niet allen zullen echter uit De Kruisberg kunnen vertrekken. Voor de genen die als echte avonturiers geboekt staan, zal het niet zo gemakkelijk zijn in Nederland een paspoort te krijgen. Een brandje in een prullenmand is waarschijnlijk de oorzaak, dat een agenturenzaak te Enschede zaterdag middag gedeeltelijk is uitgebrand. De schade bedraagt ongeveer een ton. Een stuk karton had vlam gevat, toen men meende het vuurtje te heb ben gedoofd werd het karton in een prullenmand gestopt. Daar moet het opnieuw zijn gaan branden. De Sovjet-premier Khroesjtsjev heeft in een brief aan zijn Britse collega, Macmillan, de hoop uitgesproken, dat de buitengewone vergadering van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties morgen opgewassen zal zijn tegen het werk, dat haar wacht en dat zij daardoor in aanzienlijke mate de weg zal vrijmaken voor een conferentie van staatslieden uit oost en west. De dringende noodzaak voor een dergelijke conferentie blijkt steeds duidelijker uit de gebeurtenissen in het Midden-Oos ten, aldus Khroesjtsjevs brief, die een antwoord is op een brief van Macmil lan van 7 augustus over de kwestie van besprekingen over het Midden-Oosten. De Sovjet-regering, aldus Khroesj tsjev, had „een positieve houding" aan genomen ten aanzien van Macmillans voorstel voor een bijeenkomst van re geringsleiders binnen het kader van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten, toen als gevolg van omstandigheden die niet aan de Sovjet-Unie te wijten waren het Sovjet-voorstel voor een topconferentie van vijf mogendheden niet verwezen lijkt kon worden. Doch later bleek, dat de westelijke mogendheden slechts een gewone vergadering van de Veiligheids raad bedoelden, „met alle negatieve as pecten en tekortkomingen die kenmer kend zijn voor de raad in zijn huidige samenstelling". Diplomatieke waarnemers in Londen merken op, dat het grootste deel van Khroesjtsjevs brief een verontschuldi ging is voor het over-stag gaan van de Sovjet-Unie na Khroesjtsjevs bezoek aan Peking, tien dagen geleden. Zij geloven dat de Sovjet-Unie nu ook deel neming van communistisch China aan een topconferentie zal eisen. Een Oostduitser, verdacht van ont voering en verraad, is aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn gearres teerd toen hij West-Berlijn betrad. De man, Jurek Kliger, werd gesnapt door een rechercheur, die zich als bananen- koopman had vermomd en met zijn karretje aan de sectorengrens stond. (U.P.I.) Advertentie Voor de komende nacht en morgen ochtend worden flinke opklaringen ver. wacht. De weersverbetering is waar schijnlijk echter maar van korte duur. Van een bij de zuidpunt van Groenland gelegen depressie splitst zich een deel af, dat snel in de richting van het En gelse Kanaal trekt. Het daarbij behoren de warmtefront kan morgen later op de dag in ons land weer enige regen ver oorzaken. Morgen aanvankelijk goed strandweer met flinke opklaringen. In de namiddag toenemende bewolking met wellicht tegen de avond enige regen. Tempera tuur overdag 18-20 gr. C., zeewater bijna 18 gr. C. Matige wind uit zuid westelijke richting. Vooruitzichten: Nog steeds onbesten dig weer met wat meer bewolking. max. neersL Station Weer temp. afgel. gisteren 24 uur Helsinki onbewolkt 20 0 Stockholm licht bew. 23 0 Oslo half bew. 22 0 Kopenhagen zwaar bew. 21 0 Londen zwaar bew. 23 0 Amsterdam zwaar bew. 22 15 Brussel zwaar bew. 24 12 Luxemburg zwaar bew. 24 8 Parijs regen bew. 21 4 Nice zwaar 25 0 Berlijn zwaar bew. 25 0.1 Frankfurt zwaar bew. 30 34 Mtlnchen regen 29 Züricb zwaar bew. Genève zwaar bew. 31 8 Locarno zwaar bew. 29 14 Wenen zwaar bew. 26 0 Innsbruck regen 31 9 Rome onbewolkt 34 nanciën ijverig te zoeken naar midde len om de lasten van het LEF wat te verminderen. Vanzelfsprekend zullen de gedachten daarbij ook uitgaan naar een gehele of gedeeltelijke afschaffing van de consumentensubsidie. De regering streeft daar in woorden immers reeds lang naar. Het laatste begrotingsjaar moest zij plannen in die richting laten varen vanwege de bestedingsbeperking. Een prijsverhoging voor melk dat if immers het effect van een dergelijke afschaffing zou toen moeilijk te ver teren zjjn geweest. Of dat nu wel het geval zou zijn is overigens eveneens te betwijfelen. Daarbij komt. dat minister Vondeling, als de tekenen niet bedrie gen, toch binnen afzienbare tijd met vettere melk over de brug zal moeten komen, hetgeen eveneens een prijsver hogend effect zal hebben. Eén procent verhoging van het vetgehalte komt de consument waarschijnlijk op twee cent te staan. Wordt daarbij ook nog de con sumentensubsidie afgeschaft dan komt men tot melkprijsverhogingen in de or de van grootte van 5a 6 cent. Het secretariaat van het aartsbisdom Utrecht deelt mede: Daaromtrent ge vraagd verklaren de bisschoppen van Utrecht, Haarlem, Groningen, Rotter dam en Breda wat betreft de Zeeuwse eilanden van mening te zijn dat in hun bisdommen vanwege het godsdienstig ge mengde karakter van het maatschap pelijk leven on de komende feestdagen van Maria Tenhemelopneming 15 augus tus, en Allerheiligen, I november, die dit jaar 1958 resp. op vrijdag en zater dag vallen, de winkel- en industriebe- drijven in het algemeen niet gehouden zjjn hun bedrijven te sluiten. De bisschoppen hopen echter dat velen voor wie het sluiten van het bedrijf geen bijzondere financiële of andere lasten met zich meebrengt genoemde dagen als zondag zullen blijven vieren. Met name geldt dat voor plaatsen en streken waar het gemengd godsdienstige karakter minder op de voorgrond treedt. Minstens zullen allen er voor willen zorgen dat hun katholiek personeel ge makkelijk in de gelegenheid is de H. Mis bij te wonen. De bisschoppen zijn van mening dat iedere katholiek met behulp van bovenstaande richtlijnen, eventueel onder raadpleging van een priester, voor zichzelf in staat geacht kan worden zijn houding in dezen te bepalen. Oostenrijk heeft bij Hongarije een protest ingediend naar aanleiding van een aantal incidenten aan de grens tus sen beide landen, waarbij schoten zijn gelost. Bij deze incidenten hebben Hon gaarse grenswachten gevuurd op men sen, die op Oostenrijks gebied in de buurt van de grens kwamen. (Reuter) Het internationale comité voor de ver kenning van het Zuidpoolgebied heeft op zijn tweede zitting, die te Moskou is gehouden, het program voor de on derzoekingen in 1959 goedgekeurd^ Eenstemmig werd besloten een kaart van het Zuidpoolgebied op schaal van één op drie miljoen samen te stel len. Dit werk zal worden geleid door de Franse voorzitter van het comité, dr. Laclavère. Men verwacht, dat de garantieprijs voor melk volgend melkprijsjaar niet veel verandering zal ondergaan. Zon der verdergaande maatregelen zal de overheid volgend jaar dus wederom voor bijzonder hoge melklasten zitten, terwijl insiders toch al een zeer aan zienlijk tekort op de komende rijksbe groting verwachten. Men schijnt op Fi- j—f r is veel franje bij de mode voor /y de komende winter, aan man- telpakjes, mantels en ook aan avondtoiletten, waarbij het de japon soms iets geeft van een lampekap. Aan dit rode wollen pakje uit de boutique van de Parijse ontwerpster Nina Ricci zit geen kraag, maar een shawltje met uiteinden van franje. Dat ziet men heel veel aan de winterpakjes voor 1958/59.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1